„Гласот на светлината“
„Гласот на светлината“
Strelec Не можам да го најдам топикот за протестите и блокадите во Скопје, организирани поради најавената продажба на ЕСМ... Топиков го отворив врз основа на една вест од македонските медиуми... СДСМ им порачува на здружението „Гласот на светлината“ и на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, партијата која стои зад невладината организација: Не протестирајте в петок пред Владата. Во истовреме, кога ќе излезете на блокади, во Владата ќе пристигнат европретставниците Оли Рен и Жозе Мануел Баросо. Доколку тоа го направите, ќе ги злоупотребите интересите на РМ, ќе го злоупотребите нејзиниот углед за задоволување на вашите партиски рејтинзи, со тоа ќе ја девалвирате и ќе ја оцрните РМ и ќе покажете дека всушност не сте за европска РМ“... Во „Гласот на светлината“ велат дека протестите се веќе најавени, а дека возилата на Баросо и Рен ќе бидат пропуштени... Кој мислите дека е во право во овој случај?
трендафил
quote:
ЕСМ не дава 7.000 евра за Мавровскиот меморијал
Традиционалниот натпревар во нордиско скијање, Мавровски меморијал, сезонава нема да се одржи зашто СФМ е финансиски истоштена и нема 6 до 7.000 евра потребни за организацијата. Традиционалниот спонзор - Електростопанство на Македонија, веќе четврта година по ред не сака да спонзорира. - Мавровскиот меморијал (досега ги има 44 одржани, н.з.) се одржува во чест на загинатите градители на браната од хидроцентралата во Маврово. И покрај тоа, ЕСМ веќе четврта година по ред избегнува да го спонзорира овој настан - вели Ѓоко Динески, селектор во нордиско скијање, кој истакнува дека станува збор за спортски настан од рангот на Охридскиот маратон, Шара-купот и некои други. - Во овие неколку години СФМ го одржуваше Меморијалот со свои средства, зашто ЕСМ не партиципираше, а други спонзори немаше. Годинава навистина сме "исцедени" поради ЗОИ и дефинитивно го откажуваме Меморијалот - изјави Пановски.
После 41 година спонзорирање на Мавровскиот меморијал од страна на ЕСМ, по доаѓањето на коалицијата ДУИ, СДСМ и ЛДП на власт тоа престана. Што ли им прават на парите?
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
ЕСМ не дава 7.000 евра за Мавровскиот меморијал
Традиционалниот натпревар во нордиско скијање, Мавровски меморијал, сезонава нема да се одржи зашто СФМ е финансиски истоштена и нема 6 до 7.000 евра потребни за организацијата. Традиционалниот спонзор - Електростопанство на Македонија, веќе четврта година по ред не сака да спонзорира. - Мавровскиот меморијал (досега ги има 44 одржани, н.з.) се одржува во чест на загинатите градители на браната од хидроцентралата во Маврово. И покрај тоа, ЕСМ веќе четврта година по ред избегнува да го спонзорира овој настан - вели Ѓоко Динески, селектор во нордиско скијање, кој истакнува дека станува збор за спортски настан од рангот на Охридскиот маратон, Шара-купот и некои други. - Во овие неколку години СФМ го одржуваше Меморијалот со свои средства, зашто ЕСМ не партиципираше, а други спонзори немаше. Годинава навистина сме "исцедени" поради ЗОИ и дефинитивно го откажуваме Меморијалот - изјави Пановски.
После 41 година спонзорирање на Мавровскиот меморијал од страна на ЕСМ, по доаѓањето на коалицијата ДУИ, СДСМ и ЛДП на власт тоа престана. Што ли им прават на парите?
Најверојатно ги „калапат„ за да имаат за зли времиња ...кога ќе им „застуди„ околу срцето.
Strelec The_Crow, не ми беше прашањето дали треба да се протестира или не... туку дали треба да се протестира ДЕНТА кога доаѓаат европските претставници од кои што најмногу зависи нашата ЕУ иднина? За тој момент прашувам кој е во право... СДСМ или организаторот на протестите?
The_Crow Protestite napolno gi opravduvam, ako se prodade Esm duri togas graganite ke osetat po dzebot slicno kako Telekom koga ke sakaat ke pokacuvaat struja i slicno, se cudam zaso protestive ne se pomasovni tuku samo 50-60 luge, demek samo niv gi tangira toa, a toa deka ke dosle baroso i ren golemi madinja ja bi im dal na ovie od svetlinava edna tabla jajca besplatno koga ke gi propustaat da mavaat po kolite.
The_Crow izvini strelec ocigledno pogresno sum razbral znaci ova vo sklop so prethodniot reply da ne se broi mislam od moj aspekt deka organizatorot na protestite se vo pravo.
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
abe kogo ti pokusuvas da ubeduvas, mislis deka nekoj e slep i negleda? e duri sega ke gi dibiete izborite, TITO vi e.ba mamata
Наци биди пристоен-Интел!(1)
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Во недостаок на прави аргументи , не ги користи аргументите за навреди...почитувај го секој кој чесно работи и истотака и заработува, АХ ...Кумровечка Шкоља , Балкански Смер или насока беше?!. офф топиц Дека е бе тука мудараторот или админот...за да „подзачисти„ , а ? Ех Борче Борче сине мајќино нели...дека ти побегнаа вија вработените бе? Раќија д‘н ти пија на д‘н пладне?
Abe dosta filozofiras na forumov, zarem podobro ke e da mu ja opcujam majkata kako sto toj ne ima opcueno malce pogore? So ne kazuvas niso za negioviot post staro komunjarce, ili taka ve ucat vo partijata
Дали е тоа се што (го) имаш да ми кажеш ?.
intel
quote:
Originally posted by tomislav1978
Abe dosta filozofiras na forumov, zarem podobro ke e da mu ja opcujam majkata kako sto toj ne ima opcueno malce pogore? So ne kazuvas niso za negioviot post staro komunjarce, ili taka ve ucat vo partijata
Томче и за тебе важи како за Наци-Интел(1)
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Дали е тоа се што (го) имаш да ми кажеш ?.
Dali e toa se so imas ti da kaze? I drzi se do temata, ako nemas argumenti ne rasipuvaj topikot
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Дали е тоа се што (го) имаш да ми кажеш ?.
Dali e toa se so imas ti da kaze? I drzi se do temata, ako nemas argumenti ne rasipuvaj topikot
Аргуметите ги кажав...и мислам дека се сосоема доволни за твојот „калибар„ ...нели? УАААААААА продавачи на НАРОДЕН ИМОТ. пс Титлето порано ми беше: Уништувач на (комуњарски) забави...ама чичо-ти самовикан како брадест тракатанџија ...мени ми гу сас друго и с‘к је несоодветно...нели?.
tomislav1978 Lavce ne floodiraj, i drzi se do temata, ostavi gi moderatorit i adminite da si rabotat, ti ako nemas so da napises, prasaj kolegitte u stabot, mozde ke najdete nekoja ukradena solja ovojpat
intel
quote:
Титлето порано ми беше: Уништувач на (комуњарски) забави...ама чичо-ти самовикан како брадест тракатанџија ...мени ми гу сас друго и с‘к је несоодветно...нели?.
Мене ми беше титлето "trapper" или такозвани ловац на крзнени животинки.
OooOo
quote:
Originally posted by tomislav1978
Lavce ne floodiraj, i drzi se do temata, ostavi gi moderatorit i adminite da si rabotat, ti ako nemas so da napises, prasaj kolegitte u stabot, mozde ke najdete nekoja ukradena solja ovojpat
Ne bi bilo losho i ti da go praktikuvash ova shto go napisha.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Кој мислите дека е во право во овој случај?
Baroso i Ren.
NINOCHKA Ne sum sigurna dali treba da se protestira na toj den; vistina e deka e vo interes na site nas EU integracijata, megjutoa ne sum sigurna dali protestite ke i nastetat. Smetam deka ima mnogu pogolemi raboti koi na Makedonija i falat a protesti se slucuvaat segde - kako vo Makedonija taka i vo site drugi demokratski zemji. Edinstveni sovrseni zemji se severna Korea, Sirija i Kuba, samo tamu nema nikogas protesti; Eu pretstavnicite go znaat ova.
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Strelec
The_Crow, не ми беше прашањето дали треба да се протестира или не... туку дали треба да се протестира ДЕНТА кога доаѓаат европските претставници од кои што најмногу зависи нашата ЕУ иднина? За тој момент прашувам кој е во право... СДСМ или организаторот на протестите?
Strelec, dali so protesti ili ne spored mene nema nikakva vrska, oni ni ja imaat slikata nasha, taka da shto imaa veze shto e na toj den. Kje se perat ulici, kje se chisti, kje se stavat cvekjinja na aerodrom, poznato sccenario taka da nema nikakva vrska. p.s. narodov moli vekje 15 godini i nikoj ne go slusha, ako se budali neka ne protestiraat.
nukleus Obavezni protesti toj den itoa se preporacuva shto pomasovni i poradikalni.Samo taka EU ke vidi deka "Buckovata prikazna" e samo edna obicna laga so opashka.!
Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Obavezni protesti toj den itoa se preporacuva shto pomasovni i poradikalni.Samo taka EU ke vidi deka "Buckovata prikazna" e samo edna obicna laga so opashka.!
А со која цел доаѓаат Баросо и Рен? За да видат дали е подобра ’Бучковата’ или ’Грујовата’ приказна, или да видат до каде е стигната Македонија на патот до ЕУ?
beaver hunter kakva evropa, kakvi bakrachi ! da ja bivashe evropa, nemashe da dozvoli tolku sneg da iznapagja zimovo !
Enigma Ako Makedonija vleze vo EU, vlasta i narodot treba da znaat, deka Ustavot na Makedonija kje ima figurativno znachenje, a drzhavata kje treba da mu se potchini na Ustavot na EU. Dali EU i treba na Makedonija? http://europa.eu.int/constitution/index_en.htm
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
The_Crow, не ми беше прашањето дали треба да се протестира или не... туку дали треба да се протестира ДЕНТА кога доаѓаат европските претставници од кои што најмногу зависи нашата ЕУ иднина? За тој момент прашувам кој е во право... СДСМ или организаторот на протестите?
Sekako deka treba da se demonstrira denta koga ke dojdar EU predstavnicite. Treba EU da vidi deka sme narod so stav, a vprocem strajkovite vo EU zemjite se mnogu poekstremni.
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Obavezni protesti toj den itoa se preporacuva shto pomasovni i poradikalni.Samo taka EU ke vidi deka "Buckovata prikazna" e samo edna obicna laga so opashka.!
А со која цел доаѓаат Баросо и Рен? За да видат дали е подобра ’Бучковата’ или ’Грујовата’ приказна, или да видат до каде е стигната Македонија на патот до ЕУ?
Makedonija nikade ne stignala, zatoa ne podmetaat od EU, koj kaj stigne[V]
f9 "Bivshite zemji vo Evropa" ne ja priznavaat Republika Makedonija,priznavaat nekoja tamu .... koja e nepoznata ravenka za gragjanite na Republika Makedonija.Ova go velam imajki na um deka ne priznavaat SAD,Kina,Rusija... ...i mnogu drugi.Taka da ama uvo ne me boli shto ke misli nekoj koj ne ne priznava.Mozhe po gjavolite da odi zaedno so onie koj mislat deka ke ni e dobro vo zaednica so bivshi drzhavi koj ne ne priznavaat.Vakvo retardiranje kon statusi od krajot na 19 vek i pochetokot na 20 vek za Makedoncite e zlostorstvo.Koj ne e Makedonec nego uvo i ne go boli za statusot na Makedoncite i drzhavata Republika Makedonija.Niv gi boli uvo za ostanatite "narodi" vo Makedonija. A Makedoncite treba i mora da si ja gledaat svojata rabota,so svoeto da upravuvaat svojstveno.I protestite se del na toa.Ako taa delegacija na politichari i pomine treba da bide propushtena zaradi diplomatijata i obichajnoto pravo vo ovaa svera.No da se prekinuva normalniot zhivot na lugeto zaradi edna delegacija koja predstavuva takva neprijatelska drzhavna zaednica e prosto neprifatlivo.
vancom18 o glup coek, procitaj pred da pisues ili komunjarite ili glas na svetlinata se vo pravo
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Кој мислите дека е во право во овој случај?
Baroso i Ren.
vancom18 [img]http://www.vreme.com.mk/images/Editions/633%2034/Page%201_p1_resize-thumb.jpg[/img]
nukleus
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Obavezni protesti toj den itoa se preporacuva shto pomasovni i poradikalni.Samo taka EU ke vidi deka "Buckovata prikazna" e samo edna obicna laga so opashka.!
А со која цел доаѓаат Баросо и Рен? За да видат дали е подобра ’Бучковата’ или ’Грујовата’ приказна, или да видат до каде е стигната Македонија на патот до ЕУ?
Tie doagaat so edinstvena cel da si "krknat" dnevnici koja mora nekako da se opravdaat pred EU.Prikaznite palat samo kaj nas vo Makedonija momentalno iako site gledame deka sme izmanipulirani do kocan sepak golem del od narodot seushte im veruva na glaucite.
lav
quote:
Originally posted by nukleus [brTie doagaat so edinstvena cel da si "krknat" dnevnici koja mora nekako da se opravdaat pred EU.Prikaznite palat samo kaj nas vo Makedonija momentalno iako site gledame deka sme izmanipulirani do kocan sepak golem del od narodot seushte im veruva na glaucite.
Ако не беше така како што е напишано и од мене подцртано...колку мислиш дека ќе чинеа џемперите од волна во Македонија? пс Многу овци ...истотолку волна и ОХОХО ефтини џемпери продајемо...нели?.
intel Lav vidi ovde http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=13594
concrete Abe gi videl nekoj nekogas Tihi i Prle ili se i tie izmislica ko se drugo ?????
NACIONALIST ako komunjarite za referendumot uspeeja da gi ubedat lugeto da si sedat doma, e nema bogami da gi ubedat utre (petok) da ne go blokiraat sobranieto, i da go docekaat BAROSO so blokadi, sekako so polna bodrska za GLASOT NA SVETLINATA.
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by NACIONALIST
ako komunjarite za referendumot uspeeja da gi ubedat lugeto da si sedat doma, e nema bogami da gi ubedat utre (petok) da ne go blokiraat sobranieto, i da go docekaat BAROSO so blokadi, sekako so polna bodrska za GLASOT NA SVETLINATA.
Ama sporedba napravi alal da ti e, sho beshe pobitno spored tvoe mislenje?
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
ako komunjarite za referendumot uspeeja da gi ubedat lugeto da si sedat doma, e nema bogami da gi ubedat utre (petok) da ne go blokiraat sobranieto, i da go docekaat BAROSO so blokadi, sekako so polna bodrska za GLASOT NA SVETLINATA.
Neli bese falsifikat Referendumot??? Abe naci i ti veke ne zb\naes sto pisuvas abaras Bodrshka za Dapamanae.
Ceki
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
ako komunjarite za referendumot uspeeja da gi ubedat lugeto da si sedat doma, e nema bogami da gi ubedat utre (petok) da ne go blokiraat sobranieto, i da go docekaat BAROSO so blokadi, sekako so polna bodrska za GLASOT NA SVETLINATA.
Neli bese falsifikat Referendumot??? Abe naci i ti veke ne zb\naes sto pisuvas abaras Bodrshka za Dapamanae.
Bravo intel, pak im go zakaci. Tooo majstore.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Neli bese falsifikat Referendumot??? Abe naci i ti veke ne zb\naes sto pisuvas abaras Bodrshka za Dapamanae.
ne be brat, referendumot ne bese falsifikat, nego telcite kako tebe si ostanaa doma da gledaat televizija, cekajki podobro utre
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Neli bese falsifikat Referendumot??? Abe naci i ti veke ne zb\naes sto pisuvas abaras Bodrshka za Dapamanae.
ne be brat, referendumot ne bese falsifikat, nego telcite kako tebe si ostanaa doma da gledaat televizija, cekajki podobro utre
A ti? Izleze li na referendumot? ps. kje krkas ban, znes zosto[;)]
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel A ti? Izleze li na referendumot? ps. kje krkas ban, znes zosto[;)]
hi hi hi jas ne ti sum kriv, ti deka za vreme na referendumot si gledase tetevizija doma!! ili morase da ja slusas bazata a
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
hi hi hi jas ne ti sum kriv, ti deka za vreme na referendumot si gledase tetevizija doma!! ili morase da ja slusas bazata a
хи хи хи пак ќе ги изгубите изборите, ама не е страшно па навиканти сте мајкуму...нели ? 99, 2000, 2002, 2003, 2004...2006 хехехе[8]
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel хи хи хи пак ќе ги изгубите изборите, ама не е страшно па навиканти сте мајкуму...нели ? 99, 2000, 2002, 2003, 2004...2006 хехехе[8]
pa neli i ti bese so nas, sega za kogo si, neznam sto e rabotava, em komunjarive te izbrkaa od rabota em uporno gi podrzuvas, ne be brat ovoj pat i cudo nemozi da gi spasi komunjaristava od sramot sto gi ceka, a i ti toa go znaes, znaes deka GRUEVSKI E NOVIOT PREMIER
intel
quote:
Originally posted by NACIONALIST
pa neli i ti bese so nas,
So koi vas ? NP e so SDSM. DPMNE gi gubi izborite garant.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel So koi vas ? NP e so SDSM. DPMNE gi gubi izborite garant.
si se zaebal, kako nikogas dosega!!!
f9 NP e so SDSM. E malku morgen...Ljupcho saka da mu go vidi krajot na Branko i saka da dokazhe deka i so najodvrzani racie SDSM e trula i impotentna partija.Ljupcho znae deka ako toj ne uspeal toa da go napravi koga VMRO beshe najsilno...Grujo nikojpat ne ke mozhe. I ima motiv poveke...osveta...,shto mozhe da mu go namali rejtingot kaj mnogumina lizhachi niz ovaa drzhava
NACIONALIST Најмасовни протести против приватизацијата на ЕСМ Протестите траеа од 12 до 16 часот. Имаше повеќе од 3.000 луѓе, денеска беа и најмасовните протести, но и револтот на граѓаните денеска против продажбата на ЕСМ беше најголем. Го изразија со фрлање на димни бомби кон Владата. Сепак, и покрај ваквото изразување на револтот, немаше никакви инциденти. Најмасовни протести со повеќе од 3.000 луѓе, иако организаторите очекуваа дека во Скопје денеска ќе се соберат околу 10.000 луѓе. Велат дека малиот број на луѓе кои дојдоа да протестираат против продажбата на ЕСМ е резултат на тоа што полицијата не дозволувала автобусите со граѓаните од другите градови од Републикава да стигнат во Скопје. „Над 1.000 луѓе се спречени да дојдат, бидејќи утрово автобусите со кои требаше да тргнат граѓаните се однесени на вонреден технички преглед“, изјави Марина Христова, „Глас на светлината“. „Истото се случува и со луѓето од Струмица и Радовиш, кои се сопрени на автопатот. Сопрени се од страна на МВР. Граѓани кои доаѓале од Кичево и од западниот дел на Македонија се спречени да присуствуваат, затоа што се запрени во Ѓорче Петров“, додаде Христова. Полицијата ги демантира овие изјави на „Гласот на светлината“. Велат дека не запреле ниту еден автобус со граѓани кои доаѓале во Скопје да протестираат, ниту пак, барале да се направат вонредни технички прегледи на автобусите. Инаку, денеска „Гласот на светлината“ заедно со граѓаните кои дојдоа да протестираат против продажбата на највредното парче од македонската економија својот револт можеа да го изразат со тоа што можеа да напишат пораки на големо платно што беше поставено пред самата Влада. Од Владата протестите продолжија кон петте раскрсници кои со недели „Гласот на светлината“ и останатите граѓани ги блокираа. Велат дека ова го сториле за да ги одбележат 300-те дена од почетокот на отпорот што го изразуваат. Кои ќе бидат следните активности што ќе ги превземе „Гласот на светлината“ ќе најават идните денови, меѓутоа утре протести во Скопје нема да има.
tomislav1978 Najmasovni a samo 3000 iljadi? Pa tolku se sobiraat i na eden fudbalski natprevar vo opstinska liga..za zalenje ste, ima da crknite vo opozicija, nema vlast za aramiji nevidini ko vas
OooOo Eh partiski piuni ... site bi ve obesil!!! Partijata ja stavate pred nacionalnite interesi.
трендафил
quote:
Originally posted by redstar
Toa sto bile spreceni lugje od Strumica i Radovis!? i ne e golem problem za masovnost na protestot. Problem e sto Skopjani gi nema na protestite.Vcera slusav javuvanja na lugje sto ucestuvale na protestot so taa konstatacija deka i pokraj diverziite od strana na MVR-to imalo mnogu lugje od vnatresnosta, no deka gragjanite na Skopje potfrlija i pokraj to sto Skopje e grad so najgolem broj nevraboteni i stecajni rabotnici koi bi bile najdirektno pogodeni od poskapuvanje na strujta po eventualnata privatizacija na ESM. Bez da navleguvam vo toa dali treba ili ne da se podrzat protestite na "Glasot" fakt e deka uste ednas Skopjani imaa povazna rabota od toa da izlezat na ulica i go iskazat svoeto protivenje na edna vladina namera(iako vo izminative pet-sest godini imase mnogu pocustvitelni raboti za da se sluci "narod" ama ne se sluci).
Ќе напишам за себе. Во 2001 после предавството во Арачиново кога бевме пред победа, а се повлековме по наредба на Врховниот командант кој по ова предавство од „граѓанинот Трајковски“ стана почитуван од „државотворците“ ние скопјаните извршивме успешен државен удар, го освоивме собранието, а власта беше во бегство. Но утредента власта повторно си седна во своите фотелји затоа што народот немаше лидер кој ќе застане на чело. Едноставно никој немаше храброст да го направи тоа. Не гледам дека нешто е сменето сега. А дали вчера Кондарко лажеше на конференцијата за печат кога рече дека на протестите вчера бил присутен и Груевски. Затоа што не го видел ниту еден новинар, а и ВМРО-ДПМНЕ демантираше. Чудно некако се однесува амнестираниот дезертер, виден член на „државотворците“. Пред некоја година беше ранет во една бурекџилница, а не забележал. Сега му се привидува нешто што никој друг не го има видено. Или пак обраќањето му е до тие што веруваат дека од секое семејство се вработува по еден, дека Ахмети не е терорист...
redstar Toa sto bile spreceni lugje od Strumica i Radovis!? i ne e golem problem za masovnost na protestot. Problem e sto Skopjani gi nema na protestite.Vcera slusav javuvanja na lugje sto ucestuvale na protestot so taa konstatacija deka i pokraj diverziite od strana na MVR-to imalo mnogu lugje od vnatresnosta, no deka gragjanite na Skopje potfrlija i pokraj to sto Skopje e grad so najgolem broj nevraboteni i stecajni rabotnici koi bi bile najdirektno pogodeni od poskapuvanje na strujta po eventualnata privatizacija na ESM. Bez da navleguvam vo toa dali treba ili ne da se podrzat protestite na "Glasot" fakt e deka uste ednas Skopjani imaa povazna rabota od toa da izlezat na ulica i go iskazat svoeto protivenje na edna vladina namera(iako vo izminative pet-sest godini imase mnogu pocustvitelni raboti za da se sluci "narod" ama ne se sluci).
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Eh partiski piuni ... site bi ve obesil!!! Partijata ja stavate pred nacionalnite interesi.
Jas sum ljubitel na trupec i sekira .....po poucno e , koga veke se pravi mastraf :):)!!
lav
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by redstar
дека нешто е сменето сега. А дали вчера Кондарко лажеше на конференцијата за печат кога рече дека на протестите вчера бил присутен и Груевски. Затоа што не го видел ниту еден новинар, а и ВМРО-ДПМНЕ демантираше. Чудно некако се однесува амнестираниот дезертер, виден член на „државотворците“. Пред некоја година беше ранет во една бурекџилница, а не забележал. Сега му се привидува нешто што никој друг не го има видено. Или пак обраќањето му е до тие што веруваат дека од секое семејство се вработува по еден, дека Ахмети не е терорист...
КОНДУРКО рече ова она???? Истиот тој КОНДУРКО своевремено секако според новински написи пред неколку години , НЕ ВИДЕЛ (!!!???) дека едната КОНДУРА му е дупната со куршум...и тоа во 2 или 3 часот наутро во ГАЗИ БАБА во една Бурекчилница. И тогаш се прашував (но и сеуште нели) што мајка КОНДУРКО барал таму да јаде бурек (така барем известија новините) а притоа да не забележи дека е ранет во КОНДУРА??? пс Одтогаш веќе не му верувам на забелешките искажани за други лица ...дали тоа што го видел е всашност исто такво , кога ете на своја нога не успеал да забележи дупка од куршум. ппс На лекар веднаш ноќтта го однел пријателот негов , кој ја забележал крвта која веќе истекла од неговата КОНДУРА.
tomislav1978
quote:
Originally posted by redstar Skopjani imaa povazna rabota od toa da izlezat na ulica
Skopjani ne podrzuvaat protesti organizirani od VMRO DPMNE, DPMNE ni go donese Tripun utepniot, narodot ne zaborava taka lesno
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Eh partiski piuni ... site bi ve obesil!!! Partijata ja stavate pred nacionalnite interesi.
Jas sum ljubitel na trupec i sekira .....po poucno e , koga veke se pravi mastraf :):)!!
Mozhe ... od kogo bi pochnal na forumov?
NACIONALIST cela Makedonija e vostanata, cela Makedonija e ispustena od rabota,(namesto po eden vraboten od familija), cela Makedonija strajkuva, pa braka Makedonci dali sne pametni ili ne, dali ne gledame sto ni se slucuva, i uste trpime i slusame lagi od aktuelnata vlast, dali ne e vremeto dojdeno za da pagaat glavi, podrska za GLASOT ZA SVETLINA, i nikako popustanje pred SRBOSIPTARSKOKOMUNJARSKA VLAST.
f9 Штип од ЕСМ бара 4,1 милиони евра Советот на Општината Штип на вчерашната седница донесе одлука да поведе судска постапка за добивање надоместок од ЕСМ за инвестирање во електроенергетски објекти што во изминатите две и пол децении биле изградени со пари од комунален надоместок за уредување градежно земјиште. Според ЈП "Штип проект", сопственост на локалната самоуправа се околу 30 отсто од 80-ина трафостаници во општината и дел од електроенергетската мрежа и од уличното осветлување, во вкупна вредност од 4,1 милиони евра. Овие пари, според одлуката на Советот, се бара да бидат вратени од ЕСМ. Како што беше истакнато, слична ситуација имало и во други градови. Штипска "Електродистрибуција" се обрати со допис до Советот во кое се дава нивно толкување дека ЕСМ за одржување и осигурување на тие објекти потрошило приближно толку пари. Советниците не го прифатија ваквото однесување, со образложение дека во сметките за струја на граѓаните и на фирмите имало и стапка за ангажирана моќност, средства од кои се одржувале тие објекти. На вчерашната седница беше формирано и Координативно тело, составено од советници и по еден претставник на "Штип проект" и на Електродистрибуција, за утврдување на документацијата за сопственост на електроенергетските објекти што биле финансирани од општината. ---- Сега ако се оваа работа се прошири и на други општини посебно на оние презадолжените ке биде густо.Ова си е точно така и ми се чини е задоцнето во однос на приватизациите од последната деценија.Кај нас владиве си зеле да продаваат дури и работи што се градени со самопридонеси од месни заедници.Време е за отпор.Владите се гарнитура на луге која доагја и си оди.Заборавете на партиски и државни интереси...ако беше така нема да си изгласуваа ненормални пратенички бенефиции во осиромашена земја
OooOo Увозот се поголем Струјата поскапува за 40 отсто За вкупниот увоз на струја ќе платиме од 130 до 150 милиони евра, што е речиси колку и парите што ги зеде државата од продажбата на „ЕСМ дистрибуција“ На Македонија и' се закануваат драстично повисоки цени и рестрикции на електрична енергија. Неофицијално дознаваме дека годинава на тендерот за увоз на струја нема да се обезбедат доволни количества зашто е можно бугарското електростопанство НЕК да не достави понуда. Ако пак достават, Бугарите нема да дадат пониска цена од 5,9 евроценти за киловат-час. Тоа значи поскапување на струјата во земјава, која сега домаќинствата ја плаќаат по 3,9 евроценти. За вкупниот увоз ЕСМ ќе треба да плати од 130 до 150 милиони евра, што е речиси колку и парите што ги зеде државата од продажбата на „ЕСМ дистрибуција“ (175 милиони евра). Задутре во „Македонскиот електропреносен систем оператор“ (МЕПСО) ќе се отворат понудите од годинашниот тендер за увоз на електрична енергија, со кој Македонија бара да купи 2,9 терават-часови. Во МЕПСО не сакаат да го коментираат тендерот пред да ги отворат понудите. До вчера во претпријатието не пристигнала ниту една понуда, но го објаснуваат тоа со фактот што секогаш понудите се носеле во последниот ден. Во МЕПСО признаваат дека увозната цена на електричната енергија годинава ќе биде многу повисока од ланската. Експертите предвидуваат дека цената на еден киловат-час ќе изнесува помеѓу 5 и 5,5 евроценти. - Тоа значи дека цените на струјата што сега ги плаќаат домаќинствата нема да останат исти. Најсериозен проблем ќе биде недостигот од струја. Увоз на 2,9 терават-часови е огромно количество енергија што во регионот не може да се најде. Доказ за тоа е што неодамна Албанија и Косово не можеа да ги набават потребните количества поради што беа принудени да воведуваат рестрикции на електрична енергија - велат енергетичарите. Во НЕК потврдија дека во 2007 година Бугарија нема да извезува струја поради затворање на два блока од нуклеарната централа „Козлодуј“. Во минатата година ЕСМ од НЕК купи 590.000 мегават-часови електрична енергија по цена од 3,7 евроценти. Лани Македонија увезе вкупно 2,3 тарават-часови струја. На НЕК му плати околу 22 милиони евра, а на швајцарската компанија ЕФТ над 20 милиони евра. Најевтина струја, за 3,5 евроценти, беше увезена од швајцарската компанија АТЕЛ. Најскапа беше струјата од Словенија - 4,2 евроценти за киловат-час.
nukleus Toa e realnosta so koja mora da se soocime site nie koj egzistirame vo ovaj "kotel",bi napomenal deka na eden drug forum vo edna druga diskusija koga beshe nacnato proizvodstvoto na struja od Makedonska nuklearka golem broj na diskutanti ja prifatija taa opcija kako edinstvena i najrentabilna alternativa za periodot shto sledi vo Makedonija,iako raka na srce imashe i odreden broj "ecopati" koj se zalagaa za alternativni izvori kako sonce,vetar vo magla i slicni raboti.
Der_Beste Кој е во право: СДСМ или организаторот на протестите? Едноставно и јасно: организаторот на протестите. Преку кур па ако доаѓаат главучите од ЕУтопија. Не на ЕУтопија! И да, треба токму тој момент да се искористи и масовно да се протестира и да се покаже дека не сме народ без `рбет.
NACIONALIST trgnigo GOJDOTO od tuka, me bodi vo ocite nemozam da go gledan, mi idi grklanot da mu go secam so zabi.
NACIONALIST Повик за граѓанска непослушност ако ЕСМ се продаде Повик на граѓанска непослушност ако ЕСМ се продаде. Ова е денешната порака на „Гласот на светлината“ до Владата. По продажбата, цената на струјата ќе се покачи, а граѓаните нема да можат да си ги платат сметките. „Можно е по приватизацијата да дојде до изразување на граѓанско незадоволство од друг вид, значи со бојкот на плаќање на сметка, повикување на граѓанската непослушност, така да целта ни беше да укажеме и на идните сопственици, со блокирање на Владата и пред ЕСМ, дека ние едноставно нема да се соочиме на толку едноставен начин и нема да се помириме со продажбата на ЕСМ и евентуалното поскапување по продажбата на ЕСМ“, изјави Марина Христова, НВО „Глас на светлината“. „Сите ќе плаќаме повеќе пари“, вели еден граѓанин. Опсада пред Владата за да се спречат можните купувачи на ЕСМ да ги достават понудите денеска немаше. Активистите на „Гласот на светлината“ ги блокираа раскрсниците во Скопје и запалија оган пред ЕСМ, симболично да покажат како ќе живеат граѓаните ако се продаде највредното парче од македонската економија. Денешните протести не беа масовни, но сепак предизвикаа хаос по улиците, блокада на Скопје и нервоза кај возачите. Од „Гласот на светлината“ најавуваат дека утре и задутре нема да има протести пред ЕСМ, меѓутоа блокадите пред Владата и на петте клучни раскрсници низ Скопје остануваат и понатаму. jas nemislam deka ESM, taka lesno ke go prodadat komunjaristava, poleka ama sigurno, se osvestuva sekoj zaspan graganin na RM
NACIONALIST Се очекува почетокот на големите протести на „Глас на светлина“ Пред Владата на Република Македонија се очекува да се соберат активистите на „Глас на светлина“ и да започне пеколната недела за Владата што беше најавена. Денеска ќе има опсада на Владата и на ЕСМ и блокада на 6 раскрсници во градот. Протестите започнуваат во 12 часот, а ќе траат до 15 часот. Целта на блокадата на Владата е да не им се дозволи на потенцијалните купувачи на ЕСМ да ги достават понудите. Во 13 часот активистите на „Глас на светлина“, ќе одат пред ЕСМ на Македонија и таму ќе го запалат симболичниот оган. Ќе бидат блокирани раскрсниците кај Поштата, кај Владата, кај Т.Ц. „Палома бјанка“, кај НИП „Нова Македонија“ кај „Црвен крст“ и кај Соборниот храм. Утре ќе има блокади само на 6-те клучни раскрсници низ градот more ovie luge ja blokiraa cela Makedonija od tolku sto im e ubavo.
OooOo 6 raskrsnici cela Makedonija? Aiiiiiii janasana ....
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by NACIONALIST
Се очекува почетокот на големите протести на „Глас на светлина“ Пред Владата на Република Македонија се очекува да се соберат активистите на „Глас на светлина“ и да започне пеколната недела за Владата што беше најавена. Денеска ќе има опсада на Владата и на ЕСМ и блокада на 6 раскрсници во градот. Протестите започнуваат во 12 часот, а ќе траат до 15 часот. Целта на блокадата на Владата е да не им се дозволи на потенцијалните купувачи на ЕСМ да ги достават понудите. Во 13 часот активистите на „Глас на светлина“, ќе одат пред ЕСМ на Македонија и таму ќе го запалат симболичниот оган. Ќе бидат блокирани раскрсниците кај Поштата, кај Владата, кај Т.Ц. „Палома бјанка“, кај НИП „Нова Македонија“ кај „Црвен крст“ и кај Соборниот храм. Утре ќе има блокади само на 6-те клучни раскрсници низ градот more ovie luge ja blokiraa cela Makedonija od tolku sto im e ubavo.
izvini ti od kaj si?cela Makedonija e 6 raskrsnici ili taka ve ucet tamu kaj vas?
nukleus Ova se prodava za pari koj bi se dobile za samo 6 meseci rabotenje.A opozicijata dokolku ima muda treba jasno i glasno da kaze deka ke go ponishti "misticniot" tender dokolku dojde na vlast i nema da priznava nikakvi troshoci ili penali vrz grbot na Makedonija.Vaka samo ke ja namalat cenata na ESM i nishto drugo.
intel Naci, neli DPMNE ne stoi zad protestite? Prvo da vidite kolku narod kje izleze pa kje zastanete zad niv ili kje se distancrate.
nukleus Zoshto DPMNE da ne zastane otvoreno zad protestite?Pa neli ESM e i nivno ili tie go "otpishaa" kako shto otpishaa se shto SDSM prodade za po eden denar metar kvadraten?
OooOo Glupo e koga ne sme edinstveni koga e vo prashanje nacionalen interes. I SDS i DPMNE e isto go**o. Ednive go ebaa telekomot, drugive ESM. Gledano od druga strana i ednive i drugive mora da imaat sponzor za pred izbori ...
tomislav1978 OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
f9 -Samo da prasham...ke ima za mene neshto od prodazhbata?Ako se mozhe... Ne baram transparentno...mozhe i vo chetiri ochi...
Strelec
quote:
Originally posted by tomislav1978
OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
Tomislav... Daj malku iskren muabet i razmisluvanje so svoja glava, a ne so partiska! Dali znaesh vo shto zgreshi DPMNE pri prodazhbata na Telekom? Dali ti e poznat toj moment? Dali mozhesh da izvlechesh paralela megju dvata sluchai? btw, mnogu malku menuva toa shto ne e cel ESM, tuku samo eden del... Sushtinata e ista! Istoto treba da se prashaat i onie koi shto sega protestiraat protiv prodazhba na ESM... Dali se i tie svesni deka toa protiv koe shto sega protestiraat, istoto se napravi i koga nivnite partii bea na vlast! NE SMEE da se prodade neshto za pari koi shto bi se dobile za samo 2, 3, ili 5 godini rabotenje!
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
„Логикава„ ти е логична ...и тоа 102,3%. Браво.....
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
taa logikata sto ja spomnuvas, e zatebe nepoznat zbor, ili edno spansko selo od tie emisiite sto gi gledas na MTV
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST taa logikata sto ja spomnuvas, e zatebe nepoznat zbor, ili edno spansko selo od tie emisiite sto gi gledas na MTV
nacke, od tebe i ne ocekuvam da rezberes nekoi raboti
nevernik
quote:
Originally posted by tomislav1978
OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
zarem tolku si naiven???
lav
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by tomislav1978
OooOo nie nema da go e.bame ESM. I nema da se prodade cel ESM, tuku samo distribucija, koja so nema nikakvo vlijanie vrz cenata, edino so moze da napravi e da ne dava struja na tie so ne placaat so i e sosema logicno.
zarem tolku si naiven???
Наивен велиш? Не , никако не е наивен...туку е само комуњарче , односно нивно партиско џавкало задолжено за овој форум.
tomislav1978
quote:
Originally posted by nevernik zarem tolku si naiven???
brat naiven si ti, ne se prodava cel ESM, tuku samo ESM-Distribucija
трендафил Си го префрлам текстот од заклучената тема со слична содржина: Како прво продажбата на ЕСМ не беше на приоритетниот список на задачи што ЕУ ги даде на Македонија, па со самото тоа продажбата на ЕСМ не не приближи до унијата. Друга работа е зошто толку сила владата потроши за да го продаде ЕСМ, наместо да ги работи приоритетните обврски. Словенија е веќе членка на ЕУ, а не размислува за скорешно продавање на нивната електродистрибуција. Хрватска размислува за продажба, но на 30%, не на 90 колку што владата на Бучковски продаде против мојата волја и волјата на сите со кои јас сум разговарал, а за кои власта мисли дека сме во малцинство затоа што не земаме мотки и да ја прелоцираме од зградата покрај Вардар во Идризово. И така во WCињата и купатилата сега, со реновирањето, си залепиле плочки во својата сина боја, бојата на ДУИ, СДСМ и ЛДП. Очигледно си го спремаат затворот за после изборите. Иако во врска со продажбата на ЕСМ и јас се однесував педерски (како карактерна особина), односно не излегов на ниту еден протест затоа што мислам дека сетилата на оваа власт не реагираат на протести туку им треба нешто многу посилно, сепак еве го моето мислење во врска со продажбата. Всушност купувачот на ЕСМ ни дава кредит што самите ќе го отплаќаме преку зголемената цена на електричната енергија. Само што кога ќе го отплатиме кредитот ќе останеме и без ЕСМ и должниции тоа вечни. Нејасно дали власта смета дека само таа е државата. Ако државата е на сите државјани на РМ, тогаш секој од нас е сопственик на делче од ЕСМ, па незнам зошто се крие договорот за купопродажба од нас, другите сопствениците, вклучувајќи ги и тие што се овластени од нас да ја контролираат власта, антикорупцијската комисија и опозицијата пред се`. Мислам дека продажбата на ЕСМ во ваква економска ситуација е катастрофално лош потег од кого ќе имаат полза на криминален начин само шака луѓе. Доколку се воопшто луѓе, разбира се.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by nevernik zarem tolku si naiven???
brat naiven si ti, ne se prodava cel ESM, tuku samo ESM-Distribucija
Ајде де!!!! И Проститутките не го даваат ЦЕЛОТО ТЕЛО на продажба....ами само ЧАВКАТА. А и кај оној педерон Кочо , кого ете дури и сдсм го ПОДДРЖА (загатка ми е каде...нели) го „изнајмува„ да не кажам и проДАВА само ШУПАКОТ. БЉАК..БЉАК..БЉАК..????
tomislav1978
quote:
Originally posted by трендафил Мислам дека продажбата на ЕСМ
Ne se prodava ESM, tuku samo ESM-Distibucija
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav А и кај оној педерон Кочо , кого ете дури и сдсм го ПОДДРЖА (загатка ми е каде...нели)
Lav, ova li od iskustvo go pisuvas?
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by lav А и кај оној педерон Кочо , кого ете дури и сдсм го ПОДДРЖА (загатка ми е каде...нели)
Lav, ova li od iskustvo go pisuvas?
Гледањето на ТВ медиуми всашност и преставува лично искуство....кога ете на ЈАВЕ си ги гледаш учесниците....наместо да ги бараш лично за да се увериш?.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Ne se prodava ESM, tuku samo ESM-Distibucija
abe kogo ti pokusuvas da ubeduvas, mislis deka nekoj e slep i negleda? e duri sega ke gi dibiete izborite, TITO vi e.ba mamata
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Ne se prodava ESM, tuku samo ESM-Distibucija
abe kogo ti pokusuvas da ubeduvas,
tebe seljo sigurno ne p.s. izmij si gi racete, nemoj od menjane gumi u tastatura
nevernik
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by nevernik zarem tolku si naiven???
brat naiven si ti, ne se prodava cel ESM, tuku samo ESM-Distribucija
Tomche, ova malo delche ESM-Distribucija, e ona shto ti nosi struja doma i shto ti gi zima parite. E sega namesto tie pari da doagat vo Makedonija, ke si odat vo Austrija so se kamata, i toa za mnogu kratko vreme. Klusev bil vo pravo koga reche deka se rasfrlame so tehnikata. Eve sega Avstijcite zaedno so domashnite ... ke ni go doteruvaat umot. I bidejki nie sme nazad vo ekonomijata ke ne vratat na vistinskoto mesto, vo 19 vek. Gospoda, spremajte gi kandilata i svekite. Otesega svetlina ke dobivate od SDSM.
lav
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Ne se prodava ESM, tuku samo ESM-Distibucija
abe kogo ti pokusuvas da ubeduvas,
tebe seljo sigurno ne p.s. izmij si gi racete, nemoj od menjane gumi u tastatura
Типична комуњарска шкоља...!!!!!. Во недостаок на прави аргументи , не ги користи аргументите за навреди...почитувај го секој кој чесно работи и истотака и заработува, АХ ...Кумровечка Шкоља , Балкански Смер или насока беше?!. офф топиц Дека е бе тука мудараторот или админот...за да „подзачисти„ , а ? Ех Борче Борче сине мајќино нели...дека ти побегнаа вија вработените бе? Раќија д‘н ти пија на д‘н пладне?
toni_a [IMG]http://i2.tinypic.com/rktov9.jpg[/IMG]
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Во недостаок на прави аргументи , не ги користи аргументите за навреди...почитувај го секој кој чесно работи и истотака и заработува, АХ ...Кумровечка Шкоља , Балкански Смер или насока беше?!. офф топиц Дека е бе тука мудараторот или админот...за да „подзачисти„ , а ? Ех Борче Борче сине мајќино нели...дека ти побегнаа вија вработените бе? Раќија д‘н ти пија на д‘н пладне?
Abe dosta filozofiras na forumov, zarem podobro ke e da mu ja opcujam majkata kako sto toj ne ima opcueno malce pogore? So ne kazuvas niso za negioviot post staro komunjarce, ili taka ve ucat vo partijata
nukleus Vlavot Makraduli zapocna da gi trie racete od provizijata shto ke ja zeme so prodazbata na ESM-distribucija.Se zboruva deka trebalo 12miljoni evra da si gi podelat Albansko-vlashkite vladini predstavnici vmeshani vo "najtransparentnata" prodazba koja nikoj ne ja videl na edno parce Makedonska ekonomija kako shto rece Makraduli.Vnimavajte deka vo prodazbata nemashe vmeshano Makedonec pa spored toa za Makedoncite ke ima "shipak" od provizijata. Ako za Makraduli transparentnost se podrazbira zatvorenost za javnosta togash ili neshto ne e vo red so negoviot um ili ne e dovolno educiran pa go upotrebuva zborot transparentnost za neshto shto site znaeme kolku beshe zatvoreno za javnosta. Sepak Makedonecot ne im ostanuva dolzen nikomu koj na ovoj ili onoj nacin probal da ja prodade Makedonija,vo istorijata kaznata sledi obavezno i bez presedan.
OooOo OffTopic: Pazi go komentarov AHAHHAHAHAHAHHA
quote:
Originally posted by nukleus
Vnimavajte deka vo prodazbata nemashe vmeshano Makedonec pa spored toa za Makedoncite ke ima "shipak" od provizijata.
Ja mislam deka ova treba da bide QUOTE na forumov za 2006-ta!
concrete A kaj toa nukleus gleda Makedonci vo Makedonija????? Vsusnost kaj voopsto gleda Makedonija ????
tomislav1978
quote:
Originally posted by nukleus
Vlavot Makraduli zapocna
Abe so vi e vam denes, za se vi se krivi Vlasite.
quote:
Se zboruva deka trebalo 12miljoni evra
Kade se zboruva? U WC, gradinka, kaj zabolekarot, u disko?
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by nukleus
Vlavot Makraduli zapocna
Abe so vi e vam denes, za se vi se krivi Vlasite.
quote:
Se zboruva deka trebalo 12miljoni evra
Kade se zboruva? U WC, gradinka, kaj zabolekarot, u disko?
Pa vlasite rakovodat so Makedonija, tie ja krojat politikata na SDSM. Zatoa i niv gi kritikuvame.
OooOo Koj vlasi be? Hari Kostov i Shterjo se egejci!
Strelec Hari e Egeec, a Shterjo e Vlav (po majka) i Cincar (po tatko)!
nukleus A Hari e egejski vlav,koj e kum na predsedatelot od Fudbalskiot sojuz na Makedonija kade se vrtat golemi pari,mozebi pogolemi od onie na ESM koga se znae deka za niedno livce vo kladilnicite shto gi poseduva ne se plaka DDV normalno kako i vo site drugi kladilnici niz Makedonija.
orlak како не бев јас во тимот за договарање за продажба на ЕСМ - барем нема да барав многу провизија едно 0.05 посто... за ДПМНЕ кога беше на власт (поголем дел сега НП) велев дека се лопови, а за СДСМ дека се интелегентни лопови е тоа драги мои е разликата меѓу двата субјекта на власт, или да се обратам со зборовите на Смиленски: Во Македонија нема човек на власт со кој не можеш да направиш дил! и во право бил...
f9 Golem uspeh...ja prodadoa dedojnata,a shto ostavija za potomstvata?Otkoga se na vlast sive samo prodavaat i se zadolzhuvaat.Abee golem uspeh,nema shto.Ne mi e jasno samo dali taka pravat i so domashnite sopstvenosti i finansii.
трендафил Изјавата дека при продажбата на ЕСМ е постигната најголема цена по броило во регионов е најобична лага. Или тој што ја пласира веста е малоумен. Секаде во регионов е продадена само нисконапонската мрежа, а кај нас се продадени плус 12 мали хидроцентрали и трансформаторите за 110 киловолти. Доколку не се работи за свесно пласирана лага некој треба да им објасни на тие во власта дека ако некој продаде 10 симитпогачи, 5 кифли и 2 четврта бурек за 100 денари, не може да каже дека продал една симитпогача за 10 денари. Се разбира доколку кифлите и бурекот не ги дава бакшиш, односно во случајов со ЕСМ доколку малите хидроелектрани и 110 киловолтните трансформатори владата не му ги подарува на новиот газда, па затоа пресметува само просек по едно броило.
јузер
quote:
Среднорочно, Македонија би можела да стане извозник на струја, предвиделе австриските стручњаци, што на ЕВН и нуди шанса да ја снабдува и Грција, која има постојан недостиг од електрична енергија.
Може, ако направат во Неготино нуклеарна централа зошто да не.
OooOo ЕВН за малку пари направи одлична зделка И странските експерти ги потврдуваат ставовите на македонските стручњаци дека ЕВН со купувањето на ЕСМ Дистрибуција за малку пари направи одлична зделка. Германскиот весник „Ди пресе“ во изданието од 19-ти овој месец објавува анализа во која цитира аналитичари од Ерсте банк и од одредени консултантски куќи. Нивните ставови се дека вклучувањето на високоволтажниот трансмисиски систем му ја носи меѓународната вредност на ЕСМ Дистрибуција и ја прави компанијата атрактивна за купување. А1 веќе го објави ваквиот став на домашните експерти. „Продадоа 66 трафостаници висок и среден напон кои чинат во просек по два милиони евра, се продадоа осум миниелектрани, хидроелектрани, најквалитетните извори на електрична енергија“, изјави Ристо Ачкоски, универзитетски професор. „Само овие две стапки што никогаш не ги спомна никој претставник на Владата чинат повеќе од она што се доби за целиот пакет. Остатокот е подарок од народот за идниот сопственик“, додаде Ачкоски. Австриските аналитичари пресметале дека 96-те милиони евра, сума што ЕВН се обврза да ја инвестира во наредните три години, ќе се обезбедат од добивката што ќе ја оствари новиот газда. Кешот што ќе го направи во Македонија ЕВН ќе мора да го инвестира во дистрибутивната мрежа за да ги намали загубите на струја на патот до потрошувачите. Австриските експерти заклучиле дека инвестицијата на ЕВН во Македонија е поисплатлива од таа во Бугарија, поради пакетот хидроцентрали и поради неискористениот македонски хидропотенцијал. Среднорочно, Македонија би можела да стане извозник на струја, предвиделе австриските стручњаци, што на ЕВН и нуди шанса да ја снабдува и Грција, која има постојан недостиг од електрична енергија.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Или тој што ја пласира веста е малоумен.
Веста први ја пласираа медиумите блиски на опозицијата... Немој друг пат малоумни за нив!:)
toni_a
quote:
Originally posted by јузер
quote:
Среднорочно, Македонија би можела да стане извозник на струја, предвиделе австриските стручњаци, што на ЕВН и нуди шанса да ја снабдува и Грција, која има постојан недостиг од електрична енергија.
Може, ако направат во Неготино нуклеарна централа зошто да не.
Juzer,ke ja poskapat za X-pati pa ke ima X-pati povekje struja! ostanuva za izvoz,a MK se vrakja vo kameno vreme!!! nema da greesh banjata,so ladna voda ke se tushirash,kafe na gas ke praish,zimno vreme ke iskluchuvash frizhider i hranata na terasa itn... (od kjarot ke moderniziraat i ke namalat nepotrebni zagubi...) prvi eksporteri ke staneme [:D][:D]
јузер Во право си Тони, Атила Сендреи за консултант ќе го вработат за да ги внесе во бизнисот и ќе почнат девизи да извезуваат во Кипар и други егзотични острови :)))
toni_a ako nema naplata vo MK ke ima naplata vo evra na drugo mesto! vo MK ke ima (kaj malkute) so telefoni i internet...
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Или тој што ја пласира веста е малоумен.
Веста први ја пласираа медиумите блиски на опозицијата... Немој друг пат малоумни за нив!:)
Дека е постигната најголема цена по броило јас првпат слушнав од координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули, кој би требало да се разбира во електричната енергија, па за него не мислам дека е малоумен, барем не во конкретниов случај, туку дека намерно ги заматува работите. Сите други веројатно му поверуваа и реагираа врз основа на таа изјава, веројатно верувајќи во неговата стручност. Експертите ја оспоруваат тезата на власта дека е постигната највисока цена по броило во регионов. Објаснуваат: „Во овој купопродажен договор се вклучени и мали хидроелектрани, а и трансформаторите од 110 киловолтната мрежа“, рече Миле Атанасовски, универзитетски професор. „Само овие две ставки кои никогаш не беа споменати од ниеден претставник на Владата, чинат повеќе од она што се доби за целиот овој пакет. Остатокот е подарок од народот за идниот сопственик“, коментира Ристо Ачковски, универзитетски професор. Објави [url="http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=60187"]А1 телевизија.[/url] Уште една вест со која власта сака да изигрува транспарентност сега е дека по примопредавањето на ЕСМ на австријците од Благовец, 7 април наводно ќе може да се има увид во договорот, но тоа што ќе го прочита секој може да го задржи само за себе, т.е. ништо не смее да објави или коментира јавно. Зошто владата го крие договорот од граѓаните доколку истиот е добар за нив??? Изгледа дека договорот е добар колку што е добра владата.