Бандо црвена
Бандо црвена
Jakov ИСТРАГА ЗА КРАЖБАТА НА ДЕЦЕНИЈАТА Бучковски надлежен за поштенското комби Директорот на "Македонски пошти", Таип Јакупи, не се чувствува одговорен за кражбата на деценијата и вели дека нема да поднесе оставка. Надлежен за испраќањето на поштенското комби од кое пред една недела беа украдени околу 600.000 евра бил Горан Бучковски, брат на премиерот, раководител на секторот за поштенска експлоатација во "Пошта 2" во Скопје. Бучковски вчера не беше достапен на службените телефони во "Пошта 2". - Не знам дали возачот и совозачот на комбито сега одат на работа. За нив е одговорен раководителот на секторот за поштенска експлоатација. Не знам дали тој бил информиран за начинот на кој ќе се транспортираат парите - рече Јакупи, кој тврди дека во комбито имало помалку од 600.000 евра. Кражбата се случи во скопската населба Топанско Поле. Четворица вооружени го ограбија комбито, кое подоцна полицијата го најде кај Бит-пазар. Официјално, украдени се околу 600.000 евра за пензии, но се шпекулира дека сумата била неколку пати поголема. Директорот тврди дека "Македонски пошти" не биле законски обврзани да носат вредносни пратки (пари), туку компанијата тоа го правела во име на Поштенска банка за одредена компензација и банката, според него, била должна да ги осигура парите. - Со "Сигал" имаме договор за осигурување на касовите максимуми, парите што ги носат поштарите и парите на шалтерите. Транспортот на парите и трезорот се во надлежност на банката - вели Јакупи. Но, директорката на Поштенска банка, Натка Спировска, го демантира: - Во договорот за соработка прецизно е напишано дека јавното претпријатие "Македонски пошти" е должно да ги осигура сите парични средства во поштите, трезорите, транспортот и ракувањето. Доколку има осигурителни случаи, "Македонски пошти" се должни на банката да и исплатат отштета колку што е целиот износ на пратката - објасни Спировска. Јакупи сега чека 600.000 евра од Поштенска банка бидејќи пензиите ги исплатил со пари од касата на "Македонски пошти". Директорката на осигурителната компанија "Сигал", Босилка Димитрова, завчера изјави дека "Македонски пошти" се нивен клиент, но кај компанијата не осигурала транспорт на пари. Директорот Јакупи признава дека бил направен пропуст во координацијата на транспортот на парите од безбедносен аспект. Курцшлусот настанал на релација Поштенска банка, од каде што се подигнати парите, секторот за поштенска експлоатација и МВР. - Се уште го немам конечниот извештај од внатрешната истрага и затоа не знам кој го потпишал налогот со кој комбито тргнало без обезбедување. Раководителот на секторот за безбедност тој ден не бил на работа и ги нема сите информации за движењето на пратката. Инаку, имаме редовна соработка со полицијата - вели Јакупи. Тој жали што во моментот на кражбата не беше тука за да ја испита целата работа: - Бев во Холандија по наредба на Владата за да ја дефинирам соработката помеѓу "Македонски пошти" и ИНГ банка, токму за да се спречат вакви инциденти. За кражбата на деценијата се уште не расправаше ниту Владата ниту управниот одбор на "Македонски пошти" и никој од јавното претпријатие не е повикан на одговорност. Поранешен директор на "Македонски пошти" е запрепастен од начинот на кој биле транспортирани парите. - Порано при транспорт на помал износ пари редовно имаше обезбедување од поштата, додека за поголем износ задолжително се викаше полициска придружба. Досега не се случила ваква кражба. За секој поголем инцидент се бараше одговорност од нас директорите - вели тој.
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
Abe logika prva liga!:) Ako ne e za DPMNE, togash mora da e za SDSM!? A ako kazhe neshto protiv Buchkovisti, togash mora da e za Brankovisti!?:)
Abe koga ke postirate ti, Jakovche, Intel itn. post za unistuvanjeto na zemjodelstvoto i ostanatoto loso rabotenje na vlasta, ke vi veruvam deka ste neutralni. A vaka Vie slepo samo protiv opozicijata drobite i ja falite vladata...sto moze da kaze covek za vas? A cico concrete, neka im se smee i na SDSM i na VMRO, no znam deka glasa za DMPNE[;)]
beaver hunter Makedon, a za kogo glasash ti??
Makedon
quote:
Originally posted by beaver hunter
Makedon, a za kogo glasash ti??
Jas sum vecna opozicija, pa ke glasam sekogas za opizijata.
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Jas sum vecna opozicija...
Pa zoshto se karash so Pana na topikot za Trifun?:) Trifun e opozicija ili vlast?:)
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Jas sum vecna opozicija...
Pa zoshto se karash so Pana na topikot za Trifun?:) Trifun e opozicija ili vlast?:)
Mu idam od inat na Pana [:D]
Jakov
quote:
Originally posted by beaver hunter
Makedon, a za kogo glasash ti??
Nema pravo na glas. Ima 17 godini. So ke rece uste e nevin.....
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by beaver hunter
Makedon, a za kogo glasash ti??
Nema pravo na glas. Ima 17 godini. So ke rece uste e nevin.....
Jakovche, jas si se chuvam za tebe[:D]
Jakov ne mircaj DRZI se do temata.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
ne mircaj DRZI se do temata.
Kako sto se drzis ti, taka se drzam jas[:D]
Jakov Jas so Intel sum prijatel uste pred da ti kupat tebe kompjuter taka da ti ke go jades stapot prv, a baska ne si ni za Bane ni za Vladko
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Се зборува дека дел од украдените пари се употребени за прославата на плоштадот Македонија по добивањето статус кандидат во ЕУ. Кој би можел да биде сторителот?
А каде тоа се зборува? Кај тебе во канцеларија помеѓу Лав и Трендафил.
Makedon Boze, boze so vakva vlast sto li uste ke ne snajde?Samo da ne ispadne deka sme veke prodadeni i nie so se drzavava na NEKOJsi, sekako za bez pari koi idat vo budzetot, no so polni privatni dzepovi na nekoj? cccccc Tesko nami, tesko nami veli baba mi.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
ИСТРАГА ЗА КРАЖБАТА НА ДЕЦЕНИЈАТА Бучковски надлежен за поштенското комби Директорот на "Македонски пошти", Таип Јакупи, не се чувствува одговорен за кражбата на деценијата и вели дека нема да поднесе оставка. Надлежен за испраќањето на поштенското комби од кое пред една недела беа украдени околу 600.000 евра бил Горан Бучковски, брат на премиерот, раководител на секторот за поштенска експлоатација во "Пошта 2" во Скопје. Бучковски вчера не беше достапен на службените телефони во "Пошта 2". - Не знам дали возачот и совозачот на комбито сега одат на работа. За нив е одговорен раководителот на секторот за поштенска експлоатација. Не знам дали тој бил информиран за начинот на кој ќе се транспортираат парите - рече Јакупи, кој тврди дека во комбито имало помалку од 600.000 евра. Кражбата се случи во скопската населба Топанско Поле. Четворица вооружени го ограбија комбито, кое подоцна полицијата го најде кај Бит-пазар. Официјално, украдени се околу 600.000 евра за пензии, но се шпекулира дека сумата била неколку пати поголема. Директорот тврди дека "Македонски пошти" не биле законски обврзани да носат вредносни пратки (пари), туку компанијата тоа го правела во име на Поштенска банка за одредена компензација и банката, според него, била должна да ги осигура парите. - Со "Сигал" имаме договор за осигурување на касовите максимуми, парите што ги носат поштарите и парите на шалтерите. Транспортот на парите и трезорот се во надлежност на банката - вели Јакупи. Но, директорката на Поштенска банка, Натка Спировска, го демантира: - Во договорот за соработка прецизно е напишано дека јавното претпријатие "Македонски пошти" е должно да ги осигура сите парични средства во поштите, трезорите, транспортот и ракувањето. Доколку има осигурителни случаи, "Македонски пошти" се должни на банката да и исплатат отштета колку што е целиот износ на пратката - објасни Спировска. Јакупи сега чека 600.000 евра од Поштенска банка бидејќи пензиите ги исплатил со пари од касата на "Македонски пошти". Директорката на осигурителната компанија "Сигал", Босилка Димитрова, завчера изјави дека "Македонски пошти" се нивен клиент, но кај компанијата не осигурала транспорт на пари. Директорот Јакупи признава дека бил направен пропуст во координацијата на транспортот на парите од безбедносен аспект. Курцшлусот настанал на релација Поштенска банка, од каде што се подигнати парите, секторот за поштенска експлоатација и МВР. - Се уште го немам конечниот извештај од внатрешната истрага и затоа не знам кој го потпишал налогот со кој комбито тргнало без обезбедување. Раководителот на секторот за безбедност тој ден не бил на работа и ги нема сите информации за движењето на пратката. Инаку, имаме редовна соработка со полицијата - вели Јакупи. Тој жали што во моментот на кражбата не беше тука за да ја испита целата работа: - Бев во Холандија по наредба на Владата за да ја дефинирам соработката помеѓу "Македонски пошти" и ИНГ банка, токму за да се спречат вакви инциденти. За кражбата на деценијата се уште не расправаше ниту Владата ниту управниот одбор на "Македонски пошти" и никој од јавното претпријатие не е повикан на одговорност. Поранешен директор на "Македонски пошти" е запрепастен од начинот на кој биле транспортирани парите. - Порано при транспорт на помал износ пари редовно имаше обезбедување од поштата, додека за поголем износ задолжително се викаше полициска придружба. Досега не се случила ваква кражба. За секој поголем инцидент се бараше одговорност од нас директорите - вели тој.
Abe Jakovche, za Bane si?[:D]
concrete A be Makedon, ostavi go ti Jakov De Riselje na mira.....pocni da svakas deka ne se site partiski zaslepeni ili obozavateli na takvi mediokriteti ko Bane,Gvujo,Bucko,Ljubco i drugata boranija od toj sitno-dzepciski sindikat........:):):)!!!
Strelec Abe logika prva liga!:) Ako ne e za DPMNE, togash mora da e za SDSM!? A ako kazhe neshto protiv Buchkovisti, togash mora da e za Brankovisti!?:)
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Jas so Intel sum prijatel uste pred da ti kupat tebe kompjuter taka da ti ke go jades stapot prv, a baska ne si ni za Bane ni za Vladko
Abe komjuter imam onekade od pred 20 godini, tatko mi od Germanija mi donese Comodore mislam se vikase...Ti tolku li si star? [:D] Za Bule ke bidam koga ke bide vo opozicija coekot, t.e. dogodina, ne se sekiraj ti tolku mnogu [;)]
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Jas so Intel sum prijatel uste pred da ti kupat tebe kompjuter taka da ti ke go jades stapot prv, a baska ne si ni za Bane ni za Vladko
Abe komjuter imam onekade od pred 20 godini, tatko mi od Germanija mi donese Comodore mislam se vikase...Ti tolku li si star? [:D] Za Bule ke bidam koga ke bide vo opozicija coekot, t.e. dogodina, ne se sekiraj ti tolku mnogu [;)]
Mmmm...20 minus 2005 kako mu doaga toa 1985godina- Commodore,xm? Spectrum ZX....kasnis mali par godini.
dada Sani E bas vaka kako vas si muabetele nekoi koga kombeto bilo opljachkano:)
concrete ne bas taka dado Sani , ne bas taka ...mnooogu POPROFESIONALNO !!!! I udiraat 300 znaka vo minuta po toa tastaturite :):):)!!!
dada Sani Izvini concrete, taka go istreskav toa bez vrska, sum poprimila od Makedon:))
Jakov
quote:
Originally posted by dada Sani
E bas vaka kako vas si muabetele nekoi koga kombeto bilo opljachkano:)
Kamo sreka da se kradea kombinja zaradi nasite sitni muabeti. Mene se mi smrdi deka onoj Makedonsecon Musliman so se kazuva Albanec a e direktor na Posta nekade raskazuval muabeti posle koi naebuvaat kombinjata....
dada Sani
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by dada Sani
E bas vaka kako vas si muabetele nekoi koga kombeto bilo opljachkano:)
Kamo sreka da se kradea kombinja zaradi nasite sitni muabeti. Mene se mi smrdi deka onoj Makedonsecon Musliman so se kazuva Albanec a e direktor na Posta nekade raskazuval muabeti posle koi naebuvaat kombinjata....
Kamo srekja da me razberese sto sakam da kazam:)
Jakov
quote:
Originally posted by dada Sani
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by dada Sani
E bas vaka kako vas si muabetele nekoi koga kombeto bilo opljachkano:)
Kamo sreka da se kradea kombinja zaradi nasite sitni muabeti. Mene se mi smrdi deka onoj Makedonsecon Musliman so se kazuva Albanec a e direktor na Posta nekade raskazuval muabeti posle koi naebuvaat kombinjata....
Kamo srekja da me razberese sto sakam da kazam:)
Da se obidam sto....?[:D]
lav Бандо црвена пс Мала забелешка ...наменета само за пишувачот на топикот... Бојата е во меѓувреме сменета со друга...нели Ништо лично не е вметнато ..разбира се...нели?
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
Mmmm...20 minus 2005 kako mu doaga toa 1985godina- Commodore,xm? Spectrum ZX....kasnis mali par godini.
Jakovche, na dete od 5 godini i Comodore mu bilo OK[:D][:X]
трендафил Чудно е, доколку никој од раководството на поштата или некој повисоко да не е вмешан во кражбата, што уште не се знае кој е одговорен за непревземени безбедносни активности при испраќањето на украдените пари. Се зборува дека дел од украдените пари се употребени за прославата на плоштадот Македонија по добивањето статус кандидат во ЕУ. Кој би можел да биде сторителот?
Jakov Sto ti znaci sposoben menadment na edna firma, po kratka postapka gi otkri nesposobnite kadri i gi razresi. Da vidam sega na novoimenuvanite dali ke im se povtori vakva greska. Taka se vodi firma a ne samo da se sedi i da se kritikuva.... Процедурата била запазена, ама службите за транспорт на поштенските пари не биле координирани помеѓу себе. Ова е првичното откритие на шестчлената комисија на Македонски пошти која ја вршеше интерната истрага за грабежот на поштенското комби со над 600.000 евра. Поради некоординираност тројца раководители се суспендирани. „Тука се работи за некоординираноста помеѓу секторот за поштенска експлоатација и одделението за безбедност. Секторот за поштенска експлоатација нема дадено налог обезбедувањето да асистира при транспорт на паричните средства“, изјави Игор Палиќ, оддел за безбедност во ЈП Македонски пошти. „Да се суспендираат моментално од работа раководителот на секторот за поштенска експлоатација, раководителот на главниот транспортен центар и водителот на одделението за безбедност“, рече Гордана Симоновска, помошник директор за правни и кадрови работи во ЈП Македонски пошти. Имињата на суспендираните се тајна, но меѓу нив не е Горан Бучковски, братот на Премиерот. Освен суспензиите, во Пошти не откриле ништо повеќе за грабежот и дали навистина нивни вработени соработувале со разбојниците. Тоа било работа на МВР, велат во Пошти. Полициската истрага за грабежот засега тапка во место. Во МВР не соопштуваат дали дознале нешто, во интерес на истрагата. Пред 10 дена во Топаана четворица разбојници маскирани и под оружје го пресретнале и заплениле поштенското комбе со 37 милиони денари, а возачите ги натепале. По шест часа комбето е најдено на пола километар од местото на грабежот, обиено, во него имало малку пари и поштенски документи. Крим-техничарите не нашле отпечатоци на разбојниците, кои ја искористиле несериозноста на Македонски пошти. МВР веднаш реагираше дека Пошти никогаш не барале полициско обезбедување. Од Пошти се бранеа дека тоа било невозможно, затоа што полицијата барала таква информација два дена пред транспортот на пари. Комисијата на Пошти, иако со шест раководители, не знаеше дали парите се осигурени и каде. „Никој од нас не би можел да ви одговори на тоа прашање, а вие упорно инсистирате на тоа прашање“, додаде Палиќ. Од јануари Пошти се ограбени за милион евра. И директорот на Пошти, Таип Јакупи, вели дека нивната безбедност е слаба, ама тој се протна и не е суспендиран од својата комисија. Не ни дојде пред новинарите да одговори на прашањата.
tarator Vistynata ke banirate pak:))))Vistynata ponekogash boli! A nie skoro ste doidem.......
Jakov I pak ispadna deka ovie drugive se lopovite. Pazi koj e suspendiran kako vinovnik...mora da e toj..... Neverojatno Вредните поштенски пратки во Скопје и натаму се носат без никакво полициско обезбедување. И по спектакуларната кражба на поштенското комбе со 600 илјади евра пред две недели, Пошти не побарале полициска заштита на ниту една своја пратка. Ова информација ја потврдија во МВР. Сеуште се води истрага за наоѓање на четворицата разбојници кои го ограбија комбето. Полициските инспектори немаат нови информации. Безбедноста во поштите пред тој настан не била соодветна на парите кои биле разнесувани. Според нашите информации, вратите на ограбеното комбе со кое Пошти носеле 600 илјади евра, биле неисправни и не се заклучувале. И во Пошти признаа за слабата безбедност на нивните пратки. Сега нивните раководители тврдат дека по грабежот таа е подобрена. „Да подобрена е, а начинот и тоа што се е преземно е наша деловна тајна“, изјави Игор Палиќ, оддел за безбедност во ЈП на Македонски Пошти. Внатрешната контрола во Пошти не откри виновник во своите редови, но суспендира тројца раководители поради некоординираност. Под суспензија се раководителот за безбедност Ѕвонко Бакрачевски, првиот човек на поштенскиот транспортен центар Пане Шаплиев и раководителот на центарот за поштенска експлоатација во Пошта 2, Љупчо Георгиевски. И внатрешната контрола и полициската истрага продолжуваат - без резултати.
concrete Jakov , nesto ne mi e jasno...ova lokalnive drumski razbojnici..slucajno gi presretnuvale kociite i poedinesbite penzija-nisaci ili sepak nekoj im potsepnuval koga i kade ????? Ili sepak se rasboti za "podvizna banka"....????
Jakov Toj nekoj ima ime zasto taka.... Taip Jakupi mnogu ednostavno 600 000 evra po pola za kauzata(dui) i kriminalcite pak dui=cista rabota.
concrete Jebi ga !!!! Toa ti e ....
toni_a [:D][:D] ne beshe vistinskiot so "б" (гољамо)...