Одбиен влез на косовски граѓани во Македонија
Одбиен влез на косовски граѓани во Македонија
dejan 17.11.2005 Македонските власти завчера одбиле влез во земјава за 30-тина косовски граѓани, кои Германија сакала да ги депортира на Косово. Претходно на авионот на МАТ, во кој се наоѓале 33 косовски бегалци, му бил забрането да ги остави Косоварите на Приштинскиот аеродром и бил пренасочен кон Скопје. УНМИК знае за инцидентот со косовските граѓани кои вчера наутро биле вратени во Германија, но сеуште не знае зошто косовската полиција одбила да ги прими назад бегалците кои согласно германските миграциски закони требало да се вратат на Косово. Според македонската полиција, реакцијата на граничната единица на Скопскиот аеродром е во согласност со македонските закони. „Бидејќи патниците не ги исполнуваат условите за влез во нашата држава, значи во РМ, беа превземени сите неопходни мерки и беше утврдено дека превозникот во тој случај е должен патниците да ги врати од дестинацијата од која биле и превземени, значи Германија“, изјави Елизабета Петровска, портпаролка на граничната полиција. А1 дознава дека завчера западни дипломати до доцна во ноќта лобирале кај претставниците на МВР да се дозволи влез за косовските бегалци. Претходно странски дипломати ги убедувале македонските власти дека согласно европските принципи за реадмисија Македонија би требала да ги прими сите лица кои од нејзина територија заминале на Запад. Во овој случај МВР го одбила притисокот со образложение дека законите мора да се почитуваат и дека сега, кога состојбата на Косово е стабилна, Скопскиот аеродром не треба да биде транзитен центар за враќање на косовските бегалци кои во 1999 година преку Македонија заминаа во богатите западни држави. Koj zapadni diplomati se ovie?!
achtung_panzer Mozheme da nagagjame koi se poimenichno... kolektivno, povekjeto EU pretstavnici kako i glasnogovornici na NVO sponzori verojatno imaat svoe zameshatelstvo... zachuduva pokazhanata reshenost vo MVR za odbivanje za priem na "kutrite" kosovari, iako veruvam deka kje se smeni seto toa otkako politicharite kje fatat da se "izjasnuvaat"...[xx(]
concrete Panzer , mislam deka Germancive seuste cuvaat vo funkcionalna sostojba nekoja instalacija za ZiclonB , bi trebalo da ja podmackaat i pripremat :):):)!!!!! Kako trgnalo so "kutrite" kosovari, ako ostane Dzango tvrd , ke moraat "Evropejcive"da si ja simnat maskata i da se fatat za rabota.....
OooOo Taka be ... zabi treba da se pokazhat!
concrete Uste da ne im bea "proteza" :):):)!!!!
toni_a Bravo!!! barem ednas da postapime i izreagirame kako sto treba.ako se zapochne vaka vo site sveri, ke pochnat i seriozno da ja svakjaat MK. stabilno kosovo???!!! eve im stabilno i da se tupkaat po ramo za "svrshenata" rabota!
ProMKD
quote:
Реадмисијата - предуслов за безвизен режим со ЕУ Горан Момировски 19.11.2005 Неуспешниот обид на Германија да врати 33 косовски граѓани во Приштина, по што тие беа одбиени и од полицијата на скопскиот аеродром, го отвара прашањето за реадмисија, кое е едно од клучните предуслови за безвизен режим со европските членки. Како што А1 веќе објави, на одлуката на МВР да не дозволи влез за Ромите и Ашкалиите, меѓу кои имало и 12 со криминално досие, и претходел силен притисок од европски дипломати. Полициската мисија на Европската Унија во Скопје не дава коментар за правната страна на инцидентот што се случи во средата, но потврдува дека е во постојан контакт со МВР за овој проблем. „Ја следиме оваа активност, во контакт сме со МВР. И понатаму ќе бидеме во контакт со МВР. Ако му дадеме некој совет на МВР, тоа ќе биде сторено согласно стандардната процедура на Проксима“, вели Џорџо Бутини, претставник на Проксима. За разлика од УНМИК, од каде сеуште не знаат зошто косовските бегалци не можат да слетаат во Приштина, во МВР се децидни дека влез во земјава не бил дозволен согласно македонските закони. „Во консултации со високи претставници од Министерството беше констатирано и потврдено дека лицата не исполнуваат услови за влез во РМ и дека должност е на компанијата лицата да ги врати на дестинацијата од која што ги превзела“, изјави Елизабета Петровска, портпарол на граничната полиција на РМ. Аргументите врз основа на кои од Македонија се барало да ги прими бегалците се базираат на европската политика за реадмисија, според која бегалците и азилантите за кои не е утврдено чии државјани се треба да се вратат во земјата од каде што заминале во ЕУ. Доколку тоа стане практика, Македонија ќе се соочи со илјадници косовски бегалци без документи, кои откако за време на косовската војна добија бегалски статус на Запад, сега се депортираат назад. Дипломатски извори за А1 велат дека Македонија ќе мора да потпише договори за реадмисија и истите да ги почитува, особено што реадмисијата покрај новите пасоши и ефикасно гранично управување, е главниот предуслов за укинување на визите со ЕУ.
Seka ke probat da ni gi tutnat i ostanatite begalci i kriminalci. Po sve izgleda deka taka EU si planirase uste od pocetok vo 1999. Neka begaat za makedonija, pa germanija ke se napraj dobra ke primi nekoj izbeglici, pa posle se toa vrati gi u makedonija i taa neka se snajde
suspect Eeeee.....umni glavi be....go nachekaa momentot.I sega shto ? saka Makedonija vo EU ? mora dogovor za readmisija. No toa i ne e problem dokolku pravilno se izigra.....reshavanje na statutot na pristignatite i nivno deportiranje vo Kosovo,po brza postapka,bez moznost za eskiviranje.....
Jakov
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Mozheme da nagagjame koi se poimenichno... kolektivno, povekjeto EU pretstavnici kako i glasnogovornici na NVO sponzori verojatno imaat svoe zameshatelstvo... zachuduva pokazhanata reshenost vo MVR za odbivanje za priem na "kutrite" kosovari, iako veruvam deka kje se smeni seto toa otkako politicharite kje fatat da se "izjasnuvaat"...[xx(]
Vakvata reakcija ne e delo na MVR ili na MNR, a uste pomalku na NASATA odlucnost konecno a gi pokazeme protezite na Svetot. Ova e samo plod na licniot stav i pozicija na ministerot za vnatresni Dzango. Za zal nasa i na bratjava Albanci, zimi nego sto go imame vo Makedonija so principi i stav kon Albancite i nivnite placki. Zborot mi e deka e negova naredbata i odlukata pod itno i bez mnogu nateganje i drama avionceto da se vrati nazad od kade doslo. Olesnitelna okolnost bese toa sto "facite" vnatre bile Romi i Ashkalii, a ne Albanci. Sreka...
lav
quote:
Originally posted by suspect
Eeeee.....umni glavi be....go nachekaa momentot.I sega shto ? saka Makedonija vo EU ? mora dogovor za readmisija. No toa i ne e problem dokolku pravilno se izigra.....reshavanje na statutot na pristignatite i nivno deportiranje vo Kosovo,po brza postapka,bez moznost za eskiviranje.....
Настанов за кој ете сите со позитивен призвук дискутираме укажува на различен пристап помеѓу главата и телото на „власта„ , односно сепак (доцна а можеби и не) пробудената свест кај еден од клучните министри во Владата (мислам на МВР-то) и останатиот „бел„ свет кој ете сака да не завие во ЦРНО само поради порано водената „мудра„ политика на Ќиро Глигоров со тајфата..а од друга страна го имаме (секојпат) ЗАСПАНОТО МНР освен ако не станува за некое „шетање„ , разбира се горе доле по светот и (под)разбира се на терет на МК исцедените како лимон даночни обврзници. Наскоро ќе ја видиме ...и тоа на дело подцртаната од тебе brza postapka,bez moznost za eskiviranje..... пс Кога Б(а)учко ќе прогледа најсетне ...а пак Бране ќе се отрезни...мислам од спиењето нели?
трендафил Да беа во авиончето Албанци, тие би влегле во Косово без проблеми. Не се примени од косовските власти поради фашистичкиот однос кон сите неалбанци. Но никој не го поставува овој проблем. Ниту Македонија како засегната земја, затоа што сите што во 1999 година се појдени од скопскиот аеродром некаде во странство ќе бидат вратени кај нас. Додека не потпишеме договори за реадмисија со секоја земја од ЕУ, тешко дека ќе бидеме примени во оваа организација. А ние треба да инсистираме Косово да не стане независна држава додека не потпише договор за реадмисија на своите државјани со Македонија. За одбележување на границата и да не зборувам. Но имаме власт која или не е во состојба да ги согледа проблемите или работи против својата држава и нација.
Tik Tak A sto mislite zasto i za kogo se gradi izbeglickiot kapm kraj vizbegovo... Aj neka vi tekne heheh
dada Sani
quote:
Originally posted by Tik Tak
A sto mislite zasto i za kogo se gradi izbeglickiot kapm kraj vizbegovo... Aj neka vi tekne heheh
Ti ova od sigurni Sk izvori?:)
Tik Tak
quote:
Originally posted by dada Sani
quote:
Originally posted by Tik Tak
A sto mislite zasto i za kogo se gradi izbeglickiot kapm kraj vizbegovo... Aj neka vi tekne heheh
Ti ova od sigurni Sk izvori?:)
Preku "izvorot" Rashce potvrdeno[;)]
concrete Problemot e Jakove , sto dodeka ovie "READMISIRANITE" od EU objasnat deka ne se azilanti,nasive so brza postapka,bez moznost za eskiviranje..... ke gi nacukaat vo toa "azilantskiot" kamp :):):)!!!!
lav
quote:
Originally posted by dada Sani
quote:
Originally posted by Tik Tak
A sto mislite zasto i za kogo se gradi izbeglickiot kapm kraj vizbegovo... Aj neka vi tekne heheh
Ti ova od sigurni Sk izvori?:)
Толу се забегани ...та и децата можат да им ги предвидат потезите....ВО ПАНИКА СЕ...а мандатот им е при крај...па после друг ќе бере гајле за проблемите (ОГРОМНИ) кои тие како и нивните предходници (комуњари) ни ги оставија во завет. А ако некој не ги подбере во затвор ...на некоја од грчките плажи че си го „грицкаат„ „земеното„ за овој мандат % (процентче...нели).
Jakov So vrska ima kampot kaj Vizbegovo. Toj e za azilanti. Albancite od Kosovo ne e azilanti. Azilanti vo Mk, ima 70- 100 ;uge najcesto od severna Afrika ili od Pakistan i k*rdi.
Jakov Abe tie kriminalci i fukari ne idat u BJRM za da kvacat u azilantski kamp. Tie ako veke dojdat gi cekaat apartmani na Ruzveltova bb so golemi podrumi polni so ogneni igracki...