Војо Михајловски се обиде да се самоубие
Војо Михајловски се обиде да се самоубие
Strelec Војо Михајловски, поранешниот директор на Фондот за здравство, ноќеска се обидел да се самоубие. Во време кога бил сам, тој испил поголема количина на апчиња за смирување. Засега не се знае кој го открил и кој го префрлил во Клиниката за токсикологија. Според докторите, Михајловски се наоѓа во средно тешка состојба и неговиот живот сеуште е во опасност. Утринава со огласи и претседателката на ВМРО-НП, Весна Јаневска, која Војо Михајловски го окарактеризира како жртва на системот. Во изминатиов период Михајловски се лечеше на психијатриската клиника. Последен пат таму бил во петокот, кога двајца психијатри констатирале дека тој е способен да ги следи судските рочишта против него. Во Основниот суд Скопје 1 против Војо Михајловски се водат вкупно 5 судски процеси. Обвинет е за злоупотреба на службената должност, односно за проневера на големи суми пари додека тој бил директор на Фондот за здравство. Во најголемото обвинение Војо Михајловски е обвинет за проневера на околу 3 милиони и 600 илјади евра. Токму ова судско рочиште денеска беше одложено поради обидот Војо Михајловски да си го одземе животот.
Strelec
quote:
Originally posted by Pina
Jas samo znam deka si simpatizer/chlen na SDSM, i kaj vide da lepam tiketi.
Ај прочитај си ја реченицава уште еднаш!:) btw, погрешно знаеш!
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pina
Jas samo znam deka si simpatizer/chlen na SDSM, i kaj vide da lepam tiketi.
Ај прочитај си ја реченицава уште еднаш!:) btw, погрешно знаеш!
Shto ti kako da poreknuvash deka si simpatizer na SDSM?. Mene l(n)ikot Strelec mi deluva bajagi SDSM ovski. Mozhebi i ne e na odmet da se preispitash uste ednash kade pripagjash. btw, jas sum sloboden "strelec" vo toj pogled... pa gi gledam rabotite od taa perspektiva. Js ne ostanav dovolno dolgo vo Makedonija(samostojna} za da se obojam partiski, pa kako neutralec primetuvam kaj nikot Strelec afinitet kon politikata na SDSM . Izrazot "lepenje tiketi" ima negativno znachenje, neshto kako kodoshenje ili sl, e da kazheshe deka generaliziram, ili sum zhrtva na predrasudi ili kategoriziram ajde nekako. Jas ne go "proglasiv" Strelec za SDSM ovec so namera da go diskreditiram na bilo koj nachin. Nego muabetot beshe za Vojo. Imashe talent za crtanje...
Strelec Веќе не ме ни чуди што си за Војо!:)
intel Колку пати јас сум се начукал па не кажале на вести.Е каква држава сме значи....ццццц
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Pina... Vidi vaka... Za sudstvoto kje zboruvame na topik za sudstvo... Za Strelec od koja partija e, isto taka ne e bitno na ovoj topik... Ovde diskutirame za Vojo Mihajlovski i negovata eventualna odgovornost! off topic: A za Strelec mozhesh da sudish i da mu lepish partiski etiketi togash koga kje prochitash deka za nasheto sudstvo se izrazil povolno... Ili, skraja da e, za kompletnata vlada... Ne mozhesh da me okvalifikuvash kako partiec samo zaradi toa shto nekogash povolno sum se izrazil za ministrite Dzango i Manasievski, ili dokolku mislam deka Penov e za Skopje podobro reshenie od Trifun! Lepi im etiketi na onie za koi shto za sekoj minister vo ovaa vlada (bez iskluchok) velat deka e dobar, ili na onie koi shto za sekoj minister (bez iskluchok) deka e losh!
Jas samo znam deka si simpatizer/chlen na SDSM, i kaj vide da lepam tiketi. Mnogu seriozno go svati ona shto go rekov za tvojata "brzina" kako rojter koga se raboti za protivnichki tabor. Ajde od sega ke bide "strana na shala". A ovie shto gi spomna pogore, Djangovci-Mangofci poima nemam koj od koja partija e i nitu me interesira, partiskata oboenost e veke izzhiveana rabota... Znaesh za Belinda nasha kako gi menja boite. Nego za Vojo beshe muabetot. Se razbira deka sega treba da go napravat nekompetenten za sudski proces, za da ne mu tekne da pochne da kazhuva shto znae. Vaka shto i da kazhe nikoj nema da go svati seriozno eden psihopat. Znachi i volkot sit i ovcite na broj. Kuchinjata laat, karvanot si vrvi.
Strelec
quote:
Originally posted by Pina
...pred vakva arogancija...
Ароганција?:) Човече, оди горе и види колку пати ти е речено дека овој топик не е наменет за мојата партиска приврзаност, туку за Војо Михајловски кој што е обвинет за проневера на милионски суми пари!!! Десет поста напиша досега на овој топик, од кои девет ти се за тоа која партија јас ја сакам, а само еден пост имаш за тоа дека Војо цртал убаво и дека си учел заедно со него!?:) Ало, има ли модератор овде???:)
трендафил Колку што ми е познато Војо Михајловски е обвинет за некои 3,6 милиона евра. Затоа што ги трошел со непосредна спогодба без формална писмена одлука на владата од тоа време. Како што е продаден плацот на Рамстор, плацевите на ЛукОил и да не набројувам. Вистинската штета не е толкава, затоа што ако Војо платил за нешто некоја сума, чија вистинска цена не е нула, туку има некоја вредност. А ако тоа го споредам со штетата што Македонија ја има од подарокот што владата му го дава на Свето Јаневски, тоа се 6 милиона евра простен данок и простена затезна камата за 2 години на 8 милиона евра за доцнење на плаќањето. Но бидејќи во случајов криминалците се искусни (12 години не крадат плуралистички и 46 години едноумно), се` е ставено во законска рамка и никој нема да одговара. Ниту кога по една или повеќе години некој друг ќе дојде на власт. За сега и да не зборувам. „Самоубиството“ на Војо само значи дека нешто научил од актуелната власт. Одлагањето на судењето го стави во законска рамка и од како тоа го исполни си замина од болницата. Веројатно не верува во успех на уставните промени, односно дека со нив судството ќе стане навистина независно. Уште ако има среќа да си замине ДУИ од власта, а со нив и коалиционите партнери, мислам дека ќе биде ослободен од одговорноста. Без разлика дали на мене и на другите тоа им се допаѓа.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Колку што ми е познато Војо Михајловски е обвинет за некои 3,6 милиона евра.
Тоа со 3,6 милиони евра е само еден обвинителен акт, а вкупно има ПЕТ... Засега!
intel
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pina
...pred vakva arogancija...
Ароганција?:) Човече, оди горе и види колку пати ти е речено дека овој топик не е наменет за мојата партиска приврзаност, туку за Војо Михајловски кој што е обвинет за проневера на милионски суми пари!!! Десет поста напиша досега на овој топик, од кои девет ти се за тоа која партија јас ја сакам, а само еден пост имаш за тоа дека Војо цртал убаво и дека си учел заедно со него!?:) Ало, има ли модератор овде???:)
Го читам, само чекам дали ќе му текне без опомена да престане.
melpomena lele sreletc chovek nemozhe od tebe novost da kazhe na forumov, koga i sho uspea da ja prijavish informacijava[:D] Sega gledav na vesti, izleze i onaa od VMRO narodna, Vesna Janevska. Kutrata dodeka zboruvashe kje zaplacheshe. Eden doktor se odzva i ja obvini deka dala dezinformacija, demek ushte ne bilo ispitano shto e kako e...
Homer MakeDonski Vojo Mihajlovski moze da im drzi predavanje so prakticni pristapi i na onie sto svoevremeno vo kumanovsko i kosovo-metohijsko masovno bile zatrovuvani na nacionalna baza
Strelec Мими... Јас и од Ројтер сум побрз, па за на форумов било проблем!?:) Денеска е одложен процесот кој го води судијката Гордана Спиревска. ВМРО-Народна ќе побара оваа судијка да не го води предметот. Имала не професионален однос кон Војо Михајловски. Досега неговите адвокати такво нешто не изјавија, иако процесот трае веќе осум месеци.
Pina
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
Vojo Mihajlovski moze da im drzi predavanje so prakticni pristapi i na onie sto svoevremeno vo kumanovsko i kosovo-metohijsko masovno bile zatrovuvani na nacionalna baza
Ti ova seriozno? Da beshe Vojo takov tip shto bi mozhel da im drzhi predavanje na "zatruenite" vo Kumanovo, Kosovo... nemashe ova da go snajde. Go nachekaa naiven, i se rzbira: Drzh te go lopovot. A nasheto sudstvo pak sega najde da trenira strogost i pravna drzhava pred "majka Evropa". Nachekaa selo bez kuchinja pa ke go tormozat chovekot.
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Мими... Јас и од Ројтер сум побрз, па за на форумов било проблем!?:).... ....
...osobeno koga se raboti za partiec od protivnichkiot tabor.
Strelec Abe Pina... so ovie dva posta, TI si toj shto niz PARTISKA prizma go gledash 'kradenjeto' od Vojo... TI si toj shto niz PARTISKA prizma go gledash sudstvoto nashe... TI si toj shto niz PARTISKA prizma go analizirash otvoranjeto na topikov! Abe se' ispadna PARTISKO!!! Amante be lugje!? Dali kradel chovekot ili ne? Ako imash svoj stav, kazhi go... a ako ne, ednostavno preskokni go topikov!
DJ_SHEMA Sredna teshka sostojba. Bash me interesira definicija za taa sostojba. Znachin Voje e zrtva, a 3 miljoni se sitna para pa drzavata da gi premolchi, neli? Mozebi deka ima drug tabor moze da se sudi i da se vidi koj kradel. I vrmo bea na vlast shto ne apsea ako imashe dokazi?
SpaceLily Mu doshlo na coekot preku gla ne e da go krivish.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
Засега не се знае кој го открил и кој го префрлил во Клиниката за токсикологија.
[:D][:D][;)] Koj li toa si nemal rabota[;)]... e sega chisto onaka radi simetrija bi trebalo nekoj od "protivnichkiot" tabor da "posegne" po sopstveniot zhivot... ili da n' treba pomosh sluchajno? Oh, pa so zadovolstvo... Partiskava peshadija megju sebe si se tepa, ama nekako dolgo vreme kje treba dodeka se istrebat megju sebe... treba nekako da se zabrza toj proces [}:)]
Jakov
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
Засега не се знае кој го открил и кој го префрлил во Клиниката за токсикологија.
[:D][:D][;)] Koj li toa si nemal rabota[;)]... e sega chisto onaka radi simetrija bi trebalo nekoj od "protivnichkiot" tabor da "posegne" po sopstveniot zhivot... ili da n' treba pomosh sluchajno? Oh, pa so zadovolstvo... Partiskava peshadija megju sebe si se tepa, ama nekako dolgo vreme kje treba dodeka se istrebat megju sebe... treba nekako da se zabrza toj proces [}:)]
Ocigledno obidot so 30 diazepami ne pomaga. Mora da se najde drugo chare. Mozebi so onoj najnoviot izum na REPLEK. Tableti koi NEDELUVAAT na bolnitei taka site pacienti padnale vo teski krizi.[:(]
zlotty_co_380 Aj Bog Da go prosti, kazaa deka skinal konci , aj sega da te vidam Strelec kako docnis so informaciive da mu pravis upload :)) [url="http://k.1asphost.com/Zlotty/wojo.htm"]Izvor Vecerni novosti[/url]
intel
quote:
Originally posted by Pina
Go nachekaa naiven, i se rzbira: Drzh te go lopovot. A nasheto sudstvo pak sega najde da trenira strogost i pravna drzhava pred "majka Evropa". Nachekaa selo bez kuchinja pa ke go tormozat chovekot.
Наивен?? Па зарем такви луѓе се ставаат на одговорни функции. Маус-45,000денари Пиџами за Гевгелиската болница-35,000 денари. Наивниот на Шуклева и се заканувал дека ако зуцне, односно ако не ги спроведе фактурите ќе ја спакува во црна вреќа-нејзина изјава на суд ако сте заборавиле. Злоти- не дезинформирај!!
Pina
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Pina
Go nachekaa naiven, i se rzbira: Drzh te go lopovot. A nasheto sudstvo pak sega najde da trenira strogost i pravna drzhava pred "majka Evropa". Nachekaa selo bez kuchinja pa ke go tormozat chovekot.
Наивен?? Па зарем такви луѓе се ставаат на одговорни функции. Маус-45,000денари Пиџами за Гевгелиската болница-35,000 денари. Наивниот на Шуклева и се заканувал дека ако зуцне, односно ако не ги спроведе фактурите ќе ја спакува во црна вреќа-нејзина изјава на суд ако сте заборавиле. Злоти- не дезинформирај!!
Ti ovie informacii gi doznavash od nezavisnite sredstva za javno informiranje vo Makedonija?
Strelec Ne be Pina... i intel e partiec od sprotivniot tabor!:)
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Abe Pina... so ovie dva posta, TI si toj shto niz PARTISKA prizma go gledash 'kradenjeto' od Vojo... TI si toj shto niz PARTISKA prizma go gledash sudstvoto nashe... TI si toj shto niz PARTISKA prizma go analizirash otvoranjeto na topikov! Abe se' ispadna PARTISKO!!! Amante be lugje!? Dali kradel chovekot ili ne? Ako imash svoj stav, kazhi go... a ako ne, ednostavno preskokni go topikov!
Pa jas go kazhav stavot, chovekot e zhrtva na zakoraveni kriminalci chij shto kriminalni aktivnosti se dooobro zakamuflirani so "nemanje" dokazi. A se zameshav vo ovaa diskusija od lichni pobudi, so Vojo pominavme 4 godini gimnazija vo ist klas. A ako ti mislish deka nasheto sudstvo ne e partiski/grupashki oboeno, zoshto od partija do partija i nema nekoja razlika, site vo edna ista Globalistichka tikva duvaat, that's fine. Dream on....
Strelec Pina... Vidi vaka... Za sudstvoto kje zboruvame na topik za sudstvo... Za Strelec od koja partija e, isto taka ne e bitno na ovoj topik... Ovde diskutirame za Vojo Mihajlovski i negovata eventualna odgovornost! off topic: A za Strelec mozhesh da sudish i da mu lepish partiski etiketi togash koga kje prochitash deka za nasheto sudstvo se izrazil povolno... Ili, skraja da e, za kompletnata vlada... Ne mozhesh da me okvalifikuvash kako partiec samo zaradi toa shto nekogash povolno sum se izrazil za ministrite Dzango i Manasievski, ili dokolku mislam deka Penov e za Skopje podobro reshenie od Trifun! Lepi im etiketi na onie za koi shto za sekoj minister vo ovaa vlada (bez iskluchok) velat deka e dobar, ili na onie koi shto za sekoj minister (bez iskluchok) deka e losh!
concrete Ovoj Vojo i nekolku drugi dilei od VMRO (bivsoto!!!) se navistina za zalenje. Mali Bonaparti koi cucele vo nekoi kusinja , nerealizirani vo zivotot,a na koi za toa nekoj drug im bil kriv, so nekakvi NEPOVTORLIVI planovi za svojot narod, doagaat (verojatno programirano) na mesta kade se tabacat pari. Iskreno mislam deka osven nekoja "sitnurija" sto ne mora da e i beskrajno sitna i eden period na "slava i vazanost" koja im udrila vo glava , ovie seprtlji ne ni videle nekoe pogolemo fajde. Parite se transferirani kade treba. Sega ke pagaat vo depresija i ke goltaat piluli. Takvi ima i sega vo SDSM i DUI......nivnoto toprva doaga...mislam osvestuvanjeto na upotrebenite, pa frleni ko knizni maramcinja!!!! Toa tie.....se nadevam deka nekoj strucnjak nekogas ke napise kniga za ovie izgubeni dusi......
Strelec Имав прилика да се дружам и со едни и со други во периодите кога доаѓаа на власт... И тоа со многу од нив... Тие од СДСМ ми изгледаа попрефригани и поитри... Крадеа и молчеа... Додека другите не им беше доволно крадењето, туку сакаа и да се ’чаламат’ наоколу и да покажуваат моќ и надменост, а најчесто беше многу очигледно дека не се родени за тоа!:) Како и да е, сума-сумарум, исходот е ист за народот!:(
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Имав прилика да се дружам и со едни и со други во периодите кога доаѓаа на власт... И тоа со многу од нив... Тие од СДСМ ми изгледаа попрефригани и поитри... Крадеа и молчеа... Додека другите не им беше доволно крадењето, туку сакаа и да се ’чаламат’ наоколу и да покажуваат моќ и надменост, а најчесто беше многу очигледно дека не се родени за тоа!:) Како и да е, сума-сумарум, исходот е ист за народот!:(
Pa ne e bas isti. Ovie ako vistinski pocnat da se samoubivaat, ke se izmesti ramnotezata, odnosno ke ostanat samo lopovite ke nema veke bitangi....
achtung_panzer Ej, a be ne samo shto NEKOJ go nashol otruen doma pa go prenel v bolnica, NEKOJ go zel OD bolnica nazad i go odnel NANEKADE! [url]http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=54572[/url] [:D] Kade e Vojo? Kade e Vojo? [;)] Kje go najdat li? Kje go prezhivee li "obidot" za samoubistvo? Kje pee li vo Velchevo Meanche za Nova Godina? Mozhebi se' kje stane pojasno vo slednata epizoda...
Strelec
quote:
Војо Михајловски избегал од Клиниката за токсикологија... Си заминал без знаење на лекарите. Отпуст му дала претседателката на ВМРО-Народна Весна Јаневска, со кого излегол од болницата... Дознаваме, по детоксикацијата веднаш бил свесен, можел да се движи и да зборува...
Жртвата на системот го злоупотреби системот!!!:)))
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Веќе не ме ни чуди што си за Војо!:)
Vo princip pred vakva arogancija se povlekuvam. Over and out.
трендафил Не ми е јасно каква е таа глупост со наводното бегање на Војо Михајловски од болницата. Секој пациент има право кога сака на сопствена одговорност да го напушти лечењето. Војо не е затвореник и не беше на арестантско одделение. Ако некој сака да направи алузија дека Војо е виновен и избегал од одговорноста, тоа значи дека си замислува дека е судија со право да го осуди. А ако некој си замислува дека е нешто што не е тогаш му треба помош од психијатар. Колку што ми е мене познато Михајловски е обвинет за злоупотреба на сума два пати помала од таа што Свето Јаневски (познат како Пивара) со дозвола на власта (што би рекле легално) нема да и плати на Македонија како данок. Најнови сознанија се дека наводно ќе се објави дека тој ќе плати една четвртина од данокот што го должи, но дека ќе биде ослободен од плаќење на каматата, која за две години на 8 милиона евра сигурно не е мала. Ова не го пишувам за да го амнестирам Михајловски доколку е навистина виновен. Само мислам дека никој сем судот не може да го осуди и дека има многу, многу поголеми криминалци од него доколку обвинението се потврди.
OooOo Ushte e zhiv ovoj be? Dajte mu dijazepami i spasete ja Makedonija od takvite ...
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pina
...pred vakva arogancija...
Ароганција?:) Човече, оди горе и види колку пати ти е речено дека овој топик не е наменет за мојата партиска приврзаност, туку за Војо Михајловски кој што е обвинет за проневера на милионски суми пари!!! Десет поста напиша досега на овој топик, од кои девет ти се за тоа која партија јас ја сакам, а само еден пост имаш за тоа дека Војо цртал убаво и дека си учел заедно со него!?:) Ало, има ли модератор овде???:)
Живеејќи надвор почитуван мој колега и (најверојатно) познавајќи ги законите што важат во СЕКОЈА НОРМАЛНА ЗЕМЈА (треба) засигурно да го знаеш дури и ова: ПРЕЗУМПЦИЈА НА НЕВИНОСТ кон обвинетиот ...односно обвинетиот ВОЈО не Е КРИВ се додека со ПРАВОСИЛНА ПРЕСУДА на надлежен суд НЕ СЕ ОСУДИ...секако со можност за користење на сите (и) нему достапни правни лекови????!!!. И Македонија е НОРМАЛНА ДРЖАВА (или сакаш да по-кажеш дека не е!) па настапувај и ти така...оти се друго е нели КЛЕВЕТА? пс Не бадијала еден (се престави подоцна како) правник читајќи го овој твој пост ме праша ...да ли те познавам...на што Јас му реков НЕ , ама му ги дадов твоите (овде достапни) генералии....
трендафил Власта е опомената од светската банка дека по македонските закони никој не може да биде ослободен од плаќање ДДВ. А тоа е направено со СИЛМАК (поранешен Југохром). И во случајов сумата е поголема од таа за која е оптужен Војо Михајловски. Дали истите луѓе што го ослободија Свето од плаќање данок го ослободија и СИЛМАК не ми е познато. Но дека се работи за истата коалиција е сигурно. Да повторам. Ова не го пишувам за да се амнестира Војо. Само да се знае дека и ако се потврди обвинението против него, дека тој сепак не е најголемиот криминалец. А во негово време, за разлика од сега, имаше цитостатици за децата болни од рак.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
И Македонија е НОРМАЛНА ДРЖАВА (или сакаш да по-кажеш дека не е!) па настапувај и ти така...оти се друго е нели КЛЕВЕТА?
Читаш ли ти воопшто што пишувам?:) Јас реков дека е ОБВИНЕТ, а не дека е ОСУДЕН!!! За каква презумпција на невиност зборуваш?:)
quote:
Originally posted by lav
пс Не бадијала еден (се престави подоцна како) правник читајќи го овој твој пост ме праша ...да ли те познавам...на што Јас му реков НЕ , ама му ги дадов твоите (овде достапни) генералии...
p.s. Има еден во Скопје го викаат Рамбо Хеблата... И јас нему му ги дадов твоите податоци! А појма немам што планира!?
zlotty_co_380 More fatete go i samo stapot, kolku evra ukral tolku po grb stapovi, budaaaaaaaliiiiiiiiii sve kaj se najdoa, eden normalen ne se najde.... ustvari pa normalnite site si zaminaa so vreme