Пушено Месо (Smoked Meat)
Пушено Месо (Smoked Meat)
wolf_pack Има ли некој тука што прави овакво мезе или како што го викаме ние "Старо Злато"[8D] Споредете нешто ваше, како го правите, што сорта месо ви се највеќе бендисува? Со зелка салата и винце најубаво иде, со денови можам да терам така:) [url]http://img79.imageshack.us/img79/8499/smokedmeat0011ws.jpg[/url] [url]http://img294.imageshack.us/img294/7526/smokedmeat0045hz.jpg[/url]
OooOo Nishto od slika ... vikni da probame :)
RaGeAnGeL ova se popushuvat pa se jajt a? mamicu vashu...moras slika sea da vidam...so me treashe da kliknam ovde!Pero ti si kriv!
dada Sani Moite doma pred nekoja godina napravija "pushalna" pozadi kukja i rechisi sekogash neshto visi vo nejze:) Najchesto svinsko ili kokoshkovo
OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
..Pero ti si kriv!
Sho be ja kriv? Ne gi ostaiv ja slikite ... ;)
RaGeAnGeL ko ke dojdam domati so poklon za nova kuka i so benkiche za bebeto onkavo meze da mi istajs!!!!!!
wolf_pack Мир ве молам:) Ево ОооОо и Стрелец ќе дојдат прво на мезе, комшии сме де:) За Сани ако треба јас ќе гладувам ама едно парче да има[:p] Rage, за тебе ќе оставам сланината што се трга и фрла[:p][:D] hehe шалам се де, ако побрзаш ќе има и од свинското и од ребрата:)
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by wolf_pack
Мир ве молам:) Ево ОооОо и Стрелец ќе дојдат прво на мезе, комшии сме де:) За Сани ако треба јас ќе гладувам ама едно парче да има[:p] Rage, за тебе ќе оставам сланината што се трга и фрла[:p][:D] hehe шалам се де, ако побрзаш ќе има и од свинското и од ребрата:)
ti shales se ama jas imam si maka ovde...ubavo vinoto ovaa godina ama mezeto mi falit!!!!
wolf_pack Сеа ќе ме тераш слики и од виното да зеам:) Ама да го пробаш само...ммммм боцки ќе ти никнат, оргазами ќе леат:)
RaGeAnGeL orgazmi i taka letet nego daj da vidam sliceto nekoja bocka da niknit:))))))
Strelec
quote:
Originally posted by wolf_pack
Мир ве молам:) Ево ОооОо и Стрелец ќе дојдат прво на мезе, комшии сме де:)
Koga wolf??? Da chujam konkretno datum i mesto!:) Ili muabet si pravime samo?:) Ako si seriozen, kazhi da palime utre kolite? I kazhi, sami ili so semejstva da doagjame?:)
RaGeAnGeL Normalno so semejstvata...jas ti sesrava sin ti ....itn
V irginia [8)] saaaaakaaaaaaam........[img]http://www.amerimama.com/forums/style_emoticons/default/nyam.gif[/img] [img]http://img79.imageshack.us/img79/8499/smokedmeat0011ws.jpg[/img]
wolf_pack
quote:
Originally posted by wolf_pack
quote:
Originally posted by Strelec
Koga wolf??? Da chujam konkretno datum i mesto!:) Ili muabet si pravime samo?:) Ako si seriozen, kazhi da palime utre kolite? I kazhi, sami ili so semejstva da doagjame?:)
важи ама за деца не е здраво тоа:) Ова ни е втори пат да прајме овде зато питав дали и други се правиле и што месо пушеле:)
dalila
quote:
Originally posted by dada Sani
Moite doma pred nekoja godina napravija "pushalna" pozadi kukja i rechisi sekogash neshto visi vo nejze:) Najchesto svinsko ili kokoshkovo
I tatko mi proba taka da pravi, kaj baba mi pozadi kukja, pa mu se zapali... pozharna doagjashe da gasi..pa imavme zapaleno meso, natopeno so voda[:D] Si ima toa posebna tehnika, koj ja znae samo[;)]
DJ_SHEMA Eden star Makedonec meraklija za ovaa rabota mi kaza ideja za pushenje na meso. Zemash elektrichen grejach, onakov kako za shporet da recheme. Toj greach go prikluchuvash vo struja i nad nego stavash briketi (mesquite, etc). Tie briketi sporo sogoruvaat poradi toplinata (a ne se gorat) i popoleka izleguva mirisot. A nad grejachot i briketive imash staveno bure vo koe imash obeseno nekolku vakvi mesa. Se razbira bureto ima dupnati gazeri, mada najgore treba da ima kapak. Ne e isprobana tehnikata od moja strana (negovoto meso beshe super) ali idejata e dobra i lesna.
wolf_pack Све така направивме ко пто велиш само без електричен греач, онда не би се класифирало ко 'пушено'[:)] Место греачот, во еден обичен казан стави дрва и запали ѓи, после еден мал оџак го спроведуваш до тоа бурето кај виси месото и нормално имаш капак одозгора да отпушти малку од чадот и мирисот:) Во мини печката кај што горат дрвата, чадот се сконцентрисува и директно влијае на месото и така го пофторуваш неколкумина пати по саат време на пример.
DJ_SHEMA ja mislam deka istiot efekt ali pochisto se postignuva so greach.
dalila Se rasprashav i postapkata e kako shto vika wolfi, ama jas ne veruvam se dodeka ne probam[:p][:D]
wolf_pack Wolfi is always right no matter what[:p][:D] Најубаво е природно нели?:)
dalila Kako shto kje si napravish sam, nema nigde[;)] Ona pushenoto meso shto go prodavaat po mesarite nema vrska.imam drugar shto raboti vo edna mesna industrija i kazhuva deka za den-dva go pushat[:0]...kako mozhe da bide toa dobro?![xx(]