Што добива македонската економија со статусот канд
Што добива македонската економија со статусот канд
Makedon Младен Чадиковски 16.12.2005 Што добива македонската економија со статусот кандидат? Три еминентни професори на оваа тема за А1 со различни прогнози. Професорот Љубомир Кекеновски вели дека Македонија не ги победи сопствените слабости, но добива шанса. Ќарот е што под лупа на Европа ќе бидат трите клучни реформи - финансиските текови, судството, јавноста. Да се отворат за странски капитал, но без корупција, уцени и рекет, кои се уште се дел од системот - вели Кеконовски. „Македонија не се приближи кон Европа, туку Европа ја повлече земјава кон себе, оти пресмета дека помала штета е за неа ако Македонија е поблиску до ЕУ, отколку подалеку“, изјави Љубомир Кекеновски, универзитетски професор. Академик Таки Фити тврди дека статусот е вонредно јасен сигнал од ЕУ дека ги респектира резултатите на политички план. И во делот на економијата има поместувања, но уште многу треба да се работи. Makedon: tipicna izjava za partisko vojnice Повеќе од скромни се резултатите, ниски стапки на раст, nема нови работни места. Фити вели време е за малку храброст. „Ако дојдат пари од продажба на ЕСМ, ММФ постапно ќе си заминува од земјава. Ќе бидеме послободни во макро-економската политика. Нема раст со низок буџетски дефицит и ниска инфлација. Мора да бидеме полиберални“, рече Таки Фити, академик. Професорката Наталија Николовска вели - целиот концепт на кандидатурата е заснован на демагогија, дека Македонија ќе земе пари од фондовите. Три години чекаме да не примат. Тоа донесе неактивност, внесе апсолутна рамнодушност кај граѓаните. Статусот сам по себе не значи ништо. Инвеститорите бараат исполнување на економски критериуми, ова е политичка одлука. „Македонија е како студент кој ништо не знае, а брка протекција за да положи испит. Така ќе помине еднаш, но нема да дипломира“, вели Наталија Николовска, универзитетски професор. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=55664
Satanico Pandemonium Jas mislam deka site sto insistiraa na statusov pocnuvajki ovde od forumov (Strelec i ostanatite) bez nikakva analiza sto ova znaci, deka site ke pocnat da ulagaat vo Makedonija. Zatoa sto ako navistina mislat deka nesto znaci toa za Makedonija, togas bi trebalo rabotite da trgnat napred taka da toa sto go imaat zastedeno vo stranstvo so makotrpna rabota neka go ulozat vo Makedonija sega zatoa sto ke im se vrati povekekratno. Eve, neka se izjasnat na forumov sega, i ako ne mislat da pocnat da ulagaat zaradi kandidatskiov status, neka objsnat zosto ne mislat taka.
toni_a chekorot sto go "napravi Makedonija" beshe vazhen i potreben...pred se od politichki (nadvoreshen) aspekt beshe krajno vreme(te. golemo zakasnuvanje).deka nema da bide kako sto go pretstavuvaat nekoi e jasno! kako i da se gleda na rabotava,taa pretstavuva uspeh.uspeh na drzhavata i pred se` na narodot. dali ke ima podobruvanje od ekonomski i praven aspekt e nesto koe ke pokazhe idninata. mislam deka vladata preteruva so FALENJATA i proslavite,a istovremeno opozicijata preteruva vo NEGIRANJETO...samo sto so NARODOT? srekjen sum sto BAREM dobivme NESTO!! Satanico Pandemonium napravi (spored mene) eden mnogu ubav i realen post na: "EU-chlenstvo:Sto ochekuvate?" http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=12662 ----------------------------------------------------- netreba da se gleda samo "crno-belo" !!! dajte malku jing i jang [:D]
toni_a eve uste edna procenka od vesnik: "Сево ова покажува дека позитивен тренд има кај секоја земја, но со различна динамика, зависно од економската политика што се води. На што да се надева Македонија во наредната година? Најреално, велат експертите, со оглед на макроекономската политика што ја води оваа влада, на бавен раст во економијата, безначаен за стандардот на граѓаните. И на позначајна сума странски капитал, меѓутоа не затоа што ќе навалат странските компании, туку од продажбата на ЕСМ." ps-i od telekom ke kapne nesto...
toni_a http://www.vest.com.mk/default.asp?id=109297&idg=6&idb=1647&rubrika=Makedonija "Сонувате за мистериозни странски инвеститори, но не е тоа најважно. Фокусирајте се сами на себе, имате многу можности. Македонија прво треба сама да се развие, а не да губи време чекајќи инвестиции" "Одговорот лежи во една социјална пазарна економија. Од она што можев да го видам, Македонија во целост не го искористила својот социо-економски потенцијал. Треба да го зајакнете и владеењето на правото, а сивата економија и црниот пазар да ги вклучите во законската регулатива"
concrete Zarem mora da dojde nekoj sovetnik na Frau Merkel pa da kaze nesto sto barem 50 "ludaci" go verglaat poslednite 15 godini. No nikoj ne e prorok vo sopstvena kukja!!!!