Георгиевски: Јас и Бучковски сме творци на аферата
Георгиевски: Јас и Бучковски сме творци на аферата
f9 Георгиевски: Јас и Бучковски сме творци на аферата девизни сметки 28.12.2005 Љубчо Георгиевски Љубчо Георгиевски изјави дека тој и премиерот Владо Бучковски, во соработка со двајца високи полициски функционери, се творци на аферата девизни сметки во странски банки, во која се посочени претседателот Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов. Екс премиерот Георгиевски, синоќа, во интервју за телевизијата „Канал 5“, изјави дека тој, премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски, како и високите полициски функционери Бранко Бојчевски и Зоран Верушевски, стојат зад аферата - тајни сметки во странски банки на актуелниот претседател Бранко Црвенковски и на поранешниот премиер, сега директор на Комерцијална банка Скопје Хари Костов. Георгиевски рече дека тоа е „ексклузивна вест“, не наведувајќи други детали за аферата. Љубчо Георгиевски важи за многу близок со сопственикот на неделникот „Фокус“ и автор на текстовите за „швајцарските сметки“ Никола Младенов. Запрашан за шпекулациите дека „тежи“ милиони евра, Георгиевски рече дека не му е проблем да зборува за неговото богатство, но побара, истовремено да се зборува и за богатството на уште десетина-дваесет бизнисмени во Македонија. Притоа, тој како пример ги потенцира Штерјо Наков, менаџер и сопственик на „Фершпед“ и Свето Јаневски, поранешниот менаџер и еден од сопствениците на Скопска Пивара, а сега еден од сопствениците винарскиот комбинат „Тиквеш“.
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by beaver hunter
vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Ги начекал лопариве сега со „спуштени ѕиври„ како што вели народов македонски...та си ги дрнда и тоа јавно...а и ногу стручно...нели?
Eh pa ti, on cela Makedonija ja izdrnda od 98 do 2002 i toa strucno nali? pa sega za nekolku lopari problem bilo.
intel Црвенковски; -Владата да не го продава ЕСМ без јасна стратегија, да не случи втор телеком.Се мисли на трошењето на парите. Опа, станува интересно.Бучковски му одговара дека ќе ја завршеле пругата за Софија(демек што Бране ја почна и ја батали) Вчера на темата НП вс ДПМНЕ напишав. Вечерва слушам изјави од нашите мили политичари, -Бранко-не знам кој е тој што ја монтираше приказната или аферата “ТАЈНИ СМЕТКИ“ -Љубчо-Екслузивно за канал 5 - изјавувам дека Јас(љубчо), Верушевски и Бучковски ја монтиравме аферата “ТАЈНИ СМЕТКИ“ -Бучковски-можна е колаиција со Груевски после изборите во зависност од тоа колку пратеници ќе освои ДПМНЕ
Makedon lJUBCO NAS DEBEL MAZ, E GOLEM ZAEBANT....SAKASE DA GO TUZHET BRANE, AMA BRANE NE SVATI, KAKO I BULE...INTELEGENCIJE, NEMAT STO[:D]
beaver hunter vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Makedon
quote:
Originally posted by beaver hunter
vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Vija Ljubco se zeza be...swamo komunjarata ne moze da svati, oti si se komunjara[:D]
intel
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by beaver hunter
vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Vija Ljubco se zeza be...swamo komunjarata ne moze da svati, oti si se komunjara[:D]
Ептен е фраер, така се зезаше и кога беше премиер.
трендафил Бучко е во доста непријатна ситуација. Од една страна аферава веројатно му дава шанса да излезе целосно од сенката на Црвенковски, но од друга страна е во опасност во случај на пад Бранко да го повлече целиот СДСМ на чело со Владо со себе. За жал премиерот не ја искористи шансата да го испере СДСМ од валканите бизнисмени, туку напротив се бореше и се бори да ги превземе од Црвенковски и да стане нивен политички заштитник. Вклучувајќи го и влашкото лоби формирано во времето на влавот Лазар Колишевски, кое опстана благодарејќи на патронатот на „државникот“ кој почна како чирак на Глигоров, за кратко време стана калфа, а со атентатот го превзема мајсторството од таткото на ваква Македонија заглавена во транзицијата. Сега по тие стапки оди поранешниот чирак на Црвенковски, Владо Бучковски. Во тој случај оваа афера е можеби замена за атентатот. Иначе Бучковски учи многу брзо. Успеа да организира избори за кои прв пат ОБСЕ не вели дека се со „вообичаени неправилности“, туку одскокнува далеку од просекот. Вклучувајќи го тука и изборот на тогаш од Бучко како портпарол на СДСМ наречениот „граѓанин Трајковски“.
lav
quote:
Originally posted by beaver hunter
vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Ги начекал лопариве сега со „спуштени ѕиври„ како што вели народов македонски...та си ги дрнда и тоа јавно...а и ногу стручно...нели?
f9 четврток, 29 декември 2005 Utrinski Vesnik На прво место Еден од најпознатите разузнавачи јавно ги прозива Георгиевски, Младенов и министерот Михајловски за аферата "Тајни швајцарски сметки" Верушевски најави хаос во државата! Разузнавачот го поврзува тоа со изборите идната година ............ Го лаже ли Обвинителството претседателот на државата!? .......... Премиерот во интервју за Канал 5 По изборите, ќе има многу чудни коалиции Бучковски е подготвен со секого да прави коалиција за нова влада
Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by beaver hunter
vija Ljubcho ko Dzaro stanal... se fali so dubarite shto gi naprail.....
Ги начекал лопариве сега со „спуштени ѕиври„ како што вели народов македонски...та си ги дрнда и тоа јавно...а и ногу стручно...нели?
Eh pa ti, on cela Makedonija ja izdrnda od 98 do 2002 i toa strucno nali? pa sega za nekolku lopari problem bilo.
Ne so sakas Ljupceta, a? [:D] Ni jas ne go sakam, ama site da bea kako nego, drzavava barem ko Hrvatska ke bese, a vaka stanavme beter i od Albanija. Znaes li sto edni moi prijateli albanci od Gostivar mi kazaa: vo Albanija se krade, ima golema korupcija, ama albanskite politicati prljavite pari gi investiraat vo Albanija, ne gi nosat po stranstvo. I ke investiraat vo fabriki, zgradi, hoteli na moreto, pa od toa kar gledaat i obicnite smrtnici, pa te ke raboti po nivnite fabriki, ili ke im gi dzida i opremuva i pak drzavata ima kar...Kaj nas e obratno.
трендафил Ме изненади вчерашната изјава на првиот разузнувач Верушевски, кој ги искористи медиумите да пласира уцена. Наводно знаел за многумина што правеле (пред се` мисли на органите за прогон) и доколку продолжело гонењето на неговиот син информациите ќе ги изнел јавно. Што би рекле, Верушевски јавно призна дека поседува одредени докази за противниците блиски до Бучковски, а ги прикрива. А прикривањето докази е кривично дело. Но во земја како Македонија и ова ќе помине и ќе се заборави.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Ме изненади вчерашната изјава на првиот разузнувач Верушевски, кој ги искористи медиумите да пласира уцена. Наводно знаел за многумина што правеле (пред се` мисли на органите за прогон) и доколку продолжело гонењето на неговиот син информациите ќе ги изнел јавно. Што би рекле, Верушевски јавно призна дека поседува одредени докази за противниците блиски до Бучковски, а ги прикрива. А прикривањето докази е кривично дело. Но во земја како Македонија и ова ќе помине и ќе се заборави.
Но и штитење на лице вмешано во убиство е истотака кривично дело. Мислам на синот ...кој пукаше во негов сограѓанин...и тоа со пиштол кој го зел најверојатно од улица или од некаде оставен за да му се најде. Ако со тоа не е повредеен законот најмалку со троцифрени бојки искажано ...ама тоа се санкционира само во држава каде ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ПОДДЕДНАКВО ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ.
Strelec Во нормална држава, ако Верушевски навистина дал таква изјава, Јавното обвинителство треба веднаш да реагира и да спроведе истрага... Во нормална држава, ако Јавното обвинителство не преземе ништо тогаш, Јавниот обвинител треба веднаш да си поднесе оставка... Ама во НЕнормална држава, како што вели трендафил, веројатно и ова ќе си помине (се надевам дека нема и да се заборави)!
beaver hunter kakvi rabotni zadachi ima Javniot Obvinitel?? ( spored opisot na rabotnoto mesto)
toni_a informacii od "tajni sluzhbi" nesmeat da se objavuvaat "tuku-taka"...pa uste pomalku da se koristat za ucena(na sopstvenite)! a toj krmakot verushevski(senior) e najgolemoto l***o na 2 noze posle junior-ot...
OooOo
quote:
Originally posted by beaver hunter
kakvi rabotni zadachi ima Javniot Obvinitel?? ( spored opisot na rabotnoto mesto)
1. Da raboti vo interes na partiite koi se na vlast. 2. prodolzhi 3. prodolzhi
orlak интересна работа е тоа сега да се отвори темата за швајцарските сметки иако авторите на аферата истите ги имале од 2003 година и токму сега ги објавуваат информациите. најпросто кажано во македонија мора да се урне вилаетот на Црвенковски, Костов и влашкото лоби, а како противтежа се форсира новото лоби на Бучковски и Георгиевски како продолжение на г.м.р.и.ве во земјава. и што да кажеме освен да плачеме и да кубеме коси што народов ни е неписмен и што двајца без тројца ма.муни не подлегнале на секс пасега не е..т и тоа садомазохистички. ииииииј забегав е таака ти е кога денес пиуцкам винце и тоа од винарската визба на доктор Цвето лопов Пиваровски, да не го заборавивте него, и зошто тој пред аферава да пукне ги собра парталиве и кидна од владата, да не е тој што уплаќал на сметката на Бране парички или само некоја негова оф шор фирма тоа го правела. ај погаќајте??????
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Во нормална држава, ако Верушевски навистина дал таква изјава, Јавното обвинителство треба веднаш да реагира и да спроведе истрага... Во нормална држава, ако Јавното обвинителство не преземе ништо тогаш, Јавниот обвинител треба веднаш да си поднесе оставка... Ама во НЕнормална држава, како што вели трендафил, веројатно и ова ќе си помине (се надевам дека нема и да се заборави)!
Hmmm....bravo Strelec..., ako ne e alegorija....:):):)!!! Ama vo Makedonija, kolku znam ni orasite ne se kakvi sto bile,nitu javnite obviniteli, a kamo li premieri...vlada,nekoi drugi delikatni sluzbi...:):):)!!! Pa uste koga nekoj ko Minco,Sveto i mnogu nespomnati ke se narecat biznismeni..duri i biznis oligarhija.....ti stanuva jasno zosto ne ni odi biznoso!!!
beaver hunter svarno, sho e makedonskata definicija za bizmis??
orlak што сте се фатле за верушевски, па човекот ја кажа само вистината? п.с која вистина?