Новата власт во Македонија 2006 година!
Новата власт во Македонија 2006 година!
Makedon Дали „големите сили„ спремаат нови властодржци во Македонија, наредната 2006 г.? Ако човек размисли логично, многу факти одат во тој контекст. Еве најсвеж пример: фрчат „тајни сметки“ на македонски актуалени политичари по „странски банки“, кои ги објавуваат МКД медиуми, но некој им ги доставува; а тој „некој“ се “странските дипломати“. Премиерот државниот ревизор го товари за профрцкување на милионски суми. Понатаму, веќе подолго време ЕУ и НАТО тврдат дека целата држава се дави во корупција, неефикасното судство, многу лошо водена економска политика- а, за сето тоа ја обвинуваат сегашната политичка гарнитура на власт. Воедно, нема да ни дадат ниту статус на кандидат за ЕУ, бидејки сме премногу сиромашна држава за да се доближиме до ЕУ, а и никој не сака да рани ваква сиромаштија, за кој не е никој крив туку политичарите. Сега ќе слушаме од нив обвинувања против Франција, но Франција не сака да рани сиромашен народ. Со еден збор, некој ја подготвува македонската јавност да гласа изразено против моменталнава власт во МКД, а и веќе е создадено антивладино расположение. Што мислите вие?
dejan Kazi mi koja svetska sila ke ima korist od toa sto SDS nema da pobedi slednata godina?? Koj drzhavi ke imat korist od toa, za da gi 'podgotuvat' Makedoncite da glasat za nekoj tret???
Makedon
quote:
Originally posted by dejan
Kazi mi koja svetska sila ke ima korist od toa sto SDS nema da pobedi slednata godina?? Koj drzhavi ke imat korist od toa, za da gi 'podgotuvat' Makedoncite da glasat za nekoj tret???
Sirotite evropejci sakale, nesakale, ke mora eden den da ne primat vo EU. A za da na primat, Makedonija treba da bide ekonomski jaka drzava, za sto treba vlast sto ke znae da raboti i ke vodi dobra ekonomska i nacionalna politika. Za zal, momentalnata vladeacka garnitura nema kapacitet da ja turne zemjata nanapred, kon poarno; naprotiv,od koga dojdoa tie na vlast, zemjata tone podlaboko kon siromastijata. Zatoa, EU mora da donese sposobni luge na vlast 2006 g. koi ke ja opravat Makedonija.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Zatoa, EU mora da donese sposobni luge na vlast 2006 g. koi ke ja opravat Makedonija.
А тие се ?
dejan Use your imagination intel[;)] Makedon...sto im e gajle na EU za Makedonija?? Ako oni TOLKU se nasekirale za ekonomskata sostojba i sve drugo....zasto ne ni pomognele vo 2001??? Ama togas gi branea Ahmeti i drugi kucinja kako nego...neznam, ne gledam razlok za EU tolku da se sekira za nas, do stepen kade ke ni pomogne za SDS da ne pobedi??
Makedon
quote:
Originally posted by dejan
Use your imagination intel[;)] Makedon...sto im e gajle na EU za Makedonija?? Ako oni TOLKU se nasekirale za ekonomskata sostojba i sve drugo....zasto ne ni pomognele vo 2001??? Ama togas gi branea Ahmeti i drugi kucinja kako nego...neznam, ne gledam razlok za EU tolku da se sekira za nas, do stepen kade ke ni pomogne za SDS da ne pobedi??
Vo 2001 g. se branea suetite na nekoi od EU i NATO koi sakaa da ja opravdaat svojata uloga vo Kosovo. Najmnogu tuka bese Solana, koj sakase da dokaze deka albancite od Kosovo bile vo pravo, bile "diskriminirani", "bez nikakvi prava" kako i vprocem vo cela ex-YU, pa zatoa se uspoutepa da gi napravi borci za covekovi prava. Solana so toa si go cuvase svoeto foteljce vo EU, bidejki ako se videse pravoto svetlo na UCK i nivniot terorizam i velikoalbanska idela, avtomatski Solana koaliciral so teroristi i prekrojuvaci na drzavni granici, so sto bi ja zagubil svojata visoka pozicija vo EU. A da ne zaboravime deka i onaa ubienta svedska ministerka za nadvoresni raboti i site ostanati ministri za nadvoresni rabiti od zemjite od NATO direktno gi podrzuvaa UCK, sosema e jasno zosto ni se sluci ona sto se sluci 2001 g. Da ne zaboravime deka nekoi nasi politicari 'makedonski' i samite gi promoviraa UCK kako borci za covekovi prava, koaliciraat so niv, a makedonskite braniteli gi okarakteriziraa kako kriminalci i nepismeni luge 'od dnoto'. Koga ke vidis, Makedonija imase i ima, vnatresni i nadvoresni neprijateli koi se vodeni od edno nesto- PARITE.
трендафил Од странците треба само притисок власта да не ги украде и овие избори, како што направи со претседателските и локалните. Иако не гледам ниту една причина зошто самите ние да не се избориме за чесни избори во сите делови на Македонија. На пропорционални избори не е се` едно и ако кај АЛбанците има излезност од скоро 100% иако на пример жените ретко излегуваат да гласаат, а голем е и бројот на заминати во странство. Факт е дека власта исто така не ги гонеше сторителите од неа беа платени да ја извршат кражбата на гласовите, што значи дека е дел од синџирот на организиран криминал. Веројатно стои на чело на тој криминал. Очигледно е и дека голем број од т.н. невладини организации кои делуваа пред 15 септември, не беа плаќани од странци, туку од парите по чвајцарски и други банки на членовите на најмоќната мафија во Македонија, која при приватизацијата успеа да си присвои скоро без пари поголем дел од општествените претпријатија. Организиран криминал имаме и кога власта на своите бизнисмени им дава разни привилегии, вклучувајќи и ослободување од плаќање данок. Исто е и кога треба да се гонат криминалци блиски до власта. Полицијата на пример не го апси обвинетиот за военото злосторство киднапирање и ликвидација на македонските цивили во тетовски, а до скоро заменикот министер за внатрешни, сега градоначалник на Тетово, лидерот на втората партија во власта Али Ахмети и други припадници на таа партија одбиваат да сведочат , а „независното“ судство не бара нивно приведување. Можам да наведам уште многу други примери, од кои се гледа дека европјаните тешко може да подржат една мафија. Откако Ден Дончев (од ВМРО-НП) се избори САД да го повлече веројатно корумпираниот амбасадор Лоренс Батлер од Македонија (и по казна да го прати во Босна), веројатно е дека и САД тешко дека ќе застанат зад оваа влада. Треба да се потсетиме и дека признавањето под уставно име го има договорено покојниот претседател Борис Трајковски, кој загина во неистражена авионска несреќа, кога авионот кој се урна беше воден од француски контролори на летање. А Франција е нели против нашиот влез во ЕУ. А што се однесува до антивладиното расположение во земјата, мислам дека во најголема мерка е по заслуга на самата влада. Размислете што остави во 1998 година зад себе СДСМ по што ќе го паметиме и што ќе остави во 2006 доколку повторно замине. Дали порано по приватизацијата, по промената на знамето, по референцата БЈРМ или сега по локалната територијална поделба, државниот универзитет на албански, здружувањето со тие што прогонуваа, садистички убиваа македонци, по претопувањето на тенковите и приземјувањето на авионите... Дали Пелинце е во ранг на Милениумскиот Крст или Плаошник? Дали има некој проект кој може да го споредиме со вештачката река што го напојува Дојранското Езеро. Како тоа во 2001 година со буџет од 1,15 милијарди долари власта успеа да опреми и плаќа резервисти, да купи авиони, хеликоптери, тенкови, лесно оружје, муниција и друго без да земе дивидента од Телекомот и да има буџет од над 1,5 милијарди колку што имаше на располагање владата оваа година...
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Од странците треба само притисок власта да не ги украде и овие избори, како што направи со претседателските и локалните. Иако не гледам ниту една причина зошто самите ние да не се избориме за чесни избори во сите делови на Македонија. На пропорционални избори не е се` едно и ако кај АЛбанците има излезност од скоро 100% иако на пример жените ретко излегуваат да гласаат, а голем е и бројот на заминати во странство. Факт е дека власта исто така не ги гонеше сторителите од неа беа платени да ја извршат кражбата на гласовите, што значи дека е дел од синџирот на организиран криминал. Веројатно стои на чело на тој криминал. Очигледно е и дека голем број од т.н. невладини организации кои делуваа пред 15 септември, не беа плаќани од странци, туку од парите по чвајцарски и други банки на членовите на најмоќната мафија во Македонија, која при приватизацијата успеа да си присвои скоро без пари поголем дел од општествените претпријатија. Организиран криминал имаме и кога власта на своите бизнисмени им дава разни привилегии, вклучувајќи и ослободување од плаќање данок. Исто е и кога треба да се гонат криминалци блиски до власта. Полицијата на пример не го апси обвинетиот за военото злосторство киднапирање и ликвидација на македонските цивили во тетовски, а до скоро заменикот министер за внатрешни, сега градоначалник на Тетово, лидерот на втората партија во власта Али Ахмети и други припадници на таа партија одбиваат да сведочат , а „независното“ судство не бара нивно приведување. Можам да наведам уште многу други примери, од кои се гледа дека европјаните тешко може да подржат една мафија. Откако Ден Дончев (од ВМРО-НП) се избори САД да го повлече веројатно корумпираниот амбасадор Лоренс Батлер од Македонија (и по казна да го прати во Босна), веројатно е дека и САД тешко дека ќе застанат зад оваа влада. Треба да се потсетиме и дека признавањето под уставно име го има договорено покојниот претседател Борис Трајковски, кој загина во неистражена авионска несреќа, кога авионот кој се урна беше воден од француски контролори на летање. А Франција е нели против нашиот влез во ЕУ. А што се однесува до антивладиното расположение во земјата, мислам дека во најголема мерка е по заслуга на самата влада. Размислете што остави во 1998 година зад себе СДСМ по што ќе го паметиме и што ќе остави во 2006 доколку повторно замине. Дали порано по приватизацијата, по промената на знамето, по референцата БЈРМ или сега по локалната територијална поделба, државниот универзитет на албански, здружувањето со тие што прогонуваа, садистички убиваа македонци, по претопувањето на тенковите и приземјувањето на авионите... Дали Пелинце е во ранг на Милениумскиот Крст или Плаошник? Дали има некој проект кој може да го споредиме со вештачката река што го напојува Дојранското Езеро. Како тоа во 2001 година со буџет од 1,15 милијарди долари власта успеа да опреми и плаќа резервисти, да купи авиони, хеликоптери, тенкови, лесно оружје, муниција и друго без да земе дивидента од Телекомот и да има буџет од над 1,5 милијарди колку што имаше на располагање владата оваа година...
Многу (се) прашуваш колега , а одговорот ти/ни е пред „носот„ на сите нас фигиративно (при)кажано. Само замена и тоа веднаш на „овие„ сегашниве неспособни за да сторат нешто арно во својот мандат иииииии...со џебови подлабоки дури и од на попот Стојко од с.Бањани , замена со некои НОВИ и НЕДОКАЖАНИ + некој од старите а кои ОСТАВИЈА ВИДЛИВИ и тоа + трагови позади себе ...мислам на севкупното живеење. Сигурно не се заборавени паролите како онаа :КУПУВАЈТЕ МК ПРОИЗВОДИ и нивните + економски ефекти??? Дури и соседите наши ете почнаа да не копираат , ама не-пишувајќи на паролите купувајте МК Производи!!!. А тие се познати на сите ....кои следат јавни дебати на ТВ-ата и на многуте Радио Емисии со исти теми...како Стадион и други.
dejan Izgleda tuka stvarno ima nesto Makedon....moze stvarno EU ke gi 'mesti' slednite izbori?? Pa zatoa ne igrat so statusot...ako nema da ni go dadat sega, moze SDS ke izgubi zaradi toa....koj gi znae.
concrete
quote:
Originally posted by Makedon
Sirotite evropejci sakale, nesakale, ke mora eden den da ne primat vo EU. A za da na primat, Makedonija treba da bide ekonomski jaka drzava, za sto treba vlast sto ke znae da raboti i ke vodi dobra ekonomska i nacionalna politika. Za zal, momentalnata vladeacka garnitura nema kapacitet da ja turne zemjata nanapred, kon poarno; naprotiv,od koga dojdoa tie na vlast, zemjata tone podlaboko kon siromastijata. Zatoa, EU mora da donese sposobni luge na vlast 2006 g. koi ke ja opravat Makedonija.
Ne da se bas siroti..ne da bas sakaat, no ke ne primat....posle odredeno vreme koga nema da ima Makedonec vo Makedonija..togas promtno !!!!!! Ekonomijata nema veza ovde i vo momentov...nekade ednas spomnav,Makedonija ima mala masa ,znaci mala inercija, samo malku da se potturne otade Norveska ke otide....ama..ajde... Inaku promenata na vlasta e samo zelba na "posrednikot"..stom zabelezi zasituvanje na "publikata" , vednas menja personal na Javnata Kukja , vo Makedonija lokalno poznata kako Sobranie toptan so se Vlada :):)!!
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Makedon
Sirotite evropejci sakale, nesakale, ke mora eden den da ne primat vo EU. A za da na primat, Makedonija treba da bide ekonomski jaka drzava, za sto treba vlast sto ke znae da raboti i ke vodi dobra ekonomska i nacionalna politika. Za zal, momentalnata vladeacka garnitura nema kapacitet da ja turne zemjata nanapred, kon poarno; naprotiv,od koga dojdoa tie na vlast, zemjata tone podlaboko kon siromastijata. Zatoa, EU mora da donese sposobni luge na vlast 2006 g. koi ke ja opravat Makedonija.
Ne da se bas siroti..ne da bas sakaat, no ke ne primat....posle odredeno vreme koga nema da ima Makedonec vo Makedonija..togas promtno !!!!!! Ekonomijata nema veza ovde i vo momentov...nekade ednas spomnav,Makedonija ima mala masa ,znaci mala inercija, samo malku da se potturne otade Norveska ke otide....ama..ajde... Inaku promenata na vlasta e samo zelba na "posrednikot"..stom zabelezi zasituvanje na "publikata" , vednas menja personal na Javnata Kukja , vo Makedonija lokalno poznata kako Sobranie toptan so se Vlada :):)!!
E pa aj da gi sprecime [;)]
concrete Da gi sprecime vo sto : da go menuvaat t.e.osvezuvaat personalot ili???:):)!!
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Новата власт во Македонија 2006 година! Што мислите вие?
Ние мислиме дека многу посоодветен наслов на топиков би бил: Старо-новата (непроменета) власт во Македонија 2006, 2010, 2014 итн. година!:)
Lidija Malku nadvor od tema, ama do nege mozi pasova prasanjeto ovde. Dobro nema drugi partii osven VMRO i SDSM, vo Makedonija? Ne mislam na albanskite, tuku mislam na makedonski partii? Porano bese Gosev, Zingo (ili kako se vikase neznam tocno)? Ne e mozno da se napraj koalicija od pomali partii ili tie partii imat mala podrska od narodot?
profa ima kako nema ama mnogu mali se taka da i da praat koalicija pak nema da gi stignat VMRO i SDSM.
toni_a a koalicija vmro i sdsm??? kako golemava sega vo DE,nasive bi dosle na ist procent... ke sredat bash togash rabota [:D]