Kosovari ja "vodat" Makedonija "kon EU"
Kosovari ja "vodat" Makedonija "kon EU"
Makedon Pusta SDSM sto ni stori...za da ostane na vlast, se isprodade na Kosovarite...siroti nie, a uste pogreota se glasacite na SDSM, koga moraat da glasaat za takvi i da glumat klovnovi. ПРОФЕСИОНАЛИЗАЦИЈА НА ДИПЛОМАТИЈАТА ПО РЕЦЕПТ НА СДСМ и ДУИ Косовски кадри ќе бидат македонски амбасадори Македонската Влада токми четири нови амбасадори кои треба да ги пополнат испразнетите дипломатски претставништва во Шведска, Словенија, мисијата на Македонија во ОБСЕ, и мисијата во седиштето на ЕУ во Брисел. Според извори во Владата, веќе се познати и имињата на идните дипломати, од кои тројца се луѓе предложени од ДУИ, коалициониот партнер на СДСМ кој при делбата на амбасадите ги доби Шведска, ОБСЕ и ЕУ. Наши соговорници во МНР велат дека за амбасадата во Стокхолм се спрема Агон Демјаха, за Брисел и ЕУ веќе е сигурен Блерим Река, а во ОБСЕ во Виена ќе патува Арсим Зеколи. Според наши извори, Зеколи веќе ја добил согласноста на Владата за амбасадорската функција, и тој наводно ги почнал подготовките во МНР. Со неговото именување македонската мисија во ОБСЕ по повеќе од една година конечно добива прв човек, оти ДУИ не успеа да најде кандидат за амбасадор, откако тоа место го одбија двајца нивни фаворити. Во биографијата на Зеколи пишува дека е роден во Сухарека, Косово, во 1966 година, и дека имал кратка кариера како новинар, по што работел во канцеларијата на УНМИК во Скопје, Националниот демократски институт и во УНПРЕДЕП, дека завршил историја на уметност и археологија на Универзитетот "Свети Кирил и Методиј", каде во моментов е на постдипломски студии по меѓународно право. Покрај мајчиниот албански јазик, стои во биографијата, зборува одлично македонски, српски и англиски. За останатите двајца, пак, во МНР не можеа да се добијат многу податоци. Река во моментов е професор на Штуловиот универзитет, а во јавноста се знае дека бил професор на Универзитетот во Приштина, и дека речиси сиот свој работен век го минал на Косово како "истакнат косовски правник", како советник во работната група за изготвување на привремениот косовски устав, а неговото име кратко време се вртеше и како дел од тимот советници во преговорите за статусот на покраината. Владини извори коментираат дека амбасадорската функција му била понудена токму откако испаднал од преговарачкиот тим. Сепак, официјално, во МНР и во Владата тврдат дека Река е солиден избор со кој немаат проблем, а наводно, го пофалиле и странците. И за третиот пик, Демјаха, од МНР не можат да се добијат повеќе информации, освен тоа дека и тој работел на Косово како основач на Косовската фондација за цивилно општество, а сега ја води Балканската фондација за деца и млади, со седиште во Скопје. Тој, пак, коментираат владини извори, во последен момент влетал во комбинација за Шведска, оти тоа место, по завршувањето на мандатот на амбасадорот Мартин Треневски и неколкумесечната празна амбасада, требаше да го завземе финансискиот шеф на ДУИ, Абдулхалим Касами. За Љубљана, пак, веќе е сигурно дека оди адвокатот Самоил Филиповски, кој му беше бранител на Љубе Бошковски во случајот Раштански лозја, го застапувал и Амди Бајрам, а неговото име го спомнуваше и гостиварскиот Карлито Бриганте. Наши извори во Владата велат дека за него веќе паднал договор и со Претседателот, оти тој бил солидно економско решение за Словенија, и дека е близок и со премиерот Бучковски. Некаде неделава, според најавите, би можело да се очекува да почнат консултациите на Владата и претседателот за новите амбасадори во САД и НАТО, чии мандати беа продолжени до февруари. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=110162&idg=6&idb=1661&rubrika=Makedonija
dejan lele!! [V] kakva navreda e ova kon Makedonskata intelegencija!! ke ne reprezentirat...aj da ne kazam!
NACIONALIST kako prvo da si posakam dobredojde na forumov, i pozdrav do site forumdzii ovde prisutni,i kako sto gledam ima dosta stari prijateli uste od poodamna od ajvar forumot. odime so temata: pa vidi, i nemozi drugo da se ocekuva od takov premier, koj e nesposoben da se odrzi vo zivot samiot sebe, a kamozi edna mala drzava kako sto e makedonija, i da ne ne cudi eden dek ako ali ahmeti ni stane minister za odbrana, a premierot posle ke objasnuva kako taka moralo da bidi.
lav
quote:
Originally posted by dejan
lele!! [V] kakva navreda e ova kon Makedonskata intelegencija!! ke ne reprezentirat...aj da ne kazam!
Кажи си кажи слободно господине Деки...можеби КОНЕЧНО сдсм-ОФЦИВЕ поддржувачи нивни , најверојатно ќе увидат што се му сторија нивниве пулени на својот Народ , Нација и накрај Држава....едноставно кажано ЈА РАСТУРИЈА ...само за пустата (да им остане) власт.
Makedon Ste videle nekoj drug da si ja unisti drzavata? Ste cule li za nekoj drug svoite braniteli da gi kudi pred svetot, kako ubijci, borci za "pari", "nepismeni", "agresivni", a onie pravite ubijci i krsitelite na osnovnite covekovi prava gi stavat vo svojata Vlada i im gi ispolnuvaat site baranja? Ste videle takvo nesto? Nesto Strelec, Jakovche, Intel, Tomislav1978 i red od nivnata tajfa, gi nema da se izjasnat po odnos na ova prasanje...
toni_a interesno e kako ne uspevaat da si go "sredat" kosovo i albanija,dodeka vo/za Makedonija gi zimaat kluchnite pozicii...i po nekakvo si "chudo" (na hartija procitano i na TV videno) Makedonija belezhi nevideni uspesi!
Makedon
quote:
Originally posted by toni_a
interesno e kako ne uspevaat da si go "sredat" kosovo i albanija,dodeka vo/za Makedonija gi zimaat kluchnite pozicii...i po nekakvo si "chudo" (na hartija procitano i na TV videno) Makedonija belezhi nevideni uspesi!
Ubavo rece, na hartija MKD belezi uspesi...a nekoi luge veruvaat na zborot, ne na nivniot stomak, pa zatoa i ne sme imale drzava nikogas, od sto sme glupavi. Tuku Bucko i onoj ministerot za finansii Popovski veli na TV: nie rabotime, ama graganite ne mozat da gi osetat blagodetite sega...[:D] Izgleda koga ke padnat, togas ke gi osetime blagodetite, no ne nivnite, razbira se[;)]
lav Јас мислам дека е дојдено време за семакедонски референдум: Сакаме ли странци (според декларативната од нив определба) да ни ја „водат„ државата (као ракот во мракот) или пак е неопходна реставрација на Државата на Македонците...без неопходните примеси од сосоедните народи. Или во Македонија СИТЕ ќе бидат Македонци , или од вака устроената држава нема да (наскоро) има камен на камен. Севкупните дејствија некако се ме упатуваат на ваков (некој би рекол песимистички) заклучок...кој секако нема да им се допадне на носителите на розови очила.
Makedon
quote:
Originally posted by lav
Јас мислам дека е дојдено време за семакедонски референдум: Сакаме ли странци (според декларативната од нив определба) да ни ја „водат„ државата (као ракот во мракот) или пак е неопходна реставрација на Државата на Македонците...без неопходните примеси од сосоедните народи. Или во Македонија СИТЕ ќе бидат Македонци , или од вака устроената држава нема да (наскоро) има камен на камен. Севкупните дејствија некако се ме упатуваат на ваков (некој би рекол песимистички) заклучок...кој секако нема да им се допадне на носителите на розови очила.
Pa nekoi velat deka sevo ova se pravi za da se formira republika Armaneska...a se znae koj go rakovodi SDSM...
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
kako prvo da si posakam dobredojde na forumov, i pozdrav do site forumdzii ovde prisutni,i kako sto gledam ima dosta stari prijateli uste od poodamna od ajvar forumot. odime so temata: pa vidi, i nemozi drugo da se ocekuva od takov premier, koj e nesposoben da se odrzi vo zivot samiot sebe, a kamozi edna mala drzava kako sto e makedonija, i da ne ne cudi eden dek ako ali ahmeti ni stane minister za odbrana, a premierot posle ke objasnuva kako taka moralo da bidi.
Dobro ni dojde, Pa dobro kaj si ti sive ovie godini majkumu.
lav
quote:
kako prvo da si posakam dobredojde na forumov, i pozdrav do site forumdzii ovde prisutni,i kako sto gledam ima dosta stari prijateli uste od poodamna od ajvar forumot. odime so temata: pa vidi, i nemozi drugo da se ocekuva od takov premier, koj e nesposoben da se odrzi vo zivot samiot sebe, a kamozi edna mala drzava kako sto e makedonija, i da ne ne cudi eden dek ako ali ahmeti ni stane minister za odbrana, a premierot posle ke objasnuva kako taka moralo da bidi.
Лека полека некако ни се докомплетира старото друштво од Ајвар..... Добредојде колега овде меѓу старите... НО и нови пријатели...секако форумски. пс Што (ли) му стана на кољегата-ни пана ??? Да ми е барем да знам....нели?? Има ли сознанија некој овде за тоа дали е он арен...мислам со здравјето...нели?
intel Pana e vo frka Branko go brka:)))
tmoro
quote:
Originally posted by lav [ Лека полека некако ни се докомплетира старото друштво од Ајвар..... Добредојде колега овде меѓу старите... НО и нови пријатели...секако форумски.
Dobar den i pozdrav do site,i jas posle dolga pauza se vrakam.
profa Se e videno,cueno i procitano.Sto drugo da se kaze osven, Kineski zakon ,kineski zakon..
Inkognito
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by lav [ Лека полека некако ни се докомплетира старото друштво од Ајвар..... Добредојде колега овде меѓу старите... НО и нови пријатели...секако форумски.
Dobar den i pozdrav do site,i jas posle dolga pauza se vrakam.
После еден век пауза конечно ни се врати ... како леб ни е потребна Тајна Македонска Револуционерна Организација![;)] Поздрав ТМРО
lav
quote:
Originally posted by intel
Pana e vo frka Branko go brka:)))
Ако овој (случајно нели му) го фати , дали глава ќе му скрати? Ил пак , Пана му фаљи на другарму Аљи...викан и Фекаљи , разбира се !!!???.
lav ГЛЕДАЈТЕ РАБОТЕТЕ (ако имате што) и МИСЛЕТЕ си ....кому ли ќе му го доделите вашето доверие на следниве Избори , разбира се редовни и конечни ....ако даде Бог .....за комуњариве да идат тамо каде им е и местото...на буништето на Историјата на од нив девастираната Македонска Држава.