Koj go koci napredokot na Makedonija
Koj go koci napredokot na Makedonija
Makedon Време за расчистување на сметките Младен Чадиковски Приближувањето на Македонија кон Европската Унија се чини дека создава дополнителна нервоза во круговите на веќе подјадената македонска бизнис-олигархија. Научена да живее, твори и да профитира во рамките на политиката што заедно ја креираа, на некои од македонските тајкуни и на нивните политички пулени се помалку им одговара начинот на кој Европа се обидува да ја привлече Македонија кон себе. Со тоа Старата дама остава можност ова парче земја да не биде последната балканска дупка, пералница на пари, Мека за шверцот, дестинација погодна за подземни експерименти. А тоа Македонија се уште дефинитивно е! Плодна почва за матни бизниси Ова делче од сликата за Македонија, дополнето со несигурноста на институциите во дејствувањето против организираниот криминал, корумпираноста на судскиот систем и кревкиот финансиски сектор контролиран од бизнис-олигархијата, се уште покажува дека земјава се уште е плодна почва за матни бизниси. На токму таков начин на работење се навикнаа добар дел стопанственици. Креаторите на македонската транзиција максимално го одолжуваа трансферот од еден во друг систем - за по 15 години парламентаризам да мора да констатираме дека земјава се уште транзитира. Погубно! За бизнис-климата, за инвеститорите, за институциите, за државата. Патот на земјава кон Европската Унија - иако зачинет со многу нелогичности, остава простор за излегување од ваквиот круг. Има неколку комплементарни тези. Едната е дека претстои финална битка во која тајкуните ќе се требат еден со друг. Другата е дека сега ќе го освојуваат предворјето на европска Македонија, за таму да влезат како бизнис-елита од земјава. Третата, дека истовремено максимално ќе се обидат да го кочат приближувањето на земјава кон ЕУ, од проста причина што тие не се научени да работат по стандардите што важат од Сава нагоре - минимална корупција, ефикасни судови, установени бизнис-правила што бегаат од готовина во куфери, од купување фирми под маса, од договори во четири очи, од прикривање даноци. Од друга страна, со оглед на тоа што станува збор за главно локални фраери на кои Белград им е достигнување „за почит“, извесно е дека нивната пресметка ќе ги нема димензиите на сличните текови во Бугарија - каде што подземјето убиваше и надвор на улиците. Za Zal tie tajkuni se kreatorite na politikata na SDSM, tie go "vodat" SDSM i dodeka se tie na vlast MAKEDONIJA ke propaga, kako sto e momentlano situacijava. SDSM nikako ne moze da se odvoi od svoite biznis oligarsi koj samiot gi sozdade i e finansiran od niv. Dodeka e SDSM na vlast nema ekonomski napredok na zemjava, samo ekonomski krah za da moze tie da se bogatat. Za licni interesi, Makedonija ja unistija.
Makedon
quote:
Originally posted by Christian
quote:
Koj go koci napredokot na Makedonija
makedoncite
Vo pravo si, Makedoncive ne razmisluvame logicki, ami slusame samo rekla-kazala [V]
vancevtodor Pina veli:
quote:
Imperijata!!!
Imperijata Pina od 91g do oktomvri 95g vo Makedonija bese "drugarot" Kiro Gligorov.Toj bese kocnica na site promeni. Na prvata sredba pomedju stopanstvenicite i premierot Kljusev kon krajot na mart 91g,premierot Kljusev zboruvase za patot koj treba da go odbere Makedonija .Medju drugoto kaza deka treba da dojde do smena na postoeckite direktori,koi se del od eden sistem koj se pokazal kako ne efikasen i na nivno mesto da dojdat mladi ludje koi se obrazuvale i rabotele nadvor. Gligorov koj na sobirot dojde bez najava i nebese planiran da zboruva ,zede zbor i mnogu luto i so pokacen ton go otfrli planot na Kljusev,vo stilot "vas(direktorite) nemoze nikoj da ve menuva" osven mene odnosno CK,a CK toa sum jas.
Christian
quote:
Koj go koci napredokot na Makedonija
makedoncite
fio Развојот на Македонија го кочат самите Македонци со својот менталитет, однесување и самоуништувачки нагон.
f9
quote:
Originally posted by intel [Epa ne bese VMRO zatoa[:D][:D] Bese DPMNE na vlast, i bese prezafateno so najgolemite krazbi vo Makedonija za minatiot i ovoj vek. hint: -telekom -okta, itn.
E pa sega ,ti da ne sakash da kazhesh deka do 1998 se beshe med i mleko,pa katastrofa beshe.Ne zagubi za dzhabe SDSM.Rabotata e shto nema poasolni,ta od shuplivo vo prazno se nadeva narodot.
dejan Ne ni treba da se razmisluva...SDS-DUI.
Strelec Mene mi trebashe malku da razmislam...NP-SDSM
f9 Koj li gi pravi tajkunite...koga Vera Aceva davala intervju za MRT pobarala privatizacijata da se napravi so podelba na celiot opshtestven imot na site gragjani podednakvo.Toj del od intervjuto MRT ne go prikazhala.Od togash Vera nalutena i dlaboko razocharana ne se pojavi vo javnosta~se razbole od Alzejhajmerovata bolest.Spored mojata logika~tie shto i go skratile intervjuto vo toj del gi pravea i pravat tajkunite kaj nas.Prosto kako graf.
nukleus Toa go baraa 99% od graganite vo Makedonija,no toj 1% sega se naoga vo vlasta kako i togash si obezbedi tajkunski statutus pa ke gledame dolgi i macni serii od sapunicata "Makedonska saga".
concrete A be , za da ima tajkuni treba i povolna pocva, a posebno e dobra onaa naselena so FYR-ovci koi redovno ja gubrat.....,a i teatralni digaci na selanski buni :):):)!!! Lesno e da bides "tajkun" pomegu takvi bajcinja, aj odi bidi tajkun vo bazen so ajkuli!!! A sto vsusnost bese tajkun????...onaka izvorno kako poim ?????? Sto mesate edna karakterna i delovna osobina dostojna za pocit, so genetskata predodredenost za drumsko razbojnistvo .....!!!!
трендафил Сигурно е дека најзаслужни за тоа што државата ни е ваква каква што е се државотворците. Но факт е и дека ВМРО не ја искористи шансата да ги очисти во 1998 и да ги пресече врските со минатото, од турско, можеби и порано до денес. Мислам дека во Македонија е многу мал број на луѓето што се против тајкунството, корупцијата и другите облици на организиран криминал. Само им е криво на тие (мнозинството) што се на погрешната страна.
lav
quote:
Originally posted by vancevtodor
Pina veli:
quote:
Imperijata!!!
Imperijata Pina od 91g do oktomvri 95g vo Makedonija bese "drugarot" Kiro Gligorov.Toj bese kocnica na site promeni. Na prvata sredba pomedju stopanstvenicite i premierot Kljusev kon krajot na mart 91g,premierot Kljusev zboruvase za patot koj treba da go odbere Makedonija .Medju drugoto kaza deka treba da dojde do smena na postoeckite direktori,koi se del od eden sistem koj se pokazal kako ne efikasen i na nivno mesto da dojdat mladi ludje koi se obrazuvale i rabotele nadvor. Gligorov koj na sobirot dojde bez najava i nebese planiran da zboruva ,zede zbor i mnogu luto i so pokacen ton go otfrli planot na Kljusev,vo stilot "vas(direktorite) nemoze nikoj da ve menuva" osven mene odnosno CK,a CK toa sum jas.
Чиста и ГОЛА Вистина.
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Сигурно е дека најзаслужни за тоа што државата ни е ваква каква што е се државотворците. Но факт е и дека ВМРО не ја искористи шансата да ги очисти во 1998 и да ги пресече врските со минатото, од турско, можеби и порано до денес..
Epa ne bese VMRO zatoa[:D][:D] Bese DPMNE na vlast, i bese prezafateno so najgolemite krazbi vo Makedonija za minatiot i ovoj vek. hint: -telekom -okta, itn.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Сигурно е дека најзаслужни за тоа што државата ни е ваква каква што е се државотворците. Но факт е и дека ВМРО не ја искористи шансата да ги очисти во 1998 и да ги пресече врските со минатото, од турско, можеби и порано до денес..
Epa ne bese VMRO zatoa[:D][:D] Bese DPMNE na vlast, i bese prezafateno so najgolemite krazbi vo Makedonija za minatiot i ovoj vek. hint: -telekom -okta, itn.
Intel, kako ne vi e sram Vam SDSMovcite da ja krivite vistinata tolku? OKTA ja odnese vo zaguba SDSM 1997 g. i sekoj mesec OKTA rabotese so milionski zagubi, zatoa morase da se prodade.Fala bogu sto se prodade, lugeto ostanaa na rabota, a firmata koja SDSM sakase da ja unisti ne e unistena. Na komunjarite ocigledno Vi e jad sto ne ja unistivte OKTA kako site ostanati vasi "uspesi" pocnuvajki od Zelezara i zavrsuvajki so f-ka za oruzje Samokov (80% od makedonskite firmi se unisteni!). Telekom se prodade za 400 milioni dolari i toa e edna od najvisoko prodadenite telekomi vo svetot. ESM sega SDSM go prodava za mizerni 80 milioni EUR, a opsto poznato e deka Elektrostopanstvata vredat 10 pati poveke od telekomite na drzavite. Vo vremeto na DPMNE, tie go procenija ESM na 3.5 milijardi dolari, za sega istoto SDSM da go proceni na mizerni 100 mil. $. Ako krazba ja smetas spekulacijata deka nekoj od VMRO zele provizii za prodazbite, jas toa go opravduva, kamo i SDSM da NE gi unistuvaa firmite, ami da gi prodavaa na stranski investitori i od toa neka si zemaa provizii kolku sakaat. Barem nemase da imame 50% siromastija vo MKD i 22% GLADNI koi gi sozdade vladava.
Great_Macedonian Koj go koci napredokot na Makedonija<---- -Vlasta -Korumpiranosta -Mitoto (so amanet od obicniot graganin) -albanskite extremisti -grcija -makedonskata dijaspora (sedejki so skrsteni race) -stavajki partiski neobrazovani lujge da rakovodat so site institucii koj vlijaat vrz ekonomskata rast -nemajki koncept za privlekuvanje na investicija -mrzliviot narod koj e naucen po komunisticki nacin na zivot (e.g zosto da rabotam za 100evra) pouba ke sedam na socijalno. -sivata ekonomija, za koja najmnogu pridonesuvaat rabotodavcite -nemajki cuvstvo na patriotizam vo mnozinstvoto na makedonci. -za na kraj, narodot go koci napredokot na makedonija.. zasto ne znae da i se sprotivstavi na vlasta.
vancom18 celnicite na sdsm so vlaskoto lobi kocat sve sto moz da se zakoci
Pina Imperijata!!!
toni_a quote: "...Наместо поздрав ќе ве потсетам на: Среќко Арсовски, на кого нему дозволивте да коалицира со ВМРО- ДПМНЕ во втор круг на изборите 90 г. и изгуби за дваесетина гласа .Службата му го уништи прво бизнисот, а потоа семејството. Ова го пишувам поради неговите два сина. Тие треба да знаат дека татко им бил човек со чест и достоинство. Да ве потсетам и на други: Ангел Тасевски уништен бизнис, Јовица Станковски, уништен бизнис, Гашевски Часлав, уништен , Ѓорѓи Бојаџиев уништен, уништени уште многу други, друже Ѓорѓи!!!! Но вас друже Ѓорѓи тоа не ве "интересира" вие поднесувате тужби на "ојлевци и дојлевци", ама за работата на службата не знаете ништо "пошто нисте из ту"..." http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2986&stID=73271
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Сигурно е дека најзаслужни за тоа што државата ни е ваква каква што е се државотворците. Но факт е и дека ВМРО не ја искористи шансата да ги очисти во 1998 и да ги пресече врските со минатото, од турско, можеби и порано до денес..
Epa ne bese VMRO zatoa[:D][:D] Bese DPMNE na vlast, i bese prezafateno so najgolemite krazbi vo Makedonija za minatiot i ovoj vek. hint: -telekom -okta, itn.
Само ВМРО напишав од две причини. Прво затоа што тогашното ВМРО-ДПМНЕ сега е поделено на повеќе партии, а второ затоа што ми е мерак да напишам ВМРО, а не се гадам од тоа светло име како што прават некои по наредба на своите политички партии. Македонија во тоа време беше лидер на транзицијата во Европа токму поради начинот на кој се продадоа овие две фирми, но и поради воведувањето на ДДВ без никакви проблеми, денационализацијата и друго. Во секој случај девизните резерви на државата (и покрај војната што ја направи сегашната власт, а која чинеше многу) беа покачени повеќе отколку што беше земено за овие две фирми. И за нив во буџетот влегоа многу повеќе пари отколку збирно за цела Железара, Пивара, Цементара, Фершпед, Макпетрол и другите фирми до 90% од македонското стопанство колку што продадоа бранковистите (си поделија без пари на своите членови, што за некој е за друг не е грабеж само затоа што крадците и си ги правеа законите). Девизниот долг во времето во кое велиш дека се крадело не беше зголемен (и покрај војната против својата држава што ја направивте со ДУИ), а по 15 септемвриската коалиција Македонија е задолжена за нови 600 милиони долари, што исто така е повеќе отколку што е земено за продажбата на двете фирми. Продажбата на Телекомот во 2000 година беше прогласена за најдобра и најтранспарентна продажба во земјите во транзиција (од југоисточна Европа. Сите напади окулу Телекомот се од еден извор, кој нели ќе вработеше од секое семејство по еден. Отпуштањата во Телекомот се поради кршење на договорот, а драстичното покачување на цените по доаѓањето на власт на сојузот и унијата се само и само затоа што власта одовлекува со донесување на законите што ќе овозможат конкуренција. Што се однесува пак до ОКТА фирмата под раководство на сојузот (до 1992 на комунисти, од тогаш до следна промена во зависност од која страна ќе дува ветерот на социјалдемократи) имаше повеќе од 200 милиона марки загуба. А го имаше истиот монопол што со продажбата го наследи ОКТА, која исто така не беше продадена цела, туку малку над половина. Државотворците веднаш по составувањето на влада еднострано го раскинаа тој дел од договорот давајќи им можност за увоз и на Макпетрол и Нико Петрол, но колку што гледам цената на нафтените деривати се одредува по истите параметри (што важат уште од првиот мандат на Црвенковски) и таа методологија не ја смени ниту Георгиевски ниту сега Црвенковски, Костов и Бучковски. Македонија исто така го доби својот прв нафтовод, нешто што нашата Академија на науки го зацрта како цел уште во шеесетите години на минатиот век, без да вложи ниту еден цент. Сега друга работа е што владата на Георгиевски успеа за многу кратко време да се спротивстави на нападите од протекторатот Косово од каде не напаѓаше косовскиот заштитен корпус (кој има окулу 15.000 борци, половина во актива половина во резерва и со големо борбено искуство) со логистичка подршка од НАТО. Токму наредбодавачите (или можеби само дале дозвола) од западните земји (Робертсон, Солана, меѓународната кризна група и други) во времето кога немаше со што да се бориме ни велеа дека треба да превземеме се` против криминалците и убијците на Ахмети, а кога се наоружавме почнаа да зборуваат за употреба на прекумерна сила и не ставија среде војна под ембарго на оружје. И кога СДСМ им се придружи почна хајката против ВМРО (Ти се извинувам што повторно го пишувам само името што веројатно СДСМ ви забранил да го употребувате, но не сакам да напишам само ДПМНЕ како што љубите, затоа што сите и не се сега во таа партија). Тогаш и се изрекоа некои работи како на пример дека само будала можел да го потпише договорот со ОКТА. И повторно никој не спомнува дека доколку тоа е вистина, тој „будала“ е Борис Стојменов, лидер на единственото ВМРО што е во коалиција со СДСМ. Би напоменал и дека Ламбе Арнаудов беше во затвор поради проектот за дигитализација на теренот на кој има објекти ЕСМ. Доколку овој проект СДСМ не го прекина само за да врши тортура врз Ламбе, сега ќе беше расчистен катастарски имотот на ЕСМ, не ќе мораше да се донесе Закон за национализација на истиот и со чист имот цената (парите што ќе ги добие државата) ќе беше многу поголема. Ти препорачувам да не користиш само партијски извори и извори што се напојуваат од силната озборувачка машинерија на СДСМ. При тоа не велам дека можеби не си во право кога зборуваш дека имало крадење и во времето кога ВМРО беше на власт. Но ќе мора тогаш да ми објасниш зошто тогаш никој со исклучок на Амди Бајрам не е осуден за тоа. И зошто тогаш народот имаше повеќе пари отколку сега. Тогаш немаше случај на 28 годишна самохрана мајка болна од рак да и се укине државната помош и за неа да се грижат нејзините малолетни деца. Имаше и повеќе лекови, цените беа пониски...
Strelec трендафил убаво објасни... кратко и концизно!
gcukarski
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Сигурно е дека најзаслужни за тоа што државата ни е ваква каква што е се државотворците. Но факт е и дека ВМРО не ја искористи шансата да ги очисти во 1998 и да ги пресече врските со минатото, од турско, можеби и порано до денес..
Epa ne bese VMRO zatoa[:D][:D] Bese DPMNE na vlast, i bese prezafateno so najgolemite krazbi vo Makedonija za minatiot i ovoj vek. hint: -telekom -okta, itn.
Intel, kako ne vi e sram Vam SDSMovcite da ja krivite vistinata tolku? OKTA ja odnese vo zaguba SDSM 1997 g. i sekoj mesec OKTA rabotese so milionski zagubi, zatoa morase da se prodade.Fala bogu sto se prodade, lugeto ostanaa na rabota, a firmata koja SDSM sakase da ja unisti ne e unistena. Na komunjarite ocigledno Vi e jad sto ne ja unistivte OKTA kako site ostanati vasi "uspesi" pocnuvajki od Zelezara i zavrsuvajki so f-ka za oruzje Samokov (80% od makedonskite firmi se unisteni!). Telekom se prodade za 400 milioni dolari i toa e edna od najvisoko prodadenite telekomi vo svetot. ESM sega SDSM go prodava za mizerni 80 milioni EUR, a opsto poznato e deka Elektrostopanstvata vredat 10 pati poveke od telekomite na drzavite. Vo vremeto na DPMNE, tie go procenija ESM na 3.5 milijardi dolari, za sega istoto SDSM da go proceni na mizerni 100 mil. $. Ako krazba ja smetas spekulacijata deka nekoj od VMRO zele provizii za prodazbite, jas toa go opravduva, kamo i SDSM da NE gi unistuvaa firmite, ami da gi prodavaa na stranski investitori i od toa neka si zemaa provizii kolku sakaat. Barem nemase da imame 50% siromastija vo MKD i 22% GLADNI koi gi sozdade vladava.
Abe dobro, kako mozete eden so drug da se narekuvate SDSM-ovec ili VMRO-ovec. Sto se tie iminja "komunjari". Prvo, najvazno i edinstveno sme site makedonci. Zarem ako dojde VMRO-DPMNE na vlast (a i taka kje bide, nazalost) ti kje imas nekoja korist, ili si imal koga bea na vlast. E od vakvi kako vas sto ste tolku opsednati so politika Makedonija e takva kako sto e. Site zname deka koj i da dojde na vlast, isto kje bide, site se kradaci, i imat samo licno-materijalna cel, a ne za razvoj na drzavata. Zatoa ve molam gledajte si samo za sebe, ne se zamarajte za drugite, i gledajte da uspeete vo zivotot. Ako site sme takvi, togas mozebi kje mozeme da prosperirame Pozdrav.
lav
quote:
Originally posted by gcukarski Abe dobro, kako mozete eden so drug da se narekuvate SDSM-ovec ili VMRO-ovec. Sto se tie iminja "komunjari". Prvo, najvazno i edinstveno sme site makedonci. Zarem ako dojde VMRO-DPMNE na vlast (a i taka kje bide, nazalost) ti kje imas nekoja korist, ili si imal koga bea na vlast. E od vakvi kako vas sto ste tolku opsednati so politika Makedonija e takva kako sto e. Site zname deka koj i da dojde na vlast, isto kje bide, site se kradaci, i imat samo licno-materijalna cel, a ne za razvoj na drzavata. Zatoa ve molam gledajte si samo za sebe, ne se zamarajte za drugite, i gledajte da uspeete vo zivotot. Ako site sme takvi, togas mozebi kje mozeme da prosperirame Pozdrav.
Саа ти туа дојде на ни солиш умот бе...море Чукарско дете од Струмица мислам оти беше ....од шоповите-де? Како е Ването-де...го имаш ли видено у последно време или не излаваш вонка , а?
трендафил Прво не мислев на физичко чистење, туку на ментално. Корупцијата на пример потекнува од турско, но успешно е негувана и во времето на едноумието и сега во наводниот плурализам. А за тоа што плурализмот е виртуелен, односно се сведува само на гласање еднаш на 4 години и после имаме едноумие од избраните до следното гласање, виновен е целиот македонски народ. Затоа што или не сакаме или незнаеме или се плашиме да се избориме за демократија. Демократијата никој нема да ни ја даде. За неа треба да се избориме. А не да седиме дома и да гледаме телевизија ако така ни наредиле. Во демократските земји за еден отпуштен работник излегуваат на улица илјадници луѓе. Кај нас за илјадници отпуштени не излегува ниту еден што не е директно засегнат. Додека не му дојде редот. Но тогаш не излегува никој друг. До кога? Кај нас ништо не е нормално. Од тоа што во сите земји партијата во која се наоѓа олигархијата што го држи капиталот во свои раце се смета за ултра десна. Само кај нас се смета за лева.
Makedon Abe dobro, kako mozete eden so drug da se narekuvate SDSM-ovec ili VMRO-ovec. Sto se tie iminja "komunjari". Prvo, najvazno i edinstveno sme site makedonci. Zarem ako dojde VMRO-DPMNE na vlast (a i taka kje bide, nazalost) ti kje imas nekoja korist, ili si imal koga bea na vlast. E od vakvi kako vas sto ste tolku opsednati so politika Makedonija e takva kako sto e. Site zname deka koj i da dojde na vlast, isto kje bide, site se kradaci, i imat samo licno-materijalna cel, a ne za razvoj na drzavata. Zatoa ve molam gledajte si samo za sebe, ne se zamarajte za drugite, i gledajte da uspeete vo zivotot. Ako site sme takvi, togas mozebi kje mozeme da prosperirame ============================================== Ne se site isti. Ima razlika od kradec do kradec. Koga bese VMRO, kolku i da kradea, imase za narodot. Sega, nema za narodot, osven za onie od gore. A morame da priznaeme deka koga bese VMRO na vlast, nikoj ne vikase nemame pari, nemame za leb, tuku site go kudea VMRO demek so Dxaferi ja deli Makedonija.
трендафил
quote:
Originally posted by Makedon
Abe dobro, kako mozete eden so drug da se narekuvate SDSM-ovec ili VMRO-ovec. Sto se tie iminja "komunjari". Prvo, najvazno i edinstveno sme site makedonci. Zarem ako dojde VMRO-DPMNE na vlast (a i taka kje bide, nazalost) ti kje imas nekoja korist, ili si imal koga bea na vlast. E od vakvi kako vas sto ste tolku opsednati so politika Makedonija e takva kako sto e. Site zname deka koj i da dojde na vlast, isto kje bide, site se kradaci, i imat samo licno-materijalna cel, a ne za razvoj na drzavata. Zatoa ve molam gledajte si samo za sebe, ne se zamarajte za drugite, i gledajte da uspeete vo zivotot. Ako site sme takvi, togas mozebi kje mozeme da prosperirame ============================================== Ne se site isti. Ima razlika od kradec do kradec. Koga bese VMRO, kolku i da kradea, imase za narodot. Sega, nema za narodot, osven za onie od gore. A morame da priznaeme deka koga bese VMRO na vlast, nikoj ne vikase nemame pari, nemame za leb, tuku site go kudea VMRO demek so Dxaferi ja deli Makedonija.
И сега веруваат дека Господ ни го прати Али Ахмети за да се избори Македонија да остане унитарна.
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Makedon
Abe dobro, kako mozete eden so drug da se narekuvate SDSM-ovec ili VMRO-ovec. Sto se tie iminja "komunjari". Prvo, najvazno i edinstveno sme site makedonci. Zarem ako dojde VMRO-DPMNE na vlast (a i taka kje bide, nazalost) ti kje imas nekoja korist, ili si imal koga bea na vlast. E od vakvi kako vas sto ste tolku opsednati so politika Makedonija e takva kako sto e. Site zname deka koj i da dojde na vlast, isto kje bide, site se kradaci, i imat samo licno-materijalna cel, a ne za razvoj na drzavata. Zatoa ve molam gledajte si samo za sebe, ne se zamarajte za drugite, i gledajte da uspeete vo zivotot. Ako site sme takvi, togas mozebi kje mozeme da prosperirame ============================================== Ne se site isti. Ima razlika od kradec do kradec. Koga bese VMRO, kolku i da kradea, imase za narodot. Sega, nema za narodot, osven za onie od gore. A morame da priznaeme deka koga bese VMRO na vlast, nikoj ne vikase nemame pari, nemame za leb, tuku site go kudea VMRO demek so Dxaferi ja deli Makedonija.
И сега веруваат дека Господ ни го прати Али Ахмети за да се избори Македонија да остане унитарна.
Sega ne mislat na toa, stomacite im svirat od glad, mislat samo kako da najdat parce leb[V] Sto doceka Makedonija [:(!]
asalvari
quote:
Intel, kako ne vi e sram Vam SDSMovcite da ja krivite vistinata tolku? OKTA ja odnese vo zaguba SDSM 1997 g. i sekoj mesec OKTA rabotese so milionski zagubi, zatoa morase da se prodade.Fala bogu sto se prodade, lugeto ostanaa na rabota, a firmata koja SDSM sakase da ja unisti ne e unistena. Na komunjarite ocigledno Vi e jad sto ne ja unistivte OKTA kako site ostanati vasi "uspesi" pocnuvajki od Zelezara i zavrsuvajki so f-ka za oruzje Samokov (80% od makedonskite firmi se unisteni!). Telekom se prodade za 400 milioni dolari i toa e edna od najvisoko prodadenite telekomi vo svetot. ESM sega SDSM go prodava za mizerni 80 milioni EUR, a opsto poznato e deka Elektrostopanstvata vredat 10 pati poveke od telekomite na drzavite. Vo vremeto na DPMNE, tie go procenija ESM na 3.5 milijardi dolari, za sega istoto SDSM da go proceni na mizerni 100 mil. $. Ako krazba ja smetas spekulacijata deka nekoj od VMRO zele provizii za prodazbite, jas toa go opravduva, kamo i SDSM da NE gi unistuvaa firmite, ami da gi prodavaa na stranski investitori i od toa neka si zemaa provizii kolku sakaat. Barem nemase da imame 50% siromastija vo MKD i 22% GLADNI koi gi sozdade vladava.
Prekrasno, ne daj boze da ti go spasuvaat zivotot. Dali znaes so kolkav procent od maloprodaznata cena se zadovoluvase troskovite (plati+expenses) na Rafinerijata? 1% So bukvi EDEN PROCENT. So domasna matematika: Od 100 denari plateni za gorivo, Rafinerijata dobivase EDEN denar za plati. Ostatokot idese na taksi (drzavata gi zimase) i repromaterijali (surova nafta nabavka i transport) E sega, aj razmisli si i kazi mi kako, kako grcite ja napravile profitabilna, ako onie 99% procenti se uste si ostanaa isti (neli?) A i da ne zboram za "rafinerija e strateski objekt - strateski objekt ne se prodava" Poentata mi e deka ako se sakase, rafinerijata mozese da se spasi. Niti SDSM, niti VMRO ne go sakaa toa....
feverly makedonija e klaena na "pause"
Ceki
quote:
Originally posted by feverly
makedonija e klaena na "pause"
Ne ama na "fast rewind". Inace se soglasuvam so Christian, samo mesto makedoncite bi rekol jas i "makedoncite". Da ne gi zaboravime i "makedoncite" so aljbansko poteklo.
feverly tie se nekogas pogolemi "makedonci" od makedoncite