Апстиненција
Апстиненција
Unreal Колку време сте апстинирале од секс? Ве молам реални одговори,знаеме сите каде живееме, не се опервиме од сексање секој ден гаранТ [:D] Еф ко на пример знам дека некој од форумов немат имано секс повеќе месеци [:D]
riba Sekoj si go poznava svoeto telo i treba da go pocituva. Sekoj treba gi znae svoite bioloski potrebi i da gi zadovoluva. Taka da, nema konkretno pravilo dali e apstinencija korisna ili ne. Sekogas e individualno. Ponekogas i ne e na odmet, a ponekogas i nema potreba da apstiniras.[^]
RaGeAnGeL sesro ...nekogas...AMA NEKOGAS..na telovo mu trebit pauza..ti tekvit??ili pak nekogas sakas da se cuvas za nekoj specijalen(ova ti tekvit?:)))))))))))
SpaceLily
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
sesro ...nekogas...AMA NEKOGAS..na telovo mu trebit pauza..ti tekvit??ili pak nekogas sakas da se cuvas za nekoj specijalen(ova ti tekvit?:)))))))))))
Kako ne mi tekvelo mori sesro ova poslednovo....znachit fakticki a voedno i fiktivno jas sum vo faza na apstinencija?
RaGeAnGeL ja vrti od okolu ovdeka srami se da kazam ,taja go spleska od prva...grom te udril!! da taka je!apstiniras!amaa za brzo vreme vo pogon ke te pushcime[:X]
SpaceLily
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
ja vrti od okolu ovdeka srami se da kazam ,taja go spleska od prva...grom te udril!! da taka je!apstiniras!amaa za brzo vreme vo pogon ke te pushcime[:X]
I hope so[:D][:X]
RaGeAnGeL hope so know so...ke go jajs
toni_a
quote:
Originally posted by Unreal
Зато ке су купиш DURACELL и ке прајш, енд гоинг , енд гоинг , енд гоинг .... [:D][:D][:D]
tie najnovite duri vodootporni bile! prvata generacija do 50m. [:D]
SpaceLily A chekajte malce zsh da apstinirame?:))))
VeGaS shto im e na lugjevo be
Unreal
quote:
Originally posted by VeGaS
shto im e na lugjevo be
Не знам бе и јас се чудам [:D]
RaGeAnGeL jas sum nevina!
toni_a sekoj e nevin dodeka sudot ne dokazhe sprotivno [:D] jas sum isto nevin![:D][:D]
RaGeAnGeL ke te obeschestam jas tebe:))))))))
SpaceLily Znajte sho se pajazinki?
lepak096 zemi edna metla i iscistigi :)
SpaceLily
quote:
Originally posted by lepak096
zemi edna metla i iscistigi :)
Za brzo[;)] More ne so metla so Dikjel ke gi chistam![:D][:D][:D]
LIDIJA - SKorpija A sto e toa "apstinencija"?[:I][8)]
toni_a koga ke svrshat bateriite! [;)]
LIDIJA - SKorpija
quote:
Originally posted by toni_a
koga ke svrshat bateriite! [;)]
Aha ha ha ha ha aaahh made in "chajna"
Unreal Зато ке су купиш DURACELL и ке прајш, енд гоинг , енд гоинг , енд гоинг .... [:D][:D][:D]
Strelec
quote:
Originally posted by LIDIJA - SKorpija
A sto e toa "apstinencija"?[:I][8)]
Апстиненција е најбезбедниот лек против несакана бременост. Апстиненција значи да немаш сексуален контакт. Скоро 100% штити од бременост и од СПБ (сексуално преносливите болести). Сексуална активност е можна и без контакт. Ова е прифатлив начин за контрацепција во многу религии и култури, како и во одредени ситуации (болест и др). За некои парови, преставува тешкотија долго да апстинираат од сексуален контакт. Нема споредни ефекти и не чини ништо. Ако сепак одлучиш да имаш сексуален контакт, не заборавај да употребиш друг вид заштита.
VeGaS Tuuu, ko doktor Of Boli si [:D]
LIDIJA - SKorpija E toa ti se vika definicija za apstinencija od bremenost.Sekoj da razbere. Me utesi faktot deka vo nasata religija, za sreka, ova ne e voobicaeno sretstvo za kontracepcija.
LIDIJA - SKorpija A moze da nastane apstinencija zaradi impotencija?
Strelec Импотенција? Па тоа веќе не би било апстиненција затоа што не зависи од одлуката на човекот! Инаку, кажувањето "не" може да биде мудра опција, барем во одредени периоди од животот. Не треба да дозволуваме приказните на другите луѓе за нивниот фантастичен сексуален живот, од кои повеќето се веројатно плод на нивната фантазија, да не натераат да имаме секс. Секој за себе си знае што е најдобро! Без разлика на личните ставови во врска со сексот, веројатно ќе се сложиме дека сексуалниот однос треба да биде нешто што го подобрува квалитетот на нашиот живот, а не нешто што ќе не убие. Сексуалната апстиненција е опција, барем за ограничен период од животот и за некои луѓе.
RaGeAnGeL nekoj nesco ti frljat tebe vo kafeto coek...ili apstiniras veke 2-3 god.. ne ke da e na arno ova!
Strelec Spacelily & riba... Инсистирам на Rageangel да и’ забраните пристап на одредено време, на ’љубов и секс’... Ги демотивира присутните да си го кажуваат мислењето!
RaGeAnGeL ama more aco ama mene ne mi e jasno zs sea vaka prajs jas nisco loso ne rekov samo prashav neso ama so e sega rabotava...pa majkemu razberi me..ti si bil 23 jas ne sum bila 45 ,jas samo si prasav za kafeto ti ne moras sve sea da prajs od nisco nesco..ama nemoj sega vaka ...pisi si ti jas uzivav vo tvojve postoj i postojve od tetka Lidija
Unreal
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
ke te zemam so boks citaj me....kaj trudna zena hormonite ne se isti kako kaj normalna zena(tatko si na 2 valjda znajs):)))) drugo...ako veke planiras da imas dete sexot ne ti prestavuvat uzivanje nego "domashna zadaca"i pak ushce ak ne fakat od prva,ftora itn ke mi si se smacit. zborvime za pure sex ,sex od srtast,ljubov,bla bla bla
Домашна задача во која најпојќе сим уживал [:D] btw првото на трета, а на второто на прва сум успеал [:D] Јебига, то е, до расположението е [:D] Иначе за твоја информација, немат позапалено суштество од бремена жена, во право си кога велиш дека хормоните не се исти, камо сите жени да беа бремени до трет месец и толку, тогаш има навала на естроген....[:D][:D][:D]
SpaceLily
quote:
Originally posted by Strelec
Spacelily & riba... Инсистирам на Rageangel да и’ забраните пристап на одредено време, на ’љубов и секс’... Ги демотивира присутните да си го кажуваат мислењето!
Jas ke idam ushte nekoja shansa na sesrava da se poprajt.
Strelec Dobro, aj!
SpaceLily I da vidime...jas najmnogu os dex imam apstinirano......aj ne kazvam so brojka sramota e.ama si se chuvam jas :) :P
RaGeAnGeL Jas samo ke kazam na temava deka apstinacija od sex doveduva do nervoza i nezadovolstvo prosledeno so depresija.Spermata od mazot vlijae na raspolozenieto od zenata.Kratko kazano :so pojke go primas to posrekna si.A valjda kaj mazive pak e obratno (logicki neli) so pojke go davet to po zadovolni se.
SpaceLily
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Jas samo ke kazam na temava deka apstinacija od sex doveduva do nervoza i nezadovolstvo prosledeno so depresija.Spermata od mazot vlijae na raspolozenieto od zenata.Kratko kazano :so pojke go primas to posrekna si.A valjda kaj mazive pak e obratno (logicki neli) so pojke go davet to po zadovolni se.
I aj kazi jas do Mart mesec sho da pram?[:0][:0][:0]
LIDIJA - SKorpija
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Jas samo ke kazam na temava deka apstinacija od sex doveduva do nervoza i nezadovolstvo prosledeno so depresija.Spermata od mazot vlijae na raspolozenieto od zenata.Kratko kazano :so pojke go primas to posrekna si.A valjda kaj mazive pak e obratno (logicki neli) so pojke go davet to po zadovolni se.
Ima ova vrska so estrogenot i testosteronot?[?]
RaGeAnGeL yeap imat vrska....sakav da objasnam "bioloski"ama me mrzese da odam do treti sprat da zemam knigite:)))) sesro ti ke pushis treva i taka ke kompenziras
SpaceLily
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
yeap imat vrska....sakav da objasnam "bioloski"ama me mrzese da odam do treti sprat da zemam knigite:)))) sesro ti ke pushis treva i taka ke kompenziras
[:D][:D][:D][:D][:D] fala sesro konecno najdovme reshenie!
RaGeAnGeL ama pazi!samo treva!drugo sve ke te terat na onakvenje!
Strelec
quote:
Originally posted by LIDIJA - SKorpija
Ima ova vrska so estrogenot i testosteronot?[?]
Секако дека има. Ејакулатот веројатно помага да не настане депресија. Жените кои имаат секс со употреба на кондом (поради што им е оневозможено присуството на спермата во нивниот организам), се почесто депресивни отколку оние жени кои ја примаат спермата на мажот. Најверојатно ејакулатот на мажот содржи голем број хормони, како тестостерон, естроген и простогландини кои можат да влијаат на чувствата на жената. Тие по ејакулацијата на мажот во телото на жената мошне брзо навлегуваат во крвта преку крвотокот, каде и го манифестираат своето антидепресивно дејство.
RaGeAnGeL valjda i zato homoseksualcive(mazive) se posrekni od straight mazive!
LIDIJA - SKorpija Ima li veke dovolno materijal za FAQ ili ?
darkjesus доста мубети време е да одите и да бидите среќни веќе еднаш:))
Unreal
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Jas samo ke kazam na temava deka apstinacija od sex doveduva do nervoza i nezadovolstvo prosledeno so depresija.Spermata od mazot vlijae na raspolozenieto od zenata.Kratko kazano :so pojke go primas to posrekna si.A valjda kaj mazive pak e obratno (logicki neli) so pojke go davet to po zadovolni se.
Не сум бил заедно подолго време со женска шо го има примано. т.е голтано повеќекратно за да приметам дали тоа и влијае на расположение или не, сепак не би се согласил со тебе, но од друга страна можеби е вистина тоа што го кажуваш, а ако е тогаш сите трудници би биле насмеани околу уши, пошто тие ако немаат примано, не знам кој [:D] Иначе за мажите во право си [:D]
RaGeAnGeL ke te zemam so boks citaj me....kaj trudna zena hormonite ne se isti kako kaj normalna zena(tatko si na 2 valjda znajs):)))) drugo...ako veke planiras da imas dete sexot ne ti prestavuvat uzivanje nego "domashna zadaca"i pak ushce ak ne fakat od prva,ftora itn ke mi si se smacit. zborvime za pure sex ,sex od srtast,ljubov,bla bla bla
LIDIJA - SKorpija Ova e malku od poodamna ama adekvatno e na temava![^] [IMG]http://i1.tinypic.com/nbpt76.jpg[/IMG]