Битолски судии проголтаа 250.000 евра
Битолски судии проголтаа 250.000 евра
tomislav1978 Битолчанецот Борче Дуковски девет години бара правда по судниците на Основниот и на Апелацискиот суд во Битола. Тој и неговите браќа Диме и Трајан, кои се американски државјани, пред 10 години вложиле околу 250.000 евра во приватизација на автосервисот „Автокомерц“, но бизнисот им бил уништен откако биле вовлечени во судски спор што со години се одолжувал. Сега се жалат до Меѓународниот суд во Стразбур поради маратонски судски процес, а нивната компанија „како ничија“ Судот ја дава под закуп и остварува профит. Во 60-тите години Диме и најмладиот брат Трајан заминале во Америка, а Борче останал во Битола. Две децении подоцна, таткото Ристо и браќата Диме и Трајан, како американски државјани во 1996 година дошле во Битола. Решиле да отворат семеен бизнис и заедно со работниците го купиле битолскиот автосервис „Автокомерц“, кој бил во процес на приватизација по модел на работничко акционерство. Работниците платиле 2 отсто, а 54 отсто од капиталот го платиле браќата Дуковски. Се отворила нова компанија „Дук-кар“, во која со вложување од околу 250.000 евра станале газди. - Се убаво почна. На сите 102 работници дури им дадовме 4 плати гратис, за да ги мотивираме да работат. Арно ама, тие си беа учени да крадат и да забушаваат. Им реков дека нема да има плати ако не се работи. Во меѓувреме имавме успешни преговори да бидеме единствени дистрибутери и овластени сервисери на „Рено“ на овие простори. Меѓутоа, работниците не сакаа да работат, организирани од поранешните раководители направија преврат и ја зазедоа фирмата, а Судот ги пререгистрира иако ние ги плативме парите. Нека ви ги вратат парите што сте ги вложиле, дрско ми рече еден од тогашните судии - се сеќава Борче Дуковски. povece: http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=606&ArticleID=36748 lugeto investirale ama ...
zlotty_co_380 Ova e uste eden dokaz za da ne se investira vo maedonija, mnogu zalno gi poebala makedonija niv, ama taka e koga si igraat so gaolot, pu, pu , pu pak ko spomanv gaolot, pu, pu, pu skraja da e
ProMKD Zlotty mnogu si ne fer. Ako nekoj ne investira vo Makedonija kako ocekuvas da unapredi? Mozebi ti se osekjas deka nema da investiras ama ne gi uci i drugite. Ako ti pocna da delis droga, zosto i drugite po tebe da delat, neli?
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by ProMKD
Zlotty mnogu si ne fer. Ako nekoj ne investira vo Makedonija kako ocekuvas da unapredi? Mozebi ti se osekjas deka nema da investiras ama ne gi uci i drugite. Ako ti pocna da delis droga, zosto i drugite po tebe da delat, neli?
Kazi mi kako ke se osejkas, koga drzavata Macedonia ke ti "goltne" 250000Euro, bidi iskren? Najverojatno prvo ke ti proleta u misla : "Daj da si gi fatam partalite i pravec Amerika ili Ebate drzavata" Ubavo e ta zborime za nekoj drugi oti ne sakaat da investiraat u mkd, pa ajde ti investiraj, mozebi ke kazis "Nemam Dovolno pari", pa i ne ti treba milioni za investicija, dovolni ke ti bidat i $5000usd da otvoris nekoja prodavnicka za mal biznis. Koga ke gi izgubis tie po nekolku meseci togas ke zborime lice voci - voci, ako treba ke se vidime i vo New York pa togas da mi go kazis mislenjeto zosto mozebi posle ke ti bide stram da napises tuka. I sekako ima razlika megu 250000euro i $5000usd, ti probaj so ovie $5000usd ako ti se mnogu taa prvata suma za investiranje.
ProMKD Pak ne mi odgovori na prasanjeto. Ako nikoj ne investira vo Makedonija, kako moze taa drzava da stane podobra? Taa amerika sto mi ja zboris e izgradena od britanski kapital i vlozuvanja (investicii) isto taka i avstralija, i kanada... A za sto da mi bide sram da pisuvam tuka ne razbiram? Sto sum zgresil jas pa da mi bide sram? I stvarno ne gledam deka ako jas investiram 5000usd vo MK, otvoram prodavnicka, edinstveno parite mozat da mi propadnat biznisot ako ne ide, ali sto ima toa blaga vrska so drzavata? Mozebi ne se reklamiram dovolno, ili nemam dobri uslugi, no kako moze nekoj da mi gi zeme parite?
zlotty_co_380 Sakav da kazam, deka ako investiras u mkd bez razlika za sto, i ako ti propadnat parite ke ti bide stram da ni kazaes, a jas ti rekov "probaj i investiraj vo mkd" , i stavi se vo sitacija nivna deka si izgubil 250000Euro i zamisli se malce sto bi pocustvuval, a toa drzavata "kako moze da ti gi zeme" , pa toa e neverojatno cudno i jas nekogas ne mozam da go svatam kako go pravi toa, najverojatno treba nekoja posebna darba za kradenje na sopstveniot narod. Vo pravo si i USA, Canada, Austrtalia i drugi se izgradeni i razvieni od investicii. No koga ke investiras vo ovie drzavi , drzavata ke dade i preku 1ooo% se od sebe dea ti pomogne da ti se razvie biznisot , pocnuvajki od reklamiranje . A jas nemozam vo ovoj slucaj ja sporedam Australia so Makedonija, nemozam, nemozam, Gospod grev moze da mi pise. Australia vo nikoj slucaj nemoze da se sporedi so Makedonija, Australia treba da se sporedi so USA, Canada ,nekoj razvieni EU drzavi ili obrartno.
FireDevil Pa jas sum siguren deka toa e nekoja muchka 250000 eura za taa kompanija se mala suma bratche tie ili ja zele nekako so igra ili pa voopshto ne ja zele samo probale... ti si bolen be zlotty isto ko jas REK bitola da odam da go baram za miljon dolari i da go kupam a REK vredi miljardi miljardi ne e edna miljarda :) i americkite biznismeni mislat do 250000 eura da kupat biznish sho vredi mnogu poke? demek makedonija nema pari i ke i svetnat ocite za 250000 eura? moe mislenje i tie sakale brajkata da ja kupat so nekoja igra pa i duri 4 plati unapred ako e coek cist so kupvanjeto nema da mu gi macka ocite so 4 plati unapred ... Cisto moe mislenje i tie sakale da go kupat toj biznis so igra...:)
ProMKD
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Sakav da kazam, deka ako investiras u mkd bez razlika za sto, i ako ti propadnat parite ke ti bide stram da ni kazaes, a jas ti rekov "probaj i investiraj vo mkd" , i stavi se vo sitacija nivna deka si izgubil 250000Euro i zamisli se malce sto bi pocustvuval, a toa drzavata "kako moze da ti gi zeme" , pa toa e neverojatno cudno i jas nekogas ne mozam da go svatam kako go pravi toa, najverojatno treba nekoja posebna darba za kradenje na sopstveniot narod. Vo pravo si i USA, Canada, Austrtalia i drugi se izgradeni i razvieni od investicii. No koga ke investiras vo ovie drzavi , drzavata ke dade i preku 1ooo% se od sebe dea ti pomogne da ti se razvie biznisot , pocnuvajki od reklamiranje . A jas nemozam vo ovoj slucaj ja sporedam Australia so Makedonija, nemozam, nemozam, Gospod grev moze da mi pise. Australia vo nikoj slucaj nemoze da se sporedi so Makedonija, Australia treba da se sporedi so USA, Canada ,nekoj razvieni EU drzavi ili obrartno.
Se soglasuvam so toa sto vikas deka nasata vlada ne dava poddrshka dovolno za investicii. Se nadevam toa ke se promeni nabrzo. No sepak mislam deka ako covek saka iskreno da investira, kolku i da e, mnogu tesko ke bide na primer sudot da mu gi zeme.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by ProMKD Se soglasuvam so toa sto vikas deka nasata vlada ne dava poddrshka dovolno za investicii. Se nadevam toa ke se promeni nabrzo. No sepak mislam deka ako covek saka iskreno da investira, kolku i da e, mnogu tesko ke bide na primer sudot da mu gi zeme.
E konecno tuka se najdovme, i jas toa go sakav da go cujam, a za investicii da pocekame vo podobri vreminja