И ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ГИ ДОГОВОРИЈА НОСИТЕЛИТЕ НА
И ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ГИ ДОГОВОРИЈА НОСИТЕЛИТЕ НА
vancom18 Пенов втор во "единица", Јордановски прв во "шестка" ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ СООЧАТ ЛИДЕРИТЕ НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ, А ВО "ДВОЈКАТА" МАНАСИЕВСКИ ОД ЛДП И ВЕРОЈАТНО АНДОВ ОД ЛП. МОЖЕН Е ЖЕНСКИ ДУЕЛ ВО "ЧЕТВОРКА": РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА И СИЛВАНА БОНЕВА, ЕКОНОМСКИ ВО "ТРОЈКА": НИКОЛА ПОПОВСКИ И ТРАЈКО СЛАВЕВСКИ, НО И НАДВОРЕШНО-ПОЛИТИЧКИ ВО "ПЕТКА": ИЛИНКА МИТРЕВА И ЉУБИША ГЕОРГИЕВСКИ Владејачката коалиција веќе ги договорила носителите на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, дознава "Вечер" од високи владини извори. Носител на листа во првата изборна единица ќе биде Владо Бучковски, што е за очекување од лидерот на најголемата владејачка партија. Меѓутоа, како своевидно изненадување, втор на листата ќе биде лидерот на ЛДП, Ристо Пенов, кој досега важеше за фаворит за првата позиција во "двојката". По оваа рокада во "двојката" се планира прв на листата да биде министерот за одбрана, либералдемократот Јово Манасиевски, со што оваа партија го добива едното од шесте носители на листи, како што беше на претходните избори. Во "тројката" , заминувањето на Тито Петковски од СДСМ, сега битката со опозицијата ќе ја води Никола Поповски, а во "четворката" Радмила Шекеринска. На челната позиција во петтата изборна единица ќе се најде Илинка Митрева, која на претходните избори беше во "шестката", а на нејзино место носител во тетовско-гостиварскиот регион планиран е спикерот, Љупчо Јордановски, што исто така се смета за своевидно изненадување. Извори од коалицијата објаснуваат дека и на овие избори е договорен досега важечкиот сооднос меѓу коалиционите партнери, три спрема еден во корист на социјалдемократите, иако реално тој во практиката прераснува во однос пет спрема еден. Од опозициската коалиција, пак, се дознава дека носител на листата во скопска "единица" ќе биде Никола Груевски. За "двојката" се шпекулира со името на Стојан Андов, но не е исклучено ВМРО-ДПМНЕ да си го задржи челното место и во оваа изборна единица. На економистот Поповски во "тројката" ќе му парира економистот Трајко Славевски. Првата позиција во четвртата изборна единица и кај опозицијата е резервирана за женскиот пол. На тоа место, најверојатно, ќе се најде Силвана Бонева. Во "петката" е планиран поранешниот амбасадор во Бугарија, Љубиша Георгиевски, а за првата позиција во "шестката", наводно се уште се размислува меѓу младите кадри, Влатко Ѓорчев и Антонио Милошовски. Според агендата за работа на Парламентот, партиите треба до средината на март да го договорат и да донесат Изборниот законик, по што со поголема сигурност ќе се знае на кој датум изборите ќе бидат спроведени. Опозицијата постојано пристиска за предвремени избори, а од власта одговараат дека изборите најрано можат да се одржат на 9 јули. Од друга страна, нема да биде никакво изнанадување ако се оставри и шпекулацијата изборите да бидат организирани во јуни, а со тоа да се задоволат желбите на сите актери во овој процес.
Strelec 1. Владо Бучковски vs. Никола Груевски (навивам за Никола Груевски) 2. Јово Манасиевски vs. Стојан Андов (навивам за Јово Манасиевски) 3. Никола Поповски vs. Трајко Славевски (навивам за Никола Поповски) 4. Радмила Шекеринска vs. Силвана Бонева (навивам за Радмила Шекеринска) 5. Илинка Митрева vs. Љубиша Георгиевски (навивам за Љубиша Георгиевски) 6. Љупчо Јордановски vs. Влатко Ѓорчев (навивам за Влатко Ѓорчев)
SpaceLily Napred VMRO-DPMNE![:D]
NACIONALIST kajsi be bratu intel!!! kako sto gledam daleku si dogural, sto znaci ne ti bila za dzabe podrskata na SDS
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
kajsi be bratu intel!!! kako sto gledam daleku si dogural, sto znaci ne ti bila za dzabe podrskata na SDS
Eeee prijatele prijtele, dodeka tebe te nemase mnogu raboti se slucija. Sto mislis za koalicija sds i dpmne ili sdsm i np.
NACIONALIST
quote:
Eeee prijatele prijtele, dodeka tebe te nemase mnogu raboti se slucija. Sto mislis za koalicija sds i dpmne ili sdsm i np.
pa taka nalozuva vremeto, ali sega se ima poveke vreme za pred kompjuter, a za koalicijata pravo da ti kazam e prifakam samo pod eden uslov, a toa e: DA NEMA NI EDEN SIPTAR NA GOLEMA FUNKCUJA, A DALI TOA KE IM ODGOVARA ILI NE, TOA E NIVNI PROBLEM. a ako ne bidi ispolnet ovaj uslov ne prifakam koalicija so BUCKO, zatoa sto toj majkamu rodena e izlgal, a za narodot da ne zboruvame.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Eeee prijatele prijtele, dodeka tebe te nemase mnogu raboti se slucija. Sto mislis za koalicija sds i dpmne ili sdsm i np.
pa taka nalozuva vremeto, ali sega se ima poveke vreme za pred kompjuter, a za koalicijata pravo da ti kazam e prifakam samo pod eden uslov, a toa e: DA NEMA NI EDEN SIPTAR NA GOLEMA FUNKCUJA, A DALI TOA KE IM ODGOVARA ILI NE, TOA E NIVNI PROBLEM. a ako ne bidi ispolnet ovaj uslov ne prifakam koalicija so BUCKO, zatoa sto toj majkamu rodena e izlgal, a za narodot da ne zboruvame.
Vo pravo si za ova, ama slusam i Gruevski se gledal so Ali "tajno". Taka da albanci na funkcija kje ima pa dali kje bide sdsm il dpmne na vlast ne e vazno. Sega e vazno nie da se obedinime.
NACIONALIST
quote:
Vo pravo si za ova, ama slusam i Gruevski se gledal so Ali "tajno". Taka da albanci na funkcija kje ima pa dali kje bide sdsm il dpmne na vlast ne e vazno. Sega e vazno nie da se obedinime.
ipak ne veruvam vo toa, jas mislam deka toa e predizborna komunjarska propaganda, imam golema doverba vo gruevski, uste toj ni ostana cist bez nikakvi aferi bez nikakvi proneveri, i mislam deka e toj idniot premier, ako uste toj izneveri, i trgni po patot na ljubco, e posle mislam ke sleduvaat LIKVIDACII, ali ipak sum za da nema siptar na funkcija.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
ipak ne veruvam vo toa, jas mislam deka toa e predizborna komunjarska propaganda, imam golema doverba vo gruevski, uste toj ni ostana cist bez nikakvi aferi bez nikakvi proneveri, i mislam deka e toj idniot premier, ako uste toj izneveri, i trgni po patot na ljubco, e posle mislam ke sleduvaat LIKVIDACII, ali ipak sum za da nema siptar na funkcija.
Neznam od koga Ljubco se smeta za komunjar ili od koga go smetatae za komunjar. Najgolemite prozivki doagaat tokmu od Vmro-NP. Vikash Gruevski bil cist bez aferi, a tokmu Ljubco negoviot premier povikuva da se aktivira slucajot NPK(nacionalna platezna karitcka) A za likvidacii ..mislis na firmi ....ili ???
tomislav1978 Napred VMRO-MNM
intel
quote:
Originally posted by Strelec
1. Владо Бучковски vs. Никола Груевски (навивам за Никола Груевски) 2. Јово Манасиевски vs. Стојан Андов (навивам за Јово Манасиевски) 3. Никола Поповски vs. Трајко Славевски (навивам за Никола Поповски) 4. Радмила Шекеринска vs. Силвана Бонева (навивам за Радмила Шекеринска) 5. Илинка Митрева vs. Љубиша Георгиевски (навивам за Љубиша Георгиевски) 6. Љупчо Јордановски vs. Влатко Ѓорчев (навивам за Влатко Ѓорчев)
Jas navivam za site na levata strana na monitorot.Tocno deka sekogas sum na stranata na poslabiot ama ovojpat ne mozam da im pomognam na desnive zosto voopsto ne im se ni "k" od konk*rencija.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Neznam od koga Ljubco se smeta za komunjar ili od koga go smetatae za komunjar. Najgolemite prozivki doagaat tokmu od Vmro-NP. Vikash Gruevski bil cist bez aferi, a tokmu Ljubco negoviot premier povikuva da se aktivira slucajot NPK(nacionalna platezna karitcka) A za likvidacii ..mislis na firmi ....ili ???
slusaj sega, ljubco nema partija, a alo ti mislis deka ima, togas taa partija e umrena dusa, ke vidis na ovie izbori taa partija dali ke ima i eden pratenik. A za Gruevski da se aktivira slucajot so plateznata karticka e nisto drugo, tuku samo da se ocrni negovata licnost, a i ljubco znae kako ka pomini na ovie izbori, i nebira sretstva za da go ocrni Gruevski, ali nema da mu uspee, jas mislam deka i ti znaes sudot kakva odluka donese, a i ako neznaes, sega brat nacinalist ke ti kazi. Sudot donese odluka poradi nemanje da dokazi deloto se zatvora, i prema toa ljubco mozi da sere kolku saka, i onaa vesna janevka, a pak za nea da ti kazam, koga bila medicinska sestra vo demir hisar, tie pametnite koga vrvela i e cukale za gevrekot, i kakva partija baras ti so takov pretsedatel.
intel Neznam NACIONALIST ama na lokalnite izbori glasovite im bea podeleni.Vidi ova: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски неколкупати се сретнал тајно со лидерот на ДУИ Али Ахмети, тврдат од ВМРО-Народна партија. И ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веднаш ги демантираа ваквите информации и објаснија дека двете партии немале контакти ниту на лидерско ниту на пониско ниво. - Првата средба била во минатото лето во САД. Четириесетина дена подоцна Груевски и Ахмети се сретнале во Барселона, Шпанија, а потоа и во Скопје. На последната средба не биле сами, туку со партиски делегации. Сето тоа се случувало кога односите помеѓу СДСМ и ДУИ се заладија поради обвинувањата за партијата на Ахмети што ги изнесе Хари Костов во оставката на функцијата премиер. Потпретседателот на ДУИ Агрон Буџаку, за чие останување во Владата спореа коалициските партии од власта, бил посредникот во комуникацијата на Ахмети и Груевски - велат изворите во ВМРО-НП. http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2959&stID=70973 Ako sakas da ti gi postiram rezultatite od poslednite izbori[;)]
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
i onaa vesna janevka, a pak za nea da ti kazam, koga bila medicinska sestra vo demir hisar, tie pametnite koga vrvela i e cukale za gevrekot, i kakva partija baras ti so takov pretsedatel.
btw, Gruevski e naslednik na partija koja ja vodel takviot pretsedatel 12 godini.
NACIONALIST
quote:
[i]Originally posted by intel - Првата средба била во минатото лето во САД. Четириесетина дена подоцна Груевски и Ахмети се сретнале во Барселона, Шпанија, а потоа и во Скопје. На последната средба не биле сами, туку со партиски делегации. Сето тоа се случувало кога односите помеѓу СДСМ и ДУИ се заладија поради обвинувањата за партијата на Ахмети што ги изнесе Хари Костов во оставката на функцијата премиер. Потпретседателот на ДУИ Агрон Буџаку, за чие останување во Владата спореа коалициските партии од власта, бил посредникот во комуникацијата на Ахмети и Груевски - велат изворите во ВМРО-НП. http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2959&stID=70973 Ako sakas da ti gi postiram rezultatite od poslednite izbori[;)]
slusaj intel!!! znam deka ne si tolku naiven pa da poveruvas na tie raboti, preeska ti rekov i pak ke ti recam, ljubco pravi se za da se ocrni licnosta na Gruevski, zarem ne gi gledas anketite, kolkava doverba ljubco ima, ne sum sigurem ama e neka pocnuva so 0. I sto ako ljubco e vodel partijata dvanaeset godini, toj sakase da bidi pocesen pretsedatel i bidna, toj go namesti gruevski za pretsedatel na vmro dpmne, i mene stvarno ne mi e jasno, sto saka toj sega, ke igrame igracki? dajmi nati ke pravime? pa toa e sramota sto go pravi toj, ali ke gi pocekame izborite. ima nekoja najavza za vo juli, sto velis ti ke se sluci toa?
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
, ali ke gi pocekame izborite. ima nekoja najavza za vo juli, sto velis ti ke se sluci toa?
Neznam ama kje doznaeme nabrzo se zavisi od utresniot den: ГРУЕВСКИ МУ ПОТВРДИ НА БУЧКОВСКИ ДЕКА ЌЕ УЧЕСТВУВА УТРЕШНАТА СРЕДБА ЗА ИЗБОРНОТО ЗАКОНОДАВСТВО Скопје, 12 јануари - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со писмо го информира премиерот Владо Бучковски дека ја прифаќа неговата покана за учество во новата рунда разговори меѓу лидерите на политичките партии во врска со предлозите за ново изборно законодавство, предвидена за утре напладне во Клубот на пратениците. Груевски со писмото до Бучковски ги доставил и ставовите на ВМРО-ДПМНЕ, со цел како што наведува во дописот, средбите да бидат попродуктивни и конечно сериозно да почне процесот на заедничко донесување ново изборно законодавство што ќе гарантира фер и демократски избори кои ќе ја зацврстат иднината и европската перспектива на државата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, исто така го информира Бучковски дека нема ништо против на утрешната средба да присуствуваат и претставници на владините коалициски партнери. “Не би се спротивставиле на состанокот да присуствуваат и евентуално други Ваши коалициски партнери, политички поддржувачи, експерти, советници и друг вид политички соработници”, наведува во писмото Никола Груевски. Тој исто така потврдува дека делегацијата што ќе учествува на средбата со Бучковски, покрај него ќе ја сочинуваат и лидерите на ЛП Стојан Андов, на Земјоделската народна партија Маријан Ѓорчев, на Социјалистичката партија Љубисав Иванов и експертот на ВМРО-ДПМНЕ за таа проблематика Трајко Вељановски. Kje paga nekoja koalicija a?
NACIONALIST go procitav ova deneska, i dobro e toa sto ke sednat, ali buckovski ne e covek da mu se veruva, toj na sredbata ke kazuva edno, a sosem drugo ke izjavuva pred novinarite, a za koalicija sto rece? jas znam deka ke bidi koalicija, samo ti kazav kakva treba da bidi.
трендафил Бидејќи Јордановски ќе стане неговата екселенција амбасадор во САД, јасно е дека се работи за шпекулација. До изборите е се` можно. Во игра е и варијантата едно ВМРО да влезе во идната власт за да се бори против другото. Во секој случај, да сме живи и здрави ќе издржиме уште една власт, каква и да биде. По се` изгледа дека само Али Ахмети е фиксен, затоа што ако тој не влезе во власта постои можност за уште една борба за човекови права. Тоа поради подобрената безбедносна состојба во државата. А што ако и Агим Красниќи, политичкиот парнер на власта со кого заеднички и го ствара и го решава Кондово, формира партија.