Од 22 откази, 19 за Македонци
Од 22 откази, 19 за Македонци
dejan Дваесет и двајца од 76 вработени во администрацијата на Општината Струга добиле откази. Според градоначалникот Рамиз Мерко, целта на отпуштањето е да се добие поефикасна локална администрација и нова систематизација на работни места. Отпуштените тврдат дека преовладале етничкиот и партискиот клуч на владејачката ДУИ, бидејќи 19 од отпуштените се Македонци. Саше Маркоски, шеф на кабинетот на поранешниот градоначалник Ромео Деребан, вели дека иако потегот бил очекуван, сепак не верувале дека на тој начин ќе останат без работа. - Уште еднаш се покажа колку вреди зборот на македонските политичари. Попусти беа уверувањата на вицепремиерката Радмила Шекеринска дека Македонците во Струга не треба да стравуваат за своите работни места. Тоа го тврдеше и градоначалникот Мерко во својата кампања - истакна Маркоски. И Вељо Колоски нагласува дека бил пресуден етничкиот клуч. - Наспроти отказите на Македонците, во општината се примени со договор за дело15-ина Албанци. Отпуштени се дури и вработени на обезбедување, а ангажирана е приватна агенција - вели Колоски. Градоначалникот Мерко негира дека има тенденциозност и вели дека отпуштените не можеле да се вклопат во новата систематизација. - Не е точно дека се отпуштени само Македонци. Отказ добија и тројца Албанци. Со спојувањето на неколку поранешни општини, во администрацијата се натрупа недоволно стручен кадар - вели Мерко. Новата систематизација предвидува 75 работни места. Како што дознаваме, од Агенцијата за државни службеници било побарано да се одобрат пет нови вработувања. На вчерашните отпуштања реагираше Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој истакна дека во изминатата година во Струга се отпуштени стотина работници, пред се, Македонци и оти со тоа се загрозува егзистенцијата на граѓаните на Струга. [:(!]i sega ne skoluvani Kosovari ke ja vodat Struga[V]
ProMKD Epa toa ti e koga nasive glasaat za albanec da bide gradonacalnik na struga. Mozebi albancite se mnozinstvo, no sepak ne treba da glasaat za nekoj niven covek oti ocigledno gledaat samo za sebe
toni_a da otide buckovski za da gi smiri strastite...
NACIONALIST toa e zasluga na VOL BUCKO, kadese komunjarite da vikaat sega NAPRED SDS, NAPRED GOLEMA ALBANIJA, e toa e sakanata cel na VOLOT BUCKO, da ja vidi struga vo kandzite na orelot siptarski,
f9 Sega Opshtinata Ohrid da izbrka 17 Albanci i 3 makedonci kako reciprochna merka...ovaj sistematizacija.I vaka i taka site gubime rabotni mesta,
ProMKD
quote:
Koj se tie so "pravi race"?
Aj pogodi
dejan Da se site Makedonci po patrioti ili nacionalisti.....nesto ke se napravi, ama ova samo ke otide vo vozduh i na nikoj nema da mu bide gajle (mislam na SDS) Sega Struga ke se gordee so golemi statui od nekoj ONA ludak...a gradot koj se gordeese na brakjata Miladinovci ke stane nesto treto, nadvor od Makedonija...neznam kako dozvolile SDS ama izgleda ic ne ima gajle za Makedonskata kultura, istorijata i Makedoncite.....ako ne ne izbrkale Grcite, Bugarite i Srbite od Makedonija, DUI (i neznam koj drugi sekti kako niv) i gradonacalnici kako ovoj na Struga, izgleda ke go stvorat toa.
ProMKD
quote:
Originally posted by toni_a
da otide buckovski za da gi smiri strastite...
[:D][:D][:D] Ovojpat nema da izleze ziv veruvaj!
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
toa e zasluga na VOL BUCKO, kadese komunjarite da vikaat sega NAPRED SDS, NAPRED GOLEMA ALBANIJA, e toa e sakanata cel na VOLOT BUCKO, da ja vidi struga vo kandzite na orelot siptarski,
Tikvo, a da se prasas sebesi koj ja donese ovaa situacija da denes se izbrkaat Makedonci od na rabota?? Da ne bevte vie, nemase da imame vojna 2001, i nemase da dojde do vakvi promeni kaj nas..ama toa ti e, koa seljaci ke zemat vlasta se odi u PM
tomislav1978
quote:
Originally posted by f9
Sega Opshtinata Ohrid da izbrka 17 Albanci i 3 makedonci kako reciprochna merka...ovaj sistematizacija.I vaka i taka site gubime rabotni mesta,
A so k.urac tolku mnogu vraboteni albanci u Ohrid?? Tamu bar nema albanci
ProMKD Nema tolku albanci vraboteni vo ohrid...
Belomorec Јас би ве молел да не го кршите Рамковниот договор и проблемот со отказите да се разгледува исклучиво од граѓански аспект. Да ви напоменам дека со вашите коментари го рушите мултиетничкиот карактер на државата.
ProMKD Ako 'multietnicki karakter' znaci se albansko obedinuvanje, togas da nie go rusime toa.
wolf_pack
quote:
Originally posted by Belomorec
Да ви напоменам дека со вашите коментари го рушите мултиетничкиот карактер на државата.
Belomorec, мене ме чуди зошто сме ние Македонците прашани 'дали сакате соживот со Албанците'??? нели за да има успех, малцинството треба да се интегрира СО НАС, да помагат со градење на една мала држава каде ќе се школуват СО НАС, ќе работат СО НАС, а паралела не го прави тоа[;)]
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by tomislav1978 Се надевам дека кога пишуваш вакви навреди за својот неистомисленик форумски ..секако знаеш дека тоа и такво однесување подлежи на санкции овде ? Или си миленик нечив овде ....та за тебе не важат правилата за кои се нашироко овде пишува...или пак модераторите не си ја вршат добро работата?. Се надевам дека во занесот на одмазда ...знаеш дека се наоѓаш на форум кој шири култура , а не спротивното? Во недостаток на аргументи , не користи навреди...основно е за очекување овде...или некој од чиновнициве на Бориза ќе ме разубедат со нешто досега непознато за мене , во твоја одбрана???
kaj gleas navreda kon tebe vo mojot post??? i oti ne go opomenuvas nacka, ili toj e tvoe omilenice???
Генерално зборував за навреди , а не и за одредени личности...еве ти си земен како поподобен за исправање на „кривите дрини„ форумски.
intel Lav, ne begaj od temata!!
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
toa e zasluga na VOL BUCKO, kadese komunjarite da vikaat sega NAPRED SDS, NAPRED GOLEMA ALBANIJA, e toa e sakanata cel na VOLOT BUCKO, da ja vidi struga vo kandzite na orelot siptarski,
Tikvo, a da se prasas sebesi koj ja donese ovaa situacija da denes se izbrkaat Makedonci od na rabota?? Da ne bevte vie, nemase da imame vojna 2001, i nemase da dojde do vakvi promeni kaj nas..ama toa ti e, koa seljaci ke zemat vlasta se odi u PM
Се надевам дека кога пишуваш вакви навреди за својот неистомисленик форумски ..секако знаеш дека тоа и такво однесување подлежи на санкции овде ? Или си миленик нечив овде ....та за тебе не важат правилата за кои се нашироко овде пишува...или пак модераторите не си ја вршат добро работата?. Се надевам дека во занесот на одмазда ...знаеш дека се наоѓаш на форум кој шири култура , а не спротивното? Во недостаток на аргументи , не користи навреди...основно е за очекување овде...или некој од чиновнициве на Бориза ќе ме разубедат со нешто досега непознато за мене , во твоја одбрана???
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by tomislav1978 Се надевам дека кога пишуваш вакви навреди за својот неистомисленик форумски ..секако знаеш дека тоа и такво однесување подлежи на санкции овде ? Или си миленик нечив овде ....та за тебе не важат правилата за кои се нашироко овде пишува...или пак модераторите не си ја вршат добро работата?. Се надевам дека во занесот на одмазда ...знаеш дека се наоѓаш на форум кој шири култура , а не спротивното? Во недостаток на аргументи , не користи навреди...основно е за очекување овде...или некој од чиновнициве на Бориза ќе ме разубедат со нешто досега непознато за мене , во твоја одбрана???
kaj gleas navreda kon tebe vo mojot post??? i oti ne go opomenuvas nacka, ili toj e tvoe omilenice???
lav
quote:
Originally posted by intel
Lav, ne begaj od temata!!
Значи пак ОТКАЗ-и , а? И тоа за Македонец!!!
dejan aj aj...
трендафил Не е виновен само Бучко и неговите, туку и сите тие што на референдумот за територијалната поделба СЕДЕА ДОМА И ГЛЕДАА ТЕЛЕВИЗИЈА. Затоа што демократија не е само да се гласа еднаш на 4 години, туку и да се избори да се спречи евентуална изборна кражба, но и да се присили власта (без разлика кој е во моментот во фотелјите) да се однесува како што сака мнозинството. Не значи дека ако некој поверувал дека нема да има отпуштања во Струга туку напротив од секое семејство ќе се вработи по еден (постаро ветување) дека треба да молчи и да трпи. Не само оштетените, туку и сите што се солидарни со нив. За да не им се случи во друга ситуација или од некој друг нешто слично. Ова и не е прв случај. Во ЕСМ тоа на пример го правеа луѓе што за себе велат дека се Македонци. А можеби и овие луѓе не се избркани затоа што се Македонци, туку затоа што го имаат направено најголемото злосторство. Не се членови на СДСМ, ЛДП или ДУИ.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не е виновен само Бучко и неговите, туку и сите тие што на референдумот за територијалната поделба СЕДЕА ДОМА И ГЛЕДАА ТЕЛЕВИЗИЈА. Затоа што демократија не е само да се гласа еднаш на 4 години, туку и да се избори да се спречи евентуална изборна кражба, но и да се присили власта (без разлика кој е во моментот во фотелјите) да се однесува како што сака мнозинството. Не значи дека ако некој поверувал дека нема да има отпуштања во Струга туку напротив од секое семејство ќе се вработи по еден (постаро ветување) дека треба да молчи и да трпи. Не само оштетените, туку и сите што се солидарни со нив. За да не им се случи во друга ситуација или од некој друг нешто слично. Ова и не е прв случај. Во ЕСМ тоа на пример го правеа луѓе што за себе велат дека се Македонци. А можеби и овие луѓе не се избркани затоа што се Македонци, туку затоа што го имаат направено најголемото злосторство. Не се членови на СДСМ, ЛДП или ДУИ.
А пак тија си беа ногу да не кажам бајагичка...нели?
dejan Dali moze pak da se ima referendum za da se smeni teritorijalnata podelba??
lav
quote:
Originally posted by dejan
Dali moze pak da se ima referendum za da se smeni teritorijalnata podelba??
НЕ.....само затоа што за враќање во првобитна сосотојба неопходно е и согласност на малцинставата со ингеренциии поголеми и од мнозинството...прочуениот Бадинтеров принцип на гласање. пс Да имаше УСПЕШЕН Референдум ова не ќе го имаше. Втора солуција е АК47 во прави раце и време.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Втора солуција е АК47 во прави раце и време.
Koj se tie so "pravi race"?
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Втора солуција е АК47 во прави раце и време.
Koj se tie so "pravi race"?
Па просто кажано ...нели тие (се раце на луѓе) што не идат на одмор (бежанија) ....на пример на Халкидики во екот на војната ...кога државата е нападната одвнатре и однадвор.
djokodonev dobro be luge kako mozete da podrzuvate partii kako SDSM ili vmro-dpmne koi napravija se samo dobro ne napravija situacijata vo drzavata e rezultat na nivnoto vladeenje. jas glasav za vmro-dpmne a za sdsm tie se na vlast 12 godini toa gi pravi tri pati povinovni za situacijata od vmro-dpmne. kolku samo raboti mozea da bidat porazlicni od toa kako se sega ako bea malku pootgovorni i patrioti i ambicijata im bese malku povisha od toa da se bogati sega e kasno veke a za toa makedonci bile otpusteni ne me cudi voopsto a isto taka ne me cudi toa sto nisto nema da se napravi po prasanjeto. samo ke se zamcka rabotata kako i se dosega, fakt e deka makedonskiot narod se ovci neobrazuvani ili ne znam ako bevme malku po ne ovci rabotite ke bea mnogu porazlicni samo izrazuvam razocaruvanje od situacijata od toa deka nema podobri od niv. samo ke kazam deka ke mu dadam sansa na gruevski tie 4 godini da vidam sto ke napravi. a za ak47 pa vi se molam nie sme poumni od siptarite mozeme da izmislime nesto bez oruzje
трендафил СДСМ беше во предност. Да се однесуваше како политичка партија, а не како мафија, не ќе мораше да направи војна за да се врати на власт. Дека ако се споредуваат економски резултати, што гледам во моментов е најважно за мнозинството граѓани, мора да се има на ум дека не е сеедно дали се постигнати во војна или мир. Иначе ќе повторам. Мислам дека во Струга и да беше градоначалникот од СДСМ ќе беа избркани од работа истите луѓе. Всушност список на Македонци што ќе се отпуштат прави СДСМ, а ДУИ прави список на Албанците што ќе ги заменат. Така е и во јавните претпријатија, министерствата ...
lav Еве сега имаше конкурс каде примаат кандидати за „државни„ чиновници , а една ДУИџика е главна за приемот. Се партиски војници со дипљоми не Тетова, за разлика од по некој Македонец кој е со регуларна диплома...но и тие виделе дека нема фајде од чекање ...па морале набрзина да станат сдсм-офци за да се „вдомат„ со државната администрација.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Втора солуција е АК47 во прави раце и време.
I po kogo kje pukash, lav? Znaesh li ti deka toa tvojot post pretstavuva podrzhuvanje na opcijata za bratoubistvena vojna! Sramota!!! Ne me iznenaduva shto si za NP! A prikaznite za Halkidiki ne ti pominuvaat... Edinstveno za vashite NP-ovci Tripun i Kamcev e dokazhano "begstvoto" na Halkidiki... Za toa i link ostaviv na vremeto ovde, a ako izrazish somnenie, povtorno kje ti go dadam linkot!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Втора солуција е АК47 во прави раце и време.
I po kogo kje pukash, lav? Znaesh li ti deka toa tvojot post pretstavuva podrzhuvanje na opcijata za bratoubistvena vojna! Sramota!!! Ne me iznenaduva shto si za NP! A prikaznite za Halkidiki ne ti pominuvaat... Edinstveno za vashite NP-ovci Tripun i Kamcev e dokazhano "begstvoto" na Halkidiki... Za toa i link ostaviv na vremeto ovde, a ako izrazish somnenie, povtorno kje ti go dadam linkot!
Вадење од контекст е недозволиво и ако читаш внимателно ќе видиш дека е речено СОЛУЦИЈА , а тоа значи можен нечив избор. Мој сигурно не , оти ниту имам ниту барам такво. А одговорот е во склад со тие кои денес продаваат памет , а влегоа во Парламентот секако со употреба на таква „солуција„ односно ак47 и некои други слични на нив средства.
tomislav1978
quote:
Originally posted by трендафил
СДСМ беше во предност. Да се однесуваше како политичка партија, а не како мафија, не ќе мораше да направи војна за да се врати на власт.
Boze sacuvaj, vojnata bese vase scenario, i koga vidovte deka vi izleze od pod kontrola pocnavte da ni se lizite. SDSM ja spasi Makedonija od vojna i rasparcuvanje
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by трендафил
СДСМ беше во предност. Да се однесуваше како политичка партија, а не како мафија, не ќе мораше да направи војна за да се врати на власт.
Boze sacuvaj, vojnata bese vase scenario, i koga vidovte deka vi izleze od pod kontrola pocnavte da ni se lizite. SDSM ja spasi Makedonija od vojna i rasparcuvanje
Samo nekoj so dijagnoza 'intelegentio submenthalis' moze da veruva deka onoj koj zaedno raboti so neprijatelite na drzavata e patriot i spasitel na drzavata. Ali Ahmeti sto bese i koj go stavi da sedi do nego vo Vlada? Ako sakame da se lazeme i da veruvame deka DMPNE ja napravil vojnata i sorabotuvale so Ali Ahmeti, se srekavale vo Kicevo za vreme na vojnata i DMPNE gi spiunirase MK voenite sili i ja onevozmozuvase nivnata rabota, ke ti poveruvam.
tomislav1978 Ali Ahmeti sedna vo Vlada zs dobi pojce glasa kaj albancite i plus taka ni naredia drugite. Branko pred izbori rece ke koalicirame soa taa albanska partija so ke dobie pojce glasa
tomislav1978
quote:
Originally posted by wolf_pack vo 1998 se toa se smeni,
Sto se smeni 1998?? Koa nie velevme u planina ima teroristi vmro negirase. Vmro dozvoli uckite da vlezat u Makedonija, zs taka bese planot, da rasparcat Makedonija, ama koga izleze se od pod kontrola togas ni se lizea ko pi.icki. 1998 bese istoriska greska vo ponovata istorija na Makedonskiot narod, toa edna od najcrnite godini vo naseto postoenje, na vlast dojdoa najgolemite anti-makedonci, dusmani, koi imaa edna cel, rasparcuvanje na Makedonija, tie unistija bezbednosnite strukturi, celi planini bea polno so ucki, a tie cutea, zs taka bese planot, celata rabota mozese da zavrsi uste od Tanusevci, i sea koa Makedonija ne e vece ona od pred 6-7 godini obvinuvate SDSM. Pa Vmro se prvite so koaliciraa so naj ektremnata albanska partija sto postoese 1998, koi so javno negiraa i seuste negiraat se i sesto makedonsko. Gleam sega nekoi od DPMNE mi se pravat patrioti, kaj bevte be p.icki koa se koalicirase so dzaferi?? kaj bevte koa DPMNE gi pusti od zatvor siptarite so krenaa albansko zname u Tetovo i Gostivar a SDSM gi stavi u zatvor, toas ne obvinuvavte deka nevini sme stavale u zatvor, pa so k.urac denes ste protiv albansko zname seljaci nevideni. Vie ste tie so go donesovte ahmeti u Makedonija namerno ili nenamerno, greskata e vasa i namesto da si cutite, prodavate pufki. A za koalicijata so DUI i vie seljaci da pobedevte 2002 ke koaliciravte, sea sakame nejceme ahmeti e tuka, a ako ne e toj nekoj drug ahmet ke dojde. 1998 se opravduvavte deka koalicirate so DPA oti dobila pojce glasa od albanskiot elektorat, dobro be buljasi pa i nie koalicirame so dui oti dobi pojce glasa
wolf_pack Томиславе, Не знам на кому се обраќаш кога велиш 'кај бевте'??? Од луѓе бе друже, луѓе што живеат и живееле по Македонијата велат дека 98 до 01 им било поубаво[;)] Знаеш, обичната раја, FYRовците како што вели cocnrete:)) Не врти приказната џабе, нема ваште наште[:)] И те молам не спомињај кои се правите анти-македонци, за тебе гарантирам дека не си[;)] Многу поздрави, Wolf Pack - Волци дружељубиви но многу опасни[:)]
tmoro
quote:
Originally posted by трендафил
СДСМ беше во предност. Да се однесуваше како политичка партија, а не како мафија, не ќе мораше да направи војна за да се врати на власт.
Vojnata ja napravi neli eden bradest premier-kozle bozle sto sakase da mu gi secit kanjite na orlite, rece deka razgovaral za podelba na drzavata so dvoecot Gjemo i Mefail (DJ-Th)i pocnaja so etnicko cistenje,megjutoa se pojavi drug bradest lakom za vlast i gi amnestirase svajcarcite. Najdobro bi bilo samo i samo so zakon mu se zabranit na site 90 % od SDSM-DPMNE-LDP-LP-DPA-PDP-NDP,da nemaat pravo poveke da se bavat so politika i nikogas poveke zaposluvanja vo drzavna administracija od ovie tipcinja.
tomislav1978
quote:
Originally posted by wolf_pack
Томиславе, Не знам на кому се обраќаш кога велиш 'кај бевте'???
Wolf toa za tebe ne vazi, si znaat tie samite koj se, a za toa deka nekoj ziveel podobro, pokazuva 2001, za malku ke ke ni se unistese drzavava
wolf_pack
quote:
Originally posted by tomislav1978
...a za toa deka nekoj ziveel podobro, pokazuva 2001, za malku ke ke ni se unistese drzavava
Зошто? inch by inch, сентиметар по сентиметар си одевме по ридовите и многу шиптарии се закопани накај патот до Косово[;)] Тешко е да се регрутира ако се покажат жртвите шиптарски, ама вие блага веза немате дека те лажат оти само 68 УЧКи загинале... познаваш некој што се борел за татковината? hehe за земја распарчена богами премногу дуќанчиња ќе гореа... Какво уништување бре, пролив на батко им НАТО е тоа, какви борци, тоа беа заштитени ко белите панди...
Great_Macedonian quote djokodonev: a za ak47 pa vi se molam nie sme poumni od siptarite mozeme da izmislime nesto bez oruzje ----------------------- Mozeme... da ragame po pet deca i dijasporata makedonska da pocne vrakanje nazad od "pecalba". So formiranje na 'makedonski nacionalen fond' vo koj sekoj makedonec od stranstvo (i nekoj od mk koj se vo moznost) ke davet po 20evra mesecno za da se finansira "treto dete" na makedonskite familii. Ova ke go bide, samo sakam da znam... koj e so mene? quote tomislav1978: Boze sacuvaj, vojnata bese vase scenario, i koga vidovte deka vi izleze od pod kontrola pocnavte da ni se lizite. SDSM ja spasi Makedonija od vojna i rasparcuvanje ----------------------------- da, sdsm ja spasi makedonija od vojna.. vojna koja ke go resese problemot narecen UCK... sto ke im e vojna na sds koga tie nemaat protiv da im dadat na UCKite sve sto baret. Preedavnik e onoj koj ne se bori za odbrana na tatkovinata, tuku kapitulira! Georgievski sakase vojna za podelba na MK... branko ne sakase vojna, sakase albanizirana-makedonija. E sega kazimi ti koj e pogolem predavnik?? nikoj, predavnik e predavnik! Vnimavajte, ovdeka nese raboti za predavstvo od vrmro-dpmne ili od sdsm... tuku predavstvo od togasnite lideri na ovie partii.
wolf_pack UCKite si imaa svoi kanali so narko trgovija i prenesuvanje na luge. SDSM dodeka bea na vlast imaa dobivki i zatoa ne gi gonea...vo 1998 se toa se smeni, potochno, pochna so kavgite u 1999, pa u 2000 imashe napadi, pa vo 2001 ete ti: Vojna za Borenje za Prava! Ili 'konflikt' beshe toa?[V] Ne mozham da zamislam kolku bolni luge imame tuka na forum shto so srce gi podrzhuvat sds[:(]
tomislav1978 Wolf, mene mnogu me boli kolku ucki zaginale, a za drzavata deka ke se unistese toa e javna tajna, pa toa bese zelbata na DPMNE -> "od Grupcin natamu ne me interesira", koa si bil posleden pat vo Makedonija, mnogu raboti ne gi znajs
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
Wolf, mene mnogu me boli kolku ucki zaginale, a za drzavata deka ke se unistese toa e javna tajna, pa toa bese zelbata na DPMNE -> "od Grupcin natamu ne me interesira", koa si bil posleden pat vo Makedonija, mnogu raboti ne gi znajs
tomislave pederu, buckovski e krvnikot na makedonskite vojnici, toj ludak, gi odnese makedoncite vo smrt
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST tomislave pederu, buckovski e krvnikot na makedonskite vojnici, toj ludak, gi odnese makedoncite vo smrt
prostitutko, pokazi malce pocit za premierot Buckovski, nemoj ti nego ludak da go narekuvas, covekot uste 4 godini ke bide premier
f9 Shto mislat lugevo,pa razberete fakt e deka za vojnata vo 2001 Albancite vo Makedonija se spremaa ushte od ranite sedumdesetti.Vo poslednata decenija se odnesuvaa kako nezadovolna ninfomanka so kalimero nema pravda filozofija.I Branko da beshe na vlast vo 2001 ke imashe vojna.Ne zaradi ova ona vo Makedonija tuku zatoa shto 1.Vo Albanija vojskata go izgubi oruzhjeto koe se najde na Kosovo,na Kosovo se treniraa za golemata vojna so Srbite,i revnosnite kosovski dobrovolci od Makedonija moraa da ja napushtat bufer zonata megu Kosovo i Srbija posle incidentot so avtobusot i posle potpishuvanjeto na dogovorot bea toptan isprateni vo Makeonija sose oruzhje.Tipichno prelevanje na paravoeni formacii so blagoslov na NATO.Tie shansata so site povolnosti ja iskoristija.Od dobri izvori vakvata razvrska so paravoenite formacii na Kosovo bila planirana od demokratskata administracija na Klinton,i bila aktivirana bez amin na novata republikanska administracija.Se posle toa e samo smiruvanje na ognot.Od razgovorite vo Ohrid,ramkovniot,ustavnite izmeni,razoruzhuvanjeto,integracijata,decentralizacijata itn. Makedonija e kolateralna shteta na Kosovskata vojna.Mozhebi eden den ke izleze i Ljubcho da napishe edni memoari vo koj ke gi obelodeni site megunarodni zavrzlami.Vo ovoj moment spored pritisokot koj se izvrshi na nego preku apsenje na negoviot najblizok pomoshnik i negovo isprakjanje vo Hag teshko da ja doznaeme celata vistina na konfliktot.No mozhe da se naseti deka "megunarodnata zaednica"vo sluchajot so Makedonija ima nechisti race.Ovde navistina mora da se razgranichi za toa koj se krivcite za konfliktot da dojde i da se razvie i ona koe shto se nametnuvalo kako reshenie i izlez.Ne mozhe da se krivi Ljubcho za izbuvnuvanje na konfliktot nitu za negovo rashiruvanje.Toj gi nasledi konfliktnite odnosi od site predhodni vladi,beshe premier vo najturbulentnite vreminja shto bile po vtorata svetska vojna.Mozhebi najgolemata vooruzhena operacija koja bilo koga bila spremana se izveduvashe na nashite granici,a Makedonija ni topche kako ona od Ilinden nemashe. Sudirot megu SDSM i VMRO vo odnos na ova prashanje e i politizirano odpoveke,no sepak i dvete rakovodstva togashni se postavija za efikasno razreshuvanje na situacijata koja i beshe nametnata na Makedonija sekoj spored svoite pogledi i funkcija.Izjavata za podelba na Makedonija beshe pred se nameneta za stranskiot faktor i gi zajakna poziciite za pregovori. Zarem ne padna smeshno politichkoto retardiranje na ONA koja gi redefinira celite od vojnata na prashanja od minoren karakter...kako prava za jazikot i slichno koj shto veke imaa pozitivni reshenija ili bea na dneven red za usvojuvanje.
nukleus Bi bilo ubavo dokolku ne se navreduvate barem na javniov forum tolku mnogu megusebno.Inaku tomislav za mnogu raboti ima pravo ako ja pogledneme vistinata vo oci.Edinstveno problem e kaj nego toa shto SDSM gi pravi kako da se apostoli.Podobro bi bilo dokolku priznae deka SDSM i togashnoto rakovodstvo na VMRO se natprevaruvaa koj poveke ke prodade od Makedonija.Ne deka drugite pomali partii ne ucestvuvaa vo rasprodazbata,tuku nivniot ucinok beshe malku pomal vo sporedba so pogolemite partii pa ne beshe tolku ocigleden.Vo toa e i shtosot so koj site treba da se soglasime i da priznaeme deka i SDSM i VMRO imaat podednakvi odgovornosti vo krcmenjeto na Makedonija,a ne edni so drugi da si gi vadime ocite za da im pravime alibi na glavucite kako Kiro,Bucko,LuBco,Branko,Grujo,Zingo ili Stole so Ali i Djaferi.Neka mi prostat nekoi koj ovde gi izostaviv kako Trajanov,Penov ili Tito so Taci pa i "biznismenite" Sveto so Tripun i Gushterov i neizostavnite vlasi kako Nakov,Kostov,Makraduli,Shundovski,Vitoljanu i mnogu drugi koj ja raznebituvaa Makedonija "do kocan" a se pravea deka se Makedonci od prv red.Nemoj da im pravite alibi na vasha smetka tuku diskutirajte ovde na forumov kako ja rasprodavaa Makedonija i gi polnea svoite konta po Svajcarski banki ili drugi off-short firmi za da si gi obezbedat svoite familii dolgi godini po nivnata smrt.
Belomorec Интересна појава на постојано барање на докази дека Албанците не сакаат да живеат во македонска држава. Незнаењето и мрзата доведуваат до една појава која е многу раширена кај нас а која се вика паднати од Марс. Конфликтот 2001 е само еден дел од мозаикот наречен голема Албанија а кој започна со Призренската лига, формирањето на албанската државата, фашистичкиот режим, балистите, бунтовите после 2 светска војна итн .... Тие паднатите од Марс веруваат дека со права ќе ги задоволат нивните апетити.
tmoro
quote:
Originally posted by nukleus
Bi bilo ubavo dokolku ne se navreduvate barem na javniov forum tolku mnogu megusebno.Inaku tomislav za mnogu raboti ima pravo ako ja pogledneme vistinata vo oci.Edinstveno problem e kaj nego toa shto SDSM gi pravi kako da se apostoli.Podobro bi bilo dokolku priznae deka SDSM i togashnoto rakovodstvo na VMRO se natprevaruvaa koj poveke ke prodade od Makedonija.Ne deka drugite pomali partii ne ucestvuvaa vo rasprodazbata,tuku nivniot ucinok beshe malku pomal vo sporedba so pogolemite partii pa ne beshe tolku ocigleden.Vo toa e i shtosot so koj site treba da se soglasime i da priznaeme deka i SDSM i VMRO imaat podednakvi odgovornosti vo krcmenjeto na Makedonija,a ne edni so drugi da si gi vadime ocite za da im pravime alibi na glavucite kako Kiro,Bucko,LuBco,Branko,Grujo,Zingo ili Stole so Ali i Djaferi.Neka mi prostat nekoi koj ovde gi izostaviv kako Trajanov,Penov ili Tito so Taci pa i "biznismenite" Sveto so Tripun i Gushterov i neizostavnite vlasi kako Nakov,Kostov,Makraduli,Shundovski,Vitoljanu i mnogu drugi koj ja raznebituvaa Makedonija "do kocan" a se pravea deka se Makedonci od prv red.Nemoj da im pravite alibi na vasha smetka tuku diskutirajte ovde na forumov kako ja rasprodavaa Makedonija i gi polnea svoite konta po Svajcarski banki ili drugi off-short firmi za da si gi obezbedat svoite familii dolgi godini po nivnata smrt.
Ako mislis Trifun Kostovski ne znam od kaj go izmesa nego so ovie kriminalci,covekot koj sto imat najmnogu pridoneseno za zenskiot rakomet vo Makedonija a i dobivme da organizirame svetsko prvenstvo za juniorki vo Ohrid 2003, 2007 imame svetsko prvenstvo za juniori ,2008 evropsko prvenstvo za zeni blagodarenie negovata upornost da se popularizirat drzavava na sportski plan, ako voopsto znaes sto e rakomet. Babi i zabi ne se mesaaat.
nukleus Tocno na nego mislam.Zaslugite na Kometal se Makedonski zaslugi i Makedonski pari,moi i tvoi ako ne znaeshe.Mislish li deka na Trifun parite dedomu mu gi ostavi?Pa toj gi ukrade od mene i od tebe kako i od nasite roditeli.So niv kupuvashe rudnici i topilnici za denes da uziva od plodot shto nie mu go donesovme.Znam shto e rakomet i mnogu ubavo znam kolku Makedonki igraa vo negovata ekipa,no isto taka znam kolku Rusinki stanaa Makedonki po negova zasluga.Ako e toa sport i ako taka ti go razbirash sportot kako pribiranje sportisti od drugi drzavi namesto vlozuvanje pari vo svoite sopstveni drzavjani togash sekoja ti cest za sportskiot duh i odlicnoto poznavanje na rabotite. Zatoa sega koga ke gi vidish "kriminalnite" aktivnosti na tvojot Trifun ke ti se ispolni dushata so toplina i blagodarnost shto bivshiot Tehnometal go prodavashe nashiot mermer po svetski ceni a nie dobivavme ronki ili voopshto nishto ne dobivavme oti parite trebaa za Trifun da si kupi rudnik ili nekoj drug metalurgijski kombinat vo Ukraina,Polska ili bivshiot SSSR.Toa moram da priznaam e ogromen pridones za najvaznata rabota na svetot shto nekoj ja narekuva "rakomet".
Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Ako mislis Trifun Kostovski ne znam od kaj go izmesa nego so ovie kriminalci,covekot koj sto imat najmnogu pridoneseno za zenskiot rakomet vo Makedonija a i dobivme da organizirame svetsko prvenstvo za juniorki vo Ohrid 2003, 2007 imame svetsko prvenstvo za juniori ,2008 evropsko prvenstvo za zeni blagodarenie negovata upornost da se popularizirat drzavava na sportski plan, ako voopsto znaes sto e rakomet. Babi i zabi ne se mesaaat.
E tokmu ovoj post e tipichno meshanje na babi i zhabi!:)
nukleus Tocno taka no morav malku da mu odgovoram na tmro koga veke zabega od temata.:)
tmoro
quote:
Originally posted by nukleus
Tocno taka no morav malku da mu odgovoram na tmro koga veke zabega od temata.:)
Sto vrska imat Trifun so temava ,pa ti go spomna ,zatoa i dobi odgovor toe e moe mislenje.Ako toj bil takov kako sto opisa koja mu bila celta da vlozuvat tolku sredstva koga znaeme deka nemat profit barem jas taka znam mozebi ti imas nekoja druga informacija deka se zbogatuvat od sportot pa napisi bas me interesirat.
ProMKD Nikoj ne se zbogatuva nabrzo od sportot, no toj ima svoj pridones kon drzavata. Sekako deka ima nekoj profit, na primer od bileti za natprevari, koga ekipa ke pobedi na utakmica dobiva pari od federacijata, i se razbira deka ima profit inace nikoj nemase da igra. A koga sportot se razviva, na primer stranci doagaat vo Makedonija, trosat pari za avionski karti, mozda letaat so MAT (makedonska avio kompanija), plakaat smestaj vo makedonija, kupuvaat jadenje, benzin, itn vo makedonija. Sve toa ima pridones za ekonomijata.
nukleus
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by nukleus
Tocno taka no morav malku da mu odgovoram na tmro koga veke zabega od temata.:)
Sto vrska imat Trifun so temava ,pa ti go spomna ,zatoa i dobi odgovor toe e moe mislenje.Ako toj bil takov kako sto opisa koja mu bila celta da vlozuvat tolku sredstva koga znaeme deka nemat profit barem jas taka znam mozebi ti imas nekoja druga informacija deka se zbogatuvat od sportot pa napisi bas me interesirat. Mene mi se cini deka se shto vlozil mu se vratilo na Tripun itoa mnogukratno a tebe ti izgleda deka zaludno gi vlozil parite vo sportot.Sepak ako malku podlaboko razmislish znaj deka so "vlozuvanja vo sportot" najmnogu se perat pari.Od druga strana Trifun kupuva mesto pod sonceto i gradi pozicija za iden predsedatel koj e human,darezliv i parite mu padnale od nebo.Onoj shto ne go znae skapo go plaka osobeno dokolku ne znae za negovite vrski so masonerijata.Samo temava ne e za toa i mi se cini deka malku zabegavme no se nadevam deka moderatorite ke ni prostat.
ProMKD nukleus zaboravi nesto da napises? malce e tesko da ti gi citame mislite