Црна листа на незаконски добиени станови
Црна листа на незаконски добиени станови
Strelec Владата подготвува нова црна листа на функционери кои незаконски добиле или купиле државни станови. А1 дознава дека се работи за уште 10-тина звучни имиња на политичари од поранешната власт. Се проверуваат купопродажните договори. И тие ќе завршат на суд, како и шеесетина други кои веќе почнаа да ги губат становите. Не се работи за пресметка пред изборите, се правдаат од Владата, иако на списокот нема ниту еден функционер од актуелната власт. Сепак и од редовите на СДСМ беа прозвани функционери кои незаконски ќариле државен стан. Советникот на Бучковски, Маријан Ѓуровски имал дури два стана, обвини опозицијата. Експресно стигна демант, под целосна морална и кривична одговорност. Партијата на Георгиевски, во чиј мандат се делеа државните станови не чувствува никаква одговорност, а денеска дури им порачала на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ да престанат да изигруваат социјални случаи и да докажуваат кој од кого е поголем јунак во немањето имот. „Некои се препукуваат со теми кој колку станови има или нема, кој какви автомобили има, дали се регистрирани на негово име или на туѓо име. Не чувствуваме одговорност, владата на господинот Љубчо Ѓеоргиевски работеше за сите граѓани на РМ и ефектите од нејзиното работење ги почувствуваа сите“, изјави Александар Ѓорѓиев портпарол на ВМРО-НП Случајот функционерски станови ќе го разгледува и Антикорупциската комисија. На седницата в четврток ќе ги провереле партиските обвинувања. Досега неколкумина добиле решение за иселување. Се чека само на потврда на пресудите од Апелациониот суд. На суд е и Антонио Милошоски. Купил два државни стана, кои не смееле да се продаваат, туку само да се даваат под закуп. Само мал дел имале доблест и ги вратиле становите кога им завршил мандатот. Најголем дел водат војна како да дојдат до еден, па и повеќе станови по багателни цени.
tomislav1978 Ovoj poteg na vladava e za pozdravuvanje. Vreme e nekoj da odgovara za toa so ukral, pa so ako bil funksioner..
dejan Партијата на Георгиевски, во чиј мандат се делеа државните станови не чувствува никаква одговорност, а денеска дури им порачала на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ да престанат да изигруваат социјални случаи и да докажуваат кој од кого е поголем јунак во немањето имот. hahahaha[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
...владата на господинот Љубчо Ѓеоргиевски работеше за сите граѓани на РМ и ефектите од нејзиното работење ги почувствуваа сите“, изјави Александар Ѓорѓиев портпарол на ВМРО-НП
Со ова се согласувам! Навистина ефектите и последиците ги почуствуваа сите!:)
intel
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
...владата на господинот Љубчо Ѓеоргиевски работеше за сите граѓани на РМ и ефектите од нејзиното работење ги почувствуваа сите“, изјави Александар Ѓорѓиев портпарол на ВМРО-НП
Со ова се согласувам! Навистина ефектите и последиците ги почуствуваа сите!:)
Znaci: -Vladata na Gospodinot Ljubco Gerogievski bese sostavena od kadar na DPMNE&DPA
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Навистина ефектите и последиците ги почуствуваа сите!:)
A zatoa li ti ostana so Grujo i ne prejde u NP?
Strelec Samo zatoa OooOo... Najposle se izchistivme od bugarskoto gjubre vo partijata i sega trgnuvame vo spas za Makedonija, unishtuvajki gi i komunistichkite shtetnici shto go unishtija dostoinstvoto na makedonskiot gragjanin! Ovoj odgovor e i za intel... tochno deka so kadar od DPMNE, no so bivsh kadar... koj shto (za srekja) mu se zalepi na Ljubcho!
intel KOj bivsh kadar-Gvujo???? Ministerot za finansii vo vladata na Ljubco vojvoda.Covekot koj e najodgovoren za nedomakjinskoto trosheneje pari od budzetot.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Znaci: -Vladata na Gospodinot Ljubco Gerogievski bese sostavena od kadar na DPMNE&DPA
nemozam da poveruvam da intel e najgolemiot podrzuvac, na najgolemiot aramija na site vreminja. taka barem velese ti gospodine intel, od kade ti e sega ovaa podrska stvarno ne mi e jasno, ili mozebi vesna ti se potudi da ti poddade malku pa ti za vozvrat da lobiras za bugarofilite
intel Nacionalist ako pobedi toa Dpmne-to sto kje bidat Matoshi i Leka.Gledam gi simnale od crna lista, najverojatno gi spremate za misnistri a za Tachi lichno Gvujo kje se zalozi kaj Bush za damoze da mu bide vicepremier neli? I so chivi pari patuva opozicijata vo USA kazi mi ti sega ?
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel I so chivi pari patuva opozicijata vo USA kazi mi ti sega ?
pa kako mozis da mi postavis takvo prasanje, da bea vlast, ok nema problem ami se vo opozicija i sto mislis so civi pari patuvaat vo usa, sigurno ne so drzavni
intel ДА де.Со чиви ????????? НА времето крадени од народот или со Странски-трето нема;)))
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel
ДА де.Со чиви ????????? НА времето крадени од народот или со Странски-трето нема;)))
e gledas, pak si se zbrkal, pa tie sto kradea si imaat partija t.n. NP i ti si nejziniot podrzuvac
intel Abe Naci vistina li e deka Latas lapnal stan od parite za Telekomot.I GIP velat lugevo po Skopje.CCCCCC ah, koj samo bese mininister za finansii sto odobri narodni pari za privatni stanovi.
Strelec intel, ne preteruvaj! Nikola Gruevski togash beshe samo piun vo racete na lopovot Ljubco... Edinstveno shto napravi vo toj period dodeka beshe minister e shto gi dokazha svoite visoki kvaliteti i mudrost... Tokmu tie karakteristiki kje dodjdat sega do izraz... Narodot go saka Gruevski! Podgotvete se za poraz, intel! Sega vlasta li najde da razchistuva za stanovite? Epa kolku za tvoja informacija, prva zadacha na Gruevski kako premier kje bide da gi otkrie (I KAZNI) site malverzacii shto gi pravea Branko, Ljubco, Buchko... Toa Gruevski im go dolzhi na ograbenite i ponizheni gragjani na nashata tatkovina!
achtung_panzer [:D][:D] Dzhepchijata mu vika na banditot: - Ua, ajduk! Kako ne ti e sram da kradesh! Ima samo edno prigodno mesto za partiskata peshadija...
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec Edinstveno shto napravi vo toj period dodeka beshe minister e shto gi dokazha svoite visoki kvaliteti i mudrost...
Koi kvaliteti be Strelec?? Za kakva mudrost zboruvas ziti se..Covekot treba da odgovara za site stetni dogovori so gi skluci..i sea so tie pari si setaat niz svetot..nemojte za se i sesto da go obvinite Ljubco..Gvuevski ima da odgovara pred sudot na narodot ako treba..se i sesto prodade a kaj otidoa parite. Vie znaete samo za parite za znameto da se bunite, a parite so gi krkase Gvujo ne gi ni spomnuvate, lopovi nevideni
Makedon
quote:
Originally posted by intel
KOj bivsh kadar-Gvujo???? Ministerot za finansii vo vladata na Ljubco vojvoda.Covekot koj e najodgovoren za nedomakjinskoto trosheneje pari od budzetot.
Bre bre bre...tugo sinko, pa ti ne razmisljak kako treba. Samo za kralja i otazhbinu smo ti mi[:D] Kolko e los bija Gruevski, daval e podrsku za seljaci, tutunat ga plakal triput poviske od SDSM, i svite zemjodelci bija zadovoljni, ama ti ne si bija t`g[;)]
intel TAKA E! I da ne bese Ljubco VOJVODATA MAKEDONSKI toj Gvujo den denes kje setase pokraj kej od onaa strana na vardar. Ne gi zaboravajte zakonite na VMRO za predavnicite.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
KOj bivsh kadar-Gvujo???? Ministerot za finansii vo vladata na Ljubco vojvoda.Covekot koj e najodgovoren za nedomakjinskoto trosheneje pari od budzetot.
Bre bre bre...tugo sinko, pa ti ne razmisljak kako treba. Samo za kralja i otazhbinu smo ti mi[:D] Kolko e los bija Gruevski, daval e podrsku za seljaci, tutunat ga plakal triput poviske od SDSM, i svite zemjodelci bija zadovoljni, ama ti ne si bija t`g[;)]
Ti kude Maru Poparu da"n bese na obuku[:D][:D][:D][:D]
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec Edinstveno shto napravi vo toj period dodeka beshe minister e shto gi dokazha svoite visoki kvaliteti i mudrost...
Koi kvaliteti be Strelec?? Za kakva mudrost zboruvas ziti se..Covekot treba da odgovara za site stetni dogovori so gi skluci..i sea so tie pari si setaat niz svetot..nemojte za se i sesto da go obvinite Ljubco..Gvuevski ima da odgovara pred sudot na narodot ako treba..se i sesto prodade a kaj otidoa parite. Vie znaete samo za parite za znameto da se bunite, a parite so gi krkase Gvujo ne gi ni spomnuvate, lopovi nevideni
Brej, mnogu loso napravi Gruevski. Trebase da raboti kako Bucko, Popovski, Crvenkovski....da gi opravi firmite i uspesno da rabotat OKTA, TELEKOM, FENI, SILMAK (Jugohrom) kako uspesnite SDSM prikazni: Nova Makedonija, Treska, FAS, Porcelanka, Tipo, pred se Zelezara, COK, Kiro Fetak, Centro, Slavija i uste edno 1000 firmi cii vraboteni sega se na socijalna pomos, koja uspenava vlada i toa im go ukina denovivw [V]
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Abe Naci vistina li e deka Latas lapnal stan od parite za Telekomot.I GIP velat lugevo po Skopje.CCCCCC ah, koj samo bese mininister za finansii sto odobri narodni pari za privatni stanovi.
Koj narodnite pari gi dava na narodot blizok do nego, koj pak e SEBICEN pa si gi transverira po Svajcarii...[:D] Taka e, nekoj dava, drug zema na narodo[;)]
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Kiro Fetak,
Aj si znaesh[:D][:D][:D][:D]
tomislav1978 So uspeh imat napraveno Gvujo konkretno be Makedon, stanavme Grcka kolonija toa li e uspeh za tebe????
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
...kako uspesnite SDSM prikazni: Nova Makedonija, Treska, FAS, Porcelanka, Tipo, pred se Zelezara, COK, Kiro Fetak, Centro, Slavija i uste edno 1000 firmi cii vraboteni sega se na socijalna pomos, koja uspenava vlada i toa im go ukina denovivw [V]
Е убаво им го плесна сега!:)))
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
So uspeh imat napraveno Gvujo konkretno be Makedon, stanavme Grcka kolonija toa li e uspeh za tebe????
abe cista utka, trebase srbska kolonija da prodolzime da si bideme, kako do 1990 g. [:D]
wolf_pack Се собрафте супортерите пак:) Не ми е јасно, место да ги исмејавате и навредувате политичарите овде на форумот, вие ги браните ко да ве ранат[:D]
intel Mene ne me ranat, ama mi davaat, mislam sega za sega e edna ama daj sto das.
tomislav1978 Abe ako bese do vas dosea ke bevme bugarska kolonia, no sepak ima Makedonci kako nas i ne vi dozvolivme pa se ave boli...i so loso vide ti do 90' od srbite???
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Abe ako bese do vas dosea ke bevme bugarska kolonia, no sepak ima Makedonci kako nas i ne vi dozvolivme pa se ave boli...i so loso vide ti do 90' od srbite???
Tugo boshke sine, takoj treba da razmisljas[8D] Onaj koj sanja za nezavisna Makedonija na Makedoncite, koj sanjase Makedonija da ima svoju valutu, nacija, koj zborese deka Solun i Pirinsko se nasi, taj sanja za golemu Bugariju....[V]
tomislav1978 Makedon ako nie ne sakavme nezavisna Makedonija mislis deka ke uspeese referendumot??Daj be ne bidi smesen, i kazi mi koj bese prviot pretsedatel na RM?
wolf_pack Томиславе, Кои се па тие 'вас од Бугарска колониа' а 'нас од спрската'??? Како мала пасивна навреда да не иде ова? т.е. "Ние Македонците.." Интел, WOW...комент немам за тебе, продолжувај да си "земаш". Земи и од социјалното на комшијата твој што вози такси пошто нема шанси градежен инжинер да биде, па нормално ќе вози по градбите[;)]
tomislav1978 Wolf, komsijata neka se zacleni kaj nas u partija pa ke vidis kako ke bide gradezen inzener, eve ja ti vetuvam
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Makedon ako nie ne sakavme nezavisna Makedonija mislis deka ke uspeese referendumot??Daj be ne bidi smesen, i kazi mi koj bese prviot pretsedatel na RM?
So sila go nateraa Kiro da dojdet na proslavata za nezavisnost. So nego nakaj Solin begal i Andov. A 77% od Makedoncite glasaa za NEZAVISNOST. Ostanatite bea za Srboslavija, a sigurno deka toa ne se VMROvcite[:D]
tomislav1978 Of lele, so be 77% glasovi li dobivte na prvite izbori a??
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Of lele, so be 77% glasovi li dobivte na prvite izbori a??
Ama znam deka SDSM dobi 17% od glasovite [:D]
tomislav1978 Abe vie kolku dobivte kazi, 77% ili 87%?? I koj bese prviot pretsedatel od koja partija??
Strelec
quote:
Originally posted by tomislav1978
I koj bese prviot pretsedatel od koja partija??
Тој истиот што со Изетбеговиќ се обидуваа од петни жили да ја спасат Југославија и што пишуваа разни платформи!:(
intel Чичо Ќиро Фиромски ??? или се лажам ?
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by tomislav1978
I koj bese prviot pretsedatel od koja partija??
Тој истиот што со Изетбеговиќ се обидуваа од петни жили да ја спасат Југославија и што пишуваа разни платформи!:(
a zasto narodot glasase za nego??
OooOo Sega kje ti kazhat deka tie izbori bea falsifikat! Chitaj mi go zborot!
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...tie izbori bea falsifikat!
Тоа и врапчињата го знаат!!! А башка тогашната СКМ-ПДП со помош на државните медиуми бескрупулозно манипулираа со јавноста!
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by intel
Nacionalist ako pobedi toa Dpmne-to sto kje bidat Matoshi i Leka.Gledam gi simnale od crna lista, najverojatno gi spremate za misnistri a za Tachi lichno Gvujo kje se zalozi kaj Bush za damoze da mu bide vicepremier neli? I so chivi pari patuva opozicijata vo USA kazi mi ti sega ?
Koga kje odat pa kaj bushaviot na ruchek, pa koga kje gi soblechat kondurite, pa kje b"lsne charapa adidas i na toa chichko bush kje dodade: Abe, kade vi e premierot, on da ne se sobleche nadvor?[:p]
ProMKD Busaviot nema da prasuva mnogu koga ke gi soblecat kondurite...odma ke izbega posto misli deka nekoj frlil otrovna bomba! [8D]
achtung_panzer Bi sakal ovaa prilika da ja iskoristam da im go chestitam Denot na Nacionalist, tomislav1978, intel, lav, makedon, pana i ostanata partiska papazjanija (se izvinuvam ako propushtiv nekoj), znachi dechki srekjen vi 2-ri fevruari, ispleskajte si se slatko megju sebe i so partiskite nastavnici. Ajt!
Makedon
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Bi sakal ovaa prilika da ja iskoristam da im go chestitam Denot na Nacionalist, tomislav1978, intel, lav, makedon, pana i ostanata partiska papazjanija (se izvinuvam ako propushtiv nekoj), znachi dechki srekjen vi 2-ri fevruari, ispleskajte si se slatko megju sebe i so partiskite nastavnici. Ajt!
Dankeschen meine Libe.... I tebe sreken praznik...da ni e za mnogu godini [;)]
lav
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Bi sakal ovaa prilika da ja iskoristam da im go chestitam Denot na Nacionalist, tomislav1978, intel, lav, makedon, pana i ostanata partiska papazjanija (se izvinuvam ako propushtiv nekoj), znachi dechki srekjen vi 2-ri fevruari, ispleskajte si se slatko megju sebe i so partiskite nastavnici. Ajt!
Немој бе ??/ Дали си пропуштил!!!! Тоа сигурно , ама нема да ти се каже веднаш...нели? Троа ќе му ја мислиш... пс Заклучоков твој кој „провејува„ овде....ДА НЕ Е (случајно нели) ЗДОБИЕН или пак е НЕКОЕ твое ЛИЧНО ИСКУСТВО , а ?
tomislav1978
quote:
Originally posted by achtung_panzer ostanata partiska papazjanija (se izvinuvam ako propushtiv nekoj),
Si propustil i toa kako, a mozese da pocnes od samiot avtor na topikov itn...
трендафил За информација, владата окулу нова година го продолжи важењето на законот за откуп на државни станови, кој требаше да престане со важењето уште во 1994 година, но од тогаш со одлука на влада го продолжуваат сите влади. А тој овозможува попуст од 50% доколку се плати во готово, а со откуп на заробени девизи се добива уште 50% попуст. Значи се плаќа само една четвртина. Добро би било да се објави список на сите функционери колкав стан купиле и за колку пари, од осамостојувањето на Македонија наваму. Поради политичката одговорност. Затоа што доколку евентуално во власта има умни криминалци тие си донесуваат закон со кој си го легализираат криминалот. На пример за колку пари Киро Глигоров ја купи вилата на Водно која што Михајло Апостолски ја подари на државата (со тестамент), но за да биде музеј, а не вила на Глигорови. Затоа што јас мојот општествен стан кај Бит Пазар го купував во исто време кога Лазар Колишевски ја купуваше својата вила на Водно и знам дека тој плаќаше помалку за метар квадратен од мене, поради пресметана амортизација, затоа што наводно куќата била стара (градена во петтата деценија на минатиот век, а мојот стан е граден 20тина години подоцна. Иако вилата на Водно е обновувана на сметка на државата на две години, а целото одржување на мојот стан било и е на моја сметка. Исто така би ве прашал за колку пари Видое Смилевски - Бато ја купил својата вила, затоа што токму СДСМ тврдеше дека реалната вредност само на плацот е во милиони (тогаш) марки. Се работи за вилата што ја купи Љубчо Георгиевски (како што тврдеше тогаш Бучковски) и ја сруши за да направи нова. За да се расчисти се`, ќе повторам, најдобро е да се објави список на сите што купиле (приватизирале) стан или фирма од државата, кога и за колку пари. Посебно кога тоа е направено без тендер. Мислам дека ако тоа се направи пред изборите многумина не би гласале за тој што сега им е фаворит.
lav Целата (можеби) денешна населба Водно , разбира се прогласена како „елитна„ , е градена на (у)КРАДЕНО земјиште , а кое треба да се врати или ПЛАТИ (ама по пазарна цена) на ПРАВИТЕ и ЗАКОНСКИ СОПСТВЕНИЦИ или пак (поради охохо изминатото време)на НАСЛЕДНИЦИТЕ НИВНИ ...секаао како што Законот налага. Ама цврц (Милојко , разбира се) сите се прават наГЛУВИ и тоа ОХОХО ногу!!!?. Што мислите ЗАШТО тоа го чинат...ако треба 3/4 од нив да се вратат во нивните запустени села , одкаде дури и мечките+волците престанале (особено зимно време) да ја разнесуваа поштата на преостанатите жители тамо.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by трендафил
За информација, владата окулу нова година го продолжи важењето на законот за откуп на државни станови, ...
Eve be kogo sum propushtil vo chestitkata...
orlak ај да ве пиетнам јас нешто? кој тоа нема становиииии од лујќето што биле дел од изминативе власти во македонија, се подразира законодавна, извршна и судска власт. па свите имају станове само мие немамо што смо грешници и ќорави и ај не ме нервирајте/.
lav
quote:
Originally posted by orlak
ај да ве пиетнам јас нешто? кој тоа нема становиииии од лујќето што биле дел од изминативе власти во македонија, се подразира законодавна, извршна и судска власт. па свите имају станове само мие немамо што смо грешници и ќорави и ај не ме нервирајте/.
Не е евидентен проблемот со тоа ДАЛИ ИМААТ ами КОЛКУ ИМААТ , рабира се на такви и овдепосочени станови.... А за нервоза пробај бомбони од коза...ама гледај да е некоја од маркантните припаднички од горепосочениве власти....нели?
трендафил Јас сум за објавување на листа на сите политичари што добиле и купиле државен стан, со местоположба, големина и колку е платено за него. Без разлика дали тоа било по закон или не. Затоа што во фашистичка Германија на пример убивањето не било во спротивност со законот. Исто и во времето на Тито, кој е идеолошки татко на една од партиите во власта. Мене лично помалку ми пречи ако некој купил два стана од по 28 метри квадратни за 15.000 евра, отколку ако земал вила на Водно од 200 квадрата за 6.000 евра. Иако во првиот случај веројатно едниот стан е купен незаконски, а во вториот се` е по закон.