Македонската фудбалска репрезентација
Македонската фудбалска репрезентација
a-pin-dim Македонската фудбалска репрезентација првиот контролен натпревар под водство на новиот секлектор ке го одигра на Градски со селекцијата на Бугарија на 01. Март 2006г. Истиот ден силите ке ги одмерат и младите репрезентации. Дуелот помегу А-селекциите ке се одигра на Градски со почеток во 17ч. додека младите селекции ке играат на стадионот ,,Борис Трајковски" со почеток во 13ч.
a-pin-dim МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ПО ПОБЕДАТА НА ГОСТУВАЊЕТО ВО ЛУКСЕМБУРГ ВЕЌЕ Е СИГУРЕН ПАТНИК ВО КВАЛИФИКАЦИСКАТА ГРУПА 11 ЗА ЕП http://www.sport.com.mk/?ItemID=C565D0C8E7196A448550132AE57A8CC9 Ovdeka mozete da procitate sve za dobrata utakmica na Repezentacija na Makedonija.
a-pin-dim Македонската репезентација на 28 мај ке игра во Мадрид пријателска со Еквадор.
Bravo
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
koj gledashe i kako igravme?
Jas gledav, igraa katastrofa. Novata taktika od selektorot ne bese dofat na toa, sredniot red go nemase nikade bukvalno nemase koj da ja izvadi topkata... i koga ke ja izvadime ja vadime od bocnite strani sto previse se isfrlaa popov i lazaravski koj poslem ne gi pokrivaa tija obrambeni pozicii.
E taka mu e na Srechko, koga ne stail AOW [V] Ili mos password-ot i na nego nekoj mu ukral?:)
ArIeS
quote:
Originally posted by Charlton
moe malo gledanje na rabotite...ffm znaeme koi i kako se...ali sepak nemame tim,sreden red definitivno ni fali...taktikata na katenec bese 3-5-2, se vide deka nemame dobri ofanzivni bekovi koi mozat i napred i nazad da igraat i ostavame mnogu dupki nazad. ili katanec mora da se vrati na 4-4-2 ili da proba 4-5-1 drug spas ni nema...prasanje e isto dali pandev da igra kako spic ili povleceno malku...defanzivna linija imame napad soliden ama koi vo sredina...pesimista sum so timov ali daj boze da belezime uspesi...
Da bideme realni mislam deka ova e maximumot sto moze da se izvadi od ovaa reprezentacija.No sepak me raduva vtoroto poluvreme,se igrase dosta poagresivno i ``na momenti`` smisleno.Sepak mislam deka ni fali barem eden dobar sreden igrac ,koj ke moze da ja povrze igrata pomegju odbranata i napadot,a ne kako na utakmicava so Bugarite da preletuva topkata od odbrana vo napad,pa i na mnogu navrati se slucuvase da napadov ja vrati igrata nazad vo odbrana.
a-pin-dim Одреден распоредот квалификации за Еуро 2008 [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/g_golemo%20logo.jpg[/img] Денеска во седиштето на Уефа, претставниците на селекциите во нашата квалификациона група постигнаа договор за конечниот изглед на распоредот на натпревари.Притоа циклусот гоотвора токму нашата селекција нагости против Естонија, а еден од најатрактивните мечеви за домашната публика се очекува да биде на 6 септември 2006-та, кога на Градскиот стадион во Скопје ја пречекуваме селекцијата на гордиот Албион. Распоред на натпревари: 1 коло 16.08.2006 Естонија - Македонија 2 коло 02.09.2006 Естонија - Израел Англија - Андора 3 коло 06.09.2006 Русија - Хрватска Македонија - Англија Израел - Андора 4 коло 07.10.2006 Англија - Македонија Хрватска - Андорра Русија - Израел 5 коло 11.10.2006 Хрватска - Англија Русија - Естонија Андора - Македонија 6 коло 15.11.2006 Израел - Хрватска Македонија - Русија 7 коло 24.03.2007 Израел - Англија Естонија - Русија Хрватска - Македонија 8 коло 28.03.2007 Андора - Англија Израел - Естонија 9 коло 02.06.2007 Естонија - Хрватска Русија - Андора Македонија - Израел 10 коло 06.06.2007 Андора - Израел Хрватска - Русија Естонија - Англија 11 коло 22.08.2007 Естонија - Андора 12 коло 08.09.2007 Англија - Израел Русија - Македонија Хрватска - Естонија 13 коло 12.09.2007 Андора - Хрватска Македонија - Естонија Англија - Русија 14 коло 13.10.2007 Англија - Естонија 15 коло 17.10.2007 Хрватска - Израел Македонија - Андора Русија - Англија 16 коло 17.11.2007 Македонија - Хрватска Израел - Русија Андора - Естонија 17 коло 21.11.2007 Англија - Хрватска Израел - Македонија Андора - Русија
a-pin-dim Англија одкако доби знак дека новиот Вембли нема да биде изграден до почетокот на калификацискиот циклус за Европското правество, решија против Македонија да играт на Олд Трафот.
a-pin-dim Мексико ни дава 160.000$ за тест меч Мексико - Македонија на 6 мај во Мексико Сити!? Ова е возможен тест меч за нашиот национален тим доколку се прифати понудата која пристигна во ФФМ во текот на вчерашниот ден. Учесникот на СП покрај платените авио карти за експедицијата ни плаќа и цифра од 160.000 американски долари. Истата понуда ја има и за Б и Х но за 12 мај. Се е добро освен терминот кој не е според календарот на ФИФА за во тоа време кај нас се игра 31. првенствено коло. Сепак во Мексико може да се оди и само со "странци" затоа што во тоа време ќе завршат шампинатите во речиси сите европски лиги. Мексико на 3 мај игра со Салвадор а потоа ја очекува Македонија а оваа селекција веќе има договорени тест средби со Венецуела, Франција и Холандија. За нашиот национален тим можниот дуел со Мексико би бил трет пролетен тест затоа што веќе се договорени дуелите со Еквадор (31 мај во Мадрид) и Турција (4 јуни во Германија).
BenitoMussolini pa vidi vaka ne e vazno koj ke doe za selektor dali katanec,lippi ili cappello,ke bideme uspesni i so obicen trener ama prvo treba da gi odvikneme FFM od mestenje utakmici i kradenje pari....pa normalno deka ke mu dadat tolkav honorar na katanec,,,,koga lani gi sitnaa lani utakmicite so andorra i napravija milioni
Charlton moe malo gledanje na rabotite...ffm znaeme koi i kako se...ali sepak nemame tim,sreden red definitivno ni fali...taktikata na katenec bese 3-5-2, se vide deka nemame dobri ofanzivni bekovi koi mozat i napred i nazad da igraat i ostavame mnogu dupki nazad. ili katanec mora da se vrati na 4-4-2 ili da proba 4-5-1 drug spas ni nema...prasanje e isto dali pandev da igra kako spic ili povleceno malku...defanzivna linija imame napad soliden ama koi vo sredina...pesimista sum so timov ali daj boze da belezime uspesi...
a-pin-dim Во Мај со Еквадор во Мадрид ФФМ ја прифати понудата на Еквадор да одигра пријателски натпревар во рамките на подготовките на оваа селекција за СП во Германија . Натпреварот ќе се одигра на 28.Мај во Мадрид на стадионот на Рајо Ваљекано.
a-pin-dim Раководството на ФФМ во Љубљана разговараше со Катанец Сречко Катанец, поранешниот селектор на Словенија е презадоволен од условите што му ги понудивме за да застане на чело на А-националниот тим е првиот впечаток на делегацијата од ФФМ која денеска во Љубљана разговараше со Катанец. Преговорите ги водеше претседателот на ФФМ , Хари Хаџи-Ристески а во делегацијата е и ген. секретар Лазар Митровски. Според Хаџи-Ристески постои взаемно расположение Катанец да ја води македонската репрезентација во квалификацискиот циклус за ЕП 2008г. и дека условите што ги истакнале двете страни целосно се совпаѓаат со желбите и амбициите во следниот квалификациски циклус. Двете страни се договорија следниот контакт да го остварат в среда.
a-pin-dim
quote:
Originally posted by StormAngel
Katanec beshe dobar igrach, ama za trener ili selektor, ne znam.
Koj ja odnese na EU Slovenija ?
StormAngel Katanec beshe dobar igrach, ama za trener ili selektor, ne znam.
a-pin-dim Катанец допатува во Скопје Во х. Бест Вестерн попладнево продолжија преговорите околу селекторскиот ангажман на словенчкиот тренер Сречко Катанец на кормилото на македонскиот национален тим. Според изјавата на претседателот на ФММ, Хари Хаџи-Ристески разговарано е за условите под кои Катанец би ја извршувал функцијата, за составот на стручниот штаб, како и за условите за работа и сместување на репрезентацијата. Содржината на разговорите деновиве ќе и ја презентирам на комисијата за избор на селектор и во текот на наредната недела одлуката за новиот селектор треба да ја донесе УО на ФФМ, ја заврши својата изјава претседателот Хаџи-Ристески. Катанец од Скопје ќе замине во текот на утрешниот ден.
a-pin-dim Со Бугарија судии од Полска За првиот интернационален натпревар на македонската фудбалска репрезентација во 2006г, со Бугарија на 1.Март во Скопје УЕФА ја делегира судиска тројка од Полска. Главен судија е Томаж Микулски, а ќе му помагаат Пјотр Сапчук и Кжиштоф Мирмуш. Почетокот на натпреварот е во 17ч. додека истиот ден во 13ч. на стадионот „Борис Трајковски“ во н. Маџари силите ќе ги одмерат младите селекции. Судиската тројка за оваа средба ќе биде од Македонија.
StormAngel
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by StormAngel
Katanec beshe dobar igrach, ama za trener ili selektor, ne znam.
Koj ja odnese na EU Slovenija ?
Srekno Katanec?[:D]
darkjesus сакате да кажите дека наскоро ќе добиеме статус членка на ЕУ?????
Bravo
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by StormAngel
Katanec beshe dobar igrach, ama za trener ili selektor, ne znam.
Koj ja odnese na EU Slovenija ?
Srekno Katanec?[:D]
Ja ipak mislam deka Milan Kuchan imashe pobitna funkcija kon vodenjeto na Slovenija vo EU , a viJa kako sakate ?
ArIeS
quote:
Originally posted by Bravo
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by StormAngel
Katanec beshe dobar igrach, ama za trener ili selektor, ne znam.
Koj ja odnese na EU Slovenija ?
Srekno Katanec?[:D]
Ja ipak mislam deka Milan Kuchan imashe pobitna funkcija kon vodenjeto na Slovenija vo EU , a viJa kako sakate ?
Abe momce mlado,celoto si zbrkano nekako?Neli glejas deka tuka se praji muabet za fudbal a ne za Milan Kuchan?
wolf_pack ArIeS бе момче младо, нели гледаш дека за ЕУ е работата?[:D] И ја се согласувам со Диме, заеби фудбалот, дај ние у ЕУ да ај отераме:)) За селектор Дарко Панчев иначе[8D]
ArIeS Одкако и официјално ја прифати понудата во наредниове две години, додека трае квалификацискиот циклус за Европското првенство -2008 година, да ја води нашата фудбалска репрезентација, новиот селектор Сречко Катанец овие денови ќе треба да го екипира својот стручен штаб. Новиот репрезентативен учител го прифати предлогот на претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески стручниот штаб да биде составен од наши тренери, па му е доставен список со предлог-имиња. Со репрезентативните голмани ќе работи Данчо Целески, кој исто така беше во стручниот штаб на Цапар. Околу името на вториот помошник на Катанец треба да одлучи албанскиот блок на Управниот одбор на ФФМ, а тој ќе избира помеѓу Неџат Шабани и Уран Имери. cc c cc c i albanski blok imame vo FSM :))))
StormAngel
quote:
Originally posted by ArIeS
cc c cc c i albanski blok imame vo FSM :))))
[:D] Arijec Be.[^]
ArIeS
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by ArIeS
cc c cc c i albanski blok imame vo FSM :))))
[:D] Arijec Be.[^]
Zaboraviv re [:D]
a-pin-dim Седница на УО за новиот селектор [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/TN_katanec2.jpg[/img] Кратка биографија за Сречко Катанец: Сречко Катанец е роден 16.07. 1963г. во Љубљана. Со фудбал почнува да се занимава на 7-годишна возраст во НК Љубљана. 1981 година минува во Олимпија. Во 1985 прави трансфер во Динамо Загреб, а од 1986г. е член на белградски Партизан каде следната година освојува шампионска титула. Во 1988г. се сели во екипата на Штутгарт со кој игра финале на Купот на УЕФА (пораз од Наполи). Следната дестинација од 1989г. е Сампдорија со која во истата година го освојува КПК, а во 1991г игра финале на КЕС(пораз од Барселона). Од 1984г. е репрезентативец на СФРЈ и настапува на ЕП во Франција и на СП во Италија 1990г. Со олимписката репрезентација на СФРЈ освои бронзен медал на ЛОИ во Лос Анџелес 1984г. Вкупно одигра 31 натпревар и постигна 5 голови. По осамостојуванјето одигра и 5 средби за селекцијата на Словенија од кои само една официјална во Марибор со Италија. Од 1996г. е ко-селектор на младата репрезентација на Словенија (21г) а од 1998г. е на клупата на прволигашот ХИТ Горица. На 1 Јули 1998г. е назначен за селектор на словенечката репрезентација со која избори учество на ЕП 2000-та во Белгија и Холандија и на СП 2002 во Кореја и Јапонија.
a-pin-dim УО и официјално го промовира Катанец за селектор Сречко Катанец ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Македонија во квалификацискиот циклус за ЕП едногласно одлучи УО на ФФМ на Македонија на својата денешна седница. Негов прв помошник ќе бида Вујадин Станојковиќ, а во стручниот штаб се уште и Данчо Целески и Уран Умери. УО ги продолжи мандатите до 31.12. 2007г. на селекторите до 21-година, Мирсад Јонуз, на женската репрезентација Добре Димовски и на Футсал-националниот тим Васко Скендеровски. Седницата беше одржана со полн состав на УО. Утре во 11ч. во х. Александар Палас, Катанец и официјално ќе биде претставен во јавноста.
Ceki Nisto ne pravime, mesto da mu dajme na covekot ili kvalitet ili sam da odberi koj saka da mu e asistent, nie mu davame ramkoven. ------- Беџети притиска за Имери, кумановскиот блок за Шабани Вистинска војна деновиве се води помеѓу албанското лоби во ФФМ за тоа кој ќе биде третиот асистент во стручниот штаб на Катанец. Според информациите, дознаваме дека потпретседателот Реџеп Беџети наголемо лобирал за Уран Имери, селекторот на тимот до 15 години, а „кумановскиот и скопскиот блок“ го преферирале Неџат Шабани, сегашен тренер на второлигашот Слога Југомагнат. ------- Samo uste ednas dokazavme, deka ne sme za vo EU, ama jugoslavija.
wolf_pack
quote:
Originally posted by Ceki
...а „кумановскиот и скопскиот блок“ го преферирале Неџат Шабани, сегашен тренер на второлигашот Слога Југомагнат. ------- Samo uste ednas dokazavme, deka ne sme za vo EU, ama jugoslavija.
Да беше саглам сењор Шабани ќе останеше Слога у прва лига[:D] Само во Рамковна МК ли мора да се прави ваков избор? Јас колку што сум едуциран, секоја успешна екипа му дозволува на трењерот да си бира свои асистенти...
ArIeS
quote:
Originally posted by wolf_pack
quote:
Originally posted by Ceki
...а „кумановскиот и скопскиот блок“ го преферирале Неџат Шабани, сегашен тренер на второлигашот Слога Југомагнат. ------- Samo uste ednas dokazavme, deka ne sme za vo EU, ama jugoslavija.
Да беше саглам сењор Шабани ќе останеше Слога у прва лига[:D] Само во Рамковна МК ли мора да се прави ваков избор? Јас колку што сум едуциран, секоја успешна екипа му дозволува на трењерот да си бира свои асистенти...
Ne be wolfy toa ne vazi kaj nas vo MKD,kaj nas rabotava e PU PU PU prv si poplukav [:D]
Great_Macedonian Dobro mislam deka da ne mu odgovarase da ima asistenti od makedonija, katanec nemase da prifati.... no znae covekot deka asistentite ne vrsat nekoja posebna rabota. A za toa sto eden asistent redat albanec... videte, ako sakame da ne se delat albancite od nas i da pravat sve paralelno od nas makedoncite, togas toa e edinstveniot nacin sega za sega.
a-pin-dim Катанец ја имаше првата средба со новинарите [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/g_IMG_5919.jpg[/img] Денеска во х. Александар Палас за првпат во јавноста се престави новиот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, Сречко Катанец кој со ФФМ пред присутните новинари го потпиша договорот со кој селекторската функција ќе ја извршува до крајот на Квалификациите за ЕП 2008г. [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/TN_IMG_5937.jpg[/img] позитивна што ми дава надеж дека сите заедно ќе го поправиме рејтингот на македонскиот фудбал. За мене да се биде селектор како спортист е одговорност. Знам што значи да се тренира репрезентација на било која земја и затоа ми е чест да ја водам македонската репрезентација и се надевам дека ќе направиме позитивни резултати а сега какви ќе видиме. Видов добри работи од квалификациските средби за СП 2006. Македонија има барем 30 квалитетни играчи што е доволно да направиме добар тим. Не можам да ветам чуда, но ќе работам чесно онака како што ме учеле. Од играчите ќе барам да играат агресивно да покажат карактер. Да се почитуваат себе си за да ги почитуваат другите. Барем додека сум тука репрезентацијата ќе мисли прво на себе, а потоа на противникот, изјави на пресот Катанец. На прес конференцијата беа присутни и Претседателот на ФФМ , Хари Хаџи-Ристески и ген. секретар Лазар Митровски. [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/TN_IMG_5926.jpg[/img] - Задоволен сум од договорот за соработка со Катанец и очекувам во овие квалификации да го оствариме најдобриот пласман досега. За нас како федерација е најважно да обезбедиме услови за работа како да се бориме за првото место во групата , останатото е работа на фудбалерите и селекторот и сметам дека имаме квалитет според бројот на играчите кои стандардно играат во странство да забележиме добар настап во овој квалификациски циклус, изјави пред новинарите Хаџи-Ристески. На прес-конференцијата присуствуваше и амбасадорот на Р.Словенија во нашата земја, г-динот Шифтер.
wolf_pack Даме, многу е тупаво кога се меша спорт со некакви си пичлемски договори...Ако треба и 90% од штабот нека се Албанци ама да се заслужиле за таа работа.
a-pin-dim На прозивката без Пандев и И.Митревски [img]http://www.ffm.com.mk/images/media/73/s_IMG_4048.jpg[/img] Илчо Наумовски поради повреда го откажа настапот на првата контролка пред претстојните квалификациски дуели за ЕП 2008г. но на неговото место поради малкуте информации и краткото време селекторот Катанец одлучи да не повикува друг играч. Сметам дека се доволни овие 17 бидејќи на првата проверка е добро да го видиме потенцијалот барем на 15 играчи и доколку тие ја оправдаат довербата тогаш ќе бидам презадоволен изјави пред новинарите македонскиот селектор за кого не е важен разултатот во пријателските средби.- Добро е да губиме на вакви натпревари но да победуваме во квалификациите се пошегува Катанец и најави дека во однос на формацијата со 4 играчи во одбранбената линија ќе игра формација која е карактеристична за балканските репрезентации а тоа е со три халфа со што одговорноста на играчите ќе биде многу поконретна. На прес конференцијата Катанец потенцираше дека сеуште нема доволно информации и затоа најави дека официјалните подготовки за претстојните квалификации ќе започнат на први март кога ќе почне подетално да се запознава со македонскиот фудбал и со потенцијалните репрезентативци. На првата прозивка во х. Александар Палас недостасуваа само Пандев и Игор Митревски кои пристигнаа директно на првиот тренинг на Чаир. Утре македонската репрезентација ќе тренира на Градски веднаш по тренингот на Бугарската репрезентација која го резервира терминот во времето на одигрувањето на натпреварот. Гостите во Скопје ќе пристигнат утре а селекторот Стоичков во составот ги има сите ѕвезди на бугарскиот фудбал на чело со Бербатов, Петров, Божинов и останатите. Досега Македонија и Бугарија одиграа 4 средби на кои две победи славеа бугарите со еден нерешен резултат и еден пораз. Единствениот успех го забележавме на Градски кога беше совладана златната генерација на нашиот источен сосед на чело со актуелниот селектор Стоичков.
calzature >Storm Angel Shte vidish ti kakvi tashitsi shte iziadesh tup albanets
StormAngel Kaj go be tashak sarmasi?[:D]
PaBLo`
quote:
Originally posted by calzature
>Storm Angel Shte vidish ti kakvi tashitsi shte iziadesh tup albanets
ej aj ne tresi gluposti i ne postiraj bezvezi sliki tuka...Temata e za Makedonskata Fudbalska Reprezentacija zatoa ne tresi gluposti [}:)][}:)][}:)]
wolf_pack иди удави се бе calzature!!!
quote:
Originally posted by calzature
GO BULGARIA! [img]http://news.bbc.co.uk/media/images/40302000/jpg/_40302607_bulgariafan.jpg[/img]
Еден gang-bang на ваа да и напраиме, ама ќутете си, само за тие што пишат на овој под-форум се важи[:D] Регистрација кај мене, ако сака некој пробно прво[:D][:D]
ZOTE
quote:
Originally posted by calzature
>Storm Angel Shte vidish ti kakvi tashitsi shte iziadesh tup albanets
ZOTE За вас сме премногу јаки. Ние сме оган, ке ве изгориме како суво дрво во Скопје [img]http://www.komiti.com.mk/sliki/DSC00685.jpg[/img]
StormAngel
quote:
Originally posted by calzature
>Storm Angel Shte vidish ti kakvi tashitsi shte iziadesh tup albanets
Haresva6 da mi se fati6 za stap?
a-pin-dim calzature vo idnina nastojuvaj vakvi komentari da ne davas na pogresni topici, imas topic kup za uefa tamo mozes da pises za levski a ne tuka.
a-pin-dim За средбата со Бугарија повикани 18 играчи Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Сречко Катанец денеска во соработка со стручниот штаб го објави следниот список репрезентативци за пријателскиот натпревар со Бугарија кој ќе се одигра на Градскиот стадион во Скопје на 1.Март со почеток во 17ч. ГОЛМАНИ:Петар Милошевски (Енозис Неон,Кипар), Томе Пачовски (Работнички К.) ОДБРАНА: Игор Митрески (Беитар,Израел), Роберт Петров(Локомотив, Бугарија), Николче Новевски (Мајнц,Германија), Гоце Седлоски(Дијарбакир,Турција), Александар Васоски(Ајнтрахт,Германија), Владе Лазаревски (Гроцлин,Полска). СРЕДЕН РЕД: Васко Божиновски(Камен И.Хрватска), Игор Јанчевски(Хапоел Назарет,Израел), Величе Шумуликоски (Зенит,Русија), Влатко Гроздановски (Омонија,Кипар), Дарко Тасевски (Металург З.Украина), Горан Попов (Егалео,Грција). НАПАД:Горан мазнов(Дијарбакир,Турција), Горан Пандев(Лацио,Италија), Илчо Наумовски (Матерсбург,Австрија), Блаже Илиоски (Работнички К.) Собирот на репрезентативците е на 27.02 во 12ч. во х. Александар Палас.
Great_Macedonian 2-1 ke bide, Za makedonija!
a-pin-dim Македонија-Бугарија 0:1 Двоен пораз на македонските фудбалски репрезентации во денешните натпревари со соодветните бугарски национални тимови. Сречко Катанец имаше резултатски неуспешно деби на клупата на нашата сениорска селекција откако Бугарија ја совлада Македонија на градски во Скопје со 1:0. Во 5-тиот меѓусебен дуел втор пораз на Македонија од Бугарија и покрај определбата на Катанец да одигра офанзивно во средбата со пореномираниот противник. Формацијата 3-5-2 вечерва не го даде потребниот ефект. Македонија тешко создаваше шанси, а и кога ги имаше напаѓачите не погодија. Не соработуваа на потребното ниво линиите во тимот, Јанчевски и Шумуликовски не ја одиграа улогата во среднината како организатори, а на бочните позиции Лазаревски и Горан Попов. И додека Катанец ги бараше играчките решенија во ваквата поставеност, неговиот колега Христо Стоичков на градски настапи со најсилниот состав и со видлива желба за победа. Во таква ситуација бугарите ја имаа повеќе топката, комбинираа иако и тие немаа кој знае колку можности за гол. Единствениот беше постигнат во 38-та минута кога од далечина биеше фудбалерот на Атлетико Мадрид, Мартин Петров, а нашиот голман Милошевски можеше и подобро да интервенира. Македонија преку Пандев имаше шанса да возврати пред крајот на првото полувреме, а бугарите да зголемат преку Тодоров на стартот на второто, но во тој случај Милошевски добро одбрани. Потоа Баже Олиоски и Мазнов не реализираа од поволни ситуации и со оглед на прикажаното дотогаш, веќе беше јасно дека Македонија тешко ќе се спаси од пораз пред 10-илјадната публика на градскиот стадион. „Поразот во дебито не ме разочарува. Резултатот не беше во прв план, задоволен сум од прикажаното, немам магично стапче, но со оваа селекција ќе треба уште доста да се работи“, рече по пресот Катанец. Лош епилог на фудбалскиот двомеч меѓу Македонија и бугарија за нас најавија нашите млади репрезентативци во дуелот со соодветниот бугарски состав. Како и на градски идентични 1:0 за бугарите беше и во Маџари, во соочувањето на селекциите за играчи до 21-година. Бугарските надежи славеа над нашите на стадиониот Борис Трајковски попладнево со голот на Димо Атанасов во 77-та минута. Неговиот индивидуален потег го реши победникот и покрај тоа што во неквалитетниот натпревар без многу шанси, бугарите во никој случај не го заслужија триумфот. Македонските млади фудбалери преку контри и преку прекини беа повремено опасни во противничкиот шеснаесетник, што не беше доволно за да биде избегнат пораз во нивниот прв меч во календарската година.
DJ_SHEMA koj gledashe i kako igravme?
a-pin-dim
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
koj gledashe i kako igravme?
Jas gledav, igraa katastrofa. Novata taktika od selektorot ne bese dofat na toa, sredniot red go nemase nikade bukvalno nemase koj da ja izvadi topkata... i koga ke ja izvadime ja vadime od bocnite strani sto previse se isfrlaa popov i lazaravski koj poslem ne gi pokrivaa tija obrambeni pozicii.
rokom Bulgaria is the best!!!
wolf_pack Диме, имаш ли бројка од публиката на мечот со Бугарија? Иако пријателска беше, барем половина стадион да имало народ:)
ZOTE
quote:
Originally posted by wolf_pack
Диме, имаш ли бројка од публиката на мечот со Бугарија? Иако пријателска беше, барем половина стадион да имало народ:)
ZOTE Imashe okolu 10.000 iljadi gledachi na Gradskiot stadion vo Skopje. Ne e losho za eden prijaterlski natprevar.
wolf_pack Супер бројка е тоа, ме радува :) Очекувам барем полн капацитет со Англилја, Хрватска, Русија и Израел во наредните квалификации. Колку за почеток, ако играме добро зошто да не и на Естонија и Андора.
ZOTE Po nekoja moja logika so Andora bi trebalo da ima dosta gledachi zashto site ke sakaat da vidat dali nashive mestele ili stvarno veke nema slabi reprezentacii vo svetot. Aucajderi ili ne site mali drzavi si gledaat nekoja shansa ako mozat da iznenadat. Zatoa mislam deka bi trebalo da ima narod na gradskiot stadion vo Skopje, no da vidime. Natprevarot se igra vo noemvri shto ne bash toplo, no nie sme mala zemja i bi trebalo site Makedonci da znaat deka sekoj natprevar shto go igrame e mnogu vazen za nas.
a-pin-dim Катанец: За натпреварот со Бугарија имав одлична соработка со стручниот штаб Чувствувам потреба македонската фудбалска јавност да ја информирам дека се што подготвивме и реализиравме на пријателскиот натпревар со Бугарија беше реализирано во комплетна соработка со стручниот штаб. Со особено внимание беше подготвен здравствениот билтен од лекарскиот тим на чело со д-р Камиловски и во таква ситуација поради повреда веднаш од обврските го ослободивме Роберт Петров а правовремено бев информиран и за настанатата повреда кај капитенот Гоце Седлоски. Во договор со Камиловски одлучивме Седлоски да го заврши првиот дел или доколку лично почуствува дека неможе да продолжи тогаш да биде заменет и порано бидејќи е пријателски натпревар и имаме доволен број замени. Јас во оваа ситуација би му честитал на Седлоски што и покрај повредата капитенски стисна заби и даде максимум во првите 45 минути. Лично сметам дека атмосферата што ја затеков во националниот тим е одличнa и треба сите заедно да ја негуваме за да постигнеме што подобри резултати изјави денеска селекторот на македонската репрезентација Сречко Катанец.