Најскапи и најубави куќи на светот
Најскапи и најубави куќи на светот
Mara За тие што многу патуваат, убаво е во светот да ги видат куќите каде царува раскошот и богатството.[;)] Е па....еве ви шанса да видиме и размениме информации....јас ПРВА!! Оваа е најскапата куќа на светот, која се наоѓа во централен Лондон, прогласена како најскапа и во Гинисовата книга на рекорди. Ја поседува не-резидентниот индиски магнат Миттал кој ја купил за 128,25 милиони долари. [img] http://im.rediff.com/money/2004/apr/27mittal.jpg [/img] Оваа е втората скапа екслузивна КУЌА во светот...која кошта само 122,20 милиони долари...исто така во Англија, Виндлшем. Има 103 соби, 5 базени и 24-каратно златен под со мозаици. [img] http://images.forbes.com/media/lifestyle/2005/07/28/1_0729home_eu.jpg[/img]
darkjesus
quote:
Originally posted by Strelec
Tampa Bay - FL 14,5 милиони долари [img]http://cisdata.net/acnt/AR100389/rea/filemanager/tbmostexpensivehome.jpg[/img]
нема да ни падни лошо ако ни го купиш местово како свадбен подарок ама и со една соба кај тебе дома ќе сме задоволи:))
Mara Дарки, Стрелец не не прима кај него....ама ти бирај помеѓу овие....биле слободни засега![;)][;)] [img]http://www.tarbell.com/Images/preferred-home02.jpg[/img] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53635.jpg[/img] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53691.jpg[/img] види и внатре што нудат.......[;)] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53636.jpg[/img] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53637.jpg[/img] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53667.jpg[/img] [img]http://us.inmagine.com/img/brandxpictures/x213/bxp53634.jpg[/img]
profa
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Mara
еве ја најубавата куќичка на светот.....се уште е на продажба[;)] Се наоѓа во Масачусетс, вреди само 6,5 милиони долари[;)]
Да беше во Mississauga - Canada и да чинеше до половина милион долари, ќе ја купев... Ќе се задолжев ако треба, ќе земев мортгејџи и останати работи и немаше многу да му се мислам!
I jas ja sakam ovaa kukja.Epten ke me opusta,dobar e dizajnot.Uste da bide nekade na voda.A ovaa palative od 50-130 miljoni zemete si gi vie.Ili pak apartmantite vo Manhattan,da zastanam na prozor i da se mocam vrz newyorkcanite,bullshit:)
Mara НАЈСКАПИ ДОМОВИ ВО АМЕРИКА Во Америка....еве ги првите 5 најскапи куќишта.....и домишта!!! 1. Пијер Пентхаус, Њујорк (5-та Авенија), 70 милиони долари на вдовицата Лејди Фаирфакс!!! Ајде мажи....навали!!! [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/2_1015home.jpg [/img] 2. Беверли Хилс, само 59,5 милиони долари на милијардерот Марвин Дејвис [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/3_1015home.jpg [/img] 3. Доналд Трамф, купено од турски некои браќа кои фатиле прашина после 11 септември 2001....повторно е на продажба за 58 милиони долари!!!! [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/4_1015home.jpg [/img] 4. Бел-Ер дом за 53 милиони долари...со 9 спални соби!!!!! [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/5_1015home.jpg [/img] 5. Хаваи, Тара....на холивудскиот продуцент Питер Грубер...пред Океан!!! [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/8_1015home.jpg [/img]
VeGaS Edited by the Administrator - 1st warning Kako i da e, odlichna tema, kje postiram i jas neshto podocna [;)]
The_Crow ubavi kukicki za solena para. Mara ima nesto za poeftino???
wolf_pack
quote:
Originally posted by Mara
НАЈСКАПИ ДОМОВИ ВО АМЕРИКА 3. Доналд Трамф, купено од турски некои браќа кои фатиле прашина после 11 септември 2001....повторно е на продажба за 58 милиони долари!!!! [img] http://images.forbes.com/images/2004/10/14/4_1015home.jpg [/img]
58 милиони за апартманот или целата зграда?[:p][:D]
deni eee de be
Mara Вулфи, срц....само за апартманот!!!![;)] Уште не сум расонета.....ама после ќе ви постирам едни скапи куќишта! И ДА!!! Може слободно да постирате слики од Вашиот дом....за да ве најдам полесно и да ви дојдам на гости!!!![;)][;)][:D]
sasha Number of years' full income to buy a house: Los Angeles 11.2 San Diego 10.8 Honolulu 10.6 Sydney 8.5 New York 7.9 London 6.9 Bristol 6.8 Auckland 6.6 Christchurch 5.9 Wellington 5.2 Pittsburgh 2.4 Buffalo 2.2 The world's top 5 Location Price 1. Windlesham, England $122.2 million 2. Bridgehampton, N.Y. $75 million 3. New York, N.Y. $70 million 4. Malibu, Calif. $65 million 5. London, England $61.1 million
Mara За оние кои патуваат во Велика Британија....не смеат да пропуштат да ја видат, море да го купат ова чудо!! [img] http://images.forbes.com/media/lifestyle/2006/01/18/1_0118home.jpg[/img] Куќава чини 124 милиони долари, има дури 103 соби и има градини и паркови на простор поголем од Бакингемската палата!!! Она што е интересно е што има соба за ПАНИКА!!!!!, кино сала со 50 столчиња, гаража за 8 лимузини и мермерна влезна патека!!!
Strelec
quote:
Originally posted by Mara
еве ја најубавата куќичка на светот.....се уште е на продажба[;)] Се наоѓа во Масачусетс, вреди само 6,5 милиони долари[;)]
Да беше во Mississauga - Canada и да чинеше до половина милион долари, ќе ја купев... Ќе се задолжев ако треба, ќе земев мортгејџи и останати работи и немаше многу да му се мислам!
Mara ауууууу Стрелец...ти многу циција си бил![;)][;)][;)] Јас мислев и дупло ќе понудиш!!![;)][:D][:D]
Strelec Јас би, ама ептен би заглавил така!:( btw, супер топик!:)
Mara еве ја најубавата куќичка на светот.....се уште е на продажба[;)] Се наоѓа во Масачусетс, вреди само 6,5 милиони долари[;)] [img] http://www.christiesgreatestates.com/images/property_image/0000007188_0000002786.jpg[/img] ајде да ѕирнеме малку и внатре [img] http://www.christiesgreatestates.com/images/property_image/0000007188_0000002787.jpg[/img] [img] http://www.christiesgreatestates.com/images/property_image/0000006279_0000010834.jpg[/img]
Mara Стрелец, ти намерно ми праиш лице...за да ти позајмам пари!!![:D][:D] Еве малку да исплакнеме очи.... ТАМПА [img] http://www.tampa4u.com/images/luxury1.jpg[/img] [img] http://mfr.mlxchange.com/MFRimages/28/T2110748_101_13.jpg[/img] БЕЛА ЛУНА-појма немам каде е....ама ми изгледа ОК[;)] [img]http://pictures.escapia.com/bplaces/0761718042.jpg[/img]
bonara
quote:
Originally posted by Mara
еве ја најубавата куќичка на светот.....се уште е на продажба[;)] Се наоѓа во Масачусетс, вреди само 6,5 милиони долари[;)] [img] http://www.chrisfftiesgreatestates.com/images/property_image/0000007188_0000002786.jpg[/img] ајде да ѕирнеме малку и внатре
e mnogu prozori ima.... ne ja zimam i bez pari da mi ja dadat [;)] [:p]
wolf_pack
quote:
Originally posted by sasha
Number of years' full income to buy a house: Los Angeles 11.2 San Diego 10.8 Honolulu 10.6 Sydney 8.5 New York 7.9 London 6.9 Bristol 6.8 Auckland 6.6 Christchurch 5.9 Wellington 5.2 Pittsburgh 2.4 Buffalo 2.2
После да не се чудите зошто толку многу Македонци има кај Buffalo area[:p][:D]
Mara јас не барам многу........САМО оваа куќичкичка......... [:D][:D][:D] [img] http://www.phuket.com/property/images/nai_harn_house1.jpg[/img] уште е на продажба....... [img] http://www.phuket.com/property/images/nai_harn_house4.jpg[/img] [img]http://www.phuket.com/property/images/nai_harn_house3.jpg[/img] Еве ја и цената....поточно ценчето![:D][:D][:D] Price approx. 2,700,000 Thai Baht (1 $US = approx 36 Baht) including pool, carport, garden and watertower
Strelec Tampa Bay - FL 14,5 милиони долари [img]http://cisdata.net/acnt/AR100389/rea/filemanager/tbmostexpensivehome.jpg[/img]