А ла Виенски бал на СДСМ
А ла Виенски бал на СДСМ
трендафил Колку што ми е познато на некои учесници на форумов и пречеше гламурот на поранешната власт на чело со Георгиевски и го критикуваа за гардеробата, скапите влезници (за хуманитарни цели) и слично. Вчера имавме нешто слично. Стопанската комора организираше хуманитарен концерт во Александар Палас. Иако не ми е јасно зошто хуманитарна помош за сопственикот на изгорениот хотел „Европа“ кога газдата има пари самиот да го поправи, сепак секоја помош е благословена. Влезниците чинеа од 2.000 до 16.000 денари на обичните маси, а на централната од 30.000 денари нагоре. Што се однесува до гардеробите беше слично како во однос на времето на Георгиевски. Што се однесува до накитот на дамите, беше забележливо дека СДСМ (порано КПМ, СКМ и СКМ-ПДП) има подолга традиција на владеење. Имаше многу повреден накит. Мислам дека е нормално богатите да приредуваат вакви хуманитарни забави. Ги има во цел свет. Само ме интересира дали противниците на баловите во времето на Георгиевски се против ваквите манифестации воопшто или мислат дека само нивните политичари имаат право на богатство. П.С.: На хуманитарниот концерт блесна оперскиот пеач и амбасадор на УНЕСКО Борис Трајанов. Ги повика присутните со едномитно молчење да им одадат почит на стечајците починати од глад и немање лекови, двојца вчера, еден завчера и други триесетина од почетокот на годинава.
dejan Neli zhenamu na Ljupco imase nekoj humanitarni koncerti??
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
Neli zhenamu na Ljupco imase nekoj humanitarni koncerti??
Имаше кога беа на власт. Во Македонија бизнисмените обично даваат донации само доколку организатор е некој близок до власта. Иначе жените на сегашните функционери немаат обичај да работат на добротворни работи. Жената на Бучковски е зафатена како професор на неколку факултети. На Црвенковски си тера бизнис за својот и џепот на семејството. Не ќе губи време со сиромашни, гладни и болни.
dejan Не ќе губи време со сиромашни, гладни и болни. Toa e mnogu nisko za takva 'skromna/gracionazna' bogata zhena. Ona moze ne ni razmisluva tolku za tie pod nea.....ama da znam za zhenamu na Ljupco, imase nekoj koncert taka nesto, ne sobere mnogu pari ama barem napravi nesto, stori!
Makedon Маестро Симон Трпчевски ги опомена присутните за тишина, во име на културата, бидејќи многу гласно зборуваа на приредбата; изгледа поранешните КПЈ-овци знаат само за Цеца и српскиот турбо фолк, па не знаат како да се однесуваат при настап на класична музика, а особено кога имаме врвни музичари како Ѓиновска-Илкова, Борис Трајанов, Симон Трпчевски... и изведбата на Калиопи Букле беше одлична. Инаку, браво за маестро Борис Трајанов, само тој се сети на умрените од глад македонски стечајци, кои на тоа дереџе ги донесоа птисутните вчера во Александар Палас.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Маестро Симон Трпчевски ги опомена присутните за тишина, во име на културата, бидејќи многу гласно зборуваа на приредбата; изгледа поранешните КПЈ-овци знаат само за Цеца и српскиот турбо фолк, па не знаат како да се однесуваат при настап на класична музика, а особено кога имаме врвни музичари како Ѓиновска-Илкова, Борис Трајанов, Симон Трпчевски... и изведбата на Калиопи Букле беше одлична. Инаку, браво за маестро Борис Трајанов, само тој се сети на умрените од глад македонски стечајци, кои на тоа дереџе ги донесоа птисутните вчера во Александар Палас.
За греота човекот, светски познат ама селски задоен за партиски интереси.Како може да си го руши рејтингот со тоа што нешто демек кажал.Сега кога ќе фатат да го тапшаат по рамо ќе му помодри. А за Цеца и остала топ-фолк багра жити се не ни раскажувај.Знаеме многу добро кој ја слуша и кој и оди на коцерт. Нема дпмновска свадба без турбо фолк[:D][:D][:D][:D] Дпмне&НП и класика,хехеххехех циркузи.Вашето гласачко тело е претежно од рурален тип, а таму бачко трешти радио Рос со цеца и драгана[B)][:p][:D][:D][:D]
Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Makedon
Маестро Симон Трпчевски ги опомена присутните за тишина, во име на културата, бидејќи многу гласно зборуваа на приредбата; изгледа поранешните КПЈ-овци знаат само за Цеца и српскиот турбо фолк, па не знаат како да се однесуваат при настап на класична музика, а особено кога имаме врвни музичари како Ѓиновска-Илкова, Борис Трајанов, Симон Трпчевски... и изведбата на Калиопи Букле беше одлична. Инаку, браво за маестро Борис Трајанов, само тој се сети на умрените од глад македонски стечајци, кои на тоа дереџе ги донесоа птисутните вчера во Александар Палас.
За греота човекот, светски познат ама селски задоен за партиски интереси.Како може да си го руши рејтингот со тоа што нешто демек кажал.Сега кога ќе фатат да го тапшаат по рамо ќе му помодри. А за Цеца и остала топ-фолк багра жити се не ни раскажувај.Знаеме многу добро кој ја слуша и кој и оди на коцерт. Нема дпмновска свадба без турбо фолк[:D][:D][:D][:D] Дпмне&НП и класика,хехеххехех циркузи.Вашето гласачко тело е претежно од рурален тип, а таму бачко трешти радио Рос со цеца и драгана[B)][:p][:D][:D][:D]
Ne si bil na VMROvska svadba, zatoa ne znaes. Tamu nema nisto osven makedonska muzika, si gi pomesal so tvoite svadbi od SDSM, samo turbo-folk i nisto poveke[:D] Ako malce poglednes realno i vidis koj se te opkruzuva, ke vidis deka za SDSM glasaa 'ruralcite' od Delcevo, Berovo, Demirh Hisar, Resen, Kriva Palanka i drugi takvi palanki, no za VMRO glasaa Bitolacani, Prilepcani, Skopjani (Centar), so eden zbor najgradskite opstini vo MKD [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by intel
За греота човекот, светски познат ама селски задоен за партиски интереси.Како може да си го руши рејтингот со тоа што нешто демек кажал.Сега [/quote] Ako e selski i partisko toa sto socuvstvuvas so lugeto koi umiraat predvremeno od nervozi i istostenost poradi toa sto nemaat sto da jadat, neka ti sluzi na cest. Arno velat za takvite kako tebe, ke pominuvate i preku covecki trupovi samo na vlast da ste; ama takvata vlast gorcliva ke e.
трендафил Ако работодавачите од приватизираните порано општествени фирми (што се најбројни членови на Сопанската комора што го организираше концертот баш на 15 декември кога се очекуваше кандидатурата во ЕУ, нели) сами се сетева да ги спомант покојните стечајци, Борис Трајанов не ќе имаше работа. Иначе ме интересира Intel на која партија е член Борис Трајанов. Мене лично не ми е познато дека некаде членува. Или за тебе постојат две три партии. ДУИ и СДСМ и тие што не се ДУИ и СДСМ.
lav Секое магаре си го носи својот самар....велеше еден дедо селанец од скопски Припор (сега знаен како градска населба) своевремено...нели А ако било кој комуњар го запрашаш за сликите од предците каде ги чува (кои се скоро секојпат руралци - што и не е некоја маана). пс Местото на раѓање го одредува мајката....а местото на живеење таткото особено ако е член на некоја партија...нели? пс Е сега директно од самар па на бал(а слама)...не иде нели? Треба време и за тоа ...ОХОХО некои велат ?
Makedon Najdov tekst od VEST koga bese VMRO na vlast i organizirase balovi, kade sto zabelezav nekolku razliki: 1. VMROvskata vlast, parite od balot gi donirase za detsko igraliste vo Krusevo i za branitelite; da ne zaboravime deka segasnava vlast, togas, 2001 g. makedonskite braniteli go okfalifikuva kako "kriminalci", "nepismeni" i "borci za pari". 01.09.2002 g. / Izvor: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=20236&idg=2&idb=450&rubrika=Makedonija "Од продадените златни, сребрени и бронзени влезници кои чинеа 30 илјади, 10 илјади и 5 илјади денари и од аукцијата на уметничките слики беа собрани доволно средства за изградба на детско игралиште во Крушево, како што беше најавено на почетокот. Но, бидејќи на балот се собрале повеќе пари отколку што очекувале, на крајот беше соопштено дека остатокот ќе оди за ранетите бранители." 2.Novava vlast, parite od "humanitarniot koncert" t.e. vecera-klapacka gi dade za obnova na Hotel, cij gazda si dobil i obestetuvanje od osiguruvanje na hotelot i pokraj toa sto imame socijalci i stecajci koi nemaat leb da jadat i ziveat so po 1000 denari mesecen budzet. 01.09.2002 g. / Izvor: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=20236&idg=2&idb=450&rubrika=Makedonija "Од продадените златни, сребрени и бронзени влезници кои чинеа 30 илјади, 10 илјади и 5 илјади денари и од аукцијата на уметничките слики беа собрани доволно средства за изградба на детско игралиште во Крушево, како што беше најавено на почетокот. Но, бидејќи на балот се собрале повеќе пари отколку што очекувале, на крајот беше соопштено дека остатокот ќе оди за ранетите бранители."
lav
quote:
Originally posted by Makedon
Najdov tekst od VEST koga bese VMRO na vlast i organizirase balovi, kade sto zabelezav nekolku razliki: 1. VMROvskata vlast, parite od balot gi donirase za detsko igraliste vo Krusevo i za branitelite; da ne zaboravime deka segasnava vlast, togas, 2001 g. makedonskite braniteli go okfalifikuva kako "kriminalci", "nepismeni" i "borci za pari". 01.09.2002 g. / Izvor: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=20236&idg=2&idb=450&rubrika=Makedonija "Од продадените златни, сребрени и бронзени влезници кои чинеа 30 илјади, 10 илјади и 5 илјади денари и од аукцијата на уметничките слики беа собрани доволно средства за изградба на детско игралиште во Крушево, како што беше најавено на почетокот. Но, бидејќи на балот се собрале повеќе пари отколку што очекувале, на крајот беше соопштено дека остатокот ќе оди за ранетите бранители." 2.Novava vlast, parite od "humanitarniot koncert" t.e. vecera-klapacka gi dade za obnova na Hotel, cij gazda si dobil i obestetuvanje od osiguruvanje na hotelot i pokraj toa sto imame socijalci i stecajci koi nemaat leb da jadat i ziveat so po 1000 denari mesecen budzet. 01.09.2002 g. / Izvor: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=20236&idg=2&idb=450&rubrika=Makedonija "Од продадените златни, сребрени и бронзени влезници кои чинеа 30 илјади, 10 илјади и 5 илјади денари и од аукцијата на уметничките слики беа собрани доволно средства за изградба на детско игралиште во Крушево, како што беше најавено на почетокот. Но, бидејќи на балот се собрале повеќе пари отколку што очекувале, на крајот беше соопштено дека остатокот ќе оди за ранетите бранители."
Колега За вакви ..а кои никојпат не ја зборуваат вистината ...треба да им се „симне„ капата...мислам за неговорењето вистина, а за кое имаат на располагање ГОЛЕМА партиска пешадија (како што ги нарекува еден наш колега) или по мое папагали ...кои за шака просо по цел ден крекаат по сите врсти на медиуми. Па нели ...ах колку ли наивни тутурутки или утмани (по Велешки) се фатија на „јадицата„ дека ете ако дојдат на власт ќе вработувале (барем) по еден невработен од секое семејство ...а тоа е цирка 540.000 ново вработени лица за еден мандат во изботната 2002 година. Таков капацитет на апсорпција на невработени нема ниту ЕУ ниту УСА...а што ли да кажеме за Македонија...каде скоро сите „вработувања„ се партиски и секојпат во партиско-државни фирми или пак во ОГРОМНАТА армада од државниот апарат кој наместо да сенамалува тој расте ...исто како и ОКТОПОДОТ сеуште со недефинирана локација....мислам на главата...а краците односно пипалките се НАСЕКАДЕ не-видливи.
vancevtodor Trendafil veli:
quote:
Жената на Бучковски е зафатена како професор на неколку факултети. На Црвенковски си тера бизнис за својот и џепот на семејството. Не ќе губи време со сиромашни, гладни и болни.
A vamu Nijkolce pisuva od kaj 12 miloni dolari na Branko.Ke go jade stapot Nikolce,se do centa Branko moze da dokaze.
Strelec
quote:
Originally posted by vancevtodor
Trendafil veli:
Epa, nema muabet vekje po ova prashanje!!! Mozhe i da se zakluchi topikov... Trendafilcho ZAKON!:)
Makedon
quote:
Originally posted by vancevtodor
Trendafil veli:
quote:
Жената на Бучковски е зафатена како професор на неколку факултети. На Црвенковски си тера бизнис за својот и џепот на семејството. Не ќе губи време со сиромашни, гладни и болни.
A vamu Nijkolce pisuva od kaj 12 miloni dolari na Branko.Ke go jade stapot Nikolce,se do centa Branko moze da dokaze.
Zavcera ja gledav emisijata na Vasko Eftov "vo centar" okolu slucajot "tajni smetki"...site novinari, vklucuvajki gi i pro-SDSM orientiranite, kako Katerina Blazevska (Dnevnik), Emir Rizaov (Utrinski) itn. se sigurni deka celava rabota ke se zataska; duri, se razocarani od pretsedatelot, kako reagiral i kako se odnesuva po odnos na ovoj slucaj.