Хуман чекор на Скопски 'Водовод'
Хуман чекор на Скопски 'Водовод'
OooOo Bravo za ova! ХУМАН ЧЕКОР НА СКОПСКИ "ВОДОВОД" Сметки за вода за слепи лица На корисниците со оштетен вид од овој месец ЈП "Водовод и канализација", покрај редовната сметка за вода, ќе почне да им доставува и дополнителна сметка на која потребните информации се испишани со Брајова азбука. Од "Водовод" велат дека ова е начин да се доближат до лицата со посебни потреби. "Се надеваме дека на овој начин ќе им помогнеме на нашите корисници кои имаат оштетен вид полесно да дојдат до потребните информации. Во иднина планираме и реновирање на наплатниот пункт каде ќе отвориме пристап и за лицата со посебни потреби и инвалидизираните лица и ќе им овозможиме тој да им биде попристапен", вели Миле Јанакиески, директор на ЈП "Водовод и канализација". Сметките со Брајова азбука кои можат да ги читаат и слепите лица,"Водовод" ги изготвил во соработка со Сојузот на слепи на Република Македонија. "Ова е прв пат на Балканот некоја институција да поведе сметка за овие луѓе. Овој хуман гест со радост беше прифатен од сите наши членови. Се надеваме дека примерот на ова јавно претпријатие ќе го следат и останатите институции, а на тој начин ќе ни овозможат полесно да се справиме со нашиот хендикеп", рече Мирослав Добревски, претседател на Сојузот на слепите на Република Македонија.
intel Bravo i od mene za ova: ДАЛИ ЈП “ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ СЕ ПОМАЛКУ ФУНКЦИОНИРА Денеска Градската организација на СДСМ, одржа орес конференција на која даде нови информации околу “работата“ на директорот на ЈП “Водовод и канализација“, Миле Јанакиески. “Дали г-динот Јанакиевски, кој тврдеше дека во неговото претпријатие има огромна превработеност и недостиг на финансиски средства, има вработено нови 20 лица и планира да вработи и нови 40“ запраша заменик портпаролот на СДСМ тања Томиќ на денешната прес конференција. “г. јанакиевски тоа го направил и покрај предупредувањето и укажувањето од градоначалникот. Ова покажува дека ВМРО ДПМНЕ започна со партиски вработувања пред избори. Дали г-динот Јанакиевски поради преголема зафатеност со изработување на актите, меѓу кои фамозниот член 25 од Правилата за работа, ред и дисциплина, не успеал да постави ниту еден метар канализациона или водоводна цевка во градот Скопје. Истиот господин кој минатиот викенд имаше колумна во која пишува за безнадежноста и сиромаштијата на граѓаните, донел одлука членовите на Управниот Одбор, инаку негови сопартијци, покрај 6 илјади месечен паушал да земаат по 4000 денари надомест од одржана седница. Веројатно затоа во тек на 2 месеци одржале 7 седници пред новогодишните празници. Бараме градоначалникот Трифун Костовски да ги замоли да не почнат да држат седници секој ден“ заврши Томиќ.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Bravo i od mene za ova: ДАЛИ ЈП “ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ СЕ ПОМАЛКУ ФУНКЦИОНИРА Денеска Градската организација на СДСМ, одржа орес конференција на која даде нови информации околу “работата“ на директорот на ЈП “Водовод и канализација“, Миле Јанакиески. “Дали г-динот Јанакиевски, кој тврдеше дека во неговото претпријатие има огромна превработеност и недостиг на финансиски средства, има вработено нови 20 лица и планира да вработи и нови 40“ запраша заменик портпаролот на СДСМ тања Томиќ на денешната прес конференција. “г. јанакиевски тоа го направил и покрај предупредувањето и укажувањето од градоначалникот. Ова покажува дека ВМРО ДПМНЕ започна со партиски вработувања пред избори. Дали г-динот Јанакиевски поради преголема зафатеност со изработување на актите, меѓу кои фамозниот член 25 од Правилата за работа, ред и дисциплина, не успеал да постави ниту еден метар канализациона или водоводна цевка во градот Скопје. Истиот господин кој минатиот викенд имаше колумна во која пишува за безнадежноста и сиромаштијата на граѓаните, донел одлука членовите на Управниот Одбор, инаку негови сопартијци, покрај 6 илјади месечен паушал да земаат по 4000 денари надомест од одржана седница. Веројатно затоа во тек на 2 месеци одржале 7 седници пред новогодишните празници. Бараме градоначалникот Трифун Костовски да ги замоли да не почнат да држат седници секој ден“ заврши Томиќ.
Uspesen Menadzher mozhe da si dozvoli i pogolemi plati za vrabotenite, za da gi motivira [:D] Sto da praet choekot, si raboti uspeshno, naplatil pojke od shto trebale pa mora i da si se nagradat. Bravo za g. Janakievski. A tie od SDSM, imaat li nekoj Makedonec na rakovodno mesto vo partijata ili site se srbomani i vlasi?
intel A za partiskite vrabotuvanja, bravo ili epten bravo:))))
fio Најдоа кои да зборат за партиски вработувања :-) СДС има пуштено корења у секој сегмент на администрацијата преку свои партиски луѓе, а вие замарате за некои 20, па и 100 вработени да се. Има 360.000 невработени, зошто да не се намали таа бројка?
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon A tie od SDSM, imaat li nekoj Makedonec na rakovodno mesto vo partijata ili site se srbomani i vlasi?
Ne be nemame nitu od ednite nitu od drugite, barame od vas bugarofili oti gi imate premnogu A Janakievski nema problem ako vraboti nekogo, ama zasto se ligavese pred drugite velejki deka im ogromna prevrabotenost i nedostik na finansiski sredstva?
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Sto da praet choekot, si raboti uspeshno... Bravo za g. Janakievski. A tie od SDSM, imaat li...
Makedon... Barem 30 pati na forumov imash recheno deka si sekogash za opozicijata, bez ogled od koja partija se!:) Znaesh li koj e opozicija vo Skopje i vo skopski 'Vodovod'?:))) Abe ti beter od mene si bil!:) Jas barem jasno i eksplicitno si priznavam deka sum za DPMNE, a ti ni se vodish, ni se terash?:) edit: Abe edna stranica ne mozhe da izdrzhi topikot, a da ne go rasipete... Ovde se zboruva za skopski 'Vodovod' i site drugi postovi gi izbrishav!
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Sto da praet choekot, si raboti uspeshno... Bravo za g. Janakievski. A tie od SDSM, imaat li...
Makedon... Barem 30 pati na forumov imash recheno deka si sekogash za opozicijata, bez ogled od koja partija se!:) Znaesh li koj e opozicija vo Skopje i vo skopski 'Vodovod'?:))) Abe ti beter od mene si bil!:) Jas barem jasno i eksplicitno si priznavam deka sum za DPMNE, a ti ni se vodish, ni se terash?:) edit: Abe edna stranica ne mozhe da izdrzhi topikot, a da ne go rasipete... Ovde se zboruva za skopski 'Vodovod' i site drugi postovi gi izbrishav!
Uste ne su odlucil al za DPMNE ka su al za TMRO. Ko ka se odluca, ka ti pisa[;)] A ti scho se kries deka si od SDSM[:I]
intel
quote:
Originally posted by fio
Најдоа кои да зборат за партиски вработувања :-) СДС има пуштено корења у секој сегмент на администрацијата преку свои партиски луѓе, а вие замарате за некои 20, па и 100 вработени да се. Има 360.000 невработени, зошто да не се намали таа бројка?
Ti pa najde da zborish za SDS, sto bi rekol Lav -posipuvanje so pepel.
lav
quote:
Originally posted by intel
Bravo i od mene za ova: ДАЛИ ЈП “ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ СЕ ПОМАЛКУ ФУНКЦИОНИРА Денеска Градската организација на СДСМ, одржа орес конференција на која даде нови информации околу “работата“ на директорот на ЈП “Водовод и канализација“, Миле Јанакиески. “Дали г-динот Јанакиевски, кој тврдеше дека во неговото претпријатие има огромна превработеност и недостиг на финансиски средства, има вработено нови 20 лица и планира да вработи и нови 40“ запраша заменик портпаролот на СДСМ тања Томиќ на денешната прес конференција. “г. јанакиевски тоа го направил и покрај предупредувањето и укажувањето од градоначалникот. Ова покажува дека ВМРО ДПМНЕ започна со партиски вработувања пред избори. Дали г-динот Јанакиевски поради преголема зафатеност со изработување на актите, меѓу кои фамозниот член 25 од Правилата за работа, ред и дисциплина, не успеал да постави ниту еден метар канализациона или водоводна цевка во градот Скопје. Истиот господин кој минатиот викенд имаше колумна во која пишува за безнадежноста и сиромаштијата на граѓаните, донел одлука членовите на Управниот Одбор, инаку негови сопартијци, покрај 6 илјади месечен паушал да земаат по 4000 денари надомест од одржана седница. Веројатно затоа во тек на 2 месеци одржале 7 седници пред новогодишните празници. Бараме градоначалникот Трифун Костовски да ги замоли да не почнат да држат седници секој ден“ заврши Томиќ.
Подцртаново само укажува дека тоа е еден секидневен но забележан од повеќемин грабеж.... пс А тек колку и каде ли се не ги има сеуште ....такви??? Велат дека во Телеком сите владини преставници своевремено биле „снабдени„ со СКАПИ ЏИПОВИ секако со платени секакви трошоци околу џипот ...дури и за приватна секодневна употреба. Кога одат скоро секој викенд ...таму одкаде некојпат и дошле во Скопје за да студираат.
OooOo ПО ОБВИНУВАЊАТА НА СДСМ Директорот на "Водовод" ќе го тужи СДСМ Синдикатот на "Водовод и канализација" ги демантира обвинувањата од владејачката СДСМ. За тврдењето дека вработил 20 лица, а планира да прими уште 40, директорот на ЈП "Водовод и канализација" Миле Јанакиески најави дека ќе поднесе приватна тужба против заменик-портпаролката на СДСМ и советничка во Град Скопје, Тања Томиќ. - Директорот ќе ја тужи Тања Томиќ за сериозна штета на неговата личност и углед. Таа на последната прес-конференција на СДСМ изнесе повеќе груби невистини и во иднина нема да одговараме на лагите изнесени од политичките партии, бидејќи се дел од валканата предизборна кампања. Нема да дозволиме 1.100 семејства вработени во "Водовод" да бидат цел на гола борба за политичка власт. Претпријатието нема да дозволи менаџерскиот тим и вработените да бидат заложници на нечии политички амбиции и теснопартиски интереси - соопштуваат од ЈП "Водовод и канализација". Од Синдикатот на "Водовод" реагираат на "лагите на советничката Тања Томиќ" и тврдат дека во претпријатието нема партиски вработувања. - Во периодот откако Миле Јанакиески е директор во "Водовод" нема партиски вработувања. Од СДСМ изнесоа невистина и за Правилникот за работен ред и дисциплина, а овој акт е донесен од Управниот одбор на "Водовод" и произлегува од Законот за работните односи. Вакви правилници имаат донесено сите современи компании - се вели во демантот. Од Синдикатот реагираат и на тврдењето дека "Водовод" не е поставил ниту метар водоводна и канализациска цевка и дека членовите на Управниот одбор имаат зголемен паушал. Тие ги негираат овие обвинувања од СДСМ и велат дека редовно прават реконструкција на мрежата и на дефектите, а тврдат и дека по сугестија на градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, директорот Јанакиески им го намалил месечниот паушал на членовите на Управниот одбор. На крајот од демантот, од Синдикатот на "Водовод и канализација" бараат "СДСМ да престане со напади врз вработените на ова претпријатие и да не ги користи работниците како заложници на партиски битки".
трендафил СДСМ само ги замаглува своите кражби. Додека изнесуваат дека некој дрпнал илјади, тие дроаат милиони. Можеби и милијарди ако се покаже дека е вистина тоа што беше објавено во „Фокус“. Не велам дека и во другите партии нема корумпирани и криминалци, но сите тие се аматери во однос на 61 година искусните државотворци.