За кого треба да се гласа?
За кого треба да се гласа?
intel
quote:
Originally posted by wolf_pack
a be na mene mi e seedno koj ke gi unazadi, problemot e shto ima luge koi gi poddrzhuvat preterano[;)]
Вака и баба ми знае. Еве јас те подржувам во размислувањето.Не чини СДСМ, не чини НП, за останатата ситна боранија да не правиме муабет.Ај сега кажи ми кој? КОЈ чини и за кого да гласаме. Само те молам немој со она “не гласам за никого“
PaBLo` Glasam za BDI ili DUI rabotat za lugjeto be nema shto ete naprimer tuka Gostivar kaj nas gradonacalnikot e od DUI gradot za 9 meseci sho e on na vlast se smenil za 50% Glas for DUI :)
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
I sto stana so "NASEKADE vo USA bla bla bla", eve ti dadov link deka ne e taka, dali e mozno vo stabot da nemate ni eden vojnik koj znae angliski AAAA?
Сам сум во „штабот„...... ако сакаш дојди да ми бидеш лична преведувач-ка. шифра Плаќам во ТВРДА валута веднаш и на лице место , само ако имате сукњичка , разбира се..нели?
Goran-Skopje ВМРО-ДПМНЕ ги потврди контактите со ДУИ 12.02.2006 Во предизборието се е можно. Големите партии тактизираат со кого ќе коалицираат. Во моментов ништо не е исклучено. Средби со емисари на ДУИ, како бизнисменот Веби Велија, имало, потврдија за А1 од ВМРО-ДПМНЕ. Од кабинетот на Груевски тврдат: „Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ не бил само Веби Велија за да разговара со Груевски околу евентуална коалиција со ДУИ, но до сега сите обиди за ова биле неуспешни. Во овој момент ДПА е традиционалниот партнер на ВМРО-ДПМНЕ“. СДСМ не сака да коментира дали ДПА на Џафери имала средба со лидерот Бучковски на тема коалицирање. Социјалдемократите за А1 изјавија: „СДСМ нема потреба ништо да коментира, остануваме на нашата изборна коалиција. Ние немаме проблеми ниту со ДУИ, ниту со било кој член од коалицијата“. Ajdeeee, airlija neka e Nacionalist i Trendafil.[;)] p.s. NacionaLJist i TrendafiLJ.[:)], abe kje rechete "kako ne go poslushav me Goran-Skopje deka kje ima smeenje"[;)]
gcukarski Alo dechki, kako prvo nikoj od vas nema da dobie nisto koj i da pobedi. SDSM ne gi biva, i ja upropastija drzavata, ama barem tie se pomaloto zlo. Ako pobedat VMRO-DPMNE, zal mi pagja za Makedonija. Barem so SDSM ima nekoja sansa, a so VMRO-DPMNE-otidovme vo dupkata, koga gi gledam na TV, pravo menam kanal. Nisto licno do tebe "lav", ama ne mozam da svatam kako nekoj moze da gi simpatizira VMRO.
wolf_pack
quote:
Originally posted by tomislav1978
http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html
quote:
Religions: Definition Field Listing Macedonian Orthodox 32.4%, other Christian 0.2%, Muslim 16.9%, other and unspecified 50.5% (2002 census)
YES![:D][:D]
toni_a
quote:
Originally posted by gcukarski
Alo dechki, kako prvo nikoj od vas nema da dobie nisto koj i da pobedi. SDSM ne gi biva, i ja upropastija drzavata, ama barem tie se pomaloto zlo. Ako pobedat VMRO-DPMNE, zal mi pagja za Makedonija. Barem so SDSM ima nekoja sansa, a so VMRO-DPMNE-otidovme vo dupkata, koga gi gledam na TV, pravo menam kanal. Nisto licno do tebe "lav", ama ne mozam da svatam kako nekoj moze da gi simpatizira VMRO.
spored pishuvanoto,mozham da zaklucham deka za SDS* ke glasash? ili se lazham??? a kako mozhesh da nagraduvash partija so tvoj glas ,koja vodi vakva politika i nosi vakvi neuspesi ,nevideni dosega?? * ps - "M"-to go izbrishav za ater na Dejan!!!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by wolf_pack
a be na mene mi e seedno koj ke gi unazadi, problemot e shto ima luge koi gi poddrzhuvat preterano[;)]
Вака и баба ми знае. Еве јас те подржувам во размислувањето.Не чини СДСМ, не чини НП, за останатата ситна боранија да не правиме муабет.Ај сега кажи ми кој? КОЈ чини и за кого да гласаме. Само те молам немој со она “не гласам за никого“
Јас ќе ти помогнам во твојата ногу широка лепеза од дилеми прикажани овде , за која партија да не гласаш. Не гласај за актуелниве владетели...оти се покажаа дека се ШУПЕЛКИ за водење на држава. Со скратениот список ете имаш време до Септември да осознаеш каде си...мислам на заокруженото на гласачкото ливче.
tomislav1978 Lav, a za kogo da glasame? Za Amdi Bajram?
NACIONALIST БОРБА ЗА ТУТУНАРИТЕ СДСМ предлага Владата да даде премија за тутунот СДСМ бара од Владата да најде законски решенија за исплата на премии по килограм тутун за тутунопроизводителите за реколтата за 2005 година, соопшти завчера на прес-конференција пратеникот од оваа партија, Драган Ѓеорѓиев. - Партијата се залага и за донесување нов закон за тутунот, во кој ќе бидат предвидени и обезбедени финансиски средства за помагање на тутунопроизводителите, ќе се реши производството на тутун како стратегиска гранка - рече Ѓеорѓиев. Запрашан за тоа колкава треба да биде премијата, Ѓеориѓев изјави дека се очекува Владата утре или најдоцна задутре да излезе со точен износ. Тој ги повика тутунопроизводителите да почнат со продажба на тутунот, но и Државниот инспекторат при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство да обезбеди претставници на здруженијата на тутунопроизводителите, со цел да се добие реална проценка на квалитетот на тутунот, заради постигнување повисока просечна откупна цена и исполнување на обврските на откупните претпријатија за исплата на тутунот во рок од седум дена по предавањето. Единствена корист од протестите, а на штета на граѓаните и на грбот и маката на тутунопроизводителите, според Ѓеорѓиев, сакаат да извлечат опозициските партии и новоформираните партии, наводно за земјоделците, пред престојните избори.
tomislav1978 Znaci ako ne im dademe pari sme protiv nasiot narod, ako im davame togas borba za glasovi
Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
[quote]КОЈ чини и за кого да гласаме. Само те молам немој со она “не гласам за никого“
Не гласај за актуелниве владетели.
Прашањето од intel не е за кого да не се гласа, туку за кого да се гласа!:) Освен tomislav (СДСМ), intel (НП) и јас (ДПМНЕ), има ли овде друг маж што гласно и јасно ќе каже ЗА КОГО ДА СЕ ГЛАСА?:)
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Само те молам немој со она “не гласам за никого“
Zashto nemoj so toa 'ne glasam za nikogo'? Jas sakam cel narod da apstinira i da ne izleze na glasanje. Samo vo tehnichka vlada veruvam i vo nishto drugo! Site partii pokazhaa i dokazhaa deka se sviranje klincu!
Rogi VMRO-DPMNE. Gruevski go biduva. I za diplomatija a uste poveke za ekonomija.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Zashto nemoj so toa 'ne glasam za nikogo'?
Затоа што сосема друга е поентата во овој случај!:) Тие на кој што intel им ја упати таа порака, не е точно дека за никого не сакаат да гласаат!:) Само прпа им е да кажат ’гласно’ за кого се!:) Еве и Rogi испадна ’муж’!:)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Zashto nemoj so toa 'ne glasam za nikogo'?
Затоа што сосема друга е поентата во овој случај!:)
OK, neznaev za shto stanuva zbor, ali jas i pokraj toa ostanuvam na toa deka samo na tehnichka vlada veruvam i na nikogo drug! ;)
Strelec Jas ni na tehnichka vlada ne veruvam!:) Pardon... na DPMNE im veruvam!:)
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
[quote]КОЈ чини и за кого да гласаме. Само те молам немој со она “не гласам за никого“
Не гласај за актуелниве владетели.
Прашањето од intel не е за кого да не се гласа, туку за кого да се гласа!:) Освен tomislav (СДСМ), intel (НП) и јас (ДПМНЕ), има ли овде друг маж што гласно и јасно ќе каже ЗА КОГО ДА СЕ ГЛАСА?:)
Jas ke glasam za TMRO na Sehtanski
VeGaS SDSM breej! [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
SDSM breej! [;)]
Abe ne zezaj srcence moe [;)] Ke ne dotepa SDSM ako ostane na vlast. I sam Bucko rece otvoreno na TV: DRZAVATA NI E VO HAOS, a koj go pravi haosot ako ne Vlasta?
tomislav1978
quote:
Originally posted by VeGaS
SDSM breej! [;)]
Too batka [8D]
NACIONALIST abe luge, zarem uste treba da se zboruva za ova, pa pobednikot ni e poznat na site, nemoj poveke da se zalazuvate so nekojsi SDS, ili NP, tie se umreni dusi, GRUEVSKI E IDNIOT PREMIER
VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
SDSM breej! [;)]
Abe ne zezaj srcence moe [;)] Ke ne dotepa SDSM ako ostane na vlast. I sam Bucko rece otvoreno na TV: DRZAVATA NI E VO HAOS, a koj go pravi haosot ako ne Vlasta?
Gruevski na Makedonskata Konvencija pred dve/tri godini reche: Nemoj ni da ste probale vie iselenicite da sobirate pari za Makedonija, ne ja spasuva ni budgetot na Amerika, ovoj pred mene (se misli na LjuBco[;)]) ja unazadi za 15 god.
Makedon
quote:
Originally posted by NACIONALIST
abe luge, zarem uste treba da se zboruva za ova, pa pobednikot ni e poznat na site, nemoj poveke da se zalazuvate so nekojsi SDS, ili NP, tie se umreni dusi, GRUEVSKI E IDNIOT PREMIER
vo pravo si, Gruevski e premirot ni sleden. Duri i USA go prizna, go vikna svat Bush na molitven pojadok in the White House [:D]
NACIONALIST cela makedonija e blokirana od protesti, i uste nevie jasno za kogo treba da se glasa?
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
SDSM breej! [;)]
Abe ne zezaj srcence moe [;)] Ke ne dotepa SDSM ako ostane na vlast. I sam Bucko rece otvoreno na TV: DRZAVATA NI E VO HAOS, a koj go pravi haosot ako ne Vlasta?
Gruevski na Makedonskata Konvencija pred dve/tri godini reche: Nemoj ni da ste probale vie iselenicite da sobirate pari za Makedonija, ne ja spasuva ni budgetot na Amerika, ovoj pred mene (se misli na LjuBco[;)]) ja unazadi za 15 god.
A koga izmisluvas, poubavo li lizes? [;)]
Makedon
quote:
Originally posted by NACIONALIST
cela makedonija e blokirana od protesti, i uste nevie jasno za kogo treba da se glasa?
Haos, haos stvori vladata..... VMRO do 2002 g. go plakase tutunot po 150 den/kg, a SDSM im plaka po 80 den/kg, 4 godini podocna ! Se razvivame li nie ili se unazaduvame?[}:)]
VeGaS Nie site ve sakame, kje vi dademe i na vas po nekoj resor, po nekoja fotelja, ajde de, vozvratete ljubav![:X] [;)] [:D]
NACIONALIST
quote:
Originally posted by VeGaS
Nie site ve sakame, kje vi dademe i na vas po nekoj resor, po nekoja fotelja, ajde de, vozvratete ljubav![:X] [;)] [:D]
ke vozvratime ljubov, vo IDRIZOVO, ke ima mnogu patnici za tamu na celo so vasiot sizofrenicki lider BUCKO.
Makedon
quote:
Originally posted by VeGaS
Nie site ve sakame, kje vi dademe i na vas po nekoj resor, po nekoja fotelja, ajde de, vozvratete ljubav![:X] [;)] [:D]
Jas od Vas SDSMOvicive samo tebe i Jakovche bi ve primil so mene vo koalicija [;)] A za ljubov, veke vozvrativ [:X]
sasha support VeGaS..:)))
tmoro Jas veke se odluciv za kogo da ne glasam site sto se na vlast sega + Lp+NP na bivsiot premier apas,ne za balistickite partii,ke vidam dali vo DPMNE ima Ramkovisti ako ima i tie ke odat vo kanta za gjubre.Sigurno ke izlezam na glasanje za da mu ja oteznam rabotata na polnacite na kutii. Pred cetiri godini prognozirav pobeda na ovie sto se sega na vlast so 64pratenici i za malku ne pogodiv,pobedija ne zatoa sto imaa toku dobra programa kolku sto bea losi prethodnite. Sega mislam deka Dpmne ke osvoit najmnogu duri 20-25% poveke pratenici megjutoa mozebi i toa nema da bidit dovolno za formiranje vlada zosto uste sega se spremat nova voz vlada na celo so Buckovata segasna koalicija i NP-ljubco + Djaferi i edna dve drugi sitni partii za nov haos. Mislam deka najdobro e Generalite i policijata da izvrsat drzaven udar i da napravat red so operacija metla .
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST ke vozvratime ljubov, vo IDRIZOVO, ke ima mnogu patnici za tamu na celo so vasiot sizofrenicki lider BUCKO.
Taka e naci, i ti znaes deka mestoto na DPMNE e u Idrizovo. A Bucko ima da si sedi na premierskata fotelja, ic ne se sekiraj za nego.
Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Mislam deka najdobro e Generalite i policijata da izvrsat drzaven udar i da napravat red so operacija metla .
I tie tamu se pod kapata na 'ednite' ili 'drugite'!:(
tomislav1978
quote:
Originally posted by tmoro Mislam deka najdobro e Generalite i policijata da izvrsat drzaven udar i da napravat red so operacija metla .
Ova trebase 2001
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by tmoro Mislam deka najdobro e Generalite i policijata da izvrsat drzaven udar i da napravat red so operacija metla .
Ova trebase 2001
Da, sega nieden od SDSM nemase da bide sloboden[:D]
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Taka e naci, i ti znaes deka mestoto na DPMNE e u Idrizovo. A Bucko ima da si sedi na premierskata fotelja, ic ne se sekiraj za nego.
toj ke sedi na fotelja, a tebe vo skut ke te drzi, oti takvi kako tebe ovci se baraat za strizenje
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978 Ova trebase 2001
Da, sega nieden od SDSM nemase da bide sloboden[:D]
Greska -> dosea tie od dpmne so bea reziseri na vojnata ke bea na "drugo mesto"
tmoro
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Mislam deka najdobro e Generalite i policijata da izvrsat drzaven udar i da napravat red so operacija metla .
I tie tamu se pod kapata na 'ednite' ili 'drugite'!:(
Ne site , koga ke se napraveja cistki drugite se vrtat,kako i mnogu sto ja menuvaat partijata.Barem ke imase nekakov red.
трендафил
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST ke vozvratime ljubov, vo IDRIZOVO, ke ima mnogu patnici za tamu na celo so vasiot sizofrenicki lider BUCKO.
Taka e naci, i ti znaes deka mestoto na DPMNE e u Idrizovo. A Bucko ima da si sedi na premierskata fotelja, ic ne se sekiraj za nego.
Баш ме радува што не го спомна Голи Оток во татковината на Тито, туку место во Македонија. Иако мислам дека требаше да ја спомнеш Шутка, кај што може да се држат без судска одлука. Иначе и македонските судови веќе се подобруваат, па е многу потешко некој да отиде во Идризово со политичка одлука. Доколку не е Ал Масри (по налог на ЦИА) или доколку Бучковски не решил да стане втор Јосип Броз-Тито, разбира се.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Znaci ako ne im dademe pari sme protiv nasiot narod, ako im davame togas borba za glasovi
Основна дејност на секоја партија е да: 1.Насекаде да ја промовира својата програма односно нејзинин делови..од комуњарите викани и МАРКЕТИНГ...секако кажан во неразбирлива за мене конотација. 2.Секоја УТКА на Власта и која владее како ТУ-ТУ-рутка да ја критикува и со дозволени со закон средства , да се обиде да ја замени. 3.и.т.н.
Ceki Koga se izborite, ako se vo juli kako zborvat, i da sum togas dolu, ke odam da glasam, najverovatno za dpmne i Gruevski. Bi glasal za nekoja pomala i uste podesno orientirana partija, no dzabe, poso takvi nemat realna moznost da dojdat vo vlast, i taka samo sdsm ke pridobiva, i to bi bila steta za tie izgubeni nekoj procenti, sto bi mozele da znacat i koalicija. A realno ne ocekuvam nisto, samo da ne pobedi sdsm, drugo ke vidime. Znam, deka ke mora da se koalicionira so najgolemata siptarska partija so ke pobedi( znaci dui najverovatno), zato i od narednite 4 godini ne ocekuvam NISTO, osven podelba na Makedonija, sto stanuva kako se odvivaat rabotite se porealno.
lav
quote:
Originally posted by Ceki
Koga se izborite, ako se vo juli kako zborvat, i da sum togas dolu, ke odam da glasam, najverovatno za dpmne i Gruevski. Bi glasal za nekoja pomala i uste podesno orientirana partija, no dzabe, poso takvi nemat realna moznost da dojdat vo vlast, i taka samo sdsm ke pridobiva, i to bi bila steta za tie izgubeni nekoj procenti, sto bi mozele da znacat i koalicija. A realno ne ocekuvam nisto, samo da ne pobedi sdsm, drugo ke vidime. Znam, deka ke mora da se koalicionira so najgolemata siptarska partija so ke pobedi( znaci dui najverovatno), zato i od narednite 4 godini ne ocekuvam NISTO, osven podelba na Makedonija, sto stanuva kako se odvivaat rabotite se porealno.
Има и друго решение ако мора да се коалицира со качаците...например оставка на победникот и повторно тој да направи Техничка или некојпат викана Експертска Влада. Е сега проблем е кој и што подразбира под поимот ЕКСПЕРТ ?. За да може да ги одбере правите...а не само ШУПЕЛКИ со малоречанска дипљома. Односно неговото порфолио или „рендген„ слика ма се што направил во животот...и арно и лошо.
Ceki Takvo nesto vo opsto ne ocekuvaj, i sdsm se falese so teroristi ne pravime vlada, ama ete. Na site im e poarno da zemat pari, i taka na starite godini ke si odat nekade grcija vo nekoja vikendicka ili bugarija kraj crno more. So gi boli k**** za narodot. A gledav i ljupco se falese, samo so dpa ke koalicionirame, ebate dpa i dzaferi ...
lav
quote:
Originally posted by Ceki
Takvo nesto vo opsto ne ocekuvaj, i sdsm se falese so teroristi ne pravime vlada, ama ete. Na site im e poarno da zemat pari, i taka na starite godini ke si odat nekade grcija vo nekoja vikendicka ili bugarija kraj crno more. So gi boli k**** za narodot. A gledav i ljupco se falese, samo so dpa ke koalicionirame, ebate dpa i dzaferi ...
Можеби.....и да си во право за сето кажано !!!?
Goran-Skopje Ajde ajde, LJav kje bidesh..poooleka, nazad vi e zimata.[:p]
f9 Za kogo i da se glasa na ovie izbori pobednik ke bide DUI.Taa partija ke ima najgolem broj na glasovi.Toa ke znachi mozhebi i prv premier Albanec da ja sostavuva vladata.Vo koalicijata ke mora ako ne od drugo tuku od moralna tochka da vlezat SDSM i LDP.Makedonskoto tkivo e celosno razdeleno i partiite i bez iskluchok site lakomi lideri treba da ja snosat sopstvenata i kolektivnata politichka odgovornost za nedemokratskiot karakter na site partii i nasokata kon koja ja vodat Makedonija i za ekonomskata i politichkata polozhba na Makedonskiot narod vo sopstvenata drzhava. Nitu eden politichar nema nikakva moralno-politichka chesnost i posle ovie crni izbori da se nadevame deka Makedonskata inteligencija ke sobere sili i ke ja zbrishe ovaa garnitura na politichari.Na predhodnite izbori dobro staviv do znaenje deka na Makedonija ne i trebaat politichki virtuozi na lagata,tuku svetski priznati avtoriteti koj nema da bidat driblani od tretoklasni stranski ili domashni gnjavatori.Makedonija ima takvi,no site se nadvor od Makedonija.Koj bil pameten magla fatil.Makeddonija treba da svati deka tie se i izlezot i napredokot.
трендафил ДУИ прети со бојкот на изборите доколку не се усвои законот со кој борците на УЧК би се изедначиле со бранителите во татковинската војна. Дали по бојкотот на референдумот ова ќе биде прв случај (дел од) власта да ги бојкотира и изборите. Иако проблемот не е мал и за останатите партии од власта. Без ДУИ СДСМ и ЛДП немаат ниту теоретски шанси да останат на власт. Затоа ќе биде интересно да видиме дали на претстојната средба на лидерите (каде и трчкаралото по „поголемиот“ брат, Пенов, се нарекува лидер) на поранешните комунисти ќе им биде поважна државата или власта. Бидејќи за актуелната власт е лесно да бидеш пророк, затоа што е сигурно дека ќе ја направи полошата опција, прогнозирам дека борците од УЧК ќе добијат привилегии за киднапирањата, етничките чистења, тортурите, убиствата... Ќе се најде модус тоа на гласачите на СДСМ и на тие што не гледаат што се прави туку што ќе им се каже да им изгледа дека не е така. Бидејќи не гледам причина доколку некој прифатил Али Ахнети да влезе во власта со сите привилегии што тоа го носи и упорно гласа за тие што го воздигнаа до тоа ниво со коалицирањето со терористи, не гледам зошто би му пречело ако некоја трошка добијат и неговите потчинети. Иако јас лично се срамам од постапките на таквите мои сонародници, без разлика дали ги пречекале Бугарите или Светозар Вукмановиќ-Темпо во II светска војна или УЧКите на крајот од татковинската, но сепак ми се земјаци и се трудам да им дојде умот, а не да ги снема, како што на пример титоистите правеле во времето на комунистичката диктатура со неистомислениците. Сепак не нема многу за да уништуваме физички или духовно луѓе како Кочо Рацин, Кузман Јосифовски-Питу, Ченто, Павел Шатев, Венко Марковски и други. Но јас лично не можам да гласам за луѓе кои не се срамат и не се оградуваат од тие што го направиле тоа. Очигледно е дека на мнозинството вакви работи не им пречат. Како што мнозинството и очигледно е за продавање на ЕСМ, па не учествува на протестите.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
ДУИ прети со бојкот на изборите доколку не се усвои законот со кој борците на УЧК би се изедначиле со бранителите во татковинската војна. Дали по бојкотот на референдумот ова ќе биде прв случај (дел од) власта да ги бојкотира и изборите. Иако проблемот не е мал и за останатите партии од власта. Без ДУИ СДСМ и ЛДП немаат ниту теоретски шанси да останат на власт. Затоа ќе биде интересно да видиме дали на претстојната средба на лидерите (каде и трчкаралото по „поголемиот“ брат, Пенов, се нарекува лидер) на поранешните комунисти ќе им биде поважна државата или власта. Бидејќи за актуелната власт е лесно да бидеш пророк, затоа што е сигурно дека ќе ја направи полошата опција, прогнозирам дека борците од УЧК ќе добијат привилегии за киднапирањата, етничките чистења, тортурите, убиствата... Ќе се најде модус тоа на гласачите на СДСМ и на тие што не гледаат што се прави туку што ќе им се каже да им изгледа дека не е така. Бидејќи не гледам причина доколку некој прифатил Али Ахнети да влезе во власта со сите привилегии што тоа го носи и упорно гласа за тие што го воздигнаа до тоа ниво со коалицирањето со терористи, не гледам зошто би му пречело ако некоја трошка добијат и неговите потчинети. Иако јас лично се срамам од постапките на таквите мои сонародници, без разлика дали ги пречекале Бугарите или Светозар Вукмановиќ-Темпо во II светска војна или УЧКите на крајот од татковинската, но сепак ми се земјаци и се трудам да им дојде умот, а не да ги снема, како што на пример титоистите правеле во времето на комунистичката диктатура со неистомислениците. Сепак не нема многу за да уништуваме физички или духовно луѓе како Кочо Рацин, Кузман Јосифовски-Питу, Ченто, Павел Шатев, Венко Марковски и други. Но јас лично не можам да гласам за луѓе кои не се срамат и не се оградуваат од тие што го направиле тоа. Очигледно е дека на мнозинството вакви работи не им пречат. Како што мнозинството и очигледно е за продавање на ЕСМ, па не учествува на протестите.
Сите овци си имаат ист генетски код...та не ме чуди и да се случи ова напишаново!!!.
Goran-Skopje off: Nacionalist, daj be napishi neshto ovde za informacijata sho ja ostaviv, sakam da te chitnam, aman, a ne samo otvarash topici ovde za ova ona i so interpunkcija mi baratash.[;)]
wolf_pack
quote:
За кого треба да се гласа?
За ДУИ бре :D Скоро све исполнија што претходно ветуваа!
SirAndReW Ovoa temava "Za kogo treba da se glasa?" ke natera nekoi politicari da sednat na forumot :)) Eve jas ke vi kazam za kogo da glasate.. glasajte za Makedonija, bez razlika sto makedonskite albanci pak ke pobedat. ;)
lav
quote:
Originally posted by SirAndReW
Ovoa temava "Za kogo treba da se glasa?" ke natera nekoi politicari da sednat na forumot :)) Eve jas ke vi kazam za kogo da glasate.. glasajte za Makedonija, bez razlika sto makedonskite albanci pak ke pobedat. ;)
Чудни сме ...како земја и народ ...каде веднаш после Избори , и тоа секојпат нели ....има ...повеќе од (само) еден победник. пс Темава би била податлива ако гласела: За кого да НЕ се гласа...нели?
трендафил Во моментов уште сум при крај на првата фаза, составување на црна листа, односно за кого нема да гласам. Веќе си составувам и листа на партии за кои јас мислам дека се добри, но така не мислат другите гласачи, па немаат шанса да го поминат цензусот и да освојат барем едно пратеничко место. Практично ми останува уште да се објават листите на кандидати, па да видам кои кандидати ќе се најдат на листата. Сто ова доколку не се промени изборниот модел, затоа што пропорционалниот не дава можност една партија да ја добие власта, со тоа и одговорноста. Пропорционалниот, во нашиве околности, принудува на коалиции. Ако се вратам на настаните во 2001 година, сојузите и партијата што се на на власт барем не пукаа едни во други, па лесно можеше да се прогласи дека има два победника. Но што ќе стане ако кај албанофоните Македонци победи ДУИ, а кај неалбанците партии што се бореа со нив. На пример двете ВМРОа, другите партии што произлегоа од нив, ПЦЕР на Амди Бајрам и други што имаат загинато или се ранети од оружјето на УЧК. Истото важи и обратно.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Во моментов уште сум при крај на првата фаза, составување на црна листа, односно за кого нема да гласам. Веќе си составувам и листа на партии за кои јас мислам дека се добри, но така не мислат другите гласачи, па немаат шанса да го поминат цензусот и да освојат барем едно пратеничко место. Практично ми останува уште да се објават листите на кандидати, па да видам кои кандидати ќе се најдат на листата. Сто ова доколку не се промени изборниот модел, затоа што пропорционалниот не дава можност една партија да ја добие власта, со тоа и одговорноста. Пропорционалниот, во нашиве околности, принудува на коалиции. Ако се вратам на настаните во 2001 година, сојузите и партијата што се на на власт барем не пукаа едни во други, па лесно можеше да се прогласи дека има два победника. Но што ќе стане ако кај албанофоните Македонци победи ДУИ, а кај неалбанците партии што се бореа со нив. На пример двете ВМРОа, другите партии што произлегоа од нив, ПЦЕР на Амди Бајрам и други што имаат загинато или се ранети од оружјето на УЧК. Истото важи и обратно.
Затоа и заговарам Мнозински Изборен Систем...каде победникот ДОБИВА СЕ...мислам пред се на одговорноста ..за да (правилно) владее со државните ресурси.Човечки , материјални и финансиски. А не ко овие сегашниве само пуфки со гби да ни продавет
tmoro Za ovie sto gi prodadoa telekomunikacii sigurno ne(reketarska NP partija+Djemo iMefail. http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2987&stID=73398 Kako mozea da go prodadat telekom za okolu 300 miljoni evra(togas 600 miljoni marki) bez provizija ,samo tie so bea vo medot znaat kolku lapnaa,a samo lani ostvari prihod od 240 miljoni evra. Pa i za ovie(SDSM apashi+kacaci-DUI) ne, sto sega sakaat da go prodadat ESM. So dekret na ovie 5 partii da mu se zabranit da se pojavat na izbori.
Goran-Skopje Omeknuvame malku, a?[;)] edit: abe puter kje bidete ushte malku.
јузер За Велија Рамковски, лидерот на ПЕО (Партија за економска обнова)
lav
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
Omeknuvame malku, a?[;)] edit: abe puter kje bidete ushte malku.
Право кажуваш демек ПУТЕР ќе (ги) (на)правите...оти само тој се добива и е од животинско потекло...овци телиња и друга „стока„ нели? пс Да кажеше МАРГАРИН ќе ве сториме... е тоа е веќе друга работа...нели? Шо на воа че кажеш бреј Горане???
Goran-Skopje Pa kade ti prochita deka NIE kje sme ve napravele, jas ne napishav taka. Jas napishav opshto zemeno, "puter kje stanete". Konstatirav deka vashata agregatna sostojba kje se menjava i metafrichki se izraziv. Toa kazav brej...
gcukarski Neli e zalno sto uste od sega se zamarame za izbori, zarem toa ni e najgolemiot problem. Za kogo i da se glasa, se znae koj kje pobedi od makedonskite partii:VMRO-DPMNE (nazalost). Ne moze da se smeni nisto. Samo najvazno e da se svati kaj e vo problemot-vo samite nas. Koj i da dojde na vlast isto kje bide zasekogas, se dodeka na nekoj ne mu skisne i da se digne narodot. Samo sto mi e strav deka toa nema da se sluci. Makedoncite sme takvi, neka ne gazi koj saka se. Eve tipicen primer so ESM. Ocigledno e deka SDSM znaat deka kje izgubat i sega gledat so sto popolni dzebovi da zaminat. Ama i tie sto protestiraat se sami. Namesto cel makedonski narod da se digne na noze i da ja zabranat prodazbata na ESM, samo na TV gledame. a vidi gi albancite, za nekoi glupi karikaturi, pravo napravija neredi niz Skopje i bea pobrojni i poglasni za eden den od site makedonci sto protestiraat za ESM vekje 3 nedeli. Dali za albancite bese vazno zakonot za protesti. Namesto da se grizime za napredok na ekonomijata i sekoj licno da se grizi za licen napredok, nie uste od sega se raspravame koj kje pobedi i za kogo da se glasa. Ne treba da se delime na SDSM-ovci ili VMRO-ovci, tuku site ovci treba zaedno da se sobereme i da dejstcvuvame zaedno. Se dodeka sme razdeleni, si nastetuvame na samite sebesi, a tie od foteljite profitiraat. Pozdrav, komentari se dobrodojdeni. Gligor.
Wallace Moram da kazam, ke mi bide polesno, pa neka bidam staven pak na miruvanje (edited by admin) sdsm-ovski, vmro dpmne-ovski i np-ovski i ostanala boranija koja koalicira so vas!
lav За кого треба да гласаме??? СИГУРНО НЕ ...за тие кои коалицираа и соработуваа со дел од овие овде покажани на слика и дело....а целата сторија ја имате [url="http://www.kosovo.com/erpkim07nov03.html"]овде[/url] Сликава е многу добра за да ВИДИШ но и ЗНАЕШ (секако и УМЕЕШ да разликуваш) со кого не треба да имаш никаква „работа„
[img]http://www.kosovo.com/kosovo1-m.jpg[/img]
JoCkI Jas ke izlezam na glasanje ama nema da glasam za nikogo deka nikoj ne gi gleda za ljudite samo za nivniot novcanik ..... ke izlezam na glasanje i ke go ponistam GLASOT za da nikoj ne glasa mesto mene.
јузер
quote:
Originally posted by јузер
За Велија Рамковски, лидерот на ПЕО (Партија за економска обнова)
[img]http://i1.tinypic.com/o0rm6w.jpg[/img]
tomislav1978 Za SDSM, bidejki ne spasi od podelba na Makedonija, SAD ni prizna ustavnoto ime, i da ne zaboravime, denes sme pobilsku do EU od bilo koga, i seto toa e zasluga na ovaa vlada.
lav Originally posted by tomislav1978
Za SDSM, bidejki ne spasi od podelba na Makedonija и ти со сиот твој ум ова и овде го кажуваш , SAD ni prizna ustavnoto ime а зашто насекаде на УСА сајтови не има како ФИРОМ, i da ne zaboravime никако нема да заборавиме , denes sme pobilsku do EU od bilo koga колку тоа блиску ако може да се дефинира ...месец или можеби два ..ккао кај враќањето на уставното име кажано од „премудриот„ ????, i seto toa e zasluga na ovaa vlada секао дека знаеме дека е нејзина заслуга...и ќе ја „наградиме„ наскоро...мислам на Избориве што им (неумитно брзо) идат ...иако секако дека сакаат уште малку....за да продаваат пуфки и да вработуваат насекаде каде можат свои партиски војници.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav а зашто насекаде на УСА сајтови не има како ФИРОМ
Toa ti velat tvoite mentori vo stabot, i naravno ti kako veren partiski vojnik im veruvas. Citaj linkot podolu, i ne tuku tropaj bezveze demek "NASEKADE na USA" ne ima kako f.yrom, toa e tvoja zelba ama za sreca ke ostane neispolneta http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav а зашто насекаде на УСА сајтови не има како ФИРОМ
Toa ti velat tvoite mentori vo stabot, i naravno ti kako veren partiski vojnik im veruvas. Citaj linkot podolu, i ne tuku tropaj bezveze demek "NASEKADE na USA" ne ima kako f.yrom, toa e tvoja zelba ama za sreca ke ostane neispolneta http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html
Ако си ти ете сдсм војниче ...не значи дека и другите тоа мораат да бидат. Но ...ако тоа што го имаш меѓу ушиките ти е такво какво што се гледа дека е....Бог нека не чува ииии разбира се да не брани. Од полошо...нели? Значи Јас сум ти ...само слободен „стрелец„ на Форумов. Биди покултурен (избриши ја пената од уста , разбира се) кога одговараш и презентирај факти а не и навреди. пс Јас ...колку за севкупна информација на сите посетители овде , не ја ФИРОМирав државава на Македонците во (по се изгледа вечно ќе ни остане) како Фиромија. И не е тоа моја желба ами СРАМ...колку да ти се разјасни...нели?.
Rogi A koga ke pocnat da ne kazuvaat kako drzava so kandidat status za EU? http://europa.eu.int/abc/governments/index_en.htm
lav
quote:
Originally posted by Rogi
A koga ke pocnat da ne kazuvaat kako drzava so kandidat status za EU? http://europa.eu.int/abc/governments/index_en.htm
Ако мене (само) ме прашаш ...нели има м само еден единствен одговор кој е: Кога ќе прдне мртов...нели? пс Почитувано читателство Ви се извинувам за користење на збор(ови) со непристојна содржина.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Ако си ти ете сдсм војниче ...не значи дека и другите тоа мораат да бидат. Но ...ако тоа што го имаш меѓу ушиките ти е такво какво што се гледа дека е....Бог нека не чува ииии разбира се да не брани. Од полошо...нели? Значи Јас сум ти ...само слободен „стрелец„ на Форумов. Биди покултурен (избриши ја пената од уста , разбира се) кога одговараш и презентирај факти а не и навреди. пс Јас ...колку за севкупна информација на сите посетители овде , не ја ФИРОМирав државава на Македонците во (по се изгледа вечно ќе ни остане) како Фиромија. И не е тоа моја желба ами СРАМ...колку да ти се разјасни...нели?.
Abe lavce niso ne napisa za linkot so postirav, ili go ispusti(namerno Razbira Se), ama nema problem eve ti pak: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html p.s. tropaj kolku "iskas", ke ve zgazime ova leto
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Ако си ти ете сдсм војниче ...не значи дека и другите тоа мораат да бидат. Но ...ако тоа што го имаш меѓу ушиките ти е такво какво што се гледа дека е....Бог нека не чува ииии разбира се да не брани. Од полошо...нели? Значи Јас сум ти ...само слободен „стрелец„ на Форумов. Биди покултурен (избриши ја пената од уста , разбира се) кога одговараш и презентирај факти а не и навреди. пс Јас ...колку за севкупна информација на сите посетители овде , не ја ФИРОМирав државава на Македонците во (по се изгледа вечно ќе ни остане) како Фиромија. И не е тоа моја желба ами СРАМ...колку да ти се разјасни...нели?.
Abe lavce niso ne napisa za linkot so postirav, ili go ispusti(namerno Razbira Se), ama nema problem eve ti pak: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html p.s. tropaj kolku "iskas", ke ve zgazime ova leto
Во дел од твојов линк се вели(цитирам): Country name: conventional long form: Republic of Macedonia conventional short form: Macedonia; note - the provisional designation used by the UN, EU, and NATO is Former Yugoslav Republic of Macedonia (Macedonia) local long form: Republika Makedonija local short form: Makedonija former: People's Republic of Macedonia, Socialist Republic of Macedonia Дали е јасно или да повторам...само на оние кои кои ќе не згазеле ова лето!!!? пс Македонскиот Народ е одамна „згазнат„ од вакви ебиветри ..та што ли ќе биде уште едно такво „згазнување„....разбира се ако е ДОВОЛНО ЛУД да ви го дозволи тоа повторно !!!?. И Јас не сум член на ниту една МК Партија...та не гледам аир ако повторно ме „згазите„....вие кои колку до пред 30-40 години не знаевте ногу рабоќе...за кои подоцна ќе ти кажам ако те интересираат.
tomislav1978 Lav, ne se pravi naudren ili osven bugarski neznaes drug stranski jazik(ili bugarskiot ne racunas za stranski). Vo sajtot na CIA sekade stoi MACEDONIA, ama tebe toa te boli(i tvojata ebana partija Razbira Se)
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lav, ne se pravi naudren ili osven bugarski neznaes drug stranski jazik(ili bugarskiot ne racunas za stranski). Vo sajtot na CIA sekade stoi MACEDONIA, ama tebe toa te boli(i tvojata ebana partija Razbira Se)
Стара и проверена КОС шема....ААААААААААААААА ти си АНТИ Југословен ...демек мора да си Бугарин? БУДАЛО...ако немаш нешто паметно да кажеш НЕ ИМ ДАВАЈ на БУГАРИТЕ КОИ НЕ МЕРКААТ ОД СИТЕ СТРАНИ МАТЕРИЈАЛ ДЕКА ИМА БУГАРИ ОВДЕ...иако ги нема и самиот занеш а ако незнаш тогаш нека те дошколуваат ...барем не толку колку што ти им ги „пребројуваш„ Типичен комуњарски ЌОРФИШЕК ...тука!!!!
tomislav1978 I sto stana so "NASEKADE vo USA bla bla bla", eve ti dadov link deka ne e taka, dali e mozno vo stabot da nemate ni eden vojnik koj znae angliski AAAA?
трендафил
quote:
Originally posted by tomislav1978
Za SDSM, bidejki ne spasi od podelba na Makedonija, SAD ni prizna ustavnoto ime, i da ne zaboravime, denes sme pobilsku do EU od bilo koga, i seto toa e zasluga na ovaa vlada.
Некои пак мислат дека СДСМ е единствениот виновник што станавме Бивша југословенска, а дека уставното име е единственото добро дело на упокоениот претседател. Или на тие што го иницираа референдумот, доколку признавањето на уставното име беше со намера да не натера да седиме дома и да гледаме телевизија наместо да гласаме. Исто така некои мислат дека кандидатурата за прием во ЕУ ја добивме врз основа на Договорот за стабилизација и асоцијација, во што не учествуваше СДСМ, а пак дека заслуга на оваа партија е што немаме датум. Нормално е дека утре ќе бидеме поблиску до ЕУ за еден ден. Само што не знаеме колку е тоа поблиску. Дали еден промил или уште помалку. А што се однесува до спасот од поделбата на Македонија (иако освен како идеја во една колумна никогаш не е пристапено кон спроведување на истата) ако некој не спасил од актуелната власт повеќе тоа би бил Али Ахмети, кој нели се бореше за унитарна Македонија и за тоа ја пролеваше крвта на своите сонародници и на македонските бранители и цивили. Но дури и да прифатам дека овие три и уште можеби уште некоја работа е добро дело на СДСМ, треба ли да почнам да набројувам што се` лошо има направено.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by tomislav1978
Za SDSM, bidejki ne spasi od podelba na Makedonija, SAD ni prizna ustavnoto ime, i da ne zaboravime, denes sme pobilsku do EU od bilo koga, i seto toa e zasluga na ovaa vlada.
Некои пак мислат дека СДСМ е единствениот виновник што станавме Бивша југословенска, а дека уставното име е единственото добро дело на упокоениот претседател. Или на тие што го иницираа референдумот, доколку признавањето на уставното име беше со намера да не натера да седиме дома и да гледаме телевизија наместо да гласаме. Исто така некои мислат дека кандидатурата за прием во ЕУ ја добивме врз основа на Договорот за стабилизација и асоцијација, во што не учествуваше СДСМ, а пак дека заслуга на оваа партија е што немаме датум. Нормално е дека утре ќе бидеме поблиску до ЕУ за еден ден. Само што не знаеме колку е тоа поблиску. Дали еден промил или уште помалку. А што се однесува до спасот од поделбата на Македонија (иако освен како идеја во една колумна никогаш не е пристапено кон спроведување на истата) ако некој не спасил од актуелната власт повеќе тоа би бил Али Ахмети, кој нели се бореше за унитарна Македонија и за тоа ја пролеваше крвта на своите сонародници и на македонските бранители и цивили. Но дури и да прифатам дека овие три и уште можеби уште некоја работа е добро дело на СДСМ, треба ли да почнам да набројувам што се` лошо има направено.
За подцртаново ...ти препорачувам отварање на НОВ топик. Па да видиме кој и што тоа „праел„ убавиње на оваа убава и проклета земја фиромска ли Македонска ли....сигурно че дознаеме ако се јавуваме..нели редовно.?
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Сам сум во „штабот„...... ако сакаш дојди да ми бидеш лична преведувач-ка. шифра Плаќам во ТВРДА валута веднаш и на лице место , само ако имате сукњичка , разбира се..нели?
Pa vikni go Makedon toj e meraklija, ima da te nauci i kineski
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Сам сум во „штабот„...... ако сакаш дојди да ми бидеш лична преведувач-ка. шифра Плаќам во ТВРДА валута веднаш и на лице место , само ако имате сукњичка , разбира се..нели?
Pa vikni go Makedon toj e meraklija, ima da te nauci i kineski
Амамн бе што ми изнакажа!!!! Сега и ЈАВНО ги рекламираш твоите мануци овде!!! Ова е форум за политика...педерскиот е некаде на друг сајт????. И сега ми е повеќе од јасно зашто сдсм го поддржа јавно оној Кочо-де Педерски мислам оти се презиваше..кога бараше ПРАВА за „топлите„ браќа во Македонија ???. И некаков фестивал да напраеле во оваа Библиска Земја!!!???.
Pana
quote:
некаков фестивал да напраеле
Tripun ke bil mazoretka....
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
некаков фестивал да напраеле
Tripun ke bil mazoretka....
Во оваа држава се е можно веќе.... Ништо нема да ме/не изненади...нели?.