За три дена тендер за ЕСМ
За три дена тендер за ЕСМ
Makedon 06.12.2005 Владата одлучи. Во петок ќе го објави тендерот за продажба на Електростопанство. Ќе се продаваат и 12-те мали хидроцентрали во пакет со целата дистрибутивна мрежа. И покрај предупредувањето од експертите и ветувањето на премиерот Бучковски дека производствените капацитети на ЕСМ нема да се отуѓуваат, сепак малите хидроцентрали одат на продажба. Владата ја донесе одлуката на вчерашната седница. Реагираа граѓанските здруженија и најавија протести во четврток или само ден пред да биде објавен тендерот. Ќе бараат средба со премиерот Бучковски. „Бараме одложување барем до приемот на Македонија во ЕУ, но и тогаш аргументирано да се утврди дали воопшто има потреба од тоа“, вели Тони Милевски, граѓанско здружение „Ден“. Граѓаните ќе протестираат и против покачувањето на цената на струјата. Од здруженијата обвинија дека од новиот тарифен модел ќар ќе има само идниот газда на ЕСМ. До крајот на месецов Владата ги очекува понудите на фирмите заинтересирани за ЕСМ. Оние компании кои ќе ги исполнат условите, ќе може да ја скенираат фирмата и да влезат во најтесен избор. Izvor:http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55167
трендафил Точно ли е дека лекар му забранил на Тео Вајгел, економскиот советник на Бучковски да доаѓа во Македонија? Од здравствени причини, разбира се. Да не се шекне кога ќе види што прават „неговите“.
toni_a sto im teknalo pred prodazhba da digaat ceni?
OooOo Idat izbori nabrzo ...
SLaCk Preku internet zboram:).Priznavam Telekom od koa postoi go krade narodot a toa na site vlasti im odgovara zosto rabotat zaedno.Mislev so strancite ke ide polesno kradenjeto ama dzabe ubavo se vklopija i so niv.Toa e toa malce treba da se smenat i lugeto.A i da bideme realni sega veke za struja se raboti!
SLaCk OooOo ocekuvam od tebe poopshiren osvrt kako pri preodazbata na Telekom da imas.Ova osbeno go velam bidejki i banderite ke gi prodavale a toa spored tebe bese najproblematicno vo privatizacijata na Telekom:)
OooOo Samo smej se ... ti plakjash ogromni telefonski smetki, ne jas ;)))) Tvojata partija i telekom mu napravija na cel narod prccccccccccc, a ti samo smej se i ponataka.
Makedon
quote:
Originally posted by OooOo
Samo smej se ... ti plakjash ogromni telefonski smetki, ne jas ;)))) Tvojata partija i telekom mu napravija na cel narod prccccccccccc, a ti samo smej se i ponataka.
Nikade vo svetot nema drzavni telekomi, osven vo Kina, Kuba, Severna Koreja..... Plus toa VMRO go prodade telekomot koga bea potrebni pari za odbranata na zemjata, za 400 milioni evra, sto bese extra cena. No, vo Makedonija postoi regulatorna komisija koja gi kontrolira cenite na telekomunikaciskite uslugi, a nea ja kontrolira drzavata t.e. vlasta. Ako sakame poeftini tel. impulsi, drzavata nasa lesno moze toa da go regulira, ama i na nea ne i odgovara, oti dividentada od 44% ja zema vladata, pa i ona se ofajduva. Inaku, ne mi e jasno kako za vreme na VMRO ESM vredese okolu 3 milijardi dolari, a sega vredi 350 milioni evra????? Poarno VMRO da go prodadese, bar ke se ofajdese i narodot nesto. Ne deka sega nema da se dobijat milijardi, tuku tie ke otidat po svajcarija, a samo 350 mil. euvra ke ni ostanat doma.
трендафил Во договорот за купопродажба на половина од Телекомот беше јасно напишано како може да се покачуваат цените. Послободно формирање на цените е предвидено од 1 јануари оваа година. Но според договорот од истиот датум требаше да има конкуренција. За жал тоа го оневозможи (се надевам не од криминални корупцијски причини) македонската власт во која најброен е СДСМ, а најповеќе му врви зборот на ДУИ. Иако тендер за втор (или повеќе оператори) требаше да има уште најдоцна во минатата година, а на 1 јануари оваа само да стартува конкуренцијата, актуелната власт (повторно се надевам не од криминални причини) тоа го нема сторено уште. И не верувам дека ќе има конкуренција во телефонијата се` додека ДУИ одлучува, а СДСМ е државотворна партија. А приказната се повторува. СДСМ објавува тендер, ќе потпише писмо за намери што ќе мора да го почитува и секоја следна влада која ќе биде виновна и покрај тоа што однапред и биле врзани рацете.
Makedon
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Nikade vo svetot nema drzavni telekomi...
Pogolema glupost od ova seushte nemam prochitano. Bolje kazhi nikade vo svetot nema takva zdelka napraveno kako shto nie ja napravivme i sami se spoebavme.
Da, nema vo svetot takva zdelka- telekom na edvaj 2 milionska drzava da se prodade za 350 milioni evra! No, isto taka nema nikade vo svetot Elektrostopastvoto na taa zemja koe cini realno 3 milijardi evra, da se prodava za 350 milioni evra! Vo koj slucaj od dvata spomenati poveke sme se spoebale, odreduva coveckata logika, sto evidentno nedostasuva kaj OooOo.
OooOo Ja mislev deka nemav prochitano pogolema glupost, ama ova e ushte pogolema :)) BRAVO! Temava e za ESM inache...
toni_a
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Nikade vo svetot nema drzavni telekomi...
Pogolema glupost od ova seushte nemam prochitano. Bolje kazhi nikade vo svetot nema takva zdelka napraveno kako shto nie ja napravivme i sami se spoebavme.
24.11.05 Vladata na Shvajcarija saka da ja privatizira Swisscom.mnozinstvoto akcii sto gi poseduva 66,1% vredat nekade okolu 11,3 mrd evra.postapkata bi traela okolu 2 god...
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Nikade vo svetot nema drzavni telekomi...
Pogolema glupost od ova seushte nemam prochitano. Bolje kazhi nikade vo svetot nema takva zdelka napraveno kako shto nie ja napravivme i sami se spoebavme.
SLaCk Svajcarija e isklucok za se vo svetot:)
Makedon
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Nikade vo svetot nema drzavni telekomi...
Pogolema glupost od ova seushte nemam prochitano. Bolje kazhi nikade vo svetot nema takva zdelka napraveno kako shto nie ja napravivme i sami se spoebavme.
24.11.05 Vladata na Shvajcarija saka da ja privatizira Swisscom.mnozinstvoto akcii sto gi poseduva 66,1% vredat nekade okolu 11,3 mrd evra.postapkata bi traela okolu 2 god...
Sakav da kazam deka nikade vo svetot nema drzavni telekomi, t.e. NEPRIVATIZIRANI. I vo Svajcarija, Telekomot 44% pripaga na privatni institucii!
OooOo Makedon, aj ne se rasfrlaj so vakvi LAGI. Od kaj gi dobivash informaciive da mi e samo da znam... Potkrepi go ova shto go kazhuvash so linkovi te molam.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Da, nema vo svetot takva zdelka- telekom na edvaj 2 milionska drzava da se prodade za 350 milioni evra! No, isto taka nema nikade vo svetot Elektrostopastvoto na taa zemja koe cini realno 3 milijardi evra, da se prodava za 350 milioni evra! Vo koj slucaj od dvata spomenati poveke sme se spoebale, odreduva coveckata logika, sto evidentno nedostasuva kaj OooOo.
Дали треба да се продаде или не ЕСМ е дискутабилно. Македон, можеш ли да ни кажеш -Колку вредеше Телеком, не колку се продаде? -Што се случи со поголемиот дел, некаде околку 80% од тие пари -Дали ова како бројка, (пошто вие ја убивате оваа влада со бројки нели?) ја сметате за најголема странска иневестиција и со тоа Гвујо е најспособнот министер за финансии(ова по дпмновска логика) -Дали сакаше ДПМНЕ додека беше на власт да го продаде ЕСМ ? Ај за сега толку.
achtung_panzer Bravo dechki, em si ja shtitite partiskata opcija (normalno neli, pa partiska peshadija shto drugo kje pravi) em si plakjate se' pogolemi i pogolemi smetki za struja i telefon (zasluga na vashite partiski vozhdovi)... Dali voopshto bilo koj od "megjunarodnive faktori" dal rok do koga da se privatizira ESM? Zoshto VOOPSHTO se brza so takvi raboti shto se od strateshko znachenje za edna zemja? Osven se razbira ako ne falat pari vo partiskata kasa za predstojnite izbori...
DJ_SHEMA Treba da se vidi shto se prodava. Dali celiot ESM ili pak delovi. Taka da celiot ESM pred 3 godini moze da koshtal 3 miljardi, ama sega bidejkji e podelen na transmisija generacija, i distribucija mnogu jasno deka moze da koshta pomalku ako eden del od ovie se prodava. Kako shto gledam se prodavaat 12 mali centrali i distribucija. A vo distribucija spadjaat banderite shto vodat do kukjite a ne transmisijata niti pak golemite centrali kako Rek Bitola, itn. Toa e chudno zoshto koj kje ja servisira distributivnata mreza? Toa obichno bi bilo nashite ludje koe toa go pravat sekojdnevno. Prodavanje na golemi centrali, i tranmisija mrezata ne e golema rabota. Od nadvor ili pak nov sospvenik moze so toa da upravuva, no distribucijata e malce po zeznata.
beaver hunter a be zosho taka zboruete.... tie od EU i NATO i MMF I koj ushte ne', kje se naljutat...a tie koga kje se naljutat se znae, shto sleduva... ne e ubavo da se odi sproti gorespomenatite...
OooOo ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПРОДАЖБАТА НА ЕСМ За влакно избегнат судир со полицијата Протестот против продажбата на ЕСМ пред Владата вчера за влакно не заврши со тепачка и крвопролевање. Бесни, револтирани и измрзнати неколку стотини граѓани двапати ги урнаа оградите пред Владата, фрлаа со снежни топки по обезбедувањето, а за малку беше избегнат сериозен судир со полицајците кои тогаш ги засилија своите редови. Револтот кулминираше зашто,ниту премиерот Владо Бучковски ниту некој од неговите министри не беа во Владата да ги слушнат барањата на народот кој два дена протестира на студено и врнежливо време. - Протестот беше најавен и ни ветија дека ќе не примат во Владата за некому да му ги пренесеме барањата. Тоа не се случи, а добивме известување дека во среда ќе не сослуша вицепремиерот Минчо Јорданов - рече Васко Костовски, еден од организаторите на протестот. Со транспаренти "Влез во ЕУ со газиена ламба" или "Најново,продавам компјутер на дрва, телефон на јаглен и фрижидер на нафта", незадоволните граѓани ја обвинија Владата дека зад продажбата на ЕСМ се кријат матни интереси. - Се разочаравме од Владата која не сака да го слушне нашиот глас ниту да ги чуе сугестиите од експертите. Најверојатно, Владата со продажбата на ЕСМ има некои скриени интереси. Чудно е што не реагираат на сопственото уништување. Сакам да ги прашам дали ЕСМ е сопственост на Падне Лазаров, или на целиот народ. Владата лаже дека цената на струјата ќе биде иста и по продажбата-изјави Бранко Спировски од Кичево. Викајќи "Долу Влада", граѓаните го повикаа целиот народ на протести и предупредија дека не очекува "електро шок" од декемвриските сметки за струја кои според нив ќе бидат повисоки за 60 отсто. - Владата слави кандидатски статус додека ние тука мрзнеме. Ќе имаме европски сметки за струја, а факт е дека народот има африкански стандард. Не е време за продажба. Највредното парче на македонската економија не е законско право на државата за продавање - рекоа граѓаните. Граѓанското здружение "Глас за светлина", организатор на протестите, ги повика своите членови да се воздржат од насилие бидејќи тоа оди во прилог на Владата. Протести беа организирани и во други градови во земјава. Околу двесте битолчани, претежно членови на ВМРО-ДПМНЕ и социјалци го поддржаа протестот против продажбата на ЕСМ пред подружницата на Електродистрибуција во Битола. Според организаторите одѕивот на битолчани е многу слаб, а на него не излегле ниту вработените во Рек-Битола, поради страв да не го загубат работното место. - Одѕивот не одговара според последиците кои градот може да ги претрпи со приватизацијата на ЕСМ и со поскапувањето на струјата која се произведува само на 12 километри од Битола - рече Васко Костески, претседател на Здружението на граѓани за почитување на прописите, кое воедно се јавува како организатор на протестите. Над 2.000 жители од општините на Дебар и Центар Жупа потпишаа петиција против покажувањето на цената на струјата. Поради тешката социјално-економска состојба во која се наоѓаат, домаќинствата на ЕСМ му должат над 160.000 евра
трендафил Сепак мнозинството Македонци сме сеирџии. Дури и кога се работи за нашиот живот. Повеќе луѓе се собираат кога ќе се очешаат два автомобила на раскрсница и следат како полицијата мери и прави записник отколку што протестираат за важни работи во интерес на државата и народот. Тогаш нормално, власта си тера по свое.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Сепак мнозинството Македонци сме сеирџии. Дури и кога се работи за нашиот живот. Повеќе луѓе се собираат кога ќе се очешаат два автомобила на раскрсница и следат како полицијата мери и прави записник отколку што протестираат за важни работи во интерес на државата и народот. Тогаш нормално, власта си тера по свое.
Дури и тоа од нив трае 3-4 часа...мислам за да почне со процедурата