Monetarcite vo Skopje
Monetarcite vo Skopje
intel I pokraj toa sto ova povekje e za podforumot Ekonomija sepak go postavuvam tuka zatoa sto ima solidna politicka tezina. Економијата во државата оди напред, убеден е шефот на мисијата на ММФ во земјава Марк Грифитс кој допатува во прва контролна мисија на аранжманот. Иако преговорите стартуваа в понеделник, Грифитс денеска дојде на неформален разговор со првиот финансиер. Разговараа речиси 4 часа. Монетарецот убеден дека кандидатскиот статус на Македонија ќе и донесе многу поени и на економски план. Советува да се грижиме за поволна бизнис клима која е првиот услов за привлекување странски инвеститори. „Имавме добри разговори. Ова е прва средба, ќе останеме уште 10-тина дена. Очекуваме продуктивност+ економијата ви се подобрува, растот оди на подобро, инфлацијата е ниска, перспективите кон ЕУ се во добра насока. Мојата оценка е многу добра економија“, вели Марк Грифитс. Монетарците не очекуваат изборите да се одразат негативно на аранжманот. За парите од продажбата на ЕСМ за кои има различни мислења во јавноста Грифитс не сакаше да коментира. Важно според него е целиот процес да биде регуларен. „Најважно е да имаме стабилен процес на продажба, да не се фокусираме на парите, туку на привлекувањето странски инвеститори кои ќе го подобрат енергетскиот пазар“, рече Грифитс. Со договорениот тригодишен аранжман со ММФ наречен претпазлив стенд бај е предвидено да се повлече само една транша што ја добивме со одобрувањето. Останатите две години не се предвидува повлекување средства, бидејќи се смета на парите од продажбата на ЕСМ. Тоа би значело дека нема да позајмуваме за сопствените потреби од монетарците, туку од сопствените државни резерви, каде е предвидено да легнат парите од продажбата.
f9 Dolgot na Argentina beshe sto i kusur milijardi.Dolgot prema MMF beshe nekade okolu 18 milijardi,no politikata shto ja sledeshe Argentina do 2001 beshe samo od "ekspertite" na MMF i SB.Vo 2005 Argentina gi restruktuira 75% od dolgovite so novi doveriteli na podolgi pateki,taka shto vo procent im ostana dolgot kon MMF.Poradi toa shto od bruto proizvodot im ostanuva poveke sega imaa brz nachin da se oslobodat od vlijanijata na MMF i SB. Se razbira deka na MMF ova ne im se dopagja. A i Ljupcho najavuvashe vo 2000 deka ke se otplati celosno dolgot vo 2001 no konsekventnata vlada si ostana na cvrsti pozicii da se zadolzhuva kaj ovie institucii i redovno da gi regulira sten-baj aranzhmanite kazhuvajki deka nie sme mozhele da se zadolzhuvame zatoa shto ne sme bile epten dolzhnichka zemja.
concrete Se vrakame na zabeleskata na Misirkov : nema nisto dodeka onie koi ke se nafatat i ke bidat izbrani , ne pocnat svojot imot da go gradat od platata i bonusot dobien za uspesno vodenje na Kompanijata MAKEDONIJA, veruvam deka nikoj nema da ima nisto protiv toj bonus da bide i 20% od dobivkata :):):)!!! Onie sto znaat da smetaat ke vi kazat deka e toa MORSKA PARA duri i vo slucaj na MKD.......sto samo ja potencira bedata na umot i moralnata katastrofa na dosegasnite makedonski drzavnici ( cest na malkute isklucoci koi samo go potvrduvaat praviloto)....
f9 Inaku ovaa Makedonska vlada godishno ja zadolzhuva zemjata nad sto milioni dolari taka shto dolgot e veke e nekade okolu dve milijardi sto i peeset milioni dolari od onie koj gi ostavi Ljupcho Milijarda petstotini i peeset milioni amerikanski dolari,a Makedonija na ovie sredstva otplaka godishno nekade okolu sedumdeset milioni dolari.Inaku ako se poglednat podatocite za uvoz i izvoz kaj narodnata banka po drzhavi skoro so sekoja zemja imame naglo zgolemuvanje na uvozot,a izvozot e pokachen samo kon Srbija,Rusija i Turcija i golem pad se gleda vo celokupnata razmena so SAD zemeno so razlika na periodot od 2000 godina.Izvozot e 2 milijardi i 41 milion dolari a uvozot e 3 milijardi 228 milioni dolari.Razlikata se pokriva so parite od deviznite rezervi.
toni_a epa drugo ne im teknuva ,osven da trupaat rezervi i da davaat "predlozi" za devalvacija...ako ne se sredat nekoi raboti vo MK,veruvam deka porano ili pokasno,ke se napravi posledniot chekor devalvacija... koj "rula": USA 17,46 %, japonija 6,26 %, germanija 6,11 %, francija 5,05 %, GB i severna irska 5,05 %...
lav Originally posted by intel
Исто како и ММФ, и СБ смета дека земјава држи добар економски правец. многу не им верувај , ни кога фалат ни кога кудат некого...нивната „работа„ е да ствараат услови за да има секојпат и доволно сиромашни земји само за да има (сеуште) причина за нивен опстанок...затоа и се створени како „близнаците од....Бретонвуд...мислам „ „Се согласуваме со изјавата што беше дадена пред околу две недели од шефот на мисијата на ММФ, Марк Грифиц, дека растот се зголемува, дел од макроекономските дисбаланси веќе не се забележуваат, а дефицитот на тековната сметка е одржлив закого е одржив ...за нив или за нас? и е во мал процент од БДП.секој што зема „заеми„ кои реалнно не може веднаш да ги врати влегува во БАТАК...од кој малкумина успеваат да излезат на „суво„. Затоа и Словенија ги „протера„ од својата држава и економија , тие мислат само на својот дел од „пленот„..односно каматите кои со време го зголемуваат долгот и со докапитализација...земјата пропаѓа односно се прогласува за банкрот ...секако ако реши така. Генерално, гледаме добра динамика.каде е динамиката кога се е мртво и неподвижно? Тие секако мислат на динамика на земање на нивниот дел од колачот , ама никој умен не се прашал ..ПО КОЈА ЦЕНА е тоа дадено...мислам како по грбот на се посиромашните македонци тоа се одразува? Контејнер ИСХРАНА е нашата иднина?. Растот се зголемувазголемувањето е само по себе раст или обратно беше...но во однос на кој економски параметар е тој искажан или поодбро во однос на која константа е тоа пресметано?, а макроекономската ситуација не го загрозува идниот раст” тоа е исто како да полемизираат доктори околу поимите дали како ПОЛУЖИВ или ПОЛУМРТОВ да се користи изразот во анамнезата на некој си болен , вели шефот на мисијата на Светска банка. Nacionalist,Lav,Trendafil,Ceki i Cocerete[:D] Komentar?
intel Исто како и ММФ, и СБ смета дека земјава држи добар економски правец. „Се согласуваме со изјавата што беше дадена пред околу две недели од шефот на мисијата на ММФ, Марк Грифиц, дека растот се зголемува, дел од макроекономските дисбаланси веќе не се забележуваат, а дефицитот на тековната сметка е одржлив и е во мал процент од БДП. Генерално, гледаме добра динамика. Растот се зголемува, а макроекономската ситуација не го загрозува идниот раст”, вели шефот на мисијата на Светска банка. Nacionalist,Lav,Trendafil,Ceki i Cocerete[:D] Komentar?
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by ZooGraf
Mnogu lugje smetaat deka stabilen denar e dobra rabota. Toa e tocno za razvieni ekonomiji. No za Makedonija na dolgi stazi toa e destruktivna politika. Denarot treba da padne poprlicno da bideme kompetativni. Na kratka staza ova ke predizvika pad na standard - bidejki uvoznata stoka ke poskape. Na dolga staza, ke predizvika znacajno pogolem rast , povekje investiciji, deficitot ke se balansira i kako rezultat denarot povtorno ke porasne. Kina vekje so deceniji ima astronomski rast, delumno zatoa sto ja drzat svojata valuta znacajno potceneto. Bugarija delumno, isto se razviva pobrgu od Makedonija isto poradi toa. Se razbira, niedna partija nema da se zalaga za toa, bidejki ako napravi taka nesto ke gi izgubi slednite izbori - narodot vednas ke go oseti padot na standard.
Tocno. No Kina e izvozno orientirana ekonomija. Tie svojot rast go planiraat samo na osnova na izvozot. Nie ne sme takva ekonomija, nas ni e izvozot miniskulen i realno gledano nemame bas nekoj prozivodi sto se spremni za izvot. Posledicata na maliot izvoz ne se visoki ceni, tuku nemanje na kvalitet i produkti. Vo bivsa SFRJ imase konstantno devalvacii zaradi istite pricini koj ti gi naveduvas i Jugoslavija posle sekoja devalvacija dinarot se poveke i pagjase. Ne se sekavam da imase period kade posle devalvacijata dinarot zajakna. Segasniot stabilen k*rs na denarot e posledica na ogromni doznaki i krediti od stranstvo. Posto sme nie uvozno orientirana ekonomija togas ova i ne e tolku loso iako vodi vo dlaboki problemi. Golem broj na politicari i bogatasi vo Makedonija se bogatat zaradi uvoz. Niv ne im odgovara nizok denar. Vo sekoj slucaj, ako Makedonija ne napravi plan za toa kako da stane izvozna ekonomija se e zaludno. Nizok ili visok k*rs vo problemi ke sme. Makedonskata ekonomija moze da napredne samo so agresiven izvoz, k*rsot ne e dovolen stimulator za toa. Nikogas ne bil, bar ne kaj nas.
concrete
quote:
Originally posted by intel
Исто како и ММФ, и СБ смета дека земјава држи добар економски правец. „Се согласуваме со изјавата што беше дадена пред околу две недели од шефот на мисијата на ММФ, Марк Грифиц, дека растот се зголемува, дел од макроекономските дисбаланси веќе не се забележуваат, а дефицитот на тековната сметка е одржлив и е во мал процент од БДП. Генерално, гледаме добра динамика. Растот се зголемува, а макроекономската ситуација не го загрозува идниот раст”, вели шефот на мисијата на Светска банка. Nacionalist,Lav,Trendafil,Ceki i Cocerete[:D] Komentar?
Od mene barem nema...onaka so padnata vilica od gletkata: zgolemuvanje na rastot, dinamikata, namaluvanje na bezraboticata....sumot na rabotata ko vo kosnica od pceli :):):)!!! Zborce ne mozam da izustam :):)!! Intel procitaj go sataniko...pa toa objasni ...STO TOA KE SE IZVEZUVA ???? DEMAGOGIJA ????? POLITICKA GLUPAVOST??? Vednas da ti kazam slabo odat tie proizvodi :):):)!!! A toj iden rast vo koja dalecna idnina go lociras ???
toni_a ne sum go zagledal ovoj topik.se shiri temava vekje na 3 mesta [:D] nema da znam kade ponataka da postiram [:D][:D] a na MMF ne im veruvajte!!! treba ednash za sekogash da nauchi narodov, politicharite i site ostanati da gledaat sopstven interes za opshto dobro! prvin za MK,pa ponataka za drugite... MMF ne se spc , Grifits ne e Enigma ... mozhe Enigma ke objasni ponataka ako ima poznavanja.na edna druga tema beshe/e dosta dobra [;)]
f9 Posleden pat koga falele nekogo od MMF beshe Argentina...
intel znaes li deka Argentina i Brazil go vratija dolgot http://www.imf.org/external/country/arg/index.htm
Makedon
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Normalno deka ke pobedime, se nauci narodot so vas, ni donesovte vojna i sea bez troska obraz barate pak da ste pozicija
Znaes sto, sledi ja logikata. Vo II svetska vojna, onie koi sorabotuvaa so okupatorot bea nareceni PREDAVNICI i bea strelani ili zatvoreni dozivotno. 2001 godina, neprijatel na Makedonija bese UCK Makedonska na ALi Ahmeti, koj e partner (sorabotnik) na SDSM-LDP. Ako se sledi logikata, se zaklucuva deka SDSM ja napravile vojnata so partnerite im DUI=UCK. A iskustvoto kazuva, deka VMRO kakvo-takvo, ja razvi ekonomijata i nikoj ne kukase za leb. A dojde SDSM, vednas nastanaa problemi, ekonomski kolaps i gladni luge. Zatoa, sega SDSM ke padne i nema da stane 100 godini.
Makedon, abe alal da ti e za logikava, neshto vakvo ushte nemav chueno...kako ti tekna be da si ibesh vekot. p.s.Ne Lupaj!!
Lupaj- ne poznavam takov zbor vo makedonskiot jazik. Nesto kako na srpski mi udira. A logika si e logika, ako ne ja sledime nea, sledime paradoksi [:D]
Goran-Skopje "A iskustvoto kazuva, deka VMRO kakvo-takvo, ja razvi ekonomijata i nikoj ne kukase za leb. A dojde SDSM, vednas nastanaa problemi, ekonomski kolaps i gladni luge. Zatoa, sega SDSM ke padne i nema da stane 100 godini." Ajde so literaturava, ova "kolaps" Makedonski e? Milsma, da ne tapanam...kje prekinam ovde.
Makedon
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
"A iskustvoto kazuva, deka VMRO kakvo-takvo, ja razvi ekonomijata i nikoj ne kukase za leb. A dojde SDSM, vednas nastanaa problemi, ekonomski kolaps i gladni luge. Zatoa, sega SDSM ke padne i nema da stane 100 godini." Ajde so literaturava, ova "kolaps" Makedonski e? Milsma, da ne tapanam...kje prekinam ovde.
Drste go kreadecot[:D]
Goran-Skopje Abe ne begam, ako se zapnam kje odish utre chlenska da izvadish od SDSM.
Makedon
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Abe ne begam, ako se zapnam kje odish utre chlenska da izvadish od SDSM.
abe i milioni evra da mi daes, ne stanvam SDSMovca.
Goran-Skopje Chuj, nemoj da kazam suma adekvatna, pa da rechesh "pu pu" ne vazi. Postojat primeri.
Makedon brej, ekonomski naprednite zemji kako site clenki od EU POTPISUVAAT dogovori so MMF[:D]
intel sto se razbirate vie vo ekonomija od DPMNE:)))))
Makedon
quote:
Originally posted by intel
sto se razbirate vie vo ekonomija od DPMNE:)))))
Ne znaeme nie od DMPNE da vodeme ekonomija, ne mozevme da sozdademe 44% siromastija vo Makedonija, + 22% gladni a MNOGU 2% normalno ekonomski situirani Makeodnci..... Nemame poima od ekonomija, ama sme magionicari, im davavme poveke pari na zemjodelcite, lugeto od kulturata i siromastijata. Koj ni e kriv nam, DPMNEovcite koga ne naucivme da ja sponzorirame Ceca Arkanica, Brena i Srpska Crna Gora, a da ne im davame pari na lazovite zemjodelci, na siromastijata i gladnite[:I]
intel Vie si go sponzorirate AZIS so parite od telekom, sram da vi e. Kje se vrati vojvodata na premierskoto mesto, e togash mislete mu ja.Vo gluvceska dupka kje se kriete:))
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Vie si go sponzorirate AZIS so parite od telekom, sram da vi e. Kje se vrati vojvodata na premierskoto mesto, e togash mislete mu ja.Vo gluvceska dupka kje se kriete:))
Abe ti ne bese na Azis? Pa i toj obozava poza 69 i kuceski!
tomislav1978 Makedon drzi se do temata, i dosta so tvoite pederski postovi, ja barav da ti otvorat potforum ama niso
VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
sto se razbirate vie vo ekonomija od DPMNE:)))))
Ne znaeme nie od DMPNE da vodeme ekonomija, ne mozevme da sozdademe 44% siromastija vo Makedonija, + 22% gladni a MNOGU 2% normalno ekonomski situirani Makeodnci.....
Nemoj da gi zaboravish i 100te % glupavi VMROfci [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
sto se razbirate vie vo ekonomija od DPMNE:)))))
Ne znaeme nie od DMPNE da vodeme ekonomija, ne mozevme da sozdademe 44% siromastija vo Makedonija, + 22% gladni a MNOGU 2% normalno ekonomski situirani Makeodnci.....
Nemoj da gi zaboravish i 100te % glupavi VMROfci [;)]
Vegas, uste obozavas kuceski ? [;)]
VeGaS Zemi kalkulatorot i fati se za rabota ajde, ajde! [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
Zemi kalkulatorot i fati se za rabota ajde, ajde! [;)]
Kalkulatorot mi e spremen, treba samo da navlaznam i da penetriram so nego, KUCESKI [:D]
VeGaS Abe nemoj tolku da se smeesh, se blizat izborite, pa posle niv kje plachish. Nemoj, veruvaj mi! [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
Abe nemoj tolku da se smeesh, se blizat izborite, pa posle niv kje plachish. Nemoj, veruvaj mi! [;)]
E de ke placam baby, od radost [:X]
intel Makedon te barashe JakoF na mirc.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Makedon te barashe JakoF na mirc.
Ne mi e po kejf Jakovce, sega sum po Vegas.... ah tie crnomuresti gozinja [:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Ne mi e po kejf Jakovce, sega sum po Vegas.... ah tie crnomuresti gozinja [:D]
off topic: Strelec za ova si TI i samo TI odgovoren.Koa barav jas specialno mesto za Makedon, bese protiv
VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
Makedon te barashe JakoF na mirc.
Ne mi e po kejf Jakovce, sega sum po Vegas....
shto ne si kazal be, daj da se najdeme da mi go izdudlash ubavo, a?
f9 Kako shto veke rekov -Vladata go prodava ESM za da gi popolni deviznite rezervi .Vo ovoj moment tie pokrivaat 3 meseci od deviznite rashodi i so prodavanjeto se ochekuva tie da dostignat pokritie od okolu 4 meseci.Znachi vladata ne ochekuva ekonomskiot rastezh da donese devizen priliv,ne ochekuva da go namali deficitot vo trgovskata razmena,-tuku ochekuva zgolemuvanje na toj deficit za 12 % vo narednite tri godini.Koj ke ima benefit od prodavanjeto na ESM.Tie shto ke uvezuvaat ke bidat so ovoj poteg subvencionirani zatoa shto za da go zadrzhi devizniot k*rs na Denarot so Evroto,vladata ke mora da intervenira so plasman na devizi.Mesto uvoznicite da plakaat za devizi pazarna cena tie ke imaat subvencioniran k*rs na denarot vo sporedba so evroto.Od druga strana izvoznicite ke se najdat vo sostojba da poveke go vrednuvaat domashniot pazar otkolku stranskite,zatoa shto za 12 procenti realno ke dobivaat poveke na domashniot pazar.Toa ke dovede do pagjanje na cenite vo Makedonskite izvozni granki koj shto ke se prenasochat so plasmanot na domashniot pazar. Koj firmi ke se najgolemite dobitnici od privatizacijata-moe mislenje e deka toa ke bidat golemite snabduvachi i distributeri na koj ke im se beneficira uvozot,i na koj ke im se nudi poeftin plasman na domashni proizvodi nameneti za izvoz.MMF zaradi mnogu dosegashni problemi vo svetot i ne e poveke institucija koja diktira.Za Makedonija toa i ne go mozhe zatoa shto osnovnite tochki na koj se ima oslonuvano sekoja restriktivna politika nametnuvana od MMF se realizirani i site parametri od sekoja vlada do sega se stabilni.Niska stapka na inflacija,stabilen devizen k*rs itn.MMF se zainteresirani kreditori na koj im e interes da drzhavite i vladite so specijalni aranzhmani gi stabiliziraat ekonomiite na zemjite dolzhnichki i da si gi naplatat svoite krediti.Vo makedonskiot sluchaj najgolem problem e shto nema razvoj so tekovnata restriktivna politika.Vladata za toa go obvinuva sudstvoto i stariot zakon za rabotni odnosi.
wolf_pack
quote:
Originally posted by intel
I pokraj toa sto ova povekje e za podforumot Ekonomija sepak go postavuvam tuka...
А за милениците што ќе има од ова?
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
Makedon te barashe JakoF na mirc.
Ne mi e po kejf Jakovce, sega sum po Vegas....
shto ne si kazal be, daj da se najdeme da mi go izdudlash ubavo, a?
Vazi be, samo se na baza na reciprocitet [:D] Cestit praznik brate [;)]
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Очекуваме продуктивност+ економијата ви се подобрува, растот оди на подобро, инфлацијата е ниска, перспективите кон ЕУ се во добра насока. Мојата оценка е многу добра економија“, вели Марк Грифитс.
Нема да коментирам ништо. Само ќе му посакам иста ваква како македонската МНОГУ ДОБРА економија да му даде Господ и во неговата земја.
Goran-Skopje Ziti majka?..aj kazi "zimi majka"[:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Ziti majka?..aj kazi "zimi majka"[:D]
Zimi SDSM
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Ziti majka?..aj kazi "zimi majka"[:D]
Zimi SDSM
Ne daj boze SDSM da pobedi 2006, Makedonija ke PROPADNE! OD 2002 do 2006 g. se propolovilo proizvodstvoto na tutun vo Makedonija, kako i na site industriski kulturi vo MKD? Zosto? VMRO e krivo, ne napravile vmrovcite deca na nekoja komunjarka, pa da bide pametno ko vmrovche[:D]
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Normalno deka ke pobedime, se nauci narodot so vas, ni donesovte vojna i sea bez troska obraz barate pak da ste pozicija
Znaes sto, sledi ja logikata. Vo II svetska vojna, onie koi sorabotuvaa so okupatorot bea nareceni PREDAVNICI i bea strelani ili zatvoreni dozivotno. 2001 godina, neprijatel na Makedonija bese UCK Makedonska na ALi Ahmeti, koj e partner (sorabotnik) na SDSM-LDP. Ako se sledi logikata, se zaklucuva deka SDSM ja napravile vojnata so partnerite im DUI=UCK. A iskustvoto kazuva, deka VMRO kakvo-takvo, ja razvi ekonomijata i nikoj ne kukase za leb. A dojde SDSM, vednas nastanaa problemi, ekonomski kolaps i gladni luge. Zatoa, sega SDSM ke padne i nema da stane 100 godini.
Makedon, abe alal da ti e za logikava, neshto vakvo ushte nemav chueno...kako ti tekna be da si ibesh vekot. p.s.Ne Lupaj!!
tomislav1978 Trendafil, vtoriot mandat ima celosno da se osvrnime na ekonomijata, i ima da ja podobrime.
tomislav1978 Normalno deka ke pobedime, se nauci narodot so vas, ni donesovte vojna i sea bez troska obraz barate pak da ste pozicija
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Normalno deka ke pobedime, se nauci narodot so vas, ni donesovte vojna i sea bez troska obraz barate pak da ste pozicija
Znaes sto, sledi ja logikata. Vo II svetska vojna, onie koi sorabotuvaa so okupatorot bea nareceni PREDAVNICI i bea strelani ili zatvoreni dozivotno. 2001 godina, neprijatel na Makedonija bese UCK Makedonska na ALi Ahmeti, koj e partner (sorabotnik) na SDSM-LDP. Ako se sledi logikata, se zaklucuva deka SDSM ja napravile vojnata so partnerite im DUI=UCK. A iskustvoto kazuva, deka VMRO kakvo-takvo, ja razvi ekonomijata i nikoj ne kukase za leb. A dojde SDSM, vednas nastanaa problemi, ekonomski kolaps i gladni luge. Zatoa, sega SDSM ke padne i nema da stane 100 godini.
Makedon
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Chuj, nemoj da kazam suma adekvatna, pa da rechesh "pu pu" ne vazi. Postojat primeri.
E da postojat primeri od dvata tabora, ama jas imam karakter, ne se menuvam[;)]
denica Strelco, ne mi zakachaj sdsm kje ostanes bez kolega(aktiven mislam)[:D]
intel
ММФ задоволен од спроведувањето на обврските од стенд бај аранжманот
ММФ се задоволни од спроведувањето на обврските од тригодишниот стенд бај аранжман. Програмата се одвивала според планираното, рекоа монетарците по завршувањето на неколкудневните разговори. Бил постигнат висок степен на согласност со писмото на намери , Очекувале Бордот да го потврди усогласувањето на првиот преглед и аранжманот да продолжи „2005 година заврши со остварувањето на критериумите од договореното во одредени делови со натфрлање на одредени мерки што резултира со добри резултати во фискалната и монетарната страна и на надворешниот сектор“, рече министерот Никола Поповски. Економските резултати со раст од четири проценти, ниска инфлација низок дефицит и можноста народната банка да ги намали каматите монетарецот Грифитс очекува да продолжат и наредната година. Имало подобрување и во досега најкритикуваниот сектор, здравството. „Некои мерки како што беше меѓународен тендер за лекови помогна ова да го ставиме под контрола. Ние сакаме тука да го спречиме прекумерното трошење, затоа работиме со властите на подобра финансиска контрола“, рече Марк Грифитс. Монетарните власти продолжуваат со политиката на стабилен девизен курс и со оптимално ниво на девизни резерви, вели гувернерот Гошев. Очекува нивно зголемување што ќе биде насочено кон приватниот сектор. „Монетарната политика заедно со фискалната ќе испорачаат висок раст на кредити за поддршка на економскиот раст во наредната година“, рече гувернерот Петар Гошев. Монетарците повторно во земјата доаѓаат за неколку месеци.
[url="http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=9717&mid=1500&tabId=1&tabindex=0"]izvor[/url]
Makedon
quote:
Originally posted by intel
[blue] MAkedon, 100 pati ve opomenav so Lav da ne stavat sosoedni postovi vo quote, stvarno neznam kako ste tolku nerazbrani, a sakate drzava da vodite. Intel. [center] [url="http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=9717&mid=1500&tabId=1&tabindex=0"]izvor[/url]

Brej, ama uspeh na vladata.... Za 4 godini sozdade 50% SIROMASNI GRAGANI VO MAKEDONIJA i 22% GLADNI, a MMF gi fali i fali. [b]Pa normalno ke gi fali, koga ovie nepismenive od vladata mu igraat kako im sviri MMF...Site pari namesto za razvoj na MKD, ke odat za MMF i optplata na staro-novi krediti. Toj MMF ja bankrotira Argentina i red drugi zemji, sega sme na red nie, Makedonija. Ama koj da svati sto saka MMF, nema zavrseni so znaenje komunjari, se onaka po telefon, mozokot im zakrzlavel. [;)][:D]
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Za 4 godini sozdade 50% SIROMASNI GRAGANI VO MAKEDONIJA i 22% GLADNI, a MMF gi fali i fali.
Aha, 50 + 22 = 77% Ti si vo inie 23te so 1500 eura mesecno. Koj te plaka tolku so vakov rezon[:D]
quote:
Toj MMF ja bankrotira Argentina i red drugi zemji, sega sme na red nie, Makedonija
AJ ova preraskazi go , ama ne od rekla kazala po stabot na DPMNE .
quote:
Ama koj da svati sto saka MMF, nema zavrseni so znaenje komunjari, se onaka po telefon, mozokot im zakrzlavel. [;)][:D]
Ti epten si svatil[:X] ljubi te deda.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
vtora opomena za nepotrebno quote

Intelche, ja zemi tamu izvestai od zavod za statistika dekaSDSM za ovie 3 godini na vlast vo MKD, ja zadolzi zemjava za 600 mil. evra, a VMRO nitu za 10 miliona? Ustepoveke, VMRO vrati dolg od 600 mil.dolari (sekako, prethodno napraven od SDSM) , kolku sto SDSM pak se zadolzi. A tvojata OKTA tvoite ja zadolzija so 120 mil. evra i trebase da se zatvori, ama cela sreka sto dojde VMRO na vlast i ja spasi firmata. Ajde pak glasajte za SDSM, da staneme definitivno Uganda.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Ajde pak glasajte za SDSM, da staneme definitivno Uganda.
Barem kje ima Ugandin za tebe vo izobilstvo[:D][:D] Ne mavtaj so statistika ziti se, ne ti stoi[;)] Telekomot kolku go zadolzi SDSM sto morase DPMNE&DPA da go shitnat pa da kupuvaat bespilotni igracki[8)]
Strelec
quote:
Originally posted by intel
...pa da kupuvaat bespilotni igracki[8)]
intel, на какви беспилотни играчки мислиш? На овие? Затворски казни за Митанова, Цветков и Кикереков Осудени се заради проневера на околу 500.000 евра. Пари со кои требало да се набават три беспилотни летала за потребите на полицијата.
intel Tie se:)))) Nabaveni se na hartija, plateni vo kesh ama krilata nikogash ne im se videni. Strelec a da ne bile orlinja, pa ovie odma krilcata "CAK" a?
Strelec СДСМ и ДУИ се за се’ виновни... Ми се гади од нив!:(((
Strelec
quote:
Originally posted by denica
Strelco, ne mi zakachaj sdsm kje ostanes bez kolega(aktiven mislam)[:D]
Кој е тој колега, кажи... Да знам дали и понатаму се исплати да го закачам СДСМ!:)
lav
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Chuj, nemoj da kazam suma adekvatna, pa da rechesh "pu pu" ne vazi. Postojat primeri.
Сега ...читајќи го ова ...ме подсети на една реченица давно користена од мене , разбира се. Да му ја најдеш точката на „топење„ на карактерот на некој човек....се вели...нели???. пс Па ако не е никаква тајна ....која е твојата ...нели точка каде ти го стопија карактерот и те сторија сдсм-овца која ете овде сака да прибере друга...нели...за да (им) се зголемело стадото...најверојатно?
трендафил Нормално е дека ММФ нема да даде негативна оценка на својата работа, затоа што еден од виновниците за ваквата економска состојба во Македонија. Макроекономската политика, единствената светла точка во нашата економија не ја воведе ММФ, туку првиот премиер Никола Кљусев. Но тој не ја постави оваа макроекономска политика што обезбедува исклучително ниска инфлација за сите времиња, туку само за периодот на одвојување од СФРЈ во кое инфлацијата беше со двоцифрен процент на месечно ниво, а на годишно наближуваше до 1000 проценти, односно десеткратно обезвреднување на тогаш динарот годишно. Врзувањето на денарот за марката, односно сега еврото со ваква економија каква што е македонската и по обем и по состав не е развојно. Споредете ја македонската со економиите на земјите од еврозоната, во која не се влезени и многу земји од ЕУ. Не сум поборник на комплетно напуштање на макроекономската политика, но повремено треба да се олабават стегите. На Македонија, како всушност и на секоја друга земја, и е потрбен развој од најмалку 6%. Таков имавме само во 2000 година. Во таа година и буџатот имаше суфицитит за прв пат по Илинден 1944 година. Не сум пророк па да погодувам дали ако не се случеше војната во 2001 година овој тренд ќе продолжеше, но факт е дека војната не осакати за подолг период. Јас не знам дали еден просечен Албанец што не е член на ДУИ има полза од војната, но мислам дека со исклучок на неколку илјади луѓе (од сите партии) што како лешинари дојдоа на власт исползувајќи ја војната и се богатат јадејќи ја сопствената држава, сите други имаат штета од неа. Се надевам дека конечно еднаш како народ ќе се научиме да се избориме против ваквото однесување на власта. Не само на изборите, туку континуирано, секојдневно. Тие што се против продажбата на ЕСМ на пример, да не зборуваат против блокадите. Ако сите излезеа на првиот протест, не ќе имаше потреба од блокади. И да се научиме да не протестираме само кога тоа е во полза на некоја партија, туку само кога е тоа во наша полза. И членовите на партии треба да разберат дека во нивна полза е да го спречат раководството да влече погрешни потези, а не слепо да го подржуваат. Со исклучок кога се работи за предизборна кампања, разбира се.
ZooGraf Mnogu lugje smetaat deka stabilen denar e dobra rabota. Toa e tocno za razvieni ekonomiji. No za Makedonija na dolgi stazi toa e destruktivna politika. Denarot treba da padne poprlicno da bideme kompetativni. Na kratka staza ova ke predizvika pad na standard - bidejki uvoznata stoka ke poskape. Na dolga staza, ke predizvika znacajno pogolem rast , povekje investiciji, deficitot ke se balansira i kako rezultat denarot povtorno ke porasne. Kina vekje so deceniji ima astronomski rast, delumno zatoa sto ja drzat svojata valuta znacajno potceneto. Bugarija delumno, isto se razviva pobrgu od Makedonija isto poradi toa. Se razbira, niedna partija nema da se zalaga za toa, bidejki ako napravi taka nesto ke gi izgubi slednite izbori - narodot vednas ke go oseti padot na standard.