ТУНИС
ТУНИС
Mara ТУНИС (значело...ДОБРЕДОЈДЕ!) Драги луѓе.....ако ве води патот.....трк во Тунис!!! Супер е! Еве да ви раскажам дел од тоа што мене ми се случуваше таму Еве го Тунис....бај најт!!! [img]http://www.mccullagh.org/db9/1ds-4/tunis-at-night-sm.jpg[/img] СЛИКИ ОД САХАРА Прво ќе почнеме од Сахара....прекрасна е....тотално бела и заморна! Со секој ветар се разместуваат дините (песочните планини) и затоа е тешко да се ориентираш во пустина! А што ќе ти е ориентација? [img]http://www.davidgreer.ca/photo/cruise/20021206/sahara01.jpg[/img] [img]http://img1.travelblog.org/Photos/1020/1912/t/7053--0.jpg[/img] Еве ме мене...во џипот....брзам на пазар!!!! Супер доживување е! Зависи и од арапот кој ве вози! [img]http://www.visit-tunisia.com/images/saharan_acti_inc.gif[/img] СЛИКИ ОД МОИТЕ КАМИЛИ Јас се возев со најлудата камила.....и секако ПАДНАВ! Сега ми е повредена раката...и целата лева страна. Еве ја лудата....ја однесоа во санаториум! [img]http://www.davidgreer.ca/photo/cruise/20021206/sahara31.jpg[/img] Еве ја камилата како ми се смее...... [img]http://www.acclaimimages.net/_gallery/_TN/0078-0505-1812-5837_TN.jpg[/img] Ама јас се снајдов.....ми дадоа да се возам на посовремена, помодерна камила....а за оние кои се во парови има и брачни, двоседни камили. Еве ме мене.....на безбедно јавање! [img]http://web.uvic.ca/padm/faculty/pineau/chameau.jpg[/img] СЛИКИ ОД ОАЗИТЕ Имало природни и вештачки оази.....а во пустината тие изгледаат како фатаморгана. Едноставно илузија! Природните се поубави...имаат водопади!!! [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunisia13.jpg[/img] [img]http://www.infohub.com/TRAVEL/IMAGES/SIT_IMAGES/7776.jpg[/img] Мене....ме возеа со кочија низ оазите......уживав луѓе, уживав! Еве ме мене во последната кочија! [img]http://img1.travelblog.org/Photos/1020/1912/t/7056--0.jpg[/img] [img]http://mikami.image.pbase.com/u48/xon/small/35545865.Untitled24.jpg[/img] Оваа оаза.....е створена за криенка!!! [img]http://www.tropicalisland.de/TUN%20Tozeur%20paradise.jpg[/img] СЛИКИ ОД МАТМАТА-ЛУЃЕ КОИ ЖИВЕАТ ПОД ЗЕМЈА! Најмногу што ме воодушеви....беа пустинските луѓе....живеат под земја, во живеалишта наречени трогодити. [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunisia01.jpg[/img] Имаат централен двор....кој води до сите соби....направени од глина и премачкани со вар. Ни дадоа питулици и макало од мед и маслиново масло. Пиевме чај од бадеми....њааааааааааааааам! [img]http://img1.travelblog.org/Photos/1020/1912/t/7049--0.jpg[/img] [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunisia02.jpg[/img] Ова е брачен кревет на скарани сопружници....Дарк...сакам овде на меден месец! Цел месец само мене ќе ме гледаш! [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunisia06.jpg[/img] А ова е единствениот прозорец кон светот....нема лап-топ! [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunisia03.jpg[/img] Ај погодете кај е спалната? [img]http://www.tourismtunisia.com/togo/matmata/matmata2.jpg[/img] СЛИКА ОД КАКТУС За тие што се по слаткото....кактусот раѓа црвено овошје....кое се јаде...а од него се прави и слатко и слатки! [img]http://img1.travelblog.org/Photos/1020/1912/t/7057--0.jpg[/img] СЛИКИ ОД НИВНИТЕ ВРАТИ Тунижаните се гордеат со нвните порти....многу, многу се шарени! Претежно се со плава боја....за да бегаат од домот комарците! [img]http://www.wolfstad.com/photoalbum/0404tunisia/small/TN_0001660.JPG[/img] [img]http://www.magiccarpetjournals.com/images/tu-doors3bk.jpg[/img] СЛИКИ ОД ПАЗАРОТ ВО ТУНИС На пазарите...шаренила!!!! Има многу кожа, табуретки, тарабуки, таванки, урми, помаранџи, мандарини..... [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunis04.jpg[/img] [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunis09.jpg[/img] СЛИКИ ОД НАЈГОЛЕМИОТ МУЗЕЈ НА МОЗАИЦИ – БАРДО Прекрасен музеј.....најголем музеј на мозаици..... [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/tunis20.jpg[/img] На некои надгробни мозаици.....пишува колку години, денови, ЧАСОВИ живеел погребаниот!!!! [img]http://homepage.mac.com/melissaenderle/tunisia/Images/Christian-mosaic.jpg[/img] На овој мозаик.....сите мажи гледале во прекрасната сирена....значи....ништо не е променето ниту денес!!!! [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/bardo08.jpg[/img] [img]http://www.galen-frysinger.com/North%20Africa/bardo12.jpg[/img] Имаше и многу склуптури....ама на сите машки фигури им беа уништени носовите....муслиманите им ги уништувале носовите како знак на скршена гордост! [img]http://www.kirikou.com/tunez/bardo/bardo3.jpg[/img] СЛИКИ ОД РАЈОТ Сакам ПАК!!!! ТУКА [img]http://img1.travelblog.org/Photos/1020/1912/t/7061--0.jpg[/img] И ТУКА....каде се лизгав на газ по дините.... [img]http://www.mccullagh.org/db9/1ds-4/tunisia-sand-dunes-sahara.jpg[/img] И ТУКА САКАМ СО ДАРКИ МОЈ.... [img]http://www.davidsanger.com/images/tunisia/3-1100-17.chott.x.jpg[/img] ПОДАРОК ЗА ДАРК – ТУНИЖАНКА!!!! Прво се мислев меѓу овој богат избор..... [img]http://www.sfusd.k12.ca.us/schwww/sch618/Clothing/womenclothes.JPG[/img] [img]http://www.english.emory.edu/Bahri/higgins.jpeg[/img] АМА се одлучив за оваа типка....ДОНДИ....која ни играше за Нова Година! Дарк ти ја поклонувам со многу љубов! [img]http://www.dondibellydancer.com/images/dondi_pink1_sm.jpg[/img]
zlotty_co_380 Seto toa ubavo, Tunis nikogas ne sum bil, ustvari vo Afrika nikade ne sum bil samo so isklucok na JAR, ama toa gore severnite delovi ubavi plazi imaat. Sigurno vredi da se vidi , a pustini imam videno , i toa premnogu , ne Sahara tuku i Sv.Sahara ovdeka ja ima.
Mara Да....има прекрасни хотели и прекрасни плажи....еве нешто за плакнење очи[;)][;)] [img]http://www.solmelia.com/solNew/img/hoteles/6856/hotel_melia_palm_azur_search.jpg[/img] [img]http://www.solmelia.com/solNew/img/hoteles/6024/hotel_melia_el_mouradi_mahdia_search.jpg[/img] [img]http://lexicorient.com/tunisia/photos/sidi_bou_said13.jpg[/img] Мојот хотел.... [img]http://cdn.medhotels.com/cdn/images/AdPics/20030808095558334692.jpg[/img] Злоти....јас сум била и во Египет....да, Египет е побогат...ама и Тунис крие многу тајни![;)][8D][^]
VeGaS Ama jas sakam slika od tebeeee. [:D]
dada Sani Maco mnogu ubavi sliki i sigurno mnogu ubav provod si imala. A kade im se banjite Maco na ovie lugje?? Vakva spalna-onakva spalna, banja nikakva ne vidov:) Ako ti e nezgodno tuka da mi kazes, PP pishi mi :))))
Mara јас бев во извидница.....следниот пат ќе си го земам Дарки[8D][8D] Се осигурав дека нема убави жени!!![:D][:D][:D][:D] ВЦ-њата им се во пустината....над главата!!![:D][:D][:D] Се бањаат само при зорт....во најблиската оаза, под водопадите!!![:D][:D][:D]
Mara Ам не беше ова порно саем!!!![;)][:D][:D][:D][:D] Таму сите жени се скриени....па ме сокрија и мене![;)][8D]
wolf_pack Многу убаво Маца, фала за сликите:)
Mara Фала Вулфи....е па сега се гледаме во Тунис!!!![8D][8D]
rina Maro, reportazata od Tunis mnogu mi se dopadna! Super e, i super si!!!! ;-)) Bi sakala i jas da odam!!!!
јузер Мара алал да ти е што си го одбрала Тунис за празнициве. Сега ми даде идеја за летен распуст да отидам во Норвешка. :) Енивеј, сега како експерт за Тунис ќе ни бидеш донди-водич кога ќе отидам со rina. :)
Mara Фала Рина[:I][:I] И ти си супер....и ете Јузер ќе те носи во Тунис![8D] Јузер....Донди не ја фаќај!!!! На Дарк е![;)][8D][^] Фаќај ја Рина...и пат под нозе!!!! ПС- да ви кажам нешто...а утре ќе ставам и слики.....јас таму во Музејот 1001 ноќ.....бев Шехерезада!!![;)][;)][:D][:D]
RaGeAnGeL maro alal da ti e bravo:)
Mara Еве поклон за Вегас...јас сум таа со превезот![;)][;)] [img]http://www.acclaimimages.net/_gallery/_SM/0018-0412-0513-4527_SM.jpg[/img] А еве и поклон за СЕ-СТРАВА Реиџ[;)][:D][:D] [img]http://camelphotos.com/Graphics/saddle_f8.jpg[/img] И поклон за Јузер и Рина[;)][;)][8D] [img]http://www.acclaimimages.net/_gallery/_SM/0078-0511-1704-0227_SM.jpg[/img]
јузер Маре, СТРАВА поклон си ни дала мене и рина, да не можеме да го отвориме.[:(] "Сезаме отвори се" три пати викам и ништо, да не треба на туниски да кажам?[8D][:D]
Mara ДА...треба заедно со рина да викате....и ќе се отвори сликичката!!![:D][:D][:D][:D]
јузер Ам заедно со Рина викав, само дека она тенор, а јас бас...само јас се слушав. :)
rina kakov tenor, bre, jas sum alt-sopran! ;-)) nesto si pomeshal?!
јузер Ne e bitno, i alt-ctrl-delete da bides, pak samo jas ke se slusam! ;-))
Mara не се расправајте тука на Тунис баш....ај одите на ЉУБОВ![;)][:D][:D]
dalila
quote:
Originally posted by Mara
не се расправајте тука на Тунис баш....ај одите на ЉУБОВ![;)][:D][:D]
Nova afera na povidok[?][:D] juzer[}:)]...kje te kazham na dade[:p][:D]
Mara не е нова афера....[^][8D][:D][:D][:D]
dalila
quote:
Originally posted by Mara
не е нова афера....[^][8D][:D][:D][:D]
Stara e[?][:D]