Колку сакате да играте шах
Колку сакате да играте шах
ZOTE Оваа тема е за сите оние кои во слободно време сакаат да играат шах. Јас многу го сакам шахот и обавезно еднаш или двапати неделно играм со татко ми или со еден другар. Па така ми стана досадно да играм со едни исти противници. Затоа на интернет побарав каде можеш да играш "online" шах. Затоа ги поканувам сите кои сакат да изиграат со мене една партија шах да се регистрираат на следнава адреса: http://playtoy.tportal.hr/ht_multiplay/newplaytoy.html На vmacedonia форум има луѓе кои знаат доста за историјата, знаат да прават web страни, се разбираат во музика и итн. Сега сакам да видам дали на vmacedonia форум има добри шахисти. Мојот надимак на шах online e Mihail.
OooOo ZOTE temava kje bide prefrlena na ostanati sportovi.
wolf_pack ima topik veke za Online Gaming Zote.
StormAngel Ne sakam mnogu da igram, epten mi e mrska shahovskata igra.
deni ICH
ZOTE Dobre de pa ne sum tolku dobar, eve pred malce izgubiv od eden dechko so nik zadar2006 (do dushe mi napravi muabet deka komshija mu bil Todor Gechevski i mi odzema vnimanie). Ja ne znam shto ste se uplashile tolku, se shalam znam deka ima luche koi gi nervira da mislat tolku mnogu.
nemo
quote:
Originally posted by OooOo
ZOTE temava kje bide prefrlena na ostanati sportovi.
Kako so gledam ima veke edna tema od bliznak za sah od 19 oktomvri 2004 za sah zarem ne moze da se spojat[:D][;)][;)]
nemo
quote:
Originally posted by ZOTE
Оваа тема е за сите оние кои во слободно време сакаат да играат шах. Јас многу го сакам шахот и обавезно еднаш или двапати неделно играм со татко ми или со еден другар. Па така ми стана досадно да играм со едни исти противници. Затоа на интернет побарав каде можеш да играш "online" шах. Затоа ги поканувам сите кои сакат да изиграат со мене една партија шах да се регистрираат на следнава адреса: http://playtoy.tportal.hr/ht_multiplay/newplaytoy.html На vmacedonia форум има луѓе кои знаат доста за историјата, знаат да прават web страни, се разбираат во музика и итн. Сега сакам да видам дали на vmacedonia форум има добри шахисти. Мојот надимак на шах online e Mihail. [quote]
jas se zacleniv i igrav so nekoj Josip-N dve partii prvata ja izgubiv vtorata mi se predade.No stranata e dobra samo moze da objasnis kade se bira vremeto, na kolku minuti sakash da igrashh i predlaga remi ili se predava, a nedostatok e toa sto ne se oznacuvat drugite figuri so nivnite internacionalni bukvi na pr S- skokacot(konjot)[:D]
ZOTE nemo pa shto ne kaza vo koe vreme che bidesh tamu da izigravme jas i ti edna partija? Momentalno igram shah po makedonsko vreme e 20:35 koj saka neka kaze mojot nadimak e MIHAIL
nemo [quote]Originally posted by ZOTE
nemo pa shto ne kaza vo koe vreme che bidesh tamu da izigravme jas i ti edna partija? Momentalno igram shah po makedonsko vreme e 20:35 koj saka neka kaze mojot nadimak e MIHAIL [/quote Jas vlegov vo 21 h ke bidam do 22 00 jas sum m8[:D]
dada Sani Mnogu sakaME da igrame shah, ama samo so tato bidejki on mi igra bez kralica, za da imam kolku - tolku sansi za odigram nesto[:D] Ako mi igrate bez kralica, ke igram i so vas[;)][:D]
nemo igrav so mnogu pobediv8 a izgubiv dve[:D]
ZOTE Еве им закажувам на сите кои се во можност денес по македонско време од 19.30 до 21.00 часот да бидат на он-лине шах, да изиграат една партија шах со мене. Ако не нека пишат приватна порака да закажеме термин.
nemo
quote:
Originally posted by ZOTE
Еве им закажувам на сите кои се во можност денес по македонско време од 19.30 до 21.00 часот да бидат на он-лине шах, да изиграат една партија шах со мене. Ако не нека пишат приватна порака да закажеме термин.
Ne denes a utrevecher moze da se sluci dabidam na online.[:D]
јузер Porano vo maalo se pravea dobri turniri. Bev megju najdobrite, i staro i mlado se tresea koga igraa so mene. A na kompjuter se vezbav so Genius 3. Pomalku od megabajt e, ali kako znae da igra. Sum go pobedil do sega samo so vrakanje potezi, i namesten na 10 sekundi da razmisluva. A ako go namestam na 2 minuti da razmisluva, maksimum remi mozam da mu izvadam.
ZOTE
quote:
Originally posted by nemo
quote:
Originally posted by ZOTE
Еве им закажувам на сите кои се во можност денес по македонско време од 19.30 до 21.00 часот да бидат на он-лине шах, да изиграат една партија шах со мене. Ако не нека пишат приватна порака да закажеме термин.
Ne denes a utrevecher moze da se sluci dabidam na online.[:D]
ЗОТЕ Нема проблем договорено за утре во истиот термин [:)]
ZOTE
quote:
Originally posted by јузер
Porano vo maalo se pravea dobri turniri. Bev megju najdobrite, i staro i mlado se tresea koga igraa so mene. A na kompjuter se vezbav so Genius 3. Pomalku od megabajt e, ali kako znae da igra. Sum go pobedil do sega samo so vrakanje potezi, i namesten na 10 sekundi da razmisluva. A ako go namestam na 2 minuti da razmisluva, maksimum remi mozam da mu izvadam.
ЗОТЕ Јас за тренинг користам MCCL Kasparov Chessmate кој е стварно добар и никогаш не сум го победил. Кога е ставен на најако ниво ти у ствари играш лично со Гари Каспаров (фактички направен е да одигра исто како што би одограл лично каспаров).Значи и самиот Каспаров учествувал во правењето на играта. Секогаш сум близу да го победам за еден потег, али тој потег колку да е блиску толку и е далеку [:)]
nemo
quote:
Originally posted by јузер
Porano vo maalo se pravea dobri turniri. Bev megju najdobrite, i staro i mlado se tresea koga igraa so mene. A na kompjuter se vezbav so Genius 3. Pomalku od megabajt e, ali kako znae da igra. Sum go pobedil do sega samo so vrakanje potezi, i namesten na 10 sekundi da razmisluva. A ako go namestam na 2 minuti da razmisluva, maksimum remi mozam da mu izvadam.
Igrav so chessmaster zavisi na koe nivo ima i pobedi i remi, a i zagubi[:D], ama ne e toa kako da igrash so covek, kombinaciite se razlicni a i poucni so lugeto sepak mozok e mozok, jas so tie shto na hrvatskiot igrav se gleda covecki potezi i interesno e da se igra no od toj sto izgubiv se gleda deka igrase so kompjuter potezite se uoclivi[:D][:D]
ZOTE Јас сум моментално на он-лине шах кој сака нека дојде да го преслушам една партија шах
ZOTE Колку јака партија изиграв со еден дечко од Хрватска. еве можете да погледнете и самите. [IMG]http://tinypic.com/fkbsxe.png[/IMG] јас бев со темни фигури, и бев цело време во напад ама еден непромислен потег а тоа беше пиунче од Ф4 на Ф3 и тука ми беше крајот. после он со неговиот коњ на Е2 ми го лапна мојот коњ на Г3 и цела концепција отиде у пм. Али на грешки се учиме.
ZOTE ИМПЕРИЈАТА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Иако сега играв со друг играч (исто од хрватска) го возвратив ударот на најдобар можен начин. Еве погледнете и самите. [IMG]http://tinypic.com/fkcoic.png[/IMG] имав ловец кој ми беше поставен на А1, а јас го донесов на Ц3 така што му го нападнав неговиот ловец. но мојата замисла беше да го излакомам да ми го изеде мојот ловец со неговиот коњ кој беше поставен на полето Е2. тоа и се случи. Одма после тоа јас со мојата кралица си доаѓам на полето Д4 и се подготвувам да го зададам последниот потег Мат. Он има само еден излез а тоа е со коњот да отиде на полето Б1 за да го брани полето од Мат. Но он тоа не го виде и одигра друг потег, пред да го матирам му испратив порака поздрав од Скопје Македонија.
nemo
quote:
Originally posted by ZOTE
Јас сум моментално на он-лине шах кој сака нека дојде да го преслушам една партија шах
Dati kazam pravo noguu slabi igraci ima tamu i jas ne sum nekoj jak ama daleku se od shah za fudbal se dobri od vremeto Hajduk i sega imat, pa tenis skijaci ponekogas samo tablat e fina boite se prijatni za gledanje koga se igra
SpaceLily Sah e dosadna igra be.Nemat vozvuda...jas si igram Mortal Combat i Need for Speed.
nemo
quote:
Originally posted by SpaceLily
Sah e dosadna igra be.Nemat vozvuda...jas si igram Mortal Combat i Need for Speed.
Zavisi ako igrash brzo na edna minuta imash brzina i adrenalinot ti se zgolemuva[:)]
SpaceLily
quote:
Originally posted by nemo
quote:
Originally posted by SpaceLily
Sah e dosadna igra be.Nemat vozvuda...jas si igram Mortal Combat i Need for Speed.
Zavisi ako igrash brzo na edna minuta imash brzina i adrenalinot ti se zgolemuva[:)]
Za taja rabota samo mrsna fota[:D][:D][:D][:D]
nemo
quote:
Originally posted by SpaceLily [
Za taja rabota samo mrsna fota[:D][:D][:D][:D] [/quote]vakva http://www.spotlightdancecenter.com/images/MORTAL%20COMBAT.JPG http://www.rstrehle.com/alex/MORTal-COMBAT!!!.gif http://www.users.qwest.net/~to8/CoH/COH4.JPG
DJ_SHEMA ja igrav porano sega slabo. Ponekogash koga patuvam go pushtam chessmaster u avion da me relaksira. Obi e dobar shahista, edno vreme na yahoo se naodjavme dosta.