Вошкари
Вошкари
Jakov Мојот личен став е дека ваквите групации на луге не се дел од Македонскиот народ, неможат и нетреба да бидат дело, но ете фаци како Б Ристовски и слични сметаат дека со тоа се постига нешто па раскажуваат приказни за Македонци насекаде па и на Косово. Во таа насока значи го ставам ова овде, зашто еден дел од македонската јавност ги смета и овие луѓе за дел од нашето национално ткиво. Повторувам јас лично НЕ. Јагма меѓу Горанците за бугарски пасоши Во Косово е основана бугарска национална заедница, која е регистрирана кај УНМИК, а нејзини припадници се граѓани од Средачка Жупа и од Гора на Шар Планина, пренесе МИА. Општинскиот координатор во Драгаш, Зеќир Зарупи, изјави дека пред два месеца граѓаните на Гора почнале да поднесуваат барања за добивање бугарско државјанство. Според сознанијата на Зарупи, бугарски пасоши побарале околу 200 Горанци. Зарупи изјави дека основен мотив на Горанците за оваа постапка е непречено движење во земјите од Западна Европа. Тој вели дека луѓето што се заинтересирани за добивање бугарско државјанство земаат уверение од граѓанската иницијатива „Гора“ и со потврдата дека се Горанци одат во Софија, каде што поднесуваат барање за издавање бугарски пасоши. Шефот на бугарската канцеларија во Приштина Николај Колев изјави за косовските медиуми дека повеќе пати разговарал со претставниците на граѓанската иницијатива „Гора“, но никогаш за нивното добивање бугарско државјанство. Зарупи, пак, изјави дека Горанците не се единствени што бараат бугарско државјанство. „Голем број муслимани од Средачка Жупа, исто така, поднеле барање и формирале таканаречено Културно-просветно здружение на исламизирани Бугари на Косово“, изјавил Зарупи. Шефот на бугарската канцеларија во Приштина потврди дека во Средачка Жупа е формирано културно-просветно здружение „Бугари-Мухамедани“. Колев додаде дека Бугарија не учествувала во тоа.
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Мојот личен став е дека ваквите групации на луге не се дел од Македонскиот народ, неможат и нетреба да бидат дело, но ете фаци како Б Ристовски и слични сметаат дека со тоа се постига нешто па раскажуваат приказни за Македонци насекаде па и на Косово. Во таа насока значи го ставам ова овде, зашто еден дел од македонската јавност ги смета и овие луѓе за дел од нашето национално ткиво. Повторувам јас лично НЕ.
Jakovche, sega gledam zosto si komunjar[:D] Pa ti nemas nacionalno cuvstvo, slicno kako kolegi te ti, koi imaat samo money feeling. Goranite se Makedonci muslimani koi imeto go dobile po oblasta Gora koja zafaka delovi na Makedonija, Kosovo i Albanija, so eden zbor site luge na Sara. Najgolemite sela na Makedonci gorani se naogaat vo Makedonija (mislam bese Jelovjane) i Brod (na Kosovo). Lugeto zboruvaat cist makedonski jazik i imaat makedonsko nacionalno cuvstvo. Kazi mi Jakovche, ti da pojdes vo Germanija, nema poveke da bides del od makedonskiot narod?????? Znaes li ti sto e narod, a sto nacija? Na nasava vlast toa ne im odgovara...zatoa davaat samo pasosi na kosovari albanci, no ne i na makedonci. Bas me potseti Trendafil, deka koga Ljube davase pasosi na Makedoncite od Albanija, cel SDSM vrestese na cel glas, demek najgolemo zlo storil coekot. Kako ovie komunjarive da ne se Makedonci, poveke na albanci i vlasi mi licat. Sto e rabotava, gospod znae, a tie Makedonci sto gi podrzuvaat kade im e glavat vo pesok ili vo dupeto ili im fali nesto?
Jakov Ne sum bas siguren deka e taka. Nikoj na svetov ne saka makedonsko drzavjanstvo duri ni za pari. Ne e sekogas drzavata problem.Ne badijala ovie i ni slicnite odavnina gi vikaat taka kako sto gi vikaat. Mene drugo mi e zborot, treba konecno da se svestime i da si razgranicime sto se a sto ne se Makedonci vo svetov. Sega nie treba da vlezeme vo kavga so Bugarija zasto nekoj si tamu muslimani na Kosovo drn drn...
DJ_SHEMA A koga sakaa Makeodnsko drzavjanstvo nashive ne im davaa. Demek ne se ovie vredni da bidat Makedonci.
трендафил Колку што сум јас информиран, не е многу поголем процентот на Горанци што зимаат бугарски пасоши отколку кај Македонците во Македонија. И во поголем дел се работи луѓе со нерегулирано државјанство и на Косово и во Македонија. Македонската држава, за жал не им дава државјанство, а и да добијат пасош со него тешко можат да одат во ЕУ државите. Да не заборавиме дека нашата држава е единствениот кандидат за ЕУ на чии граѓани им требаат визи, а и дека Македонија со новиот закон за државјанство што го донесоа СДСМ и ЛДП по налог на ДУИ не е повеќе матична држава на македонскиот народ, па македонците што ќе побараат пасош не го добиваат по автоматизам. Се надевам дека се уште се сеќавате кој и колку се бунеше кога Љубе Бошковски им даде македонски државјани на Македонците од Мала Преспа.
Jakov Trendafil ne treba nasata drzava nekomu da DADE pasos. Sekoj eden koj saka moze da dojde i da ZEME/DOBIE. Bez razlika dali so nego se patuva do Belgrad ili do Znazibar. Pasosot ne e samo za patuvanje zad pasosot bi trebalo da stoi barem malku cuvstvo za pripadnost kon nekoja drzava.... Aj sega Zloti ke ni raskaze
ProMKD Ubavo si rece Jakov. Koj saka drzavjanstvo Makedonsko, ke dojde i ke si go ZEME. Ne treba Makedonskata vlada da se seta po sosedite i da nudi na sekoj pasos. Mnogu ubavo znaete deka skoro SEKOJ sto ke podnese za MK drzavjanstvo go dobiva, taka da Makedon nemoj da vikas deka na kosovskite albanci im davaat pasosi a na Makedoncite ne. Imase statistika na MVR sajtot, deka od 20-tina iljadi sto aplicirale za drzavjanstvo samo okoli 10-20 dusi bile odbieni.
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Мојот личен став е дека ваквите групации на луге не се дел од Македонскиот народ, неможат и нетреба да бидат дело, но ете фаци како Б Ристовски и слични сметаат дека со тоа се постига нешто па раскажуваат приказни за Македонци насекаде па и на Косово. Во таа насока значи го ставам ова овде, зашто еден дел од македонската јавност ги смета и овие луѓе за дел од нашето национално ткиво. Повторувам јас лично НЕ.
Jakovche, sega gledam zosto si komunjar[:D] Pa ti nemas nacionalno cuvstvo, slicno kako kolegi te ti, koi imaat samo money feeling. Goranite se Makedonci muslimani koi imeto go dobile po oblasta Gora koja zafaka delovi na Makedonija, Kosovo i Albanija, so eden zbor site luge na Sara. Najgolemite sela na Makedonci gorani se naogaat vo Makedonija (mislam bese Jelovjane) i Brod (na Kosovo). Lugeto zboruvaat cist makedonski jazik i imaat makedonsko nacionalno cuvstvo. Kazi mi Jakovche, ti da pojdes vo Germanija, nema poveke da bides del od makedonskiot narod?????? Znaes li ti sto e narod, a sto nacija? Na nasava vlast toa ne im odgovara...zatoa davaat samo pasosi na kosovari albanci, no ne i na makedonci. Bas me potseti Trendafil, deka koga Ljube davase pasosi na Makedoncite od Albanija, cel SDSM vrestese na cel glas, demek najgolemo zlo storil coekot. Kako ovie komunjarive da ne se Makedonci, poveke na albanci i vlasi mi licat. Sto e rabotava, gospod znae, a tie Makedonci sto gi podrzuvaat kade im e glavat vo pesok ili vo dupeto ili im fali nesto?
Abe g****o nedodelkano, da bea tie makedonci nemase da formiraat tri bugarski zdruzenija i da droccat pred bugarski ambasadi za pasos. Da bea Makedonci nemase da gi vikaat taka kako sto od pamtivek gi vikaat. Da ima korist makedonskoto nacionalno telo od niv ajde de, amaene ti go prviot covek na posta so cit makedonski. Odi be seljak eden vo plasnica vidi gi so narod se odi vo Zupa prasaj gi 10 godini na koj jazik ucat vo skolite...vo nivna Makedonija koja im nudi se samo ne paralelki na nivniot nemajcin turski jazik. Od takvi kako niv i kako tebe si ima problem Makedonija a ne od "komunjari" kako mene. Da bea site komunjari kako mene arno ke bese.
ProMKD Ako lugjeto ne se osekjaat kako Makedonci, zasto nie da mu ja mislime? Ako se osekjaat bugari, odlicno. Neka idat da ziveat vo bugarija, neka zemat drzavjanstvo, i neka si ja e*at majkata ako sakaat. Toa ne e nas problem, nitu gubime nitu kjarime nesto od ovie lugje. Oni se toa sto se osekjaat.
achtung_panzer Chekaj za nekoja godina koga so makedonskiot pasosh kje se mozhe istoto shto i sega so bugarskiot, kolku kosovari kje se javat za makedonsko drzhavjanstvo... aaa pa samo gorancite li go mozhat...
Jakov kosovarite veke imaat mak. pasosi oni taa rabota ja anticipiraa uste dalecnata 1968 eden kontingent stoka, pa 1981 uste eden, pa 1992-3 i eden pomal no biten i kvaliteten kontingent primivme 2001 pa sega gi imime cirka 500 000 nositeli na mak. pasosi. Neka sedi ke im se najde...
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
Мојот личен став е дека ваквите групации на луге не се дел од Македонскиот народ, неможат и нетреба да бидат дело, но ете фаци како Б Ристовски и слични сметаат дека со тоа се постига нешто па раскажуваат приказни за Македонци насекаде па и на Косово. Во таа насока значи го ставам ова овде, зашто еден дел од македонската јавност ги смета и овие луѓе за дел од нашето национално ткиво. Повторувам јас лично НЕ.
Jakovche, sega gledam zosto si komunjar[:D] Pa ti nemas nacionalno cuvstvo, slicno kako kolegi te ti, koi imaat samo money feeling. Goranite se Makedonci muslimani koi imeto go dobile po oblasta Gora koja zafaka delovi na Makedonija, Kosovo i Albanija, so eden zbor site luge na Sara. Najgolemite sela na Makedonci gorani se naogaat vo Makedonija (mislam bese Jelovjane) i Brod (na Kosovo). Lugeto zboruvaat cist makedonski jazik i imaat makedonsko nacionalno cuvstvo. Kazi mi Jakovche, ti da pojdes vo Germanija, nema poveke da bides del od makedonskiot narod?????? Znaes li ti sto e narod, a sto nacija? Na nasava vlast toa ne im odgovara...zatoa davaat samo pasosi na kosovari albanci, no ne i na makedonci. Bas me potseti Trendafil, deka koga Ljube davase pasosi na Makedoncite od Albanija, cel SDSM vrestese na cel glas, demek najgolemo zlo storil coekot. Kako ovie komunjarive da ne se Makedonci, poveke na albanci i vlasi mi licat. Sto e rabotava, gospod znae, a tie Makedonci sto gi podrzuvaat kade im e glavat vo pesok ili vo dupeto ili im fali nesto?
Abe g****o nedodelkano, da bea tie makedonci nemase da formiraat tri bugarski zdruzenija i da droccat pred bugarski ambasadi za pasos. Da bea Makedonci nemase da gi vikaat taka kako sto od pamtivek gi vikaat. Da ima korist makedonskoto nacionalno telo od niv ajde de, amaene ti go prviot covek na posta so cit makedonski. Odi be seljak eden vo plasnica vidi gi so narod se odi vo Zupa prasaj gi 10 godini na koj jazik ucat vo skolite...vo nivna Makedonija koja im nudi se samo ne paralelki na nivniot nemajcin turski jazik. Od takvi kako niv i kako tebe si ima problem Makedonija a ne od "komunjari" kako mene. Da bea site komunjari kako mene arno ke bese.
Jakovche, sto si se iznervural tolku mnogu. Daj ne daj da se trevozis baby[;)] Goran ne e etnonim, tuku toponim [:D] Isto kako da reces Mijacite NE SE MAKEDONCI...Problemot e vo toa Makedonskite politicari od 1944 g. nemale nacionalna STRATEGIJA za islamiziranite Makedonci, no zatoa pak ima Bugarija, ili pak od poodamna Turcija. I ne se site torbesi Nesvesni za svojata nacionalnost, vidi vo opstina Rosyuse-Trebiste site si se deklariraat kako Makedonci. Mnogu torbesi ima i po prilepsko i bitolsko, a i stipsko, no ne se vo kontakt so arnautite i turcite pa nema koj da gi podmituva da se pisuvaat arnauti ili turci...mislis onie od Zupa i Strusko ne znaat sto se? Problemot e vo ortodoksnite Makedonci, a i ostanatite hristijanski Makedonci (protestanti, katolici) koi ne gi prifakaat makedoncite so islamska veroispoved, a vidi po Strumica ima sela so po 12 hristijanski i site tie i nie gi smetame za edno isto, Makedonci. A od kaj doznale torbesite od Gora deka mozat da dobijat bugarski pasos? Nekoj otisol kaj niv, a toa e BUGARSKITE VLADINI INSTITUCII t.e. nivni predstavnici! A KADE SE MAKEDONSKITE VLADINI INSTITUCII? DEFEKTOT E VO NAS, STO NE ZNAEME NASITE BRAKA DA SI GI PRIVLECEME, TUKU GI PREDAVAME NA NEKOJ TRET, TUG ZA NIV...VLASTA E KRIVA, NE TIE! AKO SI GORAN I ZNAES DEKA MAKEDONSKATA VLADA NE TE STITI, STO KE PRAVIS? PA NIKOJ OD MAKEDONSKAVA VLADA DO SEGA NE PISNAL ZBORCE ZA MAKEDONCITE VO KOSOVO, APSOLUTNO NIKOJ! NI SEGASNIVE, NI PRETHODNITE!
трендафил
СМК против бугарските државјанства за Македонците
МИА Светскиот македонски конгрес преку соопштение реагира во врска со бугарските државјанства што ги добиваат Македонците во Македонија, Албанија и Косово. „СМК не навлегува во индивидуалните права на апликантите за бугарско државјанство, меѓутоа остро протестира за злоупотреба на пасошкиот и визниот режим спрема Европската Унија од страна на бугарските власти, кои преку бугарските државјанства што ги издаваат на етнички Македонци од Македонија, Албанија и Косово манипулираат со нив како Бугари по потекло“, се наведува во соопштението од СМК. „Станува збор за економски емигранти, кои бугарските државјанства не ги користат за да се преселат во Бугарија или затоа што се чувствуваат како Бугари по потекло, туку да се иселат од Македонија, Албанија и Косово во земјите на Европската унија“, се вели во соопштението. Светскиот македонски конгрес за оваа, според нив, злоупотреба на бугарските власти побара интервенција од надлежните на Европската Унија и ја смета за сериозно нарушување на добрососедските односи, спротивно на евроатлантските интеграции. СМК истовремено протестира за, како што е наведено во соопштението, дискриминацијата на бугарските власти и спрема 10.000 Македонци студенти од Македонија, Албанија и Косово на бугарските универзитети, кои се репресирани со декларацијата Бугари.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
СМК против бугарските државјанства за Македонците
МИА Светскиот македонски конгрес преку соопштение реагира во врска со бугарските државјанства што ги добиваат Македонците во Македонија, Албанија и Косово. „СМК не навлегува во индивидуалните права на апликантите за бугарско државјанство, меѓутоа остро протестира за злоупотреба на пасошкиот и визниот режим спрема Европската Унија од страна на бугарските власти, кои преку бугарските државјанства што ги издаваат на етнички Македонци од Македонија, Албанија и Косово манипулираат со нив како Бугари по потекло“, се наведува во соопштението од СМК. „Станува збор за економски емигранти, кои бугарските државјанства не ги користат за да се преселат во Бугарија или затоа што се чувствуваат како Бугари по потекло, туку да се иселат од Македонија, Албанија и Косово во земјите на Европската унија“, се вели во соопштението. Светскиот македонски конгрес за оваа, според нив, злоупотреба на бугарските власти побара интервенција од надлежните на Европската Унија и ја смета за сериозно нарушување на добрососедските односи, спротивно на евроатлантските интеграции. СМК истовремено протестира за, како што е наведено во соопштението, дискриминацијата на бугарските власти и спрема 10.000 Македонци студенти од Македонија, Албанија и Косово на бугарските универзитети, кои се репресирани со декларацијата Бугари.
Тие тоа дега го чинат на пософистициран начин...демек „доброволно„ и секако со економски привилегии како мамец...нешто слично како и кога 1945 година Македонија „стана„ доброволен член на ЈУ Федерацијата..та дури и нејзиниот ПРВ Председател отиде во (тоа време) новоизградениот затвор Идризово ...со голем мерак и задоволство нели.... Дури и почина подоцна од угодниот престој таму...секао се во „име на народот„.
Karnichu
quote:
Originally posted by трендафил Светскиот македонски конгрес за оваа, според нив, злоупотреба на бугарските власти побара интервенција од надлежните на Европската Унија и ја смета за сериозно нарушување на добрососедските односи, спротивно на евроатлантските интеграции.
Малку многу нејасно кажано. Каква интервенција бара СМК од Европската Унија? Бугарија да не им дава пасоши на Гораните? Да им се забрани на Гораните да бараат бугарски пасоши? Да и се нареди на Македонија да им дава македонски пасоши? Да им се забрани да патуваат воопшто? И што е тука спротивно на евроатлантските интеграции? Евроатлантската стратегија е кристално јасна. Битни се правата на албанците и на никој друг. Колку повеќе територија ќе остане чисто албанска, толку поблиску до целта. Колку повеќе македонци ќе се исселат или ќе се наречат со било кое друго име, толку поблиску до целта. Во тој смисол, Бугарија врши корисна дејност на Косово, слична како Бучковски во Македонија. “Подели, па владеј“. Ако овците се поделат на повеќе ситни групи кои ќе се мразат едни со други, многу полесно е да бидат стрижани. Тодор Петров досега повеќе пати јавно се искажал против евроалбанските интеграции. Последен јавен настап му беше против евроалбанизирањето на Струга и Западна Македонија. Да не јадел буника па сега збори се однаопаку?
Jakov Abe kakov SMK nema vrska. Ne e prasanjeto koj smee da im dade ili koj moze. Ako saka i Republika Uganda mozeda podeli pasosi. Sustinata na sluckive e vo nesto drugo. Kako mozeme nie ovde da se lazeme megu sebe deka tie se Makedonci i deka se neznam kakva alka vo sindzirot narecen "makedonsko nacionalno tkivo" a oni si gledaat korist i interes. I dodeka nie placeme sto bugarija ni gi "krade" kvazimakedoncite od sosedstvoto, uste i muslimani ne ja gledame vistinskata i sustinska erozija na makedonskiot identitet. Mesto da se borime da si go odbranime i zacvrstime svoeto MAKEDONSKO nacionalo jadro, nie si vnesuvame virusi vo i taka slabiot i nazacvrsten organizam Makedonija. Ti kuti ne lupaj, aman. ;)
concrete Jakov,problemot koj go spomnuvas e postar , no epten aktuelen barem 15 godini...koga od "niotkuda" se pojavi Makedonska Nacionalna Drzava t.e. R Makedonija...aktuelizirajki nesto sto veke barem 50 godini bese arhivirano kako "konecno resena rabota" i koj proces nikomu ne mu bese vo interes...... Istovremeno drugi prekumorski interesi veke go artikuliraa "Albanskoto Prasanje" kako adut, taka da ovaa neocekuvana pojava na nekakvi Makedonci ,morase pod itno da se eliminira...ne se vklopuvase vo niedna interesna sema....(ostana Kina preku svojot krt Tajvan, no eden drug debel krt toa go odraboti ko da cel zivot za toa da bil obucuvan i cuvan :):):)!!! Se drugo posle e rutina, so koristenje na site raspolozivi sredstva. Bidejki e toa ziva materija, taktikata vo golem del se bazira na dnevnite priliki i moralnata beda na lokalnite akteri( koi se poveke podsekaat da debeli tapiri)...no strateski Makedonija na Makedonci ne smee da ja ima ..sto pobrgu toa podobro spored niv.....i mozam da ti kazam : DOBRO IM ODI !!!!
Jakov I vo vakvi uslovi nie zapinjame kaj so ne treba i ja trosime energijata na gluposti. Ne vozat i ni go odvlekuvaat vnimaniteo na nekoj nekade koj ne ni e biten dodeka nekoj doma ni go razoruva i toa malku.
concrete Zapinjale ne zapinjale isto ni se faka.......lavot Lambert sepak go nema ...
Makedon
quote:
Originally posted by Jakov
I vo vakvi uslovi nie zapinjame kaj so ne treba i ja trosime energijata na gluposti. Ne vozat i ni go odvlekuvaat vnimaniteo na nekoj nekade koj ne ni e biten dodeka nekoj doma ni go razoruva i toa malku.
Ako vidis doma, 80% od goranite se preseleni po Skopje...prosetaj malu po Cair, Sever, Topansko, Butel, pa da te zabie tezok tetovski dijalekt koi go zborat luge so muslimanski iminja...
Strelec A znae li nekoj kolku Gorani otprilika zhiveat na Balkanot?
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
A znae li nekoj kolku Gorani otprilika zhiveat na Balkanot?
Otprilika kolku i Dejani i Zorani a moze i pomalku ili poveke.... Sto se be toa Gorani....Mariovci,Struzani, Povardarci?
Strelec Abe shto i da se? Prashav kolku se... Ako znae nekoj!?
Tik Tak
quote:
Originally posted by Strelec
Abe shto i da se? Prashav kolku se... Ako znae nekoj!?
Vo denesen dnevnik pisuva deka se okolku 8000 vo 18 Sar planiniski sela.
profa A so lugje se toa Goranite,nesto kako torbesi li? EDIT:Ete na google najdov i za Goranite. Tuku dnevnik i nekoi drugi mak strani ne mi se otvaraat vekje nekolku dena,ima nekoj slicen problem?
profa eve Strelec : The Gorani population numbered some 16,000, in the Gora administrative division, according to the 1991 census. This figure grew to over 20,000 by the start of the Kosovo War in 1999. The Gorani became targets of the Kosovo Liberation Army and the Kosovo Protection Force after the retreat of the Yugoslav Army and arrival of KFor in June 1999. As a result, Gorani leaders estimate that fewer than 10,000 are left in Gora. The UN administration in Kosovo and Metohija, UNMIK, has redrawn internal boundaries in the province in such a way that a Gorani-majority municipality no longer exists. The Gora was combined with the neighbouring Albanian-populated region of Opolje (some 20,000 people) into a new subdivision named Draga#353;, which now has an Albanian majority. http://en.wikipedia.org/wiki/Gorani_(Kosovo)
Karnichu
quote:
UNMIK has redrawn internal boundaries in such a way that a Gorani-majority municipality no longer exists.
Што е Бучко за Струга, тоа е УНМИК за Гора... Колку повеќе македонска територија ќе стане албанска, толу поблиску сме до целта... Евроалбанските интеграции бараат жртви. Но, има начин како полесно да се претрпат. Ако сакате да не ве боли многу, цицајте од дрогата на Јаков: “тие не се Македонци, не ми е гајле за нив“[:(!]
tomislav1978 Кај беа овие луѓе во последниве 50 години? Оти не се декларираа како Македонци? Никој во СФРЈ не им забрани да се нарекуваат Македонци.
Karnichu
quote:
The Gorani became targets of the Kosovo Liberation Army
арно ама, Ослободителната Армија - Ушторија Чкљиримтаре, ни е вратата за во ЕЗ. Ако сакаме евроалбански да се интегрираме, водечката улога на УЧК ни е conditio sine qua non. Не смееме да одиме против ветерот. Ако УЧК мава по Гораните, мора и ние. Удрете со сите сили!
Jakov
quote:
Originally posted by tomislav1978
Кај беа овие луѓе во последниве 50 години? Оти не се декларираа како Македонци? Никој во СФРЈ не им забрани да се нарекуваат Македонци.
Tamu kaj sto se i sega, na Kosovo i se deklariraa kako Srbi, Siptari, Jugosloveni, Svajcarci, mozebi i Finci, samo ne Makedonci....[:(]
Karnichu УЧК е свето име! Без УЧК нема слобода, нема демократија, нема ЕЗ, нема НАТО. Baniran zaradi neizlechiva glupost
tomislav1978 K.urnichu mora li pred nova godina da jades tolku mnogu g.omna?
Jakov
quote:
Originally posted by Karnichu
УЧК е свето име! Без УЧК нема слобода, нема демократија, нема ЕЗ, нема НАТО. Удрете браќа по ѓубрето славјанско што ја гнаси светата албанска земја! Нивните инфериорни мозоци раѓаат само инфериорни мисли. Навикнати на ропство, не заслужуваат ништо друго освен ропство. Нека си одат во степите на Русија, кајшто им е местото! На лажната Македонија и е дојден крајот. Нека разберат дека никој не смее да му се противи на албанското воздигање!
Ova e budala, a ne vie ste se fatile za Bugarite na Istorija.... xixixixi Ej aj kazi uste nesto, eve primer kazi nesto za Azem Vlasi i Kacusha Jashari.[:D]
ProMKD
quote:
Originally posted by Karnichu
УЧК е свето име! Без УЧК нема слобода, нема демократија, нема ЕЗ, нема НАТО. Удрете браќа по ѓубрето славјанско што ја гнаси светата албанска земја! Нивните инфериорни мозоци раѓаат само инфериорни мисли. Навикнати на ропство, не заслужуваат ништо друго освен ропство. Нека си одат во степите на Русија, кајшто им е местото! На лажната Македонија и е дојден крајот. Нека разберат дека никој не смее да му се противи на албанското воздигање!
[:D][:D][:D] hahaha! Brat ti od koe selo si be? Si sedis tamu i si fantaziras po cel den dodeka kravite pasat, ti si go pustal mozokot isto da pase. albanskoto vozdiganje? Mislis albanskoto geto-iziranje? Mislis na toa sto se povekje albanci prodavaat droga i se kriminalci? Toa vozdiganje? Aj odi zirni gi ovcite i magarinjata nemoj tuka da ne ucis nas sega.
Jakov Abe ovoj ne e Sipac, ova e nekoe nase kopile nastegano e i pisuva gluposti kolku da si napravi zurka ovdeka....
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Abe ovoj ne e Sipac, ova e nekoe nase kopile nastegano e i pisuva gluposti kolku da si napravi zurka ovdeka....
Istoto si go pomisliv vednash otkako mu gi prochitav postovite!:)
toni_a rabotava OPSHTO ,i so goranci i so bugarski pasoshi -> INTERES i bugarite se "furaat" i nie se "furame"(po nivni pamet) jas ke izjasnam deka nemam interes - ke se "izjasnam" pa ti natrti se... (ps-AMA go kazhuvaat sekogash: (na primer) germanec so pakistansko poteklo!!!!)