Македонската Клетва ќе ги „стигне„ сите Европејци
Македонската Клетва ќе ги „стигне„ сите Европејци
lav Сите замешателства од преставниците на доминантните држави од ЕУ во Македонските Настани во 2001 година (порано , но и подоцна) и разградувањето на постоечката Држава на Македонците од страна на „олеснувачите„ од ЕУ , секако со сесрдната помош и од ДОМАШНИТЕ КВИСЛИНЗИ (знаени и досега не-осознаени) и вградување на скриените „бомби„ кои (сигурно) ќе „пукаат„ спред одредена потреба , си го добија својот „старт„ ..ако така смеам да се изразам....спред Народната поговорка ..... КОЈ ЈАМА КОПА ДРУГОМУ , САМ ПАЃА ВО НЕА ....како што е подоле објаснето во овоаа статија: И другите да ги снајде истото БЕЗ ПАРДОН...мамиќето нивно ѓупско.. ФРАНЦИЈА СЕ ОБИДУВА СО РАДИКАЛНИ МЕРКИ ДА ГИ СМИРи БУНТОВИТЕ Полициски час и мобилизација! Француските власти ќе мобилизираат 1.700 резервисти од воената полиција и жандармеријата за да ги засили полициските патроли во побунетите квартови, а локалните власти ќе имаат право да воведат полициски час за да се запрат насилствата во кои настрадаа илјадници возила, а загина и еден човек, јави Ројтерс. Франција последен пат спровела такви мерки за време на Алжирската војна од 1954 до 1962 година. - Префектите (општинските функционери задолжени за безбедност) ќе можат да спроведат полициски час ако сметаат дека е неопходно - изјави премиерот Доминик де Вилпен. Тој потврди дека уште најмалку 1.500 полицајци и жандарми од резервниот состав ќе ги засилат патролите со вкупно 8.000 полицајци ангажирани во побунетите квартови. Вилпен вети дека многу скоро властите ќе објават програми за обнова на сиромашните квартови и за помош на младите невработени Французи. Нередите ги почнаа млади Французи со африканско потекло, гневни поради тоа што се чувствуваат како "граѓани од втор ред", но од ноќ во ноќ им се придружуваат и се повеќе "бели Французи", кои исто така страдаат од невработеност. Градоначалниците ја поздравија одлуката на премиерот, но оценија дека веројатно нема да може да ја спроведат. - Секогаш кога ни даваат поголема моќ, ни го намалуваат буџетот - изјави Кростоф Лагард, градоначалник на северното париско предградие Дранси. Нередите почнаа пред две недели во париското предградие Клиши Су Боа, кога беа запалени неколку возила. Прексиноќа, во 12-тиот ден од насилствата, младите бунтовници со африканско потекло запалиле 1.173 автомобили низ сиромашните квартови во речиси цела Франција, нешто помалку отколку во понеделникот, кога гореле 1.408 возила. Околу 240 возила гореле во Париз, 40 во Лион, 30 автомобили и еден автобус во Тулуз. Во Лил хулиганите фрлиле молотов коктел врз основно училиште, а во париското предградие Витри Сур Сен била запалена болница. На удар прексиноќа првпат беа и еврејските гробишта - во градот Ремирмон во источна Франција биле осквернавени 20 еврејски гроба. Насилствата веќе ги надминаа границите на Франција. Во Брисел и прексиноќа, како и претходната ноќ, биле запалени пет возила. Исто толку автомобили прексиноќа биле запалени во Берлин, а и во Бремен имало ноќни нереди. Дури и Русија страхува од хулигански акции слични на тие во Франција. Претседателот на Советот на федерацијата, Сергеј Миронов, изјави дека Русија, како и другите европски држави, треба да ја преиспита својата миграциска политика. Романскиот весници дури и ја споредуваат уличната војна во Франција со бунтовите на Палестинците против израелските сили во окупираните територии.
intel И?
concrete Intel I???-to bese pred nekoja godina , malku si dremnal?????
lav
quote:
Originally posted by intel
И?
После ИИИИИИИИИИИИИИ...следува најверојатно некоја фаза за неопходни олеснувачи ...нели??? А и С-Рамковниот ќе им го „дадеме„ за бадијала , па нека кршат глава и нека си го имплементираат во нивниот Устав...исто како што господата Лероа и Бадинтер им го сугерираа ..на нашите многу „мудрите„ комуњари кои веднаш и ги послушаа...нели?
intel
quote:
Originally posted by lav
..на нашите многу „мудрите„ комуњари кои веднаш и ги послушаа...нели?
Покојниот Трајковски и Љубчо комуњари????прв пат слушам.За бране знаев ама за овие двајца сум непријатно изненаден[:(]
Jakov
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
..на нашите многу „мудрите„ комуњари кои веднаш и ги послушаа...нели?
Покојниот Трајковски и Љубчо комуњари????прв пат слушам.За бране знаев ама за овие двајца сум непријатно изненаден[:(]
Ke ti skinat 20% od platata za dekemvri taka mi se gleda....
concrete More Jakove , raskazuvaat nekoi patnici, severno od Solun sretnuvale zatrcani, zadisani SDSM-ovci:"Kade be,???? zabavete malku!!!!! Begaj more , po Makedonija , Bucko stroi Titoisti!!!!! "A vie Titoisti ste........????? "Ne be, ama dodeka objasnime otidoa ja...ta!!!!!" Sto se 20% ,Intel ima pogooolem problem:):):)!!!!
Jakov On ti e bre ko Supermen u trk menja nijansi na sino nema gajle samo pravopisot da go doterme malku i se ke si bide ok...
intel jakov, taka ti se cini zimi tebe, jas sum si opredelen poodamna
lav
quote:
Originally posted by intel
jakov, taka ti se cini zimi tebe, jas sum si opredelen poodamna
Не колега Колку што Јас знам ТИ беше „неопределено„ определен и тоа многу одамна. Или нешто сум подзаборавил нели!!!! пс
quote:
Покојниот Трајковски и Љубчо комуњари????прв пат слушам.За бране знаев ама за овие двајца сум непријатно изненаден
Првпат слушаш !!!! Веднага со ТРК на ЧИСТЕЊЕ УШИ во Румунска...земаат само (околу) 20 денара по (о)чистено увце нели ...во зависност од димензиите негови односно на „поседникот„ и „запрљаноста„ негова ....вооопшто не ни мислев идеолошка ами еколошка. ппс СИТЕ се од/со ИСТ КОЧАН (комуњарски-де) калапени
Jakov
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
jakov, taka ti se cini zimi tebe, jas sum si opredelen poodamna
Не колега Колку што Јас знам ТИ беше „неопределено„ определен и тоа многу одамна. Или нешто сум подзаборавил нели!!!! пс
quote:
Покојниот Трајковски и Љубчо комуњари????прв пат слушам.За бране знаев ама за овие двајца сум непријатно изненаден
Првпат слушаш !!!! Веднага со ТРК на ЧИСТЕЊЕ УШИ во Румунска...земаат само (околу) 20 денара по (о)чистено увце нели ...во зависност од димензиите негови односно на „поседникот„ и „запрљаноста„ негова ....вооопшто не ни мислев идеолошка ами еколошка. ппс СИТЕ се од/со ИСТ КОЧАН (комуњарски-де) калапени
Nemoj vo Rumunska slusam deka neoredelenite gi tegnele za usite pred da gi ocistat.[;)]
lav
quote:
Originally posted by Jakov
[quote]Originally posted by lav
[quote]Originally posted by intel
jakov, taka ti se cini zimi tebe, jas sum si opredelen poodamna Nemoj vo Rumunska slusam deka neoredelenite gi tegnele za usite pred da gi ocistat.[;)]
Сакаш ли само да (му) укажеш на возможноста за (евентуално) можни малформации од страна на персонаљот ...ако евентуално токму таму отиде на „чистење„ , на некое или пак на сите увца на уважениот-ни кољега форумсски ?
intel http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=11938 Јаков, на горниот линк меѓудругото пишува forum za seir ima ako ne vi se diskutira za politika(isklucoci moze ama nikako toa da preoga vo navika).Ova osobeno se odnesuva do ostanatite moderatori i admini koi treba prvi da sluzat za primer pa potoa za site drugi. На истава тема Прв пат -Ke ti skinat 20% od platata za dekemvri taka mi se gleda Втор пат -On ti e bre ko Supermen u trk menja nijansi na sino nema gajle samo pravopisot da go doterme malku i se ke si bide ok... Трет пат -Nemoj vo Rumunska slusam deka neoredelenite gi tegnele za usite pred da gi ocistat Ако од овој форум имаш намера да правиш сеир јас нема да ти дозволам.Ајде Лав го разбирам, можеби ни тој не сака ама ете тоа е и не можам јас никако да му помогнам, но Ти упорно се занимаваш со мене[;)](има уште жени во Скопје не беше последна) П.С.Не ми се пишува на Историја и не ти правам од форумот Прчвара, немој ни ти од овој те молам, ако не ќе паузираш од политика некое време.ОК?
Jakov Pauziraj me be gazda ne e nisto strasno. Ti prezivea pa zar jas nema. Za sekoe prekrseno pravilo sledi pauza,neli.