Okolu imeto - Karagaferis intervju
Okolu imeto - Karagaferis intervju
DJ_SHEMA Ubavo kazuva chovekov, od daleku koga se gleda. Mozebi grcija nema pretenzii za fizichko osvojuvanje, no ekonomsko sekako. Sepak otvoreno si kazuva. Шише вино може да го реши името! Зоран Андоновски Со Караџаферис разговаравме во Бер (на грчки Вериа), додека во општинскиот центар го чекаа стотина земјоделци за да се видат и да се консултираат со него за ЕУ-фондовите за аграрот. Ме замоли прво да го исклучам касетофонот и ми побара пенкало. Почна да црта и да пишува на два листа. Ми го покажа првиот, на кој беа границите во регионот, а во центарот пишуваше ФИРОМ. Кажете ми, кој од соседните земји единствено не ве загрозува, ме праша и одговори: Грција, сите други ви мислат лошо. На вториот лист во центарот беше Грција. Пак прашање: која е единствената земја што не ја загрозува Грција и пак сам си одговори: ФИРОМ. Во разговорот единствено користи „Скопје“ и „ФИРОМ“. * Знаете ли дека станавте популарен во Скопје, особено последнава недела? - Последниов месец беше посебно живо и во Брисел и во Стразбур. Таму беше вашата министерка за надворешни работи, имаше состанок заедничкиот комитет. Како јас гледам на целата работа? Најпрвин, побарав од претставникот на Комисијата, кој беше присутен на средбата, да ги стави на страна економските проблеми кои, еве, ве тиштат цели 15 години и да интервенира политички. Политички вашата земја треба да влезе во ЕУ утре! Значи, не задутре, туку буквално утре. Веднаш, пред Косово да стане независно. Независноста на Косово значи присоединување со Албанија. Овој „домино ефект“ ќе има огромни последици за вас. Вие не сте Португалија или Шведска, па да сте некаде надвор од тие случувања. Кога тоа ќе се случи ќе има огромен притисок врз вас. Значи, денот на прогласувањето на независноста на Косово треба да ве затече со едната нога во ЕУ. Затоа мислам дека уште утре треба да добиете статус на земја - членка. Тоа е мојот предлог. * А проблемот со името? - За тоа утре вие ќе го притиснете Караманлис. Буш ќе го притисне Моливијатис, некој друг ќе го притисне Папандреу. Да, но кој ќе го притисне народот (мисли на грчкиот)? Што да правиме кога народот се чувствува повреден кога некој постојано повторува „Македонија, Македонија, Македонија“. Тоа може да им годи на нечии уши во Скопје, но ако тој што кажува „да“ или „не“ доаѓа од Грција, треба да се најде некоја формула. Јас и таму предложив дека кога нешто не е во ред во бракот и кога двајцата сопружници се караат треба да се избрка тештата. Ако таа влезе меѓу нив, никогаш нема да се смират. Не ни треба тештата. За тешти ги сметам Нимиц, Буш и другите. Мислам дека ако седнеме заедно ќе најдеме решение и треба да најдеме бидејќи треба уште многу години да живееме овде заедно. И вие нам ни требате како заштитен појас, а ние вам ви требаме како храна. Ние како на бебе ви ја даваме градата да пиете млеко. Тоа треба да го разберете! * Што точно се случи со амбасадорот Стефков? - Таму реков дека нема да учествувам и да присуствувам на состаноци на кои не се користи референцата. За вашата земја во ЕУ се употребува референцата ФИРОМ. Мислам дека кога некој употребува друго име тогаш не ги почитува правилата на Европарламентот. Му пратив писмо на претседателот на Комисијата во кое му реков дека што се однесува до мене јас повеќе нема да присуствувам на такви средби. Тој ми рече „дојди и ќе ја средиме работата“. Кога вашиот амбасадор почна да го употребува терминот Македонија, го прекинав два-три пати, седницата заврши и тоа беше тоа. * Зарем мислите дека амбасадорот Стефков треба да зборува дека е амбасадор на, како што не нарекувате, ФИРОМ? - Мислам дека треба да зборува за себе онака како што е претставен. Ако го претстават и го повикаат со името Македонија, треба да зборува за Македонија. Него го повикаа како ФИРОМ и тој така треба да настапува. * Што ќе се случи на 15 декември? - Не знам што ќе се случи на 15 декември. Мислам дека земјата треба да стане кандидат и дека треба да се најде начин тоа да се случи. Да бев јас премиер на Грција ќе го повикав вашиот премиер, ќе земев едно шише вино, ќе седневме заедно и ако треба за една вечер ќе најдевме решение за името. Доцна навечер ако ти треба сол, одиш кај соседот да позајмиш, а не одиш во друг град. * Мислите ли дека од независноста на Косово и се заканува опасност на Грција? - Не. Мислам дека опасноста е за вас. Ние сме далеку. Ние не сакаме да сме соседи ниту со голема Албанија, ниту со голема Бугарија. Ние вас ве сакаме како соседи. * Велат дека по првичната реакција сте ретерирале и сега давате поумерени изјави? - Уште еднаш ќе ви кажам дека јас сакам да гледам напред, а тоа напред е ние двете земји да соработуваме и да се најде решение. Во овој момент и двете страни, и вие и ние, создадовме една атмосфера што е многу тешко да се надмине. Ќе повторам дека не го сметам Нимиц за посредник на ООН, туку на САД. Тој ги застапува нивните интереси, а ние треба да се договориме за нашите. Замислете, ако денес голем процент од странските инвестиции кај вас се грчки, што ќе се случи ако најдеме решение? Треба да најдеме прашања што не обединуваат, а не што не разединуваат. Ова е чиста логика, а не како што велите вие - „умереност“. Треба да ви кажам и дека министерката за надворешни работи Митрева, испрати еден нејзин соработник да помага во грчкото МНР и нему му ја покажав картата што ви ја покажав и вам. * Сте биле во Скопје? - Не. Не сум бил во Скопје. Многу пријатели ми велеле да појдам. Сакам да ја разбијам сликата за мене како непријател на вашата земја. * Имате ли решение за проблемот со името? - Јас не сум тој што треба да понуди решение. Би можел да понудам такво нешто, но тоа е работа на Караманлис, тој треба да го стори тоа. Како што ви реков, јас би му се јавил на вашиот премиер и би му рекол „дојди да испиеме едно шише вино и да го решиме прашањето“. * Ама има една поговорка што вели „чувај се од Данајците (Грците) и кога ти носат подароци“. Што ќе се случи ако оваа поговорка ја примениме на шишето вино? - Јас, пак, велам „Чувајте се од Американците и од другите кога ви носат подароци“. * Вие сте од Бер? - Не. Роден сум на Пелопонез. Сопругата ми е од овде од едно прекрасно село под Олимп, кое се вика Литохоро. Многу сум врзан за овој регион. Мислам дека овде шетаат духовите и на Александар Велики и на Аристотел. На последните избори бев кандидат од Солун. Многумина и сега бараат од мене да се кандидирам за градоначалник на Солун и за тоа денес пишуваат весниците. Се уште не сум решил што ќе преземам. Јоргос Караџаферис, претседателот на ултранационалистичкото грчко Народно православно движење (ЛАОС), во парламентот беше избран во април 2000 на листата на Нова демократија, од која беше исфрлен еден месец подоцна, поради неговите екстремни и често расистички ставови. Тој освои 13,6 отсто, односно 210.000 гласа во регионот на Атина. Сега е европратеник и според последните анкети на атинските гласила води на листата на популарноста меѓу политичарите. Кај нас е познат по реакцијата за хомосексуалноста за Александар Македонски во филмот на Оливер Стоун, по протестните митинзи што ги организираше по признавање на уставното име на земјава од САД и по реакцијата во Брисел на спомнувањето на името Македонија од нашиот амбасадор Сашо Стефков. ГЕОГРАФСКИ КАРТИ, ПЕСНИ ... Треба да знаете дека ние ништо не бараме од вас. Ние не бараме како Германија, на пример, што бара од вашата земја да направи една депонија на токсичен отпад. Ние не бараме како она што го бараат од вас САД земјата да ја направите еден голем затвор. Тие ви помагаат, но бараат да направите нешто за возврат. Ние ви велиме: ве сакаме како соседи, дојдете за да живееме во мир. И реков на госпоѓата Митрева дека не може во вашето МНР да постојат карти на кои ФИРОМ се протега се до Кавала. Тоа е грешка. Тоа ги загрижува луѓето овде. Второ, не може да има песни што ги пеат и на кои играат и министри во вашата Влада, во кои се вели дека „треба да одиме и да ја ослободиме Егејска Македонија од Грците“. Сето ова создава проблеми. Јас мислам дека ако се договориме за неповредливоста и непроменливоста на границите можеме да најдеме и решение за името и можеме да тргнеме напред и дека користа и за двете земји ќе биде голема.
OooOo Mnogu trezveno i realno razmisluva chovekov, a posebno se slozhuvam so delot za geografskite karti.
wolf_pack Од кај му се идеите са војување и освојување на Егејот, зошто овој новинар не го праша кога ќе го признаете ФИРОМското малцинство во Грција и кога ќе им дозволите на илјадниците луѓе што се по Чешка, Германија, Австралија, Канада, УСА да се вратат дома по селата да си се видат со својте и на свој јазик да си запеат? Овој Караџеферис е тој што организира палењето знаме и повик велеше да се сруши состанокот на Виножито, кој курац ќе лаже дека сакал заедно да живее, ахх шо не сум бил јас да го ошамарам грков[:D] Со tape recorder по глава мамица му[:D] http://www.vest.com.mk/images/%7B4CEE7FFD-DED3-4DD6-89C2-7D1247D1D3BA%7D_foto-2.jpg Yep u guessed it - Златните Авги (Golden Dawn) и ЛАОС беа први да рипнат... [url="http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=3868"]Link[/url] [url="http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=4100"] Karatzaferis Must Go[/url]
wolf_pack На ова кога ќе одговори другар му Каролос, грк мамица му!
quote:
United Macedonian Diaspora Letter to Greek President Karolos Papoulias ... This Macedonian heritage also belongs to the same tortured and discriminated Macedonians who today live in Greece without even the most basic human rights, especially the right to speak their own Macedonian language. As you are well aware, Your Excellency, after the Balkan Wars in 1913 Greece annexed a large portion of Macedonia. Nonetheless, the Republic of Macedonia has never demanded border changes, nor does it object to the use of the name "Makedonia" to designate the Northern Province in Greece. With that said, there is absolutely no reason whatsoever for Greece to maintain it has the exclusive rights to the Macedonian name. Greece is Greece and Macedonia is Macedonia....
[url="http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=4338"]Link[/url]
achtung_panzer Na koja planeta zhivee senjor Karadjaferis? Kako toa Grcija nemalo da bide pogodena od "domino efektot" po priznavanjeto na nezavisnosta na Kosovo (negovi zborovi)? Koga Makedonija kje padne pred naletot na balistite, nema ni Grcija da bide poshtedena... imaat so nivnoto severozapadno albansko malcinstvo nategnuvanja vekje so godini, imashe veenja na albanski znaminja niz tie delovi od Grcija (a neli toa e tipichniot predgovor vo dosegashnite konflikti so Najkutroto Malcinstvo)... Vo samata sushtina na namiganjeto na Karadjaferis (i slichnite kako nego) nakaj Makedonija e da se odrzhi Makedonija kako posledna brana pred balistichkiot nalet vrz Grcija... kakov sozhivot, kakvo bratimenje, toa e za naivni...
OooOo Site se oni glupi, samo nie sme pametni :)
Makedon
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Na koja planeta zhivee senjor Karadjaferis? Kako toa Grcija nemalo da bide pogodena od "domino efektot" po priznavanjeto na nezavisnosta na Kosovo (negovi zborovi)? Koga Makedonija kje padne pred naletot na balistite, nema ni Grcija da bide poshtedena... imaat so nivnoto severozapadno albansko malcinstvo nategnuvanja vekje so godini, imashe veenja na albanski znaminja niz tie delovi od Grcija (a neli toa e tipichniot predgovor vo dosegashnite konflikti so Najkutroto Malcinstvo)... Vo samata sushtina na namiganjeto na Karadjaferis (i slichnite kako nego) nakaj Makedonija e da se odrzhi Makedonija kako posledna brana pred balistichkiot nalet vrz Grcija... kakov sozhivot, kakvo bratimenje, toa e za naivni...
Karadjaferis e albanec ortodoksen. Sto ocekuvate pojke od nego?
wolf_pack Ааааа машала, Перица и Караџеферис ќе теглат вино[:D]
Thief Ајде да ги запалиме сите историски карти и да си го уништиме фолклорот, зашто на Караџаферис тоа му изгледа како територијална претензија. Дали е факт дека тој дел од Македонија е поробен од Грција? Да! Тие карти за кои тој зборува се само доказ дека тоа што тие сакаат да го избришат од свеста на народот, го забележал некој претходно низ вековите.
ProMKD Neka se gnasat kolku sakaat, nemozat da go izbrisat nasiot napredok!
nemo
quote:
Originally posted by wolf_pack http://www.vest.com.mk/images/%7B4CEE7FFD-DED3-4DD6-89C2-7D1247D1D3BA%7D_foto-2.jpg
So izvinenie so moze da se ocekuva od guptin.
Makedon
quote:
Originally posted by OooOo
Site se oni glupi, samo nie sme pametni :)
OooOo ocigledno e deka ne si Makedonec.
toni_a Makedon,obratnoto go tvrdish od OooOo? [:D]
wolf_pack toni_a, ti kaj si so stavot na senjorot Karagaferis? I ti da ne mislish deka mnogu realno gospodinot veli?
intel Македон, сто пати те опоменав да не се занимаваш со членовите на форумов.Контра став е ОК ама давање проценки за личноста кој е и што е и тоа онака од ракав не може-разбираш????? Тиф, подобро да гледаш напред отколку назад низ вековите.
toni_a
quote:
Originally posted by wolf_pack
toni_a, ti kaj si so stavot na senjorot Karagaferis? I ti da ne mislish deka mnogu realno gospodinot veli?
od grchki aspekt mozhebi da (onie: ултранационалистички,екстремни и често расистички итн) ,sekako "diplomatski" izneseni... stavot,stavot...donesete mi go, pa da vi pokazham sliki! vaka so zborovi teshko deka ke mozham da objasnam [^][:D]
concrete A be sto ste se vozbudile......sega, samo sto ne pocnalo naseto ......................ostavete go "grkot" da si zbori......... !!!!!
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Македон, сто пати те опоменав да не се занимаваш со членовите на форумов.Контра став е ОК ама давање проценки за личноста кој е и што е и тоа онака од ракав не може-разбираш????? Тиф, подобро да гледаш напред отколку назад низ вековите.
Нека ме демантира ОооОоо, што одговараш ти во негово име. А покрај тоа, не навреди нас Македонците, демек за се сме биле ние виновни. Интел, има една стара латинска поговорка: „Историјата е учителка за животот“. Ако не погледнеш наназад, во минатото и не црпиш искуства од тоа, тогаш нема да знаеш како да го трасираш патот кон иднината (леле почнав ко Бучко да звучам). А народ без минато, нема ни иднина...за тоа ли се залагаш ти? Иако се залагаш да се гледа напред и да се заборави минатото, како што забележувам од твоите постови Интел, ти си многу преоптеретен со минатото, но со СРПСКОТО минато; дури и Хрватите ги нарекуваш усташи, а такви луѓе не постојат веќе 60 години. А гледам, се залагаш да не се бориме ние за нашето минато; наш леб јадеш, српско гајле береш. Што си по националности Интел (барам искрен одговор)?
slasa a be deca sto se raspravate za nekoj si tekstoj sto se objaveni .. 1 . Makedonija sega ke pocne da pregovara 2. koga ke bideme clenka na EU - se brisat granicite 3. i cela Makedonija i pirinskai egejska ni se na raspolaganje . znaci bez nekoji napori i vojni pak ke bideme zaedno
Makedon
quote:
Originally posted by slasa
a be deca sto se raspravate za nekoj si tekstoj sto se objaveni .. 1 . Makedonija sega ke pocne da pregovara 2. koga ke bideme clenka na EU - se brisat granicite 3. i cela Makedonija i pirinskai egejska ni se na raspolaganje . znaci bez nekoji napori i vojni pak ke bideme zaedno
Slasa, ti pismen si i citas sto pisuva? Makedonija nema datum za otpocnuvanje pregovori za vlez vo EU, a ti zboris ko da sme primeni vo EU!!!! Datumot moze da bide i posle 50 godini!
slasa
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by slasa
a be deca sto se raspravate za nekoj si tekstoj sto se objaveni .. 1 . Makedonija sega ke pocne da pregovara 2. koga ke bideme clenka na EU - se brisat granicite 3. i cela Makedonija i pirinskai egejska ni se na raspolaganje . znaci bez nekoji napori i vojni pak ke bideme zaedno
Slasa, ti pismen si i citas sto pisuva? Makedonija nema datum za otpocnuvanje pregovori za vlez vo EU, a ti zboris ko da sme primeni vo EU!!!! Datumot moze da bide i posle 50 godini!
HM pismen . ne bre jas sum ovcar ne sddum pismen ic ,, pa da sedneme vo skolska klupa da pocneme da se obrazuvame ponovo .. Ke dojde i datumot . sto sakas ti odednas ne e ova leb i margarin ke namackas i ke kasnis .. znaes sto Brza kucka rajga slepi kucina ,, Pismena Glavo
Makedon
quote:
Originally posted by slasa
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by slasa
a be deca sto se raspravate za nekoj si tekstoj sto se objaveni .. 1 . Makedonija sega ke pocne da pregovara 2. koga ke bideme clenka na EU - se brisat granicite 3. i cela Makedonija i pirinskai egejska ni se na raspolaganje . znaci bez nekoji napori i vojni pak ke bideme zaedno
Slasa, ti pismen si i citas sto pisuva? Makedonija nema datum za otpocnuvanje pregovori za vlez vo EU, a ti zboris ko da sme primeni vo EU!!!! Datumot moze da bide i posle 50 godini!
HM pismen . ne bre jas sum ovcar ne sddum pismen ic ,, pa da sedneme vo skolska klupa da pocneme da se obrazuvame ponovo .. Ke dojde i datumot . sto sakas ti odednas ne e ova leb i margarin ke namackas i ke kasnis .. znaes sto Brza kucka rajga slepi kucina ,, Pismena Glavo
Za site vednas opredeluvaat datum za pocetok na pregovorite (Hrvatska, Turcija, Vulgaria, Romania, Lita, Czechia, Slovakia, Slovenija, Latvia, Litva, Estonia, Malta, Cyprus), a SAMO NE ZA MAKEDONIJA I SAMO MAKEDONIJA E ISKLUCOK. Zosto e toa taka? Ako ne ti teknuva jas ke ti kazam: NEUSMESNA PRIKAZNA SME, ete zatoa[:(!]
nepobedliv Neka puknes od zalenje makedon - site znaat grk ili bugar si - DA ZIVEE MAKEDONIJA!!!!! POBEDIVME
Makedon
quote:
Originally posted by nepobedliv
Neka puknes od zalenje makedon - site znaat grk ili bugar si - DA ZIVEE MAKEDONIJA!!!!! POBEDIVME
Испушти Србин да вметнес таму; Караџаферис вели само Грција не ни мислела лошо, а сите околу нас ни посакувале смрт на Македонија. Јас сум си Македонец и ја сакам Македонија на Македонците
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
Македон, сто пати те опоменав да не се занимаваш со членовите на форумов.Контра став е ОК ама давање проценки за личноста кој е и што е и тоа онака од ракав не може-разбираш????? Тиф, подобро да гледаш напред отколку назад низ вековите.
Нека ме демантира ОооОоо, што одговараш ти во негово име. А покрај тоа, не навреди нас Македонците, демек за се сме биле ние виновни. Интел, има една стара латинска поговорка: „Историјата е учителка за животот“. Ако не погледнеш наназад, во минатото и не црпиш искуства од тоа, тогаш нема да знаеш како да го трасираш патот кон иднината (леле почнав ко Бучко да звучам). А народ без минато, нема ни иднина...за тоа ли се залагаш ти? Иако се залагаш да се гледа напред и да се заборави минатото, како што забележувам од твоите постови Интел, ти си многу преоптеретен со минатото, но со СРПСКОТО минато; дури и Хрватите ги нарекуваш усташи, а такви луѓе не постојат веќе 60 години. А гледам, се залагаш да не се бориме ние за нашето минато; наш леб јадеш, српско гајле береш. Што си по националности Интел (барам искрен одговор)?
Pred da gi napishesh site gluposti se zaprasha li dali tebe ti smetaat kartite na Golema Albanija ili Golema Srbija?
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Јас сум си Македонец и ја сакам Македонија на Македонците
Bi sakal da ti veruvam deka mislish taka ... ama ...
Makedon
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Јас сум си Македонец и ја сакам Македонија на Македонците
Bi sakal da ti veruvam deka mislish taka ... ama ...
E toa ama.......postojat nekoi koi ja albaniziraat Makedonija.....ama tie ne se po rod Makedonci......ama tie se pravoslavni braka na Albancite.....ama tie se braka na Zoran Vraniskovski.....ama tie ne i mislat dobro na Makedonija....ama za tie glasa prostiot makedonski narod......ama dur svati narodot nas za kogo glasa kasno ke bide.........
OooOo ... ama i ti si eden od niv, nazhalost.
Strelec Makedon... Chitaj: На плоштадот „Македонија“ веќе е поставена бината на која вечерва очекува голем хепенинг. PUKNI od maka, Makedon!:)))))))
dejan Sakam sliki od proslavata please:)
Strelec Za Makedon i negovoto drushtvo: Еврокомесарот за проширување, Оли Рен, поздравувајќи ја одлуката за доделување на статус на кандидат за Македонија, рече дека Европската комисија ја предложила одлука, затоа што земјата тоа објективно го заслужува. Одлуката на лидерите на ЕУ денеска ја поздрави и Американската амбасада во Македонија. Им честитаме на Владата и на граѓаните на Македонија за исклучителниот напредок направен во изминатите четири години. Zagreota Makedon, lav, трендафил, Slack, vancom18...!:)))))))
Thief
quote:
Originally posted by intel Тиф, подобро да гледаш напред отколку назад низ вековите.
Kartite na Golema Albanija i Golema Srbija se fikcija na golemoalbanskite i golemosrpskite nacionalisti i shovinisti. Kartite na etnichka Makedonija se istorija. A, neli, "Historia est magistra vitae", pa vodejci se po toa jas sakam da si chuvam doma ISTORISKA karta na Makedonija, koga taa izleguvala na Egejsko More, a posle Buk*reshkiot dogovor bila POROBENA od strana na Srbija, Bugarija i GRCIJA. Gledam napred, no idninata mnogupati delumno ni e determinirana od minatoto, zashto nemozhno e da ja izbrishesh, kako shto i nie ne mozheme da izbisheme nekoi sluchuvanja vo nashite zhivoti, da premineme preku niv ili da se otkazheme od ona shto ni e milo. Ako imash tri dechinja, zarem ce se otkazhesh od drugite dve, samo za tretoto nekako da zhivurka? Ili, da se otkazhesh od niv, zashto tretovo (nekoi od tamu) e ljubomorno?
dejan Zasluzhivme! Moze i mnogu poveke od sto imame sega...ama toa sve vo svoje vreme!:)
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
Makedon... Chitaj: На плоштадот „Македонија“ веќе е поставена бината на која вечерва очекува голем хепенинг. PUKNI od maka, Makedon!:)))))))
Зошчо море Стрелчо да пукна од мака, па и ја си се радува, ќа си појда и ја до плоштад, да гледа сеир[:D] Баш ми се интересни Бучко, Шеќеринка и Илинка кога се фалат... Зошто некој ми ги искривува зборовите? Јас сакам да ја видам Македонија во ЕУ, сакам да имаме европски стандарди и безбедност, но јас сум реален; статус кандидат БЕЗ ДАТУМ ЗА ПОЧЕТК НА ПРЕГОВОРИ за ЕУ е ништо! Исто како да ти речам тебе Стрелчо, ќе те земам за жена, ама кога не знам, со 99% можност целата работа да се разводни и така да те лажам со децении.....Имајки го искуството од минатото со ЕУ, статусот само ќе биде причина нашите „политичари“ слепо да ги слушаат подмитените од албанската мафија ЕУ пратеници, не водејќи сметка за националните интереси на македонскиот народ, со што може да дојде до целосна декструкција на земјава, која почна со рамковниот и екстра „подарени“ права на омиленото ни малцинство: да вејат туѓ бајрак, да слават национални празници на Албанија во МКД, да имаат два државни Универзитета, за нив да не важи законот за плаќање на даноци и комунали....
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Kartite na Golema Albanija i Golema Srbija se fikcija na golemoalbanskite i golemosrpskite nacionalisti i shovinisti. Kartite na etnichka Makedonija se istorija. A, neli, "Historia est magistra vitae", pa vodejci se po toa jas sakam da si chuvam doma ISTORISKA karta na Makedonija, koga taa izleguvala na Egejsko More, a posle Buk*reshkiot dogovor bila POROBENA od strana na Srbija, Bugarija i GRCIJA. Gledam napred, no idninata mnogupati delumno ni e determinirana od minatoto, zashto nemozhno e da ja izbrishesh, kako shto i nie ne mozheme da izbisheme nekoi sluchuvanja vo nashite zhivoti, da premineme preku niv ili da se otkazheme od ona shto ni e milo. Ako imash tri dechinja, zarem ce se otkazhesh od drugite dve, samo za tretoto nekako da zhivurka? Ili, da se otkazhesh od niv, zashto tretovo (nekoi od tamu) e ljubomorno?
Kako ochekuvash da te priznae zemja koja shto e chlenka na EU i NATO, koja shto e POJAKA i POMOKJNA od tebe, koja shto ima pogolemo vlijanie od tebe, a ti i se k*rchish so nekoi karti koi NIKOGASH povekje nema da bidat del od Makedonija? I za kraj, DA kartite na etnichka Makedonija se istoriski i tie istoriski karti treba da idat u muzej, a ne u ministerstvo za nadvoreshni raboti.
Makedon
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Kartite na Golema Albanija i Golema Srbija se fikcija na golemoalbanskite i golemosrpskite nacionalisti i shovinisti. Kartite na etnichka Makedonija se istorija. A, neli, "Historia est magistra vitae", pa vodejci se po toa jas sakam da si chuvam doma ISTORISKA karta na Makedonija, koga taa izleguvala na Egejsko More, a posle Buk*reshkiot dogovor bila POROBENA od strana na Srbija, Bugarija i GRCIJA. Gledam napred, no idninata mnogupati delumno ni e determinirana od minatoto, zashto nemozhno e da ja izbrishesh, kako shto i nie ne mozheme da izbisheme nekoi sluchuvanja vo nashite zhivoti, da premineme preku niv ili da se otkazheme od ona shto ni e milo. Ako imash tri dechinja, zarem ce se otkazhesh od drugite dve, samo za tretoto nekako da zhivurka? Ili, da se otkazhesh od niv, zashto tretovo (nekoi od tamu) e ljubomorno?
Kako ochekuvash da te priznae zemja koja shto e chlenka na EU i NATO, koja shto e POJAKA i POMOKJNA od tebe, koja shto ima pogolemo vlijanie od tebe, a ti i se k*rchish so nekoi karti koi NIKOGASH povekje nema da bidat del od Makedonija? I za kraj, DA kartite na etnichka Makedonija se istoriski i tie istoriski karti treba da idat u muzej, a ne u ministerstvo za nadvoreshni raboti.
Pa toa ti go kaza i Thief. Grcija treba da se izvini prvo nam, a nje kako sega em vinovna, em ne napravi nas lazgovci i pretendenti na okupacija na 'grcka zemja'. Kako prvo i osnovno, Grcija koga togas ke mora da gi vrati imotite na egejcite, a tie novodoselenite "makedonci" po narodnost Karamani- prthodoxni turci i vlasi i cigani od Romanija, ke treba da gi napustat ukradenite imoti. Pravoto na sopstvenost nikogas ne zastatuva. A sto treba, da lazeme i nie so grcite demek ne izvrsija okupacija na egejska Makedonija i deka ne napravija GENOCID vrz Makedoncite? Ako se momentalno pojaki od nas, treba da im gi lizeme zadnicite? Pa koj ke te saka vo EU i NATO ako nemas sopstveno jas, svoe dostoinstvo! Pa od tie pricini i EU se plasi od nas, sekoj nas politicar moze nekoj da go kupi i da deluva dekstruktivno vo EU, sekako koga bi bile tamu.
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Pa toa ti go kaza i Thief. Grcija treba da se izvini prvo nam, a nje kako sega em vinovna, em ne napravi nas lazgovci i pretendenti na okupacija na 'grcka zemja'.
Kade jas poreknav deka Grcija ne treba da se izvini?
quote:
Kako prvo i osnovno, Grcija koga togas ke mora da gi vrati imotite na egejcite, a tie novodoselenite "makedonci" po narodnost Karamani- prthodoxni turci i vlasi i cigani od Romanija, ke treba da gi napustat ukradenite imoti. Pravoto na sopstvenost nikogas ne zastatuva.
Kade jas rekov deka imotot ne treba da se vrati?
quote:
Ako se momentalno pojaki od nas, treba da im gi lizeme zadnicite? Pa koj ke te saka vo EU i NATO ako nemas sopstveno jas, svoe dostoinstvo! Pa od tie pricini i EU se plasi od nas, sekoj nas politicar moze nekoj da go kupi i da deluva dekstruktivno vo EU, sekako koga bi bile tamu.
Ti barash vlez u EU i NATO ili oni?
concrete Poleka poleka,langzam , naseto sega pocnuva.....imajki vo vid pod kakva presija sme ova e neocekuvano dobro, ke se strkala, no mnogu pati sum rekol: ova e trka so vreme...dali ke ima Makedonci koga ke ja bide Makedonija...mislam realni Makedonci ...ne ova ko nas Virtuelnive :):):)!!!
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
Poleka poleka,langzam , naseto sega pocnuva.....imajki vo vid pod kakva presija sme ova e neocekuvano dobro, ke se strkala, no mnogu pati sum rekol: ova e trka so vreme...dali ke ima Makedonci koga ke ja bide Makedonija...mislam realni Makedonci ...ne ova ko nas Virtuelnive :):):)!!!
Odsega svetot le bide virtuelen......vojnite ke se vodat preku computer :)) Dobro sto sme virtuelni....
wolf_pack
quote:
Originally posted by concrete
...dali ke ima Makedonci koga ke ja bide Makedonija...mislam realni Makedonci ...ne ova ko nas Virtuelnive :):):)!!!
hehe bash taka:) Nekoi tuka se zanesoa ja gledam, a bre koj gi pita Grcija za teritorija, edno se bara od niv: Da go priznaat nasheto malcinstvo tamu i da im barem platat oshteta. Zaebete vie odma so tie karti, toa e neshto sho ke go uchat dechinjava vashi, da znaat sho sudbina imale predcite nivni. Kakvo vojuvanje kakvi gluposti, gospodinot Karagaferis ne saka "M" da reche, barem da objasneshe shto znachat trite posledni bukvi na fyR.O.M.:)) Koj k*r ripnale sme odma, kako sho veli concrete, trka e so vremeto, kandidat e DA, ama za zhal toa ostanuva za sega - Kandidat. I Jack Layton e kandidat za prime minister veke so decenii[:D][:D]
Pina
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by concrete
Poleka poleka,langzam , naseto sega pocnuva.....imajki vo vid pod kakva presija sme ova e neocekuvano dobro, ke se strkala, no mnogu pati sum rekol: ova e trka so vreme...dali ke ima Makedonci koga ke ja bide Makedonija...mislam realni Makedonci ...ne ova ko nas Virtuelnive :):):)!!!
Odsega svetot le bide virtuelen......vojnite ke se vodat preku computer :)) Dobro sto sme virtuelni....
Виртуелни, виртуелни, а ич ??? Поарно виртуелни него никакви. П.С. Ова за прв пат пробам кирилица...
beaver hunter
quote:
Originally posted by wolf_pack
I Jack Layton e kandidat za prime minister veke so decenii[:D][:D]
vo chitankite po istorija ne pishue taka... vidi na strana 2003.
Strelec Go fatija Wolf kaj shto lazhe!:)))
wolf_pack [:D] Pa ovaj mu e ftori pat da se kandidira? Ama mu zede decenii da dojde do kandidat[:D][:D] btw, ke osvoi choekot 5 sedishta sho go zajbavam pa ja:)) Sepak se raduvam i jas shto ne spomnaa za EU, samo velev poleka so iluzioznite ambicii, thats all:)
beaver hunter pa ja greshi....