AIDS-ne se pravete na udreni,ja ima i kaj nas!
AIDS-ne se pravete na udreni,ja ima i kaj nas!
sisi Прва регионална конференција за ХИВ/ сида за земјите од Западен Балкан Во земјава досега се регистрирани 76 лица со сида, од кои девет годинава. [img]http://217.16.70.245/izdanija/1925/31992.jpg[/img] Од вчерашната регионална конференција за ХИВ/ сида "Досега во Македонија се регистрирани 76 лица со ХИВ/сида. Во текот на годинава се регистрирани девет нови случаи, но за сите нив е карактеристично тоа што не се само носители, туку веќе се и заболени од сида. Тоа значи дека доцна се открива заболувањето, поради што во иднина мора сe повеќе да се зборува и да се превенира", рече националната координаторка за ХИВ/сида за Македонија, Весна Велиќ-Стефановска. Македонија, но и земјите од Западен Балкан се земји со ниска преваленца, односно со низок број инфицирани од ХИВ или заболени од СИДА. Но, тоа не значи дека треба да се игнорира проблемот, туку дека тоа претставува можност за навремено дејствување и превенција, со особено внимание на ризичните групи. Ова е резимето од информациите што на вчерашната прес- конференција ги соопштија националните координатори за борба против ХИВ/СИДА во земјите од регионот, кои учествуваат на тридневната Прва регионална конференција за ХИВ/сида за земјите од Западен Балкан, што започна вчера во Скопје. Нејзината цел е да послужи како платформа за градење и одржување подобра регионална мрежа за превенција од ХИВ/сида, како и нега и поддршка на луѓето што живеат со оваа болест. Со овој став се согласува и Бетина Шветхелм, претставничка од невладината организација Партнерство за здравје, организатор на конференцијата, која смета дека е тоа резултат на стигмата присутна во врска со оваа инфекција, што пак води кон дискриминација на ХИВ позитивните и на лицата заболени од СИДА. Покрај превенцијата, ова е прашањето, на кое, според неа, треба во иднина многу да се работи. Главен говорник на конференцијата е Сузан Пакстон од Австралија, која 16 години е носител на ХИВ-вирусот. И таа се согласува дека стигмата сe уште постои, и тоа, како што рече, не само кај обичните луѓе, туку и кај голем дел од лекарската фела и оти таа се искоренува само во земјите во кои има висок број заболени или инфицирани. Dali ste imale dosega slucajna prilika da zapoznaete lice zaboleno od sida,ili nositel na virusot? Sto mislite kako bi se odnesuvale kon takvo lice koga ke go sretnete? Kolku se plasite,a kolku razumot nadvladuva nad vasiot strav od bolesta? Gi izbegnuvate li takvite lugje? Zosto?
suspect Vo Prilep beshe registriran eden od prvite sluchai na lica zaboleni od sida,pred edno 12-15 god (ne se sejkavam tochno). Mazot beshe nositel i prenositel na virusot,a negovata zena i 2te deca, zarazeni od nego. Toa beshe neviden shok.....marsovci....lujge.Pomislete kolku malku znaevme za virusot togash i kako bi mozela da reagira okolinata okolu toa semejstvo. Totalno bea otfrleni i lisheni od sekakva komunikacija,duri i pazarenjeto namirnici za niv beshe maka (gi brkaa od prodavnica). Eeej .... kako mi pajga teshko sega koga mi teknuva za dechinata,za grev,kako samo bea maltretirani,ponizuvani,kamenuvani... Ziveea od mizerna socijalna pomosh....vrabotuvanje..??? nikako..!!! Za kratko vreme,bolesta (potpomognata od mizerijata vo koja ziveea...gladni,potishteni,premrznati-se greele upotrebuvajki delovi od mebelot)...si go odigra svoeto i zenata i decata pochinaa. Ostana toj...vinovnikot....(bil svoevremeno vo Germanija na pechalba i tamu go zakachil virusot) da se pomachi ushte nekoe vreme i... kraj). Gi ima ushte nekolku na broj,ama ete za niv javno se znaeshe. Strashno stvarno....mislam bolesta,ama strashno e i tretiranjeto na zabolenite. Lichno....bi bila pretpazliva da ne dojdam vo kontakt preku koj bi mozela da se zarazam so zaboleno lice,ama sigurno nema da begam kako "opalena" ,a ushte pomalku da go povredam. Sekoj praj greshki vo zivotot.....nekoj od niv se katastrofalni.....kako za konkretnata lichnost,taka i za negovata okolina,no sega koga poveke sme zapoznaeni so nachinot na prenesuvanje na virusot,mozime da birame merki na komunikacija i sebezashtita.Tuka bi trebalo i instituciite na drzavata da reagiraat poaktivno i poshirokogrado....kako so edukacija na narodot,taka i so soodvetna pomosh na zabolenite.
dejan Strasno!!
SpaceLily Suspect znam za sluchajot mi teknuva imashe cela emisija za niv....stvarno zalosno...bez razlika koj e krivecot mislam deka treba da im se pomaga sekogash.
sisi Denes bas ja slusav na TV potresnata ispovest na Prilepcanecot Stojan Kirkov,koj ostana sosem sam,so sopstveniot tezok krst na grbot,bez semejstvo,da zivee kako po kazna. Sum razgovarala so nego licno.Covek kako i sekoj drug,normalen,hrabro se nosi so sudbinata i so cuvstvoto na vina. Zivee od den za den,otfrlen,osuden.Bese blagodaren za muabetot,za pozitivniot odnos sto od nas go dobi,za pomosta sto i ne e od presudno znacenje. Podgotven e javno da zboruva i da ucestvuva vo sekoja kampanja koja ke im pomogne na nositelite na virusot i na zabolenite so sopstvenite prakticni soveti kako da izdrzat,da se izborat,da ziveat. Koga stanuva zbor za lugje koi ne znam (nemam neli volsebna kugla),dali imaat ili ne dopir so bolesta,se odnesuvam normalno.No koga se vo prasanje lugje za koi znam deka se nositeli ili zaboleni,ke izlazam ako kazam deka ne mi e dlaboko negde vo mene strav vo prviot moment.No potoa mi prorabotuva racionalnoto i komunikacijata e sosema normalna kako so site ostanati lugje. Priznavam ete deka i pokraj seta informiranost za ovoj svetski problem,imam predrasudi koi budat strav,a toj goni kon otpor,otfrlanje i osuda. Pa sama sebe ke se iskaram vo sebe,pa prodolzuvam normalno da se odnesuvam. Ke prasa nekoj,a kolku e normalno toa normalno? I vo pravo ke bide!
mona РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ХИВ/СИДА ВО СКОПЈЕ Во Македонија девет болни од сида Што би направиле новинарите кога дневно би паѓале по 20 џамбо-џети? А толку луѓе секој ден се инфицираат со ХИВ-вирусот во светот. Се треба да направиме за да се спаси и еден човек и затоа никогаш не е доста од информирање за опасната болест, изјави националната координаторка за борба со ХИВ/сида во Македонија, д-р Весна Велиќ-Стефановска. Таа ја упати пораката од Првата регионална конференција за ХИВ/сида за земјите од Западен Балкан, која денеска завршува во Скопје. Во светот со ХИВ се инфицираат по пет милиони луѓе годишно, а во Македонија досега се регистрирани 76 случаи на ХИВ/сида. Годинава биле пријавени вкупно девет болни од сида. - Кај нас лицата се дијагностицираат во краен стадиум на болеста, кога е веќе доцна. ХИВ-инфекцијата може да трае и до 20 години, а главно болеста се јавува помеѓу 10-тата и 12-тата година од инфицирањето - предупреди д-р Велиќ. Олимби Хоџај, претседавач на Здружението на луѓето што живеат со вирусот ХИВ и сида од Албанија, рече дека избил голем скандал кога четири деца добиле сида преку заразена крв. - Кај нас има 172 случаи на ХИВ/сида. Јас ќе го поделам личното искуство со соочувањето со болеста, која до ден-денеска не е добро позната и разбрана кај многу луѓе во светот. Правата на секое лице што е инфицирано со вирусот треба да се заштитени и почитувани - изјави Хоџај. Во Босна и Херцеговина има 108 регистрирани случаи, а се претпоставува дека реално има најмалку 350 до 400 ХИВ-позитивни и болни од сида. На Косово е пријавен 61 случај, а во Србија има 2.003 лица со ХИВ, а 890 досега починале од сида. Од чумата на векот таму се лекуваат околу 600 лица. Во Црна Гора има 64 заразени, од кои 25 починале. Организатори на конференцијата се швајцарска невладина организација "Партнерство за здравје", со парична поддршка од шведската Агенција за меѓународен развој - Сида
dada Sani Garant poznavam barem eden so AIDS tiketa, samo ne znam koj e
suspect
quote:
Ke prasa nekoj,a kolku e normalno toa normalno? I vo pravo ke bide!
Interesno navistina......ponekogash i ne mozish da se odnesuvash normalno so X lujge,zatoa shto i samite ne se odnesuvaat normalno.Poradi isfrustriranost i poradi nesoodvetno vnimanie,poddrshka i pomosh ,nekoi zaboleni lujge se odnesuvaat agresivno ili imaat zlobna namera. Bev svedok na edna neprijatna sluchka ovde.Imeno ,vo eden mal trgovski centar imavme kafeterija....i negde pred zatvoranje, dojde eden mlad choek,sedna,ne sakashe nishto da naracha,no ochigledno beshe deka ne mu e dobro.Go ostajvme da si posedi,no vejke beshe vreme da se zatvora i fino mu objasnivme deka mora da go napushti centarot.Se protiveshe,pa voobichaeno za takva situacija e da intervenira strazarot na centarot.Dojde,proba isto da mu objasni so zbor,ama ovoj nemashe namera da stani,pa strazarot go fati pod raka,probuvajki da go iztrga i iznesi nadvor.E togash ,choeko,so refleksna brzina ,izvade od dzebot shpric so koj predhodno se fiksal i go probodi strazarot vo rakata,pri toa derejki se na cel glas kazuvajki deka ima sida,deka nikoj ne go saka,pa ova,pa ona i deka ke se zalaga da zaboli shto povekemina.Bevme shokirani,a tek strazarot...??? ke se onesvesteshe.Incidentot zavrshi so pristignuvanje na policija i brza pomosh.Strazarot go odvedoa na bolnica,da mu zemat krv za testiranje,no mu kazale deka podatoci dali e zarazen ili ne mozi da ocekuva duri po dve nedeli zatoa shto tolku e potrebno za da se razvija virusot,a vo meguvreme nema preventivni merki koi bi se prevzele.Zamislete kako mu bilo za tie dve nedeli...??? za srejka ,rezultatot beshe negativ..... imal srejka ovojpat... Znachi mozime da se pripazime od lujge za koi znaeme deka se zaboleni,mozime da se odnesuvame normalno koga i samite se odnesuvaat taka ,no ima mnogumina sluchajno prisutni okolu nas koi imaat i vakvi nameri kako predhodnovo,koi ne se odnesuvaat normalno,a nie ne ni ochekuvame takva ili slichna reakcija ....
achtung_panzer
quote:
Originally posted by mona
РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ХИВ/СИДА ВО СКОПЈЕ Во Македонија девет болни од сида ... Организатори на конференцијата се швајцарска невладина организација "Партнерство за здравје", со парична поддршка од шведската Агенција за меѓународен развој - Сида
[:D][:D][:D][xx(]
sisi Во Србија повеќе од 10.000 со сида Ако се земе предвид и фактот дека во Србија речиси 2.000 лица боледуваат од СИДА, а бројот заразени со ХИВ во Србија е поголем од 10 илјади, како и тоа дека лекувањето месечно чини повеќе од илјада евра по пациент, јасно е какви проблеми им претстојат на пациентите. Сепак, со ваквиот поглед на проблемот не се согласуваат претставниците на организациите кои се занимаваат со борбата против СИДА. Како пример, само во Белград има повеќе заразени со вирусот на СИДА отколку во Албанија, Македонија, Црна Гора и БиХ заедно. Нив, официјално ги има околу 1.600, што е 70 отсто од вкупниот број заразени во Србија, а се проценува дека само во Белград има околу десет илјади заразени.
prijatelka luge...najstrasno e sto nie se ograduvame od problemot.. kako da ne e prisuten... e sam nema da se resi de.. barem malce da sme po educirani.. vaka.. od prostotilok...
sisi [img]http://www.google.com/images/ribbon_aids_day.gif[/img]ВО МАКЕДОНИЈА РЕКОРДНИ 12 НОВОЗАБОЛЕНИ Годинава и дете заболе од сида Споредбено со претходните години, бројката на нови лица кои живеат со ХИВ/СИДА годинава е дури 50 до 70 пати поголема и изнесува 12, но она што ги загрижува надлежните е дека по долги години пауза е евидентирано и едно ново болно дете. Годинава од сида во Македонија заболеле рекорден број лица, дури 12, што споредбено со претходните години е за 50 до 70 отсто повеќе. Освен алармот за бројката, она што дополнително ги загрижува здравствените работници е податокот дека во 2005 година, по долги години пауза е евидентиран и нов случај на заболено дете, со што вкупната бројка за изминативе 20 години изнесува три. Детето болеста ја добило преку мајка си, која исто така боледува од сида. Со најновите податоци во земјава од сида се болни 63 лица, додека носители на ХИВ вирусот се 16 пациенти. Повеќето од нив, 44 се мажи, додека сида е дијагностицирана кај 19 жени. Најголемиот број болни се на возраст меѓу 30 и 39 години и се хетересексуалци, осум се хомосексуалци, додека седум се наркомани, четворица се хемофиличари, додека кај тројца од регистрираните не е познат начИнот на пренос на болеста. "Од вкупно 63 болни од сида, во земјава 50 веќе починале. Тоа се должи на неможноста на државата да обезбеди лекови со кои на овие лица ќе им го продолжи животот. За годинава е обезбедена антиретровирусна терапија, а доказ за ефикасноста е податокот дека од нив само четири се починати. Просечното преживување во земјава на пациент, по дијагностицирањето на вирусот е една година, седум месеци и 12 дена, додека пак болен со сида живее седум месеци и осум дена. Максималното преживување на пациент е 12 години и седум месеци, додека имавме и случај кога болниот, почина само еден ден откако му беше дијагностицирана болеста", вели Жарко Кaраџовски, раководител на Одделението за заразни болести при Републичкиот завод за здравствена заштита. Најмногу болни се евидентирани во Скопје, 19, по што го следат Тетово со 18, Прилеп со осум, Куманово со четири и други. Но, она што е карактеристично, објасни Караџовски е дека нема регион, ниту општина во земјава каде не е забележан случај на лице со вирус или болест. Тој додаде и дека од вкупниот број случаи 20 се по селата во Македонија, како и дека 38 од нив се Македонци, 28 се од албанска националност, седуммина се Роми, а по еден случај е забележан кај лица од српска и од турска националност. "Иако болеста кај нас е со ниска праваленца, таа кај ризичните групи во земјава се шири експресно и бргу може да направи голем проблем", изјави Благоја Алексоски, директор на Републичкиот завод за здравствена заштита. Клиничката слика на заболените од сида е проследена со тешки инфекции, слабеење, бронхопневмонии и пневонии, како и појава на турберкулоза и долготраен пролив. Последните случаи на заразната болест се откриени кога пациентите на лекар дошле оти чувствувале симптоми на туберколза и се лекувале од неа. Во земјава во сите здравствени заводи може да се направи бесплатно и анонимно тестирање за ХИВ и за СИДА. Во светот вкупниот број на лица кои живеат со ХИВ/СИДА е 40,3 милиони. Новоинфицирани се пет милиони, додека од болеста починале над 3,1 милион лица. Над 50 отсто новите случаи се девојки и жени. Половина пак од новите инфекции се регистрирани кај млади на возраст од 15 до 24 години.