Каков бурек сакате?
Каков бурек сакате?
Strelec Мрсен, посен...? Со месо, спанаќ, или сирење? Битно ли ви е да е добро испечен? Го сакате ли со корки за да ви крцка меѓу заби? Го јадете со прибор за јадење (виљушка и нож), го откинувате со раце, или директно го кинете со забите? Што пиете со бурекот? Јогурт, нешто друго, или ништо не пиете? И конечно, колку бурек јадете за еден оброк? Јас, на пример, сакам попосен бурек со месо и воопшто не сакам крцкави корки. Јогурт и други напитоци со бурекот не сакам и обавезно го јадам со нож и виљушка, а норма ми е една четвртина (и плус уште осминка во ситуации кога сум многу гладен)!
beaver hunter tri osmini burek so zelje i pola litar jogurt.
Thief Секогаш сум тврдел дека бурек е само пита со месо. Другото може да е зелница, сирница, ама никако и бурек :) Значи, јадам со месо (вистински бурек), пијам јогурт и го сакам троа помрсен.
DJ_SHEMA Kakov shto mozam da najdam. Se znae, najdobriot burek e kaj Cujo.
Sunshine Burek so meso (korite da krckaat) i poshto jogurt nema se jade so kiselo mleko. grrr Strelec [}:)] shto ti trebashe muabetov od sabajle.
angel So sirenje sakam....mmmmmm.... I jogurtce moze.... Cetvrtina ke e dovolno.
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Секогаш сум тврдел дека бурек се само пита со месо. Другото може да е зелница, сирница, ама никако и бурек :)
Bosancite istoto go tvrdat. Ama ja ne se slagam. Ako originalnata pizza e pravena so sos od patlidjan, kashkaval, kobasica i maslinka, kako togash gi narekuvash site ostanati verzii na pici vo deneshno vreme? beaver hunter da ne ti se mnogu 3/8? Sho ne zemesh 1/4 + 1/8? [^] Inache u vrska so temava, ja ne biram ... daj shto dash .... vazhno da se jade ;) [edit] Pardon, mrzam samo koga sirenjeto e bljutavo ili ima grutki!
toni_a chetvrt +eventualno osminka...so jogurt.ili so meso ,no najchesto sirenje ,a i so spanjak ne e losho! [:D] samo neznam sto e rabotava.koga poslednive god. sum jadel burek vo MK,sekogash me fakjale kiselini...[:(]
ozonce Burek so meso i jogurt na Mlekara Bitola. Go jadam u utrinskite chasovi otkako ke ispijam nekolku piva. Jadev pred 12 chasa.
dalila
quote:
Originally posted by toni_a
samo neznam sto e rabotava.koga poslednive god. sum jadel burek vo MK,sekogash me fakjale kiselini...[:(]
Do poslednite godini ti e[;)][:D] Inaku, jas burek samo so sirenje sakam, vikaat deka bil so urda vsushnost[:D]...nema veze[8D]...so meso ne mozham da smislam[xx(]..i normalno, jogurt[;)] So nozh i vilushka go jadam i jogurtot od chasha go pijam[8)]...poslednovo Strelec ne go prasha, ama aj kje mu kazham[:D]
VeGaS Obozavam pica burek. Koga sum epten gladen mozam da izedam i po edna pita pica burek [;)] ozonce, te nemam nachekano kaj Riste koa sum bil drepa pijan [:D] A moze pa i te nemam prepoznato [^]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Inache u vrska so temava, ja ne biram ... daj shto dash .... vazhno da se jade ;)
A zamisli da jadesh EGEJSKI burek dodeka ja slushash VASKA ILIEVA, a okolu masa da ti shetaat MACHKI!:)))
Sunshine
quote:
Originally posted by Strelec A zamisli da jadesh EGEJSKI burek dodeka ja slushash VASKA ILIEVA, a okolu masa da ti shetaat MACHKI!:)))
daj recept za egejski burek. Pozajmuvam kori od komshikata i posle...
Strelec Егејски бурек Потребно е да се позајми: - 1/2 кг. кори од комшивката, - 1/2 кг. егејско мелено телешко месо, - 1 чаша егејски јогурт, - 3 до 4 егејски јајца, - 1 чaша егејско масло, - 1 главица егејски кромид, - егејска сол, - 1 чаша егејска кисела вода Подготовка: Исечете го кромидот и запржете го на загреано масло. Во кромидот ставете го меленото месо, посолете го и добро измешајте го, но не го прежете. Во подмачкана тепсија редете 3 до 4 кори, премачкајте ги со месо и така се по ред додека не ги потрошите корите и филот. Наредениот бурек исечете го на коцки и прелијте го со следниот прелив: изматете ги јајцата, додадете го јогуртот, киселата вода и маслото и сето тоа добро имешајте го. Со подготвениот прелив натопете го бурекот и оставете да стои 10 до 15 минути. Печете го во добро загреана рерна.
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Егејски бурек
A vo koj soodnos se merkite vo odnos na standardnite[?][:D]
Strelec Соодносот е во тоа што за стандардниот бурек ги купуваш артиклите, а за егејскиот само ги позајмуваш... и се разбира, не ги враќаш!:)
OooOo a se shtedi na pozajmeniot materijal?
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Соодносот е во тоа што за стандардниот бурек ги купуваш артиклите, а за егејскиот само ги позајмуваш... и се разбира, не ги враќаш!:)
Znaev deka e neshto shtedlivo[:D]...ama do tolku[:0][:D]
Sunshine a korite egejski se ili mozhe bilo kakvi?
dalila
quote:
Originally posted by Sunshine
a korite egejski se ili mozhe bilo kakvi?
Taka...ubavo rasprashaj si se da ne go utnesh[:D][:D][:D]
Sunshine
quote:
Originally posted by dalila Taka...ubavo rasprashaj si se da ne go utnesh[:D][:D][:D]
Pokushavam :) ako go utnam go vikam Strelec na doruchek.
Strelec Утнала, не утнала, јас доаѓам на доручек!:) Ти побарај си на работа некој ден одмор... кажи: наскоро гости ќе имам на доручек!:)
dalila
quote:
Originally posted by Sunshine
ako go utnam go vikam Strelec na doruchek.
Blaze si ti...znachi koga kje utnesh neshto, sekogash imash koj da go izede toa[:D]..vazhno ne se frla[:p][:D]