Кој тоа ги мрази толку ВМРОвците??????
Кој тоа ги мрази толку ВМРОвците??????
Makedon Постојат мрачни сили кои делуваат во Македонија уште од осамостојувањето на кои само и само и само им пречи ВМРО. Зошто?! Па затоа што ВМРО и МААК ја осамостоија Македонија, ја одделија од колонизаторите од север и ја направија независна држава. Тие сили, наследници на србскиот колонизатоски режим во Македонија до 1941 г., чии дедовци и родители се подлизуваа на србите и за тоа имаа лична финанскиска корист, а потоа со комунизмот беа привилегирани (финансиски, грабање повеќе станови, вили итн.) пак со нивниот вазалски однос спрема „Комунистичка Партија Србије„ и „Београд,„ никако не можат да се помират со фактот на независна Македонија и постоење Македонска нација. Затоа, тие мрачми сили со сите свои средства, единствен противник им е ВМРО (оти МААК ја расформираа со познати УДБАшки методи), водителот на Македонија кон независноста. Но, тука грешат; мнозинството Македонци се за независна Македонија, но сепак мислат дека без лидерство (ВМРО), полесно ќе ја остварат својата цел- ЈУЖНОСРБИЈАНСКА ВАРДАРСКА БАНОВИНА и легачење цел живот со парите кои ќе им ги донираат србите. Како делуваат тие сили: 1. Екононмски ја уништуваат македонската економија, со цел Македонецот да пропадне економски, да нема за парче леб, за тие повикувајки се на старите добри времиња му ветуваат на гладниот Македонец млед и млеко, но само ако сме пак заедно со Србија; недај Боже да бидеме пак ЈУЖНОСРБИЈАНСКА ВАРДАРСКА БАНОВИНА оти тогаш и тој бајат леб што го јадеме сега со синтетички кашкавал ќе го снемаме! 2.Албанизација на Македонија, со цел Македонецот да се чувствува загрозен дека Албаниците ќе го уништат, за тие сили кои ја потпомагаат со сите средства таа албанизација да речат: со Србија ќе сме појаки, нема да можат ништо да ни направат Албаниците, само фузирајте се со Србите; на овие сили воопшто не им е гајле колкав дел од Македонија ќе остане неалбанизиран, важно е она што ќе остане да биде српски! 3.Уништување на Македонската култура, со протежирање на српската култура; веќе подолго време во Македонија не можеш да најдеш ТВ или Радио станица која пушта македонска музика, староградска, а патриотска веќе е мисловна именка; нема македонски фолклор, но затоа на секој чекор ќе слушнеш српска музика ѓоа сме во Шумадија, не во Македонија, па дури и старите македонски песни ги емитуваат со препев на српски. Што е тоа, ако не србизација на Македонија?! Фрапантно е што дури и државната РТВ не ја храни македонштината и не емитува македонски фоклорни песни и игри, оти на тој начин се изградува патриотско општество. МТВ „нема„ пари да го емитува Гоце Фест, Рос Фестивалот, Охридски Трубадору, итн. но затоа можеше да биде покровител на концертот на Цеца, да емутува влашки фестивал.... Како да ги препознаете овие луѓе? Па тоа се оние кои Србија од уста не ја вадат, ја величат до небеса (иако е сега во иста каша како и МКД), а за македонските патриоти измислуваат лаги, те биле психопати, те краделе (крадале ама со усул оти имаше и за народот), те оделе со секој и секого, .......... Немојте да ме сватите како ВМРОвец или антисрб; за мене сите политичари до сега се неасални, кои се водени од сопствените лични интереси; а кога личниот интерес е поголем од државниот, тогаш државата тоне, баш како што ни се случува сега. А што се однесува до србите, баш ги сакам и почитувам оние реланите, фер луѓе. Дури имам и најблиски роднини Срби. Да не останам должен, да кажам тука и за блгарската пропаганда. И тие се надеваат дека со албанизација на Македонија, ќе лапнат дел од Македонија, а Македонците ќе ги асимилираат во бугари и ќе бидат најнизок слој во државата како пиринците. Сепак, таа пропаганда е послаба во Македонија, бидејки нема доволно бугараши во МКД, но е силно е активна; плаќа недоветни и недоквакани македонци да шират лаги „че македонците са блгари„, пред се сиромашни студенти и квази-интелектуалци кои во животот поради својата неспособност ни денар не заработиле, а за пари и сопствената мајка би ја продале. Овдека, уште повеќе учествува бугарската држава, која јавно ја плаќа оваа пропагандна машинерија. Но и србите и бугарите заборавија на едно; во Европа постојат многу помали и минијатурни државички од типот на Андора, Луксембург, Лихтенштајн со по неколку илјади многу среќни граѓани и едни од најбогатите во светот. Па и Албаниците да се одделат од МКД, ќе се посрбуваме или побугаруваме ли?! Не, најарно да си останема онолку колку сме, онаму кај што сме, барем неколку пати ќе бидеме поголеми пак од суверените Андора, Луксембург, Лихтенштајн, Монако, Сан Ремо.......
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Makedon muabetov moze ti drzese pred 10-15 godini sega veke nema vrska. Za koj srbomani sto ne ja vadat od usta Srbija zboruvas. Za Daravelski koj tamu zivee i ima biznis. Za Nikola Gruevski svoevremeno sovetnik na min. za finansii na Srbija, za Ljube Boskovski koj gi uzivase uslugite na srpskata zandarmerija vo obuka na nasite lavovi, za podmladokot na narodna koj proslavuva nacionalni praznici so Ceca i Jeca.... Za stokata u Aerodrom, koja izglasa VMROvec za gradonacalnik a sekogas koga "nasite" ke dadat gol ili kos puka so pistoli od terasa. Sedi miren be ne teraj prazen muabet. Fina ti e ideata ama razgledaj prvo naokolu. Srbomani, vmrovshtina, bugarofili.....umre toa odamna denes nekoj drugi vetrishta duvaat....tenderizacija, consalting uslugi. Kriminalot t.e biznisot ne poznava granici i podelbi.
Kamo da toa bese taka...... No, pogledaj go Intel koj se utepa falejki ja Srpskite Paravoeni Formacii vo Hrvatska ili pak Pana koj samiot po forumive kazuva deka za nego e samo "Beograd".... Ostaj toa, koj ni e na rakovodni mesta po drzavava Zecevic, Stosic, sakas uste?????
Od prakticni i zdravstveni pricini dobro e koga covek stoi podaleku od gjubreto.... JNA, Savo Milosevik, Ceca, Vraniskovski....zemem dlaboko vozduh, zatvaram nos i proagam preku toa....
lav
quote:
Originally posted by Strelec
После овој текст ЈАВНО објавувам дека станувам симпатизер на ВМРО ДПМНЕ!!! p.s. Нема смајлиња во мојата објава, значи сериозен сум
Ти пак партиски се определуваш а ??? Ако вака ги менуваш партиите односно мислењето.....тешко на тие копи се со тебе...како компас си во ЈАКО магнетно поле и се врти иглата и никојпат не знаеш какде е СЕВЕРОТ...нели? пс А што ќе правиш со ВЕТЕНАТА ЈАВНО ИСКАЖАНА ОВДЕ донација од СЕ ШТО ИМАШ СПЕЧАЛЕНО ВО КАНАДА за (тогаш) омиљената ти сдсм , а ? Дали ќе ја „пренасочиш„ или....!!!!! Оти „овие„ се едносмерни....само ЗЕМААТ ама не ДАВААТ (освен ГОЛИ ВЕТУВАЊА нели секому познати: за вработување и друго...)
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
После овој текст ЈАВНО објавувам дека станувам симпатизер на ВМРО ДПМНЕ!!! p.s. Нема смајлиња во мојата објава, значи сериозен сум
Ти пак партиски се определуваш а ??? Ако вака ги менуваш партиите односно мислењето.....тешко на тие копи се со тебе...како компас си во ЈАКО магнетно поле и се врти иглата и никојпат не знаеш какде е СЕВЕРОТ...нели? пс А што ќе правиш со ВЕТЕНАТА ЈАВНО ИСКАЖАНА ОВДЕ донација од СЕ ШТО ИМАШ СПЕЧАЛЕНО ВО КАНАДА за (тогаш) омиљената ти сдсм , а ?Дали ќе ја „пренасочиш„ или....!!!!! Оти „овие„ се едносмерни....само ЗЕМААТ ама не ДАВААТ (освен ГОЛИ ВЕТУВАЊА нели секому познати: за вработување и друго...)
Лав поцрвенетиот текст поткрепи го со линк ако не ќе ти биде избришан постот.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
После овој текст ЈАВНО објавувам дека станувам симпатизер на ВМРО ДПМНЕ!!! p.s. Нема смајлиња во мојата објава, значи сериозен сум
Ти пак партиски се определуваш а ??? Ако вака ги менуваш партиите односно мислењето.....тешко на тие копи се со тебе...како компас си во ЈАКО магнетно поле и се врти иглата и никојпат не знаеш какде е СЕВЕРОТ...нели? пс А што ќе правиш со ВЕТЕНАТА ЈАВНО ИСКАЖАНА ОВДЕ донација од СЕ ШТО ИМАШ СПЕЧАЛЕНО ВО КАНАДА за (тогаш) омиљената ти сдсм , а ?Дали ќе ја „пренасочиш„ или....!!!!! Оти „овие„ се едносмерни....само ЗЕМААТ ама не ДАВААТ (освен ГОЛИ ВЕТУВАЊА нели секому познати: за вработување и друго...)
Лав поцрвенетиот текст поткрепи го со линк ако не ќе ти биде избришан постот.
Линк немам оти е одтука изјавата читана ....секако според сеќавање и затоа не сум ја и цитирал. Затоа линк нема(м за да најдам и да ти дадам) пс КАДИЈА ТЕ ТУЖИ , КАДИЈА ТЕ СУДИ , разбираш ли бе кољега Интељ а ? Или да ти нацртам за да разбереш?!
intel http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=11938
Strelec После овој текст ЈАВНО објавувам дека станувам симпатизер на ВМРО ДПМНЕ!!! p.s. Нема смајлиња во мојата објава, значи сериозен сум
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
После овој текст ЈАВНО објавувам дека станувам симпатизер на ВМРО ДПМНЕ!!! p.s. Нема смајлиња во мојата објава, значи сериозен сум
Dosta mu go kradete passot na Strelec, kako ne vi e sram [;)]
Makedon хехехеххе Ве запалив[:D] Тоа ми беше и целта, да го размрдам форумов, доста копи/пејст текстови и монотонија. А ти Стрлец, остани си комуњар, 99% од иселениците се ВМРОвци, греота е за комуњариве да немаат представник во странство [:D]
intel Македон, имаш право да дискутираш но не и да се занимаваш со тоа дали е некој комуњар или не. Кога си веќе кај размрдувањето, ајде те молам пробај размрдај ги виугите кои сигурно не ти се прави и ќе видиш дека некој како ДПМНЕ си поигрува со ВМРО за партиски цели. Насловот на темата нема да го сменам ама ти мислеше на тоа кој ги мрази предавниците во ДПМНЕ задскриени зад светоста ВМРО. Немате никакво право да ми го скратите чувството на Македонец и симпатиите кон ВМРО само затоа што не се согласувам со политиката на ДПМНЕ.
OooOo A za koe VMRO stanuva zbor ovde?
Great_Macedonian Quote Intel:Немате никакво право да ми го скратите чувството на Македонец и симпатиите кон ВМРО само затоа што не се согласувам со политиката на ДПМНЕ. ----------- E ova ti vredi intel
vancevtodor OooOo
quote:
A za koe VMRO stanuva zbor ovde?
Vo toa vreme OooOo postoese edno VMRO i toa VMRO DPMNE .Od dekemvri 90g (po Veleskiot sostanok na Izvrsniot odbor i site predsedateli na gradskite komiteti na VMRO DPMNE za da se vnese razdor vnatre vo partijata, peteta uprava ja formira VMRO DP na Golubovski),odnosno prvata vo nizata VMRO.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Makedon 99% од иселениците се ВМРОвци, греота е за комуњариве да немаат представник во странство [:D]
Koj to na kogo ke mu mrci deka site iselenici se vmrOVCI, od kade taa nenormalna brojka 99%??????????
Wallace Nekoj ovde plasi so Srbija dodeka Bugarija vleguva na golemo vo zemjata. A ne gledam potreba za toa... Bidejki veke ne e ni vazno, a se e podobro odkolku pod siptarsko...
slasa abe dete na koja planeta zivees TI? koj gi mrazi bre , Ako imame razlicito mislenje neznaci deka se mrazime ,, Mojot najdobar Drugar i prijatel e VNROec , Trajko Slaveski skolski i drugar od detrstvo . pa ne se mrazime ... ponekogas ke postavis nekoji totalno Glupi prasanja
Makedon
quote:
Originally posted by Wallace
Nekoj ovde plasi so Srbija dodeka Bugarija vleguva na golemo vo zemjata.
Ako vidis, Bugarija sprema da sozdade vo MKD tnr. "Partija na "Bugarite"", a spored "Dnevnik" br. 2862 nejzin predsedatel ke bide covek koj posreduva za dobivanje bugarski pasosi, a inaku jas simpatizer na SDSM, koj na parlametarnite izbori 2002 godina bil obezbeduvanje na SDSM. Izvor, Dnevnik: http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2862&stID=63088 I sega vo koja partija ima nacionalno nesvesni luge koi za pet pare se prodadat? http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2862&stID=63088
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Македон, имаш право да дискутираш но не и да се занимаваш со тоа дали е некој комуњар или не. Немате никакво право да ми го скратите чувството на Македонец и симпатиите кон ВМРО само затоа што не се согласувам со политиката на ДПМНЕ.
Pa ne znam koj Makedonec za Hrvatite veli deka se "Ustasi" samo zatoa sto se borea za nezavisna Hrvatska, koja mnozinstvoto gragani vo HR ja izglasaa po pat na referendum, no zatoa lugeto na Milosevic i Seselj trubat na sekoj cekor deka site hrvati se ustasi, a bas vcera ti toa i go napisa; citat: ЈНА вс. усташки паравоени формации е исто што и АРМ против УЧК. http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=12346&whichpage=2 . Izgleda mnogu tazis po JNA Intelce, ama po se izgleda onaa posle 1991 g. JNA posle 1991 g. se sostoese od Mladic, Karadjic i ostanata srbijanski nacionalist-sovinisti i golemi srbomani.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Македон, имаш право да дискутираш но не и да се занимаваш со тоа дали е некој комуњар или не. Немате никакво право да ми го скратите чувството на Македонец и симпатиите кон ВМРО само затоа што не се согласувам со политиката на ДПМНЕ.
"Vo pravo si"; ne se soglasuvas so politikata na DPMNE (ne daj boze so NP), pa oni se mnogu losi vo odnos na nacionalnite prasanja kako: - DMPNE+NP ne davaa da se koristi tugjo zname na makedonska drzava t,.e. albanskoto, a ti si sakas, pa ete vcera cel "Ilinden" ti bese edno golemo albansko zname; neli taa politicka opcija ja proteziras koja se bori za veenje na tug bajrak vo MKD? Vo normalna zemja veenjeto tug bajrak se narekuva OKUPACIJA, ama za ruzickite toa e "demokratija" :))))))) - DMPNE+NP sakaa referendum vo odnos na teritorijalnata podelba vo MKD, najdemokratski cin vo edno opstestvo, no ete ti ne se soglasuvas so niv, si sedel doma, oti takvi prasanja kako albanizacija na Makedonija so pravenje mnozisnska albanska zapadna Makedonija ne zasluzuva odgovor! Aj ostaj toa, i Skopje bre stana edna "komuna shquipris", ama toa tebe ne ti smeta, losi se DMPNE sto bea protiv toa. - - DMPNE+NP sakaa voeno resavanje na sudirot, no ti sakase "mirno" resenie na konfliktot so ramkoven dogovor koj ne e nisto drugo osven ALBANIZACIJA NA MAKEDONIJA. Cudno mi e dali si Makedonec ili nesto drugo; gledam po forumive mnogu vlasi i albanci sebe se narekuvaat "bratucedi", demek isto poteklo imale.
Jakov Makedon muabetov moze ti drzese pred 10-15 godini sega veke nema vrska. Za koj srbomani sto ne ja vadat od usta Srbija zboruvas. Za Daravelski koj tamu zivee i ima biznis. Za Nikola Gruevski svoevremeno sovetnik na min. za finansii na Srbija, za Ljube Boskovski koj gi uzivase uslugite na srpskata zandarmerija vo obuka na nasite lavovi, za podmladokot na narodna koj proslavuva nacionalni praznici so Ceca i Jeca.... Za stokata u Aerodrom, koja izglasa VMROvec za gradonacalnik a sekogas koga "nasite" ke dadat gol ili kos puka so pistoli od terasa. Sedi miren be ne teraj prazen muabet. Fina ti e ideata ama razgledaj prvo naokolu. Srbomani, vmrovshtina, bugarofili.....umre toa odamna denes nekoj drugi vetrishta duvaat....tenderizacija, consalting uslugi. Kriminalot t.e biznisot ne poznava granici i podelbi.
lav
quote:
Originally posted by intel
http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=11938
Грешки сме и луѓе праиме ...ууууупс како да требаше обратното да го напишам а? Длабоко и сериОЗНО извинување до сите увреѓени овде и пошироко...секако доколку ги има ...нели?
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Makedon muabetov moze ti drzese pred 10-15 godini sega veke nema vrska. Za koj srbomani sto ne ja vadat od usta Srbija zboruvas. Za Daravelski koj tamu zivee i ima biznis. Za Nikola Gruevski svoevremeno sovetnik na min. za finansii na Srbija, za Ljube Boskovski koj gi uzivase uslugite na srpskata zandarmerija vo obuka na nasite lavovi, za podmladokot na narodna koj proslavuva nacionalni praznici so Ceca i Jeca.... Za stokata u Aerodrom, koja izglasa VMROvec za gradonacalnik a sekogas koga "nasite" ke dadat gol ili kos puka so pistoli od terasa. Sedi miren be ne teraj prazen muabet. Fina ti e ideata ama razgledaj prvo naokolu. Srbomani, vmrovshtina, bugarofili.....umre toa odamna denes nekoj drugi vetrishta duvaat....tenderizacija, consalting uslugi. Kriminalot t.e biznisot ne poznava granici i podelbi.
Kamo da toa bese taka...... No, pogledaj go Intel koj se utepa falejki ja Srpskite Paravoeni Formacii vo Hrvatska ili pak Pana koj samiot po forumive kazuva deka za nego e samo "Beograd".... Ostaj toa, koj ni e na rakovodni mesta po drzavava Zecevic, Stosic, sakas uste?????
Makedon
quote:
Originally posted by kirotap
ОД „АВТОБИОГРОФИЈАТА" НА ГРИГОР ПРЛИЧЕВ" 1885 Г. Читајте творчеството на Григор Прличев[?][?]
Ke go banira li nekoj ovde Turko-Tatarov? Vo moderniot gr~ki jazik, vulgar pokraj ozna~uvawe na nacionalnosta na lu|eto koi sebesi se narekuvaat bugari, u{te zna~i i prostak (vidi “Re~nik na sovremeniot gr~ki jazik”, G, Babiniotis, Atina 1998 g.). I srbite bile nare~eni vulgari. Laonik Halkondil veli “Tribalite (srednovekovno arhai~no ime za srbi t.e. ra{kani) sega (sredniot vek) se nareluvaat vulgari” (Laonicus Chalcondyles), P.G., т. 159, Op. cit., кол. 26). Srpskiot akademik Petar Draga{evi}, anti-makedonski nastroen, kon krajot na 19-ot vek bil vo Grcija pri {to veli grcite go narekuvale bugar, iako im objasnil deka e srbin od Srbija, pa zaklu~uva deka grcite site sloveni gi narekuvaat bugari; ponatamu izvestuva deka vlasite od Tesalija site sloveni gi narekuvaat so op{to ime bugari (Petar Draga{evi}, statija “Makedonski Sloveni”, 1890 g., Beograd). Za vreme na gr~koto nacional-osloboditelno vostanie 1821-1829g. se peela edna pesna za premavnuvawe na razli~nostite na narodite koi ja naseluvale dene{na Grcija i obrazuvawe gr~ka nacija koja glasi: “albanci, vlasi, bugari, lu|e koi govorite na drugi jazici pridru`ete se. I site prigotvete se da stanete grci” ( 1. Victoria Clark, Why Angels Fall. A journey through Orthodox Europe from Byzantium to Kosovo Macmillan: London, 2000 ISBN: 0 333 75185 X; 2. FATHER GREGORY TILLETT, The British Orthodox Church.) Vostanieto vo Grcija 1821-1829 g. ja zafatilo dene{na ju`na Grcija t.e. Peloponez, kade {to nikoga{ nitu se naselile bugari, nitu nekoi bugari go okupurale toj del na Grcija, pa mnogu jasno se gleda deka pod bugari grcite podrazbiraat sloveni. Vo dene{na ju`na Grcija vo 7-ot vek se naselile slovenskite plemiwa Milingi i Ezerci. Poimot “bugarski jazik” kako sinonim za slovenski nekni`even jazik e prisuten I kaj hrvatite i crnogorcite, koi svojot naroden jazik go narekuvale “bugarski” t.e. prost naroden jazik, a nivnite narodni pesni “bugarki” ili “bugara{tici”. Ne samo vo minatoto, tuku i deneska hrvatite i crnogorcite od Crna Gora, Istra i Dalmacija svoite narodni pesni gi narekuvaat bugara{tici. S# ona {to bilo napi{ano na naroden prost jazik, a ne na latinski bilo bugarsko. Bugar{tici-te se najstarite zapi{ani hrvatski pesni (Zvukovne figure u bugar#353;ticama, Slamnig, Ivan (43654) . Etimologijata na “bugaraskiot” jazik kaj hrvatite doa|a od latinskiot zbor “vulgar”, prefiks so koj se ozna~uvale site narodni varijacii na latinskiot jazik; taka, narodniot francuski jazik, {panskiot I site ostanati jazici koi vodat poteklo od latinskiot jazik niz sredniot vek se sre}avaat kako “vulgar latin” t.e. “bugarski latinski”. bugarskiot sve{tenik Spiridon Gabrovski ja pi{uva svojata istorija za bugarskite (t.e. slovenskite) narodi “ История во кратце о болгарском народе славенском”, kade {to site ju`ni sloveni gi narekuva bugari, a (citat) “Bolgarite gi zavladeale Trakija, Makedonija, Dalmacija, isto taka Beloto More I Rim….Ilirite se narekuvaat Bolgari…Od bolgarite proizlegoa srbite…..a od koga Aleksandar Makedonski ja zede celata ilirska (bolgarska=slovenska) vojska da go bie svetot…od toga{ bugarite po~naa da se narekuvaat sloveni I makedonci (Izvor: - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском, превод М. Г. Минчев (c), ред. П. Тотев, худ. доц. Ив. Кънчев (c), предп. инж. Д. Кънев, печ. УИ "В. Априлов" - Габрово, ИК "Луна", 2000 г. ; - Спиридон Иеросхимонах, История во кратце о болгарском народе славенском 1792, пр.Б. Христова, проф. Б. Райков, БАК при НБ "Св. Св. Кирил и Методи", И "ГАЛ-ИКО", София, 1992 г.). No ne samo stranskite istori~ari, tuku i samiot Krste Petkov Misirkov ni dava celosno objasnuvawe na zborot bugar koj se koristel vo 19 vek, zo{to na{ite prerodbenici pi{uvale na “bugarski”; toj veli deka grcite go koristat “bugar” za site slovenski narodi, bidejki tie (Grcite) ne razlikuvale razli~ni slovenski narodi, a gi narekuvale so edno pogrdnoto ime “bugar”: “Грците исто така не разликуваа словенцките народности и сите словени, особено тоi дел од ниф, шчо им причини наi големи неприiатности и се наог'аше во турцко време под нивната опека, они го презираа и го велеа со презреното за ниф име „бугари". …Грците…употребуваа името бугарин за да воплотат во него своiето презреiн'е кон с словенцко.. Значит не крстиле „бугари" грците без да не питаат нас, и ниiе, немаiки време да гледаме и да му наiдиме мана на името, си го усвоiифме. Но тоа име во очите и устата на грците имаше ушче специално значеiн'е: наi ненавистни за ниф варвари, л'уг'е не образоани, груби, коiи граничаат со звероите За грците се словенцко беше грубо и бугарцко … Со името бугари не крстиiа грците и нас македонците Но тоа прекрстуаiн'е не iет iединствено… От србите ниiе бефме прекрстени во срби (vidi “Za Makedonckite Raboti”, Предгоор, София, Печатница на „Либералний Клубъ“ 1903 ). Gligor Prlicev vo svojata aftobiografija veli: “grcizmot vo Ohrid od vekovi bese vkorenet I dosega se prosiri I prosiri; bugarskata azbuka samo na trojca bese poznata I se narekuvase srpska; u~eni ma`I propagiraa deka bugarite nemaat pismen jazik…mnogu salmi prevedeni na makedonsko narecje se citaa po crkvite… (Григор Пърличев, Автобиография). Kako sto gledame grckata propaganda, indirektno preku zabludeniot Dimitar Miladinov, kaj Gligor Prlicev si go napravila svoeto; tokmu onaka kako sto grcite site sloveni gi narekuvale bugari, taka I toj site sloveni gi narekuva bugari, za nego srpskata azbuka e bugarska, a posledicno I srbite za nego se bugari (t.e. sloveni); vo 60-tite godini na 19 vek, vremeto koe Prli~ev go opi{uva vo svojata biografija, samo srbite imaat svoe reformirano literaturno pismo I pismen jazik, , pa zatoa veli deka bugarskata (t.e. slovenskata) azbuka se narekuva srpska. Voedno, Prli~ev potvrduva mnogu crkovni knigi na Makedonski jazik, bidejki za nego bugarski e slovenskiot jazik, a makedonskiot e samo nare~je na slovenskiot.