Makedonija pokaneta da bide chlen od Evropa
Makedonija pokaneta da bide chlen od Evropa
DJ_SHEMA [url="http://today.reuters.co.uk/news/newsArticle.aspx?type=worldNews&storyID=2005-12-17T015017Z_01_KNE706584_RTRUKOC_0_UK-EU-MACEDONIA.xml"]Reuters[/url] EU leaders grant Macedonia candidate status Sat Dec 17, 2005 1:50 AM GMT168 Printer Friendly | Email Article | RSS BRUSSELS (Reuters) - EU leaders agreed on Saturday to make Macedonia a candidate for membership of the bloc but said its entry would have to await a broader debate on how far the bloc should enlarge, an EU diplomat said. "The European Council decides to grant candidate country status to the former Yugoslav Republic of Macedonia," EU leaders agreed in written conclusions to a summit. "The European Council makes clear that further steps will have to be considered in the light of the debate on the enlargement strategy," they added.
Makedon Videte, strancite velat deka 'nekoj ne saka vlez na MKD vo EU", a sigurno toa ne e opozicijata, oti taa ne ja vodi politikata vo MKD. Емил Ерјавец: На добар пат сте да го уништите аграрот Игор Манасиевски 21.12.2005 Шокиран од веста дека Македонија ги скратила парите за земјоделците, словенечкиот експерт Емил Ерјавец предупредува, на добар пат сте да го уништите аграрот. Со помалку од 1% пари за оваа гранка, Македонија се оддалечува од Европа, не се приближува, вели шефот на преговарачкиот тим на Словенија за евроинтеграција на земјоделството. „Ме шокираше таа вест зашто овде сеуште не се знае каква е улогата на земјоделството во развојот и во европските интеграции. Со толку мал дел од буџетот речиси ништо не може да се стори. Како некој да не сака влез во ЕУ“, изјави проф. Емил Ерјавец, експерт за евроинтеграции на словенечкото земјоделство. Според Ерјавец, македонската Влада од земјоделството само црпи пари. Искуството од Словенија пак, покажува дека таму треба да инвестира. Словенија за три пати ги зголемила буџетските пари за аграрот. „Ние почнавме со околу 80 милиони евра, а сега се одвојуваат 240 милиони евра“, вели Ерјавец. Македонија за земјоделците лани издвојуваше 8 милиони и 800 илјади, а за догодина и тие се скратени на само 6 милиони и 800 илјади евра. Ова не е прв пат и странци да ги убедуваат властите дека треба да се инвестира во земјоделството. И Светска банка порача дека земјава мора да се сврти кон поддршка на аграрот. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55914
dejan Uste ne ja gledam Makedonija na EU sajtot pod 'Applicant Countries' ???
lav
quote:
Originally posted by dejan
Uste ne ja gledam Makedonija na EU sajtot pod 'Applicant Countries' ???
Барај под ФИРОМ....можеби и че најдеш нешто.....без датум?
beaver hunter Spored najnovite anketi na razno razni istrazhuvanja po popularnost vo Makedonija vodi VMRO-DPMNE. Vo sluchaj VMRO-DPMNE da dobie na narednite izbori,shto li kje napravat so kandidaturata za vlez vo EU??
Makedon
quote:
Originally posted by beaver hunter
Spored najnovite anketi na razno razni istrazhuvanja po popularnost vo Makedonija vodi VMRO-DPMNE. Vo sluchaj VMRO-DPMNE da dobie na narednite izbori,shto li kje napravat so kandidaturata za vlez vo EU??
Sigurno mnogu pojke od ovie segasnive[;)]
beaver hunter shto li e toa "mnogu pojke" ?
Strelec Aj za arno neka e... Ova e GOLEM USPEH za Makedonija i treba site da mu se raduvame! Se nadevam deka sega so mnogu pokrupni chekori kje trgneme kon gradenjeto na edna ekonomski zdrava i prosperitetna drzhava i deka site Makedonci kje se gordeeme so nea! Bravo! I'm sooo happy!!!:)
dada Sani Airlija! Mal chekor za choveshtvoto, golem chekor za Makedonija:)
dejan Cekaj! Koga EU sami ke ni kazat, koga Oli Rehn ke ni dojde vo Skopje, togas:))))))
wolf_pack Е па ај да се радуваме ама вели "candidate" само? Уште малку стрпение де...
Strelec wolf... Ниту една држава досега не е примена во ЕУ, а претходно да не била ’само’ кандидат... Таква е процедурата за влез во европското семејство!
profa Ne priznaa za kandidat sega? Jas baram po netov nemozam da najdam nisto,od kaj gi naogate ovie info? Aj,eve na bbc.com si pisua ubo: The EU leaders also agreed to grant formal candidate status to Macedonia. The decision had been delayed by the budget impasse, with France especially sceptical about the wisdom of expansion plans for the bloc while finances reamined undecided. So ubo te potkrevat vakvi infos. So sreka,a kolku vreme se ceka u taa waiting list:) Bugarive od koga cekaat na primer?
OooOo profa, google news (vidi [url="http://news.google.ca/news?hl=en&q=macedonia&btnG=Google+Search&sa=N&tab=wn"]tuka[/url]) BRAVO! Chekor napred!
dejan I jas se prasuvam isto profa hahaha
Strelec [url="http://asia.news.yahoo.com/051217/3/2ckqb.html"]Click[/url]!
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Cekaj! Koga EU sami ke ni kazat, koga Oli Rehn ke ni dojde vo Skopje, togas:))))))
quote:
Originally posted by dejan
I jas se prasuvam isto profa hahaha
dejan... Ti barem ne me iznenaduvaj... Znam deka epten ja sakash Makedonija i me iznenaduvaat vakvite komentari od tebe!?
profa Me cudi so na nasite strani/radia ne se slusa nisto okolu toa. EDIT: Leaders welcomed Macedonia's "significant progress" towards meeting the EU's political and economic criteria for membership, but made clear there was much further work to be done before Skopje could be considered for membership. Ovaa vekje ko grk da go kazal,ic ne me bendisa ili ja ne sum upaten u toa so kaza ovoj?
dada Sani
quote:
Originally posted by profa
Me cudi so na nasite strani/radia ne se slusa nisto okolu toa.
Mene me chude sho ne znaesh da izrachunash kolku e sega saato u Makedonija:) P.S. Morase vaka na radovishki da prasam, za da mozeme da se razbereme:)
profa kuklo zarem nema nokjni smeni po radiava nasi? Just asking
OooOo Eve mia.com.mk [url="http://www.mia.com.mk/mak/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\035-1612.htm"]tuka[/url] shto javuva ... МАКЕДОНИЈА ДОБИ КАНДИДАТСКИ СТАТУС ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ Европските лидери на средбата на врвот во Брисел рано изутрината одлучија да и доделат на Македонија статус кандидат за членство во ЕУ. Европските лидери во заклучоците усвоени на крајот од дводневниот Самит на ЕУ го поздравуваат "значајниот прогрес" на Македонија во исполнувањето на политичките и економските критериуми за членство во Унијата, но посочуваат дека пред земјата стои уште многу работа за исполнување на европските стандарди. Во завршниот документ се поздравува позитивното мислење на Европската комисија за македонската кандидатура, а Македонија се повикува да го продожли напредокот во реформите со цел да ги исполни условите за членство поставени од Комисијата. Во заклучоците е содржано и барањето на Франција да се отвори дебата во ЕУ околу идното проширување Унијата. "Европскиот совет укажува дека натамошните чекори ќе мора да бидат разгледани во дебата за стратегијата на проширување", стои во заклучоците од Самитот на ЕУ. Позитивната одлука на европските лидери на прес конференцијата во Брисел по завршувањето на Самитот ја потврди британскиот премиер Тони Блер, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ. "Визијата на ЕУ е обединета Европа. Македонија е дел од таа визија", рече Блер. Откако земјата ќе стане кандидат за членство треба да биде одреден датум за почнување преговори за сите аспекти за членство во Унијата - опфатени во 32 поглавја на законодавството на Унијата, вклучувајќи ја трговијата, животната средина, конкуренцијата и здравството... Земјата кандидат треба да ги усогласи нејзините закони со легислативата на ЕУ. Процесот до станување членка на ЕУ може да трае неколку години. Според резултатите од анкетата на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања, спроведена во октомври годинава, над 90 проценти од македонските граѓани сакаат Македонија да стане членка на ЕУ. Македонија поднесе апликација за членство во ЕУ на 22 март минатата година во Даблин, за време на ирското претседавање со Унијата. Одговорите на европрашалникот Македонија му ги предаде на претседателот на Европската комисја Жозе Мануел Барозо, на 14 февруари годинава, а на 9 ноемвр доби позитивно мислење во по однос на апликацијата за членство. Скопје и Брисел воспоставија дипломатски односи на крајот на 1995 година, а Македонија, како прва земја од регионот, ја потпиша Спогодбата за стабилизација и асоцијација во април 2001 година.
profa Znaci sea golemi obvrski drzavava nasa,kako da se sredi i da se pikne so pobrzo u EU. Aj boze moze ke se donese nekoj red sea.Po kolku se ceka za u EU,ima li nekoj nekoja prestava,znaenje za toa?
beaver hunter Kandidatskiot status za chlenstvo vo EU mozhe da se sporedi kako so zapishuvanje na fakultet.Studentot kje diplomira(Makedonija kje stane polnopraven chlen), otkoga kje gi polozhi ispitite.Kolku vreme kje pomine za da gi polozhi ispitite, zavisi od studentot. So Srekja upisot na falkultet :)
dejan Ama sto rekov jas sega! Samo sto cekam EU oficijalno da ni kaze!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by beaver hunter
Kandidatskiot status za chlenstvo vo EU mozhe da se sporedi kako so zapishuvanje na fakultet.
More povekje so koga kje go prashaat stariot ergen koga kje se zheni: -Koga kje se zhenish be? -V nedela. -Fala Bogu! -E da, ama koja nedela? [;)] Taka i priemot: v godina, ama koja godina, hmmm-hmmmm... Bi sakal da go podsetam vaka sobranoto radosno drushtvo na uslovot narechen "evolutivna klauzula" od dogovorot za stabilizacija i asocijacija. Me interesira samo dali statusot kandidat ima expiration date, oti ako ima sme go obrale bostanot [;)] Isto taka bi gi pokanil site VELIKOdostojnici od VELIKOBugarska, VELIKOSrpska, VELIKOGrchka i drugi VELIKI proviniencii da dojdat i da ni pluknat pod prozor. Za porevnosnite kje se najde zeleno dzhamche za brichenje na... Aj chestito... P.S. Koj vo Makedonija go slavi ova? Aj bapnete fotki troa posle slavjeto... ako se slavi mislam...
toni_a CESTITO NA MAKEDONSKIOT NAROD!!!!
Makedon Работава не е за радување. Ќе беше за радување ако добиевме датум за почеток на разговорите за приклучување кон ЕУ, како што доби Хрватска и Турција, а претходно Бугарија и Романија т.е. како сите земји кои сигурно ќе станат дел од ЕУ. Изгледа Македонија е во се исклучок; само Македонија има терористи во власта, само Македонија не се развива економски како сите останати од регионот, само Македонија има партизирано судство, само Македонија има највисок степен корупција, и по „нашите економски и национални успеси“ не рамнат со Свазиленд и афрички земји од тој калибар. Сега, сме пак на статусот „магарето, стапот и морковот“; ќе треба да „ги слушаме“ подмитените со пари од албанската мафија ЕУ представници, за да нашите пак болни за власт политичари остварат целосна федерализација на Македонија, а на крај пак ќе не изиграат и почетокот на преговорите може да отпочнат дури после 20-30 г., кога можеби и ЕУ нема да постои. Така е кога немате национална одговорност, чувство и тронка патриотизам; тоа го чувствува и ЕУ. Каква ќе биде таа членка на ЕУ, која толку лесно слуша секој од страна, кога терористите кои се бореа против уставот на државата ги претвори во борци за човекови права? Па утре таа земја ќе дејствува и декструктивно и во ЕУ!
dejan Za raduvanje e ova Makedon...sega datumot ke sledi. Ama kolku brzo toa ke dojde, ke zavisi od slednata godina.
concrete Bravo...posle podolgo vreme, kakvo takvo zadvizuvanje...baska sega se otvara sansa za prodavanje pamet na ova Evropa do besvest ...so popust,po 1000 EU na saat, .....najmalku edno 1000 strucnjaci samo od Makedonija ke najdat promtno rabota, za drugite Ex YU da ne zborime.....od prva raka preneseno: ova vo Brisel epten licelo na 14 Kongres na SKJ ( go pogodiv li Kongresot???).....ke mora sesrdno da im "pomogneme" so naseto iskustvo , ne za drugo ...da ne se sluci da JAVNEME MRTOV KONJ :):):)!!!!!!
dejan Eve od A1, izgleda javame zdrav konj[:D] http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55678
bugarinot Dragi makedontsi, vi chestitam ofitsielnoto proglasuvane na kandidatskiot status za prikljuchuvane kon EU! Gledam, vo diskusijava ima mnogu prashanja kako ke prodolzhi patot na Makedonija kon unijata. Eve eden sajt, ofitsielen portal na bugarskoto prikluchuvane. Se nadevam, ke bide korisen. Bugarskiot pat (ve molam, ne brishete, na bugarski e):
quote:
Декември 1995 Българското правителство взема решение да подаде молба за членство в ЕС. Април 1996 Европейската комисия връчва подробен въпросник на българското правителство с цел да подготви становище върху молбата за членство в ЕС на България. 10 декември 1999 Европейският съвет в Хелзинки взима решение да открие преговори с България, Латвия, Литва, Словакия, Румъния и Малта. 11 декември 1999 На срещата на високо равнище в Хелзинки, Финландия, Европейският съвет решава да открие преговори за присъединяването на България към ЕС. 15 февруари 2000 Първо заседание на Междуправителствената Конференция за присъединяването на България - официално откриване на преговорите. 15 юни 2004 Предварително са затворени две преговорни глави: "Политика в областта на конкуренцията" и "Други". Съветът на министрите обявява в Люксембург, че България технически е приключила преговорите за присъединяване към ЕС. 25 април 2005 Президентът Георги Първанов и премиерът Симеон Сакскобургготски, в присъствието на министъра на външните работи Соломон Паси и министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, подписват Договора за присъединяване на България към ЕС.
[url]http://www.evroportal.bg/index.php[/url] Sreken pat na Makedonija!
Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
Dragi makedontsi, vi chestitam ofitsielnoto proglasuvane na kandidatskiot status za prikljuchuvane kon EU! Gledam, vo diskusijava ima mnogu prashanja kako ke prodolzhi patot na Makedonija kon unijata. Eve eden sajt, ofitsielen portal na bugarskoto prikluchuvane. Se nadevam, ke bide korisen. Bugarskiot pat (ve molam, ne brishete, na bugarski e):
quote:
Декември 1995 Българското правителство взема решение да подаде молба за членство в ЕС. Април 1996 Европейската комисия връчва подробен въпросник на българското правителство с цел да подготви становище върху молбата за членство в ЕС на България. 10 декември 1999 Европейският съвет в Хелзинки взима решение да открие преговори с България, Латвия, Литва, Словакия, Румъния и Малта. 11 декември 1999 На срещата на високо равнище в Хелзинки, Финландия, Европейският съвет решава да открие преговори за присъединяването на България към ЕС. 15 февруари 2000 Първо заседание на Междуправителствената Конференция за присъединяването на България - официално откриване на преговорите. 15 юни 2004 Предварително са затворени две преговорни глави: "Политика в областта на конкуренцията" и "Други". Съветът на министрите обявява в Люксембург, че България технически е приключила преговорите за присъединяване към ЕС. 25 април 2005 Президентът Георги Първанов и премиерът Симеон Сакскобургготски, в присъствието на министъра на външните работи Соломон Паси и министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, подписват Договора за присъединяване на България към ЕС.
[url]http://www.evroportal.bg/index.php[/url] Sreken pat na Makedonija!
Абе в’лгар, овие од ЕУ викаат на В’лгарија ќе и го одложат членството во ЕУ за десеттина година, не сакаат циганарија како Романија и Бугарија во Европа. Ве лажат Вас исто како што не лажат и нас. Треба уште многу да се развива В’лгарија, а пред се да ги почитува основните човекови права, меѓу кои се и правото на НАЦИОНАЛНО САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ; ова не го говорам само за Македонците во Бугарија, туку и за Романците кои исто така се бројно малцинство, без никакви национални права.
bugarinot
quote:
Абе в’лгар, овие од ЕУ викаат на В’лгарија ќе и го одложат членството во ЕУ за десеттина година, не сакаат циганарија како Романија и Бугарија во Европа. Ве лажат Вас исто како што не лажат и нас. Треба уште многу да се развива В’лгарија, а пред се да ги почитува основните човекови права, меѓу кои се и правото на НАЦИОНАЛНО САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ; ова не го говорам само за Македонците во Бугарија, туку и за Романците кои исто така се бројно малцинство, без никакви национални права.
Ozbilno gledano ima dva pata zachlenuvaneto na Romanija i Bugarija da se odlozhi. Ediniot e preku klauzata za odlozhuvane, ali toa ke bide moshne teshko i e praktichki malo verojatno. Zoshto? Vo dogovorot za prikluchuvane se saka site drzhavi bez izkluchok da potvrdat deka Bugarija ke bide odlozhena, i samo edna da glasa za prikluchuvane, nema da ima odlozhuvane. Drugiot pat za odlozhuvane e povrzan so ratifikatsijata na dogovorot za prikluchuvane od vladite i sobranijata na drzhavite od EU, koj protses mozhe da bide namerno odlozhen taka, shto kon krajot na 2007 dogovorot da ne e zavrshen od site, koe ke znachi odlozhuvane. Bidejki prvoto ne e praktichki mozhno, vtoroto ne e iskljucheno. Inaku za odlozhuvane so 10 godini i slichno ne se zbori, dogovorite na Romanija i Bugarija imat klauza za samo 1 godina odlagane. Prashanjata za natsionalnite prava na Romantsite vo Bugarija ne se problem, tie se sosem malka grupa. Me iznenaduvash so tie zborovi. Megju Romanija i Bugarija nema otvoreni prashanja, dvete se, mislam, dobar tandem. EU dosega e barala promeni vo odnosot samo kon romite, kade problemi navistina ima. Generalno vo pravo si, sekoja drzhava vinagi trebva ushte da se razviva.
bugarinot Me izvinete, molam.
quote:
Drugiot pat za odlozhuvane e povrzan so ratifikatsijata na dogovorot za prikluchuvane od vladite i sobranijata na drzhavite od EU, koj protses mozhe da bide namerno odlozhen taka, shto kon krajot na 2007 dogovorot da ne e zavrshen od site, koe ke znachi odlozhuvane.
Nezavrsheno ratifikuvane kon krajot na 2006.
slasa Sega treba so glava malce povejke da se svestime i podobro da rabotime Na ova Celoi Vreme Branko i SDS rabotea celtas im bese da se uklucime vo pregovori so EU . IU ako ovoj Makedopn i VMRO-Ovciite celo vreme i ovde sirat nekjoi si zxabludni propagandi , a isto i vo Makedonija se protiv ova denesna Vlada .. samo ne im uspea nisto da rtasipoat .. Da zivee Makedonija
Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
Абе в’лгар, овие од ЕУ викаат на В’лгарија ќе и го одложат членството во ЕУ за десеттина година, не сакаат циганарија како Романија и Бугарија во Европа. Ве лажат Вас исто како што не лажат и нас. Треба уште многу да се развива В’лгарија, а пред се да ги почитува основните човекови права, меѓу кои се и правото на НАЦИОНАЛНО САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ; ова не го говорам само за Македонците во Бугарија, туку и за Романците кои исто така се бројно малцинство, без никакви национални права.
Ozbilno gledano ima dva pata zachlenuvaneto na Romanija i Bugarija da se odlozhi. Ediniot e preku klauzata za odlozhuvane, ali toa ke bide moshne teshko i e praktichki malo verojatno. Zoshto? Vo dogovorot za prikluchuvane se saka site drzhavi bez izkluchok da potvrdat deka Bugarija ke bide odlozhena, i samo edna da glasa za prikluchuvane, nema da ima odlozhuvane. Drugiot pat za odlozhuvane e povrzan so ratifikatsijata na dogovorot za prikluchuvane od vladite i sobranijata na drzhavite od EU, koj protses mozhe da bide namerno odlozhen taka, shto kon krajot na 2007 dogovorot da ne e zavrshen od site, koe ke znachi odlozhuvane. Bidejki prvoto ne e praktichki mozhno, vtoroto ne e iskljucheno. Inaku za odlozhuvane so 10 godini i slichno ne se zbori, dogovorite na Romanija i Bugarija imat klauza za samo 1 godina odlagane. Prashanjata za natsionalnite prava na Romantsite vo Bugarija ne se problem, tie se sosem malka grupa. Me iznenaduvash so tie zborovi. Megju Romanija i Bugarija nema otvoreni prashanja, dvete se, mislam, dobar tandem. EU dosega e barala promeni vo odnosot samo kon romite, kade problemi navistina ima. Generalno vo pravo si, sekoja drzhava vinagi trebva ushte da se razviva.
Abe ke vidis ke Vi odlozat i Vam i na romancite vlez vo EU se do 2014 godina. Siguren sum vo toa! Hrvatska ke vleze vo EU mnogu pred Vas, zapad e taa drzava; a ako dojde VMRO na vlast vo MKD, i MKD ke ve prestigne [;)]
bugarinot
quote:
Abe ke vidis ke Vi odlozat i Vam i na romancite vlez vo EU se do 2014 godina. Siguren sum vo toa! Hrvatska ke vleze vo EU mnogu pred Vas, zapad e taa drzava; a ako dojde VMRO na vlast vo MKD, i MKD ke ve prestigne.
Ke pozhiveeme, ke vidime. Ako prochitash informatsiite za bjudzhetot na EU do 2013, koj se odobri sinoka, ke vidish shto e planirano. Romanija i Bugarija imat del ushte za 2007, pritoa delot ne e namalen vo sporedba so postarite planovi.
Makedon
quote:
Originally posted by slasa
Sega treba so glava malce povejke da se svestime i podobro da rabotime Na ova Celoi Vreme Branko i SDS rabotea celtas im bese da se uklucime vo pregovori so EU . IU ako ovoj Makedopn i VMRO-Ovciite celo vreme i ovde sirat nekjoi si zxabludni propagandi , a isto i vo Makedonija se protiv ova denesna Vlada .. samo ne im uspea nisto da rtasipoat .. Da zivee Makedonija
Slasa, rano e za rakijka....nekako mnogu konfuzen si mi[;)]
intel Нека ни е со среќа, само напред!! Нека пукнат душманите[^]
Josip Broz Честитки за големиот успех на револуционерната партија СДСМ-УЧК!
dejan Bas da puknat dusmanite
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Нека ни е со среќа, само напред!! Нека пукнат душманите[^]
Od tvoja usta vo bozji usi [:D]
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Работава не е за радување.
Epa aj da taguvame ... tu be sho lugje bevte!
dejan Ne, sto covek Makedon bese:p
Strelec [img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon.jpg[/img]
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Jas mislam deka site sto insistiraa na statusov pocnuvajki ovde od forumov (Strelec i ostanatite) bez nikakva analiza sto ova znaci, deka site ke pocnat da ulagaat vo Makedonija. Zatoa sto ako navistina mislat deka nesto znaci toa za Makedonija, togas bi trebalo rabotite da trgnat napred taka da toa sto go imaat zastedeno vo stranstvo so makotrpna rabota neka go ulozat vo Makedonija sega zatoa sto ke im se vrati povekekratno. Eve, neka se izjasnat na forumov sega, i ako ne mislat da pocnat da ulagaat zaradi kandidatskiov status, neka objsnat zosto ne mislat taka.
Satanico... Го заклучиле топикот таму, па затоа овде ќе ти одговорам! Ме прашуваш дали би вложил пари во Македонија, сега откако се слуќи тоа што се случи... Епа НЕ БИ ВЛОЖИЛ! Едно контра прашање до тебе... Ќе вложеше ли ти пари во Македонија, ако ЕУ не и’ доделеше статус ’Кандидат за членство’??? Мислам дека ми ја разбираш поентата... А сега да образложам зошто јас не би вложил... Причината е во тоа што Македонија е во моментов многу несигурна земја за вложување... Има многу фактори зошто е тоа така (нарушените меѓуетнички односи, проблемите со соседите, блокади, ембарга, многу лошата стартна позиција откако Југославија се подели итн. итн.), но убедливо најголема причина е катастрофалното водење на државата од страна на СДСМ И ВМРО ДПМНЕ... Одговорноста на првите ја сметам за поголема, само поради тоа што многу подолго беа на власт и имаа многу повеќе шанса нешто да сторат за Македонија! Од друга страна, трета релевантна политичка сила во Македонија во моментов нема... Ниту може да се очекува наскоро да се појави... Тоа значи дека овие две политички сили ни се НУЖНО ЗЛО! За жал, немаме поарни! Во една таква ситуација, за Македонија ова што се случи ноќеска е лек на рана... Има неколку придобивки... Најголемата придобивка е во тоа што ’нешто се случи’... Од статус-кво ситуација (таква каква што ни беше), никој не би имал корист! Како можеме да посакуваме да си остане како што беше, ако ситуацијата е повеќе од катастрофална!? Втора придобивка е следново... Да не заборавиме дека државноста на Македонија не ни беше (и не ни е) комплетно заокружена... Има уште многу сили (внатре и надвор) што сеуште сонуваат за територијата на Македонија... Со една ваква одлука, бројот на душманите логично е да се намали и апетитите во голема мера ќе им згаснат... Третата придобивка е во тоа што ова е процес што ЌЕ ТРАЕ... Мониторингот од страна на Европа допрва престои... Ќе има многу пеглање и усогласување на закони и особено строги барања за нивна примена... Многу европски фондови се ПОДотвараат, но сосема ќе се отворат дури тогаш кога ќе почнеме европски да размислуваме, да создадеме добри проекти и со еден квалитетен менаџментски пристап да стигнеме до успехот. Постојано велиме дека има квалитети во нашиот човек... Епа еве шанса и да го докажеме тоа! Satanico... Македонија не стана преку ноќ добра држава за живеење... За да се стигне дотаму, има уште многу пат да се изоди... Убаво кажа hunter кога рече дека Македонија само се запиша на факултет, а за да се стигне до дипломата, ИМА УШТЕ МНОГУ! Не гледај трагично на овој настан... Радувај му се! Остави ги нека жалат и нека патат само оние што им е посилна омразата кон една или друга политичка гарнитура, отколку љубовта кон Македонија! Еве еден бисер од таквите (на еден друг топик): katastrofalna odluka na EU, ova e dokaz deka vladata na sdsm uspesno raboti, a site znaeme kolku se uspesni Токму таквите се и најголеми душмани на Македонија!
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
[img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon.jpg[/img]
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Jas mislam deka site sto insistiraa na statusov pocnuvajki ovde od forumov (Strelec i ostanatite) bez nikakva analiza sto ova znaci, deka site ke pocnat da ulagaat vo Makedonija. Zatoa sto ako navistina mislat deka nesto znaci toa za Makedonija, togas bi trebalo rabotite da trgnat napred taka da toa sto go imaat zastedeno vo stranstvo so makotrpna rabota neka go ulozat vo Makedonija sega zatoa sto ke im se vrati povekekratno. Eve, neka se izjasnat na forumov sega, i ako ne mislat da pocnat da ulagaat zaradi kandidatskiov status, neka objsnat zosto ne mislat taka.
Satanico... Го заклучиле топикот таму, па затоа овде ќе ти одговорам! Ме прашуваш дали би вложил пари во Македонија, сега откако се слуќи тоа што се случи... Епа НЕ БИ ВЛОЖИЛ! Едно контра прашање до тебе... Ќе вложеше ли ти пари во Македонија, ако ЕУ не и’ доделеше статус ’Кандидат за членство’??? Мислам дека ми ја разбираш поентата... А сега да образложам зошто јас не би вложил... Причината е во тоа што Македонија е во моментов многу несигурна земја за вложување... Има многу фактори зошто е тоа така (нарушените меѓуетнички односи, проблемите со соседите, блокади, ембарга, многу лошата стартна позиција откако Југославија се подели итн. итн.), но убедливо најголема причина е катастрофалното водење на државата од страна на СДСМ И ВМРО ДПМНЕ... Одговорноста на првите ја сметам за поголема, само поради тоа што многу подолго беа на власт и имаа многу повеќе шанса нешто да сторат за Македонија! Од друга страна, трета релевантна политичка сила во Македонија во моментов нема... Ниту може да се очекува наскоро да се појави... Тоа значи дека овие две политички сили ни се НУЖНО ЗЛО! За жал, немаме поарни! Во една таква ситуација, за Македонија ова што се случи ноќеска е лек на рана... Има неколку придобивки... Најголемата придобивка е во тоа што ’нешто се случи’... Од статус-кво ситуација (таква каква што ни беше), никој не би имал корист! Како можеме да посакуваме да си остане како што беше, ако ситуацијата е повеќе од катастрофална!? Втора придобивка е следново... Да не заборавиме дека државноста на Македонија не ни беше (и не ни е) комплетно заокружена... Има уште многу сили (внатре и надвор) што сеуште сонуваат за територијата на Македонија... Со една ваква одлука, бројот на душманите логично е да се намали и апетитите во голема мера ќе им згаснат... Третата придобивка е во тоа што ова е процес што ЌЕ ТРАЕ... Мониторингот од страна на Европа допрва престои... Ќе има многу пеглање и усогласување на закони и особено строги барања за нивна примена... Многу европски фондови се ПОДотвараат, но сосема ќе се отворат дури тогаш кога ќе почнеме европски да размислуваме, да создадеме добри проекти и со еден квалитетен менаџментски пристап да стигнеме до успехот. Постојано велиме дека има квалитети во нашиот човек... Епа еве шанса и да го докажеме тоа! Satanico... Македонија не стана преку ноќ добра држава за живеење... За да се стигне дотаму, има уште многу пат да се изоди... Убаво кажа hunter кога рече дека Македонија само се запиша на факултет, а за да се стигне до дипломата, ИМА УШТЕ МНОГУ! Не гледај трагично на овој настан... Радувај му се! Остави ги нека жалат и нека патат само оние што им е посилна омразата кон една или друга политичка гарнитура, отколку љубовта кон Македонија! Еве еден бисер од таквите (на еден друг топик): katastrofalna odluka na EU, ova e dokaz deka vladata na sdsm uspesno raboti, a site znaeme kolku se uspesni Токму таквите се и најголеми душмани на Македонија!
Стрелчо да беше ПАТРИОТ, без разлика на се‘ ќе инвестираше во Македонија; барем некоја гладна уста ќе наранеше. Ако ја сакаш татковината, ако си патриот, нема причина зошто не би инвестирал во Македонија. И не сме толку неинтересни, кога низа големи групации како Дојче Телеком, Гленкор, „Инвестас“, сопственикот на Фени Индустри и Силмак, многу грчки фирми и фирмичиња...Испаднаа грците поголеми патриоти од тебе, или можеби се наша егејчана тоа?
Strelec Makedon... ПУКНИ ОД МАКА!:))) Мојот текст не беше наменет за такви како тебе, туку за оние што и’ сакаат добро на Македонија... Само тие можат да ме сватат што сакав да кажам! [img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon2.jpg[/img]
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
Makedon... ПУКНИ ОД МАКА!:))) Мојот текст не беше наменет за такви како тебе, туку за оние што и’ сакаат добро на Македонија... Само тие можат да ме сватат што сакав да кажам! [img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon2.jpg[/img]
Нема зошто да пукнам од мака, како прво не сум дебел-надуван, а како второ не сум завидлив човек. Тие што и‘ сакает добро на Македонија и се патриоти, инвестираат во неа, па дури и била ко Уганда. Грците да не се будали што инвестираат по Македонија; посеизгледа повеќе и сакаат добро на МКД од некои „наши“, кои секаде ќе инвестираат само не во МКД. Да не и‘ сакав добро на Македонија, најлесно ќе ми беше да побегнам во странство, а моето место ќе го препуштев на некој Косовар. А јас имам и имав можности да работат во Швајцарија и Нов Зеланд, но ете тоа не го правам како некои наши „големи патриоти“ кои ми солат памет мене на форуми.
beaver hunter a be chuek.... oj podzamij se vo vardaro... se ispo-onadi.............
Makedon
quote:
Originally posted by beaver hunter
a be chuek.... oj podzamij se vo vardaro... se ispo-onadi.............
I tebe nesto te zaonakva? [;)]
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
Makedon... ПУКНИ ОД МАКА!:))) Мојот текст не беше наменет за такви како тебе, туку за оние што и’ сакаат добро на Македонија... Само тие можат да ме сватат што сакав да кажам! [img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon2.jpg[/img]
Нема зошто да пукнам од мака, како прво не сум дебел-надуван, а како второ не сум завидлив човек. Тие што и‘ сакает добро на Македонија и се патриоти, инвестираат во неа, па дури и била ко Уганда. Грците да не се будали што инвестираат по Македонија; посеизгледа повеќе и сакаат добро на МКД од некои „наши“, кои секаде ќе инвестираат само не во МКД. Да не и‘ сакав добро на Македонија, најлесно ќе ми беше да побегнам во странство, а моето место ќе го препуштев на некој Косовар. А јас имам и имав можности да работат во Швајцарија и Нов Зеланд, но ете тоа не го правам како некои наши „големи патриоти“ кои ми солат памет мене на форуми.
AJ objansni mi te molam shto znachi patriot i dali mora da si zhitel na edna drzavat da si patriot? Jas toa go razbiram kako sakanje na svojata sopstvena zemja. Kade i da si, ako si ja sakash svojata zemja, ti si patriot. Shto znachi mozesh bilo kade da zhiveesh. Toa shto sme nadvor ne znachi deka pomalce ja sakame Makedonija od tebe. Chinot na zaminuvanje od Makeodnija e sekogash rizichen i site nie sme zrtvuvale mnogu koga sme zaminale od nashata tatkovina. Ne e samo da imash moznosti da zaminesh nadvor, tuku da imash muda da go napravish toa. Mozes edinstveno da gi prezirash onie Makedonci vo dijasporata koi ne dremat po vakvi Makedonski forumi i koi ja zaboravile Makedonija. Vprochem, koja e velichinata na tvojata lichnost da gi sudish drugite? Gledaj si za sebe, a gospod neka ne sudi. Diskusijata e Makedonija vo EU, a ne strelec i ostanatite MAKEDONCI koi se nadvor od Makedonija.
Whitebaby So srekja Makedonijo!
tomislav1978 Со среќа и нека пукнат душманите(овде многу ги имало) p.s. Makedon од мака ке добие инфаркт [:D]
Jakov [img]http://tinypic.com/ip9laq[/img]
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
[img]http://tinypic.com/ip9laq[/img]
Jakovche, srcence moe...kisses[;)]
intel Ама се слатки последниве двајца, како презреани мандаринчиња...ај одиме на поморанџи ако не а?
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Ама се слатки последниве двајца, како презреани мандаринчиња...ај одиме на поморанџи ако не а?
Ti nesto ko da si ni ljubomoren [:D]
intel Сачувај боже, јас сум женет човек што ти е?;)))
Haskovo Chestito na celia narod na R Makedonia.
Great_Macedonian Kako prvo, za da ne bidam pogresno svaten, BRAVO MAKEDONIJO ZA KANDIDATSKIOT STATUS!! SO SREJKA NEKA NI BIDE :) sakam da kazam deka i makedon ima pravo koga napisa.... Quote Makedon: Работава не е за радување. Ќе беше за радување ако добиевме датум за почеток на разговорите за приклучување кон ЕУ, како што доби Хрватска и Турција, а претходно Бугарија и Романија т.е. како сите земји кои сигурно ќе станат дел од ЕУ. Изгледа Македонија е во се исклучок; само Македонија има терористи во власта, само Македонија не се развива економски како сите останати од регионот, само Македонија има партизирано судство, само Македонија има највисок степен корупција, и по „нашите економски и национални успеси“ не рамнат со Свазиленд и афрички земји од тој калибар. Сега, сме пак на статусот „магарето, стапот и морковот“; ќе треба да „ги слушаме“ подмитените со пари од албанската мафија ЕУ представници, за да нашите пак болни за власт политичари остварат целосна федерализација на Македонија, а на крај пак ќе не изиграат и почетокот на преговорите може да отпочнат дури после 20-30 г., кога можеби и ЕУ нема да постои. Така е кога немате национална одговорност, чувство и тронка патриотизам; тоа го чувствува и ЕУ. Каква ќе биде таа членка на ЕУ, која толку лесно слуша секој од страна, кога терористите кои се бореа против уставот на државата ги претвори во борци за човекови права? Па утре таа земја ќе дејствува и декструктивно и во ЕУ! ----------------------------------------------------- Makedon, AMIN! imas pravo, samo gresis za EU.. ne za 30godini, ke vlezime vo EU mnogu brzo, znaes zasto? zas ima uste ostanato od makedonstinata za branko i bucko da rasprodavet. Inace sreka so sds ja ima sekerinska inace tesko makedonija. plus... Quote Slasa: Sega treba so glava malce povejke da se svestime i podobro da rabotime Na ova Celoi Vreme Branko i SDS rabotea celtas im bese da se uklucime vo pregovori so EU . IU ako ovoj Makedopn i VMRO-Ovciite celo vreme i ovde sirat nekjoi si zxabludni propagandi , a isto i vo Makedonija se protiv ova denesna Vlada .. samo ne im uspea nisto da rtasipoat .. Da zivee Makedonija ----------------------------------------------- aham.... a povtorimi vujco, barem mene na private, sto mislese ti za gore navedenite "najzasluzni" koga lani tie im ja podarija struga na albanskite "komandanti". Ne sakam da bidam svaten pogresno, sreken sum sto makedonija stana kandidat za EU, no taa stana kandidat poradi pogresni faktori, ne poradi nekakov politicki ili ekonomski napredok sto nikade go nema, makedonija stana kandidat SAMO pordai toa sto ne samo sto se ispolna ramkovniot dogovor, NO PORADI TOA STO BRANKO I BUCKO IM DADOA NA UCKite SVE STO POSAKAJA. Znaci imase vlasta izbor.. "rasprodazba na makedonskite nacionalni interesi i napredok kon EU" ili... "cuvanje i brananje na makedonskite nacionalni interesi, i podaleku od EU". Bravo za kandidatski status, no mene ne mi e pomil od makedonskite nacionalni interesi. Vo pravo e slasa.. branko e "naj zasluzen" za kandidatskiot status:) aj so sreka neka ni bide na ne-makedonska fyro-makedonia vo EU! Pozdrav za EU integracija, no ne za integracija koja se pravi so komanduvanje na "komandantite" od UCK na Makedonija, i prakanje na makedonskite braniteli vo HAG. A za kolku od vas ste patrioti, se pokazavte koga ja otvoriv temata za 'brat ljube'.
Jakov Editirano od administratorot. Nema potreba od mesanje familija!
Jakov
quote:
Originally posted by Jakov
Editirano od administratorot. Nema potreba od mesanje familija!
Posto ne emeam da interveniram kaj crvenoto samo dva tri zbora. Ne za drugo da ne ostane nejasno nesto. Moze Makedon da ne razbere sto bese muabetot. Mojot post imase kratok rok na upotreba i sakav da go izbirsam stom projde 00.00 ili 18.00, ama ete adminot e revnosen vecerva i rabote. Znaci familija ne spomanv jas spomna nekoj drug.A koga veke spomnavme nekoi raboti ne ek bese loso da ja videvme revnosta i dva posta pogore on onie na Iki. I ovoj post e so kratok rok. Mzoete da go izbirsete koga ke go rpocitate gore u smetkovodstvo, t.e administracija se izvinuvam ve pomesav so nekoj drugi. FALA eve ako mu se linka na nekogo neka poveli... editirano od smetkovoditelot dj_shema
Pana So sreka da ni e.Im cestitam na site gragani na Makedonija. Sega se vrativ od plostad od proslavata i bese mnogu ubavo i mnogu veselo. Neka crknat da bogda site dusmani koj bea protiv kandidatskiot status na Makedonija. Od utre pocnuvame da rabotimne za datumot za pregovori i ic ne gi reckame ovie defetistive na forumov.
Christian Cestito neka ni e i samo napred da odime.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Pana
... Od utre pocnuvame da rabotimne za datumot za pregovori i ic ne gi reckame ovie defetistive na forumov.
Koj toa "pochnuva" da raboti na datumot, VIE partiskata peshadija? Ima shansa da se dobie datum ako ve istera nekoj na ledina pred strelechki vod, pa da se pochne nanovo i na zdravo...
Karnichu ko ve istera nekoj na ledina pred strelechki vod немој така бе брат. Ако не беа тие партиски војници, Македонија никогаш немаше да го постигне овој успех. Ако на нивно место беа ДПМНЕ, гарант ќе ја укакаа работата. Или ќе се инаетеа за Струга, ќе сакаа да ја остават македонска, или Љубета не ќе го даваа за Хаг.. Европа никогаш не ќе ја видевме! Боже, пази ме од будала пријател (ДПМНЕ) и од умен душман (СДСМ)!.
dejan Eve sto bidna na plostadot http://media.a1.com.mk/members/index.php brzo da ne go smenat!!
suspect So srejka za kandidatskiot status i chestito Makedonijo...!!! Mene mi se chini malku smeshno i prekumerno vcherashnoto slavenje.....yes da e redno da se odbelezhi uspehot ,ama ona beshe kako da se slavi priem vo EU....[:)] I sho ste se raspolemizirale sega vaka-onaka,datumi nemanje ,prichini naveduvanje,posledici predviduvanje......raduvajte se malku......za datumite ima vreme,i toa ke dojdi.Sepak e chin za uvazhuvanje....mozheshe i da ne bidi.....a za investiranje.....i toa ne bega...se so red.
f9 Prvo...da im chestitam na onie koj mislat deka ova e ispraven pat za Republika Makedonija-zdruzhuvanje so drugite Evropski zemji vo unija(Iako jas sum protiv takov politichki k*rs). Ako ne beshe blokirana Republika Makedonija so politikata na Grcija pred desettina+ godini,mozhebi i ke nemavme radikalizacii i do sega ke bevme vo unijata.Od togash pa do denes pominaa godini vo koj potpishavme dogovor za stabilizacija i asocijacija,odgovorivme na iljadnicite prashanja i na molbata ni e odgovoreno deka ni se priznava i prifakja kandidaturata.Shto ni predstoi...pregovori so sekoja zemja chlenka na EU po 30 temi definirani kako Helsinshki kriteriumi i potpishuvanje na dogovori koj ke treba da gi ratifikuva sekoja zemja od tie 25 pozitivno,nekoj so odluki na vladi,a nekoj i so referendumi. Znachi samoto vleguvanje vo EU mozhe da bide mnogu komplicirano.Do sega zemjite na EU ovoj skap proces go finansiraa,no po se izgleda deka so Makedonija ke se postapuva po specijalen rezhim.Nikako da se otkachime od teshkoto i da go igrame lesnoto....
tomislav1978
quote:
Originally posted by f9
Prvo...da im chestitam na onie koj mislat deka ova e ispraven pat za Republika Makedonija-zdruzhuvanje so drugite Evropski zemji vo unija(Iako jas sum protiv takov politichki k*rs).
па ај да се здружиме со сомалија, ангола, тунгузија .....
suspect f9....teshkoto e tradicija so koren vo Makedonija i grevota e da ne ja odrzhuvame...[;)] Za dilemata "shto ke beshe ako...." mozi da se nagajga do bezsvest i pak ke ostani dilema... deka EU ne e rajot...jasno e,....kako i zoshto se obezbedi status na kandidat za chlenstvo....i toa e jasno,ama mene ne mi e jasno zoshto ne mozhi da dominira optimizam barem vo situacii koi vetuvaat pozitivni promeni vo nekolku sveri na dejstvuvanje, makar tie bile i malku i bavni i neizvesni i po malku dalechni....???
Jakov
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by Pana
... Od utre pocnuvame da rabotimne za datumot za pregovori i ic ne gi reckame ovie defetistive na forumov.
Koj toa "pochnuva" da raboti na datumot, VIE partiskata peshadija? Ima shansa da se dobie datum ako ve istera nekoj na ledina pred strelechki vod, pa da se pochne nanovo i na zdravo...
Achtung...samo da te informiram, denes e utre-to na Pana. Jas sto tuku se vrativ od Crnice na setanje bev.... Pred Bihakka 8 intenzivno se raboti na ona sto spomna Pana. Iscisten e celiot sneg od patekite i vlezot vo "firmata". DO pladne se andevaat da go iscistat i parkingot i pozadi kaj kjumezot.... Grabat napred ovie plavusive, slusaj so ti kazuva Pana. Na Vodno pak se zabelezani nekolku pomali vmrodpmne grupi so vreki. Izgleda sobiraat sneg za da im go isturat na patot i da im gi namalat sansite za vlez vo EU na pancovistive.
concrete Pocnale,.... a??? I ednite i drugite...bravo!!!
DJ_SHEMA Eve nekolku sliki od proslavata [img]http://195.26.131.100/miafoto/miafotom/12568.jpg[/img] [img]http://195.26.131.100/miafoto/miafotom/12566.jpg[/img]
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Karnichu
... Ако не беа тие партиски војници, Македонија никогаш немаше да го постигне овој успех... Боже, пази ме од будала пријател (ДПМНЕ) и од умен душман (СДСМ)!.
Pa mozhesh komotno da im se pridruzhish vo stroenjeto pred vodot. Bez segashnava partiska prashinarija nemashe da gledame nakaj EU i NATO kako posledna slamka na spasot. Bez shebecive kje bevme dosega daleku popristojno mesto za zhiveenje. Samo slep mozhe da bara prijateli vo koalicijata VMRO-SDSM
Karnichu Ако не беа тие партиски војници, Македонија никогаш немаше да го постигне овој успех... никој друг со толку жар, ентусијазам и доследност не ги извршува наредбите - услови за влез во ЕУ и НАТО: - Интелектуалци убијци и образовани криминалци во владата, - територијална поделба за да биде една и цела Македонија Албанија, - потсмев кон национализмот - ако не е албански, разбира се, - приватизација по мерка за Европа - респект кон педерите (диктирано од Европа, или..) - итн. И читај прескокнуваш пасуси: сегашнава победа не е крај, туку почеток. Има уште многу работи да се завршат за да се стигне до целта. Чувај ме боже, од будала пријател и од умен душман!
mikael My fellow macedonians ! My fellow macedonians acrose the world, This is a day we should remember in happines and maybe sadnes. The Europen Union (Eu) has granted the Macedonian Republic candidtae status for the Europen union. "Applouds, applouds, applouds applouds and more applouds"[:D][:D][:D][:D][:D] This is a day we should be proud and happy for are beloved country and are home nation. Of course i feel much greatfull for the macedonian nation and the macedonian people in balkan. I ask my self should we be happy or pesemistic about the Europen Union. What will happen with the macedonian name? What will happen with the goverement? And the macedonian Future? That#180;s some quetions i and many macedonians across the world ask themselvf today. Yes ofcurse this is a great experience for Macedonia and a great chans to get closer and closer to the Europen Union. But shouldet we fear?! What will happed witch the macedonian name? our#180;s country#180;s name? The Macedonian people are to blind to see. The time we macedonians will come into the Europen Union, that time te Eu will be divided like are country. Haven#180;t macedonia thought about the macedonian problems now when we are a candidate country to the Eu?!. Ohh Yes, the Greeks? i forgotten them? do the macedonian people really tink that the Greek nation (Europen Nation) will let the macedonian nation in with the name Republic of Macedonia? i youst fear for that they. WILL THE MACEDONIAN CHANGE THE NAME OF YOUR COUNTRY? MY NAME? YOUR NAME? WILL THE MACEDONIAN GOVEREMENT AND THE MACEDONIAN PEOPLE SELL THE NAME MACEDONIA FOR A UNION? ORE SHALL WE STAND ARE GROUND AND BE PROUD FOR AR NAME AND ARE HISTORY AND THE LOVE WE HAVE FOR ARE BROTHERS AND SISTERS? AND THE MACEDONIAN NATION???!!!! This is a quation we shall ask are self! the greeks would never accept that we are coming in to the europen union! The macedonians are blind they dont se that the problem in macedonia is the goverment, and the macedonian constution. The macedonian nation is devided! It#180;s a brink to war between two people. I hope Macedonia will survive this. //My biggest love for macedonia//Mikii
f9 Za Tomislav...Norveshka i Shvajcarija ne se chlenki na unijata.Republika Makedonija od osamostojuvanjeto do denes ja gleda idninata vo gubenje na golem del od suverenosta vo interes na prikluchok kon unija.Prikluchokot kon unija ne e isto kako prikluchokot kon federacija.Toa e pat so eden pravec. Unijata ekonomski so poslednite proshiruvanja go zgolemi brojot na zhiteli za edna tretina,istite tie zemji koj vlegoa donesoa vo budzetot 5%,kolku edna Danska.Nie kako i mnogute drugi kandidati ja gledame unijata kako reshenie na site problemi,kako eden vid na magichno stapche.Dali toa magichno stapche ke go reshi problemot so ekonomijata,natalitetot,pravnata sigurnost i kriminalot?
lav Сета оваа рашамонијада која беше (особено поткрепена со помош на медиумите кои се од нив контролирани) претворена во едно големо ДА СЕ БИДЕ ИЛИ НЕ....а всашност (од истите тие) своевремно беше исмевано (се мисли на Словенија) како предавнички чин , а сега (после10-сетина години задоцнение) истото ете се БАРА но и ОЧЕКУВА од страна на ЕУ. пс Да беа умни (а не беа ...а и ниту сега не се) надлежните ни владетели сета ова работа ќе беше ЗАВРШЕНА со СИТЕ „нишани„ како и секоја НОРМАЛНА држава ..која е посакувана во друштвото на одбраните Нации. А ние денес добивме „покана„ ..односно статус , а кој тоа всашност и не е?. Односно добивме „БУМАШКА„ ама без печат и валиден потпис , разбира се без датум. ппс Иако е напредок ...не треба да се слави и трошат толку пари земени од сиромасите , ами да се види што се не очекува таму ...а ние ете таков е впечатокот ....си мислиме дека нешто ќе добиеме. Јас мислам дека НИКОЈ не е БОГАТ ако повеќе ДАВА одошто ЗЕМА (не-културен збор е ГРАБА , како замена). И нека ни е честито ..иако владетеливе заборавија дека ги берат плодовите од дрвото кој некој друг го засадил...колку да се знае...нели???.
трендафил За жал, не мислам дека сме поканети за членство. Само добивме ветување дека некогаш ќе бидеме поканети. Ова му доаѓа како да добиеш покана за свадба, а да не знаеш на кој датум ќе се прави свадбата и дали воопшто ќе ја има. Не мора да значи ниту дека некоја од земјите што немаат кандидатура нема пред нас да влезе во ЕУ. Тоа зависи од сите нас пред се`. Како што пред Хрватска потпишавме договор за асоцијација и стабилизација, а по делувањето на терористите на Али Ахмети Хрватска стана кандидат пред нас. И тоа со датум и со многу малку и помали забелешки во однос на нашите. Но да се надеваме дека Господ или ќе и даде памет на оваа влада или на нас да избереме друга. Или уште подобро да ни даде сила да се бориме и избориме за поправање на грешките на власта (било која).
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил
За жал, не мислам дека сме поканети за членство. Само добивме ветување дека некогаш ќе бидеме поканети. Ова му доаѓа како да добиеш покана за свадба, а да не знаеш на кој датум ќе се прави свадбата и дали воопшто ќе ја има. Не мора да значи ниту дека некоја од земјите што немаат кандидатура нема пред нас да влезе во ЕУ. Тоа зависи од сите нас пред се`. Како што пред Хрватска потпишавме договор за асоцијација и стабилизација, а по делувањето на терористите на Али Ахмети Хрватска стана кандидат пред нас. И тоа со датум и со многу малку и помали забелешки во однос на нашите. Но да се надеваме дека Господ или ќе и даде памет на оваа влада или на нас да избереме друга. Или уште подобро да ни даде сила да се бориме и избориме за поправање на грешките на власта (било која).
Rabotava e kako so men: znam deka je bidam milijarder (vo $), ama ne znam koga [;)]
wolf_pack
quote:
Da se razbereme kako prvo: Ne sum protiv vleguvanjeto na Makedonija vo Evropskata Unija, naprotiv milo mi e sto rabotite odat vo taa nasoka, ama... Da im se naseram na site maloumni seljachishta koi nesto chule ama ne dochule. Eve sto me nervira. 1. Idam so taxi nakaj doma i toj taksistot mi vika: Ej, dechko, slushna, ne PRIMILE vo evropska unija? 2. Stignuvam doma, na gosti vujko mi i vujna mi. Intelektualci i dvajcata. On inzener, taa medicinsko lice. Se pozdravuvame i mi vikaat: Eeeeej, eheeeejj, ne primija!!! Ne primija!!! 3. Dur si igram so daljinskoto i gi shaltam kanalite ko tiptronic menjach, naletuvam na gnasotijata od shou "Toa (NE) sum Jas". Se javue nekoj seljak od kojznae kaj beshe, nad 60 godini imashe sigurno (na taa vozrast go gledaat shouto???) i i vika na voditelkata: Najprvo da im go chestitam na site Makedonci vleguvanjeto vo EU, dokazavme deka nie Makedoncite sme sposoben narod, ne samo za vo Evropa, tuku za vo cel SVET! (???) Mene me zacuduva toa sto ima tolku kopuci, od visokoobrazovani do penzioneri, zemjodelci i sluzbenici koi ne pravat razlika pomegu dodeluvanje na KANDIDATSKI STATUS i vleguvanje vo EU. Kako moze da se tolku prosti be da mu ebam mamata? Zatoa se nerviram, ebate kopucite ebate. Da vi se naseram i na vas ako ne go objavite pismovo! Pozdrav! Toni od Skopje
[url="removed"]Link[/url] [:D]
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
[img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon.jpg[/img] ...Во една таква ситуација, за Македонија ова што се случи ноќеска е лек на рана... Има неколку придобивки... Најголемата придобивка е во тоа што ’нешто се случи’... Од статус-кво ситуација (таква каква што ни беше), никој не би имал корист! Како можеме да посакуваме да си остане како што беше, ако ситуацијата е повеќе од катастрофална!? Втора придобивка е следново... Да не заборавиме дека државноста на Македонија не ни беше (и не ни е) комплетно заокружена... Има уште многу сили (внатре и надвор) што сеуште сонуваат за територијата на Македонија... Со една ваква одлука, бројот на душманите логично е да се намали и апетитите во голема мера ќе им згаснат... Третата придобивка е во тоа што ова е процес што ЌЕ ТРАЕ... Мониторингот од страна на Европа допрва престои... Ќе има многу пеглање и усогласување на закони и особено строги барања за нивна примена... Многу европски фондови се ПОДотвараат, но сосема ќе се отворат дури тогаш кога ќе почнеме европски да размислуваме, да создадеме добри проекти и со еден квалитетен менаџментски пристап да стигнеме до успехот. Постојано велиме дека има квалитети во нашиот човек... Епа еве шанса и да го докажеме тоа!
Што им донесе статусот кандидат на Хрватска, Романија и Бугарија? Какви беа клучните економски показатели на Хрватска, Романија и Бугарија кога станаа кандидати и што им донесе таквиот статус во економијата? ХРВАТСКА стана земја кандидат за членство лани. Со раст на економијата од 3,8% и странски инвестиции од милијарда и 450 милиони долари. Статусот кандидат за членство и донесе значително зголемување на приливот на странски капитал и уште поголем раст во економијата. Во оваа 2005 година, кога Хрватска почна и преговори за членство, растот на бруто домашниот производ изнесува 5,1%, а приливот на странски инвестиции за само половина година го достигна нивото од 2004-тата. БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%. РОМАНИЈА со многу негативна економска слика во 1997-та станува земја кандидат. Преговори за членство почнува по две години. Падот во економијата во 1997-ма е цели 6,6%, но за само една година стигнува до позитивна нула. Странските инвестиции пред статусот 484 милиони, година потоа помалку 344 милиони долари. Следните години инвестициите растат, за лани да достигнат неверојатни 5 милијарди долари. Сево ова покажува дека позитивен тренд има кај секоја земја... На што да се надева Македонија во наредната година?
Satanico Pandemonium Ajde Strelec, objasni togas kako na primer drzavi koj ne se clenki vo EU imaat ist, ustvari i pogolem rast? Objasni go primerot na primer na da ne odime daleku Albanija? Ili poslicen na nas Srbija, 2001 5.5%, 2002 4.0%, 2003 3%, 2004 8%! i ovaa 2005 pak nekade okolu 7%? Interesno e sto vo istiot period Crna Gora belezi za tretina ponizok rast iako e vo Euro monetarniot sistem i barem vo prvite godini posle bombardiranjeto na NATO Evropa zdusno ja podrzuva. Kako go objasnuvas rastot vo ovaa godina (a trae nekolku godini veke) Strelec na drugi drzavi koj ne se vo EU, na primer Azerbejdzan 23.4%, Armenia 12%, Belarusija 9%, Tajikistan 5.3%, Rusija 6.4% Znaci, objasni ja taa vrska na EU povrzana so rast, posto voopsto ne se gleda od site raspolozlivi primeri vo Evropa koj se slicni na Makedonija. Ustvari, nema primer kako Makedonija, zemja vo tranzicija da li e vo EU ili ne e , ne e bitno, koja ima mal rast na nejzinata ekonomija. EU znaci ne igra nikakva uloga posto site drzavi od istocna evropa koj ne se vo nikakva vrska so EU imaat pogolem dalku pogolem rastez od Makedonija.
Strelec Гледам намера кај тебе да го амортизираш секој факт што ќе се изнесе овде... Бројките ептен не ти држат вода и се сосема беззначајни во однос на бројките што го покажуваат прогресот забележан кај Бугарија, Романија и Хрватска... Токму овие три држави треба да ни се репер сега, а не Таџикистан и Азербејџан!
Satanico Pandemonium Ne se raboti ovde za mene ili za tebe. Ili za VMRO i SDSM kako sto ti si mislis. Ne e ova licno prepukuvanje. Se raboti za diskutiranje na fakti. Ako znaes kazi, ako ne, ne vrti na licni raboti. Toa se diskusii za mali deca i nikakov kvalitet ne proizleguva od takvi diskusii. Pogledni gi i sam sopstvenite ti brojki! Prvo i samite drazavi sto si gi navel imaaat ogromni razliki megju sebe si . Na primer, Romanija i Bugarija koj prakticki isto cekora i cekorat prema EU. Romanija imase mnogu mal rast na GDP (kako sto i stoi vo 98 i 97 godina) dodeka Bugarija mnogu pogolem. Pogledni gi stranskite investicii, vo Bugarija se povekekratno poglemi od Romanija po zitel. Zosto? Pogledni ja Hrvatska koja e mnogu podaleku od EU stranskite investicii vo nejze se po zitel mnogukartno pogolemi od Bugarskite a da ne gi spomnuvame Romanskite. Hrvatska i bez EU ke bide OK veruvaj mi. Ne znam sto sakas da kazes za Tadjikistan i Azerbejdan? Tie imaat poglem rast od nas. Pogledni gi ostanatite istocno evropski drzavi koj ne se vo EU. Site vo periodot od 2000 do 2005 godina imaat mnogu pogolem rastez od Makedonija dodeka nie bevme vo EU programite PHARE i ostanatite i dobivavme pari od niv. Pogledni ja Moldova... slicna zemja kako nasata, so slicni etnicki problemi, 8% ovaa godina rastez... od EU e podaleku da nemoze da bide. Ne ja komentiras Srbija? Zosto tie imaat pogolem rastez a investiciite ovaa godina im dostignaa 2 milijardi dolari ? A vo svetov ima mnogu drzavi koj ne se vo nikakvi unii i daleku se od Evropa i bilo kakvi razvijeni drzavi na koj sakaat da im se uvalat za da dobijat pari pa pak im odi poarno od nas. Zosto ne komentiras so fakti? Ne veruvam ova da se tvoi podatoci zatoa sto da bea ke odgovorese razumno, verojatno postiras od nekade nesto zatoa sto ti e drago i sakas vo Makedonija da bide OK. OK , sakam i jas, no zatoa treba da se sedne i da se vidi od kade para doagja i koj e edinstveniot i najsigurniot nacin za napredokot na Makedonija.
Christian jas si mislev makedoncive ke si cestitaat za kanditat za clenstvo vo EU,ne sum znael deka tolku mnogu slepi partiski vojnici imalo vo MKD. za zalenje e rabotava. Za Makedonija koja za sosedi gi ima Srbija, Albanija,Bugarija i Grcija na dobro odi rabotava.
profa Satanico,pa nasata drzava samo vo takvi okolnosti(eu clenka) moze da prkne ili bi trebalo i ja mislam narodot Makedonski zatoa i go posakuvase toa.Vaka kako clenka barem lugjeto pomali i pogolemi ke imat ne samo profesionalni obvrski tuku ke nastojuvat i po profesionalno da gi sreduvat (daj boze).Znaci da sporeduvame drugi drzavi so nasata ne vredi,znaeme kako bese ili uste e do sega,pa ne Brane ,ne Ljubco,se toa govna za primer.A ne samo Makedonija sakase da stane kandidat za vo EU,ima i dosta drugi so uste i posakuvaat.Dosta lugje i ne veruvaa deka Makedonija ke dobie takov status no ete se sluci:
quote:
Originally posted by Great_Macedonian Ne sakam da bidam svaten pogresno, sreken sum sto makedonija stana kandidat za EU, no taa stana kandidat poradi pogresni faktori, ne poradi nekakov politicki ili ekonomski napredok sto nikade go nema, makedonija stana kandidat SAMO pordai toa sto ne samo sto se ispolna ramkovniot dogovor, NO PORADI TOA STO BRANKO I BUCKO IM DADOA NA UCKite SVE STO POSAKAJA.
A so ovaa se soglasuvam potpolno.Samo mislam toa bese neizbezno sakale ili ne.Znaeme kakva podrska imavme nie a kakva Albancite togas. I zasto da ne se proslavi ovaa kandidatura,sigurno nema da slavam ako Brane se izbori za ringot pak ili pak Ljubco se vrati kako i pred 4,5 godini.E sega datum pa datum sakate site,neli EU treba progres da vidi kaj nas? A podobar progres od Ohrid i predavstvoto na Ljube i nema. I zasto mislite deka nema da ima nikakov progres,od kaj pak tolku ste sigurni.Pa ete neli kako kandidat imame i pristap do bugjetot,ne? Znaci so pomos i vlada bez Branko i Ljubco moze i ke ni trgne konecno. Ne znam ,no vo momentot mi e postrasno bez EU otkolku so EU makar i clenka za kandidatura cel zivot :) Ne gleam drug spas za drzavata nasa,ne so vladi kako na Brane i Ljubco Amin
Strelec Bravo Christian, bravo profa... Znam deka za mnogu raboti imam razlichni politichki pogledi vo odnos na vas dvajca, no nema dilema deka koga e Makedonija vo prashanje, zhelbite stanuvaat identichni i zaednichki!
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
[img]http://www.lukaroski.com/forum/makedon.jpg[/img] ...Во една таква ситуација, за Македонија ова што се случи ноќеска е лек на рана... Има неколку придобивки... Најголемата придобивка е во тоа што ’нешто се случи’... Од статус-кво ситуација (таква каква што ни беше), никој не би имал корист! Како можеме да посакуваме да си остане како што беше, ако ситуацијата е повеќе од катастрофална!? Втора придобивка е следново... Да не заборавиме дека државноста на Македонија не ни беше (и не ни е) комплетно заокружена... Има уште многу сили (внатре и надвор) што сеуште сонуваат за територијата на Македонија... Со една ваква одлука, бројот на душманите логично е да се намали и апетитите во голема мера ќе им згаснат... Третата придобивка е во тоа што ова е процес што ЌЕ ТРАЕ... Мониторингот од страна на Европа допрва престои... Ќе има многу пеглање и усогласување на закони и особено строги барања за нивна примена... Многу европски фондови се ПОДотвараат, но сосема ќе се отворат дури тогаш кога ќе почнеме европски да размислуваме, да создадеме добри проекти и со еден квалитетен менаџментски пристап да стигнеме до успехот. Постојано велиме дека има квалитети во нашиот човек... Епа еве шанса и да го докажеме тоа!
Што им донесе статусот кандидат на Хрватска, Романија и Бугарија? Какви беа клучните економски показатели на Хрватска, Романија и Бугарија кога станаа кандидати и што им донесе таквиот статус во економијата? ХРВАТСКА стана земја кандидат за членство лани. Со раст на економијата од 3,8% и странски инвестиции од милијарда и 450 милиони долари. Статусот кандидат за членство и донесе значително зголемување на приливот на странски капитал и уште поголем раст во економијата. Во оваа 2005 година, кога Хрватска почна и преговори за членство, растот на бруто домашниот производ изнесува 5,1%, а приливот на странски инвестиции за само половина година го достигна нивото од 2004-тата. БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%. РОМАНИЈА со многу негативна економска слика во 1997-та станува земја кандидат. Преговори за членство почнува по две години. Падот во економијата во 1997-ма е цели 6,6%, но за само една година стигнува до позитивна нула. Странските инвестиции пред статусот 484 милиони, година потоа помалку 344 милиони долари. Следните години инвестициите растат, за лани да достигнат неверојатни 5 милијарди долари. Сево ова покажува дека позитивен тренд има кај секоја земја... На што да се надева Македонија во наредната година?
Strelco baby greska si. Hrvatska dobi kandidatski status minatiot mesec, vednas so termin za otpocnuvanje na pregovorite za asocijacija. Vo 2001 g. vo uslovi na vojna, nie pred Hrvatska go potpisavme dogovorot za stabilizacija so EU, no od 2002 g. Makedonija celosno nazaduva......vo matno polesno se lovat ribi...
Makedon На само два и пол милиони евра ја процени Владата важноста на европската интеграција. Со само 152 милиони денари предвидени за евроинтеграциски проекти во 2006-та, Владата влегува во пресудната година во која треба да се завршат низа проекти од кои зависи дали земјата ќе започне преговори за членство. Секретаријатот за европски прашања бара два и пол пати повеќе пари од 2005-та. Неговиот претставник во бирократски стил денеска само го презентираше европскиот буџет, не коментирајќи дали овие пари се доволни за исполнување на сите еврообврски. „За да се зајакне улогата не само на Секретаријатот за европски прашања, бидејќи имајќи ја во предвид координативната улога, хоризонталната улога што ние ја имаме, со тоа се зајакнува практично целиот механизам кој стои зад процесот на европска интеграција во РМ“, изјави Драган Тилев, раководител на Секретаријат за европски прашања. И опозицијата и власта се согласија дека евроинтеграцијата како главен државен приоритет треба да добие многу повеќе од предвиденото. Пратеникот на ВМРО-Народна, Чашуле, жали што денеска во Собранието не се појави и министерот за финансии Поповски, обвинувајќи го дека со рестриктивен буџет за евроатланските активности ќе биде директен виновник за забавување на евроинтеграцијата. „Имам длабок впечаток дека сме фатени во стапицата на сиромавиот, тоа малку што го има да се скине од еден дел, за да закрпиш друга дупка. Тоа не е развоен буџет, тоа не е перспективен буџет и тоа е најмалку од се европски буџет“, рече Слободан Чашуле, ВМРО-НП. Пратениците беа незадоволни и од 32.000 евра предвидени за тренинг на администрацијата. Пратеникот на ДУИ, Јусуф Арифи, побара Македонија да не ја повтори бугарската грешка, каде малите инвестиции во обука и тренинг на владините службеници ја чинеле Бугарија многу загубено време и пари. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55785
bugarinot
quote:
БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%.
Da dopolnam. Za 2005 Bugarija ke ima rast od 5,4% i stranski investitsii od maltse poveke od 2 milijardi euro. Isti bea rezultatite i od 2004. Vnatreshnite investitsii, patem, se slichni. Za periodot 2007 - 2013 budzhetot na EU predviduva poveke od 11 milijardi euro za Bugarija. Za prvite tri godini - 4,5 milijardi.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
Bravo Christian, bravo profa... Znam deka za mnogu raboti imam razlichni politichki pogledi vo odnos na vas dvajca, no nema dilema deka koga e Makedonija vo prashanje, zhelbite stanuvaat identichni i zaednichki!
A be ostaj ti tie prikazni cyber patrioti. Sekoj na sekogo moze da mu kaze deka ne e patriota a deka toj samiot e patriot na bilo koj forum. Ne ednaska toa e kazano. Toa ne e nikakov dokaz za patriotizam. Daj ne sto konkretno. Objasni so brojki odreden progres i da gi sporedime zemjite zqa koj zboruvas so nas i megju sebe. Konkretna diskusii. Ili ako ne sakas ili ne znaes da diskutiras konkretno a imas golema verba vo kandidatskiot status, togas pak napravi nesto konkretno, toa sto si zastedil vo stranstvo ulozi go sega vo Makedonija. Bi bilo glupo da ja propustis taa sansa ako navistina veruvas vo nea, em na Makedonija dobro ke i napravis em samiot ke se obogatis. Toa se jasni znaci na patriotizam i deka navistina veruvas vo toa sto go pisuvas. A na drug da mu kazes deka Makedonija ne mu e bitna, toa e najlesniot ama najmalku korisniot cekor. Koja e svrhata togas od forumite koga razumno i racionalno nemoze da se diskutira?
Strelec Toa shto gi pofaliv Christian i profa, ne beshe nameneto protiv tebe... Ne znam kako uspea da se pronajdesh samiot vo toj moj post! btw, nemam namera da debatiram ponatamu so tebe... Jas ti kazhuvam primeri (so konkretni brojki) shto se sluchilo so Bugarija, Romanija i Hrvatska, a ti mi vadish brojki od Kirgistan, Tudzmekistan i Bregot na Slonovata Koska!? OK e... Ti si imash po ova prashanje edno mislenje, jas drugo... Kazhavme shto imame i ne mora do beskraj da se nadmudruvame... Kje debatiram so tebe mozhebi na nekoja druga tema!:)
Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%.
Da dopolnam. Za 2005 Bugarija ke ima rast od 5,4% i stranski investitsii od maltse poveke od 2 milijardi euro. Isti bea rezultatite i od 2004. Vnatreshnite investitsii, patem, se slichni. Za periodot 2007 - 2013 budzhetot na EU predviduva poveke od 11 milijardi euro za Bugarija. Za prvite tri godini - 4,5 milijardi.
i POKRAJ TOLKU POMOS I STRANSKI INVESTICII, BUGARITE SI OSTANAA PAK CIGANARIJA...PAK DOAGAAT PO MAKEDONIJA DA RABOTAT KAKO PROSTITUTKI....STO E PROBLEMOT MENTALITET ILI MRZLIVOST?
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%.
Da dopolnam. Za 2005 Bugarija ke ima rast od 5,4% i stranski investitsii od maltse poveke od 2 milijardi euro. Isti bea rezultatite i od 2004. Vnatreshnite investitsii, patem, se slichni. Za periodot 2007 - 2013 budzhetot na EU predviduva poveke od 11 milijardi euro za Bugarija. Za prvite tri godini - 4,5 milijardi.
i POKRAJ TOLKU POMOS I STRANSKI INVESTICII, BUGARITE SI OSTANAA PAK CIGANARIJA...PAK DOAGAAT PO MAKEDONIJA DA RABOTAT KAKO PROSTITUTKI....STO E PROBLEMOT MENTALITET ILI MRZLIVOST?
Cuci ne vikaj usite mi gi dupna da ti i*bam
Great_Macedonian Satanico, Strelec ti kazuva primer deka NA ONIE DRZAVI NA KOJ NE IM ODELA RABOTATA koga stanale kandidati za EU im trgnalo na arno, kapis? E sega naramno deka ima drzavi na koj im odi ubavo rabotata duri i bez EU kandidatski status, tie se posebni primeri. Uste edno, ne e se vo ekonomskiot rast... ako drzava stanuva kandidat za EU, toa garantira deka taa drzava se reformira vo zapaden stil, od administracija do zdravstvo do zemjodelstvo itn, taka da taa drzava ke stane vo vistinska smisla ZAPADNA koga ke bide del od EU. Sto deka na primer vo Kuwait ili Saudiska Arabija lujgeto se 10 pati pobogati od makedoncite? bi odel ti tamu da zivees? ti se sviga nivniot zakon?
slasa do vgodina zdravi zivi i clenovi ke bideme na EU
toni_a so EU odi na dobro,no istovremeno odi i na losho... ako ostaneme "nikoj i nishto" vo ramka na EU ke bide losho!!! ako ekonomski i pravno(osobeno "malcinskite" zakoni) ne se sredat rabotite ke bide "veselo"!!! trendot e nasochen kon kupuvanje (i toa od "najloshite") na site strateshki,profitabilni i golemi proizvodstveni kapaciteti. ako so vlezot vo EU nemame "nisto",imame ogromna nevrabotenost i siromashtija....sto ke se sluchi? ke se iselat uste povekje Makedonci.granicite ke se otvorat i ke vlezat "sekakvi" so site mozhni prava.ke "gospodat" grcite i slichnite na niv.edna chisto-makedonska firma nema da ima!celiot kapital ke ide vo drugi race,so kogo ke se kupuva politichko i sekakvo vlijanie vo MK... ako ne se raboti i sraboti pametno ke bideme pak necij protektorat i "zona"! Makedoncheto samo ke sluguva za nekoe evro i ke igra po tuga muzika! pozitivno e vleguvanje vo EU,ama si ima mozhnost za "the dark side"!
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%.
Da dopolnam. Za 2005 Bugarija ke ima rast od 5,4% i stranski investitsii od maltse poveke od 2 milijardi euro. Isti bea rezultatite i od 2004. Vnatreshnite investitsii, patem, se slichni. Za periodot 2007 - 2013 budzhetot na EU predviduva poveke od 11 milijardi euro za Bugarija. Za prvite tri godini - 4,5 milijardi.
i POKRAJ TOLKU POMOS I STRANSKI INVESTICII, BUGARITE SI OSTANAA PAK CIGANARIJA...PAK DOAGAAT PO MAKEDONIJA DA RABOTAT KAKO PROSTITUTKI....STO E PROBLEMOT MENTALITET ILI MRZLIVOST?
Cuci ne vikaj usite mi gi dupna da ti i*bam
Srcence, daj vrati mi eden kiss:)))))))) A ti samo da mi ibes :))) Ne ide toa taka[;)]
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
БУГАРИЈА е кандидат за членство од далечната 1997 година. Тогаш економски нашиот источен сосед стоеше доста лошо, со пад во економијата од 5,6% и 570 милиони евра странски инвестиции. Но бргу се консолидираше. Во 1998-та растот во економијата е 4%, а странските инвестиции 605 милиони. Во 1999-та Бугарите почнуваат преговори за членство, а веќе наредната 2000 година имаат фантастични милијарда и 103 милиони долари странски инвестиции и раст на БДП од 5,4%.
Da dopolnam. Za 2005 Bugarija ke ima rast od 5,4% i stranski investitsii od maltse poveke od 2 milijardi euro. Isti bea rezultatite i od 2004. Vnatreshnite investitsii, patem, se slichni. Za periodot 2007 - 2013 budzhetot na EU predviduva poveke od 11 milijardi euro za Bugarija. Za prvite tri godini - 4,5 milijardi.
i POKRAJ TOLKU POMOS I STRANSKI INVESTICII, BUGARITE SI OSTANAA PAK CIGANARIJA...PAK DOAGAAT PO MAKEDONIJA DA RABOTAT KAKO PROSTITUTKI....STO E PROBLEMOT MENTALITET ILI MRZLIVOST?
Cuci ne vikaj usite mi gi dupna da ti i*bam
Srcence, daj vrati mi eden kiss:)))))))) A ti samo da mi ibes :))) Ne ide toa taka[;)]
achtung_panzer
quote:
Originally posted by toni_a
... trendot e nasochen kon kupuvanje (i toa od "najloshite") na site strateshki,profitabilni i golemi proizvodstveni kapaciteti. ako so vlezot vo EU nemame "nisto",imame ogromna nevrabotenost i siromashtija....sto ke se sluchi? ke se iselat uste povekje Makedonci.granicite ke se otvorat i ke vlezat "sekakvi" so site mozhni prava.ke "gospodat" grcite i slichnite na niv.edna chisto-makedonska firma nema da ima!celiot kapital ke ide vo drugi race,so kogo ke se kupuva politichko i sekakvo vlijanie vo MK...
Pa vakvi raboti se sluchuvaat sega, ne e toa pogled kon idninata... i za iseluvanjeto na makedonskoto naselenie i za "makedonskite" firmi shto ili perat stranski pari ili imaat za gazdi Mamlaz Corporation... politichkoto vlijanie sekoj izboren ciklus e se' poeftino, bidejki standardot tone so nosot napred... iako mozhebi drzhi cena zaradi konk*rencija (kapitalot vs. NVO). Za pravata na svezho doselenite malcinstva, ima li potreba da se razglobuva... Tuku nekoj tuka go sporeduva nashiot pogled kon status so bugarskiot i romanskiot status za chlenstvo. Iako navidum se raboti za isti prava i pravila, toj status ima razlichno znachenje za Bugarija i Romanija a razlichno za nas. Za Bugarija i Romanija toa e dobivka na loto. Kako na tie zemji im e daden statusot kandidat e edna od pojakite misterii na 20-tiot vek. Nekogash mozhebi vistinata i kje izleze na videlo, dotogash sledi masovno perenje na kolektivnoto sekjavanje. Za nas znachi definitivno cementiranje na Makedonija na kartata na svetot. So statusot se stava kraj na site VELIKOsosedski apetiti koi se silea se' povekje kako shto Makedonija slabeeshe. Kandidatskiot status e maksimumot shto Stariot Bordel kje go dade na Makedonija vo dogledno vreme...
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
...Втора придобивка е следново... Да не заборавиме дека државноста на Македонија не ни беше (и не ни е) комплетно заокружена... Има уште многу сили (внатре и надвор) што сеуште сонуваат за територијата на Македонија... Со една ваква одлука, бројот на душманите логично е да се намали и апетитите во голема мера ќе им згаснат...
quote:
Originally posted by achtung_panzer
...Za nas znachi definitivno cementiranje na Makedonija na kartata na svetot. So statusot se stava kraj na site VELIKOsosedski apetiti koi se silea se' povekje kako shto Makedonija slabeeshe.
Верувале или не???:) Со АХТУНГОВ за некоја работа исто размислуваме!?:) Дефинитивно ќе и’ тргне на Македонија ’на арно’!:)
Makedon
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Kandidatskiot status e maksimumot shto Stariot Bordel kje go dade na Makedonija vo dogledno vreme... [/quote] Pa arno sto i so vakvi 'uspesi' toj status go dobivme. Da imavme domakini politicari, a pred se patrioti, sega Makedonija ke bese vo EU zaedno so Slovenija....no, kaj nas politickata elita ja unisti ekonomski drzavava 90`tite i sto sakate? Siromasen nikoj ne te saka.
Jakov A dali ste razmislile nekogas deka so vlez vo EU koga ke stanem drzava kako site normalni ke nemame veke potreba od ovie dosadnive defetisti i tupadzii..... Ke isceznat kako dinosaurusite so izceznale. I ke zagubime nekolku clena na seta maka....
concrete He,he,he...sto mi lici ova opaskistevo...kako samo ja maftam, pa vratov, pa ova ......:):):)!!!!
ProMKD Pametni lugje sme, kje najdeme drugo nesto sto ne cini [:D]
profa Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
vancevtodor DJ_SHEMA veli:
quote:
Makedonija pokaneta da bide chlen od Evropa
EU veli:
quote:
candidate country status to the former Yugoslav Republic of Macedonia
toni_a
quote:
Originally posted by achtung_panzer

ajde,ajde...ima uste potencijal vo MK![;)] eee vo BG samo 1 mil (oficijalno) narod se isseli,pa za Makedonija...so dolga tradicija... ke gi zavladeeme grchkite kafani i diskoteki so konobari!!! Egejot pak ke bide nash!!!(mozhe i poshiroko) a nekoi nashi komshii uste ne pochnale sistematski i organizirano da se "pomakedonchuvaat" [quote]:"...Za nas znachi definitivno cementiranje na Makedonija na kartata na svetot..." e tuka imame mal uspeh!(dosega,te. momentalno)...
achtung_panzer
quote:
Originally posted by profa
Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
Eve go profa- primer za uspeshno perenje... etnichki problem nemaat, kje nemavme ni nie ako ne priznaevme niedno malcinstvo poslednive pedeset godini. Nemaat ekonomski problem, mozhe dosega nekoi raboti se ublazhija, samo vrati se edno 8 godini ponazad (koga Bugarija dobi status kandidat) pa priseti se kolkav im beshe standardot, koj odeshe kade na odmor, shoping turi, koj raboteshe po makedonskite nokjni klubovi, prodavashe drebulii po makedonskite pazari itn... ni sega ne zadovoluvaat mnogu od standardite koi na Makedonija so godini i' se diktiraa i koi gi imame nadminato ushte pred 10-tina godini... i ej, da: kazhi se Makedonec vo Bugarija '90-tite... e samo toa so malcinstvata, drugo i ne treba... Mnogu jako perenje vi udrile, na rende...
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
[quote]Originally posted by Strelec Верувале или не???:) Со АХТУНГОВ за некоја работа исто размислуваме!?:) Дефинитивно ќе и’ тргне на Македонија ’на арно’!:)
E dechki, daj malce pozitivno, zashto "na arno" vo navodnici...[:)]
Jakov
quote:
Originally posted by profa
Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
1.Definiraj "politicki se pred nas"? 2.Ekonomijata im e podobra....110 000 km2 vo tranzicija so more, Dunav, nuklearki, pazari i drndupki ako ne e podobra od ridesta ekonomija koja 15 godini e pod explicitni i pomalkuexplicitni sankcii i embarga so edna vojna na granica, i edna doma, togas so ostanuva za drugite. 3.Etnicki problemi nemaat. Ne deka nemaat, ama i da kazeme deka e taka, ..... Nemaat zasto imaat civilizirani malcinstva koi sakaat da se integriraat i da odat napred, za razlika od nasata nesreka da imame malcinstva koi tokmu sega gi resavaat svoite nacionalni prasanja. Druga rabota, vo Blgarija od sekogas etnickite problemi se resavaa so otvereni granici kon Turcija i premin na granicata vo eden pravec(bg kon tr) bez pasos, za razlika od nas koi toj problem go resavavme so dodeluvanje drzavjanstva, zemja, ramnopravna zastapenost i drugo...sto mora da priznaeme ni donese kandidatski status. I tuka nema beganje.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
A dali ste razmislile nekogas deka so vlez vo EU koga ke stanem drzava kako site normalni ke nemame veke potreba od ovie dosadnive defetisti i tupadzii..... Ke isceznat kako dinosaurusite so izceznale. I ke zagubime nekolku clena na seta maka....
Ne znaci deka ako si realen, togas si defetist. Mnogu ubavo ke bide da vlezeme vo EU, no zosto so brzina na polzav odime kon EU???? Toa prasanje treba da si go postavat takvite ko Vas, srcence Jakovche [;)]
Jakov Ima edna basna ne e od Ezop ama ne e bitno. Se trkale zajakot(sinonimot za brzina) i pustata zelka(spora spora vise aman od nea). Obidi se vo 5 recenici da ja izvleces poukata od basnata. Ako kazes deka ne ja znaes prikaznata ke te smetam za nisto poveke od demagog. ;)
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by profa
Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
1.Definiraj "politicki se pred nas"? 2.Ekonomijata im e podobra....110 000 km2 vo tranzicija so more, Dunav, nuklearki, pazari i drndupki ako ne e podobra od ridesta ekonomija koja 15 godini e pod explicitni i pomalkuexplicitni sankcii i embarga so edna vojna na granica, i edna doma, togas so ostanuva za drugite. 3.Etnicki problemi nemaat. Ne deka nemaat, ama i da kazeme deka e taka, ..... Nemaat zasto imaat civilizirani malcinstva koi sakaat da se integriraat i da odat napred, za razlika od nasata nesreka da imame malcinstva koi tokmu sega gi resavaat svoite nacionalni prasanja. Druga rabota, vo Blgarija od sekogas etnickite problemi se resavaa so otvereni granici kon Turcija i premin na granicata vo eden pravec(bg kon tr) bez pasos, za razlika od nas koi toj problem go resavavme so dodeluvanje drzavjanstva, zemja, ramnopravna zastapenost i drugo...sto mora da priznaeme ni donese kandidatski status. I tuka nema beganje.
EU saka zemji so jak nacionalen stav kako BG i GR koi ne priznavaat nacionalni malcinsta t.e. sakaat zemji koi pokazuvaat sila i jako opstestvo. BG ne samo sto ne gi priznava makedoncite, tuku i romancite i vlasite; duri iminjata na vlasite i romancite ne smejat da bidat romanski tuku slaveno-blgarski. I nie da ne priznavavme malcinstva i nas ke ne primea porano vo EU[:D] Ama kri e druze Tito[:o)]
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by profa
Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
1.Definiraj "politicki se pred nas"? 2.Ekonomijata im e podobra....110 000 km2 vo tranzicija so more, Dunav, nuklearki, pazari i drndupki ako ne e podobra od ridesta ekonomija koja 15 godini e pod explicitni i pomalkuexplicitni sankcii i embarga so edna vojna na granica, i edna doma, togas so ostanuva za drugite. 3.Etnicki problemi nemaat. Ne deka nemaat, ama i da kazeme deka e taka, ..... Nemaat zasto imaat civilizirani malcinstva koi sakaat da se integriraat i da odat napred, za razlika od nasata nesreka da imame malcinstva koi tokmu sega gi resavaat svoite nacionalni prasanja. Druga rabota, vo Blgarija od sekogas etnickite problemi se resavaa so otvereni granici kon Turcija i premin na granicata vo eden pravec(bg kon tr) bez pasos, za razlika od nas koi toj problem go resavavme so dodeluvanje drzavjanstva, zemja, ramnopravna zastapenost i drugo...sto mora da priznaeme ni donese kandidatski status. I tuka nema beganje.
EU saka zemji so jak nacionalen stav kako BG i GR koi ne priznavaat nacionalni malcinsta t.e. sakaat zemji koi pokazuvaat sila i jako opstestvo. BG ne samo sto ne gi priznava makedoncite, tuku i romancite i vlasite; duri iminjata na vlasite i romancite ne smejat da bidat romanski tuku slaveno-blgarski. I nie da ne priznavavme malcinstva i nas ke ne primea porano vo EU[:D] Ama kri e druze Tito[:o)]
Moze ne se soglasuvame za nekoi raboti, ama ova poslednovo so go kaza seriozno me zamisli i me natera da se posomnevam vo tvoite poznavanja od nekoi raboti. Stvarno go mislis ona za malcinstvata ili vo nedostatok na argumenti "OVDE VIKAJ" e rabotava.
Josip Broz Ama kri e druze Tito Ами не? Јас сум ви крив за се. На Грците сум им крив, зашто измислив “македонска“ нација за да им го земам Солун.. На Бугарите сум им крив, зашто “создадов нова нација“, им ги измив мозоците на сите одродени Блгари, .. На Србите сум им крив што им “дадов права“ на малцинствата .. До кога бе ќе се вадите со мене? Сакате да се викате Македонци? - Ваша работа. Европците ве викаат фајром, - јас немам ништо со тоа. Вам ви е арно и мило што е така - по цели ноќи песни пеете и се радувате - сами си го дробите, сами сркајте си го. Мене оставете ме да почивам на мир.[8D]
Strelec Druzhe Tito, Mi ti se kunemo, deka i vakvi kako Makedon, Kje gi trpime, wtf!:(
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Josip Broz
Ama kri e druze Tito Ами не? Јас сум ви крив за се...
A be kriv e Vermahtot shto sose Marshalot ne go utepa i dvojnikot shto glumeshe Josip Broz od desantot na Drvar do 1980 god [;)]
Jakov
quote:
Originally posted by Josip Broz
Ama kri e druze Tito Ами не? Јас сум ви крив за се. На Грците сум им крив, зашто измислив “македонска“ нација за да им го земам Солун.. На Бугарите сум им крив, зашто “создадов нова нација“, им ги измив мозоците на сите одродени Блгари, .. На Србите сум им крив што им “дадов права“ на малцинствата .. До кога бе ќе се вадите со мене? Сакате да се викате Македонци? - Ваша работа. Европците ве викаат фајром, - јас немам ништо со тоа. Вам ви е арно и мило што е така - по цели ноќи песни пеете и се радувате - сами си го дробите, сами сркајте си го. Мене оставете ме да почивам на мир.[8D]
OD budali nikad dosta. Aman te vise..... JBT umre pred 25 godini, taka sto i fizicki i metfizicki od nego nema veke nisto osven negovite zapisi memoari i snimki. Koj gjavol ti e so zbois u negovo ime.... Da te pustime na edno mesto tie resavaat vakvi slucai. [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by profa
Ne znam pa so ve cudi toa deka Bugarite se na lista za u EU.Politicki se pred nas,pa duri i ekonomijata im e podobra.Etnicki problemi nemat,..
1.Definiraj "politicki se pred nas"? 2.Ekonomijata im e podobra....110 000 km2 vo tranzicija so more, Dunav, nuklearki, pazari i drndupki ako ne e podobra od ridesta ekonomija koja 15 godini e pod explicitni i pomalkuexplicitni sankcii i embarga so edna vojna na granica, i edna doma, togas so ostanuva za drugite. 3.Etnicki problemi nemaat. Ne deka nemaat, ama i da kazeme deka e taka, ..... Nemaat zasto imaat civilizirani malcinstva koi sakaat da se integriraat i da odat napred, za razlika od nasata nesreka da imame malcinstva koi tokmu sega gi resavaat svoite nacionalni prasanja. Druga rabota, vo Blgarija od sekogas etnickite problemi se resavaa so otvereni granici kon Turcija i premin na granicata vo eden pravec(bg kon tr) bez pasos, za razlika od nas koi toj problem go resavavme so dodeluvanje drzavjanstva, zemja, ramnopravna zastapenost i drugo...sto mora da priznaeme ni donese kandidatski status. I tuka nema beganje.
EU saka zemji so jak nacionalen stav kako BG i GR koi ne priznavaat nacionalni malcinsta t.e. sakaat zemji koi pokazuvaat sila i jako opstestvo. BG ne samo sto ne gi priznava makedoncite, tuku i romancite i vlasite; duri iminjata na vlasite i romancite ne smejat da bidat romanski tuku slaveno-blgarski. I nie da ne priznavavme malcinstva i nas ke ne primea porano vo EU[:D] Ama kri e druze Tito[:o)]
Moze ne se soglasuvame za nekoi raboti, ama ova poslednovo so go kaza seriozno me zamisli i me natera da se posomnevam vo tvoite poznavanja od nekoi raboti. Stvarno go mislis ona za malcinstvata ili vo nedostatok na argumenti "OVDE VIKAJ" e rabotava.
Jakovche, EU saka jaki drzavi (ne mislam na goleminata), koi imaat politicari so jak stav i znaat sto sakaat. Kaj nas politicarite se p.i.c.k.i. i nivnata politika se sveduva na "slusanje" na nekoj si od Bruxelles i Washington, koj po obicaj ima licen interes (si dobil coekot suski od malcinstvata ni), so cel da si obezbedat nasive "ubav zbor" po stranstvo i cementiranje na foteljata, oti i narodot da saka da gi smeni, "sefovite" na nasite politicari ke gi spasat i da gi ostavat da vladeeat; znaci imame obostran interes. Aa zal toa se rusi opstestvoto i eve do koe deredze dojdovme. Bugarija sto e? Nema ni 3 miliona Bugari tamu, a site osven turcite moraat da budat izmislena nacija 'blgari" (praviote volgari si se Volgarite od Tatarstan i Chuvashia). Najmnogu imaat turci okolu milion, cigani okolu 900.000, pa posle Vlasi-Trakijci, Romanci, Makedonci, Tatari i Gagauzi (pravi Bugari koi zborat turski, a se pravoslavci) itn.
Jakov Dobro e.... se podaleku si od "mojot krevet" Ako navistina veruvas deka vo Bg. ima tri miljoni bugari koi se vikaat volgari, ako tropas prikazni za jakite drzavi i slabite malcinstva i slicni brbushki ne ja gledam pricinata i predizvikot da se muabeti so nekoj koj ima osnovni nepoznavanja za najelementarni raboti. Kraj na prikaznata si.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Dobro e.... se podaleku si od "mojot krevet" Ako navistina veruvas deka vo Bg. ima tri miljoni bugari koi se vikaat volgari, ako tropas prikazni za jakite drzavi i slabite malcinstva i slicni brbushki ne ja gledam pricinata i predizvikot da se muabeti so nekoj koj ima osnovni nepoznavanja za najelementarni raboti. Kraj na prikaznata si.
Ods takvi diletanti kako tebe Jakovche drzavata ni propadna...misli malce, analiziraj i sporeduvaj. Pozdrav do tebe i krevetot tvoj [:D]
Jakov I stalno koga nemas sto da odgovoris se vrakas na jakovceto.... daj da citneme nesto konkretno od tvoite analizi, posot ete moite ne se dobri?
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
I stalno koga nemas sto da odgovoris se vrakas na jakovceto.... daj da citneme nesto konkretno od tvoite analizi, posot ete moite ne se dobri?
E de ljubov, sto da pravis........... Neam vreme sega za analizite, a i ti nesto ne ni pustas analizi, samo ni prenesuvas sto ti rekle tvoite, od bazata, tazbira se...a bogami, pogolem 'analizator' i katalizator sum od niv [:D]
SpaceLily Off Topic....aj be dojte na ljubov i sex ?:)
lav Tемата е ПОКАНА на нашата држава Македонија (Фиром според ЕУ стандарди за комуникација со нас а велеа само за 2 месеца) за (некојпат кога ќе ги „исполни„ условите а кои се менуваат стално и секидневно) пристап кон ЕУ фондовиѕте за развој...што дава реални шанси за некаков (мерено со сегашнинава) напредок...во секој смисол...освен со поимот „самостојна и суверена држава„. Се е тоа убаво за нас..АМА е ете ...со непознат датум , што преставува пречка за користење на реалните придобивки од таквиот статус. И бадијала меѓусебни препирки кога фактите се такви односно ГОЛИ....туку некој овде да ни каже КАКО да се направи нешто за да се тоа поправи ако може и во меѓувреме конечно да се стави краен РОК ...односно датум ... и тоа со таксативно наредени услови ...за да нема некакви „дополненија„ на истите , а кои гледаме дека стално ни се случуваат..мислам на дополнителните барања.
Jakov
quote:
Originally posted by lav
И бадијала меѓусебни препирки кога фактите се такви односно ГОЛИ....туку некој овде да ни каже КАКО да се направи нешто за да се тоа поправи ако може и во меѓувреме конечно да се стави краен РОК ...односно датум ... и тоа со таксативно наредени услови ...за да нема некакви „дополненија„ на истите , а кои гледаме дека стално ни се случуваат..мислам на дополнителните барања.
Датумот и барањата се ставени во фолдер и чекаат исполнување на нашиот единствен предуслов за натамошна интеграција кон ЕУ. Слободни,фер и демократски избори во 2006 го носат датумот за преговори. Еднаш во друг топик напишав како и кога во Мк имавме слободни и демократски избори и тука е нашиот најголем проблем и опасност која може да не оддалечи од фолдерот.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by lav
И бадијала меѓусебни препирки кога фактите се такви односно ГОЛИ....туку некој овде да ни каже КАКО да се направи нешто за да се тоа поправи ако може и во меѓувреме конечно да се стави краен РОК ...односно датум ... и тоа со таксативно наредени услови ...за да нема некакви „дополненија„ на истите , а кои гледаме дека стално ни се случуваат..мислам на дополнителните барања.
Датумот и барањата се ставени во фолдер и чекаат исполнување на нашиот единствен предуслов за натамошна интеграција кон ЕУ. Слободни,фер и демократски избори во 2006 го носат датумот за преговори. Еднаш во друг топик напишав како и кога во Мк имавме слободни и демократски избори и тука е нашиот најголем проблем и опасност која може да не оддалечи од фолдерот.
Stom baraat EU novi izbori za da zapoznat pregovorite, EU avtomatski bara i nova vlast; najverojatno mislat deka sekoj nareden, ke bide posposoben od ovaa vlast.
SpaceLily Pa najubo e da se smenit konechno...ne se trpat ovie leshinarive....mada sumnjam deka i narednite ke se podobri.
Jakov
quote:
Originally posted by SpaceLily
Pa najubo e da se smenit konechno...ne se trpat ovie leshinarive....mada sumnjam deka i narednite ke se podobri.
Zavisi koj ke dojdat na vlast, ako dojdat nekoi pederishta nisto ne pravime, ako dojdat vistinski luge na pravi mesta imame sansa da se opravime.
toni_a cim Elton se "sredi" deneska,a kolku vreme mu trebashe...ke ja bide i Makedonija naskoro!!!! [:D]
achtung_panzer
quote:
Originally posted by SpaceLily
Pa najubo e da se smenit konechno...ne se trpat ovie leshinarive....mada sumnjam deka i narednite ke se podobri.
Eve koj kje ja smeni na podobro, dechkito e DJ na godinata: [url]http://www.wehrmacht.org/[/url] Ne na ovaa godina de, na 1941 godina...
lav
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by lav
И бадијала меѓусебни препирки кога фактите се такви односно ГОЛИ....туку некој овде да ни каже КАКО да се направи нешто за да се тоа поправи ако може и во меѓувреме конечно да се стави краен РОК ...односно датум ... и тоа со таксативно наредени услови ...за да нема некакви „дополненија„ на истите , а кои гледаме дека стално ни се случуваат..мислам на дополнителните барања.
Датумот и барањата се ставени во фолдер и чекаат исполнување на нашиот единствен предуслов за натамошна интеграција кон ЕУ. Слободни,фер и демократски избори во 2006 го носат датумот за преговори. Еднаш во друг топик напишав како и кога во Мк имавме слободни и демократски избори и тука е нашиот најголем проблем и опасност која може да не оддалечи од фолдерот.
Stom baraat EU novi izbori za da zapoznat pregovorite, EU avtomatski bara i nova vlast; najverojatno mislat deka sekoj nareden, ke bide posposoben od ovaa vlast.
Поимот поспособен автоматски подразбира дека другите (барем) биле способни....што воопшто не е точно , разбира се според моите мерила за тоа.... А дека други однадвор ќе ни наоѓаат луѓе за да владеат овде во Македонијава а не и од МК Избирачите избрани...ЈАСНО е како бел ден...оти ништо значајно за тој проблем не е сменето....мислам на поарно. Не е сменет (ажуриран) НИТУ пак ЈАВНО истакнат и тоа уште одсега ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК ....велат преполн со секакви личности и податоци за нив (некои се сомневаа и сеуште тоа и го велат дека имало и одамно починати граѓани ..а кои сеуште активно гласале и ќе гласаат ако нешто не се смени таму...мислам во „списокот„ ...барем досега). Па начинот според кој ќе се гласа...и чинам дека (како и секојпат досега) се се чека последниот можен миг тоа да се „одработи„ ..и кога ќе се нема доволно време на располагање за нешто значајно и секако ТРАНСПАРЕНТНО да се направи.
FRONT24 konecno uspeavme a ponatamu kako ke se pokazeme toa e drugo
concrete
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by SpaceLily
Pa najubo e da se smenit konechno...ne se trpat ovie leshinarive....mada sumnjam deka i narednite ke se podobri.
Eve koj kje ja smeni na podobro, dechkito e DJ na godinata: [url]http://www.wehrmacht.org/[/url] Ne na ovaa godina de, na 1941 godina...
a posle se odi na toa java scriptot 10 Gebote , kolku poznato zvuci ;):):)!!!!
lav
quote:
Originally posted by Makedon
Videte, strancite velat deka 'nekoj ne saka vlez na MKD vo EU", a sigurno toa ne e opozicijata, oti taa ne ja vodi politikata vo MKD. Емил Ерјавец: На добар пат сте да го уништите аграрот Игор Манасиевски Ова не е прв пат и странци да ги убедуваат властите дека треба да се инвестира во земјоделството. И Светска банка порача дека земјава мора да се сврти кон поддршка на аграрот. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55914
Тие секако дека (тоа го) сакаат АМА ПУСТИТЕ САМО СО ПЕТОКРАКА НА ЧЕЛО... разбира се...нели???
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by dejan
Uste ne ja gledam Makedonija na EU sajtot pod 'Applicant Countries' ???
Pisuva tuka be: http://www.euractiv.com/Article?tcmuri=tcm:29-151138-16&type=News As a symbol of its commitment to the Union's enlargement process, the Council decided during the December 2005 Brussels summit to grant candidate status to the Former Yugoslav Republic of Macedonia (Macedonia). However, no date was specified for the start of accession talks, and thus this decision may for now be considered a symbolic one.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by beaver hunter
Spored najnovite anketi na razno razni istrazhuvanja po popularnost vo Makedonija vodi VMRO-DPMNE. Vo sluchaj VMRO-DPMNE da dobie na narednite izbori,shto li kje napravat so kandidaturata za vlez vo EU??
Nisto nema da se promeni. Makedonija e totalno beznacajna drzava za EU, na EU voopsto ne i se brza da ja primi Makedonija. edinstveno bitno i e od Makedonija glavobolka da nema, a posto ni go namestija Ohridskiot dogovor sega veke nemaat nerazreseni prasanja so nas. Taka da Makedonija vleguva vo EU koga ke si gi sredi rabotite doma, a togas EU nema da bide bitna voopsto posto samite ke se sredime. VMRO nema sansa da sredi, go vidovme. Prema toa , eve javno kazuvam prognoza tuka deka : rabotite nema da bidat poarni kako sto mislime. Bilo VMRO ili SDSM da dojde na vlast. Se dodeka korupcija vladee i sami ne razbereme deka sme odgovorni za nasata idnina, a ne nekoj drug nema spas za MAkedonija da ima. Ova menuvanje na VMRO so SDSM sekoj 4 godini e katastrofa ogromna. Narodot barem za nikogo da ne glasa ili neka glasa za nekoj sto ne bil na vlast, ama neka menuva, neka glasaat za nepoznati partii - poloso vo nikoj slucaj nemoze da bide.
profa
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium Taka da Makedonija vleguva vo EU koga ke si gi sredi rabotite doma, a togas EU nema da bide bitna voopsto posto samite ke se sredime.
Pa ete bare sea ke imame nekoj nadvoresen pritisok za da sredime vo ekonomski pogled,a ako ne znae toa da go iskoristi vladata( ovaa ili onaa) onda neka se natrtat na narodot.A kako sto sme zaglaveni neveruvam deka bilo koga ke dojdeme do stepen na Norveska ili bilo koja druga jaka zemja pa da mozeme sami da si terame site raboti.Znaci EU ne bi go ispustal.
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium Ova menuvanje na VMRO so SDSM sekoj 4 godini e katastrofa ogromna. Narodot barem za nikogo da ne glasa ili neka glasa za nekoj sto ne bil na vlast, ama neka menuva, neka glasaat za nepoznati partii - poloso vo nikoj slucaj nemoze da bide.
Sigurno za Ljubco i Branko ne bi glasal a da ne se glasa icc pa ne biva.Nego i nie narodot sme ovci da,ko ke dojdat toa kampanjite pak ke ni gi svrtat glavcinjata,taka da GOD HELP US
profa
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium Taka da Makedonija vleguva vo EU koga ke si gi sredi rabotite doma, a togas EU nema da bide bitna voopsto posto samite ke se sredime.
Pa ete bare sea ke imame nekoj nadvoresen pritisok za da sredime vo ekonomski pogled,a ako ne znae toa da go iskoristi vladata( ovaa ili onaa) onda neka se natrtat na narodot.A kako sto sme zaglaveni neveruvam deka bilo koga ke dojdeme do stepen na Norveska ili bilo koja druga jaka zemja pa da mozeme sami da si terame site raboti.Znaci EU ne bi go ispustal.
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium Ova menuvanje na VMRO so SDSM sekoj 4 godini e katastrofa ogromna. Narodot barem za nikogo da ne glasa ili neka glasa za nekoj sto ne bil na vlast, ama neka menuva, neka glasaat za nepoznati partii - poloso vo nikoj slucaj nemoze da bide.
Sigurno za Ljubco i Branko ne bi glasal a da ne se glasa icc pa ne biva.Nego i nie narodot sme ovci da,ko ke dojdat toa kampanjite pak ke ni gi svrtat glavcinjata,taka da GOD HELP US
lav
quote:
Originally posted by beaver hunter
Spored najnovite anketi na razno razni istrazhuvanja po popularnost vo Makedonija vodi VMRO-DPMNE. Vo sluchaj VMRO-DPMNE da dobie na narednite izbori,shto li kje napravat so kandidaturata za vlez vo EU??
Прашањето ти е сосоема на место почитуван колега.... Ама за да го дознаеме правиот а не и декларативно искажаниот одговор ...ќе мора да почекаме за да ги видиме на власт. Мислам дека дилемата за новите владетели е иста како и кај старите (условно кажано) оти и тие нели ќе вработуваа по еден од секое семејство...???. А испадна (на јаве) дека го направија спротивното од јавно искажаната (НЕ)вистина...односно одпуштаа (кого ќе стигнат) од секое семејство (разбира се , само ако не беше нивен партиски војник)...
Strelec Една третина од анкетираните во Македонија мислат дека државата ќе стане членка на ЕУ во наредните пет години. Над 33% сметаат дека Македонија дури по една деценија ќе биде дел од Унијата.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
Една третина од анкетираните во Македонија мислат дека државата ќе стане членка на ЕУ во наредните пет години. Над 33% сметаат дека Македонија дури по една деценија ќе биде дел од Унијата.
1999 godina, mart, za vreme na pikot na bombardiranjeto na NATO na Kosovo i ogromnata podrska sto Makedonija na NATO mu go dade (citaj, ednokratna upotrebana Makedonija od strana na NATO) vo april mesec anketata pokaza ogormen procent na lugje (vklucuvajki ja i vlasta) koj mislea deka MAkedonija ke bide primena vo NATO so odluka na NATO sovetot vo maj ili juni 1999 godina koj se odrza vo Washington DC. Skoro 7 godini podocna, nie se uste terame po NATO a rezultatite od Anketata april 1999 gi znaeme.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...vo april mesec anketata pokaza ogormen procent na lugje (vklucuvajki ja i vlasta) koj mislea deka MAkedonija ke bide primena vo NATO so odluka na NATO sovetot vo maj ili juni 1999 godina koj se odrza vo Washington DC. Skoro 7 godini podocna, nie se uste terame po NATO a rezultatite od Anketata april 1999 gi znaeme.
Такви резултати од анкета во тоа време воопшто немаше... Класична измислица и дезинформација!
bugarinot
quote:
Една третина од анкетираните во Македонија мислат дека државата ќе стане членка на ЕУ во наредните пет години. Над 33% сметаат дека Македонија дури по една деценија ќе биде дел од Унијата.
Predpostavuvam deka Republika Makedonija ne ke bide chlen na unijata pred krajot na 2013, barem vo svetloto na deneshnite sostojbi. Koi se argumentite: sepogolemi se somnenijata vo postarite drzhavi-chlenovi na unijata deka proshiruvaneto trebva da se zabavi i duri deka e veke preterano; diskusijata za strategijata za idnoto proshiruvane, najavena od frenskiot predsedatel Shirak, ushte ne e duri podkrenata, a se ochekuva da bidat kreirani novi parametri i metodi na ovoj protses; pregovorite za prikljuchuvane za zemite vo tranzitsija se podolgi, po zavrshuvaneto na pregovorite obichno sleduvat nekolku godini do samoto zachlenuvane za implementatsija na evropskite standardi i podgotvuvane za uspeshna adaptatsija; vo evropskiot bjudzhet do 2013 ne e predvideno zachlenuvane na Makedonija.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...vo april mesec anketata pokaza ogormen procent na lugje (vklucuvajki ja i vlasta) koj mislea deka MAkedonija ke bide primena vo NATO so odluka na NATO sovetot vo maj ili juni 1999 godina koj se odrza vo Washington DC. Skoro 7 godini podocna, nie se uste terame po NATO a rezultatite od Anketata april 1999 gi znaeme.
Такви резултати од анкета во тоа време воопшто немаше... Класична измислица и дезинформација!
Za zal nemozam anketata da ja najdam na internet. Dosega ja barav. Megjutoa, vo istiot smisol za da se zadrzi sustinata, negiraj ovde javno deka : Vladata ne barase iten prijem vo NATO so slicni izgovoro pod koj barame priem vo EU (demek zaradi stabiliziranje na Makedonija i an regionot treba clenovi da staneme vo NATO) i deka aberi se prakaa od vlasta deka NATO ke ne primi verojatno ako se spogodime so nego so toa sto mu treba vo bombardiranjeto vo 1999 i deka site zdusno cekavme odluka za primanje vo NATO na samitot vo Washington. A negiraj deka i sto i NATO ne nagovestuvase mozen prijem na Makedonija (kako i EU sto veli) Nikoj ne velese a be nema sansa, zatoa sto novinite pisuvaa stalno za nasiot mozen priem 1999 godina. Pogotovo posle nasata golema pomos na NATO. Postoese atmosfera na realno ocekuvanje da ne primat vo NATO vo 1999 godina (iako NATO kako i sega EU nikogas za data ne se izjasni). Negiraj ova. Situacijata e slicna so nasite ocekuvanja na priemi vo razno razni organizaciji. Blagodaram.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by bugarinot
quote:
Една третина од анкетираните во Македонија мислат дека државата ќе стане членка на ЕУ во наредните пет години. Над 33% сметаат дека Македонија дури по една деценија ќе биде дел од Унијата.
Predpostavuvam deka Republika Makedonija ne ke bide chlen na unijata pred krajot na 2013, barem vo svetloto na deneshnite sostojbi. Koi se argumentite: sepogolemi se somnenijata vo postarite drzhavi-chlenovi na unijata deka proshiruvaneto trebva da se zabavi i duri deka e veke preterano; diskusijata za strategijata za idnoto proshiruvane, najavena od frenskiot predsedatel Shirak, ushte ne e duri podkrenata, a se ochekuva da bidat kreirani novi parametri i metodi na ovoj protses; pregovorite za prikljuchuvane za zemite vo tranzitsija se podolgi, po zavrshuvaneto na pregovorite obichno sleduvat nekolku godini do samoto zachlenuvane za implementatsija na evropskite standardi i podgotvuvane za uspeshna adaptatsija; vo evropskiot bjudzhet do 2013 ne e predvideno zachlenuvane na Makedonija.
Toa e tocno ako ostane vakva situacijata, nisto vo realnosta a vo teorija samo se nadevame na clenstvo. No ako Makedonija se stegne i uvede red doma ke vidis kako ke se najdat pari za nejziniot priem vo 2013 godina. A i cekanjeto ke se namali. Norveska da odluci da stane clenka na EU pregovorite ke traat godina, a ratifikacijata ke bide za mesec dena i nema da ima cekanje od zavrsetokot na pregovorite do priemot. Makedonija ima sansa za kratko vreme da pokaze deka e zemja vo koja vladee zakon i red, za toa ne trebaat investicii. A toa e najklucno za napredokot. No, posto toa nema da se sluci neblagodarno e da se zboruva koga ke bide priemot. Se se interesi.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
A negiraj deka i sto i NATO ne nagovestuvase mozen prijem na Makedonija (kako i EU sto veli)... ...Postoese atmosfera na realno ocekuvanje da ne primat vo NATO vo 1999 godina (iako NATO kako i sega EU nikogas za data ne se izjasni). Negiraj ova.
Негирам... НАТО никогаш (до пред една година) не наговестила скорешен прием на Македонија во НАТО... Никогаш не била потенцирана како кандидат!
wolf_pack Минимум 2009 за прием во ЕУ. (Али битно е меѓувреме што ќе се деси)
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Uste ednaska velam, clenstvoto za Makedonija se spomnuvase...
Се согласувам дека се спомнувало членство... Членство во НАТО се спомнува во секоја држава што не е член на НАТО... Тоа не го негирам... Јас реков дека е измислица дека имало анкета каква што ти кажа... И велам дека на Македонија пред година-две за прв пат некој и’ ветил скорешно членство во НАТО, за прв пат од НАТО и’ признале дека е извршена трансформација во одбраната онаква каква што од НАТО ја побарале, за прв пат на Македонија и’ е јасно и гласно речено дека ќе биде примена во НАТО на првиот нареден прием на нови членки... Пишувај колку што сакаш фермани овде, но тој факт нема да успееш да го амортизираш! Џабе се мачиш и трошиш време!
Kakvo amortiziranje be? Na sto? Na anketite? Ne e toa poentata. Poentata e deka poveke od decenija veke cekame na sekakvi priemi i se nadevame so slicni raboti kako tvoive anketi i muabeti po forumive. A vreme pominuva i se e isto kako i pred deset godini. No ona sto e klucno i sto sakam da go kazam a e obratno od toa sto ti non stop go posocuvasa a toa e deka nema korelacija nikakva megju nasite zelbi i nadezi i trosenje vreme na clenstva od edna strana so realnosta od druga strana. Ona sto ima vrska i korelacija e definiranje na celi na edna drzava i rabota na niv. Togas i nepravedni raboti mozat da se izborat i pokraj NATO i EU. Kako sto Albancite se izborija vo Makedonija i Kosovo. Edinstvena aktivnost od nasa strana se muabeti za NATO i EU dodeka vo megjuvreme drugite vleguvaat a nie ostanuvame nadvor, i dodeka NATO I EU ni ja "sredija" drzavata. A drugite se izborija za drzavi po niven tertek. Vo 1999 godina NATO kaza deka 9 drzavi mozat da stanat clenki. 6 se veke, nie ne sme. Ke vlezeme vo NATO koga taa organizacija ne e ni pola od ona sto bese pred 10 godini. Koga da se prasaat lugjeto na zemjite clenki mosne e verojatno deka bi sakale da izlezat od istata organizacija. Ama ajde, toa e druga tema. Ne znam sto treba da se amortizira? Sto ti e poentata? Deka so nasite zelbi na anketi poarno ke ni bide? Deka EU ke go zeme toa vo predvid te ke frli para i stranskite investitori ke otvorat nivcanicite? Sto sakas ti da postignes so prazni muabeti koj veke poveke od decenija se vodat i do nikade nemaat dovedeno? Site ne priznavaat i od NATO i EU non stop ni velat bravo za napredokot, non stop podpisuvame nekoj dogovori i cekame vo nekoj etapi, i sto? Ne gledas li deka isto kako i vo 1999 godina i deneska ista strategija ima, primete ne vo EU za da se stabilizirame, da ispratite dobra poraka, isto kako i na NATO vo 1999 godina. I stalno odkoga ke go ispusime ciklusot pocnuva povtorno.
Strelec Како што можев да забележам, не се ни обиде да го демантираш овој дел:
quote:
Originally posted by Strelec
...на Македонија пред година-две за прв пат некој и’ ветил скорешно членство во НАТО, за прв пат од НАТО и’ признале дека е извршена трансформација во одбраната онаква каква што од НАТО ја побарале, за прв пат на Македонија и’ е јасно и гласно речено дека ќе биде примена во НАТО на првиот нареден прием на нови членки...
И да се дополнам: Македонија доби статус ’Кандидат за членство’... Оние на кои што им е мака ќе речат дека е тоа сторено без датум... Да беше кажан и датумот, ќе се фатеа за нешто друго... Причината за таквиот пристап е кристално јасна! Ако сакаш да ја критикуваш власта, критикувај ја за она што треба... Милион работи има за кои што таа заслужува остри критики, но немој да се обидуваш да ’плукаш’ по постигнатите успеси... И така им се малку на број!
Josip Broz
quote:
Негирам... НАТО никогаш не наговестила скорешен прием на Македонија во НАТО... Никогаш не била потенцирана како кандидат!
Совршено прецизно. Чиста десетка. НАТО си нема работа со Македонија. Не само што не наговестиле прием на Македонија, туку не го ни спомнале тоа име. Бегаат од него како ѓаволот од темјан.[}:)] [url]http://www.gg.ca/honours/medals/hon04-nato_e.asp[/url] На сите вљубеници во НАТО, кои (подразбира се) им е мило да ги наречуваат ФИР-овци, на кои животен сон им е да му слугуваат на НАТО и да помагаат да се оствари вековниот сон и историската мисија на НАТО - сеалбанското обединување - преку распарчување на македонските земји, поздрав од Маршалот. Никогаш нема да бидете толку галени како кога јас бев жив.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
Негирам... НАТО никогаш (до пред една година) не наговестила скорешен прием на Македонија во НАТО... Никогаш не била потенцирана како кандидат!
OK, eve sto NATO oficijalno zboruvase, od sostanokot 19+1 na NATO so Makedonija za vreme na krizata: http://www.nato.int/docu/pr/1999/p99-056e.htm
quote:
The Alliance continues to broaden and deepen its co-operation with the former Yugoslav Republic of Macedonia in matters beyond the current crisis. The Partnership for Peace co-operation programme with the former Yugoslav Republic of Macedonia is developing into a very productive relationship which will also assist the former Yugoslav Republic of Macedonia to prepare for possible future membership in the Alliance
Na samitot koj gore go spomenav, koj se odrza vo Washington 1999 godina, April 23 do 25, vo komuniketo koe bese izdadeno od NATO stoi deka se osniva Membership Action Plan so koj na 9 drzavi (MAkedonija e edna od niv) im se nudi clenstvo i ke se razgleda povtorno toa vo 2002 godina. A ova e sto pisuvaa togasnite vesnici: http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199904/90416-003-pubs-sko.htm
quote:
. Jos jedan ekskluzivitet je "zagolicao" ovdasnju javnost zadnjih dana, a to je mogucnost kopnene intervencije NATO-a i moguce koristenje makedonske teritorije za tu svrhu. Premijer Ljubco Georgievski u intervjuu njemackom magazinu Spigl najavio je da postoji mogucnost za dalja razmatranja eventualne upotrebe makedonske teritorije za kopnenu intervenciju NATO na Jugoslaviju. "Tacno je da imamo parlamentarni zakljucak da se teritorija Makeodnije ne moze koristiti za napade na susedne zemlje, ali rasprava o tome jos nije konacna, osobito ako zemlja bude primljena u punopravno clanstvo u NATO", izjavio je Georgievski. Izjava je usledila nakon sastanka izmedju NATO i Makedonije u Briselu (19 + 1) nakon cega je Severoatlantski Savet izdao pismeno saopstenje u kome se za prvi put u jednom pisanom dokumentu naglasava mogucnost za "buduci verovatni prijem" Makeodnije u NATO. Da se nesto desava na tom planu potvrdio je i skopski list Dnevnik u zadnjem broju. List saznaje "da se iz Brisela vrsi pritisak na Skopje da prihvati da se., ako je potrebno, makeodnska teritorija koristi za ofanzivna dejstva NATO na Jugoslaviju". List produzava da "zauzvrat, Makedonija bi mogla da dobije pozivnicu za punopravno clanstvo u NATO, ili jos verovatnije, status koji je na pola puta do punopravnog clanstva i "Partnerstva za Mir", ciji je clan Makeodnija od 1995. Dnevnik ne navodi svoje izvore u Briselu i Skopju, ali se po zadnjim dogadjajima na ratistu i izjavama osobito celnika najbrojnije vladajuce partije VMRO DPMNE, moze zakljuciti da ima deo istine u tome. [/quote] Ajde, sega negiraj gi i ostanatite raboti koj ti gi navedov vo prethodnite postovi. Bitno e za celata denesna situacija zaradi toa sto tocno go opisuva nasiot mentalitet. Makedonija e odavna vo nekoj predvorja za clenstva (partnerstvo za mir od 1995 godina) i stalno podebeliot kraj go vadi. Ne e iskluceno ovde posle 10 godini pak da postiras anketa deka 1/3 od Makedoncite mislat deka za 10 godini ke vlezeme vo EU. Bitno e da se diskutira niz sto sme pominale, sto sme dobile i zosto se uste na istata karta igrame. Pozdrav.
Strelec Епа ајде сега признај дека не си бил во право... Не мораш да се извинуваш, туку само признај!:) Прво велиш:
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...Postoese atmosfera na realno ocekuvanje da ne primat vo NATO vo 1999 godina (iako NATO kako i sega EU nikogas za data ne se izjasni). Negiraj ova.
А потоа вадиш докази:
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...se osniva Membership Action Plan so koj na 9 drzavi (MAkedonija e edna od niv) im se nudi clenstvo i ke se razgleda povtorno toa vo 2002 godina.
Има голема разлика од ’реално очекување да не примат во 1999’ и ’ќе се разгледа повторно во 2002 година’... Уште еднаш ти тврдам дека на Македонија никогаш не и’ била ветена скорешна кандидатура... Тоа прв пат се случи минатата година... А уште помалку дека во 1999 година имало анкета со која огромен процент на луѓето во Македонија очекувале брз прием во НАТО... Единствено си во право во тоа што велиш дека Македонија (како и сите други држави што го потпишале Партнерството за мир) е одамна во предворјето на алијансата, но сепак била многу далеку од влезната порта... Прв пат кон неа се приближи последниве година-две!
Satanico Pandemonium Uste ednaska velam, clenstvoto za Makedonija se spomnuvase. Data nikogas ne dadoa. Isto kako i sega, clenstvo se spomnuva za EU a i za NATO bogami a data nikako. A aberi stalno prakaa deka ete, cekorime i ke bidne. Nie se palime po tie raboti i praime ogromni grski. Si mislime ete, skoro ke se resat problemite dodeka vo megjuvreme mozat drzavata da ni ja rasturat i da totalno propadneme. Toa e poentata. I neznam kade sum kontradiktoren, clenstvo spomnuvaa data ne davaa a nie se nadevavme na mnogu kako i sega. Mora lekcija da izvadime od toa ako nisto drugo. Eve sto togas Christopher Hill amerikanskiot ambasador vo ekot na krizata a PRED samitot vo April 1999 godina izjavi: http://www.b-info.com/tools/miva/newsview.mv?url=places/Bulgaria/news/99-04/apr19c.rfe
quote:
Early on, Macedonia seized on the refugee crisis to promote its case for EU associate membership and full NATO membership, aims that Ambassador Hill says the U.S. supports. As he puts it: "As a small country, Macedonia has a great interest in joining broader structures, and we very much want to facilitate that."
Atmosfera za ocekuvanje deka mozda ke se usrekime so clenstvo imase. Nema negacija tuka i ne negiraj, bev prisuten na tie slucuvanja i znam deka cekavme priem. Deka imase manipulacii so toa,imase, i od NATO i od nasa strana (vlasta) so cel sekoj da si go dobie ona sto go barase. Ne negiraj deka i togas imase iscekuvanje za priem kako sto e i deneska. A za anketata, jas nemam link na internet, no gi nemas i ti site mozni anketi sto se sprovele vo poslednite 15 godini. Od NATO odgovorot go vidovme, od 1995 godina cekame i se si mislime deka zaradi toa sto poveke storivme od ostanatite za NATO deka imame poveke pravo da vlezeme vo istoto. Za nasata pomos vo 1999 godina ni odgovorija vo 2001 godina koga USA go podpomogna buntot na Albancite koj za baza go imaa "oslobodenoto" Kosovo za koe nie zdusno pomognavme. I sto e rezultatot? Da li lekcija naucivme deka treba da se batalat muabeti za clenstva i da ne se lazeme po toa? Ne , se razbira. Deneska isto e i so EU. A utre EU moze da resi da ne rasturi. No nie pak i po 10 godini pak ke cekame priem vo EU i ke muabetime po forumi koga ke bide datata. Osakateni se razbira. Drzavi koj razbrale deka rabotite vo svetot se bazirani samo na interesi i sopstvena sila imaat izgradeno imperii i mokni zaednici. Drzavi koj cekaat nesto da se sluci i pravdata da zavladee i se lazat so floskuli porpagjaat. Sega, imas opcija da postavuvas topici za toa sto treba kaj nas da se napravi za da staneme jaki, kako doma da si ja sredime rabotata, a mozes da prodolzis kako dosega da se nadevas stalno na clenstva deka ke te spasat a vo megjuvreme Makedonija da prodolzi da tone. Nikoj ne garantira deka i vo slednite 10 godini ke postavuvas topici a mozebi i vo slednite 20 godini. I vo 1999 godina koga se oformi toj MAP za clenstvo vo NATO, od 9 drzavi samo tri vo nego ostanaa dosega, nie sme edna od niv, ostanatite se veke vo NATO. Sto ponatamu da se kaze za nasite cekanja vo najrazlicni predvorja?
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Uste ednaska velam, clenstvoto za Makedonija se spomnuvase...
Се согласувам дека се спомнувало членство... Членство во НАТО се спомнува во секоја држава што не е член на НАТО... Тоа не го негирам... Јас реков дека е измислица дека имало анкета каква што ти кажа... И велам дека на Македонија пред година-две за прв пат некој и’ ветил скорешно членство во НАТО, за прв пат од НАТО и’ признале дека е извршена трансформација во одбраната онаква каква што од НАТО ја побарале, за прв пат на Македонија и’ е јасно и гласно речено дека ќе биде примена во НАТО на првиот нареден прием на нови членки... Пишувај колку што сакаш фермани овде, но тој факт нема да успееш да го амортизираш! Џабе се мачиш и трошиш време!