Македонското револуционерно движене во Одринско
Македонското револуционерно движене во Одринско
Bugarishte Ме интересира што знаете за македонската революционерна борба во Одринско? Macedonian or English([url]http://www.vmro-dpmne.org.mk/kongresi-1-8.htm[/url]): I КОНГРЕС Се одржал на 27 август 1894 година во Ресен. За претседател бил избран д-р Христо Татарчев, а за секретар Дамјан Груев. II КОНГРЕС Се одржал во Солун во летото 1896 година. За претседател бил избран д-р Христо Татарчев. На Конгресот бил донесен нов устав на организацијата и донесена одлука преку револуција извојување на целосна политичка автономија на Македонија и Одринско. III КОНГРЕС Се одржал во Солун од 2 до 4 јануари 1903 година. За претседател бил избран Иван Гарванов, а за секретар Димитар Мирчев. На Конгресот била донесена одлука за кревање на Илинденското востание. IV КОНГРЕС Се одржал во септември 1905 година во Рилскиот манастир. За претседател бил избран Дамјан Груев, а за секретар Аргир Манасиев. Бил избран Централен комитет во состав: Дамјан Груев, Пере Тошев и Тодор Поп Антов. На Конгресот бил донесен нов Устав на организацијата, според кој целта на револуционерното дејствување била извојување на политичка автономија на Македонија и Одринско. V КОНГРЕС Се одржал во март 1908 година во с. Жабокрт, Ќустендилско. За претседател бил избран Христо Матов. Бил избран нов Централен комитет во состав: Павел Христов, Ефрем Чучков Петко Пенчев. Конгресот ја потврдил целта на организацијата за извојување на целосна политичка автономија на Македонија и Одринско. Macedonian or English
Bugarishte Macedonian or English
Bugarishte Macedonian or English
Christian
quote:
барем кажете дека е таа одринска Македониja
kaj Odrinska okolina.
Bugarishte Macedonian or English
stojanov барем кажете дека е таа одринска Македония Те jа те... http://67.18.37.16/1344/167/upload/p654817.jpg
Bugarishte Macedonian or English
Christian abe odrin,ako odrin ne znaes kade e pobaraj go na mapa od Makedonja
Bugarishte Macedonian or English
sunbery Macedonian or English
Bugarishte Macedonian or English
sunbery Macedonian or English
Bugarishte Macedonian or English
sunbery Macedonian or English
Bugarishte Macedonian or English
Christian odrin e egejska makedonija.
sunbery http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=1894&stID=44486&pR=3 e toea e vistinskoto lice na makedonskata "demokratia"
ProMKD
quote:
Originally posted by sunbery
i dvamata sme "glupi tatari"
da ti kazam pravo, koga si znaes vekje sto si, ne doagaj! Najlesno e taka za site.
Bugarishte
quote:
odrin e egejska makedonija.
Macedonian or English [img]http://faq.macedonia.org/images/dim.gif[/img] Macedonian or English [url]http://faq.macedonia.org/history/[/url]
sunbery e kolko si prav proMKD tako e vo evropskata unia
ProMKD
quote:
Originally posted by sunbery
e kolko si prav proMKD tako e vo evropskata unia
Toj odgovor zarem go dobivte od Brisel?
Traiko Odrin si e V Trakia i to ne Egeiska i se naogia vo Turcia
quote:
Originally posted by Christian
odrin e egejska makedonija.
cyberlady
quote:
Originally posted by Traiko
Odrin si e V Trakia i to ne Egeiska i se naogia vo Turcia
Da. [:)][:)]
Christian edirne odrin li e?
Duhot na Vovata Точно: Едирне (Турски) = Одрин (Бугарски)
joci
quote:
Едирне (Турски) = Одрин (Бугарски)
[:D][:D][:D] Odrin=Makedonski[8D]
Duhot na Vovata Od koe sleduva Makedonski = Bugarski (ili obratno) :):). Odrin deneska e vo Trakija. SlovenoJazicnite trakici se smetame Bugari.
Christian
quote:
Od koe sleduva Makedonski = Bugarski
od koe sleduva sme ve vospitale,taka da sega zboruvate forma na makedonsi.
quote:
SlovenoJazicnite trakici se smetame Bugari.
ne e tocno. nikoj trakiec ne se smeta bugarin. moze bugarin po raganje oti se rodil vo denesna bugarija ama etnicko poteklo trakiec.
Duhot na Vovata Tocno e. Pri nas Trakiec ne odrekuva Bugarin. Samo go obogateva. Nie sme nacija koja poreknuva od poveke narodi. I sme gordi so toa. Zdravata Bugarska amalgama se sostoi od site koi sakaat dase narekat Bugari i imat cuvstvo za nesto pogolemo od regionalni razliki. Ni ne sme "cista" nacija. I se gordeeme so toa:).
angel Ја знаете ли онаа македонска народна песна: “Едреееенеее мајко, едрееенеее за моето либееее....„ Незнам дали Одрин е Едрене ама знам сигурно дека Едрене се наоѓа во Турска, веднаш после бугарската граница затоа што сум била во тој град, сум престојувала таму и сум го шетала. Значи после бугарскиот Свиленград се поминува границата Капикуле за влез во Турска и првиот град е Едрене.
Duhot na Vovata Tocno e. Sega e vo Turcija. Vo 1912 godina po vojnata, koga stavat granicata kade e sega (gore-dole) ima spogodba so Turcija za razmena na naselenie. Masovno Bugarite se izseluvat na sever. Pradedo mi e od ovie luge. Dve nedeli se odeli peski od edno Lozengradsko selo (blizu do Odrin) pa dokoga dostignat do Ajtos kade bil lagerot za begalci. Peski so tri deca, ednoto baba mi, koja togaz bila na pomalku od dve godini. Istorii, privatni ama pak istorii. I deneska ima vo Odrin Bugarsko naselenie. Takvo ima i vo Istanbul. Ostanati se si Bugari - nikoj tamu ne gi teral za etnikum ili prripadnosti. Nemalo nikakva propaganda pa ustepomalku - Bugarska. I pradedo mi – Bugarin. Koj go izpropagandiral nego - siraceto, tamo na vrv planinata, vo 1880 godina dadeno da pase turski ovci uste na 7 godini? Apropos, bese visok coek so svetla kosa i sini oci...
angel
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata bese visok coek so svetla kosa i sini oci...
Со описов сакаш да кажеш дека македонец бил? Последниов пат кога бев во Бугарија бев во Петрич. Забележав многу грд, неубав народ. Потоа бев во Велинград. Луѓето исто така беа грди, неубави за мој вкус, некако ситни, слаби, кофчести и со искривени црти на лице. Во Благоевград приметив убави луѓе, стојни. Се гледа македонската крв во нив тече. Во Кустендил исто видов убави народ. И сега една случка во врска со ова: Во Благоевград купувавме машка кожна јакна. Слабо имаа големи броеви. Продавачката ни објасни дека големите броеви им ги продаваат на луѓето од пиринскиоит дел на Бугарија. Тие биле “картални“, како што рече таа. Па духу, ако дедо ти бил висок и како што го опиша мислиш ли дека имал нешто македонско во него.
Duhot na Vovata Moze i da imal moze i da nemal. Tatko mu e bil Bugarin, dedo mu - isto. Bese ubav. Tatko mi e visok, so mnogu crna kosa i sini oci isto - pa e od grad na Dunava. I tam li makedonci imalo, ha ha ha . Naj mi se bendisa ova za broevite. Znaci, vo Petric nema Makedonci posto se niski lugete, (nisto deka pola ima bratuvcedi vo Strumica, od koe proizteknuva deka po tvojata teorija i vo Strumica se Bugarceta–inako ne bi bili ordnini so petricani). A vo Kjustendil kade nikoj nema da ti kaze deka e Makedonec se Makedonci. Ami na taa logika, site vikingi se Makedonci posto se site visoki i so rusi kosi i bradi. Aj, aj Hitler se vrti vo grobot od maka - nadminavte go vo rasovite meraci.
Korab Dobro, se iznaslusavme sekakvi gluposti od tipot lugjeto vo Petric bile grdi a tie vo Kjustendil ubavi a nisto ne procitavme za revolucionernoto dvizenje vo Odrinsko. Ako nekoj znae poveke neka dodade text ili linkovi. Mene od sekogas me interesirala organizacijata vo Odrinsko, na primer koi bile celnici, komiteti, kakvi bile vrskite so Makedonija itn.
element
quote:
Originally posted by angel
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata bese visok coek so svetla kosa i sini oci...
Со описов сакаш да кажеш дека македонец бил? Последниов пат кога бев во Бугарија бев во Петрич. Забележав многу грд, неубав народ.
quote:
mozebi od klimata mnogu veter i planina[:)]
Потоа бев во Велинград. Луѓето исто така беа грди, неубави за мој вкус, некако ситни, слаби, кофчести и со искривени црти на лице. Во Благоевград приметив убави луѓе, стојни. Се гледа македонската крв во нив тече. Во Кустендил исто видов убави народ.
quote:
Abe vo Ohrid bev i cela Makedonija vidov luge kako crni, niski, licat kako siptari, turci a pak Makedonci i toa pravoslavni l

ednas eden sop na brat mi mu rekol (visok skoro 190) "ti mora da si od nasta sopska rasa"(napomena nie sme Makedonci)
element Odrin zborot Odrin moze da znaci - od rinato, od Odar, moze i da e udrin[:D][:D]
Duhot na Vovata Korab, nema sega vreme no imam nekoj maeriali ke ti dam linkovi. Zar ide zbor za nastani vo rodniot mi kraj i vo koi rodot mi e preko zasegnat.
stojanov Бургундскиот витез Бертранд де ла Брокиер (роден кон крајот на XIV, а умрел во втората половина на XV век) во своето дело „Патуваање преку морето“, напишано во 1457-та г. дава свои впечатоци за земјите низ кои поминал. ...За него Македонија се простира на исток до реката Марица со градот Адријанополис [Одрин] (некогашната тема Македонија), додека другиот дел на Македонија во неговите историско-географските гранци, е областа меѓу Рашка и Грција. Жителите кои ја населуваат земјата Македонија ги нарекува Македонци.“ (Ibid. 196-197) Ете некои од цитатитите од делото на Бертранд де ла Брокиер кој ги навел М.Бошкоски: „Набргу потоа стигнав во Филипол [Пловдив - з.м.], кој е главен град на Македонија... јававме еден ден преку рамнина и ноќевавме во планинско село. ...има две села населни со луѓе од Бугарија, од кои едното село е на границата помеѓу Бугарија и Македонија... Турчинот го држи царот [Јован VII Палеолог (1392-1448) - заб. на М.Б.] во Цариград и сите Грци, Македонци и Бугари, па и деспотот на Рашка [Ѓураѓ Бранковиќ (1427-1456) - заб. на М.Б.] и сите негови поданици... А има... и многу христијани кои прислино му служат на Турчинот, како Грците, Бугарите, Македонците, Албанците, Есклавоните, Рашаните и од Србија, поданиците на деспотот на Рашка, и Власите...“ (Ibid. 197) „Патописецот - Бертрандон де ла Брокиер - за Србија ги употребува и имињата Расија и Рашка. Под Есклавонците (т.е. Склавонците) овде веројатно треба да се подразбират Хрватите, бидејќи Склавонија ги опфаќала: Хрвтаска, Србија, Захумље и Зета.“ (ИНИ, Документи за борбта на македонскиот народ за самостојност и за национална држава. Скопје 1981. I. 135)
vignat НАЈМНОГУБРОЈНАТА НАРОДНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА СПОРЕД ДИМО ХАЏИДИМОВ "НАЗАД КОН ABTOHOMИJATA", 1919 год., стр. 26. „Oваа идеја се пак си остана само идеја Бугарска, додека нajпосле исчезна и како бугарска. Ниту Грците, ниту Турците, ниту друга некоја националност во Македонија го прифатија тој лозунг. Нешто повеќе се објавија против него, против автономната идеја. Зошто автономната идеја кај Бугарите доби поширок полет напредно со создавањето на Внатрешната македонска револуционерна органиэација, која беше бугарска по состав, се пројави како организација доволно решителна и со силна боева моќ и сила на спротивоставување. Водството на македонските Грци не можеше да се нареди под знамето на една таква организација, која во никој случај не би станала орудие на елинизмот како национален идеал... Во лицето на Бугарија Грчкото кралство и неговите агенти во Македонија гледаа еден фактор посилен и со поголем воен престиж, а тоа наложуваше едно негативно однесување кон внатрешното бугарско движење... Без сомнение, штом македонските Грци како најмногубројата после Бугарите националност, земаа таков став спрема автономната идеја, таа последната не можеше да смета на успев..." „...Србите макар и подпомагани од чети на Внатрешната револуционерна организација, не можеа да не забележаат, дека населението чак до западните граници, како Бугарско, ги очекувало Бугарските ослободителни војки."[8D][8D]
vignat http://www.geocities.com/mac_truth/secrets/
Christian vignat te zalam covek
dejan go away vignat, stop spamming the forums with your crap, f'ing idiot
pepomo-n КАКВА Е ЦЕЛТА НА ВМРО Во своите спомени Иван Хаџиниколов, еден од основачите на Организацијата објаснува како се е случило нејзиното основување. „Од 1888 година српската пропаганда во Македонија се засили и почна да ги напаѓа дури Солунската гимназија... Знаејќи , дека во Македонија нема Срби, таа дејност на српските агенти многу ме вознемируваше. И во барањето средство за противодејтвие на таа пропаганда дојдов до заклучок, дека само една тајна револуционерна организација ќе може да пресече патот на туѓите пропаганди во Македонија и таа ќе е најсигурната подкрепа за запазување на Бугарштина во Македонија..." За целта на Организацијата Хаџиниколов пишува: Ние сакаме да ja запазиме Македонија во нејзините географски граници, кое може да се осуштествува преку саканата од нас автономија. Така ослободена, Македонија ќе представува една втора Бугарија , макар и неприсоединета кон мајката татковина. После извојувањето на автономијата на Македонија може да се дејствува и да се дојде до федерирањето и со Бугарија во прво време..." Основачите ro избираат д-р Христо Татарчев от гр. Ресен за прв претседател, а Даме Груев за секретар. Ете како Татарчев го опишува создавањето и целта на Oрганизацијата во своите спомени страница од кои даваме тука во фотографија од оригиналот:
mnik
quote:
Бугарштина во Македонија..."
Dont make full out of you puting plain textes as evicence, it makes you look stupid.[;)] [IMG]http://tinypic.com/ic8m1i.jpg[/IMG]
komunist
quote:
Originally posted by mnik
quote:
Бугарштина во Македонија..."
Dont make full out of you puting plain textes as evicence, it makes you look stupid.[;)] [IMG]http://tinypic.com/ic8m1i.jpg[/IMG]
"Преработен от общия конгрес през 1905 г.", да? хехехе
mnik wow you are so smart, arent you [?] watch out your mind is spilling over your ears[;)]
kilig I am Bulgarian and proud gay. Actually all Bulgarians are gay!
gosoro Bugaria is the best!![:D][:D][:o)]
dejan I'm sure it is for you...but what you don't realise gosoro (can i call you govedo? thanks) is that most Bulgarians (not the majority i think) are somehow related to Macedonia, ie they have Macedonian in them, especially those of Western Bulgaria:) And in Sofia too, so yes indirectly you are also saying that Macedonia is the best, thanks brate[;)]
mnik [IMG]http://tinypic.com/ighk5x.jpg[/IMG]
gosoro ИНTEPBЈУ НА ИВАН /ВАНЧО/ MИXAJЛOB ВОДАЧОТ НА ВМРО ПОСЛЕ 1924 Г. РАЗГОВОРОТ Е ПРОВЕДЕН СО КОРЕСПОНДЕНТ НА В. „ХРВАТСКА" ВО 1970 г. ПРАШАЊЕ: Во што се состои, поточно во што може да се види некаква разлика измеѓу кралскиот и комунистичкиот режим во Македонија? ОДГОВОР: Кралскиот режим започна веднаш со посрбувањето. А сегашниот режим ја усвои препораката на српскиот политичар Стојан Новаковиќ, која тoj кон кpaj на минатиот век ja даваше на белградските одговорни фактори. Против Бугарштината, кoja ја признаваше Новаковиќ дека има длабок корен во Македонија, мастерски треба да се противопостави „македонството", т.е. треба да се използува географското име на земјата.Титовци започнаа со физички напади врз бугарската интелигенција и сите влијателни Бугари. Истовремено започнаа и систематска пропаганда, дека Македонците се оделна народност, а не Бугари. Оваа демагагија со географското име достигна огромни размери. Верно е, дека ние покрај нашето бугарско име сме се нарекували и македонци, но само во онаа смисла како далматинците Хрвати се нарекуваат себе си далматинци, или херцеговците Хрвати - се нарекуваат и херцеговци. Во Македонија Турците, Грците и Ароманите исто се означуваат и како Македонци.Секој малку пописмен човек знае, дека во скоро сите европски земји има области со различ-ни географски имиња, а суштествуваат и племенски имиња. При Бугарите имаме географски имиња: Добруџа, Тракија и Македонија, но и денес се среќаваат уште племенски имиња: рупци, торлаци, брсјаци, мијаци, шопи. Ако новите скопски жупани, поради омраза против Бугарштината, сакаат под маската на гео-графското име да прогласуват „Македонска народност", логично е да ги запрашаме: зошто не ги прогласуваат во својата жупанија како оделна народност Брсјаците, така како населението околу градовите Кичево и Крушево е позното под истото име? Во Италија и Германија би следувало, врз основа на географски и стари племенски имиња, да бидат прогласени барем десетина нови „народности". Но никој не тргнува по таков погрешен пат, освен зеслепените шовинисти од категоријата на Новаковиќ, или оформилите се во негов дух рене-гати, какви се денешните комунисти во Македонија под југословенска власт. Кажав, дека имињата Македонија и Далмација се стари, како е старо името Галија (денешна Франција). Но не суштествуваат народности македонска, далматинска или галска". Иван (Ванчо) Михајлов 1970
mnik
quote:
Originally posted by gosoro
ИНTEPBЈУ НА ИВАН /ВАНЧО/ MИXAJЛOB ВОДАЧОТ НА ВМРО ПОСЛЕ 1924 Г. РАЗГОВОРОТ Е ПРОВЕДЕН СО КОРЕСПОНДЕНТ НА В. „ХРВАТСКА" ВО 1970 г. ПРАШАЊЕ: Во што се состои, поточно во што може да се види некаква разлика измеѓу кралскиот и комунистичкиот режим во Македонија? ОДГОВОР: Кралскиот режим започна веднаш со посрбувањето. А сегашниот режим ја усвои препораката на српскиот политичар Стојан Новаковиќ, која тoj кон кpaj на минатиот век ja даваше на белградските одговорни фактори. Против Бугарштината, кoja ја признаваше Новаковиќ дека има длабок корен во Македонија, мастерски треба да се противопостави „македонството", т.е. треба да се използува географското име на земјата.Титовци започнаа со физички напади врз бугарската интелигенција и сите влијателни Бугари. Истовремено започнаа и систематска пропаганда, дека Македонците се оделна народност, а не Бугари. Оваа демагагија со географското име достигна огромни размери. Верно е, дека ние покрај нашето бугарско име сме се нарекували и македонци, но само во онаа смисла како далматинците Хрвати се нарекуваат себе си далматинци, или херцеговците Хрвати - се нарекуваат и херцеговци. Во Македонија Турците, Грците и Ароманите исто се означуваат и како Македонци.Секој малку пописмен човек знае, дека во скоро сите европски земји има области со различ-ни географски имиња, а суштествуваат и племенски имиња. При Бугарите имаме географски имиња: Добруџа, Тракија и Македонија, но и денес се среќаваат уште племенски имиња: рупци, торлаци, брсјаци, мијаци, шопи. Ако новите скопски жупани, поради омраза против Бугарштината, сакаат под маската на гео-графското име да прогласуват „Македонска народност", логично е да ги запрашаме: зошто не ги прогласуваат во својата жупанија како оделна народност Брсјаците, така како населението околу градовите Кичево и Крушево е позното под истото име? Во Италија и Германија би следувало, врз основа на географски и стари племенски имиња, да бидат прогласени барем десетина нови „народности". Но никој не тргнува по таков погрешен пат, освен зеслепените шовинисти од категоријата на Новаковиќ, или оформилите се во негов дух рене-гати, какви се денешните комунисти во Македонија под југословенска власт. Кажав, дека имињата Македонија и Далмација се стари, како е старо името Галија (денешна Франција). Но не суштествуваат народности македонска, далматинска или галска". Иван (Ванчо) Михајлов 1970
Bugarofil,thats all,there are many of them. But he was not all the time like that, but became later. how ever, some true one: [IMG]http://tinypic.com/igk9qe.jpg[/IMG] [IMG]http://tinypic.com/igk9ow.jpg[/IMG] http://img214.imageshack.us/img214/3985/immigration1907maced18xa.gif as you can see, they all are Race and People Bulgarian http://www.maknews.com/forum/assets/immigration_1909/immigration_1909.html http://img529.imageshack.us/img529/3353/immigration19055tt.gif http://img244.imageshack.us/img244/999/immigration19033ux.gif as you can see, they (all) are Race and People Macedonian [IMG]http://tinypic.com/i3gsna.jpg[/IMG] [IMG]http://tinypic.com/i3grbk.jpg[/IMG] [IMG]http://tinypic.com/i3gu2f.gif[/IMG]
gosoro http://www.geocities.com/goce_bg/09.html Kako ke kajesh za tova!Ova ne li VISTINA!!!![:D][:D][:D]
mnik
quote:
Originally posted by gosoro
http://www.geocities.com/goce_bg/09.html Kako ke kajesh za tova!Ova ne li VISTINA!!!![:D][:D][:D]
Bla bla bla[:D][:D][:D] Talk to my hand guy [;)]
gosoro Taka ke otgovorat i makedonski istori4ari[:D][:D]Zel svat go znae!![xx(][xx(]
dejan Where do you live Gosoro?
gosoro Amsterdam!Holland!A inak sam ot Bansko Bugaria!
dejan Ohhh Holland, well i might go there sometime in the (near) future, so how about you say we meet up?[:)]
gosoro Ja ne sporim deka se zovete makedonci!Moge se zovete sekak,saka da kajem deka istorija na Makedonija po4va ot Tito i Ygoslavia(1945) o tova e izvestno u zela Europa!Ne znam deka u vas sto tlkova lagat sobstven narod!OT Vistinata li gi e strah!!! Ich spreche Duetsch !! Wir treffen sich in Bokalbar!!:)))
dejan Oh how not nice of you[:(] I wanted to meet you and now you say something not so nice Gosoro:(((
gosoro Во центарот на манипулацијата Како идеолошките очила ја заматуваат свеста 12.12.2005 Наближувајќи се до своето полнолетство како независна и демократска држава, на Македонија и; претстои еден чекор на преиспитување, кој со самото тоа што ќе биде сериозен и парадигматичен тест за нашата свест, во голема мера ќе го решава и опстанокот на државата. Прашањето на етногенезата и самобитноста на македонската нација е точката која ќе го определува нашето колективно ниво на вистинољубивост, а вистинољубивоста, пак, како особина што ја дава основната сила на секој човечки, институционален и каков било ентитет, ќе ја определува и внатрешната сила на ентитетот што се вика Република Македонија По козметичките и принудни демократски промени во Македонија, навистина селективно и со секакви можни пречки, но на површина почна да излегува големиот фалсификат за наводното македонско етничко чувство на луѓето кои самата поранешна југословенска Социјалистичка Република Македонија ги прогласи за духовен темел на своето суштествување. Станува збор за нашите преродбеници и револуционери: Јоаким Крчовски, Кирил Пејчинович, браќата Миладинови, Григор Прличев, Рајко Жинзифов, Јордан Хаџиконстантинов Џинот, Партениј Зографски, Марко Цепенков, Војдан Чернодрински, дедо Иљо Малешевски, Димитар Поп Георгиев Беровски, Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев, Јане Сандански, Ѓорче Петров, Пере Тошев, Христо Узунов, Димо Хаџи Димов и недоброј други. Сите тие, вклучувајќи го во поголемиот дел од својот живот и Крсте Петков Мисирков, недвосмислено се чувствувале како Бугари и во своето дејствување секогаш барајќи разни модели се бореле да ја заштитат бугарштината во Македонија. Во оваа насока се движи и ставот на познатиот хрватски историчар Иво Банац, соопштен во емисијата “Во центар” на Канал 5. Тој во интервјуто кое се емитуваше на 6 декември на новинарот Васко Ефтов му рече дека за суштествување на македонска нација може да се зборува од втората половина на 20 век, а зачетоци на македонска етноидентификација се појавуваат кај одредени интелектуалци во 20-тите и 30-тите на тоа столетие. Не само тоа, туку Банац јасно кажа оти словенските Македонци имаат доживеано две национални интеграции, а за првата тој рече: “Не е тајна дека македонските револуционери себеси се чувствуваа и се декларираа како Бугари”.Со диплома и магистратура на Стенфорд универзитетот, со статус на сегашен професор на реномираниот Јел универзитет, Иво Банац и неговите ставови имаат тежина. Интересното за нас е тоа што Банац, не без причина претставен од Ефтов како “најголем познавач на балканската историја”, за етногенезата на македонската нација тврди нешто сосема спротивно од нашата официјална историографија. Што е тука веста, шокот, темата и импулсот за новинарот? Кое е новото сознание? За делот од македонската јавност кој, барем во однос на историографските догми ја поддржува политичката, медиумската и (мултипартиски распоредената) разузнавачка власт, тоа е тврдењето на светскиот авторитет во историската наука Банац, дека оние што денес се чувствуваат како етнички Македонци имаат бугарски корени. Зошто тогаш новинарот Ефтов кој е претставител на догматската и наследена од југокомунизмот медиумска власт, јавно и машки не му се спротивстави на тврдењето на Банац, кое е спротивно на теоријата за самобитноста на македонската нација, застапувана само кај нас од 1944/1945 година досега? Знаејќи дека понатамошно задлабочување во темата за етногенезата не му одговара, Ефтов фиксирајќи се на позитивниот одговор од Банац, не; дефокусира од временски неповолното (за официјалниот југомакедонизам) ситуирање на македонската нација и од наведувањето на најзините бугарски корени. Притоа тој не го почитува основното новинарско правило, да го следи со потпрашања она што е ново и шокантно во тврдењата на соговорникот, иако претходно е неверојатно упорен во прашањата со кои бара потврден одговор од Банац за суштествување македонска нација. Во моментите на финалното прашање околу етногенезата дури му сугерира на Банац, белки тој ќе потврди дека етномакедонска свест се јавила пред 100 или 150 години. Со оваа волунтаристичка временска рамка, Ефтов не само што е на каршилак од Банац (и од светската историографија), туку е на каршилак и од дервишот на југомакедонизмот Блаже Ристовски кој во интервјуто за “Вечер” од 3 декември, зборува за “народ што со векови веќе го носи македонското име”. Зошто Ефтов или некој друг новинар, љубејќи ја вистината, не ги соочи спротивните мислења на овие два докажани авторитета, од кои едниот е докажан во светот, а другиот од Табановце до Гевгелија. На едно ниво Ефтов го пренасочува вниманието, сакајќи да ја продолжи југомакедонистичката илузија, но на друго му центрира топка на “дервишот”, за овој да ја заврши валканата работа. Имено на почетокот на емисијата Ефтов ја пушта следната изјава на Ристовски: “Нашите револуционери водеа туѓа политика (мисли на почетокот на 20 век, з.н.), не од позиции на македонскиот национален идентитет, туку се декларираа како Бугари, Грци, Срби…”. Настрана бесрамната, психосоматска, релативизирачка еквидистанца за “Бугари, Грци, Срби” – нашите револуционери никогаш не се декларирале како Грци и Срби ами секогаш како Бугари – оваа изјава на Ристовски треба да ни импутира комплекс и чувство на вина за нешто што во светската историографија е чиста работа. Според Ристовски, Гоце Делчев, Даме Груев (иако перфидно не ги спомнува со име) и нивните соборци треба да бидат виновни што не настапувале од позиции на македонскиот национален идентитет во време кога, според Банац, таков идентитет немало. Вакво обвинување на сметка на оние што си ги дале животите за слободата на Македонија, доаѓа од личност за која има тврдења дека во минатиот систем под шифрата “Фолклорист” доставувала информации до “поранешната” Служба за државна безбедност. Ова сведоштво пред повеќе од десетина години за списанието “Македонско Дело” го дал човек кој самиот со име и презиме тврдел дека бил пренесувач на информациите што “Фолклористот” ги доставувал до службата. До какви подли размери достигнува манипулирањето со историските факти, сведочи и една од претходните емисии “Во центар” на новинарот и водител Васко Ефтов, емитувана на 22 ноември. Тогаш во интервјуто со Амфилохие Радовиќ, митрополит црногорско-приморски на Српската православна црква, Ефтов во еден момент со обвинувачки тон квалификува одредени тврдења дека одговараат на тезите на Ванчо Михајлов за Македонија како Швајцарија на Балканот, во која нема етнички Македонци ами делови на народи од соседните држави. Ефтов верно ја пренесува тезата на Ванчо Михајлов, но кукавички избегнува да каже оти исти сфаќања за Македонија имале Гоце Делчев, Даме Груев, Ѓорче Петров, Христо Татарчев…, а не сме виделе сведоштва дека народот во нивно време имал проблеми со тие ставови. Некој може да претпостави оти Ефтов не знаел за идентичноста на етничкото чувство на Ванчо Михајлов и Гоце Делчев, но во емисијата со Амфилохие Радовиќ има една вметната изјава од Иво Банац, што значи дека интервјуто со хрватскиот историчар во тој момент било снимено и нашата новинарска ѕвезда веќе се соочила со непријатната вистина. Каков новинар и каков човек е тој што свесно ја крие вистината и манипулира со неа? Каква е таа држава која силеџиски сака да им забрани на дел од своите граѓани да продолжат да се чувствуваат Бугари и како такви културно да се организираат, а притоа на својата територија има градови, населби, плоштади, улици и институции со имиња на луѓе од минатото на Македонија, кои исто се чувствувале Бугари и со своето делување ја негирале самобитноста на македонската нација. Логично е да се претпостави дека лицемерието во историографијата се пресликува и во политиката, економијата, стопанството… Може ли на сите внатрешни полиња (вклучувајќи ги и културата, естрадата, спортот, новинарството…) да се наметнува југословенска свест, а да се бара светот да не н# вика Поранешна Југословенска Република Македонија? Не треба голем ум за да се сфати дека најголемиот дел од меѓуетничките и проблемите со соседните земји се базираат токму на фалсификатот за етногенезата на македонската нација. Дали инаетењето со вистината помага или одмага за опстанокот на македонската држава? Кога ќе одговориме чесно на ова прашање?Виктор Канзуров
mnik
quote:
Originally posted by gosoro
Ja ne sporim deka se zovete makedonci!Moge se zovete sekak,saka da kajem deka istorija na Makedonija po4va ot Tito i Ygoslavia(1945) o tova e izvestno u zela Europa!Ne znam deka u vas sto tlkova lagat sobstven narod!OT Vistinata li gi e strah!!! Ich spreche Duetsch !! Wir treffen sich in Bokalbar!!:)))
Du bist so dumm, wenn du sagst das Tito uns gemacht hat. Ich hab dir shon gezeigt, dass es viele Leute vor Tito gab, die sich als Mazedoner bezeichnet haben. Just for the record: how do you explain this smart ass: You say Tito made up Macedonians 1945! But while he was making them up, there were already many Macedonians in Diaspora who were Imigrees before 1945. Tito was making Macedonians in Yugoslavia, while they already had Hockey Team in Kanada:http://www.macedonianhistory.ca/images/early_immigration/hockey_1945.jpg And how did Tito managed to make all those Macedonians in USA Kanada Australia Macedonians??? Only Macedonians in R. Macedonia were under Titos leadership inside of Yugoslavia. Come on, explain me the existance of the Macedonians in the Diaspora, as well in the Pirin and Aeghei: Macedonians in Aegean Macedonia: http://www.florina.org/ Macedonians in Bulgaria: http://www.omoilindenpirin.org/ Macedonians in Albania: http://www.macedoniansinalbania.org/ http://www.macedoniansinalbania.org/photo_gallery.html Macedonians in Kanada: http://www.unitedmacedonians.org/ http://www.unitedmacedonians.org/about_us.html Macedonians in Australia http://www.pollitecon.com/html/books/macedonian_agenda.html http://www9.sbs.com.au/radio/language.php?page=info&language=Macedonian and so on.... And here you can compare and see Bulgarians out of Macedonia, and Macedonians out of Macedonia prior 1910, long before Tito!! http://img214.imageshack.us/img214/3985/immigration1907maced18xa.gif as you can see, they all are Race and People Bulgarian http://www.maknews.com/forum/assets/immigration_1909/immigration_1909.html http://img529.imageshack.us/img529/3353/immigration19055tt.gif http://img244.imageshack.us/img244/999/immigration19033ux.gif Race and People Macedonians [;)] Question to the smart ass: How Tito made this People while they didnt even heard of him before your Bulgar and Greek Propaganda mentioned Tito making something up? Lighten me up!!! Answear this Question, How Tito made this Macedonians before 1910, and how Tito made this Macedonians Through out the World? And not just empty talks!!!!
gosoro http://www.standartnews.com/archive/2005/09/26/balkans/s4569_2.htm http://www.panmacedonian.info/Symposium_Columbia.htm Tajnite na Makedonja
mnik
quote:
Originally posted by gosoro
http://www.standartnews.com/archive/2005/09/26/balkans/s4569_2.htm http://www.panmacedonian.info/Symposium_Columbia.htm Tajnite na Makedonja
Thats not the Answear on my Question!!!! Answear the Question and stop posting foreign links, let me see how bright are you??? How all this so called "Bulgars" of yours through out Macedonia and the Globe got affected or changed in Macedonians. You claim that they were made around 1945, so give me the answear to how this happened, and not posting some bull arround here, get it?
mnik
quote:
Избрала съм за точна българската история, защото моите дядо, баба, баща, майка и буквално цялото ми семейство са ми казвали, че съм българка - за мен мен те са историята и истината. Значи моят отговор на въпроса защо съм избрала България е - защото съм българка.
What do you mean, what would this person say when it get back to Macedonia On Bulgarain Scholarship in Bulgaria, this person is nothing left to say, but what it said other wise we know what happens[B)] I was in Blagoevgrad, I know how it is!!! Sofia, much worser, just not to mention Macedonia and Macedonian, imediatly the Gang is around you[}:)] f**ks So dont come to me with pathetic manipulated stuff!!!! ANSWEAR THE QUESTION
jingibi акад. Блаже Ристовски во своата книга“Столетиjа на македонската свест”, Скопjе, Култура, 2001. Стр. 33: “Вистина, барем досега расположивите официjални документи на Македонската револуционерна организациjа директно или индиректно декларираат, иако недостатно jасно артикулирана, главно бугарска национална свест на истакнатите револуционери. Исто така тие, како егзархиски воспитаници и службеници, го користат бугарскиот како и своj литературен jазик и не ни размислуваат за сопствена посебна македонска црковна хиерархиjа, а имаат свое официjално надворешно претставништво само во Софиjа и ги користат услугите само на бугарските митрополити и трговски агенти во Македониjа. Не треба да се подзаборава ни ординарниот факт дека Организациjата, во согласност со диецезата на Бугарската егзархиjа, го вклучи во своjот организам и немакедонското Одринско, иако нашата наука како да го пренебрегнува тоj ноторен белег што малку подоцна се инфилтрира и во името на самата Организациjа. При сето тоа како да се нема предвид и несомнениот факт дека МРО (Македонската револуционерна организациjа) произлезе всушност од “лозарството”, кое во основата беше национално македонско и тое “сепаратистичко движење”, но и тоа дека Бугариjа беше единствената држава што го поддржуваше ова движење, па и бугарските влади директно успеваа да се мешаат во работите на Организациjата. Нашата наука како свесно да подзамижува пред тие општопознати факти. ”
Jakov Ovoj post e na Bugarinot. Go prefrlam ovde za da ne se otvaraat raznorazni topici za isti ili slicni raboti. Od spomenite na Mihail Gerdzhikov za dejnosta na Gotse Delchev vo odrinskiot revolutsioneren reon: Г. Делчев во обиколка во Одринско. – Мешање од врховистите. – Првиот револт. Одрински конгрес. – Конгресот го раслределува Одринско на револуц. движење во Одринско, агитира и врши организирање по селата. - Расположението на бугарското население. Остер конфликт со еден бугарски чорбаџија. - Г. во Одрин. Тогаш се одржа конгресот - првиот „конгрес на Одринскиот вилает" во Пловдив, во нашата куќа. Револуционерното движење во Одринско во онаа форма, во каква се пројави во Македонија, датира од подоцна, од околу 1899 година. Тогаш имено Делчев, Лазар Маџаров и Стојан Лазов (Димитров), направија една обиколка низ Лозенградско. Пред тоа Делчев, заедно со Антон Бозуков, оделе со чета во Македонија, со специјална мисија да најдат пари. Но Боздаг Бозуков се скарал со Делчева - и се разделиле, па Делчев, откако се врати без да може да стори нешто, замина во Одрин и Лозенградско. Во таа обиколка, што траела кусо време, еден месец, Делчев набрзина го обиколил Лозенградскиот санџак. По селата оделе преоблечени како селани, само со револвери, да вршат агитација. Воопшто таму агитацијата до 1902 год. била водена од одделни лица, преоблечени како тамошни жители, а не од чети, како во Македонија. Така патувале и Делчев и двајцата негови другари. Со Лазов Делчев се скарал во Бунар-Хисар, а виновен бил Лазов, шго си допуштал да му нагрубува на Делчев, пред населението го наречувал глупак и сл. Лазов е одринчанец од Лозенград. Му потфрлувал на Делчева дека тие и самите можат да си ја вршат работата без Македонци и сл. Сепак Делчев успеал да подготви некои агитатори по одделни каази, но се врати разочаран. Меѓу тие агитатори се појавила неслога - некој не пропуштал друг по канал во својот реон и сл. Во таква критична положба Одринско беше до 1902 год. [...] При една ваква положба во Одринско се наложуваше да се свика едно собрание, за да се размисли, какви мерки да се преземат за да се зајакне Организацијата во Одринско. Ова собрание, наречено конгрес, се одржа во Пловдив. Главната иницијатива за конгресот дојде од ЦК, од Делчева, бидејќи одринчани сакаат да комуницираат само со Делчева. Двајцата претставници на ЦК, Стефанов и Т. Делинванов, дојдоа да заседаваат користејќи го своето право. Како делегати на ЦК бевме јас и Делчев. Како дејци агитатори од Одринско на конгресот беа Георги Кондолов (војвода) родум од с. Велика, Малотрновско, дрводелец во Бургас, 50 год. човек, тој одеше со мали чети низ Одринско (беше потем во време на востанието убиен); Караманџуков, како агитатор во Одринско; Тодор Шишманов (што после се предаде и стана секретар на Хилми паша); Нунков (од Стара Загора, убиен потем во Кумановско). На тој конгрес имаше се на се околу 15 мина. Го поканивме да дојде и В'лчо Антонов, како раководител во Ах'рчелебиско, но тој не дојде, извинувајќи се дека бил ранет (беше лесно ранет во раката). Присуствуваше и Л. Маџаров, (родум од Солун, син на архиерејскиот намесник Маџаров во Солун). На тој конгрес повеќе се занимававме со разидувањата, па дојде до пречкање, и дури до вадење на ками. Се занимававме со положбата во Одринско во организационен однос. Се занимававме и со прашањето за вооружување. Јас одржав реферат за начинот како треба да се води агитацијата; Делчев - како да се организира Одринско. Само тие два реферата се одржаа. Одринско беше разделено на оддедни реони, и беа назначени агитатори за одделни реони. Реоните беа: Малкотрновски, Бунархисарски, Лозенградски, Чокенски (Одринска кааза) Мустафа-пашенски, Ах`рчелебиски, Дедеагачки, Скечански, Узунќуприски. Некои од старите месни раководители беа потврдени, а се избраа и нови други. Месните раководители побараа ЦК да делегира еден главен инспектор за целата одринска организација. Тоа им беше ветено. Сите се разотидоа, откако беше ветена помош во луѓе од ЦК, а за оружје Одринско ќе собира пари, што ќе ги внесува во ЦК, а ЦК ќе се грижи да набавува средства, главно оружје. Тогаш се забележа кај одринчани извесен дух на сепаратизам, што го обвинуваа ЦК, дека многу малу се грижел за Одринско, а сето внимание го обрнуваал на Македонија. Се обвинуваа и окружните раководители во Одрин, како луѓе без иницијатива што не се помрднуваат од градот да направат обиколка во реоните. По еден месеи од ЦК добив известување со кое ми се јавуваше јас во својство на член на подвижниот ЦК (Делчев, јас и уште еден - двајца), да заминам во одринскиот вилает, и да се движам таму вршејќи ревизорска работа. Ми дадоа право на иницијатива, и да можам да дејствувам во потполност соодветно со условите. http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spommg04.htm