Почина косовскиот претседател Ибрахим Ругова
Почина косовскиот претседател Ибрахим Ругова
Strelec Косовскиот претседател Ибрахим Ругова (62) почина денеска, јавија косовските медиуми. Косовската радио и телевија јави дека веста за смртта на Ругова ја соопштил администраторот Сорен Јесен Петересен по итниот состанок одржан со косовските лидери. Во септември 2005 година на Ругова му беше поставена дијагноза рак на белите дробови и тој се лекуваше во својата резиденција во Приштина.
achtung_panzer Denese Rugova, utre Ahmeti, pa Xhaferi... ako ne im se odi vo Vechnite Lovishta ajde da im pomogneme [;)]
Goran-Skopje Chovechki e "za pokojnikot se najdobro"". Goran-Skopje
wolf_pack Умрел Др. Ругова? Супер... Џафери скоро скоро ќе умре, има рак чоекот, да се задуши таман... Ахмети треба да го врземе на една бандера у Шипковица у да го носиме у ваздух, ќе се дере 'извини' на фамилиите од Маврово што ѓи изгубија својте.
Great_Macedonian Rugova stanal Katolik koga se bil krsten vo..mislam bese 1993ta ili 94ta godina. Covekot bese mozebi edinstven ne-radikalen albanski lider koj nikogas ne fati puska za da bara prava. Zatoa kako takov zasluzuva edno 'neka pociva vo mir'. Sigurno deka negoviot zamenik ke bide mnogu po radikalen.