Можна ли е Нова (скратена) Југославија ?
Можна ли е Нова (скратена) Југославија ?
lav Со својот предлог за стварање на нова бесцаринска зона од државите на поранешните републики без Словенија но со Албанија ....можно ли е стварање на НОВА Југославија ? ЕУ го дала предлогот ... Ова е опишано овде [url]http://www.vest.com.mk/default.asp?id=111259&idg=6&idb=1679&rubrika=Makedonija[/url] Дали Владата ке се сложи со ова без да го праша сопствениот Народ ?
ProMKD Nema ova nikogas da se sluci. So trgovija nemoze da se napravi nov balkanski sojuz. A i drzavite nema nikogas da se slozat so takvo nesto. Zosto? Posto site znaeme deka nova balkanska federacija bi znacelo ponatamosno sirenje na albancite niz celiot balkan i negovite republiki. Dogovor za trgovija poddrzuvam, posto takvo nesto bi mu pomognalo na regionot, ama nova federacija ne
Unreal
quote:
Originally posted by intel
Ne, vekje se izjasni vladata, ako ne si vo tek.
Интел, свести се човек каде живееш, не си ти тој и не сме ние тие кои одлучуваат кога и дали некој предлог (ПОСЕБНО даден од страна на ЕУ) ќе биде прифатен или не. Едно да е (и да ти е) јасно: ЕУ нема политика за 5 години однапред, ами гледа многу подалеку, можда дури и по 50 години. Тој предлог не е даден за џабе и наеднаш, или пак за да размисли Бучко, Санадер, Коштуница или слично, кој секој од овие наведениве, тропа ко луд на вратата на ЕУ, дали ќе го прифати или нема да го прифати. Тоа е веќе пресметана работа и штом дала ЕУ предлог значи нешто се крчка тука, тоа е многу повисока политика од сите нас заедно, и штом се работи за повисока политика, тука народот може да се само нем посматрач, ионака со тек на време ќе не убедат дека тоа е за наше добро, како што беше до сега и како што ќе биде понатака.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by tmoro
Pa mozna e za tie sto nema da vlezat vo EU ,drug izlez ke im recat nemate.Pustaat probni baloni da vidat kako ke reagiraat.
Bi se slozhil so ova za probnite baloni. Ja rasturija SFRJ pa vidoa deka se zaebaa, po direktiva kje se obidat da ja vratat nazad. Sega koa kje im izleze Brus Li od Mostar napomosh, kje vidat oni na kogo "NE" za nova balkanska federacija [;)]
lav
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by tmoro
Pa mozna e za tie sto nema da vlezat vo EU ,drug izlez ke im recat nemate.Pustaat probni baloni da vidat kako ke reagiraat.
Bi se slozhil so ova za probnite baloni. Ja rasturija SFRJ pa vidoa deka se zaebaa, po direktiva kje se obidat da ja vratat nazad. Sega koa kje im izleze Brus Li od Mostar napomosh, kje vidat oni na kogo "NE" za nova balkanska federacija [;)]
Во прилог за твоето тврдење за тоа дека нема НЕ за предлогот на ЕУ (иако сите сдсм-овци овде гласаа со да) еве дел од искази на двете другарки (сега дами) на владата: Балканот во трговска унија е добар предлог Нема опасност од создавање нови политички творби на Балканот, бидејќи предлогот на Европската комисија, Западниот Балкан да влезе во единствена зона на слободна трговија нема политички импликации, туку само зголемување на економската соработка. Предлогот е добар и прифатлив бидејќи Македонија досега само има профитирано од договорите за слободна трговија. Ова е оцената на македонската влада што вчера на прес-конференција ја соопштија вицепремиерката за евроинтеграции и шефицата на дипломатијата, Радмила Шеќеринска и Илинка Митрева. А референдумското во 1991 година прашање имаше едно скриено потпрашање наметнато од премудриот-ни Ќиро викан и ФиРОМски...некои го викаа(т) и опашка и гласи ...(карикирам) ...СО ПРАВО НА ЗДРУЖУВАЊЕ ...со тие од кои ...нели тукушто се бевме „раздружиле„ , разбира се по „мирен„ пат. целосен опис има овде [url]http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=639&ArticleID=39417[/url]
intel Ne, vekje se izjasni vladata, ako ne si vo tek.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by dejan
Znaat deka bese dobra taa Jugoslavija pa sega ja sakat nazat haha
ovaa bese dobro kazano, toooooooo Dekoooo
lav
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
quote:
Originally posted by dejan
Znaat deka bese dobra taa Jugoslavija pa sega ja sakat nazat haha
ovaa bese dobro kazano, toooooooo Dekoooo
Се надевам дека го прочита пасусот во весникот со реакцијата на Хрватите? Ете затоа и тие никојпат немаа потреба да го „скокаат„ Шенгенскиот ѕид. А за нашите функционерчиња .........позната работа дури и видена кај ШУПЕЛКИТЕ-де ...односно ... мислам на дупките на шупелките. Нели секоја (на дупките од обична шупелка се мисли) не е со ист звук или пак тоналитет се викаше... кога нели се свири нешто?!
lav
quote:
Originally posted by intel
Ne, vekje se izjasni vladata, ako ne si vo tek.
Ако е до изјавите на Владата...не сум во тек сигурно. Ама во тек сум од последиците на тоа кога кажа дека : НЕМА ДА КОАЛИЦИРА СО ТЕРОРИСТИ....а после коалицираше ...до ден денешен.
OooOo Znachi lav NEMOGUCHI si!!! Postavuvash prashanje za Nova Jugoslavija, dobivash odgovor (verovatno shto ne ti se svigja) i morash odma teroristite da gi spomnesh. Nemozhesh li da se drzhish do temata shto TI ja otvori?
toni_a glasav NE malo objasnuvanje bidejki gledam 2 prashalnika vo poll-ot: Lav mozhno e no nikako bez referendum.
трендафил Доколку дојде до спроведување на западно балкански сојуз, т.е. Југославија без Словенија плус Голема Албанија, доколку се погоди да одлучува оваа власт, сигурно нема да го праша народот. Како што не го праша ниту за промена на знамето, името, продажбата на ЕСМ... Тоа право и го дава и референдумот за независност кој нели гласеше дали сте за самостојна Македонија со можност да не биде самостојна? Малку да напишам и окулу евентуалниот таков сојуз. Ако сега сме втора земја во регионов како земја кандидат без датум, после Хрватска која го има датумот за почеток на преговори, вака ќе мораме да чекаме и последната земја од заедницата (веројатно тоа ќе биде или Голема Албанија или Косово доколку не дојде до сеалбанско спојување, евентуално Босна и Херцеговина) да ги исполни условите за прием. А што се однесува до прогнозите на комунистите јуниори, званично социјалдемократи, да ве потсетам на нивното тврдење дека ги претопуваат тенковите за да влеземе во НАТО 102% во 2007 година, што би рекле оваа година. Иако не сум сигурен дали лажат или не се во состојба реално да гледаат на работите. А можеби по некоја година ќе речат дека сме биле во НАТО од 2007 само ние што не го сакаме СДСМ не сме биле свесни за тоа. И ќе се расправаме овде на форумов дали е така или не.
dejan Znaat deka bese dobra taa Jugoslavija pa sega ja sakat nazat haha
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Znachi lav NEMOGUCHI si!!! Postavuvash prashanje za Nova Jugoslavija, dobivash odgovor (verovatno shto ne ti se svigja) i morash odma teroristite da gi spomnesh. Nemozhesh li da se drzhish do temata shto TI ja otvori?
Па каква ни е Власта такви ми се и прашањата колега ...мислам да не беа во коалиција со ТЕРОРИСТИ немаше ни потреба да ги споменувам ниту нив ниту тоа што го кажале....дека нема да колицираат со такви ...АНТИ-Македонци мислам. пс Се надевам дека со скоро најавената промена на оваа власт со НОВА , и Јас ќе престанам така и да се однесувам , ама ако и тие се со терористи ...и ним им нема спас , разбира се.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
Znaat deka bese dobra taa Jugoslavija pa sega ja sakat nazat haha
Ако дојде до таков сојуз, којзнае колку крваво ќе биде неговото растурање. Сепак Словенците беа и се многу поцивилизирани од Албанците. А што се однесува до тврдењето на Шеќеринска дека запад не сака таква заедница, да се обидам малку да размислувам како нив. Би почнал од прашањето на Косово. Не е ли тоа компромис. Ем Косово ќе биде независно, ем ќе биде во иста држава со Србија. Истото важи и за Србите. Ќе бидат во една држава со Република Српска и Србите во Хрватска. Затоа и Хрватите веднаш се спротивставуваат на оваа идеја. Ние пак Македонците имаме уште помал интерес за ваква заедница, затоа што би ни довел многу Косовари. Посебно во Скопје, односно сега празните 40% од градот по новата тероторијална поделба во сега припоената општина Сарај.
Christian
quote:
Ако дојде до таков сојуз,
face reality it aint gonna happen.
toni_a vidoa nevidoa,sakaat sega da gi probutaat albancite na nekogo...a amerika seir ke si gleda!
tomislav1978 i ja glasav NE
f9 Postoi zhivoten vek na federaciite potoa sledi raspad na samostojni zemji ili celosna unija.Toa znachi deka federaciite se preoden fenomen ,a ne stabilen drzhaven sistem.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Znachi lav NEMOGUCHI si!!! Postavuvash prashanje za Nova Jugoslavija, dobivash odgovor (verovatno shto ne ti se svigja) i morash odma teroristite da gi spomnesh. Nemozhesh li da se drzhish do temata shto TI ja otvori?
Good point!:)
трендафил Дали навистина вие што одговарате со НЕ мислите дека доколку дојде до потреба власта за прв пат ќе го праша народот што да направи, или сакате да биде така? Да не се случи пак да ве повикаат да СЕДИТЕ ДОМА И ДА ГЛЕДАТЕ ТЕЛЕВИЗИЈА.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Дали навистина вие што одговарате со НЕ мислите дека доколку дојде до потреба власта...
Dokolku dojde do potreba, togash da... Megjutoa vlasta NE smeta deka ima potreba i si go kazha toa! Prosta ko grav e rabotava!:)
profa Za "mozebi da" glasav,ne i veruvam na vladava,kako i na bilo koja druga.
tmoro Pa mozna e za tie sto nema da vlezat vo EU ,drug izlez ke im recat nemate.Pustaat probni baloni da vidat kako ke reagiraat.
concrete Ne go zaboravajte dalekuvidno postaveniot vtor del na Referendumskoto prasanje za nezavisnost.......sekoja mandza koja ja gotvele Anglicanite, doooolgo se krcka :):):)!!! I nisto ne e slucajno, se sekavate koj go "izmisli " F.Y.R. of Macedonia?????
intel
quote:
Originally posted by concrete
Ne go zaboravajte dalekuvidno postaveniot vtor del na Referendumskoto prasanje za nezavisnost.......sekoja mandza koja ja gotvele Anglicanite, doooolgo se krcka :):):)!!! I nisto ne e slucajno, se sekavate koj go "izmisli " F.Y.R. of Macedonia?????
Za tebe eden Star lisec na moja smetka.