Sto mislite i vie
Sto mislite i vie
Wallace Kosovizacija i bugarizacija na R. Makedonija toa se dvata resavacki politicki i demografski procesi koi se slucuvaat vo Makedonija, a pred koi politacarite i na vlast i vo opozicija uporno molcat. Sto mislite vie za toa i sto mislite za politacarite vo vlasta i opozicijata?
трендафил Мислам дека е поопасна албанизацијата што се случува во Македонија. Бугаризацијата ќе престане истиот момент кога со македонски пасош ќе може да се патува без виза. За жал албанизацијата беше подржана од т.н. меѓународна заедница. Мислам дека веќе не е, но не знаат како достоинствено да се извлечат од ситуацијата што самите си ја направија.
lav
quote:
Originally posted by Wallace
Kosovizacija i bugarizacija na R. Makedonija toa se dvata resavacki politicki i demografski procesi koi se slucuvaat vo Makedonija, a pred koi politacarite i na vlast i vo opozicija uporno molcat. Sto mislite vie za toa i sto mislite za politacarite vo vlasta i opozicijata?
За да видиш кое прашање од твојата дилема е сепак доминантво и актуелно само запрашај се но и останатите нека кажат: 1.Кој (и колку се) во Владата Бугари? 2.Кој (и колку се) во Владата косовари? Чекам на итен одговор од тебе?!
dejan Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
lav
quote:
Originally posted by dejan
Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
intel Lav Denes e 17-11-2005.
OooOo
quote:
Originally posted by lav
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
Kako toa vikash smrt na komunizmot a ti seushte komunistichki izrazi koristish? Ti teknuva na originalot? Originalot beshe 'smrt na fashizmot, sloboda na narodot' :)
lav
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by lav
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
Kako toa vikash smrt na komunizmot a ti seushte komunistichki izrazi koristish? Ti teknuva na originalot? Originalot beshe 'smrt na fashizmot, sloboda na narodot' :)
Се сложувам дека оригиналот не го користев ...од сосем познати и разбирливи причини...авторските права ...мислам на нивната неавторизирана од мене употреба. пс Иако разликата помеѓу нив е само во боите на знамето под кое се „водела„ борбата...нели. Суштински и обете биле (и се сеуште) ТОТАЛИТАРНИ.
dejan
quote:
Originally posted by intel
Lav Denes e 17-11-2005.
NE ZEZAJ!!!
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...
dejan, сериозно го мислиш ова? Концентрирај се на глупостите што секојдневно ги прават СДСМ и дискутирај за нив, ама поради омразата што ја имаш кон СДСМ не дозволувај да забегуваш ептен со муабетиве!
komunist
quote:
Originally posted by dejan
Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
Tochno. Ako imashe balgarski znamena ne ke gi gledashe albanskive, pa ni turskite i dr. slichni.....
Pro Patria 2
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
Lav nemoj (*********** vnimavaj na recnikot-intel) burekot poevtin [;)].Pojma nemas ti od Komunizam i site drugi ideologii na "zam".Drzi se ti do tvojata DPMNE,NP ili koja i da e druga partija koja nema nikakva vrska so vistinskata VMRO od 1893 g. P.S.da ti zastedam vreme ne sum od SDSM i ne sum "komunjar"
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...
dejan, сериозно го мислиш ова? Концентрирај се на глупостите што секојдневно ги прават СДСМ и дискутирај за нив, ама поради омразата што ја имаш кон СДСМ не дозволувај да забегуваш ептен со муабетиве!
Остави го детето не гледаш дека е изгубен случај.
element
quote:
Originally posted by Wallace
Kosovizacija i bugarizacija na R. Makedonija toa se dvata resavacki politicki i demografski procesi koi se slucuvaat vo Makedonija, a pred koi politacarite i na vlast i vo opozicija uporno molcat. Sto mislite vie za toa i sto mislite za politacarite vo vlasta i opozicijata?
mozebi ima i za srbizacija kako bese onaa dvajca se karat tretiot koristi ili
element
quote:
Originally posted by Pro Patria 2
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
Pojma nemas ti od Komunizam i site drugi ideologii na "zam".Drzi se ti do tvojata DPMNE,NP ili koja i da e druga partija koja nema nikakva vrska so vistinskata VMRO od 1893 g. P.S.da ti zastedam vreme ne sum od SDSM i ne sum "komunjar"
Da ne si voskresnat TMRO - VMRO vec?
lav
quote:
Originally posted by Pro Patria 2
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
Kako se Bugarizira Makedonija?? Ne gledam Bugarski znaminja nis opstini... Kosovizacija na Makedonija e po opasno....mislam deka na SDS po milo im e da privlecuvat Albanci od Kosovo mesto Makedonci od dijasporata...pa posle ke se cudime kako oni ke ni odlucuvat koj ke ni bide pretsedatel...blah blah
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ ...СЛОБОДА НА НАРОДОТ...нели Македонски
Lav nemoj *********koga e burekot poevtin [;)].Pojma nemas ti od Komunizam i site drugi ideologii na "zam".Drzi se ti do tvojata DPMNE,NP ili koja i da e druga partija koja nema nikakva vrska so vistinskata VMRO od 1893 g. P.S.da ti zastedam vreme ne sum od SDSM i ne sum "komunjar"
Никако кољега комунИСТ(... лав не мора да го цитираш Шешељ од Хаг , не си оригинален-Интел...)впрочем тоа и 5-6 децении сте го чинеле...па ете да не ви се мешам во промена на навииките и менталитетот ваш , рабира се **********. „А БЕ ЗАСПАН (кога тебе ти одговара) МОДЕРАТОРУ. Ја „поправаш„ темава дури после 48 саата и уште и МРЧИШ тука ...наместо да се покриеш бее. Ќе му се јавам на Борис ВМ за ова..да знаеш Интеле едно и НИ за едно.
dada Sani Politicarite vo vlasta i vo opozicijata znaat sto se slucuva, a molcenjeto e del od nivnata rabota. Ne mozam ni da zamislam sto ke se sluci ako politicarite pocnat javno i iskreno da kazuvaat se se' sto se slucuva. Haos
intel
quote:
Originally posted by lav
„А БЕ ЗАСПАН (кога тебе ти одговара) МОДЕРАТОРУ. Ја „поправаш„ темава дури после 48 саата и уште и МРЧИШ тука ...наместо да се покриеш бее. Ќе му се јавам на Борис ВМ за ова..да знаеш Интеле едно и НИ за едно.
Викенд ЛАв, викенд, а тоа не значи дека треба одма да се прави прчвара од форумот.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Ќе му се јавам на Борис ВМ за ова..да знаеш Интеле едно и НИ за едно.
Баш БорисВМ прашуваше зошто не му се јавуваш!:)
toni_a ДИРЕКТНИОТ ПРЕНОС НА КОНГРЕСОТ НА ДУИ "Граѓаните не треба да и плаќаат на МТВ се додека не се смени актуелното раководство. Директното пренесување на конгресот на ДУИ покажа дека парите од претплатата МТВ ги користи за партиски интереси, пласирајќи антидржавна и големоалбанска пропаганда", рече на портпаролот на партијата Зоран Витанов. Според Витанов, граѓаните платија околу 100 илјади евра за да видат во живо како владејачката партија интонира химна на туѓа држава и држи говори за уништување на Македонија, како и за формирање големоалбанска држава. "Позитивно во овој срам е тоа што граѓаните имаа можност да слушнат дека ставовите на Владата се антидржавни и големоалбански. При интонирањето на албанската химна, без македонско знаме, на конгресот присуствуваа претставници на СДСМ и ЛДП, како и претставници од Кабинетот на претседателот. Очигледно, целиот државен врв работи на формирањето големоалбанска држава", нагласи Витанов.
joci I bugaromanite i srbofilite vo MKD go podrzuvaat procesot na kosovizacijata, od prosta pricina sto toj nametnat proces za zal ne sme dovolno mokni da go preusmerime, taka sto taa kosovizacija vo MKD ne zavisi ni od pozicijata ni od opozicijata ami zavisi od oficijalno 25% od graganite (vo prv red) a potoa i od nivnata spsobnost pravilno da ja kanaliziraat zelbata vo politicka realnost koja nam nekoj potoa ke ni ja predoci i servira kako gorcliv apretiv pred uste pogorclivoto glavno jadeneje. Bugarizacijata e mozebi uste poopasna zasto so toj proces se otvora moznosta za biresenje na eden etnkium od svetskata etnicka karta. Zemanjeto "pasaporti" mozebi i otvora porti za vo Evropa, ama otvora porti i od makedonskata zona na samrakot.
toni_a "bugarizacija" spored mene ne e tolku opasna.mnogu pregolemo znachenje se dava na ovoj momentalen chin.bugarite so tie nekolku pasosa nemozhat da napravat nisto,dodeka nema uslov i zhelba od onie sto zemale pasosi.si ja prodolzhuvaat politikata sto ja vodele...no denesnite uslovi se porazlichni.mislam deka za nas ova nudi povekje shansi.bugarite nemozhat nisto da napravat osven vo daden moment da kazhat deka ima tolku i tolku bugarski pasosi vo MK.ako nikoj ne ja poddrzuva i vodi nivnata propaganda i politika vo MK (osven tie samite) nema da imaat uspeh.nema ni 1% od naselenie sto zemale.taa brojka e smesna vo odnos na aktivni ,privilegirani i organizirani 25%!!! Makedoncite treba da se organiziraat za Pirinskiot del i Makedonskoto malcinstvo, i da pochnat da zastituvaat preku partija vo BG svoi interesi. vo sekoj sluchaj treba prvo vnatreshno da se sredi edna drzhava.da se vospostavi red,zakon i ekonomija za potoa da pochne/da mozhe na globalen plan da dejstvuva.prioritetot za mene e vnatreshnata sostojba.dodeka vladee haos nema uslovi za sprechuvanje na isseluvanje,tugi pasosi,kriminal,itn... nemozhe nie da imame vnatreshno rasseleni lica i istovremeno da prakjame vojnici da sreduvaat sostojba po stranstvo.treba ,se razbira istovremeno i nadvoreshna "politika"...no za mene: (pred se` edna nacionalna strategija...) 1.ekonomija i vnatreshnata sostojba 2.sporot so grcija i sporot so spc pa se` ostanato... koga ke gi trgnat vizite ovie od EU, sum siguren deka ke padne pobaruvachkata za pasosi za min.90%! do togash ke treba da si go sredime i zakonot za drzhavjanstvo,posto ke ni se sluchuva istoto kako na bugarite.razlikata ke bide vo toa sto ke imame uste pobrzo rastecki 25% na namaluvachko naselenie po broj.... napravi smetka kolku (i koi) ke se doselat i kolku (i koi) ke se odselat koga bi vlegle vo EU!!!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
„А БЕ ЗАСПАН (кога тебе ти одговара) МОДЕРАТОРУ. Ја „поправаш„ темава дури после 48 саата и уште и МРЧИШ тука ...наместо да се покриеш бее. Ќе му се јавам на Борис ВМ за ова..да знаеш Интеле едно и НИ за едно.
Викенд ЛАв, викенд, а тоа не значи дека треба одма да се прави прчвара од форумот.
Викенд викенд , ама треба да „работиш„ поштено односно ПОДДЕДНАКВО да „идеш„ на викенд за ситеполитуван мој кољега. А кој тоа прави прчвара од форумот , а ?. Јас ...или пак некој си (забеган комуњар најверојано) го бара со боринче ? И конечно Јас не простувам суб-култура никому......а ти дај земи си појаки наочари односно диоптрија ..за да (конечно) видиш кој го е ПРВ ТОВА ЗАПОЧНАЛ???.