Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари
Strelec Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар. „Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
Makedon Ubo ke bide da funkcionira toj ednosaltersko sistem, ama nemoj pred nego da cekame so meseci za da podneseme obicna molba, koja ke ja dobieme posle 5 dena, mislam meseci + 5 dena... K15 mnogu ubavo ni ilustriraa kako ke bide od 01.01.06 g....ke molime da ni se vrati povekesalterskiot sistem.
intel
quote:
Originally posted by lav
Но постојат и изузетоци...а тоа е тамо каде што има вработено само млад и образуван кадар на пример како во Евроинтеграциите на владата...е за тамо симнувам капа ...мислам на вработените...нели млади стручни кадри.
Да бе, имаш право за ова.Младите од секторот за евроинтеграции работат не се шалат.МАРА -попара прават.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар. „Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
Оваа ГАЧКА (приказна) НОН-СТОП ја „слушам„ веќе 15-сетина години... А администрцијата .....не е СПРЕМНА за најавеново ...ниту со ЗНАЕЊЕ ниту пак со ОПРЕМА..тамо кај што ја има нели?? пс Но постојат и изузетоци...а тоа е тамо каде што има вработено само млад и образуван кадар на пример како во Евроинтеграциите на владата...е за тамо симнувам капа ...мислам на вработените...нели млади стручни кадри.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари
Засто никој не ја казува годината во која ке стартува едношалтерскиот систем Ако наке стојановски спроведе некаква промена во оваа држава ја емигрирам на Анатартик со пингвините да живеам.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари
Засто никој не ја казува годината во која ке стартува едношалтерскиот систем Ако наке стојановски спроведе некаква промена во оваа држава ја емигрирам на Анатартик со пингвините да живеам.
Надвор од темата: Ако ти ја кажат точната година...ќе мора да ни ја кажат и годината за „прием„ во ЕУ , а која ете се држи како ДРЖАВНА ТАЈНА од највисок приоритет
Christian
quote:
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар. „Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
ako ova startuva 2006 togas ova se mnogu dobri vesti.Samo napred MKD i ic nanazad ne gledaj[:D]
profa "Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари" Da ne pocnaa so kampanjite veke :)))))
Jakov
quote:
Originally posted by Christian
quote:
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар. „Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
ako ova startuva 2006 togas ova se mnogu dobri vesti.Samo napred MKD i ic nanazad ne gledaj[:D]
I da pogledne nazad ... nema sto mnogu da vidi[:(]
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Christian
quote:
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар. „Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
ako ova startuva 2006 togas ova se mnogu dobri vesti.Samo napred MKD i ic nanazad ne gledaj[:D]
I da pogledne nazad ... nema sto mnogu da vidi[:(]
Има има ...ама не се за гледање...мислаам пријатни. Затоа и сме заглавени на овој „слеп„ колосек во кој „возиме„ во место...нели? пс А со Herr Наќе ...сигурно ни предстои светла иднина...ах бре држ не дај...итн.
OooOo Едношалтерскиот систем стана македонска реалност Едношалтерскиот систем конечно стана македонска реалност. По бројните празни изборни ветувања на скоро сите владеачки гарнитури, денеска профункционираа првите три канцеларии во Скопје, Битола и во Штип, каде бизнисмените за прв пат наместо во судовите, доставија барање за регистрација на фирма во Централниот регистар. Ова треба да значи крај за кошмарите на домашните и странските бизнисмени. Наместо досегашните од 45 до 60 дена, фирма ќе регистрираат само за 5 дена. Грчката „Олимпик индустрис“ што го купи „Сувенир“ од Самоков беше првата компанија што во регионалната канцеларија во Скопје побара да се регистрира преку едношалтерскиот систем. Газдата задоволен ги кажа плановите за својата фирма во Македонија. „Имаме инвестиционен план за повторно да ја изградиме фабриката и да ја засилиме локалната индустрија. Тоа ќе биде добро за Македонија, како и за извозот“, изјави газдата на „Олимпик индустрис“. Освен во Скопје, Битола и Штип, до крајот на февруари регионални центри ќе се отворат уште во 8 градови низ Македонија. Регистрацијата на трговец поединец во Централниот регистар ќе чини 3.700 денари, а на друштвата со ограничена одговорност 5.000 денари. Надлежните се пофалија за успешно завршената работа. „Нашиот дел од обврската е исполнет, сега топката е префрлена кај деловниот свет“, рече Наќе Стојановски, директор на Централниот регистар. Министри, банкари, бизнисмени. Сите денеска дојдоа да го поздрават стартот на едношалтерскиот систем. Среќен и Премиерот, сега ќе било полесно. „Со едношалтерскиот систем ниту почнува, ниту завршува нашата покана до инвеститорите“, вели Владо Бучковски, претседател на Владата. Со едношалтерскиот систем Владата симна само една од многуте бариери кои досега ги одвраќаа инвеститорите. Владата ја чека уште работа. За да ја подобри бизнис климата, треба да го реформира судството, катастарот, а и претстои и огромна борба против корупцијата.
intel OooOo zosto ne si konkstruktiven? Sega Lav i Jakov&Makedon gi ostavi bez komentar.
Jakov Eve me be..... zasto bez komentar, prvo skokni pa kazi op...ke vidime za tri meseci so ke bide.... Polska nemoze da obezbedi otvoranje na firma ispod 20 dena Makeodnija za 5 :)
concrete Ednosalterski sistem????Sto e ovde ednosaltersko neka objasnat strucnjacite ???? Intel...imas nekoj ???
Strelec Bravo za vlasta!:)
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Ednosalterski sistem????Sto e ovde ednosaltersko neka objasnat strucnjacite ???? Intel...imas nekoj ???
Тоа знаци дека само на ЕДЕН шалтер(во преносна смисла на зборот) ќе потплатиш за да иде бизнисот. ДОсега тоа се правеше во еден куп институции со шалтери. Сега идеш кај Наќе му плаќаш он ти удира син печат и штембиЉ му јавуе на Бучко и ти си имаш фирма за пет дена. Абе...порастоше пилци.....
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Bravo za vlasta!:)
Bravo , ako taka velis ...koga se vrakas za da pocneme nekoj biznis?????
Great_Macedonian quote jakov: Polska nemoze da obezbedi otvoranje na firma ispod 20 dena Makeodnija za 5 :) --------------------------------------------------------------------------------------------- Pa od koga stana Polska nedostizna za nas? pred pet godini?... za deset godini nie ke bideme POVTORNO nedostizni za niv.
OooOo Vo US/Canada firma se otvara za nepolni 2 minuti preku internet, a vo Polska duri 20 dena? [img]http://www.wingedspirit.net/YaBBImages/rolleyes.gif[/img]
beaver hunter Amerika i Engleska biche zemlja proleterska
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Bravo , ako taka velis ...koga se vrakas za da pocneme nekoj biznis?????
A zoshto bi doshol? Tamu dobro, ovde ushte podobro!:)
Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
quote jakov: Polska nemoze da obezbedi otvoranje na firma ispod 20 dena Makeodnija za 5 :) --------------------------------------------------------------------------------------------- Pa od koga stana Polska nedostizna za nas? pred pet godini?... za deset godini nie ke bideme POVTORNO nedostizni za niv.
Polska? Od koga vleze vo NATO,EU, od koga imaat 15 milardi stranski investicii. OD koga nevrabotenosta im e ispod 15% od koga JDP im e tri pati pogolem od nasiot, odkoga kupuvaat sekakvi koli i skitaat po cel svet bez visi i toa ne samo odbrani faci nego sekoj vtor poljak....a so vikas na vremeto im gi trkalavme zenskite u Zakopane...za tri marki....ama umre toa [:(]
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Bravo , ako taka velis ...koga se vrakas za da pocneme nekoj biznis?????
A zoshto bi doshol? Tamu dobro, ovde ushte podobro!:)
Pa za da ja napravime Makedonija od dobra podobra. Tamu se know-how i slicnite vestini koi nas ni falat. Od tamu znaenjeto od nas trudot i ete...zalsuzila ovaa zemja tolku od site nas :)
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Pa za da ja napravime Makedonija od dobra podobra.
Ubavo zamisleno... A vie shto ste tamu, planirate da zemete uchestvo ili?:) Daj podobjasni malku podobro kako toa go zamisluvash da dojdeme nie tamu i zemjata da stane od dobra podobra!:)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Bravo , ako taka velis ...koga se vrakas za da pocneme nekoj biznis?????
A zoshto bi doshol? Tamu dobro, ovde ushte podobro!:)
He,he...pa za koja vlada toa bravo, za Canadskata????? Uste im se podlizuvas???? zarem ne ti dale veke drzavjanstvo????:):):)!!!
toni_a trgna muabetot pak nakaj "vnatreshni"-"nadvoreshni" [:D] a koga ke voveduvaat ednoshalterski za site sferi? pasoshi,izvodi,potvrdi itn??
Strelec
quote:
Originally posted by toni_a
trgna muabetot pak nakaj "vnatreshni"-"nadvoreshni" [:D]
Abe ostaj se... Ne smeesh da kazhesh nitu aren, nitu losh zbor za nekogo... Vednash ednite za ochi te fakjaat!:)
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by toni_a
trgna muabetot pak nakaj "vnatreshni"-"nadvoreshni" [:D]
Abe ostaj se... Ne smeesh da kazhesh nitu aren, nitu losh zbor za nekogo... Vednash ednite za ochi te fakjaat!:)
Treba prvo da definiras sto e arno a sto e loso. Znaci sto e uspeh za Makedonija a sto e neuspeh. Od dosegasnite tvoj postovi ima odredena konfuzija, zatoa concrete te prasuva ova mislam. Znaci, celo vreme postiras tuka ogromni cekori napred za Makedonija, te NATO te EU a ispagja deka ne bi se vratil nazad. Znaci prasanjeto e jasno: Posle 15 godini nezavisnost (pod BILO KOJA VLADA), vo Makedonija se uste lugjeto sakaat da izbegaat od nejze, a tie sto se vo stranstvo ne sakaat da se vratat nazad. Nitu pak da ulozat. Da li e toa napredok ili ne za tebe?
трендафил Доколку не се одстранат пречките во функционирањето на фирмите (откако ќе се регистрираат и започнат со работа), нема да има голема полза од едношалтерскиот систем. Сериозните вложувачи не се обесхрабруваат од чекањето од 50-тина дена за регистрација, и не ги бркаат сами работите туку ангажираат адвокат кој ги решава проблемите и не кошта повеќе од неколку стотина евра, што мора да се признае не е голем трошок, посебно за странците. Но, во секој случај, одстранета е уште една пречка. Останува да се надеваме дека една по една ќе се одстранат и останатите. На пример брза судска постапка и наплата на долговите, намалување на корупцијата присутна во секој контакт со државните органи.
concrete Ima mnogu ednostavni cekori koi treba da se napravat i koi ke gi odzatnat tesnite grla vo produktivnoto rabotenje na edna kompanija, a koi od nekoja mene nepoznata tainstvena pricina ne se pravat. Iako bodat oci, isteruvaat!!! Znaci taka treba da bide , zosto...koj ti go znae...verojatno zaradi lovot vo matno.... Ednosalterskoto registriranje na firma..toa i samo toa i nisto drugo i ne e nekoj faktor vo celata prikazna..taka da....... vo Makedonija seuste e macno da se raboti bilo sto , AKO NE SI POVRZAN :):):)!!!!
Satanico Pandemonium Ednokraten ili povekekraten salterski sistem nema da ja promeni mnogu rabotata. Za biznisot najbitno e funkcioniranje na drzavata vo skaldot so zakonot. Samo togas ima napredok. Nasite najbogati "biznismeni" se imaat obogateno samo vo lov so matno. Cesen biznis e prakticki nevozmozen od poznati pricini. Salterskiot sistem ne e prepreka za nasite najbogati "biznismeni" i nema da ja promeni dosegasnata praksa.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...Znaci, celo vreme postiras tuka ogromni cekori napred za Makedonija, te NATO te EU...
Eventualen vlez vo NATO i EU se ogromni chekori napred... Shto tuka ne e jasno?
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...a ispagja deka ne bi se vratil nazad...
Pa kako da se vratam koga vo drzhavata e losho? So dva golemi chekori napred ne se stignuva do celta!:) Ushte mnogu neshto fali za da sakam da se vrakjam nazad! Satanico, aj vaka da te prasham... dvesta postovi pishuvashe deka vlez vo EU ne e dobra rabota... Potoa dvesta posta napisha deka na Makedonija i' e daden kandidatski status BEZ DATUM... Sega pishuvash deka so ednoshalterski sistem nishto ne se postignuva! I da ne ti citiram ushte mnogu drugi tekstovi ovde... I sega, prashanjeto mi e slednovo: Dali otkako si dojden na ovoj forum imash napishano BAREM EDEN POST vo koj shto kje pofalish nekoj poteg od vlasta, ili barem da si za neshto vozdrzhan i da rechesh deka, na primer, toa i toa MOZHEBI ne e losho! Ete zoshto me zamara da polemiziram so lugje kako tebe. Isto me zamaraat i onie drugite, koi shto nikogash za vlasta ne bi kazhale losh zbor... Aman i od edni i od drugi... Drzhava taka ne se saka!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...Znaci, celo vreme postiras tuka ogromni cekori napred za Makedonija, te NATO te EU...
Eventualen vlez vo NATO i EU se ogromni chekori napred... Shto tuka ne e jasno?
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...a ispagja deka ne bi se vratil nazad...
Pa kako da se vratam koga vo drzhavata e losho? So dva golemi chekori napred ne se stignuva do celta!:) Ushte mnogu neshto fali za da sakam da se vrakjam nazad! Satanico, aj vaka da te prasham... dvesta postovi pishuvashe deka vlez vo EU ne e dobra rabota... Potoa dvesta posta napisha deka na Makedonija i' e daden kandidatski status BEZ DATUM... Sega pishuvash deka so ednoshalterski sistem nishto ne se postignuva! I da ne ti citiram ushte mnogu drugi tekstovi ovde... I sega, prashanjeto mi e slednovo: Dali otkako si dojden na ovoj forum imash napishano BAREM EDEN POST vo koj shto kje pofalish nekoj poteg od vlasta, ili barem da si za neshto vozdrzhan i da rechesh deka, na primer, toa i toa MOZHEBI ne e losho! Ete zoshto me zamara da polemiziram so lugje kako tebe. Isto me zamaraat i onie drugite, koi shto nikogash za vlasta ne bi kazhale losh zbor... Aman i od edni i od drugi... Drzhava taka ne se saka!
Jas na forumi od 1997 godina pesimisticki prognozi davam i sekogas ispagjam vo pravo. Za ednosalterskiot sistem uste ednaska da ti kazam: Drzi mi go zborot i ke vidime koj efekti ke ima ova. Ako prodolzi so korupcija i kradenje toj sistem e obicna - NULA ili kozmetika kako i site drugi raboti dosega. Nikogas ne sum rekol deka EU i NATO clenstvo e negativno za Makedonija. Ona sto me iritira e zboruvanje bez fakti. Nikoj nema vo nasata drzava napraveno plan i analiza da vidi sto i kako ni treba, koj celi sakame da gi postigneme , kolku nesto ke ne kosta. Kako drugi drzavi naprednale i sto treba da primenime od toa. Za potezite od vladata, ne sakam voopsto da falam nesto , zatoa sto so tie Evroatlanski asoscijacii od 1995 godina trubat a nisto ne e promeneto. Sakam da se drzam samo so fakti i dokazani raboti i realnosta. A vladite gi vidovme. I realnosta nasa e jasna i ne znam sto treba pofalno tuka da se zboruva? Ja vidovme i ovaa vlada odporano. Toa sto JAS SAKAM da se sluci e sosema drugo i razbiram kako lugje se fakaat za slamka kako davenik koga ke stigne aber od EU. Ti rekov odamna koga ke kazam za edna vlada deka e arna, koga ke vidam apsenja i vistinski fakti deka red saka da se uvede. Zatoa ne mislam da se bavam so kozmeticki momenti. Sekoj nastan vo Makedonija koj se najavuva so tapani a ne vrodi so plod e cista kozmetika. Seriozni lugje se drzat do fakti. Ako ti ovaa vlada ili vladi si gi falel vo poslednite 15 godini a nema nikakov napredok vo realnosta nasa togas kaj tebe e greskata a ne kaj mene. Summa sumarum, vo momentot na nezavisnost situacijata vo Makedonija vo mnogu slucaevi bese poarna od sega. 1. Na Ekonomski plan: Go nemame se uste dostignato nivoto na od 1990 godina koe i onaka bese katastrofalno. Imame mnogu pogolema nevrabotenost, pomal standard , golem del od fabrikite koj nesto znacea ne znacat nisto sega ili se otideni pod stecaj sto ne e loso samo po sebe, no e loso sto novi industrii i fabriki nema 2. Na politicki plan: Imame katastrofalna situacija na balans i dominacija na dve partii, toest dva bloka. Ne se raboti za toa koj e poaren, tuku prasanjeto e samo od ovie dva bloka koj e polos. Toa e katastrofa. 3. Na etnicki plan - nema tuka sto mnogu da se zboruva, vo 1991 godina Makedonija bese drzava na MAkedonicite, sega veke toa ne e taka. Nacionalno malcinstvo se izbori za prava nevideni vo svetot dosega, pogotovo nevideni vo Evropa. 4. Na bebsednosen plan: Bezbednosta ne zavisi od nas, zavisi od nadvoresniot faktor i Albancite . Najmalce od nas. Utre moze da dojde do cepenje na Makedonija vo koje nie ke ja imame ulogata na pasiven promatrac samo. 5. Pa duri i EU i NATO integraciite da gi zemes i tuka sme nazad. Mnogu bea pozadi nas a sega se pred nas. Tie sto bea pred nas, uste poveke se pred nas. Prasanjeto e , ako za 30 godini osakateni vlezeme vo NATO i EU , sigurno deka nekoj ke go trubi toa za uspeh, no po mene toa voopsto ne e nesto so sto treba da se gordeeme ako taka nesto se sluci. Sosema e drugo da EU i NATO se bori za naseto clenstvo sto pobrgu a ne obratno da nie molime i na kraj odkoga ke im sku*** da kazat ajde, vlezi ednas veke... preku glava ni dojdovte. So eden zbor, ni bese dadena sansa da imame i izgradime nova drzava. Ne ja iskoristivme, drzavata ja unistvme i se uste ja unistuvame. Toa sto site se nadevaat na EU i NATO e samo rezultat deka nikoj vo Makedonija ne veruva. Toa e poveke od jasno, duri i tie sto se tupaat vo gradi deka se golemi Makedonci od EU i NATO ocekuvaat samo spas. Spas za granicite ni zatoa sto site znaat deka sami ne sme vo sotojba da gi odbranime, spas za nacijata ni zatoa sto site znaat deka moze da ne snema. Spas za se ostanato. I toa e tragedijata, tragedijata deka Makedonecot vo Makedonija ne veruva. Ne veruva ni vo sebe. A poentata za kritika na vlasta ili ne e sledna: Po mene, prv cekor na napredok e relano da se vidat rabotite. Od dosegasnosto kolku i da sakas da falis, nema nisto pozitivno zatoa sto ti nazad vo Mk bi bil veke a i iljadnici drugi. Toa se bitni i hard facts a ne nagovestai za clenstvo i slicno. Koga ke se uvidi realnosta i koga lugjeto ke razberat deka drzavata od niv zavisi samo a ne da baraat ovcar da gi vodi na pasenje i da se nadevaat na poarna treva (ako ovcarot im se ptorefi) na drugo pole , e togas ke ima napredok. Toa e za falenje. Ova sto jas kritikuvam za mene e samo pozitivna rabota posto namerite mi se najarni. Smetam deka stalno odvlekuvanje na vnimanieto i fokusot na nasite aktivnosti so kozmetiki (vidi ja anketata postavena na drug topik kade SDSM vodi zaradi EU kandidaturata) e samo nazadok na Makedonija. Gubenje na dragoceno vreme vo koe treba site sili da gi nasocime na vistinskite raboti a ne na mackanje na oci.
achtung_panzer Poleka, bez turkanici pred shalterot... samo eden e, ako go iskrshite posle sho praeme...
Strelec Satanico, izvini ama nemam namera da te chitam! Ustvari prochitav 2-3 reda i gledam deka edna ista rabota non-stop verglash, a bashka gledam deka si pochnal i da lazhesh... Ne vikaj deka ne si pishuval protiv EU, poshto 100 citati kje ti izvadam!:)
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Pa za da ja napravime Makedonija od dobra podobra.
Ubavo zamisleno... A vie shto ste tamu, planirate da zemete uchestvo ili?:) Daj podobjasni malku podobro kako toa go zamisluvash da dojdeme nie tamu i zemjata da stane od dobra podobra!:)
Па казав вие го имате искуството од западниот развиен свет, значи знаењето плус финансиите, а ние ја имаме желбата за работа...а сите заедно имаме една единствена ЉУБОВ кон оваа земја.
Strelec Ако вие навистина имавте желбата за работа, немаше да ви треба ни искуството, ни финансиите наши!:) А за љубовта кон земјата, горе-долу и би можел да се согласам... Иако, за жал, многу често љубовта кон партијата е поголема отколку љубовта кон земјата!:(
concrete A be Jakov ......koe be crno iskustvo, pa baska finansii...????? Za LJUBOVTA se videlo:):):)!!! Strelec, slem li ti e toa???? Si go pastiral mnogu visoko,spusti go do toa cvikerite, ako veke sakas da e kako treba :):):)!!!
Great_Macedonian Moe licno mislenje e deka sekoj makedonec koj sto vizee vo stranstvo, i koj sto ima kapital/financii/pari iskustvo od/ ili zelba za investicija-treba VEDNAS toa da go stori-da investira vo makedonija. Izvini strelec ama me nervira koga ke slusnam od nasi lujgi i ovdeka vo astralija "ke investiram ili bi se vratil vo MK koga ke bide kako "ovdeka'.. e pa nikogas nema da bide takva ako taka razmisluvame. I ne veruvam na prikaznite koj mnogu nasi vo dijasporata raskazvat za "ednas probav da otvoram nesto vo mk vlasta mi ukrade sve sto imav"... da tocno e deka ima ogromna korupcija, ama treba da se znae vo sto se investira i covek treba da IMA POJMA OD VODENJE BIZNIS.. a ne posol MK otvoril prodavnica ili farma za kokoski pa covekov nema pojma od biznis, mu propaga biznisot pa koga se vraka na zapad ke kazi "eh, sto da pram drzavata e kriva sto ne uspeav...." Fakt e deka nie makedoncite nesme biznismeni.. no za toa vo sto ne biva treba da se potrudime da investirame vo MK.. na primer, ako Strelec se razbira od web-design/IT etc.. moze vo mk uste sega da otvore nesto sto bi ja zgolemilo popularnosta na informaticnata tehnologija (se razbira ako ima sredstava covekot za toa). Jas nemozam da zboruvam za sebe, student na fakultet koj na zapad edvaj svrzuva kraj so kraj.. nema vreme za ucenje i pravenje pari to ti e to.... no koga bi imal kapital da investiram vo svojata tatkovina, ne samo sto bi investiral tuku bi se preselil tamu odma.
OooOo Chuden chovek ovoj Great_Macedonian. ;) Da se razbereme, jas ne ti ja osporuvam ljubovta kon Makedonija, ama od tvojot post gledam deka si kompleten laik i neznaesh kako stojat rabotite vo Makedonija za investiranje ili pak otvaranje/pochnuvanje svoj biznis vo Makedonija. Ednostavno NE VREDI nekoj za tvoj pari da te DUPI u rebra.
Great_Macedonian OooOo tuka gresis... znam mnogu ubavo kako stojat rabotite.. no treba nasata ljubov kon tatkovinata da bide popsilna od zelbata na kriminalnite strukturi vo vlasta koj se obiduvaat da go sprecatr prosperitetot na MK. Znam i za eden covek od moeto selo vo mk koj nekolku decenii zivee(se) vo svajcarija. Resil covekot da otvori benziska stanica na avtopatot pokraj seloto. Susnav muabeti deka covekot potrosil 50iljadi dolari vo davanje mito (zas bil prinuden, za da dobie dozvola za rabota).. e sega da receme deka navistina bilo taka. DA, DRZAVATA GO DUPNA, ama i toj gi dupna nazad zas pokaza deka e golem patriot koj e spremen da mine niz sekakvi barieri za da investira i ostane vo svojata takovina. 2 godini podocna, benziskata seuste raboti, covekot nesaka da se vrati vo svajcarija.. resen da ostani vo Makedonija. So ednosalterskiot sisten tokmu ovie negativni pojavi se izbegnuvaat posto podavas molba na eden salter i nema prostor za podmituvanje na korumpirani funkcioneri. Eve ke ti dadam uste eden primer deka znam mnogu dobro kako stojat rabotite vo MK. Vo 1994ta tatkomi bolen od nostalgija resi "dosta e se vrakame vo MK"... se vrativne vo Makedonija, posto takomi e berber sakase da otvori berbernica vo naseto selo (koe broi 1500ziteli) i nemase dotogas berbernica. Idejata nemu bese losa, no "od izvori" dozna deka morale na tie "funkcioneri" sto izdavaat dozvola za otvoranje berbernica, da gi podmiti-inace ke mu najdat pricina za da ne mu izdadat dozvola. Tatkomi gi odnese kopilinjata na eden rucek vo restoran, i mu potpisaa dozvola za da ja otvore berbernicata. Koga tatkomi ja otvori berbernicata kaza za "sto trebalo da stori".. ednostavno raskazuvase po lujgeto ..velese "kako ne im e stram jas neznam, pagaat tolku nisko, moralo rucek da im dam... jas im dadov, no kolku nisko padnaa tie NE JAS, toa nikogas nema da go znat zas tolku mozok imet". P.S: Posle godina i nesto se vrativne vo avstralija (berbernicata rabotese polna parea) nego pricinite bea drugi.
Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Moe licno mislenje e deka sekoj makedonec koj sto vizee vo stranstvo, i koj sto ima kapital/financii/pari iskustvo od/ ili zelba za investicija-treba VEDNAS toa da go stori-da investira vo makedonija.
Ti ne tuku burickaj po tugi dzebovi. Glej si go svojot i kazi kolku ja lubis Makedonija, finansiite sami po sebe ke si dojdat, znaenjeto od nebo ke padne,poarna ziveacka bucko ke obezbedi. Se e toa lesno, daj kazi kolku ja sakas zemjava...za drugo kolaj rabota.
Pina
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
quote jakov: Polska nemoze da obezbedi otvoranje na firma ispod 20 dena Makeodnija za 5 :) --------------------------------------------------------------------------------------------- Pa od koga stana Polska nedostizna za nas? pred pet godini?... za deset godini nie ke bideme POVTORNO nedostizni za niv.
Polska? Od koga vleze vo NATO,EU, od koga imaat 15 milardi stranski investicii. OD koga nevrabotenosta im e ispod 15% od koga JDP im e tri pati pogolem od nasiot, odkoga kupuvaat sekakvi koli i skitaat po cel svet bez visi i toa ne samo odbrani faci nego sekoj vtor poljak....a so vikas na vremeto im gi trkalavme zenskite u Zakopane...za tri marki....ama umre toa [:(]
Toa za Zakopane umre zatoa shto sega zhenskite skitaat po cel svet i se trkalaat za 3 evra. A be ostaj ja Polska, toa ti e zhiv rezil. Sedni razgovaraj so nekoj Polak pa ke ti stanat jasni rabotite. Gi ima ovde vo Toronto so lopata da gi rinesh. I shto se 15 milijardi za 40 milioni narod i tolkava zemja? Polska...vidi tamo shto znachi korupcija.
Jakov
quote:
Originally posted by Pina
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
quote jakov: Polska nemoze da obezbedi otvoranje na firma ispod 20 dena Makeodnija za 5 :) --------------------------------------------------------------------------------------------- Pa od koga stana Polska nedostizna za nas? pred pet godini?... za deset godini nie ke bideme POVTORNO nedostizni za niv.
Polska? Od koga vleze vo NATO,EU, od koga imaat 15 milardi stranski investicii. OD koga nevrabotenosta im e ispod 15% od koga JDP im e tri pati pogolem od nasiot, odkoga kupuvaat sekakvi koli i skitaat po cel svet bez visi i toa ne samo odbrani faci nego sekoj vtor poljak....a so vikas na vremeto im gi trkalavme zenskite u Zakopane...za tri marki....ama umre toa [:(]
Toa za Zakopane umre zatoa shto sega zhenskite skitaat po cel svet i se trkalaat za 3 evra. A be ostaj ja Polska, toa ti e zhiv rezil. Sedni razgovaraj so nekoj Polak pa ke ti stanat jasni rabotite. Gi ima ovde vo Toronto so lopata da gi rinesh. I shto se 15 milijardi za 40 milioni narod i tolkava zemja? Polska...vidi tamo shto znachi korupcija.
3evra=180 denari. Vo Makedonija(Makedonki) se trkalaat za PIJACKA od sto denari i toa od Siptari kupena, pasega ti vidi.
concrete 100 Denari=1,5 Evra ...do tamu doslo????...aj ne zaebavaj!!!!
intel
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by concrete
100 Denari=1,5 Evra ...do tamu doslo????...aj ne zaebavaj!!!!
Ne zaebavam gledam sekoj vtor den po grad....[:(]
Smeni lokal, ne mora da odish na isto mesto so Sanja Nikolic i adrijan gadja. btw, nekoi Makedonki Jakov nekoi 0,01%, ne site. Ako nemate ideja sto da napisete pametno ne se macete.Probajte utre.
Jakov
quote:
Originally posted by dada Sani
quote:
Originally posted by Jakov Засто никој не ја казува годината во која ке стартува едношалтерскиот систем Ако наке стојановски спроведе некаква промена во оваа држава ја емигрирам на Анатартик со пингвините да живеам.
Sto bidna Jakove, kje se selis ili kje pricekas 2-3 meseca da vidis kako kje odat rabotite? Da ne plakjas patni troshkovi za dzabe:)
Ke cekame da ja vidime prvata firma na OBICEN SMRTNIK registrirana za 5 dena pa ke zaminam. Lesno e na Grkot za slikanje i reklama da mu registriraat ili na nekoe partisko vojnice? nego off... kaj e Masterot be...na skijanje u Sladming da ne e?
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Se slagam deka e gubenje vreme, ama gubenje vreme na eden shalter, a ne na 100 shalteri. Druga rabota e shto vekje ne se cheka so meseci, nego samo 5 dena. Znachi napredok e napraven (kakov-takov) , sega treba samo da se raboti na uprostuvanje na dokumentacijata.
Vo edni dobri vreminja, nekade pred 15 godini koga bese aktuelen "IZVIKANIOT ANTE", sam samicok registrirav firma i pocnav da rabotam..i toa ne dukance tuku bas proizvoden pogon. Imase edno prosto pravilo: site dozvoli koi ti trebaat , mora da gi dobies vo rok od 15 dena, ili vo toj rok da bides odbien, ako ne ti odgovorat nisto se smeta deka ti ODOBRILE.......prva rabota na Brane i Co. koga dojdoa na vlast bese da go smenat toa naopaku : ako ne ti odgovorat se smeta deka si ODBIEN!!!! Znaci Ante ja natera administracijata da raboti , Brane ko birokratski proizvod so Kumrovec tapija,... ja vrati tohas BIROKRATIJATA na nejziniot neprikosnoven prestol. Ova so EDNOSALTERSKIOT e smeska nevidena ,no nejse ima vreme da se smeeme, sega malku POTEMKINOVI SELA mu trebaat na furiozniot Bucko. Ima EDNOSALTERSKI Sistemi kolku sakas, ama tie se napraveni so cel da se raboti....zadacata na Brane,Bucko ,Ljubco...Gvujo..e da ja zaprat , unistat vo zarodis sekoja inicijativa za rabota na obicniot Makedonec po rod..... Inaku OooOo....... 100 saltera nemalo nikogas, mislam deka bea: sud,danocen broj,carina , statistika, socijalno,zavod za vrabotuvanje i HTP ..., a korumiranite sluzbenici i sega se na vlast!!! Baska nisto ne se menuva vo nekoi mnoogu bitni detali..no za toa po toa ...:):)!!!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by concrete zadacata na Brane,Bucko ,Ljubco...Gvujo..e da ja zaprat , unistat vo zarodis sekoja inicijativa za rabota na obicniot Makedonec po rod.....
Toa e bas poentata na celiov topik! Sekoj cesen biznis vo koren se unistuva, a necesniot cveta. Od tie pricini bezpredmetno e da se razglaba na dolgo i siroko za ednosalterskiot sitem zatoa sto toj vo nasata situacija ne e biten voopsto, i od istite pricini ednosalterskiot sistem nema da vrodi ona sto se ocekuva. Sosema e drugo da ima navala na lugje koj sakaat da otvorat biznisi zaradi povolnata klima za pravenje na cesen profit pa togas ajde da se razgovara za tehnicki detali , eden den vs 15 ili eden salter vs 15...A ako nekoj uvidi deka otvaranje na biznis mu nosi profit i ke ceka nekolku dena ako treba, ne e toa tolku bitno. Ako nekoj se somenva vo ova, koga vakov topik ke se postavi redno bi bilo da se postavat i parametri. Ednosalterskiot sistem se uvede, ajde optimisti sme, no za kolku vreme da gi vidime efketite: eden mesec, dva, sest, godina dena? Eve, jas ovde velam, deka ako ostane vaka kako sto e sega vo smisol na korupcija i delaveri deka ednosalterskiot sistem nema da ima nikakov efekt vo ekonomijata.
Strelec Ne znam dali navistina ne se svakja poimot 'ednoshalterski sistem', ili zhelba pusta da se 'plukne' ushte ednash po 'komunistichkive gjubrinja'!?
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...i ke ceka nekolku dena ako treba, ne e toa tolku bitno.
Pa kje cheka ako treba, ama ako ne treba zoshto da cheka?:) Tokmu zatoa e ovoj zakon... Za da NE TREBA da se cheka!:) Prosto ko grav!:)
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
Ne znam dali navistina ne se svakja poimot 'ednoshalterski sistem', ili zhelba pusta da se 'plukne' ushte ednash po 'komunistichkive gjubrinja'!?
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
...i ke ceka nekolku dena ako treba, ne e toa tolku bitno.
Pa kje cheka ako treba, ama ako ne treba zoshto da cheka?:) Tokmu zatoa e ovoj zakon... Za da NE TREBA da se cheka!:) Prosto ko grav!:)
Pak ti so partiite. Prilicno si dosaden. Poentata moja e jasna: Vlada koja nema red da uvede nema da ima uspeh so kozmeticki zakoni. Zatoa ovde velam: Ovaa inicijativa nema da rodi plod se dodeka ne se vidat konkretni promeni (apsenja) vo smisol na pocituvanje na zakonot i nivnoto striktno sproveduvanje. Dzabe diskusii za ednosalterskiot sistem. Slicni se so ostanatite diskusii kako na primer da li besenje ili zatvor ili nesto drugo vo slucaj na mito koga poentata e ako se nema namera da se pocituva zakonot glupo e da se zboruva za nijansi. Posto kazav deka ednosalterskiot sistem nema da vrodi plod i kazav od koj pricini i kazav koga bi mozel da proraboti a posto ti si ubeden vo pozitivnostite FER bi bilo najmalku od tebe (pred da pocnes da obvinuvas za malicioznosta na sogovornicite ti) da i ti kazes: Jas mislam ke uspee i eve rezultatite ke se vidat posle mesec, dva , tri 6 ili godina dena. Izberi si sam po tvoe merilo, ova e poveke od fer. Ako tvoeto se pokaze tocno, togas kazi Satanico imas zli nameri od koj znae koj pricini. Nisto polesno od ova , pogotvo sto si ubeden kaj sebe. Prasanje e samo da li tebe ti odgovara da bides fer.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Poentata moja e jasna: Vlada...
Eve koj mu dava politichki prizvuk na ovoj zakon... Shto e bitna vladata?:) Zboruvame za zakonot ovde, dali e dobar ili ne!:) Shto e ovde vazhno koj go donesol zakonot i dali vladata kje se smeta za uspeshna ili ne? Zakonot e donesen i izgleda OK... Ako vo praksa zakonot navistina funkcionira kako shto e zamisleno, bi bilo super za onie za koi shto e ovoj zakon donesen (gragjanite)! Se' drugo shto kje se kazhe e od inaet kazhano!:) btw, obidi se pokorektno da se obrakjash... so izrazi kako 'dosaden' samo pokazhuvash kolku si nervozen, a bashka i se brukash ovde pokazhuvajki kolku si nevospitan!:)
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec Shto e bitna vladata?:) Shto e ovde vazhno koj go donesol zakonot i dali vladata kje se smeta za uspeshna ili ne? btw, obidi se pokorektno da se obrakjash... so izrazi kako 'dosaden' samo pokazhuvash kolku si nervozen, a bashka i se brukash ovde pokazhuvajki kolku si nevospitan!:)
Ne e ni cudno zosto imame vlasti kakvi sto imame dosega. I zosto rabotite ni odat naudolu kako sto odat. Uspesnosta na edna drzava zavisi od vodenjeto na istata a toa e funkcija na vlasta. Prai razlika izmegju vlast i partii , partii ne me zanimaat. Spoveduvanjeto na zakonite NAJVAZNIOT aspekt koga se zboruva za zakonot i e vo isklucitelna funkcija na vlasta. Na nikogo drug. Ako tebe ti e merak da zboruvas za zakonoite dodeka najbitnata funkcija nivnoto sproveduvanje ja zanemaruvas takva diskusija ne doveduva do nisto. Mozes do besvest da diskutiras za nijansite na zakonite no ekeftot na zakonot e nula zatoa sto ne se proveduva. Koja i kakva e funkcijata na takvata diskusija? Problemot na Makedonija e vo sprodveduvanje na zakonite a ne nivnata sodrzina. Skoro site zakoni ni se po evropski tertek i se poveke se, problemot e (ne znam kolku pati ova treba da go kazam) nivnoto sproveduvanje. A toa e vo izricita nadleznost samo na vlasta. Da covek kaze kakva vrska ima vlasta so zakonot e neverojatno. Zatoa ako sakas produktivna diskusija, kazi, eve super zakon, smetam deka e ova moshne pozitivno a pozitivno e zatoa sto ekeftite ke se pokazat togas i togas. Da samo napravis copy i paste na vest zakon za koj nema nikakva sansa da ima efekt, takov post e prakticki izednacen so spam. Nikakov efekt nema. Lugje doagjaat na forumi da razmenat mislenje i da naucat nesto, a ne da se nadmudruvaat koja partija i kako. I da se karaat edni so drugi i obvinuvaat deka se zlonamerni. Zemjata ni e vo teski problemi i odi nadolu, neverojatno e kako se nema interes za pricinite i se razgovara za tangencijalni detalji. Sekoja diskusija treba da ima cel nekoja. Poenta na zaklucok sto treba ponatamu. Se dodeka narodot ne razbere deka se e prasanje na konechni efekti a ne kozmetiki ke mu doagjaat vladi koj ke go lazat so slicni paroli koj ovde gi postavuvas (EU kandidaturi, ednosalterski sistemi, niski carini... ). Mojot odgovor na takvi postovi e sekogas ist: Poarno nema da bide dodeka ne dojde vlast koja ke apsi. Ovaa ja vidovme, za idnata ke ti kazam nakon mesec dva ili tri stom dojde na vlast. Moshne verojatno e da i taa ne apsi i ke bide isto zlo kako i ovaa. Bez vrska na partijata koja totalno ne me interesira. Sto se odnesuva za nevaspitanosta, jas istoto mislenje go imam za tebe. Od tvoite obvinuvanja vo vrska so partiite, preku vadenje na zaklucoci za drugi pa do tvoeto necitanje na postovite na sogovornikot na kogo mu repliciras.
concrete Satanico Pandemonium, momce mlado...dobar ti e muabetov, no na poveketo "Makedonci" voopsto ne im e vazna sustinata...veke na nivo na forma gi drogiraat, a onaka gladni , lesno gi faka. Moras da ja "duvnes" prilicno daleku za da spasis glava..., a togas moras da priznaes i so koristenje na dobar teleskop , sepak slikata e iskrivena!!! Za toa apsenjata , navistina nema mesto...... premnogu e skapo i komplicirano. Mislam deka vo prvo vreme podobro bi svrsila rabota taka narecenata "trijaza": levo vo sloboda , desno kon betonsko zidce. Vo nekoe idno kulturno,Evropsko vreme , moze da se diskutira za kulturni "Evropski" pravosudni sistemi. Ako sega nekoj "ripne " na ova ke go potsetam...malku poodamna pametam, kako pominaa onie od Baden-Meinhof vo toa kulturnite Evropski zatvori.....
Wallace Satanico Pandemonium Makedonecu, zarem F.yromaniata go zasluzuva seto toa od tebe. Bidi pozdraven
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
100 Denari=1,5 Evra ...do tamu doslo????...aj ne zaebavaj!!!!
Ne zaebavam gledam sekoj vtor den po grad....[:(]
concrete Jebi ga......!!!druze sudija....... kad si ga osudio na smrt!!!!
Jakov Btw...Sanja i Adrian ne idat veke tri meseci. Ama ne ni zborev za niv. A lokal menjam sekoj tri dena psoto samo tolku ima sto rabotat do rani utrinski saati poseldnive tri i pol godini. Ne e toa muabetot nema veze.... utre ke vi dojde masterot ke vi objasni "sve" :)
ProMKD Jakov ti gi gledas istite desetina k*rvi sekoj den. A zosto gi gledas da te prasa covek??
Jakov
quote:
Originally posted by ProMKD
Jakov ti gi gledas istite desetina k*rvi sekoj den. A zosto gi gledas da te prasa covek??
Arno ke bese da bea desetina. Gi gledam zasto stojat naokolu, nema valjda da stojam so zatvoreni oci.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Едношалтерскиот систем стартува на 4-ти јануари Македонија тргнува една од купот бариери што досега ги бркаа странските инвеститори и ги нервираа домашните бизнисмени. По неколку одложувања и со години натегања, на 4-ти јануари конечно стартува едношалтерскиот систем. Ќе станеле историја долгите процедури за регистрирање фирма и маратонските чекања по шалтерите. Нема повеќе губење време по судовите. Регистрацијата ефикасно и брзо ќе се вршела во централниот регистар.„Сите тие постапки ќе бидат сублимирани во една операција и ќе значат заштеда на време, пари и нерви и побрзо стартување на бизнисот во Македонија. До сега постапката траеше два месеци, а сега со законот ние сме приморани за пет дена да го издадеме решението“, изјави Наќе Стојановски, директор на централниот регистар.
Посетете ја страницата [url="http://www.crm.org.mk/obrasci.htm"]ОВДЕ[/url] на уникатниот и овде фалениот Македонски т.н. едношалтерски систем и видете го „купот„ од неопходни документи , а кои ете можете сами да ги „симнете„ и одпечатите , наместо да ги земате одтаму нели...а потоа со машина за пишување (!!!????) да им ги предадете на службениците таму ...и за 5 работни дена тие ви се оп-оп готови...мислам за регистрација....штосот е во тоа што само за рачно куцкање со макината ќе ви треба барем едно 2 недели...ако успеете се да направите како што (најверојатно) ќе се бара од вас...наместо и едноставно Европејски ON-LINE да ги внесете податоците , а тие при превземањето да ви кажат колку пари треба да платите..секако со задолжително издадена ФИСКАЛНА сметка. Ова го велам ..оти и државата кога „работи„ со пари во готово треба и мора да биде контролирана од даночната инспекција. пс Исто како и досега ....само сега поинаку скроено...мислам на губењето време.
Jakov LAV e neporpavliv pesimist.... Ja znam deca sto mozat za tri dena da go iskucaat seto toa na masina....ajde malku povedro s`o e ova.
dada Sani
quote:
Originally posted by Jakov Засто никој не ја казува годината во која ке стартува едношалтерскиот систем Ако наке стојановски спроведе некаква промена во оваа држава ја емигрирам на Анатартик со пингвините да живеам.
Sto bidna Jakove, kje se selis ili kje pricekas 2-3 meseca da vidis kako kje odat rabotite? Da ne plakjas patni troshkovi za dzabe:)
OooOo
quote:
Originally posted by lav
Посетете ја страницата [url="http://www.crm.org.mk/obrasci.htm"]ОВДЕ[/url] на уникатниот и овде фалениот Македонски т.н. едношалтерски систем и видете го „купот„ од неопходни документи , а кои ете можете сами да ги „симнете„ и одпечатите , наместо да ги земате одтаму нели...а потоа со машина за пишување (!!!????) да им ги предадете на службениците таму ...и за 5 работни дена тие ви се оп-оп готови...мислам за регистрација....штосот е во тоа што само за рачно куцкање со макината ќе ви треба барем едно 2 недели...ако успеете се да направите како што (најверојатно) ќе се бара од вас...наместо и едноставно Европејски ON-LINE да ги внесете податоците , а тие при превземањето да ви кажат колку пари треба да платите..секако со задолжително издадена ФИСКАЛНА сметка. Ова го велам ..оти и државата кога „работи„ со пари во готово треба и мора да биде контролирана од даночната инспекција. пс Исто како и досега ....само сега поинаку скроено...мислам на губењето време.
Se slagam deka e gubenje vreme, ama gubenje vreme na eden shalter, a ne na 100 shalteri. Druga rabota e shto vekje ne se cheka so meseci, nego samo 5 dena. Znachi napredok e napraven (kakov-takov) , sega treba samo da se raboti na uprostuvanje na dokumentacijata.
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
Vo edni dobri vreminja, nekade pred 15 godini koga bese aktuelen "IZVIKANIOT ANTE"...
Togash li shetashe gospod po zemja? :)
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by concrete
Vo edni dobri vreminja, nekade pred 15 godini koga bese aktuelen "IZVIKANIOT ANTE"...
Togash li shetashe gospod po zemja? :)
togash i jas gola po zemja shetav
OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
togash i jas gola po zemja shetav
mickooooooooOooOoooooooooooooOooooOooooo
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
togash i jas gola po zemja shetav
mickooooooooOooOoooooooooooooOooooOooooo
pusti micko nema da znae kaj prvo da trcha, ovde ili na seir[:D]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
togash i jas gola po zemja shetav
mickooooooooOooOoooooooooooooOooooOooooo
ne znam tocno da ti kazam za micko...ama nishto cudno i toj gol da bese
concrete He,he...i onaka goli, Bogami, daaaaleku ste odsetale :):)!!!
lav
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by concrete
Vo edni dobri vreminja, nekade pred 15 godini koga bese aktuelen "IZVIKANIOT ANTE"...
Togash li shetashe gospod po zemja? :)
Посочениот „господ„ само се обиде да се прошета ...но и нас да не рашета по светот на културните нации...ама ПУСТИ ДА ОСТАНАТ комуњари и нивните папагали ете го спречија во добрата намера негова... Така да , до ден денешен се запустија и извитопериа до се што нивните гнасни прсти допреа.