Почина поранешниот пратеник Митко Анастасовски
Почина поранешниот пратеник Митко Анастасовски
OooOo Почина поранешниот пратеник Митко Анастасовски Во Скопје утринава во 79-та година ненадејно почина пратеникот од првиот состав на македонското Собрание, Митко Анастасовски. Анастасовски, кој по професија беше наставник, беше пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во периодот од 1991 до 1994. Тој беше забележан по своите асоцијативни говори во времето кога во Собранието се донесуваше Уставот и знамето на Република Македонија поради што во народот беше познат како „Митко врапчето“. Анастасовски, кој е еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, беше роден во Егејска Македонија, а најголемиот дел од својот животен и работен век го помина во Скопје.
Strelec Овој човек беше најголемата причина зошто во тоа време ги гледав седниците во собранието... Лесна му земја!
DJ_SHEMA Da, mnogu beshe interesen, otvoren i iskren. Lesna mu zemja. Da vdime dali kje bide kako shto vikashe da vikaat, e shto vikashe Mitko
NACIONALIST Mitko bese osnovacot na VMRO DPMNE, i najgolemiot makedonski patriot. POCIVAJ VO MIR, I NEKA TI E LESNA ZEMJA GOSPODINE MITKO ANASTASOVSKI
OooOo
quote:
Originally posted by NACIONALIST
Mitko bese osnovacot na VMRO DPMNE, i najgolemiot makedonski patriot. POCIVAJ VO MIR, I NEKA TI E LESNA ZEMJA GOSPODINE MITKO ANASTASOVSKI
Ako napishesh so pogolemi bukvi mozhe poubavo kje te prochita. [:(!] Sledniot pat kje idesh na ban, zashto do sega si najmalce 5 pati opomenat!
трендафил Нека му е лесна земја на Митко. Штета што во Македонија е мал бројот на пратеници што ја сакаат Македонија како што ја сакаше тој. Иако на некои им беше помалку важно што тој зборува од начинот на кој се изразуваше, поради што беше издадена (во тоа време) касета со извадоци од неговите говори.
lav Лесна нека му е земјата на почитуваниот народен трибун Митко Анастасовски ..кој својата и наша Македонија ја сакаше без видлива задршка , и своевремено водеше борба со тие кои и ден денес им ја цицаат крвта (само) на Македонците и секако беше без комуњарска диплома ....за да биде нели ценет...како „интелектуалец„ од нивен ранг?. Папагалите од новинарската фела ..овој секако племенит човек од народот....на ним својствен начин го „зедоа„ под свое...и створија впечаток ...онаков како што е покажан во воведот на отварачот на оваа (интересна) тема. Мислам на „Митко врапчето“. ппс Инаку ...имаше и многу други ....за ваква „обработка„ личности....а кои например викаа....не ме оставајте сам...нели и кои нема овде да ги споменувам ....за да не ја „загадувам„ темата.
f9 Lesna mu zemja.Poshten i iskren, za kogo pred se bea Makedonskite nacionalni interesi.
lav
quote:
Originally posted by f9
Lesna mu zemja.Poshten i iskren, za kogo pred se bea Makedonskite nacionalni interesi.
Особено сакам да видам сега ... како и на кој начин својствен секому ...мислам на неговите колеги и колешки...ќе му ја укажат почитта ...која мислам оти ја заслужил...бореејќи се (вербално секако) со повеќето од денешните учесници во власта.