Лилјана Поповска избрана за претседател на ДОМ
Лилјана Поповска избрана за претседател на ДОМ
tomislav1978 „Собрани сме тука затоа што ја сакаме Македонија, а оваа партија треба да претставува обнова, која мобилизира, трае и се надоградува. Таа е симбол за вековноста на земјата“, рече Поповска, која од денеска и официјално го претставува новиот политички субјект во државава. „Ќе инсистираме на почитување на човекот и правото да го искаже своето мислење, дури и тогаш кога не се согласуваме со него“, соопшти поранешната потпретседателка на македонскиот Парламент, која ја напушти матичната Либерално-демократска партија, токму поради различниот став кој не беше прифатен од нејзините сопартијци. Девизата „Сите различни а еднакви“, ја навести програмата на ДОМ, која како граѓанска партија има намера да се бори за стопански силна, богата, демократски развиена, социјална и правна држава Република Македонија. Ова ќе бидат главните принципи на партијата за кои гласаа околу 600. делегати на Основачкото собрание на партијата, меѓу кои има и видни академски граѓани и личности од јавниот живот. Промоцијата, а со тоа и официјалниот почеток на партијата се одржа во преполниот Македонски Народен Театар(МНТ), кој ги собра членовите на партијата, симпатизерите на Лилјана Поповска, како и претставниците од скоро сите политички партии во државава. На собранието беа избрани и органите на партијата.
lav И оваа партија ќе биде како и многуте пред неа ...мислам формирани. Ќе преставува одраз на демоНкратијата која владее овде , ама на избори нема да биде одлучувачка сила...само затоа што избирачите јавно ги фалат мирољубивите ...ама тајно гласаат за силните (да не речам насилничките) партии. Тоа е македонската-ни ставрност...од која нажалост нема каде да из-бегаме.
Strelec Dobra e ovaa Liljana Popovska... kje ja bide... Jas mislam deka pod itno treba da napravi koalicija so DPMNE, za na edno mesto da se soberat site demokratski i progresivni sili shto ovaa drzhava gi ima! btw, taa Liljana mnogu plache! http://www.delcevo.com/modules.php?name=News&file=print&sid=440
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Dobra e ovaa Liljana Popovska... kje ja bide... Jas mislam deka pod itno treba da napravi koalicija so DPMNE, za na edno mesto da se soberat site demokratski i progresivni sili shto ovaa drzhava gi ima! btw, taa Liljana mnogu plache!http://www.delcevo.com/modules.php?name=News&file=print&sid=440
На ред е ...наравски и препечениот-ни екс градоначелник да ПРОПЛАЧЕ...ама во Идризово , разбира се после Изборите ...оти вој Тривунчо нашаја му га меру...мислим земаја му га меру за ајдучко одело у ајдучку идризовску авлију. Демек тамо ќе се шетав ...некој године.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
На ред е ...наравски и препечениот-ни екс градоначелник да ПРОПЛАЧЕ...
Liljana Popovska eks gradona;alnik??? Ili si greshno informiran, ili POVTORNO upropastuvash topik so nekoi raboti koi shto nemaat vrska so topikot!!!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
На ред е ...наравски и препечениот-ни екс градоначелник да ПРОПЛАЧЕ...
Liljana Popovska eks gradona;alnik??? Ili si greshno informiran, ili POVTORNO upropastuvash topik so nekoi raboti koi shto nemaat vrska so topikot!!!
Како што дознаваме, Поповска побарала претседателот на ЛДП Ристо Пенов да стори се што може предлогот да биде повлечен бидејќи тој е штетен за Македонија. Таа наводно на Пенов му предочила дека со поддршката на ваквата територијална организација тој губи значајни поени пред локалните избори. Пенов одговорил дека таквата одлука ја налага нерешениот статус на Косово и дека тоа е единствениот пат на Македонија кон евроинтеграциите. Еве ја врската за напишаното погоре од мене.
Belomorec Почетокот на дејстувањето е имање став. Нејзиниот став за рамковниот договор беше “За“. Затоа може да ја сака Македонија исклучиво од приватен интерес.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Strelec
Dobra e ovaa Liljana Popovska... kje ja bide... Jas mislam deka
Sterelec ne mu se misli mnogu, ke jabide samo za u kunja, za drugo nisto nema da ja bide, a inaku za dobra, licna , nemozam da recam deka ne e dobra
Strelec
quote:
Originally posted by Belomorec
Почетокот на дејстувањето е имање став. Нејзиниот став за рамковниот договор беше “За“. Затоа може да ја сака Македонија исклучиво од приватен интерес.
Zoshto istava logika ne ja primenuvash i za Ljubche (namesto da se stavash sekogash vo negova odbrana)? Toj duri i go POTPISHA ramkovniot dogovor!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Belomorec
Почетокот на дејстувањето е имање став. Нејзиниот став за рамковниот договор беше “За“. Затоа може да ја сака Македонија исклучиво од приватен интерес.
Zoshto istava logika ne ja primenuvash i za Ljubche (namesto da se stavash sekogash vo negova odbrana)? Toj duri i go POTPISHA ramkovniot dogovor!
Во кафеана само КЕЛНЕРОТ добива ПРИГОВОР за лошо зготвената и сервирана манџа или јадење ако така ти е полесно за разбирање. Куварот кој ја правел манџата е поштеден од тоа , освен ако не е толку вкусна...та гостинот лично да посака да се запознае со него. Јасно како ден...нели ...мислам за тебе?
OooOo Tochno lav, no vo ovoj sluchaj i kuvari i kelneri se i ednite i drugite! Em go skuvaa, em mu go serviraa na narodot ... taka da ...
tomislav1978 DOM ke dobie 2-3%, i ke se rasturi ili pak obedini so druga partija..sami nema da mozat da optstojat..a i so ke ti se tolku mnogu partii...
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
DOM ke dobie 2-3%, i ke se rasturi ili pak obedini so druga partija..sami nema da mozat da optstojat..a i so ke ti se tolku mnogu partii...
ti da ne si vidovit be tomislave, pa znaes deka partijata na liljana ke se rasturi, kako sto e trgnata rabotava komunjaruve od SDS se prd rasturanje, ta ne beri gajle ti za liljana, lileto ubavo si pocna i si e tera rabotava.
Strelec ВМРО ДПМНЕ и ДОМ е коалицијата што ќе ја води Македонија во наредните 4 години!
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Strelec
ВМРО ДПМНЕ и ДОМ е коалицијата што ќе ја води Македонија во наредните 4 години!
eve pametno kazano, a ti TOMISLAVE nemoj poveke da tropas, ako nesto neznaes prasaj, ima tuka koj da ti kazi, i nemoj poveke da veruvas vo lagi,zatoa sto pesnata so SDS, e zavrsena GRUEVSKI doaga na premierskoto mesto
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Tochno lav, no vo ovoj sluchaj i kuvari i kelneri se i ednite i drugite! Em go skuvaa, em mu go serviraa na narodot ... taka da ...
Секако дека се најдовме тука...со мала забелешка дека нашиве никојпат нема да бидат ГЛАВНИТЕ кувари. Едноставно кажано ...местото е предодредено за други...
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
ВМРО ДПМНЕ и ДОМ е коалицијата што ќе ја води Македонија во наредните 4 години!
VMRO DPMNE i DOM mozat samo koalicijata narecena "Rasturena Opozicija" da ja vodat. Uste 4 godini sme nie na vlast.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
ВМРО ДПМНЕ и ДОМ е коалицијата што ќе ја води Македонија во наредните 4 години!
VMRO DPMNE i DOM mozat samo koalicijata narecena "Rasturena Opozicija" da ja vodat. Uste 4 godini sme nie na vlast.
Наскоро ќе видиме кој од вас двајцата е во право. Но ако пак има ветувања за некакви нови вработувања од типот : Од секое семјство по еден нововработен (ама да не е од некое малцинство) тогаш сигурно „идете„ во ладовина (прдекана) и тоа 102,3%
tomislav1978 Lav, taka e, naskoro ke vidime koj e vo pravo, samo so ti i Strelec ima da se razocarate od ishodot na izborite..Ni Lile ni Amdi Bajram nema da ve k*rtuli od porazot
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lav, taka e, naskoro ke vidime koj e vo pravo, samo so ti i Strelec ima da se razocarate od ishodot na izborite..Ni Lile ni Amdi Bajram nema da ve k*rtuli od porazot
Секојпат кога избирачите грешат...нели во изборот на Влада..тоа не е само моја и на чичо-ни Стрелчо грешка... Тоа е семакедонска (значи и твоја) ТРАГЕДИЈА. пс Оти најголемиот дел од времето на владеење во Македонија ...беше и сеуште е спроведувано од поранешни и проверени комунисти и анти-македонци ..според делата мерено , а не и според искажувањата нивни.
tomislav1978 Lav, so mesas sea komunizmot? Eve Tito koj bese dokazan komunist ne e vece so nas, si ima svoja partija..
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lav, so mesas sea komunizmot? Eve Tito koj bese dokazan komunist ne e vece so nas, si ima svoja partija..
Та преставниците на коалицијата и актуелна Влада Македонска ....во Стразбур „гласаа„ воздржано кога се носеше РЕЗОЛУЦИЈА со која Европа ГО ОСУДУВА комунизмот и сите нивни промотори. А сакаме со сите сили да „идеме„ во Европа? пс Ај сега погоди како на тоа ќе (не) гледаат странците од постапките на титовите (поранешни ,разбира се) пионерчиња....!!!?
tomislav1978 Lav, imajki predvid deka dobar del kaj nas bea protiv takva rezolucija, glasanjeto vozdrzano bese najdobroto resenie..a strancite osven ramkovniot dogovor drugo i ne gi interesira vo posledno vreme..
Strelec lav i tomislav... naslov na topikov e "Лилјана Поповска избрана за претседател на ДОМ"!
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lav, imajki predvid deka dobar del kaj nas bea protiv takva rezolucija, glasanjeto vozdrzano bese najdobroto resenie..a strancite osven ramkovniot dogovor drugo i ne gi interesira vo posledno vreme..
Подцртаното е само ваш (комуњарски) впечаток...и никако не држи вода. Поготово ако тие извршиле „проценка„ се оние кои и гласале...мислам таму во Стразбур. пс Ова секако би било оф топик...за да повторно не морам да скокам надвор од темата...која е податлива за сериозна дискусија. И секако со право за тоа да бидам и критикуван.