ТРАДИЦИЈА
ТРАДИЦИЈА
suspect Не знам дали соодветно го именував топиков,ама идејата ми е следна : Традиција и обичаи во прославувањето на празниците (верски,државни,локални итн....) Прославувањето на некој празник денес ,по многу нешта се разликува од прославувањето на истиот некогаш.Некои обичаи ,намерно или ненамерно,се занемаруваат,отстрануваат,не се посветува доволно внимание и тн., од бројни причини (брзото темпо на живот,незнаење,несакање,некој ги смета за излишни,смешни и тн.) Обичаите се пренесуваат од генерација на генерација,значи за повејќето нема пишани правила,односно ние треба да ги пренесиме на идната генерација.А колку и ние сами ги познаваме,ги применуваме и почитуваме...? Следуваат значајни празници скоро,па како од верски така и од национален аспект убаво е да се потсетиме,да научиме или да се запознаеме со нивното традиционално одбележување кај нас,во Македонија.Како некогаш се празнувале,колку денес се применуваат старите обичаи,колку и како времето влијаело на нивна измена,колку сме ние „расположени„ за нивно продолжување,пренесување....? Значи,воопшто....традицијата и обичаите во прославување на празниците во Македонија. Тука не се изостава и фактот за разноликоста на обичите во различна област за еден ист празник и бидејќи не има речиси од сите области на Македонија би било интересно да ги споделиме познавањата... Исто така ,големо влијание врз традицијата на прославување има и животот надвор од Македонија,односно влијанието на средината во која се наоѓаме,дури и до толку што некои празници целосно се занемаруваат. Во моментов ми дојде на памет прославата на „Прочка„,не само надвор,кај диаспората ,туку вејќе и во Македонија не секој го празнува така како што тоа било па и беше пред 10тина-15 години. Да не кажам слично и за Велигден,Василица,Коледе и тн....значи можиме подетално за секој да дискутираме.
suspect Да напоменам уште еднаш дека не мора да е збор само за верски празник....еве да почниме со Нова Година. Како се прославува во вашиот дом,во вашиот град,какво значење му придавате на овој ден,како се прославува во средината во која живеете и тн.?
sisi Ubav topic suspect.[:)] Aj stvarno daj prvo so Nova Godina da pocneme. Barem za Skopje znam deka ima lugje sto ke se proiznesat kako vo gradot se odbelezuva.Jas ke se nadovrzam podocna vo muabetov.Ama stvarno sakam da znam kako se proslavuva da receme vo Kocani.Kaj e pa toj Wolfy da ni raskaze?[;)][:)]
suspect ....Мислата не ми беше на организирањето прослава за Нова Година,затоа што тука нема разлика,односно се подразбира како тоа изгледа,туку на одбележјата на денот.Пр.кај нас Дедо Мраз „доаѓа„ за Нова Година, украсната елка е одбележје на Нова Година, тогаш разменуваме подароци со блиските,тогаш посакуваме желби за наредната година..... сето тоа е карактеристика на Нова Година кај нас,за разлика од католиците кај кои горенаведенине се однесуваат на Божик. Е сега .....бидејќи Новата Година (вечерта на 31 нели) се прославува најчесто масовно и ретко кога дома,дали на пр.придавате значење на подароците,да речиме другиот ден дома,дали разменувате подароци со блиските,дали барем еден ден од тие три кога трае празничната еуфорија ,посветувате на домашните,родителите,роднините,бабите ,дедовците ,организирана семејна вечера и слично или сите три вечери ги посветувате на свирка надвор,во кафеана,со пријатели.... Јас лично не придавам значение на овој ден во смисла да морам лудо да се забавувам сите три вечери,односно битно ми е и топло семејно дружење.А за подароците,кај мене дома не сме имале обичај да разменуваме,освен кога бевме малечки и кога „дедо мраз ни подаруваше„.Исто така ми остава впечаток сето она предпразнично расположение,припремање,организирање ...во Македонија,за разлика на пример од овде ,каде воопшто не се осејќа таква возбуда ,се е нормално,вообичаено,без поголеми осцилации кај лујѓето,освен што сите навремено се обезбедуваат со „петарди„ ,и најголемо доживување им е само тоа збиднување - распрснување,пукање ....По рестораните е тивко,со ретки исклучоци,значи вообичаена вечера без некој веселби ,живи свирки и сл. На вакви искуства и принципи,навики,желби ....мислев....
zlotty_co_380 Nova godina na temperatura 40+ stepeni, na plaza, dedo mraz po kupajki, na nundisticka plaza dedo mraz e gol i taka , fino [:D]
riba Nova Godina! Kako i sekoja, ke se luduva, ke se pie, ke se igra, ke ima nered kaj onoj sto ke prai domasna zurka taa vecer...Na 1vi preku den ke se spiiiiieeee tamu kaj sto sme zaglavile, pa posle sekoj doma ke se presoblece u nova garderoba, i pak ke se pie, jade, igra, luduva do naredniot den! Podarok za partnerot...isto taka ocekuvam i (SKAP!:)) poklon...[:)]Kolku za vnimanie [:D] Ovoj pat mozda ke bide i porazlicno, kolku za promena: Samo dvajca, iznajmuvanje edna kukicka so kamin, vino, i nekoj fantasticno dobar film, interesna muzika, itn. Kako u filmovite![:p]
sisi Barem vo Skopje e vaka, Tocno na Sv. Nikola (neli, vistinskiot Dedo Mraz),vo Skopje otpocnuvaat podgotovkite za Nova Godina,prosledeni so kitenje na Gradot so zvezdicki,sijalicki,golemata elka i nejzinoto ukrasuvanje,pa objavuvanje na manifestaciite koi ke se odvivaat za vreme na praznicnite denovi. Se zboruva na elektronskite i pecateni mediumi za docekot,se vrsat anketi niz naselenieto...kako se raspolozeni,dali ja cuvstvuvaat atmosverata,kako ke ja napolnat i so sto svojata trpeza,ke patuvaat nadvor ili kade ke ja precekaat Novata Godina. Se sozdava atmosvera na iscekuvanje,na sekojdneven shoping na mali sitni novogodisni gluposti koi se prodavaat po shtandovite locirani najcesto na Plostad.[xx(] I pocnuva trkata za mesto poveke po kafulinjata i restoranite za docekot.Brrrr :( Se popoluranen nacin na precek na Novata Godina i vo Skopje e javnoto,zaednicko,masovno docekuvanje na Plostad so programa koja ja podgotvuva Gradot,koja obavezno zavrsuva so Ognomet! E potoa, site zaminuvaat povtorno, onamu kade sto veke pred toa pocnale so proslavata.Vo kafule,restoran,vo necij stan,intimno vo par,so semejstvoto... Frchat sms-poraki,pa se blokiraat i Mobimak i Kosmofon,zvonat telefoni(sto im e ubavo na telekom),se frlaat petardi,no poslednive godini se poveke se pravat privatni,lokalni ognometi,se diga Gradov vo vis.I toa e ubava i vesela gletka. Uste pa ako ima sneg?..pa..pa..[:)] Inaku,site,ama bas site,kupuvaat pokloni za najbliskite,i uzivaat vo davanjeto i primanjeto pokloni.Gi odbiraat so posebno vnimanie, trosat vreme i pari i pravat nevidena guzva vo gradov,barajki nesto posebno,specijalno,evtino ili skapo,zavisno od moznostite. Televiziite emituvaat mizerni Novogodisni programi,a po polnok obavezno nekoj film od ponov datum,radio - programite se pozabavni. I...sledniot den site spijat. Nisto ne raboti. Gradot e mrtov. Se razdvizuva duri vecerta koga povtorno pocnuva slavenjeto,na taka narecenata vtora vecer. I tie sto ne bile vcera,izleguvaat denes. Poleka se normalizira zivotot.Si idat i doagjaat na cestitanje.Se jade sarma i baklava,da ti se smaci od kolicinite izedeni samo za vremetraenjeto na praznicite.Se pie vo ogromni kolicini,site se veseli.I toa e ubavo. Barem nekolku dena site se raspolozeni. Najcesto Vladata gi spojuva (ako e mozno) denovite za praznicite,pa taka se legacime po doma,kaj mene,kaj tebe,si preraskazuvame koj kako pominal,koj sto dobil,koj kogo videl i na kraj koga ke osamne prviot raboten den, site se mamurni,pospani,nezadovolni sto mora da se prodolzi so rabotata,so obvrskite...[B)] Na malite deca "Dedo Mraz" obavezno im nosi paketcinja, cokoladi, bombomi i razni igracki, pa cesto ni se slucuva da dojdat ili nepredvideno da pojdeme negde plus,pa da ni fali paketce ili igracka,a nigde nisto ne raboti.[:o)] Ima eden ubav nastan koj jas najmnogu go sakam posle Ognometot,a toa e Novogodisniot Vienski Koncert (Straus),koj se dava sekoja godina na 01.01.-na pladne.[:)] Eh,da i uste nesto...se iznaspivam i odmaram merakliski,bez nikakvi obvrski.[:p] Za mene potoa ide gungulata.Vo mojata kuka Bozic e najvazniot den vo godinata i trae 3 dena.E toa treba da se izdrzi![xx(] Ziveo govornik,fala.Sledeci.[:D]
SpaceLily Kaj nas vselo za Novata Godina site se kapime i se promenuvame vo nova obleka i po moznost da e sho posvechena i so tanteli i kordi.Cel den taka si sedime promenati i ko ke cuknit dvanajset satot na polnosh site se zbirame okolu elka i vrtime po edno oro bilo pajdushko ili sitnoto i posle to site si delime poklonite sho si gi imame kupeno.Mene pretezno sekoja godina na poklon mi davet pleteni volneni charapi so cvetni dezeni ili shetland bluza so uzvrat i jas mnogu se radvam.Posle ko ke si gi razmenime poklonite site zemame po deset baloni i gi dupime so igli za da puket namesto da pukame petardi i site se smejme i se radvime so balonjeto.To ni e tradicija.
desijat84 hahahaahahha Spacelily daj mor adresata za nova godina da ti pratam poklon...Posto gledam imas corapi sekoja godina ti davale i toa volneni lol jas ke ti pratam jambolija i toa volnena...ako sakas ako ne i jas corapi ke ti pratam spleti starata za site ce ima i za tebe...:))
SpaceLily
quote:
Originally posted by desijat84
hahahaahahha Spacelily daj mor adresata za nova godina da ti pratam poklon...Posto gledam imas corapi sekoja godina ti davale i toa volneni lol jas ke ti pratam jambolija i toa volnena...ako sakas ako ne i jas corapi ke ti pratam spleti starata za site ce ima i za tebe...:))
Ma kakva jambolija ne sum Marko Krale ta ke ja vrta napred na oro!
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by SpaceLily
Kaj nas vselo za Novata Godina site se kapime i se promenuvame vo nova obleka i po moznost da e sho posvechena i so tanteli i kordi.Cel den taka si sedime promenati i ko ke cuknit dvanajset satot na polnosh site se zbirame okolu elka i vrtime po edno oro bilo pajdushko ili sitnoto i posle to site si delime poklonite sho si gi imame kupeno.Mene pretezno sekoja godina na poklon mi davet pleteni volneni charapi so cvetni dezeni ili shetland bluza so uzvrat i jas mnogu se radvam.Posle ko ke si gi razmenime poklonite site zemame po deset baloni i gi dupime so igli za da puket namesto da pukame petardi i site se smejme i se radvime so balonjeto.To ni e tradicija.
tibam selskata zarumeneta faca se skrshiv od smeenje vaka sabajlecki[:D][:D][:D][:X]
zlotty_co_380 [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] ha ha ha ha ovaa Space koj znae sto piela sinojka , ha ha ha mnogu jako, a velis corapcinjata volneni ha ha ha
sisi Eh,sto ubav muabet si napravivte,za merak..[;)] A da bides taka dobar Zlotty da ni raskazes kako tamu se ceka Nova Godina.Jas navistina nemam pojma kako se pravi toa kaj vas. Eve zatoa najdov eden post od Dada Sani,prefrlen od drug topic koj dava malku pojasna slika za nekoi delovi od svetot i tradicijata kaj niv.(tekstot e prenesen integralno). Global Good Luck Traditions With New Year's upon us, here's a look at some of the good luck rituals from around the world. They are believed to bring good fortune and prosperity in the coming year. A U S T R I A - The suckling pig is the symbol for good luck for the new year. It's served on a table decorated with tiny edible pigs. Dessert often consists of green peppermint ice cream in the shape of a four-leaf clover. E N G L A N D - The British place their fortunes for the coming year in the hands of their first guest. They believe the first visitor of each year should be male and bearing gifts. Traditional gifts are coal for the fire, a loaf for the table and a drink for the master. For good luck, the guest should enter through the front door and leave through the back. Guests who are empty-handed or unwanted are not allowed to enter first. W A L E S - At the first toll of midnight, the back door is opened and then shut to release the old year and lock out all of its bad luck. Then at the twelfth stroke of the clock, the front door is opened and the New Year is welcomed with all of its luck. H A I T I - In Haiti, New Year's Day is a sign of the year to come. Haitians wear new clothing and exchange gifts in the hope that it will bode well for the new year. S I C I L Y - An old Sicilian tradition says good luck will come to those who eat lasagna on New Year's Day, but woe if you dine on macaroni, for any other noodle will bring bad luck. S P A I N - In Spain, when the clock strikes midnight, the Spanish eat 12 grapes, one with every toll, to bring good luck for the 12 months ahead. P E R U - The Peruvian New Year's custom is a spin on the Spanish tradition of eating 12 grapes at the turn of the year. But in Peru, a 13th grape must be eaten to assure good luck. G R E E C E - A special New Year's bread is baked with a coin buried in the dough. The first slice is for the Christ child, the second for the father of the household and the third slice is for the house. If the third slice holds the coin, spring will come early that year. J A P A N - The Japanese decorate their homes in tribute to lucky gods. One tradition, kadomatsu, consists of a pine branch symbolizing longevity, a bamboo stalk symbolizing prosperity, and a plum blossom showing nobility. C H I N A - For the Chinese New Year, every front door is adorned with a fresh coat of red paint, red being a symbol of good luck and happiness. Although the whole family prepares a feast for the New Year, all knives are put away for 24 hours to keep anyone from cutting themselves, which is thought to cut the family's good luck for the next year. U N I T E D S T A T E S - The kiss shared at the stroke of midnight in the United States is derived from masked balls that have been common throughout history. As tradition has it, the masks symbolize evil spirits from the old year and the kiss is the purification into the new year. N O R W A Y - Norwegians make rice pudding at New Year's and hide one whole almond within. Guaranteed wealth goes to the person whose serving holds the lucky almond. Chinese New Year Except for a very few number of people who can keep track of when the Chinese New Year should be, the majority of the Chinese today have to rely on a typical Chinese calendar to tell it. Therefore, you cannot talk of the Chinese New Year without mentioning the Chinese calendar at first. A Chinese calendar consists of both the Gregorian and lunar-solar systems, with the latter dividing a year into twelve month, each of which is in turn equally divided into thirty- nine and a half days. The well-coordinated dual system calendar reflects the Chinese ingenuity. There is also a system that marks the years in a twelve-year cycle, naming each of them after an animal such as Rat, Ox, Tiger, Hare, Dragon, Snake, Horse, Sheep, Monkey, Rooster, Dog and Boar. People born in a particular year are believed to share some of the personalities of that particular animal.
sisi Bas i fala na Sani [:)],ni pomogna malku vo muabetot. Mozebi nekoj od vas znae detali i mali sitni a mnogu bitni nesta kako se docekuva Nova Godina nekade vo svetot. Zlotty znae,ama e golemo mrzle.Pisi ajde kako ja cekate vie doma Novata godina.[:)]
sisi Leleeee..ama ste se razmuabetile,covek ne moze da stasa se da procita sto ste iznapisale. MRZI edni!!! :):):)
sisi Божик-традиционален семеен празник [img]http://images.mt.net.mk/images/bozik.jpg[/img] Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера. Евангелието го опишува настанот кога се родил Господ Исус Христос. Настанот ни сведочи дека римскиот император Август заповедал да се изврши попис на населението во Империјата. Тогаш праведен Јосиф и Света Дева Марија пристигнале во Витлеем, бидејќи биле од родот Давидов. ОБИЧАИ КАЈ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Божик децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините. Тие ги симболизираат ангелите, а пеењето по куќи значи дека веста за Христовото раѓање ќе се прошири насекаде. Децата ги симболизираат пастирите, а домот, каде што одат ја симболизира пештерата во која е роден Младенецот. Постои уште една симболика. Децата се Господ Исус Христос и затоа добиваат дарови, а домаќините се симбол на мудреците кои ги принеле даровите пред Младенецот. Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и според обичајот оваа вечер не се оди на гости. Се прави богата, посна трпеза. Домаќините се трудат да принесат од се по нешто за да им биде богата трпезата во текот на целата година. Се меси погача, а во некои места се прават зелници во кои се става паричка. Се верува дека оној кај кого ќе падне паричката ќе го следи среќа во текот на целата година. Пред почнувањето на вечерата на која сите се собрани, домаќинот ја благословува трпезата, го крши кравајчето, а некаде го дели зелникот, на толку делови колку што има членови во семејството, оставајќи уште дел за Бога и дел за куќата. Исто така, вечерта во огнот се става бадниково гранче кое се смета за најздраво дрво, за да бидат здрави сите во семејството. За време на овој празник се пали и коледарски оган, кој е поврзан со обичајот, наречен Коледица или Коледе. И денес и во минатото во селата и градовите во сите краишта во Македонија, поголеми или помали групи на луѓе палат огнови и пеат песни, а денес се избира и кум, кој меси погача со паричка. Оној, кај кого ќе падне паричката, наредната година станува кум. Вечерта на Божик некаде се става и слама во собата за спиење, што ја симболизира пештерата во која се родил Христос. На Божик, рано утрото почнува Богослужба во црквите. Причесната следува по службата кога искараните треба да се помират и да се поканат меѓу себе на гости. Во некои села во Македонија по Богослужбата девојките одат по овоштарниците и ги врзуваат дрвјата, за да се сочуваат од разни болести и да бидат плодни. Овој обичај е пропратен со песни. Исто така, со Божик е поврзана и поговорката, "Пред Божик, зад Божик дома да си ", што има значење дека за време на Големиот празник треба да се биде дома во кругот на семејството и тука да се слушне и да се прослави радосната вест за раѓањето на Спасителот.
sisi Utre e Vasilica. Siva, siva vasilice kade si se osivila tamu dolu na bel Dunav. sto imase, sto nemase zlatna casa i ikona OTVORI DOMAKINE. [img]http://www.enzia.com/Media/ikonV1.jpg[/img] Znam deka se pravat i praktikuvaat mnogu obicai,no jas samo ke gi prenesam onie sto Strelec za Bozic ni gi bese postiral, a VIE ako znaete i nekoi drugi,povelele...[:D] ...na badnik se krshi so familijata a na stara nova godina so prijatelite ili drugarite . Ubavo kazha Jakov... Nekoi parichka stavaat na Badnik (osobeno toa se pravi vo Istocna Makedonija), a drugi na Stara nova godina... Od MPC imashe izvestuvanje deka spored makedonskite pravoslavni tradicii pravilno bilo paricka da se stava za Nova godina... toa znachi na Vasilica... Ama ne e grev i sega da se stava... Inaku, vo moeto semejstvo otsekogash se stavalo za pravoslavna nova godina, pa taka kje bide i ovaa godina!:) A deni ne go slushajte... Nemu mu e bitno dva pati da krka pite!:) - На Василица се празнуваат три празници, Свети Василиј Велики, Обрезание на Господ Исус Христос и православна Нова година. Обичајот со месењето лепче со паричка е поврзан со чудото што се случило со свети Василиј. Тој бил познат по давање милостина и секогаш им помагал на болните и на сиромашните. Еден ден кај него дошле луѓе што му барале пари. Тој во моментот немал, но во меѓувреме нашол некој богат човек и тој му дал пари, кои потоа им ги дал на сиромашните. По некое време свети Василиј сакал да му ги врати парите, но бидејќи не го познавал човекот, решил да стави паричка во месен леб и на богослужбата, кога ја делеле нафората, се помолил на тој човек да му се врати парата. И така се случило. Оттогаш, христијаните почнале да го практикуваат тој обичај, со цел паричката да симболизира среќа и богатство во текот на целата година - објаснува прота Коста Станоевски, секретар на Скопската епархија при Македонската православна црква.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by sisi
Bas i fala na Sani [:)],ni pomogna malku vo muabetot. Mozebi nekoj od vas znae detali i mali sitni a mnogu bitni nesta kako se docekuva Nova Godina nekade vo svetot. Zlotty znae,ama e golemo mrzle.Pisi ajde kako ja cekate vie doma Novata godina.[:)]
Ne sum mrzle , samo ne sum go videl ovoj tpic od damna, za nova godna kako e Australia, nisto osobeno spored mene obicen den, ja ne slavam nova godina, samo go pocituvam kako praznik , na 31 dec okolu 6 casot, iljadnisi lujge brzat da odat nekade, koj doma , koj onamu, koj na treto mesto, iljadnici cekaat da se kacat na avion za nivnata krajna destinacija, 60000 rabotnici se obiduvaat da izlezat na kraj so niv, koga ke dojde okolu 21 casot, okolu milion ke se soberat na Circula Quay i ke cekaat da dojdi 00:00, ke dojdi i toa, ke go vidat ognometot, i ke si zaminat doma ,sledniot dena site na plaza, ke se banjaat, ke vikaat, ke peat, drugiot den na rabota site, i pak 60000 rabotinici , se obiduvaat krajot da mu go nadat na tie 20000 iljadi sto pridtignuvaat od 04:00am do okolu 07:30am Nova godina u Sydney ima tuka http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=12885 , a od druga strana samo ognometot vredi , toa vredi barem da se vidi so sopstveni oci barem ednas u zivotot , toa e ubavo, sydney ne stedi pari za takvi raboti, ovaa godina potrosija pomalce okolu 5 milioni, ama lansakata bese 6.5 milioni trosokot, trae okolu 20 minuti , e sega tie pari bi mozele da se iskoristat za nesto po asalno. Ama ova e ednas godisno, pa oti i da ne se potrosi pogolema suma na pari, sega ide kineska nova godina ,mi e strav ova kinezive da ne ne zapalt :)) tie se betar so ognometi