Внимавајте, СДСМ снима!
Внимавајте, СДСМ снима!
OooOo НАРУШЕНО ДЕМОКРАТСКОТО ПРАВО НА ПРОТЕСТ Внимавајте, СДСМ снима! Со објавувањето фотографии на регистарските таблички на автомобил и откривање на идентитетот на неговиот сопственик, кој демонстрирал против продажбата на "ЕСМ дистрибуција", СДСМ врши огромен притисок и го плаши народот јавно да не го искажува своето мислење, тврдат експертите. Според нив, прашање е од каде СДСМ добива такви информации и дали власта за партиски цели го злоупотребува Министерството за внатрешни работи. Портпаролот на СДСМ Борис Кондарко, завчера на прес-конференција објави фотографии на кои се гледаат автомобил и неговата регистарска табличка, кој наводно му припаѓал на член на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, "лавчето" на регистарската табличка е доказ за партиската припадност на сопственикот на возилото, кое било користено за блокадите во Скопје. Ова за СДСМ, е доволен доказ дека зад протестите стои најголемата опозициска партија. Според професорката на Правниот факултет Гордана Силјановска, објавувањето на идентитетот и на партиската припадност на учесниците е нарушување на приватноста на граѓаните. - Со фотографиите што ги објави, СДСМ праќа порака дека се знае и се гледа, поради што граѓанинот молчи, се крие. Како да живееме во орвеловски свет, големиот брат не гледа. Тука имаме нарушување на приватноста, на правото на јавен собир и на протест. Како може некој што не е ниту јавен обвинител ниту истражен судија да презентира такви податоци, уште да го прави тоа преку медиумите. Претпоставувам дека во таа група има луѓе од различни партии. Пораката е лоша и се толкува како притисок врз граѓаните. Тие од нас креираат поданици, а не граѓани. Прашање е кој е тој што на СДСМ му дава такви податоци за откривање нечиј идентитет - вели Силјановска. Таа прашува како може СДСМ да докаже дека партијата е таа што го натерала човекот да протестира, а не дека тој по сопствена волја излегол да го искаже своето незадоволство од одлуката на Владата да го продава "ЕСМ дистрибуција". Тој не ја брани партијата, туку економски загрозениот статус. Според Хелсиншкиот комитет, тоа што го објавил портпаролот на СДСМ е индикатор дека власта почнала да обелоденува на кој начин ќе врши притисок врз граѓаните. - Овој случај е показател за индивидуален притисок од власта. Не е обична закана, тоа доаѓа од висок партиски и државен функционер. Повредена е приватноста на граѓаните, но тоа е најмалиот проблем. Очигледно СДСМ го злоупотребува МВР. Не е прв пат оваа власт да зема информации од МВР. Неодамна податоците што ги објави Министерството за труд и социјална политика врз основа на кои го откажа статусот на некои раселени лица, потекнуваат исто така од МВР. Тоа не е работа на МВР - вели Мирјана Најчевска, претседателка на Хелсиншкиот комитет. Таа оценува дека власта се обидува да го измести целиот контекст на протестите. Во СДСМ велат дека информациите за идентитетот на демонстрантите ги добиле од граѓаните што ги препознале. - Движењето на граѓаните и нивните автомобили е јавно, тие не се кријат. Граѓаните ги препознаваат. Не сме прекршиле ниту едно човеково право. Ние сме фотографирале, исто онака како што телевизиските екипи снимаат. Ако излезам на митинг, знам дека ќе ме видат. Смислата беше дека блокадите имаат политичка заднина - вели Борис Кондарко, портпарол на СДСМ.
nukleus Mnogu se malku!
toni_a back to the roots!
Strelec Veruvam deka opozicijata navistina stoi zad protestite, ama i ova od SDSM e golema greshka!
OooOo Zakluchok: Protestirajte so maski! [img]http://amarillo.com/images/101804/23715_512.jpg[/img]
toni_a pa mozhe i direktno edna izvedba da se naprai [:D][:D] [img]http://images-jp.amazon.com/images/P/B00004YTY2.09.LZZZZZZZ.jpg[/img]
f9 Ima edna golema razlika megu protestantite i Vmro... Vmro... se slozhuva na prodazhba,ama so poinakvi uslovi varijanti i dr patki-shto znachi deka samo TIE,a ne i ONIE se kadri i madri da go prodadat ESM. A protestantite ?,bar mnozinstvoto se PROTIV bilo kakva prodazhba.Kondarko i site onie koj go ispratile,pa odnesuvanjeto na Buchko na Chumu ni dava slika za eden demokratski problem vo Makedonija. So stereotipi i etiketi se partizira sekoja sodrzhinska diskusija i se izbegnuva faktot na pluralizmot.Jas ne sum chlen na Vmro ... no sum mozhebi najgolem protivnik na politikata na SDSM za bilo kakva privatizacija na ESM.I go povikuvam bilo koj i da e Kondarko-Mondarko na diskusija so FAKTI za prodazhbata na ESM.No pred nekoj da vleze vo bilo kakva diskusija so mene neka za pochetok se naobrazuva za cenata na edna obichna niskonaponska sklopka od 400A,22ka.
beaver hunter ete ti ideja za bizmis...:) da prodavash maski so likojte na SDSM chlenovi :)
dejan SIK VO GLAVA
concrete
quote:
Originally posted by beaver hunter
ete ti ideja za bizmis...:) da prodavash maski so likojte na SDSM chlenovi :)
uste da se najde nekoja Kineska kompanija da gi napravi...ko alva ke odat !!!!
BorisVM Protesti? Koj protesti? 5-6 dushi shto go zatvoraat celiot gradski soobrakaj? Ova se samo gluposti vo boja nishto drugo.
tomislav1978
quote:
Originally posted by BorisVM
Protesti? Koj protesti? 5-6 dushi shto go zatvoraat celiot gradski soobrakaj? Ova se samo gluposti vo boja nishto drugo.
dosea se nema deseno glaven grad da bide blokiran od 5-6 dusi a policijata da ne reagira..i posle nekoj veli ovaa vlada bila nacisticka ili diktatorska..
NACIONALIST
quote:
Originally posted by BorisVM
Protesti? Koj protesti? 5-6 dushi shto go zatvoraat celiot gradski soobrakaj? Ova se samo gluposti vo boja nishto drugo.
abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
OooOo Nekoj zastanal u vremeto ...
toni_a policijata mozhe da sredi rabota za 5 min...samo izgleda nesto mrza gi fatilo. ako se samo 5-6 dushi mozhe fino lepo da gi zamolat demonstrantite da se prefrlat na trotoar.zasto se dozvoluva od policijata da se remeti soobrakjaj od tolku mala grupa? ne se krivi demonstrantite,kriva e policijata.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by BorisVM
Protesti? Koj protesti? 5-6 dushi shto go zatvoraat celiot gradski soobrakaj? Ova se samo gluposti vo boja nishto drugo.
abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
Epten masovni protesti nema sto. Nacionalist, prasaj me ako nesto ne ti e poznato nemoj site komentari vrz osnova na informaciite od bazata na DPMNE da si gi zemas zdravo za gotovo.Eve ti gi iljadnicite protestanrti. [img]http://www.mia.com.mk/miafoto/miafotog/12784.jpg[/img] [img]http://www.mia.com.mk/miafoto/miafotog/12785.jpg[/img]
vancom18 spored vazni informacii, ova se protesti organizirani od clenovi na sdsm, so cel fingiranje na celata rabota
NACIONALIST
quote:
Originally posted by vancom18
spored vazni informacii, ova se protesti organizirani od clenovi na sdsm, so cel fingiranje na celata rabota
evego praviot odgovor, i poveke nema zabluda vo ovie protesti, a ti INTEL, mozis slobodno da se slikas so protestantite, ova e stvarno mnogu prozirna rabota
Goran-Skopje Abe plavava moze da pomine, a?[:)] Goran-Skopje
Strelec
quote:
Originally posted by vancom18
spored vazni informacii, ova se protesti organizirani od clenovi na sdsm, so cel fingiranje na celata rabota
ZNAEV... Ednostavno ZNAEV!!! Znaev deka ova e delo na tie komunistichki gjubrinja!!! I ova ne e rekla-kazala muabet... ova e, kako shto ni veli i vancom18, "spored vazhni informacii"!!!
Goran-Skopje A nacionalist pa se soglasuva so nego i zaedno konstatira. Raka pod raka i na bajachka.[:p] p.s.Da i kazete na babickata deka ste dojdeni za idiotizam da najdete neshto! Goran-Skopje
Strelec
quote:
Originally posted by toni_a
policijata mozhe da sredi rabota za 5 min...samo izgleda nesto mrza gi fatilo. ako se samo 5-6 dushi mozhe fino lepo da gi zamolat demonstrantite da se prefrlat na trotoar.zasto se dozvoluva od policijata da se remeti soobrakjaj od tolku mala grupa? ne se krivi demonstrantite,kriva e policijata.
toni_a, tokmu toa e namerata na protestantite (odnosno, na organizatorite)... da REAGIRA policijata i posle da mozhe da krenat site galama deka vlasta (so pomosh na policijata) zadushuva mirni protesti, deka ne saka da go chue glasot na narodot, deka koristi totalitaristichki metodi, deka gi diskreditira osnovnite chovechki prava i slobodi, pa kje se spomnat zhenevski konvencii, pa Buchko kje go narechat Pinoche, a Branko preku nokj kje stane Stalin, itn. itn. itn. Ne e tolku ednostavno kako shto ti izgleda na prv pogled!:)
трендафил Не учествував на протестите и би требало да бидам лут на протестантите затоа што наводно ми оневозможиле слобода на движењето, но не сум лут. Затоа што во Македонија овој начин на протест е вообичаен во разни ситуации. Никој во моментов не пишува на пример за затварањето на патот Струмица граница со Бугарија. Проблемот е затоа што овој протест е против најголемата глупост направена во Македонија од страна на партијата што ја направи државата ваква каква што е. Само идиот може да реагира во смисол дека опозицијата нема право да организира протест. Тоа и е и должност, не само право. Иако во овој случај тоа не изгледа така. Ако од неколкуте стотина протестанти само двојца биле од ВМРО-ДПМНЕ, тоа е многу помалку од 8те проценти кои партијата ги има и на анкетите кај што е најлошо пласирана. Што се однесува до лавчето или уште повеќе до соцето од Кутлеш (Вергина) кои државотворците ги спомнуваат како партијски, а не национални симболи, не би сакал да коментирам затоа што не сум психијатар. А што се однесува до ограничувањето на слободата на движењето во Македонија најповеќе го практицира власта. Па така ако во Александар Палас на пример има некој собир пред хотелот е забарането движење некогаш и повеќе денови, а имаме и секојдневни блокади од два пати по десетина минути и поради Бучко и поради Црвенковски кога одат на и од работа, а не е чудо истото да се применува и за други министри. Само што изгледа дека тие мислат дека имаат право да го прават тоа. И зошто им е толкава заштита ако само стотина луѓе се против продажбата на ЕСМ и другите потези на владата. А ако идеме по логиката на СДСМ никој во Германија и окупираните делови од светот (дури ни Евреите) не бил против концентрационите логори или во поранешна Југославија против Голи Оток затоа што немало масовни протести. П.С.: Споредбата на режимот на ДУИ и СДСМ со фашизмот во Германија и комунизмот во Југославија не е случајна.
nukleus Da,samo shto DUI i SDSM toa go pravat posofticirano!
трендафил Да биле, не дај Боже на власт во времето на Хитлер, тешко дека би биле софистицирани. Исто како што не бил нивниот идол Јосип Броз кога луѓето исчезнувале. Како неговиот сопартиец Панко Брашнаров.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не учествував на протестите и би требало да бидам лут на протестантите затоа што наводно ми оневозможиле слобода на движењето, но не сум лут. Затоа што во Македонија овој начин на протест е вообичаен во разни ситуации. Никој во моментов не пишува на пример за затварањето на патот Струмица граница со Бугарија. Проблемот е затоа што овој протест е против најголемата глупост направена во Македонија од страна на партијата што ја направи државата ваква каква што е. Само идиот може да реагира во смисол дека опозицијата нема право да организира протест. Тоа и е и должност, не само право. Иако во овој случај тоа не изгледа така. Ако од неколкуте стотина протестанти само двојца биле од ВМРО-ДПМНЕ, тоа е многу помалку од 8те проценти кои партијата ги има и на анкетите кај што е најлошо пласирана. Што се однесува до лавчето или уште повеќе до соцето од Кутлеш (Вергина) кои државотворците ги спомнуваат како партијски, а не национални симболи, не би сакал да коментирам затоа што не сум психијатар. А што се однесува до ограничувањето на слободата на движењето во Македонија најповеќе го практицира власта. Па така ако во Александар Палас на пример има некој собир пред хотелот е забарането движење некогаш и повеќе денови, а имаме и секојдневни блокади од два пати по десетина минути и поради Бучко и поради Црвенковски кога одат на и од работа, а не е чудо истото да се применува и за други министри. Само што изгледа дека тие мислат дека имаат право да го прават тоа. И зошто им е толкава заштита ако само стотина луѓе се против продажбата на ЕСМ и другите потези на владата. А ако идеме по логиката на СДСМ никој во Германија и окупираните делови од светот (дури ни Евреите) не бил против концентрационите логори или во поранешна Југославија против Голи Оток затоа што немало масовни протести. П.С.: Споредбата на режимот на ДУИ и СДСМ со фашизмот во Германија и комунизмот во Југославија не е случајна.
Само подцртаното од мене (со големи букви) укажува дека АКО СЕ САМО ТОЛКУ МАЛКУ ЛУЃЕ ПРОТИВ ПРОДАЖБАТА НА ЕСМ , тогаш за да се уверат сдсм-ОФЦИТЕ сами ...а и нас неверните или поинаку викани и СКЕПТИЦИ нека си огранизираат РЕФЕРЕНДУМ на кој сигурно и ќе видат колку Народ е ПРОТИВ , а колку е ЗА за најавената продажба. Ако (и само ако) референдумот им успее ...со дигната глава (демек горе ...нели) и со кренато чело тие ќе чекорат смело...нели кон распродажба на сите добра стварани од СИТЕ МАКЕДОНЦИ во минативе децении...а кое нешто во странство се докажува со обврзници кои се издаваат за секој (насилно сигурно не) издвоен денар...нели???
f9 Vo ednoumieto imavme shaka disidenti,koj denes se slavat zashto imale m....a,a ne poltroni.Poltroni imalo i ke ima vo sekoj sistem,grebatori i manipulatori so sopstveniot moral.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by vancom18
spored vazni informacii, ova se protesti organizirani od clenovi na sdsm, so cel fingiranje na celata rabota
evego praviot odgovor, i poveke nema zabluda vo ovie protesti, a ti INTEL, mozis slobodno da se slikas so protestantite, ova e stvarno mnogu prozirna rabota
Prethodno Nacionalist napisha: abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Prethodno Nacionalist napisha: abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
abe brat, ne kopaj sega po arhivite, i SRANKO velese po eden vraboten od sekoja familija
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by vancom18
spored vazni informacii, ova se protesti organizirani od clenovi na sdsm, so cel fingiranje na celata rabota
evego praviot odgovor, i poveke nema zabluda vo ovie protesti, a ti INTEL, mozis slobodno da se slikas so protestantite, ova e stvarno mnogu prozirna rabota
Prethodno Nacionalist napisha: abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
Еве и ти што имаш порано кажано: од intel на 2 октомври, 2004 - 20:01 (Оценка: 1) Во недостаток на ајвар добра е и следнава адреса: http://forums.vmacedonia.com/ најави се или зачлени се за да пишуваш коментари
toni_a
quote:
Originally posted by Strelec
[quote] Ne e tolku ednostavno kako shto ti izgleda na prv pogled!:)
pa i jas mislam deka ima "shema" vo celata rabota. se zgolemuva nezadovolstvoto kon onie demonstranti sto se sobrale.site sto imaat rabota i treba da pominuvaat gi pcujat onie 5-6 sto se sobrale... koga "masata" nedovolstvuva so demonstraciite, na nekoj nachin se prefrla nezadovolstvo/nepoddrzhuvanje i kon samata ideja/motiv za protestot... inaku policijata si ima "civilki" koi vednash mozhat da prefrlat kon grubosti i da dadat povod za intervencija na redarite.mnogu chesto upotrebuvana taktika. site onie sto chekaat vo guzhvata so kolite i avtobusite ili sto go kruzhat Skopje ,vo prva linija gi pcujat nasobranite.se defokusira...podkrepeno so partiska pripadnost (sliki,video zapisi,objavi na chlenovi...) se dava partiska polarizacija na problemot,a ne se gleda vistinskiot motiv za protest. jas mislam deka minimum 80% od gragjanite se protiv prodazhba (barem vo momentov) sto vkluchuva i chlenovi/simpatizeri na sdsm. ne vikam da se tepa i brka,nego mirno da se preflat lugeto od ulicata na trevnjakot i trotoarite.sigurno onie zheni i penzioneri nemaat sila da dignat raka za da se presmetuvaat so policijata.da vidime sto ke se diskutira vo toj sluchaj? "idiotite" sto go blokiraat gradot ili faktite/mislenjata protiv prodazhbata? ps-mozhebi stoenjeto na ulica e "isprovocirano" od nekoi "civilki"...a deka ne se drzhi ili nemozhe da se dzhi pod "kontrola" protestot mi e malku somnitelno.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Prethodno Nacionalist napisha: abe da bea pet set dusi dosega policijata ke gi skapese vo kotek, more pet sest iljadi bea, pa zatoa UDBA molcese
abe brat, ne kopaj sega po arhivite, i SRANKO velese po eden vraboten od sekoja familija
Koi arhivi ziti majka, pa toa ti e post od prethodnata strana.[:p]
intel
quote:
Originally posted by lav
Еве и ти што имаш порано кажано: од intel на 2 октомври, 2004 - 20:01 (Оценка: 1) Во недостаток на ајвар добра е и следнава адреса: http://forums.vmacedonia.com/ најави се или зачлени се за да пишуваш коментари
I??? Sto ima tuka loso.Koga prestana da raboti ajvar site dojdovme tuka. Sega sto nekoj mu trebase godinaipol a na nekoj dve za da go najde forumov toa e drugo 20.[:D][:D] Komu kolku mu sece.
nukleus Najdobro bi bilo koga vladata bi gi razdelila parite od prodazbata na ESM kon site korisnici shto go imaat izmireno dolgot za potroshena struja zaklucno so poslednite 2 smetki pred prodazbata.