Долго очекуваниот закон за ОНА.....
Долго очекуваниот закон за ОНА.....
lav Сдсм ветувал како што е поодоле кажано: ФАЗЛИ ВЕЛИУ Закон за ОНА или бојкот на изборите Ако коалициските партнери СДСМ и ЛДП се уште го одложуваат донесувањето на законот со кој ќе се регулира статусот на загинатите и на инвалидите на ОНА, ќе побарам од лидерот Али Ахмети ДУИ да ги бојкотира изборите, изјави Фазли Велиу. - ДУИ нема да учествува на изборите ако во февруари законот не влезе во собраниска процедура. СДСМ цела година ветува дека со закон на инвалидите и на семејствата на загинатите припадници на ОНА ќе им се обезбеди помош, пензии, вработување и статус. Тие им ветија на Ахмети и на Муса Џафери дека законот ќе се донесе кога ќе бидат сигурни дека тој нема да ги наруши меѓуетничките односи. Доволно чекавме - вели Велиу. Тој ќе бара централното претседателство да го усвои бојкотот како партиски став. Агрон Буџаку изјави дека за тоа не разговарале во партијата: - Велиу е загрижен за семејствата на загинатите и за инвалидите од конфликтот во 2001 година и сака прашањето побрзо да се затвори. И натаму ќе инсистираме институционално да се реши проблемот, но немаме партиски став дали би ги бојкотирале изборит. ДУИ бара да се реши статусот на 120 семејства на загинати во униформа и на цивили, како и статусот на семејствата на 110 инвалиди. (М.Т.) на страната [url]http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2973&stID=72216[/url]
tmoro
quote:
Originally posted by lav
Сдсм ветувал како што е поодоле кажано: [i]ФАЗЛИ ВЕЛИУ Закон за ОНА или бојкот на изборите Ако коалициските партнери СДСМ и ЛДП се уште го одложуваат донесувањето на законот со кој ќе се регулира статусот на загинатите и на инвалидите на ОНА, ќе побарам од лидерот Али Ахмети ДУИ да ги бојкотира изборите, изјави Фазли Велиу. - ДУИ нема да учествува на изборите ако во февруари законот не влезе во собраниска процедура. СДСМ цела година ветува дека со закон на инвалидите и на семејствата на загинатите припадници на ОНА ќе им се обезбеди помош, пензии, вработување и статус. Тие им ветија на Ахмети и на Муса Џафери дека законот ќе се донесе кога ќе бидат сигурни дека тој нема да ги наруши меѓуетничките односи. Доволно чекавме - вели Велиу.
Pa tie ne ni ucestvuvaa na izborite,samo gi polnea kutiite kao i nivnite prethodnici DPA i PDP.Narodski prevedeno isto l***o samo razlicno pakovano.
dejan Naj ubavo resenie - Zakonot da ne vleze vo Sobranieto, i DUI stvarno da gi bojktira izborite. Ama toa samo vo dobar son, i ako nema da vleze vo sobranieto, ke odat na izbori.
Strelec dejan... konkretno prashanje za tebe i molam za konkreten odgovor! Dali mislish deka DPA bi bile podobro reshenie za Makedonija otkolku shto se DUI?
dejan Ne. Nekoja druga partija kade pametot na clenovite na im e vo WWII.
OooOo Takva partija nema dejan :)
vancom18 DPA se legitimna partija na albancite DUI se divjaci, simnati od planina Vo sekoj slucaj, DPA e podobar izbor od uck
marko_polog Normalno deka treba da se grizat za uckite invalidi, oni se na Vlast, sto tuka ne vi e jasno? Se sto im veti sds na uckite vo 2001 za da se urne togasnata Vlada e recisi celosno sprovedeno, pazar si e pazar. 1)Sabotaza so Odbranata 2)Ramkoven 3)Koalicija 4)Sproveduvanje na Pazarot Lopovi i Izrodi gi biva li za nesto drugo?
tomislav1978 Ako sds im vetil Ramkoven koj k.urac togas vmro glasase za ramkovniot? I dali znaes so civa inicijativa se najde ramkovniot na sobraniska sednica???
Pro Patria 2
quote:
Originally posted by marko_polog
Normalno deka treba da se grizat za uckite invalidi, oni se na Vlast, sto tuka ne vi e jasno? Se sto im veti sds na uckite vo 2001 za da se urne togasnata Vlada e recisi celosno sprovedeno, pazar si e pazar. 1)Sabotaza so Odbranata 2)Ramkoven 3)Koalicija 4)Sproveduvanje na Pazarot Lopovi i Izrodi gi biva li za nesto drugo?
Pa normalno.Ja izgubivme vojnata vo 2001 i sega kje gi ispolnuvame uslovite od pobednicite(uck).
NACIONALIST bravo vol bucko, bravo SDS, sega mu e majkata da se dodelat penzii na tie sto pukaa i sto ubivaa makedonski ceda, bravo bucko i teraj vaka do septemvri, toa ke ti bidi posledno, narodot veke znae so kakva namera e SDS, i sekoj znae deka predavnicite od SDS se so cel makedonija da ja nema bez vojna da se predane na kacacite od ONA.
f9 Prvo i osnovno,nema potreba od specijalen status.Chlenovite na ONA bile potencijalni prekrshiteli na zakon i za niv beshe dogovorena politichka amnestija.Drzhavata kako i prema site gragjani treba da se postavuva podednakvo vo odnos na bilo kakvi beneficii.Ako na DUI ne im se tie beneficii dovolno golemi togash neka proraboti za dobroto na site,a ne samo na selektirani i beneficirani grupi na koj osnovniot beleg im e etnichkiot. Prashanje se postavi koja opcija e pobezbolna.Se sekjavam na politikata na Brankovata vlada koja vo nedostig na kreativni idei nudeshe reshenija od tipot"Zmija da te kasne ili Magare da ti go bapne". Koja partija ili grupa ili koj i kakvi poedinci ke vlezat vo vlasta e pred se politichki dogovor.I toj dogovor ne e megjuetnichki dogovor tuku megjupartiski dogovor. Znaete,postoi razlika megu onaa Makedonija pred ustavnite promeni i onaa Makedonija posle ustavnite promeni bazirani na ramkovniot dogovor i poznatite procentualni baranja.Ne postoi drzhava vo svetot kade shto se garantira uchestvo vo vlasta bazirano na etnichko ili nacionalno poteklo.Toa e vo osnova anahronizam i anomalija na Kiro i site onie po nego zatoa shto so takvo propushtanje kreiraat opasen presedan za unitarnosta na drzhavata. Koja partija ili grupa ke se nametne kako politichki sogovornik i ke bide del od koalicija e i zasluga na drugite partii koj ja forsirale taa opcija.Za i zad popularnosta na DUI stoi Crvenkoski i Buchkovski.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Ako sds im vetil Ramkoven koj k.urac togas vmro glasase za ramkovniot? I dali znaes so civa inicijativa se najde ramkovniot na sobraniska sednica???
Рамковниот е завршена работа и точка (ставија ....ама некој ќе ја избрише некојпат). Мислам со промена на статусот на државата во која сега има збир од ГЛУТНИЦИ ...пардон „заедници„...и дрн дрн дрн други досега непознати друштвено организирани општества. Грешката е на СИТЕ....Војската Полицијата и Власта , кои ете потклекнаа пред гупа криминалци и убијци (го цитирам Робертсон) со што покажаа дека „мудрата„ политика на сдсм+Ќиро е УТНАТА работа. пс Овој договор за некаков закон е само меѓу сдсм и криминалците , кои со нивна (сдсм-овска) помош станаа нерегистрирана партија со НЕОМЕЃЕНА Власт во рацете , со сите особини на бандите од Чикаго од 20-сетте години од минатиот век.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Рамковниот е завршена работа и точка (ставија ....ама некој ќе ја избрише некојпат).
Ne mislish belkim deka kje ja izbrishe nekoj od tie shto ja stavile!:)
tmoro
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Ako sds im vetil Ramkoven koj k.urac togas vmro glasase za ramkovniot? I dali znaes so civa inicijativa se najde ramkovniot na sobraniska sednica???
Рамковниот е завршена работа и точка (ставија ....ама некој ќе ја избрише некојпат). Мислам со промена на статусот на државата во која сега има збир од ГЛУТНИЦИ ...пардон „заедници„...и дрн дрн дрн други досега непознати друштвено организирани општества. Грешката е на СИТЕ....Војската Полицијата и Власта , кои ете потклекнаа пред гупа криминалци и убијци (го цитирам Робертсон) со што покажаа дека „мудрата„ политика на сдсм+Ќиро е УТНАТА работа. пс О
Namerno ili nenamerno sekogas koga go spomnuvas Ramkovniot go ispustas togasniot premier L.G.so kompanijata koi kupija borbeni avioni i helihopteri samo za provizija a ne za unistuvanje na Svajcarcite koi togas bea pod komanda na Djaferi i Thaci za podocna da pocnat tajno da suruvaat so Bane i Bucko(na kogo mu sladija nabavkite vo MNO).Za site koi bea vo vlasta od 2000 a i vo segasnava sakam samo Kineski ili Iranski zakon t.e.besilka,mozebi e primitivno ama druga alternativa nemat.
f9 Tmoro...ohoho..ima edno intervju na WWW.MAKNEWS.COM http://www.maknews.com/html/articles/ristova/scott_taylor.html Stranci znaat,ama ti neznaesh.2kontejneri so oruzhje,se namesteno,blokadi i shto se ne. Od dobroizvesteni krugovi vistinata e ovaa.Klintonovata administracija se vodela i sredila odnapred na shteta na Makedonija. Zhezhok kosten za Bush.Vmeshana Francija na posledniot sostanok vo Nato pred ramkata oficijalno pobarala raspad na Makedonija.Bush(Trajkoski)ja kreira milom-silom koalicijata na spasot SDSM-DUI. Leotar za Raspad,Perdujkata za razvlastie.Epilogot se znae.
lav
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Ako sds im vetil Ramkoven koj k.urac togas vmro glasase za ramkovniot? I dali znaes so civa inicijativa se najde ramkovniot na sobraniska sednica???
Рамковниот е завршена работа и точка (ставија ....ама некој ќе ја избрише некојпат). Мислам со промена на статусот на државата во која сега има збир од ГЛУТНИЦИ ...пардон „заедници„...и дрн дрн дрн други досега непознати друштвено организирани општества. Грешката е на СИТЕ....Војската Полицијата и Власта , кои ете потклекнаа пред гупа криминалци и убијци (го цитирам Робертсон) со што покажаа дека „мудрата„ политика на сдсм+Ќиро е УТНАТА работа. пс О
Namerno ili nenamerno sekogas koga go spomnuvas Ramkovniot go ispustas togasniot premier L.G.so kompanijata koi kupija borbeni avioni i helihopteri samo za provizija a ne za unistuvanje na Svajcarcite koi togas bea pod komanda na Djaferi i Thaci za podocna da pocnat tajno da suruvaat so Bane i Bucko(na kogo mu sladija nabavkite vo MNO).Za site koi bea vo vlasta od 2000 a i vo segasnava sakam samo Kineski ili Iranski zakon t.e.besilka,mozebi e primitivno ama druga alternativa nemat.
НЕНАМЕРНО со намера да се заборави дека постоел..... Се сложувам со твоите објасненија ...за да не бидам разбран поинаку од она што сум го искажал. Инаку СЕКОЈПАТ кога пишувам за (читај ПРОТИВ) Рамковниот Договор секојпат мислам како на еден од МК срамните за нас како Нација моменти...и кои НЕ СМЕАТ НИКОЈПАТ да се избришат од македонското сеќавање. пс Инаку погоре е споменат во поимот ВЛАСТ , а кое ти си го промашил очебијно без некоја (зла) намера ...нели?.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav НЕНАМЕРНО со намера да се заборави дека постоел.....
So sakase avtorot so ova da kaze?
tmoro
quote:
Originally posted by f9
Tmoro...ohoho..ima edno intervju na WWW.MAKNEWS.COM http://www.maknews.com/html/articles/ristova/scott_taylor.html Stranci znaat,ama ti neznaesh.2kontejneri so oruzhje,se namesteno,blokadi i shto se ne. Od dobroizvesteni krugovi vistinata e ovaa.Klintonovata administracija se vodela i sredila odnapred na shteta na Makedonija. Zhezhok kosten za Bush.Vmeshana Francija na posledniot sostanok vo Nato pred ramkata oficijalno pobarala raspad na Makedonija.Bush(Trajkoski)ja kreira milom-silom koalicijata na spasot SDSM-DUI. Leotar za Raspad,Perdujkata za razvlastie.Epilogot se znae.
Ne treba da citam takvi raboti za da svatam sve sto se slucuvase.Mozebi za tebe e novo.Ako nemas svoj i podmiten carinik tolku tesko oruzje ne mozis da doneses.(eden od pomagacite so oruzje bese B.P. sopstvenik na gradezna firma vo druzavata kade sto nasive ministri Bane gi cuvaaat tesko specalenite pari.t.e. so krv i pot.)So gulabi ne se nosit.Tie sto bea zamesani vo corbata za delbata na drzavava izmislija nekoj miroven R dogovor, koj preku R dogovor sakaat da se sve toa legalizirat.Zasega dobro im odit.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav НЕНАМЕРНО со намера да се заборави дека постоел.....
Тоа само...... што е погоре напишано. So sakase avtorot so ova da kaze?