Македонското прашање и грчкиот национален мит
Македонското прашање и грчкиот национален мит
Strelec Смешни се тврдењата на грчките и македонските националисти дека потекнуваат од Александар Велики, вели грчкиот писател Георгиос Накратцас, автор на книгата „Тесното племенско сродство на денешните Грци, Бугари и етничките Македонци“. Тој признава дека е тешко да се борите против национализмот особено ако живеете во Грција. И покрај тоа што неговата книга во Грција е пречекана со критики од историчарите и властите, расте бројот на обичните луѓе кои се согласуваат со неа, смета авторот. „Историчарите и грчките власти не ја почитуваат мојата книга, ниту пак, јас очекувам тие да се согласат со мојата содржина“, изјави Георгиос Накратцас. Накратцас, кој триесетина години живее во Холаднија, е советник на пратеничката група Слободна алијанса, во Европскиот парламент вели дека за Европа грчко-македонскиот спор е несериозен и поради тоа европјаните не сметаат за луди. Според него, смешните аргументи на грчките власти не се прифаќаат во европските институции каде што всушност и се пишува балканската историја. „Тоа е бесмислено да може една нација, еден народ да го негира постоењето на еден друг народ“, додаде Георгиос Накратцас. Процесот на признавање на македонското малцинство во Грција е неповратен. Дури ни ретроградните ставови на болните умови на некои епископи во грчката црква не можат да го спречат процесот на целосно признавање на македонските во Грција. Накрацас, утре во Скопје, заедно со грчкиот историчар Димитрис Литоксоу ќе учествува на трибината: “Македонското прашање и грчкиот национален мит“. /Прилог од еден медиум/
dejan Bozem nesto ke se smeni so negovoto dovagjane...sto si trosi vreme.
ProMKD
quote:
Originally posted by dejan
Bozem nesto ke se smeni so negovoto dovagjane...sto si trosi vreme.
Dejan ti li si? Od koga pocno so vakvi negativni izjavi? Da ne ti se slucilo nesto sto si volku negativen? Kako ova da e trosenje vreme, ova moze da smeni politickite odnosi megu dve sosedski drzavi. Ne ocekuvam BAS SAMO ovoj covek da napravi "revolucija" no koga ete eden obicen grk ima poseben stav i se obiduva da go prosiri toa vo negovata drzava, nesto moze da se smeni
Enigma Kako mozhe eden pisatel da izmeni neshto? Vprochem, vo Grcija i vo dijasporata postojat mnogu povekje "obichni" Grci, koi ne ja prifakjaat grchkata politika vo odnos na Makedonija, no toa ne menuva nishto, nitu kje izmeni, se dodeka Makedonija projavuva pretenzii kon grchkata drzhava, a shto se odnesuva na antichkata istorija, i dvete drzhavi se odnesuvaat naludnichavo, zaboravajki deka e nevozmozhno da se zhivee vo istorijata, i toa vo antichkoto, dalechno i nepovratno minato na starata era.
dejan Jas sum, ne sum poludel ili taka nesto:p
nukleus Podobro bi bilo:-zoshto tolku Grci zaludno si go troshat vremeto vo baranje nacin da im go smenat Makedonskiot identitet na Makedoncite?Na site treba da im bide jasno kako na Georgus Nakratcas deka eden narod koj najmalku 60 godini se identifikuva kako Makedonski nevozmozno e da go prepravat vo neshto drugo najmalku ushte za 120 godini duri i pod pritisok na smrtni zakani. Nakratcas e samo realen covek i nishto drugo,pa so svojata kniga se obiduva da im ja predoci realnosta na site Grci bez razlika dali se toa istoricari,vlasti pa i obicni gragani.Vo sekoj slucaj treba da imame pozitivno gledanje na vakvite smeli obidi od strana na nekoi Grci.
ProMKD Toa jas go vikam nukleus, ama sto da se pravi so nekoj pesimisti na forumov.
OooOo
quote:
Originally posted by Enigma
Kako mozhe eden pisatel da izmeni neshto? Vprochem, vo Grcija i vo dijasporata postojat mnogu povekje "obichni" Grci, koi ne ja prifakjaat grchkata politika vo odnos na Makedonija, no toa ne menuva nishto, nitu kje izmeni, se dodeka Makedonija projavuva pretenzii kon grchkata drzhava, a shto se odnesuva na antichkata istorija, i dvete drzhavi se odnesuvaat naludnichavo, zaboravajki deka e nevozmozhno da se zhivee vo istorijata, i toa vo antichkoto, dalechno i nepovratno minato na starata era.
Po vtor pat kompletno se slozhuvam so Enigma ... shto znaesh mozhda i prijateli kje staneme eden den [;)]
tomislav1978
quote:
Originally posted by OooOo . shto znaesh mozhda i prijateli kje staneme eden den [;)]
mozda i povece od prijateli....
ProMKD Mozda ke im prostime za toa sto proteraa 300 000 Makedonci, za toa sto ni go kopaat grobot od 1991 pa navamu...
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lav, OooOo napisa oti se slozuva po vtor pat so Enigma i deka mozebi ke stanat prijateli eden de. Ama nema vrska, se slozuvam so tebe deka ima vecni interesi a nemi vecni prijateli..
Ако де ...ska probljem ...што велат коалициониве партнери. Ама треба и Енигма да каже лаф-два за и околу тоа. Во очекување на исправно толкување на настанатиот пробљем од повиканите овде...че си пијнеме еддна ракијка , разбира се домаќа.
intel
quote:
Originally posted by lav
Во очекување на исправно толкување на настанатиот пробљем од повиканите овде...че си пијнеме еддна ракијка , разбира се домаќа.
Nema problem Lav, sakash "uz'o" ili "metak'sa" ?
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Во очекување на исправно толкување на настанатиот пробљем од повиканите овде...че си пијнеме еддна ракијка , разбира се домаќа.
Nema problem Lav, sakash "uz'o" ili "metak'sa" ?
Only Strumichka , разбира се
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by OooOo . shto znaesh mozhda i prijateli kje staneme eden den [;)]
mozda i povece od prijateli....
Кога се во прашање Македонските Национални интереси се возможно и дозволено. Македонија има и треба да има ВЕЧНИ ИНТЕРЕСИ а не и вечни пријатели. Само да не испадне обратното...оти деца не водат...разбира се во пропаст. Не може (освен исклучоци) деца да водат држава...кога сеуште не се опробале во животот ....не дека не можат и умеат туку затоа што малку вкусиле од животот...кој секако е пред нив.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by OooOo . shto znaesh mozhda i prijateli kje staneme eden den [;)]
mozda i povece od prijateli....
Кога се во прашање Македонските Национални интереси се возможно и дозволено.
da si e.bes vekot, so vrska ima prijatelstvoto na OooOo&Enigma so Makedonskite Nacionalni interesi. Ako e taka togas OooOo e patriot i ja veruvam ke najde vreme da ja zdupi Enigma, Razbira Se za dobroto na Makedonskite Nacionalni interesi
lav shto znaesh mozhda i prijateli kje staneme eden den -------------------------------------------------------------------------------- mozda i povece od prijateli.... Ова е поводот за мојот пост...очебијно не си читал внимателно...или не си ме разбрал. Затаоа еве и дополнителни појасненија...се надевам кратки а разбирливи?
tomislav1978 Lav, OooOo napisa oti se slozuva po vtor pat so Enigma i deka mozebi ke stanat prijateli eden de. Ama nema vrska, se slozuvam so tebe deka ima vecni interesi a nemi vecni prijateli..