18 години Архангел
18 години Архангел
`Xa0c
Најголемите, најзначајните, најпродаваните, најслушаните, најобожаваните... (префиксот НАЈ веројатно и само ТИЕ го заслужуваат, во Македонија)... Почитувани пријатели, време е за повратничкиот концерт на
АРХАНГЕЛ
1.377 продадени влезници за само еден ден !!!!!! Во споредба со истиот тој прв ден, на продажба на влезници за концертот на КРАФТЊЕРК, 1.311 продадени и дотогаш рекордна продажба, излегува дека АРХАНГЕЛ и дефинитивно се најинтересниот бенд за македонската публика, во моментот. Ако одиме по онаа народната: По утрото денот се познава... тогаш можеме само да претпоставуваме колкава ќе биде вкупната бројка на посетители на концертот закажан за 29.10.2005 во Скопскиот Саем. П.С. Концертот на Крафтверк беше распродаден ден пред концерт!!!
29.10.2005, Скопски Саем, Хала 1, Почеток во 21:00 часот
Многу квалитетни настани, коишто наизменично ги посетувавте и уживавте во истите. Како ретко кога Македонија беше и сеуште е дел од светската мапа на културни збиднувања. Но... како нешто да недостасува во оваа низа на концертни збиднувања!!! Да, време е да го најавиме вистинскиот предизвик за сите вас, настан за консензус по однос на старосна граница на посетители, настан во најава, par exelance, предизвик за целокупната македонска јавност. По 18 интензивни години на работа и растеж, 18 години ...ЉУБОВ ИЛ СМРТ... време е заеднички да го прославиме нивниот влез во ПОЛНОЛЕТСТВОТО. Со најдобрата постава на Архангел (Ристо, Гино, Перо и Мите) се отвара нова страница но нивната кариера. Време е за нови предизвици и нови докажувања. Без Вас тоа нема да биде можно... или барем не во толкава мера. [img]http://users.cjb.net/krist/arhangel_pecat.gif[/img] Препишано од литиум рекордс:) Бај д веј Архангел ми се втора по ред омилена група.Имаат феноменални ( малце депримирачки ) текстови кој се доволни да ги засакаш.Можеби не е најдобра група во свет но навистина е најдобра во Македонија.За картите имам информации само за во Тетово дека можат да се најдат по цена од 400 денари во Рок кафе и на врата во Скопскиот саем по цена од 490 денари. Со секоја купена карта се добива маица со логото на Архангел.
`Xa0c Ги слушам уште од 6то одд. и мислим дека се добри,зависи за во ситуацијата.Во крајно време одбивам да ги слушам зошто ептен са депримирачки.Бај д веј купив карта вчера али ептен бев пијан и сум ја изгубил[:(][:(][:(][}:)][:(!][V]у пм
Mufla Gluposti. Ne gi sakam Arhangel, a ko ke razmislam....gi mrazam! Ni tekstoj imet ubaj, ni muzika, ni stil...ali za mene :o)
cyberlady E, vo sredno malku. [:)][:)][:)]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
Gluposti. Ne gi sakam Arhangel, a ko ke razmislam....gi mrazam! Ni tekstoj imet ubaj, ni muzika, ni stil...ali za mene :o)
so znajs ti bre gnasotijo moja belo sveTska[:D]okej se si gi poshtovam '99 imaja koncert dolni saraj zaedno so Frontal Cortex...uh zakon bese lom se naprajFme duri i se slikav ama so znam kj mi e sliceto
Mufla Arhangel muzika? tekstoj? Nishto od ova! Sho imat ubo vo Arhangel, ke go molam nekoj da mi objasnit :o)
`Xa0c
quote:
Originally posted by Mufla
Arhangel muzika? tekstoj? Nishto od ova! Sho imat ubo vo Arhangel, ke go molam nekoj da mi objasnit :o)
Добро еве спрема тебе,кој се подобри во мак. од нив?А за текстовите нивни-немој молим те-гаѓаа право у ребро![:D]Когај ги слушам и после цела недела се мислим со што да се убием[xx(][:(]
Mufla 4 albumi vo 18 godini? To za mene ne e bash kvalitetna grupa. Ispagat deka im e potrebno 4.5 godini da napraet album. Grupi vo svetof za 4 godini vadet po 4-5 kvalitetni albumi...a ne se nishto popametni ili pokreativni od makedonecheto. Vo MK..hm..imash dosta pomali, ne mnogu poznati bendovi koi se dosta pokvalitetni od Arhangel [:D] Ko bef na eden "Taksirat", sluchajno naletaf vo halata kaj sho svirea. Na kraj od svirkata publikava samo aplaudirashe kratko i prekina. R. Vrtev se iznervira zs ne gi vratile na bis...pa se dereshe na mikrofon: "Ajde bis bis". Isfiraja ushte 1-2 pesni so sila :o)) Ne go razbraf toj moment! Ne e to ponizenje ? :o))))) Na kraj kraeva prashanje e na vkus. Nikogas ne sum gi sakal i nemat vo idnina da gi zasakam. Nemojte da mi se s`snite ... jas pojke sakam stranska muzika :o)))
Jakov Se soglasuvam so Mufla, no sepak gi pocituvam ako nisto drugo zasto imaat mnogu fanovi. Jas nikogas ne gi razbiram site tie koi se "palat" i so zadovolstvo im odat na koncerti. Uste pred 12 godini koga bev na prvata (moja) svirka na Arhangel, ne mi vlagase u glava toa sto 90% od lugeto bea dojdeni za Arhangel a svirea 10 drugi bendovi.
DJ_SHEMA Arhangel se legenda. Tekstovite im se najdobri shto se do sega napishani vo MK. Obrabotuvaat razno razni temi so milozvuchna poezija propratena so prikladna muzika... "Vojna e devojka koja nema milost za nitu eden svoj ljubovnik" 8 ГОДИНИ "АРХАНГЕЛ" Посилни од Бога, бејби Прославувајќи го полнолетството во саботата навечер на Скопскиот саем "Архангел" звучеше како пеколна машина. Концертот го отворија со "Небесна машина" од последниот албум, а го затворија со своите први композиции. И овој настап покажа дека за 18 години и само 4 албуми овој состав содржи уметност што долго се препознава и трае. Пораките и енергијата што ги носи музиката на "Архангел" се поткрепени и одржувани од критичната енергија што ја носат нивните фанови. Публиката која сите овие години се освежува и регрутира нови и млади почитувачи на бендот е онаа која го крева и го одржува "Архангел" на врвот, чувајќи го како реликвија, како "своја вера и своја библија". Гино, Мите, Мишко, Ѓоле и Ристо се хероите кои велат, за овој настап се подготвувале две години. Со нив на сцената покрај Мишко Парушев, како најзаслужни што бендот го гледаме воопшто во овој состав беше и Перо Јанков кој Вртев го претстави како човек од ЕСМ " ама не од наплатната служба", инжењер. Тие го засилија звукот во особено снажната ритам секција. Одлично озвучени"Архангел" свиреа повеќе од два часа. Напати Вртев "одморајќи" се ги препушташе рефрените на илјадната публика, тој аплаудирајќи им ним, зашто фановите целиот концерт наизуст ги пееја стиховите кои се класика во опејувањето на блудноста, бунтовноста, војувањето, љубовта или тагата. Тоа е опус што удира право во центар. Колку и да боли "Архангел" нештата не ги "витка во целофан", нема компромис, нема лага. Тој дестилат од искрен длабок уметнички ангажман и со овој концерт се потврди. "Архенгел" не е скриен "во скопските магли". Тие се овде и повторно влечат напред. (М. За.)
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
4 albumi vo 18 godini? To za mene ne e bash kvalitetna grupa. Ispagat deka im e potrebno 4.5 godini da napraet album. Grupi vo svetof za 4 godini vadet po 4-5 kvalitetni albumi...a ne se nishto popametni ili pokreativni od makedonecheto. Vo MK..hm..imash dosta pomali, ne mnogu poznati bendovi koi se dosta pokvalitetni od Arhangel [:D] Ko bef na eden "Taksirat", sluchajno naletaf vo halata kaj sho svirea. Na kraj od svirkata publikava samo aplaudirashe kratko i prekina. R. Vrtev se iznervira zs ne gi vratile na bis...pa se dereshe na mikrofon: "Ajde bis bis". Isfiraja ushte 1-2 pesni so sila :o)) Ne go razbraf toj moment! Ne e to ponizenje ? :o))))) Na kraj kraeva prashanje e na vkus. Nikogas ne sum gi sakal i nemat vo idnina da gi zasakam. Nemojte da mi se s`snite ... jas pojke sakam stranska muzika :o)))
znam deka si naivno i nezno ama deka si gluB ne znaev[:D]Ne sporedbi grupi po svetov aman i nemoj ni slucajno da si gi spomnal Korn[:D]Ne znam so se desilo Taksirat samo znam deka Ohrid ko bea 3 pati gi vratija nazad a Vrtev den bese lom tocka kom si bese coekot ali to negov porblem[:D]Tekstoj ak nemas slushano jas od utre ke pocnam da ti gi pisam ovde i ke gi sporedvime ak sakas so "stranCkive "tekstoj.. tvoe pravo e kakva muzika ke slusas ama ne pljukaj i ne skokaj barem za Arhangel....da receshe za nekoj drug okej ke bese..Muabetov e deka se kvalitetni i posle 18 god i SAMO 4 albumi lugevo pak gi slushet i saket ...a ti zborvi kolku sakas[:D][:X]
Mufla nit sum naiven, nit nezen, a najmalce glup. So proshtanje... Sakas da kazish deka nashite makedonski bendovi se glupi i nekreativni za razlika od stranskite, pa zato da ne gi sporedvime? Sho e razlikata pomegu stranska grupa (poznata ili ne) i makedonska grupa? Site imet gitari? Site tapani? Jas ne gledam nekoja razlika. Nemoj da recish deka neame nie instrumenti, zs gi imame najskapite:o) Sakaf da kazam deka bend sho e 18 godini na scena i vo toj period imat izvaeno samo 4 albumi za mene ne e bend, zato sho i jas da sednam ke napram album za 4,5 godni, a bogami i sekoj normalen coek [;)] Sigurno deka za 4 godini ke ti preletat nekoja metafora ili po nekoe retorsko prashanje [:D][:D][:D][;)]
joci Po Leb i sol nasa najdobra muzicka grupa-ARHANGEL
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
nit sum naiven, nit nezen, a najmalce glup. So proshtanje... Sakas da kazish deka nashite makedonski bendovi se glupi i nekreativni za razlika od stranskite, pa zato da ne gi sporedvime? Sho e razlikata pomegu stranska grupa (poznata ili ne) i makedonska grupa? Site imet gitari? Site tapani? Jas ne gledam nekoja razlika. Nemoj da recish deka neame nie instrumenti, zs gi imame najskapite:o) Sakaf da kazam deka bend sho e 18 godini na scena i vo toj period imat izvaeno samo 4 albumi za mene ne e bend, zato sho i jas da sednam ke napram album za 4,5 godni, a bogami i sekoj normalen coek [;)] Sigurno deka za 4 godini ke ti preletat nekoja metafora ili po nekoe retorsko prashanje [:D][:D][:D][;)]
so proshtenje ak me svati seriozno ebajse[:D]Da, ne mojs da sporedis zato so mnogu kvalitetni muzicari od kaj nas se otkazale za edna i samo edna pricina -PARI.E zato mil moj muflishte ne mojs da gi sporedis.Ko ke nemas pari ko ke nemas nekoj so go poddrzavat tvojov talent ti gibish i nadez i volja za sve...Kaj na se finansirat muzika ko Toshe i Karolina i itn...si znajs i sam ZA ZAL muzika od vid na Arhangel i takvi ko nego ne uspevet mnogu
Mufla Me mrzit da pisham, mi se spijat. Jas se zaprashaf neshto posle postot na rage. Sobirale pari da izvaet album. pfff.. Ok, aj da rechime eve jas sobiram pari 4 godini. Vo rok od tie 4 godini, nemozam jas da napram, doteram, stegnam eden svetski zvuk propraten so tekstovi koi ke dopred do srcata na moite dolgogodishni fanovi? Na kraj kraeva, od kaj pa znajme sho praet Arhangel ? :o)) Neznam za vas, ama go imam slushano Vrtef kaj sho kazvit vicoj vo edno ubo stanje...stvarno me iznasmea! [:D][:D][:D][:D][:D]
Mufla Haos, Tehnoto ne e nishto porazlicno od drugite muziki. Edna pesna ne e sostavena samo od tekst. Ako nemat stihoj, neznacit deka ne e pesna. Vervi mi deka pokomplicirana muzika od elektronskata nemat. Sum ja imal taa sreka da gledam kako se komponirat, kreirat i razvivat. Sum imal sreka da prisustvuvam na probi od pank i metal grupi. Vervi, ne e nishto razlicno. Se si imat svoja tezina, bez razlika dali imalo ili ne stihovi. Me izmacifte denes so pishenjevo! [:D]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
nit sum naiven, nit nezen, a najmalce glup. So proshtanje... Sakas da kazish deka nashite makedonski bendovi se glupi i nekreativni za razlika od stranskite, pa zato da ne gi sporedvime? Sho e razlikata pomegu stranska grupa (poznata ili ne) i makedonska grupa? Site imet gitari? Site tapani? Jas ne gledam nekoja razlika. Nemoj da recish deka neame nie instrumenti, zs gi imame najskapite:o) Sakaf da kazam deka bend sho e 18 godini na scena i vo toj period imat izvaeno samo 4 albumi za mene ne e bend, zato sho i jas da sednam ke napram album za 4,5 godni, a bogami i sekoj normalen coek [;)] Sigurno deka za 4 godini ke ti preletat nekoja metafora ili po nekoe retorsko prashanje [:D][:D][:D][;)]
4,5 god toj ne pisel album nego sobiral kamen za da izdajt album per...zs ko ke go prashas Skopsko za sponzorstvo i ko ke mu recis Toshka ili Arhangel ke ti recit od start Toshka[;)]Pojke profit pogolem obrt na kamen i normalno zenishtava so se kubet ponego[:D]
`Xa0c
quote:
Originally posted by Mufla
nit sum naiven, nit nezen, a najmalce glup. So proshtanje... Sakas da kazish deka nashite makedonski bendovi se glupi i nekreativni za razlika od stranskite, pa zato da ne gi sporedvime? Sho e razlikata pomegu stranska grupa (poznata ili ne) i makedonska grupa? Site imet gitari? Site tapani? Jas ne gledam nekoja razlika. Nemoj da recish deka neame nie instrumenti, zs gi imame najskapite:o) Sakaf da kazam deka bend sho e 18 godini na scena i vo toj period imat izvaeno samo 4 albumi za mene ne e bend, zato sho i jas da sednam ke napram album za 4,5 godni, a bogami i sekoj normalen coek [;)] Sigurno deka za 4 godini ke ti preletat nekoja metafora ili po nekoe retorsko prashanje [:D][:D][:D][;)]
Архангел,Санаториум и донекаде Смат(спрема мене) - се најдобри на балканот а може и пошироко.Не ги споредуваме со странски бендови затоа што текстовите претежно им се на македонски а македонскиот ни србите не го разбираат добро.За 4те албуми треба да сватиш дека не свират рап и сами си ги пишуваат текстовите,музиката и се останато.Не е само седни на PC направи една инструменталка,создади текст со рима као прваче и излези на сцена,или техно за што ти треба само инструменталка.Секогаш кога се појавувале тоа го правеле со стил,величествено(мада некад и дрогирано)...Нема бенд во светот со макар и слични текстови како Архангел и барем слично да можат да допрат до мене-барем јас немам слушнато.
`Xa0c Kако што кажа претходно,се е до вкусот.Што е до мене РАП не можем да смислим,техно чат-пат зависи до состојбата у која сум али за Архангел сум увек расположен[:)]
wolf_pack Od stranska samo hard n heavy metal:) mozhe i classik rock... od domashna Risto Bombata so Kucheshka Tenija, Sanatorium i Goce Arnaudov[:D] Drugo sve pochinja od chetvrto mesto:)
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
Me mrzit da pisham, mi se spijat. Jas se zaprashaf neshto posle postot na rage. Sobirale pari da izvaet album. pfff.. Ok, aj da rechime eve jas sobiram pari 4 godini. Vo rok od tie 4 godini, nemozam jas da napram, doteram, stegnam eden svetski zvuk propraten so tekstovi koi ke dopred do srcata na moite dolgogodishni fanovi? Na kraj kraeva, od kaj pa znajme sho praet Arhangel ? :o)) Neznam za vas, ama go imam slushano Vrtef kaj sho kazvit vicoj vo edno ubo stanje...stvarno me iznasmea! [:D][:D][:D][:D][:D]
[:D]eto go pak toj...ubo so ne sme na masa jas i ti Per ako tie sobirale pari i bla bla zaso ne bi go naprajle to so go rece ti?Nishto ne bi izgubile nego bi dobile to site go znajme...isto taka znajme i deka kvalitetot go imat..parata ja nemat. [;)] p.s.dusho ne se nerviraj
Mufla Per ne ti trebit pari da naprajsh dobar album, ti trebit malu mozoche. So pari samo ke go izvajsh albumot [:D] Znaci ne e do parite, taka? Samo ne trebit da se mrzlif, bashka trebit da se svesen za realniot zivot i okolinata, da mojsh da stojsh na noze i glasot da ne ti e faten od sinokeshnata pijanka. [:D][:D][:D]
DJ_SHEMA Epa shto e podobro kvalitet ili kvantitet? Problemot e shto arhangel mnogu godini ne bea zaedno, ai pametot ne im beshe vo muzika, se pijanchea, drogiraa, itn.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mufla
Per ne ti trebit pari da naprajsh dobar album, ti trebit malu mozoche. So pari samo ke go izvajsh albumot [:D] Znaci ne e do parite, taka? Samo ne trebit da se mrzlif, bashka trebit da se svesen za realniot zivot i okolinata, da mojsh da stojsh na noze i glasot da ne ti e faten od sinokeshnata pijanka. [:D][:D][:D]
so znacit dusho moja i ne se do tolku losi kako so od pocetok iznakaza ...gnasotijo edna[:D]se svakame sea i vo pravo si i ti i shema mnogu ubo kaza
Mufla Kaj spomnaf deka ne se loshi? Spored mene se katastrofa! ;o)
RaGeAnGeL odi be mafni se i ti ne znajs so zborvish dzabe isnakaza sve
Mufla Per ne me svati...ika
RaGeAnGeL per ne pisi pojke ke pocnis da me nervirash na nervna baza...nemat jas so da svatam ti ne znajs so pisi...:P
Mufla Samo sho mi tekna neshto za MAKEDONSKAVA grupa ... Osamen i umoren tragam ochajno po moite 1.000.000$ edinhstven razlog da prodolzzam da ziveam ... phAHAHHAHahahAHAhahAHahahhaa