Стаорците први го напуштаат бродот што тоне
Стаорците први го напуштаат бродот што тоне
трендафил ДУИ е во постојан контакт со ВМРО-ДПМНЕ. Така изјави Мендух Тачи, а контактите се потврдени и од страна на ВМРО-ДПМНЕ. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58277"]Види повеќе[/url] Значи ли ова дека ДУИ се спрема да го напушти бродот што тоне?
lav
quote:
Originally posted by f9
Strelec ~menuvash imidz!ahahaha...kapava od Brezhnjev da ne tie? --- Kako i da e ,mene mi se chini deka SDSM,DUI i DPMNE ke koaliciraat za "dobroto" na Makedonija...
Од првите две ... ете ВЕЌЕ видовме разноразни чудесија ...и не дај Боже да се вратат повторно на власт...барем додека Јас сум жив , разбира се. За последната овдеспомената партија...Народот Македонски вели: Ќе (ги) видиме...одкога ќе си ги покажат перјата (секако нивни и лични , а не и туѓи и позјмени ...како во басната за чавката) односно одкога ќе ја (ако победат) превземат власта...или поинаку кажано одговорноста за македонија.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Пред се не гледам зошто на некоја партија во Македонија би и требал албански партнер.
Па ти не мора да гледаш, ама сепак МОРА да го има... Така како тебе Милошевиќ размислуваше и го доби ’од трите подолгото’... Ем Косово го изгуби, ем во Хаг табланет сега игра!
fio И јас не гледам потреба од шоте у власта. Неспоредлив е случајот на Милошевиќ со нашава ситуација. Што не ги натераат грците барем да го признаат македонското малцинство. Ако не сме пички и престанеме само да лижеме задници по средби, состаноци и сл со странски фаци, ќе видиш како ќе ја снема потребата од шоте у власта.
dejan Gluposti...zasto i sega oni sakat da se spushat do toa nivo za da koalicirat so DUI?? Pa zad li e tolku tesko da pobedi Makedonska partija bez Albanski glasovi??
dejan
quote:
Dali togash taka kje pljukash po DPMNE i DUI.
quote:
Dali kje chuvstvuva isto takva omraza i kon DPMNE ako koalicira so DUI?
Da! Samo ako ke nema razlika od DPMNE i SDS, ako ima, ako DPMNE ke raboti na strana na Makedoncite, togas drugo ke bide, ama ne veruvam na toa!!
lav
quote:
Originally posted by трендафил
ДУИ е во постојан контакт со ВМРО-ДПМНЕ. Така изјави Мендух Тачи, а контактите се потврдени и од страна на ВМРО-ДПМНЕ. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58277"]Види повеќе[/url] Значи ли ова дека ДУИ се спрема да го напушти бродот што тоне?
Кој со СТАОРЦИ коаљиција прави ....(п)ОСТАНУВА СТАОРЕЦ...нели?
трендафил А можеби само газдите на бродот први се спасуваат, а капетанот потонува заедно со бродот. Иначе ако појдеме од прилагодливоста на стаорците (за кои се претпоставува дека би преживеале и атомска војна) можеби државотворците наликуваат на нив. Нели не водеа во комунизам до 1992 како сојуз на комунисти. Каде не доведоа, видовме. Сега како сојуз на социјалдемократи (во што се преименуваа кога и на врапчињата им беше јасно дека нема шанса да се повампири СКЈ и СФРЈ) не водат кон НАТО со нели познат датум, 2006 (оваа) година, и кон ЕУ со непознат датум. Не е ли време да го смениме водачот доколку сакаме да стигнеме таму кај што планираме?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
ДУИ е во постојан контакт со ВМРО-ДПМНЕ... Значи ли ова дека ДУИ се спрема да го напушти бродот што тоне?
Ова значи дека и ДПМНЕ го напушта бродот што тоне... Очигледно е дека коалиција со ДПА не е тоа што ќе им треба на ДПМНЕ... Тие бараат многу посилен и пореспектибилен албански партнер со кој што ќе треба заедно да ја водат државата!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
ДУИ е во постојан контакт со ВМРО-ДПМНЕ... Значи ли ова дека ДУИ се спрема да го напушти бродот што тоне?
Ова значи дека и ДПМНЕ го напушта бродот што тоне... Очигледно е дека коалиција со ДПА не е тоа што ќе им треба на ДПМНЕ... Тие бараат многу посилен и пореспектибилен албански партнер со кој што ќе треба заедно да ја водат државата!
Пред се не гледам зошто на некоја партија во Македонија би и требал албански партнер. Доколку не се создаде новата Албанославија, т.е. Југославија без Словенија плус Албанија. Се разбира дека немам ништо против тоа да има министри Македонци од албанската етничка заедница. Дури и сите да бидат албанофони Македонци, ако е тоа добро за македонската нација и држава. Иначе мислам дека и ДУИ и ДПА не се проалбански туку прокосовски ориентирани и во моментов кога Косово е уште протекторат се однесуваат кон него како кон независна држава. Иначе не гледам зошто на една партија би и требал силен парнер. Обично се бара минимално силен, за да може со неговите гласови да се сотави влада, но не толку силен за да бара големо учество во владата. И чесно е да се објави со кого ќе се коалицира пред изборите, а не својот иден парнер да се нарече терорист. Но сепак за тоа се виновни гласачите, кои се` можат да проголтаат и поради неизмерна љубов кон своите се слепи. Каква е таа социјалдемократија кога за 28 годишна самохрана мајка болна од рак се грижат нејзините малолетни деца, наместо за сите да се грижи државата. И кога нејзината ќерка изјавува „Јас помалку јадам во училиште, на мама да и донесам“. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58282"]Види повеќе[/url] Социјалдемократите им ја имаат укинато и социјалната помош. Да се надеваме дека откако случајот е излезен во јавноста власта ќе се откаже од делче од тоа што си го зема за себе во согласност со законите што сама ги донесува и дека ќе му помогне на семејството Ристови. А по Уставот сме социјална држава. Доколку на власта и е важно што е таму напишано и за што гласала.
f9 Strelec ~menuvash imidz!ahahaha...kapava od Brezhnjev da ne tie? --- Kako i da e ,mene mi se chini deka SDSM,DUI i DPMNE ke koaliciraat za "dobroto" na Makedonija...
Makedon Jas definitivno po ova ke glasam za TMRO. DMPNE ke bide ekonomski prerodbenik na Makedonija, toa go znam, ama ako Gvojo koalicira so DUI=ONA=UCK, ke go napravi prodavac na nacionalnite interesi isto kako i Brane i Bucko.
dejan ^^Bas, nema da bide podobar od niv ili po pameten.
OooOo
quote:
Originally posted by трендафил
ДУИ е во постојан контакт со ВМРО-ДПМНЕ. Така изјави Мендух Тачи, а контактите се потврдени и од страна на ВМРО-ДПМНЕ. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58277"]Види повеќе[/url]
Dali dejan kje go smeni mislenjeto za teroristite sega? Dali marko_polog kje go smeni mislenjeto?
dejan Sto? Deka ne se teroristi?? Samo sakat da vlezat vo politickata cena vo Makedonija deka se pokondureni seljaci???
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Sto? Deka ne se teroristi??
NE! Nego deka ostanuva mozhnost za nekoja nova koalicija so tvoite simpatizeri od DPMNE ;) Dali togash taka kje pljukash po DPMNE i DUI.
Strelec Jas drugo prashanje imam do dejan... Vo stotici negovi postovi pishuvashe najlosho protiv SDSM zaradi toa shto se vo koalicija so DUI... Dali kje chuvstvuva isto takva omraza i kon DPMNE ako koalicira so DUI? edit: OooOo bil pobrz od mene za istoto prashanje!:)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Makedon
... ama ako Gvojo koalicira so DUI=ONA=UCK, ke go napravi prodavac na nacionalnite interesi isto kako i Brane i Bucko.
A na Gvujo, Buchko i kompanija biserot kje im se sroni ako gi napravish prodavachi na makedonskite nacionalni interesi. Isterajte gi na ledina site partiski gaulajteri pred cevka namesto da navivate za ili protiv niv i tie interesi kje ima shansa da se zachuvaat.
concrete Eh Kampfpanzer....odamna go kazavme receptot: dvajca sudii, zapisnicar, izvezban,psihicki pripremen vod so rezerva za zamena, kamion municija i betonsko zidce......bi dodal i presa za indentifikacioni plocki za megu zabi....da ne tupi posle nekoja Carla od pod mostot (copyright Prof.Marjanovic) za nekakvi indetifikacii...., ama koj slusa :):):)!!!
f9 Vetrushki i demagogija.Demokratija ne znachi samo da vladeesh,tuku i vo opozicija da bidesh.Ako edna etnichka zaednica se getoirala i se bori za vlast vo parlamentaren sistem,koga i da e ke ja stigne statusot na opozicija.Ova shto SDSM tresat na prazno e ajde vi se molam idiotizam.SDSM ima sopstveno mnozinstvo.Niv ne im trebashe DUI za da vladeat,tuku za da apsolutno vladeat.Sega malku za vojnata i za ustavnite promeni i za ramkovniot...mozhebi trebashe da stavite i procentualno uchestvo vo parlament i vlada i eden uslov da za precedatel i premier kandidatot mora da gi ima i procentualnite malcinski geni.
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Da! Samo ako ke nema razlika od DPMNE i SDS, ako ima, ako DPMNE ke raboti na strana na Makedoncite, togas drugo ke bide, ama ne veruvam na toa!!
Pa pochni ushte sega ... ne gledash deka DPMNE zapochnuva pregovori so teroristite?
dejan lol, ne gi gledam..citam:p ama koga ke pocnat da ja prodavat Makedonija kako SDS, togas.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Пред се не гледам зошто на некоја партија во Македонија би и требал албански партнер.
Па ти не мора да гледаш, ама сепак МОРА да го има... Така како тебе Милошевиќ размислуваше и го доби ’од трите подолгото’... Ем Косово го изгуби, ем во Хаг табланет сега игра!
И ВМРО-ДПМНЕ имаше албански парнер, па двојца негови членови се во Хаг. Се разбира дека за жал во моментов мора да има партија на албанофоните Македонци во власта, но постепено, со подигнување на цивилизацијското ниво треба да се тежи кон граѓански партии во кои би членувале луѓе од различни етнички заедници. Ниту на тие од албанската заедница да не им пречи доколку сите министри бидат на пример христијани од влашката заедница, ниту на нас да не ни пречи ако сите министри бидат муслимани од на пример ромската заедница. Се разбира, доколку ги бива. Преоден период кон тоа е да нема два победника, туку само еден. Иако веројатно ќе почекаме партиите однапред, пред изборите да објават со кого би коалицирале после или да одат заедно, со една листа на избори. Гласачите повеќе сакаат да се прават удрени и да веруваат дека „нивните“ нема да коалицираат со „албанците“. При тоа не им пречи кога „нивните“ коалицираат, туку само кога тоа го прават „душманите“. Мислам дека е точно тоа што на СкајНет телевизија вчера го изјави Љубчо Георгиевски дека е точно дека сите партии на албанската заедница се борат за Голема Албанија. Само што едните пукаат, а другите зборуваат. Во тој случај, можеби и предлогот за размена на територии и не беше толку лош. А изградбата на ѕидови не е ниту нешто чудно, го граделе и кинезите, а во моментов го градат не само Евреите. И нашите идоли, американците прават ѕид кон Мексико.