Македонија, паталница над паталниците!
Македонија, паталница над паталниците!
Makedon До каде дотурка Македонија 2005 година: - најлоша економија во Европа - најмалку странски инвестиции во Европа - најнизок степен на економски раст во Европа (можеби и во светот кој знае) - најголем процент на сиромаштија во Европа (44% спроред Светската Банка), а се наблужуваме кон „статусот„ апсолутна сиромаштија т.е. 50% сиромашни граѓани Како тоа сите околу нас комшии (бугари, срби, албанци, романци) економски растат и просперираат, а сами ние од комшилукот од година во година се повеќе и повеќе тонеме надолу кон пропаста. најголем процент на невработено работоспособно население во Европа и пошироко Што да се прави да се оправиме?! Кој е виновникот за оваа ситуација? Чекам Ваши коментари.
Makedon Strelec, ne znam zosto si tolku tivok po ovaa tema kako LOSATA EKONOMSKO-SOCIJALNA sostojba vo drzavata, a si mnogu bucen po temi kako Vojo Mihajlovski sakal da se samoubie! Vojo Mihajlovski nema da ni gi resi problemite, problemite ke se resat koga ke dojdat na vlast vistinski rabotni i nekorumpirani luge. I ne mi e jasno zosto ne ja komentiras mojava tema, tuku si se zainteresiral za nekoi marginalni ozboruvacki temi kako "Vojo Mijalovski", koga Makedonija se soocuva so najnizok standard, najsiromastija i ponatamosno propaganje na drzavata. Koj e vinoven za toa?
Makedon
quote:
Originally posted by Lidija
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by angel
...ama i VMR... ne gi biva. Da go voskresneme Tito najubavo ke e. Celava sostojba koja zavladea dokazuva deka vo ideologija (pa makar i lazna) ziveevme poubavo.
Ne gi biva VMRO ama poarni bea od SDSM [:D] Za nivno vladeenje idevme vo cekor so Hrvatska, a sega za ovie 3 godini Hrvatska stana zapad za nas.....
Makedon...edno prashanje (ne e ironichno postaveno!). Koga dojde VMRO na vlast, jas ne ziveev togash Makedonija, ama ne beshe togash seto ova so Albancite pochna?!
Да Лидија, „ова„ со албанциве почна 2001 г., но прашање е КОЈ ТОА ГО ПОЧНА и КОЈ ТОА СО АНА=ОНА=УЧК тогаш коалицираше. Друго прашање е кој ја саботираше одрбаната на Македонија за да може „ОНА=ОНА=УЧК„ читај ДУИ, за да има стартни позиции за преговори т.е. кој толку жолчно се залагаше за „Рамковниот„ кој не е ништо друго, ами постепено и мирно создавање на голема Албанија. Додатно прашање е кој го направи Кичево, Струга чисто Албански градови, како и кој тоа Скопје го албанизира, создаде вештачки две албански општини, придодаде селска рурална општина на Скопје чисто Албанска, а долгогодишните градјски општини Петровец, Зелениково (заедно со Драчево), Сопиште ги „избриша„ од Скопје? Кој тоа даде во Македонија да се вее државното знаме на АЛбанија во Македонија, создаде државен албански универзитет, со еден збор тивка ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА? Е кога ќе си ги одговориш горните прашања моја Лидија, е дури тогаш ќе знаеш да си ги процениш кој каков е!
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Makedon
.... problemite ke se resat koga ke dojdat na vlast vistinski rabotni i nekorumpirani luge....
Takvi lujge vo Makedonija ne postojat [V], pa ni ke se rodat
Jakov До каде дотурка Македонија 2005 година: - најлоша економија во Европа Polsa i od Albanija, Moldavija i Belorusija??? Lazesh. - најмалку странски инвестиции во Европа - најнизок степен на економски раст во Европа (можеби и во светот кој знае)Nizok e za nisok, ama pak podlaznuvash. Prvo ima zemji koi nemaat rast nego imaat pad na cifrite, vtoro ima cel kup zemji betar od nas. - најголем процент на сиромаштија во Европа (44% спроред Светската Банка), а се наблужуваме кон „статусот„ апсолутна сиромаштија т.е. 50% сиромашни граѓани Siromastijata e ogromna no ne kako sto ti ja tolkuvas Informacijata na WB. Golem e delot na naselenie za koe ima seriozna opasnost da go mine pragot na siromastija. Znaci da stane siromasno. Како тоа сите околу нас комшии (бугари, срби, албанци, романци) економски растат и просперираат, а сами ние од комшилукот од година во година се повеќе и повеќе тонеме надолу кон пропаста. Ako mozam da biram, biram da ziveam so 150 miljoni stranski investicii i porast na JDP od 2,3%, namesto da imam struja 4 saati dnevno od 03.00 do 07.00 nautro, ili skraja bilo prosecna plata od 95 evra. најголем процент на невработено работоспособно население во Европа и поширокоA strukturata na nevrabotenoto naselenie. A sivata brojka od 120 000 nevraboteni samo zaradi plavi kartoncinja i nekolute iljadi uzivateli na statusot nevraboten, po stranski firmi i organizacii???? Што да се прави да се оправиме?!Ladna voda izvorska, glavata u natre do vrat....duri moze da se izdrzi...ako ne pomaga uste nekolku pati...dodeka ne se rastreznime. Nikoj ne vika deka e vistina deka vo MK. site se bogati so dzipovi, kozni jakni i skapi mobilni, ama vakvi prikazni koi treba da ne ubedat deka sme zakovani na dnoto bez sansi za opravanje...u Bugarija na Ilinci, brat....[;)] Кој е виновникот за оваа ситуација?Za situacijata sto ti pogore ja opisuvas vinovnici se tie koi gi kreiraat prikaznite od toj tip. Site onie koi poveke sakaat da pravat "interpretacija" na faktite otkolku nivna "deskripcija". Ti neli zemase be 70.000 plata?[?]
zlotty_co_380 Јаков пријател, не ти идам контра ама неможам а пак да не прокоментирам нешто: Иако не те знам од која генерација припајгаш, ти можеби пак во себе си викаш , а нашето поминало, како било поминало, туку децава што ке прават, спомна дека за брзо време бебе ке имате, па дали некогаш си се запрашал тоа бебе дека треба да порасне, дека треба да се образува, дека треба да започне нов самостоен живот. Можеби ти си во состојба да му ги задоволиш сите тие потреби на твоите деца, но 44% од населението неммат леб да јадат. немислам во буквална смисла дека немаат леб да јадат, туку се обидуваат да спојат крај со крај, е кога 44% живееат во сиромаштија како тогаш тие ке им помогнат на сопствените деца да се осамостојат. Нормално секој родител го посакува тоа, но неможе да го овозможи од разни причини. Сакам да кажам дека Животот не е само леб и сол, отвори го прозорецот и обидисе да погледнеш од него надвор, и држи го погледот долго време, гледај далеку и ке видиш бескрај, и тогаш ќе сватиш дека животот не е 25713км2, животот вреди многу повејке од тие 25713км2.
Enigma Za zhal, Makedonija pati od narodot svoj. Sakavte samoupravuvanje i demokratija, pa ajde da ve vidam! "Demokratija", znachi upravuvanje na narodot, a kako ovoj narod da upravuva, koga ne mozhe ni pravilno da izbere vlast za svojata drzhava? Sega, sakate vo EU, NATO, i neznam kade, no vsushnost, ne znaete shto sakate, osven da imate isto, kako shto imaat drugite. Pa, ako site se stremat vo EU, da ne ostanete pokuso.
zlotty_co_380 Енигма каде живееш? Во Mакедонија или некаде Уџум
Lidija
quote:
Originally posted by Enigma
Za zhal, Makedonija pati od narodot svoj. Sakavte samoupravuvanje i demokratija, pa ajde da ve vidam! "Demokratija", znachi upravuvanje na narodot, a kako ovoj narod da upravuva, koga ne mozhe ni pravilno da izbere vlast za svojata drzhava? Sega, sakate vo EU, NATO, i neznam kade, no vsushnost, ne znaete shto sakate, osven da imate isto, kako shto imaat drugite. Pa, ako site se stremat vo EU, da ne ostanete pokuso.
Enigma... a sho sakash be ti diktatura da e vo Makedonija! Vo sekoja drzava kaj i da e na zapad na istok, na mars, segde lugeto od koga ke izberat edna partija se gleda deka nikoj ne si stoj na zborot. Kaj nas epten ne si stojat na zbor ama to e druga rabota, togash ne vo narodot greskata tuku na treto mesto. A to sho saka Makedonija vo Evropa sho losho vo to. Jas lichno ne sum ljubitel na EU ama za drzavi posiromashni ko Makedonija, mozi EU ke bidi neshto pozitivno od kaj znaj choek. I neznam ti od kaj si dali si Makedonec/Makedonka ama pretpostavuvam to. Ko sho pishis ti izgleda igrash vo druga liga nego makedonskiot narod. Kaj i da si sega nemozish nikogash da izbegash od tvojte koreni. Segde e narodot ist ne misli deka nie ko Makedonci sme pomalku vredni od drugite narodi, samo tie imale/imat podobri uslovi za da go izgradat svoeto opshestvo!
Makedon Odgovor na Makedon - најлоша економија во Европа Polsa i od Albanija, Moldavija i Belorusija??? Lazesh. Srce moe, jas ne lazham. Dobro de, ete imalo vo Evropa tri zemji so polosha ekonomija od nashata, ako ti e po kejf ne sme losh, ama sme treti od pozadi vo Evropa, t.e. edni najsiromashnite - најмалку странски инвестиции во Европа ova beche tochno - најнизок степен на економски раст во Европа (можеби и во светот кој знае)Nizok e za nisok, ama pak podlaznuvash. Prvo ima zemji koi nemaat rast nego imaat pad na cifrite, vtoro ima cel kup zemji betar od nas. Takvi zemji postojat vo Afrika ili mnogu bogatite zemji na koi "cifrite" im pagaat po 0.003% godisno, sto ne e nisto za niv; no, ako gi zemes zemjickite kako nas, vklucuvajki gi Moldavija, Albanija i Belorusija (aj i Ukraina) od 2004 pa i 2005 godina imaat zgolemuvanje na GPD i toa znacitelno; kaj nas imame opaganje. Zar lazam jas ili pak nasite mediumi sto toa go liferuvaat?! - најголем процент на сиромаштија во Европа (44% спроред Светската Банка), а се наблужуваме кон „статусот„ апсолутна сиромаштија т.е. 50% сиромашни граѓани Siromastijata e ogromna no ne kako sto ti ja tolkuvas Informacijata na WB. Golem e delot na naselenie za koe ima seriozna opasnost da go mine pragot na siromastija. Znaci da stane siromasno.Oficijalno 44% od makedoncite se siromasni; WB ima definicija koj e siromasen, a kaj nas ima 44% siromasni i zatoa vodime vo Evropa; za uste 6% ke bideme apsolutno siromasni, t.e. ke nemame za leb Како тоа сите околу нас комшии (бугари, срби, албанци, романци) економски растат и просперираат, а сами ние од комшилукот од година во година се повеќе и повеќе тонеме надолу кон пропаста. Ako mozam da biram, biram da ziveam so 150 miljoni stranski investicii i porast na JDP od 2,3%, namesto da imam struja 4 saati dnevno od 03.00 do 07.00 nautro, ili skraja bilo prosecna plata od 95 evra.Ne se sekiraj, naskoro i ti ke imas plata od 95 evra ako si prodolzis da glasas za istite sto gi glasas so godini [:D] Struja nemaat albancite oti redovno ne plakaat smetki, a istoto ni se slucuva i nam sega; kolabirani sme si. A znas li po provinciite kolku zemaat plata nasite rabotinici? Jas znam, po 5000-6000 denari i toa so zadocnuvanje od 2-3 meseca i poveke; tie poveke bi sakale da zemaat 95 evra ama redovno! најголем процент на невработено работоспособно население во Европа и поширокоA strukturata na nevrabotenoto naselenie. A sivata brojka od 120 000 nevraboteni samo zaradi plavi kartoncinja i nekolute iljadi uzivateli na statusot nevraboten, po stranski firmi i organizacii????nema sivi brojki oti nikoj ne moze da gi izbroi sivite "vraboteni"; a, sekako tie ne se 120.000, tuku bi bil sreken i da se 10% od toa, oti narodot ni e gladen i nemaat pari za leb! Што да се прави да се оправиме?!Ladna voda izvorska, glavata u natre do vrat....duri moze da se izdrzi...ako ne pomaga uste nekolku pati...dodeka ne se rastreznime. Nikoj ne vika deka e vistina deka vo MK. site se bogati so dzipovi, kozni jakni i skapi mobilni, ama vakvi prikazni koi treba da ne ubedat deka sme zakovani na dnoto bez sansi za opravanje...u Bugarija na Ilinci, brat.... Кој е виновникот за оваа ситуација?Za situacijata sto ti pogore ja opisuvas vinovnici se tie koi gi kreiraat prikaznite od toj tip. Site onie koi poveke sakaat da pravat "interpretacija" na faktite otkolku nivna "deskripcija". Ti neli zemase be 70.000 plata? Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Makedon
Odgovor na Makedon Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
bate ti od koja partija si be, oti samo politicarite zemaat plata so takvi cifri.
Makedon
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Makedon
Odgovor na Makedon Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
bate ti od koja partija si be, oti samo politicarite zemaat plata so takvi cifri.
Јас сум од партијата „на успешните фирми„, каде се работи по 12-13 часа на ден. Политичарите земаат помала плата, ама затоа си надокнадуваат од други работи[:D]
concrete Ajde de Makedon...ne za parite cca 1000 Evra i ne se nekoja plata vo normalen svet....ama 13 saata rabota??????...toa nema nigde, osven vo nekoj buster raboten rezim na relativno kratko vreme.....znaci: droga ?? ili drumsko razbojnistvo??? fina perilnica???.....vo sto vi e toa uspesna firmata.????...taman da te pofalam zaradi ona so crvenoto dva tri posta pogore, koga i tebe te fati nastinkata na Jakov:):):)!!!!Osven ako ne si GAZDA na edno 50 FYR-robovi , od koj sekoj ti nosi barem 25 Evra profit mesecno:):):)!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Јаков пријател, не ти идам контра ама неможам а пак да не прокоментирам нешто: Иако не те знам од која генерација припајгаш, ти можеби пак во себе си викаш , а нашето поминало, како било поминало, туку децава што ке прават, спомна дека за брзо време бебе ке имате, па дали некогаш си се запрашал тоа бебе дека треба да порасне, дека треба да се образува, дека треба да започне нов самостоен живот. Можеби ти си во состојба да му ги задоволиш сите тие потреби на твоите деца, но 44% од населението неммат леб да јадат. немислам во буквална смисла дека немаат леб да јадат, туку се обидуваат да спојат крај со крај, е кога 44% живееат во сиромаштија како тогаш тие ке им помогнат на сопствените деца да се осамостојат. Нормално секој родител го посакува тоа, но неможе да го овозможи од разни причини. Сакам да кажам дека Животот не е само леб и сол, отвори го прозорецот и обидисе да погледнеш од него надвор, и држи го погледот долго време, гледај далеку и ке видиш бескрај, и тогаш ќе сватиш дека животот не е 25713км2, животот вреди многу повејке од тие 25713км2.
Zloti....ne samo sto zivotot ne se sosoti vo leb i sol, nego se sosotoi vo mnogu drugi raboti od tie dve. Makedonija se naoga vo navistina losa i pred se teska situacija. Da ne redam da ne faka mesto no znaes za sto zboram od nevrabotenost, siromastija, slabi institucii, neorganiziranost, nisko nivo na plati i razvoj itn.... Megutoa ima nesto drugo koe jas go zboruvam. Istaknuvanjeto na nasite slabosti i na nasiot neuspeh nema da ne odvede napred isto kako sto napred nema da ne odvede drndanjeto skapani prikazni deka Makedonija zivee ubavo, deka lugeto imaat novi mobilni, skapi koli, kupuvaat stanovi i grabime kon EU. Mojot prozorec ne e 25713 km2, malku e pogolem. Ona sto pak profesionalno go rabotam a licno veruvam vo toa e da toj prozorec i sirocinata na svetot ja doblizam na sto e mozno pogolem broj luge od Makedonija. Moite kapaciteti i moeto gledanje na svetot i zivotot voopsto e vo taa nasoka. Ne ziveam vo iluzii deka jas ke go smenam ovoj mikrokosmos narecen makedonija, no sekojdnevno pravam se barem eden covek barem edno dete ovde da se odadaleci makar i 1cm...od vecniot mentalitet na ovapodnebje "Nas ne ne biva...dovolno ni e leb i sol". I vprocem ne e poentata dali jas, ti, zoki, kire ili nekoj drug moze da gi zadovoli potrebite na svoeto semejstvo i na svoite bliski..... Vo momentot koga polovina od onie koi gi zadovoluvame svoite potrebi ke mrdneme so maliot prst za da go podbrime zivotot na onie 44% togas sme go fatile "meaning of life", vo sprotivno nisto ne sme napravile. Koga veke me prasa za generacijata koga sum roden. Roden sum vo zlatnite vreminja na SFRJ(koja btw denes ima rodenden). Moite roditeli ni na kraj pamet nemale deka nivniot sin eden den ke sedi so 5 denari vo dzep, deka ke moli sekakvi bitangi da najde rabota, vo najlosite koshmari ne sonuvale deka ke sedat i ke se tresat od strav deka nekoj pripadnik na bratskite jugoslovenski narodi ke go zakole nivniot sin samo zasto e poinakov od niv.... Zborot mi e...jas ne znam vo kakov svet ke ziveat moite deca, ama znam deka se sto pravam i se sto znam i mozam go stavam vo funkcija na toa da napravam barem malku za da "SITE NASI DECA" vo idnina ziveat ako nisto drugo barem malku posrekno i podobro od NAS.
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
Odgovor na Makedon -Ti neli zemase be 70.000 plata? Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
Do ovde kolku tolku te uvazuvav i smetav deka imas rezon i oset za diskusija ali posle podvlecenoto seriozno ke go revidiram mojot stav. Ima edna macka pred kancelarijava, ako sakas pomini vrzi i go postov na opaskata.....[;)] Momak kao ti se vika firmata "multigrup"[:D]
zlotty_co_380 Jakov svaka ti cas se e tocno ova sto go kaza, dodeka go citav ako me veruvas solzi pocnaa de mi teca od ocite , svaka ti cas se e vistina vo toa, samo edno prasanje rece denes i e rodenden na SFRJ pa da i go cestitame , mislam pomenot , i d se potsetime barem malce na tie zlatni vreminja, Za mnogu godin SFRJ i alal da ti e na toa pogore sto go napisa , mnogu kazuva , zivotot ne e samo Leb i Sol
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
Odgovor na Makedon -Ti neli zemase be 70.000 plata? Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
Do ovde kolku tolku te uvazuvav i smetav deka imas rezon i oset za diskusija ali posle podvlecenoto seriozno ke go revidiram mojot stav. Ima edna macka pred kancelarijava, ako sakas pomini vrzi i go postov na opaskata.....[;)] Momak kao ti se vika firmata "multigrup"[:D]
Ne bre, kakov Multigroup, zavrsuva na GmbH & Co. KG
Makedon
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Jakov svaka ti cas se e tocno ova sto go kaza, dodeka go citav ako me veruvas solzi pocnaa de mi teca od ocite , svaka ti cas se e vistina vo toa, samo edno prasanje rece denes i e rodenden na SFRJ pa da i go cestitame , mislam pomenot , i d se potsetime barem malce na tie zlatni vreminja, Za mnogu godin SFRJ i alal da ti e na toa pogore sto go napisa , mnogu kazuva , zivotot ne e samo Leb i Sol
Lele Zloti, uste "druze Tito mi ti se kunemo" da ni ja ispees. Kako toa Slovencite ne zalat po SFRJ? [:D] Najverojatno site se VMROvci tamu [:D]
zlotty_co_380 Druzeeeeeee Titooooooooooooooooooooooooo oti umre bre, a ti kako mislis "Najverojatno site se VMROvci tamu" na koe mesto , kade e toa tamu ? Ako mislis na Australia , jas pojma nemam sto se dogajga tuka, koj od kade e i koja partija e.
Makedon
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Druzeeeeeee Titooooooooooooooooooooooooo oti umre bre, a ti kako mislis "Najverojatno site se VMROvci tamu" na koe mesto , kade e toa tamu ? Ako mislis na Australia , jas pojma nemam sto se dogajga tuka, koj od kade e i koja partija e.
Na Slovenija mislev [:D]
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Zemam jas i poveke od 70.000 denari plata, ne se raboti za mene, se raboti za narodot nas; sto ke mi e mene plata koga drugite zemaat po 80 evra plata, duri sram mi e sto zemam poveke i trosam dnevno kolku tie sto zemaat za eden mesec. Ne ni treba nam Ilienci, si imame nie nasi Ilienci, mnogu od lugeto ne mozat i kineskine bluzicki od 100 denari da si gi dozvolat
Ех, ретко кога можам да прочитам ваква финоќа. Зошто се срамиш де, земи подели ги со сиромашните комшии, роднини, пријатели итн не троши толку многу на ден.Или ако веќе ти се трошат толку пари обрати му се на Јаков и ќе те упати каде да ги поарчиш кога веќе не сакаш на Илиенци. Само занеш што пријателе, таквите што не можат да си купат блузичка од 1оо денари се мирни како јагнињата на Бетончо.Глас не им се слуша, а платените по 1000 и кусур евра се само на муабет јаки и загрижени за нив.
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
Ajde de Makedon...ne za parite cca 1000 Evra i ne se nekoja plata vo normalen svet....ama 13 saata rabota??????...toa nema nigde, osven vo nekoj buster raboten rezim na relativno kratko vreme.....znaci: droga ?? ili drumsko razbojnistvo??? fina perilnica???.....vo sto vi e toa uspesna firmata.????...taman da te pofalam zaradi ona so crvenoto dva tri posta pogore, koga i tebe te fati nastinkata na Jakov:):):)!!!!Osven ako ne si GAZDA na edno 50 FYR-robovi , od koj sekoj ti nosi barem 25 Evra profit mesecno:):):)!!!!
Конкрите, не сум нит газда нит имам своја фирма, нит одам на пазар или нешто друго црно да работам. Сите даноци за мене ми ги плаќа фирмата, која не е некоја „државна„ или некој монопол, туку ПРОИЗВОДСТВЕНА ФИРМА која околу 90% од своите производи ги извезува во странство, од кои добри 45-50% во ЕУ. Имаме над неколку стотина вработени, најмалата плата во октомври (земавме за семптеври) беше нешто повеќе од 14.000 ден., а еве до крајов на неделава се спремаме да земеме пак плата[;)] Згора на тоа, газдите не се миленичиња на власта, оти се симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ (бар мене така ми се чини). Проблемот во нашите фирми е тоа што немаат храброст да излазат на странските пазари, пред се поради македонскиот комплекс на пониска вредност- секој друг е поарен од нас. Концептот во нашата фирма е сосема поинаков, затоа и сме успешна фирма. Се додека нашиве фирми чекаат некој да им купи на готово од нив, а не инвестираат во маркетинг, нема ништо од тоа. Јас работам извоз , абе понуди за нашите производи сум пуштил до сите дистрибутер од нашава бранша во Европа, па доста и се јавуваат и се заинтересирани, иако не сме ефтини како кинезите и русите; да Ви се пофалам дека дури и на Исланд извезувам[:D][:D]
Makedon
quote:
Originally posted by intel Ех, ретко кога можам да прочитам ваква финоќа. Зошто се срамиш де, земи подели ги со сиромашните комшии, роднини, пријатели итн не троши толку многу на ден.Или ако веќе ти се трошат толку пари обрати му се на Јаков и ќе те упати каде да ги поарчиш кога веќе не сакаш на Илиенци. Само занеш што пријателе, таквите што не можат да си купат блузичка од 1оо денари се мирни како јагнињата на Бетончо.Глас не им се слуша, а платените по 1000 и кусур евра се само на муабет јаки и загрижени за нив.
Работата е што секој Македонец треба да има доволно средства за достоен живот. Ако почнам јас со мојата скромна плата (за ЕУ услови) да се расфрлам, ќе немам ни за мене. Инаку, доста штедам, еве сега плац за куќа си купив . Кога ќе имам милиони, тогаш ќе се расфрлам со пари, а и моите роднине не се нешто загрозени; сите имаат куќи, станови, само јас сиромав морам сам да се борам[:D] Додуша и на запад не цветаат рози; како сум во контакт со Германиј, Франција, Австрија и Италија, нивните плати се доста лоши во споредба на цените иживотните трошоциЧ - Италија: 900-1100 ЕУРа - Германија: цца 1.500 ЕУР - Франција: цца 1.400 ЕУР - Австрија: 1.200,- 1.300,- ЕУР најдобри се Шведите, Норвежаните, Ирците. Тие што молчат и не се бунат, е па затоа немаат, од што се тутул-балиња. Да беа јаки и да имаше некорумпиран синдикат 1992-1996 г. кога се приватизираа и ограбуваа македонските фирми , да застанеа едногласно против таквата грабализација нрч. приватизација, сега ќе бевме успешна приказна, случна на Словенечката. А на тебе Интелчо, и на оние твоине од базата сигурно Ви одговараат мирни јагненца, малце припрости, кои би ви верувале на секоја ваша лага додека им се уништува, распродава и разграбува нивната држава.
concrete Bravo , Makedon , BRAVO !!! Ne e loso eden seminar da odrzite da pokazete kako se raboti so toa USPESNIOT KONCEPT.....i samo nemoj sega po Intel da spukuvas...dosta ni e od toa.....neproduktivno e.... Znaci eden seminar , mislam deka 500 Evra kotizacija za prodolzen vikend: cetvrtok vecer do nedela porucek e dovolno ..a??? Mislam deka mnogumina bi platile da soznaat kako: -Makedonska firma -Uste i Proizvodna -pa so Nekolku stotini vraboteni -uspeva da dostigne 90% izvoz -i vo "nemilost" na aktuelnata vlast (VMRO simpatizeri!!!!) voopsto funkcionira??? Mislam deka i aktuelni , minati i idni ministri ke ja napolnat pola sala :):):)!!! Da ne zaboravam ja znaes verojatno onaa okolu statistikata :edni zelka, drugi meso...site sarma (200 Evra so 1200 Evra :):):)!!!! , a ona za Evropskite plati...tie se onie tvoite so 200 Evra, neli ????
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
Bravo , Makedon , BRAVO !!! Ne e loso eden seminar da odrzite da pokazete kako se raboti so toa USPESNIOT KONCEPT.....i samo nemoj sega po Intel da spukuvas...dosta ni e od toa.....neproduktivno e.... Znaci eden seminar , mislam deka 500 Evra kotizacija za prodolzen vikend: cetvrtok vecer do nedela porucek e dovolno ..a??? Mislam deka mnogumina bi platile da soznaat kako: -Makedonska firma -Uste i Proizvodna -pa so Nekolku stotini vraboteni -uspeva da dostigne 90% izvoz -i vo "nemilost" na aktuelnata vlast (VMRO simpatizeri!!!!) voopsto funkcionira??? Mislam deka i aktuelni , minati i idni ministri ke ja napolnat pola sala :):):)!!! Da ne zaboravam ja znaes verojatno onaa okolu statistikata :edni zelka, drugi meso...site sarma (200 Evra so 1200 Evra :):):)!!!! , a ona za Evropskite plati...tie se onie tvoite so 200 Evra, neli ????
Е мој конкрете, по изјавиве ми делуваш на немотивирано старче кое за ништо на овој свет „онаквоно„ не го боли. Ми изгледаш пред се како некој човек, комунистичко воспитан , кој чека се на државата и се додека има такви како тебе Македонија не ќе оди нанапред. Во Македонија има многу приватни фирми и тоа големи, кои работат одлично, а работниците им се платени. Но, тие не се мнозинството на фирми, бидејки државата не пружа ислови и стимули за економски развиток. Мојата фирма има над 300 вработени, одлично работи и јас земам за наши услови одлична плата. Ако ти со твојата мрза и неинветивност не можеш тоа да го постигнеш, тоа е твој проблем, но немој својата непособност да ја наметнуваш и на другите и да мислиш дека и останатите Македонци се такви. А фирмата воопшто не е во немилост на власта, напротив нема никакви проблеми со власта. Сакав, само да кажам дека нема никаква поддршка од власта, не затајува данок и не смее да работи незаконско, како и дека целиот успех на фирмата е направен од вработените внатре, без никакви поттуркувања од власта.
SLaCk Nie plakame danok a tvojot idol Buckovski gi trosi parite na albancite.Toj poveke ne treba politicar da bide, a ne tuka so populisticki izjavi "daj im od tvoite pari na siromasnite" da zamajavas narod.Komunjarska taktika od sekoas bile takvi pocnaa demek mnogu im bese gajle za rabotnicite pa zavrsija kako bogatasi.Pocnuvajki od Tito pa zavrsuvajki so Crvenkovski.
Makedon
quote:
Originally posted by SLaCk
Nie plakame danok a tvojot idol Buckovski gi trosi parite na albancite.Toj poveke ne treba politicar da bide, a ne tuka so populisticki izjavi "daj im od tvoite pari na siromasnite" da zamajavas narod.Komunjarska taktika od sekoas bile takvi pocnaa demek mnogu im bese gajle za rabotnicite pa zavrsija kako bogatasi.Pocnuvajki od Tito pa zavrsuvajki so Crvenkovski.
Абе удбашка школа ти е тоа. Знаат како да перат мозоци. Што не дадат они пари на народот од провизиите што ги земаат?
concrete
quote:
Originally posted by Makedon
[quote]Originally posted by concrete Е мој конкрете, по изјавиве ми делуваш на немотивирано старче кое за ништо на овој свет „онаквоно„ не го боли. Ми изгледаш пред се како некој човек, комунистичко воспитан , кој чека се на државата и се додека има такви како тебе Македонија не ќе оди нанапред. Во Македонија има многу приватни фирми и тоа големи, кои работат одлично, а работниците им се платени. Но, тие не се мнозинството на фирми, бидејки државата не пружа ислови и стимули за економски развиток. Мојата фирма има над 300 вработени, одлично работи и јас земам за наши услови одлична плата. Ако ти со твојата мрза и неинветивност не можеш тоа да го постигнеш, тоа е твој проблем, но немој својата непособност да ја наметнуваш и на другите и да мислиш дека и останатите Македонци се такви. А фирмата воопшто не е во немилост на власта, напротив нема никакви проблеми со власта. Сакав, само да кажам дека нема никаква поддршка од власта, не затајува данок и не смее да работи незаконско, како и дека целиот успех на фирмата е направен од вработените внатре, без никакви поттуркувања од власта.
E moj Makedone, a ti vaka "elokventen" mi licis na tipicna lokalna budaletinka...i...... , ako ne ti se nekoi "vujkovci" tie tvoite "gazdi" so 300 vraboteni...iskreno receno ne znam kako trpat vakva nevospitana dielea, zivotot e mnogu kratok za da go minuvas imajki takvi za sorabotnici....ili se i tie isti kako tebe , pa ne zabelezuvaat ?????? Koj spomna zatajuvanje danok....nesto mnogu cesto go spomnuvas...a vaka starci ko mene koi pominale sito i reseto znaat sto znaci toa...cestoto povtoruvanje !!!!! Ubavo ti rekov , ako si tolku umen i vest , namesto da "delis" ribi naokolu i da mi go sekiras Intel, nauci gi prostive Makedonci kako se pravi biznis so 95% izvoz...sto ima loso vo toa...do sega se pokazalo deka nemozat....,a ne bile svesni deka Isus Hristos veke seta megu niv i toa so plata od 1000 evra......***** Znaci povtoruvam , ako i sakas dobro na tvojata Makedonija , za koja mene me boli "takvooto" nauci gi kako da rabotat...vo uslovi koga drzavata ne pruza nikakvi uslovi ni stimuli za razvoj......ne bidi mrzliv, neinventiven i nesposoben, nametni ja svojata "sposobnost" na ostanatite Makedonci.
intel
quote:
Originally posted by SLaCk
Komunjarska taktika od sekoas bile takvi pocnaa demek mnogu im bese gajle za rabotnicite pa zavrsija kako bogatasi.Pocnuvajki od Tito pa zavrsuvajki so Crvenkovski.
Не се сите домаќини како Војо,Далавера,Арнаудов,Пауновски,Станонов итн.
quote:
Originally posted by Мakedon
Абе удбашка школа ти е тоа. Знаат како да перат мозоци. Што не дадат они пари на народот од провизиите што ги земаат?.
Кумровачка мислеше:)))
quote:
Originally posted by Мakedon
1.Е мој конкрете, по изјавиве ми делуваш на немотивирано старче кое за ништо на овој свет „онаквоно„ не го боли. Ми изгледаш пред се како некој човек, комунистичко воспитан , кој чека се на државата и се додека има такви како тебе Македонија не ќе оди нанапред. 2.Во Македонија има многу приватни фирми и тоа големи, кои работат одлично, а работниците им се платени. Но, тие не се мнозинството на фирми, бидејки државата не пружа ислови и стимули за економски развиток. 2.Мојата фирма има над 300 вработени, одлично работи и јас земам за наши услови одлична плата. Ако ти со твојата мрза и неинветивност не можеш тоа да го постигнеш, тоа е твој проблем, но немој својата непособност да ја наметнуваш и на другите и да мислиш дека и останатите Македонци се такви. 3.А фирмата воопшто не е во немилост на власта, напротив нема никакви проблеми со власта. Сакав, само да кажам дека нема никаква поддршка од власта, не затајува данок и не смее да работи незаконско, како и дека целиот успех на фирмата е направен од вработените внатре, без никакви поттуркувања од власта.
1.БЛ522 наздравје!! 2.Одлично, значи власта не ги гуши опозиционите фирми кои си работат согласно законите.Ништо од вачите муабети за тоталитаризам[;)], како што тоа на пример го преживуваше, Алкалоид, Комерцијална Банка, Пивара, и уште многу други за време на Дпмне.
quote:
Originally posted by Мakedon
Инаку, доста штедам, еве сега плац за куќа си купив . Кога ќе имам милиони, тогаш ќе се расфрлам со пари, а и моите роднине не се нешто загрозени; сите имаат куќи, станови, само јас сиромав морам сам да се борам Додуша и на запад не цветаат рози
Скоро со сите со кои муабетам истово или слично ми одговараат.Многу голема вистина. Каде се само 400.000 невработени. Еве на пример во твојата фирма од 300те колку се пријавени??
concrete
quote:
Originally posted by intel 1.БЛ522 наздравје!!
1.Blagodaram Intel....nekako od preeska sepak mi se cini ovoj Makedon na tvoj platen spisok ke da e.....nekako se prepoznava eden karakteristicen potez na cetkickata....(za farbanje)..., a krterajot e star zanaet vo ovie kraista...... 2. na zalost navistina ima 400.000 nevraboteni , ne me svakaj pogresno i na moja golema zalost.....
ProMKD Samo sakav da naglasam deka Makedon rece deka Makedonija ima opagjanje na GDP, no toa ne e tocno. Spored najnovite izvestaj od ministerstvoto za ekonomija, Makedonija vo 2005 godina ostvari porast od 3.7%. Toa e najnisko vo regionot, no toa e porast sepak za edna mala drzava vo tranzicija. I ako ne veruvas na ovie podatoci, idi na: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html#Econ tamu podatokot za GDP e od 2004 godina, no sepak e porast. A za % na naselenie koj se siromasni, nie sme 30%, a ne 44%. Neznam od kade ti se ovie informacii, no dadi link ako mozes da vidime
Makedon Не се сите домаќини како Војо,Далавера,Арнаудов,Пауновски,Станонов итн. VO PRAVO SI, DA BEA SITE KAKO NIV KE SE ZBORESE ZA MILION, DVA, A NE ZA 400 MILIONI EURA ISPARENI PARI SAMO OD ZDRAVSTVOTO! Кумровачка мислеше:))) ARNO KE BESE DA BESE KUMROVACKA SKOLA, TUKU STETA E STO E UDBASKA [1.БЛ522 наздравје!! 2.Одлично, значи власта не ги гуши опозиционите фирми кои си работат согласно законите.Ништо од вачите муабети за тоталитаризам[;)], како што тоа на пример го преживуваше, Алкалоид, Комерцијална Банка, Пивара, и уште многу други за време на Дпмне. TIE FIRMI NE BEA NA TAPET KAJ VMRO, TUKU SE ISPITUVASE SOPSTVENOSTA NA ISTITE I KAKO POEDINCI SO PO 1000 DM VO TOA VREME STANAA SOPSTVENICI NA MILIONSKI SUMI? ALKALOID, PIVARA, FERSPED, KOMERCIJALNA I MNOGU DRUGI SE USTE IMAAT ISTRAGI ZA ISPITUVANJE SOPTSVENOSTA, AMA OTI "GAZDITE""SE OD "BAZATA" SE SE "ODDOLGOVEKUVA". Скоро со сите со кои муабетам истово или слично ми одговараат.Многу голема вистина. Каде се само 400.000 невработени. Еве на пример во твојата фирма од 300те колку се пријавени?? SITE VRABOTENI VO FIRMATA SE PRIJAVENI I SE 300 I KUSUR. [/quote]
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Makedon
[quote]Originally posted by concrete Е мој конкрете, по изјавиве ми делуваш на немотивирано старче кое за ништо на овој свет „онаквоно„ не го боли. Ми изгледаш пред се како некој човек, комунистичко воспитан , кој чека се на државата и се додека има такви како тебе Македонија не ќе оди нанапред. Во Македонија има многу приватни фирми и тоа големи, кои работат одлично, а работниците им се платени. Но, тие не се мнозинството на фирми, бидејки државата не пружа ислови и стимули за економски развиток. Мојата фирма има над 300 вработени, одлично работи и јас земам за наши услови одлична плата. Ако ти со твојата мрза и неинветивност не можеш тоа да го постигнеш, тоа е твој проблем, но немој својата непособност да ја наметнуваш и на другите и да мислиш дека и останатите Македонци се такви. А фирмата воопшто не е во немилост на власта, напротив нема никакви проблеми со власта. Сакав, само да кажам дека нема никаква поддршка од власта, не затајува данок и не смее да работи незаконско, како и дека целиот успех на фирмата е направен од вработените внатре, без никакви поттуркувања од власта.
E moj Makedone, a ti vaka "elokventen" mi licis na tipicna lokalna budaletinka...i...... , ako ne ti se nekoi "vujkovci" tie tvoite "gazdi" so 300 vraboteni...iskreno receno ne znam kako trpat vakva nevospitana dielea, zivotot e mnogu kratok za da go minuvas imajki takvi za sorabotnici....ili se i tie isti kako tebe , pa ne zabelezuvaat ?????? Koj spomna zatajuvanje danok....nesto mnogu cesto go spomnuvas...a vaka starci ko mene koi pominale sito i reseto znaat sto znaci toa...cestoto povtoruvanje !!!!! Ubavo ti rekov , ako si tolku umen i vest , namesto da "delis" ribi naokolu i da mi go sekiras Intel, nauci gi prostive Makedonci kako se pravi biznis so 95% izvoz...sto ima loso vo toa...do sega se pokazalo deka nemozat....,a ne bile svesni deka Isus Hristos veke seta megu niv i toa so plata od 1000 evra......***** Znaci povtoruvam , ako i sakas dobro na tvojata Makedonija , za koja mene me boli "takvooto" nauci gi kako da rabotat...vo uslovi koga drzavata ne pruza nikakvi uslovi ni stimuli za razvoj......ne bidi mrzliv, neinventiven i nesposoben, nametni ja svojata "sposobnost" na ostanatite Makedonci.
E MOJ CONCRETE.......NIT MI SE GAZDITE VUJKOVCI ILI TETKOVCI, TUKU NIKOGAS GI NEMAM VIDENO PORANO VO ZIVOTOT DO PRED 3 GODINI, KOGA GI ZAPOZNAV NA EDEN SAEM VO MINHEN. NE SUM JAS KONSULTANT ZA OPRAVUVANJE NA EKONOMIJATA, SI IMA ETE PROFESORI PO EKONOMIJA I SOVETNICI VO VLADATA KOI ZA TOA SE DEBELO PLATENI, PA MESTO DA KLATAT VRATI I PIJAT KAFINJA, NEKA RABOTAT NESTO. SE SE SVEDUVA NA TOA DEKA VLASTA NE RABOTI, STO INDIREKTNO TI GO KAZUVAS. JAS SI IMAM SVOE RABOTNO MESTO I SVOJATA DOLZNOST SI JA OBAVUVAM; AKO RABOTAM NESTO DODATNO NEMA DA BIDAM USPESEN KO STO SUM [:D]
slasa abe Makedon cija e greskata
toni_a Македонските фирми се жалат дека корупцијата им пречи во бизнисот Beeps е истражување на ЕБРД и Светска банка за бизнис опкружувањето и работењето на фирмите. Ова истражување досега е правено три пати, во 1999,2002 и 2005 година и ги офаќа речеси сите земји од Централна и Источна Европа, земјите од бившиот Советски Сојуз и Турција. Од 1999 година повеќе од 20.000 фирми се интервјуирани. Ова истражување ги прашува 200-600 фирми во секоја земја за нивната бизнис клима и нивниот однос со државата, а фирмите се избираат од различни области во зависност од нивното учество во БДП. Во најновото истражување за Македонија се констатира дека корупцијата е еден од најголемите проблеми со кој се соочуваат македонските фирми за кои се поизразен проблем станува и уличниот криминал и администрирањето на даноците. BEEPS 2005.pdf http://www.mytempdir.com/279863
concrete http://www.titoville.com/ Slovenec e zad ova , a ako se muvas tamu ocigledno ne ti praat mnogu muabet , ne ti ja otvaraat dusata :):):):)!!!!
nepobedliv Makedon podrska, moze kaj nas da se zaraboti solidno. Logikata kaj nas e deka i za 80 evra ke se sedi na edno rabotno mesto i pravi nisto a zemjna neirabotena. Sedat i se zalat i plukaat demek albancite vakvi bile. Vo momentov vo Makedonija se slucuva Golden Rush ama kako i sekade nekoi ke uspeat nekoi ne - ke se raboti evropski i onie sto imaat gz da se otkazat od lezecki raboti i frlat na makotrpna rabota utre ke bidat gazdi.
dejan Moze da se kaze deka Makedonija ja ima naj losa partija vo Evropa, SDS...
angel ...ama i VMR... ne gi biva. Da go voskresneme Tito najubavo ke e. Celava sostojba koja zavladea dokazuva deka vo ideologija (pa makar i lazna) ziveevme poubavo.
slasa [img]http://www.titoville.com/images/tito-biggest.jpg[/img] evego angelce
zlotty_co_380 Makedonija lujge e pred umiranje, pred umranje, legnata e i dusa ispusta , "rakot" ja fatil i ja zagrizal tako cvrsto sto ne ja pusta, toa rakot e prosireno okolu levata polovina , a ja ima fateno i paraliza okolu "belite drobovi" osobeno okolu leviot.... Doktorite rekoa ke umre , i nema lek... Boze prosti im na tie "doktori" sto nesakajki mesto peniciln i sibnale "otrov" , prosti im sega, neka pozievaat uste malce, ama koga ke gi zemis tamu gore kaj tebe DUSATA DA IM JA PRZIS U TAVA, i da ne viknes nas stradalniite da im ja jadime zaedno so tebe.
Makedon
quote:
Originally posted by angel
...ama i VMR... ne gi biva. Da go voskresneme Tito najubavo ke e. Celava sostojba koja zavladea dokazuva deka vo ideologija (pa makar i lazna) ziveevme poubavo.
Ne gi biva VMRO ama poarni bea od SDSM [:D] Za nivno vladeenje idevme vo cekor so Hrvatska, a sega za ovie 3 godini Hrvatska stana zapad za nas.....
Lidija
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by angel
...ama i VMR... ne gi biva. Da go voskresneme Tito najubavo ke e. Celava sostojba koja zavladea dokazuva deka vo ideologija (pa makar i lazna) ziveevme poubavo.
Ne gi biva VMRO ama poarni bea od SDSM [:D] Za nivno vladeenje idevme vo cekor so Hrvatska, a sega za ovie 3 godini Hrvatska stana zapad za nas.....
Makedon...edno prashanje (ne e ironichno postaveno!). Koga dojde VMRO na vlast, jas ne ziveev togash Makedonija, ama ne beshe togash seto ova so Albancite pochna?!
SLaCk na Makedonija ke i trgne napred koga ke najde konecno resenie za dvata najgolemi problemi - Albancite i laznite Makedonci.
ProMKD
quote:
Originally posted by SLaCk
na Makedonija ke i trgne napred koga ke najde konecno resenie za dvata najgolemi problemi - Albancite i laznite Makedonci.
PAMETEN COVEK
Makedon
quote:
Originally posted by nepobedliv
Makedon podrska, moze kaj nas da se zaraboti solidno. Logikata kaj nas e deka i za 80 evra ke se sedi na edno rabotno mesto i pravi nisto a zemjna neirabotena. Sedat i se zalat i plukaat demek albancite vakvi bile. Vo momentov vo Makedonija se slucuva Golden Rush ama kako i sekade nekoi ke uspeat nekoi ne - ke se raboti evropski i onie sto imaat gz da se otkazat od lezecki raboti i frlat na makotrpna rabota utre ke bidat gazdi.
Нормално е кој се труди и ќе заработи. Повеќево од Македонците не се заинтересирани да работат; лежат по цел ден, излегуваат и се забавуваат, но затоа пак пари нема. Мои другари единствено животот го свакаат како излегување во град, се случува и секој да да излегуваат, спијат до 1-2 час., дур се расонат и јадат ги фаќа 18 ч. и сетне се спремаат за излегување и во тоа им се состои денот; но, затоа бараат пари од родителите и за одмор до Охрид. Јас станувам во 7 ч., си одам дома во 16ч. од каде пак работам најчесто до 20-21 ч.и пак се на ново, со што се лушувам од многу лични задоволства, ама пак затоа заработувам[:D]
Makedon
quote:
Originally posted by kirotap
„МАКЕДОНСКИОТ ПРЕРОДБЕНИК" КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ
Ke molam nekoj da go redaktira ova vo Makedonksa kirilica; jas ne uspeav! Po ukinuvaweto na Ohridskata Arhiepiskopija 1767 godina, nastanuvaat golemi denacionalizira~ki procesi koi go opfa}aat makedonskiot narod I go degradiraat makedonskoto nacionalno tkivo. Site u~ili{ta, crkvi od 1767 godina potpa|aat pod vlasta na Carigradskata patrijar{ija koja e rakovodena od Romeni-grkofoni. Toa e vremeto na gr~kata propaganda, koja na Makedoncite bilo da e po Crkvite ili po u~ili{tata im propagirala deka se Grci, a za `al edinstvena kulturno-obrazovna dejnost vo Makedonija vo toa vreme postoela samo po Crkvite! Grcite,sekoj koj zborel slovenski bez razlika dali e Makedonec, Srbin ili Bugar go narekuvale Vulgar (Bugar) koj bil pogrden zbor vo toa vreme, a po~nal da se koristi od 10 vek. Od toga{, zna~i krjot na 18-ot vek, Makedoncite bile u~eni od strana na Patrijar{ijata deka se {to e Slovensko e Vulgarsko- prosta~ko! Taka, vo Makedonija zamruva terminot Sloven koj se zamenuva so Bugar i ne treba da ne ~udi {to na{ite prerodbenici vo 19 vek velat deka pi{uvaat na bugarski, pri toa mislejki na slovenski. Vo Otomanskata Imperija, terminot bugar se koristel za site slovenski narodi vo ovaa imperija (Friedman 1975:str. 84), za podocna vo 19 vek da ozna~uva i prosta raja i selani, termin bez nikakvo etni~ko zna~ewe(Wilkinson 1951: str.149). Vo 10-ot vek so pogrdnoto ime vulgari Vizantija po~nala da gi narekuva site koi govorat slovenski t.e. slovenskite narodi srbi, bosanci, sekako imakedoncite (Стилпон Курјакидис кој во книгата „Северните етнолошки граници на хеленизмот" стр. 39). Velam pogrdno ime vulgari (vulgaros) bidejki srednovekovniot romejsko-gr~ki termin vulgar ozna~uval prostak, neciviliziran ~ovek. Najverojatno toj termin e zemen od latinskiot zbor vulgar, bidejki vizantijcite ~esto koristele latinski termini kako na primer “reks” za kral. I vo srednovekovna Ungarija, terminot vulgar ozna~uval najdolna klasa vo op{testvoto, a samata Ungarija bila podelena na tri stale`i: grofovi, ricari, i najdolniot stale`- vulgarite (HUNGARIAN PREHISTORY FROM THE BEGINNINGS TO KING ST. STEPHEN (1038), Encyclopaedia Humana Hungarica 01., Andrea Farka ). Vo moderniot gr~ki jazik, vulgar pokraj ozna~uvawe na nacionalnosta na lu|eto koi sebesi se narekuvaat bugari, u{te zna~i i prostak (vidi “Re~nik na sovremeniot gr~ki jazik”, G, Babiniotis, Atina 1998 g.). I srbite bile nare~eni vulgari. Laonik Halkondil veli “Tribalite (srednovekovno arhai~no ime za srbi t.e. ra{kani) sega (sredniot vek) se nareluvaat vulgari” (Laonicus Chalcondyles), P.G., т. 159, Op. cit., кол. 26). Srpskiot akademik Petar Draga{evi}, anti-makedonski nastroen, kon krajot na 19-ot vek bil vo Grcija pri {to veli grcite go narekuvale bugar, iako im objasnil deka e srbin od Srbija, pa zaklu~uva deka grcite site sloveni gi narekuvaat bugari; ponatamu izvestuva deka vlasite od Tesalija site sloveni gi narekuvaat so op{to ime bugari (Petar Draga{evi}, statija “Makedonski Sloveni”, 1890 g., Beograd). Za vreme na gr~koto nacional-osloboditelno vostanie 1821-1829g. se peela edna pesna za premavnuvawe na razli~nostite na narodite koi ja naseluvale dene{na Grcija i obrazuvawe gr~ka nacija koja glasi: “albanci, vlasi, bugari, lu|e koi govorite na drugi jazici pridru`ete se. I site prigotvete se da stanete grci” ( 1. Victoria Clark, Why Angels Fall. A journey through Orthodox Europe from Byzantium to Kosovo Macmillan: London, 2000 ISBN: 0 333 75185 X; 2. FATHER GREGORY TILLETT, The British Orthodox Church.) Vostanieto vo Grcija 1821-1829 g. ja zafatilo dene{na ju`na Grcija t.e. Peloponez, kade {to nikoga{ nitu se naselile bugari, nitu nekoi bugari go okupurale toj del na Grcija, pa mnogu jasno se gleda deka pod bugari grcite podrazbiraat sloveni. Vo dene{na ju`na Grcija vo 7-ot vek se naselile slovenskite plemiwa Milingi i Ezerci. Poimot “bugarski jazik” kako sinonim za slovenski nekni`even jazik e prisuten I kaj hrvatite i crnogorcite, koi svojot naroden jazik go narekuvale “bugarski” t.e. prost naroden jazik, a nivnite narodni pesni “bugarki” ili “bugara{tici”. Ne samo vo minatoto, tuku i deneska hrvatite i crnogorcite od Crna Gora, Istra i Dalmacija svoite narodni pesni gi narekuvaat bugara{tici. S# ona {to bilo napi{ano na naroden prost jazik, a ne na latinski bilo bugarsko. Bugar{tici-te se najstarite zapi{ani hrvatski pesni (Zvukovne figure u bugar#353;ticama, Slamnig, Ivan (43654) . Etimologijata na “bugaraskiot” jazik kaj hrvatite doa|a od latinskiot zbor “vulgar”, prefiks so koj se ozna~uvale site narodni varijacii na latinskiot jazik; taka, narodniot francuski jazik, {panskiot I site ostanati jazici koi vodat poteklo od latinskiot jazik niz sredniot vek se sre}avaat kako “vulgar latin” t.e. “bugarski latinski”. Od druga pak strana, Makedonskite prerodbenici edinstvena pi{uvana literatura na slovenski jazik mo`ele da najdat od sosedstvoto, od Bugarija, ~ii “bugarskite” prerodbenici po~nuvajki od Pasij Hilendarski, koj, bugarite mnogu go cenat i go predstavuvaat kako svoj prv “istori~ar”, vo svojata istorija veli deka poimot “bugar” grcite go upotrebuvaat za “sloven”, a jazikot koj site op{to go narekuvaat slovenski od grcite e nare~en bugarski (prosta~ki) Original: Но свети Кирил и Методий по-късно били поставени за епископи на славяните в Морава, не сръбската Морава, която тече през Шумадия, но друга Морава, при Окиан-море, което се нарича Балтинско море, при Брандибур. Оттам най-напред са излезли българите, а ония, които са останали там, се наричат славени. Там няколко време Кирил и Методий епископствували и учели тия славени на християнка вяра. И така по-късно поради тоя народ нарекли писмото и книгите словенски. И така, който народ и да чете тия книги, те изобщо се наричат словенски. Но гърците, понеже знаели отначало, казват и досега български книги, а не иначе. Така от целия славянски род най-напред българите получили славянски букви, книги и свето кръщение. (IZVOR: СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ, ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ, ЗА СЛАВЯНСКИТЕ УЧИТЕЛИ). KAKO [TO VIDOVME I OD SAMOTO TVRDEWE NA PASIJ, VO TOA VREME (KRAJOT NA 18-OT VEK) TERMINOT BUGAR OSNA^UVAL SLOVEN, PA ZATOA, PASIJ HILENDARSKI VELI DEKA SITE SLAVJANI KOI OSTANALE ZAD KARPATITE (PRI OKIAN MORE KAKO [TO VELI TOJ) SE NAREKUVAAT SLAVJANI, A ONIE [TO DO[LE NA BALKANOT SE NAREKUVALE BUGARI T.E. SEKOJ BALKANSKI SLOVEN E BUGAR; ZA NEGO SLOVENI T.E. BUGARI SE I TURKO-TATARSKITE HANOVI! Vo interes na golemobugarskite interesi, Bugarite duri I izmislija deka Pasij Hilendarski poteknuva od Bansko, bidejki skoro site lu|e od Bansko se ~uvstvuvaat kako Makedonci do den dene{en, I pokraj asimilatorskata politika {to ve}e vekovno ja vodi Bugarija. Jazikot na koj e napi{ana Славянобългарска история e slovenobugarski od okolinata na Sofija, a ne makedonski od Melnik; vo Sofiskoto selo Kralevdol postoi se u{te `iv “Pajsiev rod (naslednici)”, so {to site korektni bugarski istori~ari i lingvisti kako Jordan Ivanov (ja otkril Paisevata Istorija), prof. Stefan Mladenov, prof. Stefan Popvasilev, Vele Kralevski, bugarskiot egzarh Stefan- soglasni se deka Pajsij e roden vo Kralevdol- Sofisko (vidi kaj: "Отец Паисий Хилендарски е родом в с. Кралевдол (Софийско)" , Веле Кралевски, в. "Независимост" (броя от 15.Х.1923 г.) / "Нещо за езика на Паисиевата история", Иван П. Кепов в кратката си статия в сп. "Родна реч" (1931/32 г., кн. II)). Ne{to podocna, 1792 g., bugarskiot sve{tenik Spiridon Gabrovski ja pi{uva svojata istorija za bugarskite (t.e. slovenskite) narodi “ История во кратце о болгарском народе славенском”, kade {to site ju`ni sloveni gi narekuva bugari, a (citat) “Bolgarite gi zavladeale Trakija, Makedonija, Dalmacija, isto taka Beloto More I Rim….Ilirite se narekuvaat Bolgari…Od bolgarite proizlegoa srbite…..a od koga Aleksandar Makedonski ja zede celata ilirska (bolgarska=slovenska) vojska da go bie svetot…od toga{ bugarite po~naa da se narekuvaat sloveni I makedonci (Izvor: - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском, превод М. Г. Минчев (c), ред. П. Тотев, худ. доц. Ив. Кънчев (c), предп. инж. Д. Кънев, печ. УИ "В. Априлов" - Габрово, ИК "Луна", 2000 г. ; - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском 1792, пр.Б. Христова, проф. Б. Райков, БАК при НБ "Св. Св. Кирил и Методи", И "ГАЛ-ИКО", София, 1992 г.). No ne samo stranskite istori~ari, tuku i samiot Krste Petkov Misirkov ni dava celosno objasnuvawe na zborot bugar koj se koristel vo 19 vek, zo{to na{ite prerodbenici pi{uvale na “bugarski”; toj veli deka grcite go koristat “bugar” za site slovenski narodi, bidejki tie (Grcite) ne razlikuvale razli~ni slovenski narodi, a gi narekuvale so edno pogrdnoto ime “bugar”: “Грците исто така не разликуваа словенцките народности и сите словени, особено тоi дел од ниф, шчо им причини наi големи неприiатности и се наог'аше во турцко време под нивната опека, они го презираа и го велеа со презреното за ниф име „бугари". …Грците…употребуваа името бугарин за да воплотат во него своiето презреiн'е кон с словенцко.. Значит не крстиле „бугари" грците без да не питаат нас, и ниiе, немаiки време да гледаме и да му наiдиме мана на името, си го усвоiифме. Но тоа име во очите и устата на грците имаше ушче специално значеiн'е: наi ненавистни за ниф варвари, л'уг'е не образоани, груби, коiи граничаат со звероите За грците се словенцко беше грубо и бугарцко … Со името бугари не крстиiа грците и нас македонците Но тоа прекрстуаiн'е не iет iединствено… От србите ниiе бефме прекрстени во срби (vidi “Za Makedonckite Raboti”, Предгоор, София, Печатница на „Либералний Клубъ“ 1903 ). Bez isklu~ok site makedonskite prerodbenici od 19 vek bile prvo grkofili, cvrsto nastroeni progr~ki, veruvajki deka Makedoncite se ~isti Grci, poradi nivnoto obrazovanie po gr~ki u~ili{ta, na gr~ki jazik. Celoto obrazovanie na bra}ata Miladinovci, Prli~ev, @inzifov itn. e na gr~ki jazik, vo fanariotskite u~ili{ta kade {to u~enicite bile zadojuvani so celosno iskrivena istorija I poimi, deka hrstijanite se delat na grci i bugari (sloveni, prost narod), se veli~alo gr~koto ime, so edna edinstvena cel: od Makedoncite da stvorat grci. So eden zbor vo tie temni vremiwa ili }e bidete grci, obrazuvana hrsitijanska elita ili bugari- prosti lu|e koi se grani~at so yverovite . Bra}ata Miladinovci bile gr~ki u~iteli, {irele gr~ka propaganda, bile pla}ani od Patrijar{ijata, a i sami vospituvani vo gr~ki duh vo gimnazijata vo Janina (Epir) deka se Grci, a se slovensko e bugarsko i treba ~ovek da se srami od toa. Duri na krajot na nivniot `ivot, sfa}aat deka Makedoncite ne se grci, ne treba da go zaboravat svojot maj~in jazik slovenski, pa stanale borci za slovenskata kauza, no vospituvani vo elinski duh deka se slovensko e bugarsko, tie terminot sloveni go zamenuvaat so bugari. Identi~no gi obrazuvale i nivnite u~enici, Kuzman [apkarev, Gligor Prli~ev, Partenie Zografski deka se bugarsko e slovensko. Gligor Prli~ev vo svojata aftobiografija veli: “grcizmot vo Ohrid od vekovi be{e vkorenet I dosega se pro{iri I pro{iri; bugarskata azbuka samo na trojca be{e poznata I se narekuva{e srpska; u~eni ma`I propagiraa deka bugarite nemaat pismen jazik…mnogu salmi prevedeni na makedonsko nare~je se ~iraa po crkvite… (Григор Пърличев, Автобиография). Kako {to gledame gr~kata propaganda, indirektno preku zabludeniot Dimitar Miladinov, kaj Gligor Prli~ev si go napravila svoeto; tokmu onaka kako {to grcite site sloveni gi narekuvale bugari, taka I toj site sloveni gi narekuva bugari, za nego srpskata azbuka e bugarska, a posledi~no I srbite za nego se bugari (t.e. sloveni); vo 60-tite godini na 19 vek, vremeto koe Prli~ev go opi{uva vo svojata biografija, samo srbite imaat svoe reformirano literaturno pismo I pismen jazik, , pa zatoa veli deka bugarskata (t.e. slovenskata) azbuka se narekuva srpska. Voedno, Prli~ev potvrduva mnogu crkovni knigi na Makedonski jazik, bidejki za nego bugarski e slovenskiot jazik, a makedonskiot e samo nare~je na slovenskiot.
Makedon Staroslovenskiot t.e. crkvenoslovenskiot jazik celata svetska istoriografija, vklu~uvajki ja I makedonskata, srpskata I bugarksata, go narekuva jazikot na starite makedonci od Solun so istite dve imiwa, a samite u~enici na Sv Kliment I Metodij go narekuvaat slavjanski. No, nekoi od makedonskite prerodbenici od 19-ot vek, a site tie pak bile u~enici na Dimitar Miladinov, kako {to e istaknato pogore, slovenskiot jazik go narekuvaat bugarski. Kuzman [apkarev za Staroslovenskiot jazik veli: “Staro-Bugarskiot (t.e. Slovenskiot) jazik…..treba da go imame kako sto`er I sredeto~ioe” (Golema blgarska ~itanka, 1868g. str. 4). Ponatamu, [apkarev pi{uva: “gi prevedoa (Sv Kiril I Metodija) na bugarski najnu`nite knigi od svetoto Pismo…koga dvajcata sveti braka otidoa vo Rim da se zalagaat vo svetoto sedi{te za Bugarskiot prevod na svetoto Pismo … Sv Kliment…edni gi u~el da ~itaat I pi{uvaat Buagrski … imal 3000 u~enika… Sv Kliment ja izmislil crkovno-bugarskata azbuka t.n.r. kirilica…Sv Kliment e prv bugarski episkop vo Ohrid (Izvor: Golema blgarska ~itanka, 1868 g., str. 96, 9,97). Kako {to se gleda od pogore napi{anoto, [apkarev kako I makedonskite prerodbenici vo 19 vek site ju`ni sloveni gi narekuvale Bugari, staro-slovenskiot jazik go narekuva bugarski, glagolicata I kirilicata gi narekuva “bugarska” azbuka, a 3000-te u~enika vo Sv Klimentoviot Univerzitet se bugari koi oti{le po site slovenski t.e. bugarski zemji da gi obrazuvaat slovenite na svoj “bugarski” jazik I “bugarsko pismo”; za [apkarev, Sv Kliment e prv bugarski episkop vo Ohrid , iako samiot Sv Kliment se deklariral kako prv Episkop na Slovenite I prv Episkop na slovenski jazik. Deneska, bugarskata dr`ava i istorija saka da gi prika`e makedonskite prerodbenici kako bugari i lu|e koi imale bugarska nacionalna svest {to e ~ista glupost. Za toa, naj~esto gi koristat izlitenite korici na starite knigi na Joakim Kr~ovcki, Kiril Pej~inovi}, bra}ata Miladinovci itn. Site makedonski prerodbenici svoite knigi gi pi{uvaat na naroden, neliteraturen jazik, pa zatoa go koristat terminot “prost bolgarski jazik”. Kirlij Pej~inovi} vo svojata prva kniga “Ogledalo” napi{al deka e na “preprost i nekni`en (neliteraturen) jazik od dolna Mizija”. No toj ne ozna~uval bugarski jazik, jazik na etnikumot bugari, tuku jazik naroden, koj ne e latinski ili gr~ki, istoto ona {to e upotrebuvano po Hrvatska. Kako {to istaknav pogore, i Hrvatite svoite pesni na “narodni prost jezik” gi narekuvaat “bugarki” ili “bugara{tici” t.e. onie narodni pesni koi ne se napi{ani na toga{ oficijalniot latinski jazik vo Hrvatska I katoli~kite mesta po Crna Gora. S# ona narodno, napi{ano i opeano na naroden SLOVENSKI jazik se narekuvalo bugarsko. Zarem hrvatite i crnogorcite se bugari? Nadaleku se poznati starite zapi{ani “bugarki” vo Zbornikot na Pera{tinecot Nikola Burovi} od 17 vek pod naslov “Bugarki od Be~a grada ~esarova”, kako i “bugarkite” zapi{ani od “nepoznatiot Kotorjanin”. Kako {to istaknav, “bugarkite” vo Hrvatska se najstarite narodni hrvatski pesni na hrvatsko-slovenski, nelatinski, nekni`en-neliteraturen t.n. bugarski jazik (Dubrovnik br. 30. od 25. januara 1893.). Do 1870 godina, vo Makedonija preovladuvale sprskite u~ili{ta so u~iteli dojdeni od Srbija, no I doma{ni Makedonski u~iteli koi upotrebuvale vo svojata nastava iklu~ivo srpski knigi; megu niv bil I Jordan Haxi –Konstantinov Xinot koj gi koristel slednive knigi Gramatika Mrazovi}a, Zaharijevi}a, Cvetnik Raji}a..."(V. Kun~ov, Grad Skopie, str 121, Sofija 1898 godina). Za razlika od Bugarite, poimot-bugar, bugarsko e so nacionalno zna~ewe, dodeka za makedoncite poimot bugar ima op{toslovensko zna~ewe. Vo edna statija vo vesnikot “Makedonija” od 15.06.1868 g., za “vele{kite gopspoda” koi upotrebuvaat isklu~ivo srpski knigi vo svojata nastava, eden bugarin pi{uva deka za niv (vele{anite) “srpski ili bugarski e edno isto”, no deka toa e “pogre{no mislewe”. I navistina, na{ite prerodbenici bile so mnogu skudna edukacija, groto od niv se u~iteli bez osnovno zavr{eno obrazovanie, od mnogu siroma{ni semejstva, a mnogu od niv ne znaele ni sopstvenoto ime da si go napi{at; Gligor Prli~ev veli deka nau~il bugarski (t.e. slovenski) da pi{uva I ja nau~il “bugarskata” istorija vo du}anot na Angel Grup~ev (vidi kaj “Avtobiografija” Gligor Prli~ev). Prv vistinski makedonski prerodbenik so zavr{eno visoko obrazovanie e Krste Petkov Misirkov. No, upotreba na terminot bugarski kako sinonim za ju`no-slovenski jazik e prisuten I kaj bugarite. Nikola Pervanov e Bugarin koj po osnovaweto na buagrskata egzarhija I nejzino rasprostranuvawe po Makedonija, {iri bugarska propaganda niz zemjava, pa zatoa izdal “Bugarski bukvar za Makedoncite”. Negovata cel so izdavaweto na ovoj bukvar bilo ”da gi spre~i Makedonskite bra}a da go koristat na~inot na koj Srbite gi izgovaraat bugarskite zborovi, t.e. da ne go akcentiraat prviot slog”(sporedi kaj bugarski vesnik “^itali{te”, br. 6, 1875 g.). Kako {to mo`eme da vidime od izjavata na Pervanov, samite Bugari vo toa vreme (1875 god.) bugarskiot jazik go smetale kako op{toju`noslovenski jazik, pa taka za niv I Srbite govorele bugarski (t.e. slovenski). Dene{nata bugarskata istoriografija saka da ni podmetne ne{to nezamislivo, deka makedoncite i makedonskite prerodbenici bile bugari, so svesna pripadnost za nivnoto tursko-bugarsko poteklo od “Volga”. No, ako se ~itaat zapisite na na{ite prerodbenici, }e se vidi deka tie se smetale za potomci na anti~kite Makedonci, deka modernite Makedonci od 19 vek se onie istite Makedonci na Aleksandar i Filip, a deka site tie se ~isti Sloveni, no go upotrebuvaat terminot Bugari za Sloveni. Za poznatiot Jorad Haxi –Konstantinov Xinot, Makedoncite od 19 vek se istite onie anti~ki Makedonci, po poteklo od anti~kite makedonski plemiwa , a tie bile ~isti Sloveni ili kako on {to veli Bugari- termin kon se upotrebuval kako sinonim za Sloveni vo 19 vek (Vidi statii na Xinot vo „Цариградски весник“ бр. 458 од 21.11.1859, „Цариградски весник“. бр. 211 од 05.02.1855 г. Itn). Tamu, Xinot za potekloto na `itelite na makedonskite sela, informira deka poteknuvaat od starite makedonski plemiwa, od pejoncite, od brigite, od mirmidoncite (vojnicite na Ahil koi spored starogr~kata mitologija bile mravki koi se prestoruvale vo voini po povik na Ahil), a deka vo makedonskata kultura od 19 vek dominiraat anti~kite makedonski likovi, pred se Aleksandar Makedonski I Filip. Sigurno na{ite prerodbenici deneska se prevrtuvaat vo grobot koga slu{aat takvi lagi od bugarskata propagatorska ma{inerija deka bile bugaro-turki i so takvo turko-bugarsko nacionalno samosoznanie. Makedonskiot kni`evnik Dimitar Makedonci za anti~kite Makedonci vo edna negova statija veli: И поднаучете си малку историја, или барем научете ги каракеристиките на историјата и ќе се уверите дека Македонците не се Цинцари, ниту друг некој народ, но чисти Бугари како вас; оттаму ќе научите дека Македонците не се изгубиле од лицето на земјата, како што си дозволуваат некои да кажуваат, затоа што, колку што ние знаеме, тие не згрешиле некогаш до толку, што, да зине земјата и да ги голтне.“ (в. Македонiя од 16.02.1871). Димитар Македонски е автор на: „Буквар за употребение в македонските училишта“, „Скратен православен катихизис“, а во својата „Кратка свјаштена историја за училиштата по Македонија (на македонско наречие)“, печатена „Во печатницата на Македонија“, Цариград 1867 г., пишува: „П.[Прашање] Кои се оние Бугари, што се крстија во почетокот на први век после Рождество Христово? Од. [Одговор] Тие се Бугарите што живеат во Македонија? П. Од кого се покрстени тие? О. Од Апостол Павле, koj najnapred propovedal vo Filipi i Solun i otkako im napravil . Od statijata na Dimitar Makedonski vo vesnikot MAKEDONIJA od 06.02.1871 g. i negovata “Кратка свјаштена историја за училиштата по Македонија” mo`eme to~no da utvrdime {to zna~i terminot bugar za makedonskite prerodbenici od 19 vek. ; vsu{nost, tie tvrdat deka anti~kite Makedonci i modernite Makedonci se edno isto, a deka tie se ~isti Sloveni t.e. bugari. Za Dimitar Makedonski, Istorijata bilo da e makedonska, srpska, bugarska ili gr~ka, pa i kolku i da se sporat ovie istorii me|u sebe, site deneska potvrduvaat deka anti~kite Makedonci se prvite pokrsteni hristijani vo Makedonija, a deka Filipi i Solun nikoga{ nitu bile naseleni od turko-bugari, nitu porobeni od niv; u{te pove}e, vo prviot vek od na{ata er,a nitu vo dene{na Bugarija nemalo stapnato nitu eden tirko-bugarin, koi toga{ `iveele pokraj Volga. I Noviot Zavet na Biblijata potvrduva deka prvite pokrsteni evropjani se Makedoncite.
Makedon [Sli~na vakva skudna istoriska edukacija ja manifestira i Kuzman [apkarev za koj bugarite imaat iljadnici pi{anija deka bil “golem Bugarin”, svesen za svoeto bugarsko poteklo, {to e u{te edna golema laga. Od ona {to go ima napi{ano Kuzman [apkarev, mo`e da se vidi deka istorijata za nego bila sosema nepoznata; anti~kite Makedonci toj gi narekuva makedonski sloveni, a slovenite gi narekuva bugari, {to se dol`I na gr~kato vlijanie na negoviot u~itel Dimitar Miladinov. Vo Golema blgarska ~itanka, Kuzman [apkarev za “Sv Kiril I Metodij” veli:…U{te od apostolski vremiwa (prviot vek od novata era), slovenite {to `iveele vo Makedonija go primile od prvite negovi propoveda~I (misli na anti~kite Makedonci koi prvi bile pokrsteni vo Evropa od apostol Pavle)…..a so doa|aweto na vol{kite Bugari tie se izme{ale so niv (slovenite gi narekuva Bugari)..Makedonskite sloveni sekoga{ sakale da gi prosvetat so evangleska vistina dojdenite im ednorodni bra}a (Bugari)… (gi poistovetuva slovenite ili toj kako gi narekuva “bugarite” so anti~kite makedonci koi gi narekuva “sloveni”; i Georgija Puleski go tvrdi istoto deka anti~kite makedonci I slovenite se eden ist narod, koj po rimskata okupacija na Makedonija se seli preku Dunav, za potoa vo 6-ot vek pak se vrati doma, vo Makedonija) (Izvor: Golema blgarska ~itanka, 1868 g., str. 95). Ova tvrdewe deka anti~kite Makedonci se ~isti sloveni go imaat prezemeno od hrvatskite “ilirci” koi tvrdea deka site slovenski narodi na Balkanot se “iliri”, starosedelci, a deka poimot ilirir, hrvat i sloven e potpolno ist poim. Pavle Riter Vitezovi} so svojata ilirska ideja site ju`noslovenski narodi gi pravi Hrvati, a Makedonija (zaedno so Trakija, Bugarija, Srbija, Ra{ka) gi stava vo teritorijata na “Crvena (ju`na) Hrvatska” (Ibid. 113-115). Poznatiot hrvatski istori~ar i pisatel od 16 vek Vinko Pribi}evi}, vo svoeto delo “Za potekloto i zgodite na Slovenite” (Venecija, 1532 god.) tvrdel deka anti~kite Makedonci se Sloveni, a taka bilo i so srednovekovnite hrvatski prerodbenici: H. Luci}, D. Zlatari}, I. Gunduli}, J. Palmoti} i drugi, koi isto taka, Aleksandar Makedonski go smetale kako Sloven. Ovaa teorija ja zastapuval i Matija Alberti (1561-1623) od Split. Deka anti~kite Makedonci bile Sloveni smetale i nekolku dubrovni~ki poeti, a toa go tvrdele i ruskite istori~ari: Butkov, Saveqev-Rostislavi~ i ^ertkov, kako i arhimandritite
concrete Makedon...tvojov slucaj vsusnost pokazuva kade lezi zajakot. Vo programiranoto uspivanje na narodot , posebno mladite cie sto sekojdnevie ubavo go pretstavi. Programirano..zatoa sto istite tie klinci vo druga sredina :RABOTAT!!!! Tocno e deka poimot :stanuvanje sabajle, rabota i vrakanje doma porucek e veke zaboravena rabota !!!! Me zamisli...bolesta zemala mnoogu golem zamac!!!!! Se izgubil i interesot za ucenje i zelbata rabotite da se zemat vo svoi race , a ne da se ceka penzijata ko edinstven spas...nesto e mnogu trulo vo ovaa zemja FIROVSKA!!!!
komunist Makedon, ako sakash veruvai, ako sakash ne, NO EDINSTVENO Aleksandar Donski vo celiot svet go vladee starogrckiot i latinskiot jazik. Nito Litavrin, ni Burry, Kazhdan, Lihachov, Moravchik, Ostrogorski, Beck i t.n. - SAMO ALEKSANDAR DONSKI znae prostiot fakt deka Vizantija i BYZANCE nemaaaaaaaaaaat ama nishto zaednichko. Inaku Boulgaroi (grcki) i vulgUS (latinski) imat obshto kolko i "Ahmeti" znachi "Crvenkoski". Poimot "b'lgAR" ima AZIATSKO znachenie i nikakvi "boulgARoi" nemalo vo GRCKIOT jazik predi 345 g. POSLE Hristos! A ako sakash tochno TAKA da go branish "identiteto" - zaebi....... P.S. Brishenjeto malce pomaga NADVOR ot Makedonija....... Prati poraka shto prodavash (moze da pomogneme, ako si profesionalist de.....)
Makedon
quote:
Originally posted by komunist
Makedon, ako sakash veruvai, ako sakash ne, NO EDINSTVENO Aleksandar Donski vo celiot svet go vladee starogrckiot i latinskiot jazik. Nito Litavrin, ni Burry, Kazhdan, Lihachov, Moravchik, Ostrogorski, Beck i t.n. - SAMO ALEKSANDAR DONSKI znae prostiot fakt deka Vizantija i BYZANCE nemaaaaaaaaaaat ama nishto zaednichko. Inaku Boulgaroi (grcki) i vulgUS (latinski) imat obshto kolko i "Ahmeti" znachi "Crvenkoski". Poimot "b'lgAR" ima AZIATSKO znachenie i nikakvi "boulgARoi" nemalo vo GRCKIOT jazik predi 345 g. POSLE Hristos! A ako sakash tochno TAKA da go branish "identiteto" - zaebi....... P.S. Brishenjeto malce pomaga NADVOR ot Makedonija....... Prati poraka shto prodavash (moze da pomogneme, ako si profesionalist de.....)
Комунист, јас немам поим што знае, а што не знае Александар Донски. Само знам дека татарите како тебе го имаат прифатено македонскиот јазик и сосема солидно го зборуваат. Но. јас ги имам прочитано сите дела од Шапкарев, Прличев, Миладиновци, Јордан Хаџикостантинов- Џинот, Димитар Македонски и таму сосема јасно и прецизно пишува: 1. дека тие се чувствувале како наследници на првите христијани во Европа, а тоа се античките Македонци; сите од нив апсолутно истакнуваат дека се еден ист народ како рвите христијани во Европа, а тоа се античките Македонци 2. Во Грција и грчките училишта, сите словени ги нарекувале Вулгари, па затоа и некои од македонските преродбеници за терминот словен користат термин бугар. За нив и Србите биле бугари, за нив и Русите биле бугари, старословенскиот јазик бил старобугарски, итн. 3. Бугарите за да не направат нас Македонците Бугари, не ги цитираат Македонските преродбеници целосно, сите нивни пишанија, ама само онаму каде пишува „бугарско„ или „бугар„. Но, ако се прочита делото на кој и да било македонски преродбеник, ќе се види дека терминот бугар го користат за словен, а терминот бугарски за словенски. 4. Острогорски, најголемиот Византолог на сите времиња и Цар Самоил и Св Кирил и Методиј кристално чисто ги карактеризира како Македонци, а Вас како турко-татарски хорди.
komunist [quote[/quote] Комунист, јас немам поим што знае, а што не знае Александар Донски. Само знам дека татарите како тебе го имаат прифатено македонскиот јазик и сосема солидно го зборуваат. Но. јас ги имам прочитано сите дела од Шапкарев, Прличев, Миладиновци, Јордан Хаџикостантинов- Џинот, Димитар Македонски и таму сосема јасно и прецизно пишува: 1. дека тие се чувствувале како наследници на првите христијани во Европа, а тоа се античките Македонци; сите од нив апсолутно истакнуваат дека се еден ист народ како рвите христијани во Европа, а тоа се античките Македонци 2. Во Грција и грчките училишта, сите словени ги нарекувале Вулгари, па затоа и некои од македонските преродбеници за терминот словен користат термин бугар. За нив и Србите биле бугари, за нив и Русите биле бугари, старословенскиот јазик бил старобугарски, итн. 3. Бугарите за да не направат нас Македонците Бугари, не ги цитираат Македонските преродбеници целосно, сите нивни пишанија, ама само онаму каде пишува „бугарско„ или „бугар„. Но, ако се прочита делото на кој и да било македонски преродбеник, ќе се види дека терминот бугар го користат за словен, а терминот бугарски за словенски. 4. Острогорски, најголемиот Византолог на сите времиња и Цар Самоил и Св Кирил и Методиј кристално чисто ги карактеризира како Македонци, а Вас како турко-татарски хорди. [/quote] 1. Tatarite govorat TATARSKI, a ako ti mislish drugo kak da ti pomognam? (imam mnogo dobar prijatel tatarin i veruvai negoviot roden tatarski jazik nema NISHTO obshto so makedonskiot) 2. I JAS (a i site balgari) gi imame prochitano SITE (a ti?) balgarski vazrozdenci ot Makedonija i e jasno za sekoe dete, deka lugeto kristalno JASNO znaeli vrskata m/u balgari i slavjani. Vo NAI-popularnata istoricheska kniga vo Makedonija, napisana ot Makedonec pishuva deka "....ot VSICHKI slavjani BALGARITE prvi imali care i patriarsi...." - 1776 g. 3. Ne ot drugo mesto, a TOCHNO ot grcki izvori uchenite poznavat rannata istorija na slavjanskite narodi i tehnata SPECIFIKA. Grcite sa ostavili BEZCENNA informacija za rannata istorija na SRBI, HRVATI, BALGARI I RUSNACI. SAmo eden mal primer - mozesh li da si predstavish srbskata, hrvatskata ili ruskata istoriografija bez "DAI" i Konstantin Porfirogenet? Si go chital? 4. Deka Ostrogorski e nai-golem vizantolog na site vremena e verno tolku kolkoto i deka Makedonija e nai-golemata drzava vo Evropa, no toi NIKADE (dori vo BELGRADSKOTO izdanie na "Istorija na Viz. Drzava") go nema pishuvano toa: "и Цар Самоил и Св Кирил и Методиј кристално чисто ги карактеризира како Македонци, а Вас како турко-татарски хорди". A dori nee spomnuvam vtoroto Muenchensko izdanie na istata kniga ot 1963 g. so koe i stava izvesten uchen, i kade shto (veke mnogo nauchno) govori za Samuil SAMO kako za balgarski car. I nakrai - ovoi razgovor ne mu e mestoto tuka, ne veruvaam deka smeesh i sakash, ama imash li smelost da go prodolzime na drugo mesto?
Makedon 1. Tatarite govorat TATARSKI, a ako ti mislish drugo kak da ti pomognam? (imam mnogo dobar prijatel tatarin i veruvai negoviot roden tatarski jazik nema NISHTO obshto so makedonskiot). Da vo pravo si, nema makedonskiot nisto opsto so tatarskiot-bolgarskiot; bolgarostan ili tatarstan e drzava na volskite vulgari koi govorat tursko-tatarski jazik 2. I JAS (a i site balgari) gi imame prochitano SITE (a ti?) balgarski vazrozdenci ot Makedonija i e jasno za sekoe dete, deka lugeto kristalno JASNO znaeli vrskata m/u balgari i slavjani. Vo NAI-popularnata istoricheska kniga vo Makedonija, napisana ot Makedonec pishuva deka "....ot VSICHKI slavjani BALGARITE prvi imali care i patriarsi...." - 1776 g. Gledam aludisrash na Paisij Hilendarski koj bil od Sofisko, a za dnevno-politichkata prilika za asimilacija na Makedoncite, Tatarite izmislija deka e od Melnik(vidi kaj: "Отец Паисий Хилендарски е родом в с. Кралевдол (Софийско)" , Веле Кралевски, в. "Независимост" (броя от 15.Х.1923 г.) / "Нещо за езика на Паисиевата история", Иван П. Кепов в кратката си статия в сп. "Родна реч" (1931/32 г., кн. II)). Inaku, Paisij veli deka site juzni sloveni se Bugari, a site onie bugari (t.e. sloveni) koi ostanale na Baltikot se narekuvaat sloveni: Но свети Кирил и Методий по-късно били поставени за епископи на славяните в Морава, не сръбската Морава, която тече през Шумадия, но друга Морава, при Окиан-море, което се нарича Балтинско море, при Брандибур. Оттам най-напред са излезли българите, а ония, които са останали там, се наричат славени.http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=15&WorkID=99&Level=2 3. Ne ot drugo mesto, a TOCHNO ot grcki izvori uchenite poznavat rannata istorija na slavjanskite narodi i tehnata SPECIFIKA. Grcite sa ostavili BEZCENNA informacija za rannata istorija na SRBI, HRVATI, BALGARI I RUSNACI. SAmo eden mal primer - mozesh li da si predstavish srbskata, hrvatskata ili ruskata istoriografija bez "DAI" i Konstantin Porfirogenet? Si go chital? Normalno, kazuva koj zivee vo Makedonija: “Sclavenorum gens numero infinito ex Dragobitas , Sagodatis, Belegeretis , Baenitis, Berzitis , reliquisque, quae primum uno ex ligno naves praeparare diciderant. 4. Deka Ostrogorski e nai-golem vizantolog na site vremena e verno tolku kolkoto i deka Makedonija e nai-golemata drzava vo Evropa, no toi NIKADE (dori vo BELGRADSKOTO izdanie na "Istorija na Viz. Drzava") go nema pishuvano toa: "и Цар Самоил и Св Кирил и Методиј кристално чисто ги карактеризира како Македонци, а Вас како турко-татарски хорди". A dori nee spomnuvam vtoroto Muenchensko izdanie na istata kniga ot 1963 g. so koe i stava izvesten uchen, i kade shto (veke mnogo nauchno) govori za Samuil SAMO kako za balgarski car. Da, sum go cital ostrogorski kade jasno kazuva MAKEDONSKITE GOSPODA VOSTANAA PROTIV BUGARITE I SOZDADOA MAKEDONSKA DRZAVA [Ostrogorsky, G. Histoire de l'etat Byzantin. Paris, 1967, ] DURI I BUGARSKITE ISTORICARI DO 1944 G. KAZUVAAT DEKA SAMOIL SI BIL MAKEDONSKI CAR При царуването на Петър македонците вдигат второ въстание. Начело на въстанието застава един от крупните владетели в Македония, комит Никола със синовете си - Давид, Мойсей, Арон и Самуил. Въстанието е обявено през 963 г. Като година на избухване на въстанието български историци посочват 969 г., но отчитайки стремежа им да докажат, че Самуил е български цар, имаме основание да се съмняваме в тяхната коректност. По-прецизен, измежду тях, в това отношение, е Марин Дринов. Той пише, че “доколкото може да се съди по едно тъмно свидетелство на Кедрин, въстанието е избухнало през 963 г.” [Съчинения на М. С. Дринова. Под редакцията на проф. Златарски. Том I. София, Държавна печатница, 1909, с.328]. Той е категоричен, че въстанието е обявено против цар Петър. Дринов пише: “Наскоро след това днешна Македония се отцепи от царството на Петра и образува отделна държава, под управлението на Самуила” [Пак там, с.568]. В Энциклопедический словарь Брокгауз - Ефрон, С. Петербург, 1896, т. XVIII, с. 416 четем: “В 963 г. в Македония избухнало въстание, завършило с изгонването на българите и основаване на собствена държава” [Георгиев, Коста. Аспекти на великобългарския шовинизъм. Ръкопис, 1993. Отпечатана по-късно под заглавие: Филетизъм или проклятие. София, Издателство на Българската лига за защита правата на човека и гражданина, 1995, с.245]. Ангел Динев също пише, [Динев, Ангел. Македонските славяни. Печатница “Доверие”, 1938, с.32-33] че то е избухнало през 963 г. В този период в Битола, Преспа и Охрид е князувал Шишман Мокри, в Струмишко - Драгомъж (Драгомуж), във Воденско - Драгашин, в Сервия - Николица, в Албанския Берот - Еглеш, в Перник и полите на Витоша - Кракра. Тези общини провъзгласили Шишман Мокри (според Динев баща на Давид, Мойсей, Арон и Самуил) за свой началник и през 963 г. въстанали против ханския ред и се освободили от българско иго. Първата столица на Нова Македония е била Меглен, после Воден, Преспа и накрая Охрид [А. Динев, цит. дело]. Така е създадена мощна средновековна държава на територията на Македония. I nakrai - ovoi razgovor ne mu e mestoto tuka, ne veruvaam deka smeesh i sakash, ama imash li smelost da go prodolzime na drugo mesto? Na koe drugo mesto?
komunist [quoteInaku, Paisij veli deka site juzni sloveni se Bugari, [/quote] ПАИСИИ НИКОГА И НИКЪДЕ НЕ ВЕЛИ ТАКВО НЕЩО! /Ако е така защо пише ОТДЕЛНО история на Сърбия, нали според тебе сърбите ги мисли за българи?/ Ако наистина не те е страх ела на http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked - пиши каквото и да е, никой не се меша да брише или редактира. Другите "аргументи" са много несериозни и тотално неверни, нема смисъл едно по едно да се опровергават под заплаха от бришене...
Makedon
quote:
Originally posted by vovono
Ethnic Statistic in Macedonia 1. Prof. G. Wiegland - Die Nationalen Bestrebungen der Balkansv#246;lker. Leipzig 1898, Germany Total-2,275,000 ; Bulgarian-1,200,000 ; Greek-220,000 ; Turks-695,000 ; Albanian--- 2. Official Turkish Statistic Ethnicity of Macedonia Philippopoli 1881, Turkey Total-754,353 ; Bulgarian-500,554 ; Greek-22,892 ; Turks-185,535 Albanian--- 3. Vassil Kantcheff - Macedonia Ethnicity and Statistic - 1900, Bulgaria Total-2,268,224 ; Bulgarian-1,181,936 ; Greek-228,702 ; Turks-499,204 ; Albanian-128,711 4. Journal "Le Temps" Paris 1905, France Total-2,782,000 ; Bulgarian-1,200,000 ; Greek-270,000 ; Turks-410,000 ; Albanian-600,000 5. Robert Pelletier - La verite sur la Bulgarie. Paris 1913, France Total-1,437,000 ; Bulgarian-1,172,000 ; Greek-190,000 ; Turks---- ; Albanian-3,036 6. Leon Dominian - The frontiers of Language and Nationality in Europe. Published for the American Geographical Society of New York 1917, USA Total-1,438,084 ; Bulgarian-1,172,136 ; Greek-190,047 ; Turks---- ; Albanian-12,006 7. Richard von Mach - Der Machtbereich des bulgarischen Exarchats in der T#252;rkei. Leipzig - Neuchatel, 1906, Germany Total-1,334,827 ; Bulgarian-1,166,070 ; Greek-95,005 ; Turks---- ; Albanian-6,036 8. Dr. Cleanthes Nicolaides - Macedonien - Berlin 1899, Greece Total-1,820,500 ; Bulgarian-454,700 ; Greek-656,300 ; Turks-576,600 ; Albanian---- 9. Prinz Tcherkasky 1877, Russia Total-1,771,220 ; Bulgarian-872,700 ; Greek-124,250 ; Turks-516,220 ; Albanian---- 10. St. Verkovitch 1889, Serbia Total-1,949,043 ; Bulgarian-1,317,131 ; Greek-222,740 ; Turks-240,264 ; Albanian-78,790
Mnogu mizerno od tvoja strana. Spored turskite popisi, lugeto vo Otomanskata imperija se delele po odnos na crkvata na koja pripagale i toa romanska, grcka, srpska ili bugarska, a ne po nacionalnosta. Samiot Hilmi Pasa, organizatorot na cenzusite vo Otomanskoto Carstvo veli: gi delime lugeto ne po nacionalnosta, tuku po crkvata koja ja posetuvaat (L' improglio Macedonien, Paris 1907, pp. 50-51.). Albancite, ti se izmislica oti nema nikade vo nikoj popis albanci, bidejki kako muslimani albancite bile vbrojuvani vo Turci.
Makedon
quote:
Originally posted by komunist
[quoteInaku, Paisij veli deka site juzni sloveni se Bugari,
ПАИСИИ НИКОГА И НИКЪДЕ НЕ ВЕЛИ ТАКВО НЕЩО! /Ако е така защо пише ОТДЕЛНО история на Сърбия, нали според тебе сърбите ги мисли за българи?/ Ако наистина не те е страх ела на http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked - пиши каквото и да е, никой не се меша да брише или редактира. Другите "аргументи" са много несериозни и тотално неверни, нема смисъл едно по едно да се опровергават под заплаха от бришене... [/quote] Bev na http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked pod nick: Makedonche, no bev baniran koga im pokazhav nekoi istoriski dokumenti: 1. Makedoncite se slavjani i mesavina so antickite makedonci 2. Modernite bugari se turko-tatari, mesani so anti (severni slavjani) i Traki+Mizi 3. Slovenite od Makedonija so Antite (severni Slavjani) bile vo vojna i neprijateli, a ne bile ist narod 5. Nikogas vo sredniot vek nema Makedonec sto sebesi se deklariral za Bugar 6. Pokazav dokumenti od Vojvodina koi begale vo Zemun i Pancevo, kade Makedoncite se deklarirale PO NACIONALNOST KAKO MAKEDONCI 7. Vo 19 vek bugar znacelo sloven i nisto poveke. A paisij veli sekako deka site "bugari" sto dosle na Balkanite se bugari, a tie "bugari" sto ostanale pri moreto, okiam, se narichat slavjani: Но свети Кирил и Методий по-късно били поставени за епископи на славяните в Морава, не сръбската Морава, която тече през Шумадия, но друга Морава, при Окиан-море, което се нарича Балтинско море, при Брандибур. Оттам най-напред са излезли българите, а ония, които са останали там, се наричат славени. Toa, sekako mozes da go vidis i na vasa web stranica: http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=15&WorkID=99&Level=2. Sto se odnesuva na "srpskite care", toj tekst go nema vo originalnata slavjanobalgarska istorija, tuku e dodaden podocna, vo 1898 g. so cel da ne se otkrie vistinata: deka Paisij site sloveni juzni gi narekuva bugari i nema bugarska nacionalna svest. Ne samo Paisij, tuku i drug balgarski svestenik, Spiridon Gabrovski kako kopija na Paisievata Istorija ja pi\suva svojata istorija za bugarskite (t.e. slovenskite) narodi “ История во кратце о болгарском народе славенском”, kade sto site juzni sloveni gi narekuva bugari, a (citat) “Bolgarite gi zavladeale Trakija, Makedonija, Dalmacija, isto taka Beloto More I Rim….Ilirite se narekuvaat Bolgari…Od bolgarite proizlegoa srbite…..a od koga Aleksandar Makedonski ja zede celata ilirska (bolgarska=slovenska) vojska da go bie svetot…od togas bugarite poznaa da se narekuvaat sloveni I makedonci (Izvor: - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском, превод М. Г. Минчев (c), ред. П. Тотев, худ. доц. Ив. Кънчев (c), предп. инж. Д. Кънев, печ. УИ "В. Априлов" - Габрово, ИК "Луна", 2000 г. ; - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском 1792, пр.Б. Христова, проф. Б. Райков, БАК при НБ "Св. Св. Кирил и Методи", И "ГАЛ-ИКО", София, 1992 г.). Kako sto gledas, vasata istorija e polna lagi, a takvi lagi mozat da sirat istoriski nepismeni luge kako tebe.
komunist [quoteA paisij veli sekako deka site "bugari" sto dosle na Balkanite se bugari, a tie "bugari" sto ostanale pri moreto, okiam, se narichat slavjani: Toa, sekako mozes da go vidis i na vasa web stranica: http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=15&WorkID=99&Level=2. Sto se odnesuva na "srpskite care", toj tekst go nema vo originalnata slavjanobalgarska istorija, tuku e dodaden podocna, vo 1898 g. so cel da ne se otkrie vistinata: deka Paisij site sloveni juzni gi narekuva bugari i nema bugarska nacionalna svest. [/quote] 1. "paisij veli sekako deka site "bugari" sto dosle na Balkanite se bugari" i? toa e tolku bezsporno kolko sto i deka site kumani (ako sakash i pechenezi, hrvati, srbi i t.n.) se KUMANI, zar ne? 2. "tie "bugari" sto ostanale pri moreto, okiam, se narichat slavjani" TOVA veche ne e verno! No nikako nema vrska so: "...Paisij site sloveni juzni gi narekuva bugari i nema bugarska nacionalna svest..." i toa se gleda mnogo LESNO (samo ako chovek saka da chita): "..за вас, които обичате да знаете и слушате своя род и език, написах да знаете, че НАШИТЕ български царе, партиарси и архиереи не са били без летописни книги и кондики..." "И днес няма тия летописни книги, които са били пространно написани за НАШИЯ народ и за българските царе." "Разяждаше ме постепенно ревност и жалост за МОЯ български род, че няма наедно събрана история за преславните деяния от първите времена на НАШИЯ род, светци и царе. Така и много пъти сърбите и гарците ни укоряваха, че нямаме своя история" Dali e potrebno oshte? Oshte li si ubeden deka: "Paisij site sloveni juzni gi narekuva bugari i nema bugarska nacionalna svest."? Aj vidi sega za juznite slavjani: "Там намерих Маврубировата история за СЪРБИТЕ и българите, накратко за царете , а за светците никак не писал. Бил латинин, не почитал българските и СРЪБСКИТЕ светци, които просияли после, когато латините се отделили от гърците. Но и за СРЪБСКИТЕ светци пише лошо и скрива, а за българските никак не се споменава". Toa NE e ot glavata za srbskite care m/u drugoto! I posledno ne se davat takvi komentari "Sto se odnesuva na "srpskite care", toj tekst go nema vo originalnata slavjanobalgarska istorija, tuku e dodaden podocna, vo 1898 g. so cel da ne se otkrie vistinata" bez DOKAZ! Nai-malkoto zatoa sto SRBSKI krale se prisutni vo CELATA kniga i ne na posledno mesto sum ja videl lichno originalnata kniga vo Sofia! A neshto za makedoncite dali pishuva vo istorijata?
intel АЈ вие на историја продолжете си со муабтот, ако ви дозволи Јаков нормално.