Државниот Јазик во Собранието на Македонија?
Државниот Јазик во Собранието на Македонија?
lav Министерот „Вентили“ зборуваше на лош македонски министерот за земјоделство Садула Дураку во ходник го сретнал пратеникот на ВМРО-НП г.Караџовски и му рекол дека сите ќе (мораат по се изгледа... да) научат албански јазик. Подетално [url="http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=655&ArticleID=41029"]овде[/url] Прашањето до вас почитувани колешки и колеги....Форумски, разбира се ....е следното:
dejan Zad ne mu e sram da rece nesto takvo, toj Sadula?? Pret nekolku godini vo zemja se pikase a sega se pravi nekoj 'visok' minister za zemjodelstvo. Duri se zakanuval! Ma da ne se zakanuva za nesto drugo?? Inace ova e glupost i mislam SDS nema da trosi pamet na ova.
lav
quote:
Originally posted by dejan
Zad ne mu e sram da rece nesto takvo, toj Sadula?? Pret nekolku godini vo zemja se pikase a sega se pravi nekoj 'visok' minister za zemjodelstvo. Duri se zakanuval! Ma da ne se zakanuva za nesto drugo?? Inace ova e glupost i mislam SDS nema da trosi pamet na ova.
Оној кој рече : ДА СЕ ИСПОЛНИ (С)РамковНИОТ Договор ДО ПОСЛЕДНА ТОЧКА и ЗАПИРКА...нели е ДИРЕКТЕН КРИВЕЦ за се она што ни се случува во последно време...од осилените копуци насекаде...пардон КАЧАЦИ , а кои повеќемината од нив не се ни достојни во штала да ги „пикнеш„ а камоли (благодарение на Ќиро и некои слични безумници на него по род кобајаги „македонци) во Собранието на Македонија да ги внесеш и како луѓе , и да ги седнеш во мека фотеља со дебели дневници и истотакви привилегии. Но тоа ти се вика водење на „МУДРА„ политика...а ние ги береме „плодовите„ од тие повампирени идеи.
трендафил Изгледа дека на парламентарното мнозинство воопшто не му пречи ниту работата ниту јазикот на министерот. Иначе би можеле да го сменат со еднаставно притискање на копчето.
lav Кај сте бре Форумски ПАЦОВИ да се јавите овде ...пардон мислев на функцеонерчиња од типот модераторски и разбира се администарторски...исклучок правам само за г.Борис ...како ГАЗДА на Форумов. ПРПА ли е ....или нема НАРЕЃЕЊЕ од „некаде„ за да ви стаса , а? За да ЈАВНО си го кажете својот глас...кој гледам насекаде го има само тамо каде што е на „ветрометина„ , едноставно ве НЕМА. пс Исти сте како оној КОДУРКО...или КОНДОРко кој стално (си) јаде бурек насекаде , а за воен позив за одбрана на Македонија ...е НЕВИДЛИВ нели...па после и амнестија ќе (по)бара и секако и добие!!!
OooOo lav, mi lepish etiketi ili shto e rabotata?
Pina
quote:
Originally posted by lav
Министерот „Вентили“ зборуваше на лош македонски министерот за земјоделство Садула Дураку во ходник го сретнал пратеникот на ВМРО-НП г.Караџовски и му рекол дека сите ќе (мораат по се изгледа... да) научат албански јазик. Подетално [url="http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=655&ArticleID=41029"]овде[/url] Прашањето до вас почитувани колешки и колеги....Форумски, разбира се ....е следното:
Ama ti ispushti da kazhesh deka Duraku zboruval na losh Makedonski i nekoi delegati pochnale da mu se smeat i da go zaebavaat. Treba da ja razbereme reakcijata na Duraku. Ako chovekot krshel jazik na Makedonski, barem se obidel, sho ima da se smeat i da go zaebavaat.
Ceki
quote:
Originally posted by OooOo
lav, mi lepish etiketi ili shto e rabotata?
Mislam deka nema potreba od toa, etiketite veke odamna se zalepeni.
concrete
quote:
Originally posted by Pina
[quote]Originally posted by lav
Министерот „Вентили“ зборуваше на лош македонски Ama ti ispushti da kazhesh deka Duraku zboruval na losh Makedonski i nekoi delegati pochnale da mu se smeat i da go zaebavaat. Treba da ja razbereme reakcijata na Duraku. Ako chovekot krshel jazik na Makedonski, barem se obidel, sho ima da se smeat i da go zaebavaat.
Herr Komandant Ventili e nekoj ljubezen covek be sutraci, toj se trudi na kakov takov Makedonski da kaze nesto, iako pripadnik na pobednickata od Boga dadena kasta ic ne mora , a majmunite so crveni ispraseni so suroica zadnici, koi nemaat muda da go ispratat kade realno mu e mesto, mu se smeat.....tolku im dal Bog... Inaku toa negoviot Vrhoven (na Ventili...) , ni da bekne na Makedonski, a Gos'n Bucko najljubezno mu bacuva raka....pa nisto.... znaci pamet u glava i krajno vreme e da razberete koi ste i sto ste....duri togas, od taa tocka moze da se razmisluva kako ponataka , ama ako vakvi ovci kako ovie vo Parlament i onie koi bleat nadvor nadvajki se da vlezat i ponataka izbirate.....nikade ne stignuvate :):):)!!!
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Pina
[quote]Originally posted by lav
Министерот „Вентили“ зборуваше на лош македонски Ama ti ispushti da kazhesh deka Duraku zboruval na losh Makedonski i nekoi delegati pochnale da mu se smeat i da go zaebavaat. Treba da ja razbereme reakcijata na Duraku. Ako chovekot krshel jazik na Makedonski, barem se obidel, sho ima da se smeat i da go zaebavaat.
Herr Komandant Ventili e nekoj ljubezen covek be sutraci, toj se trudi na kakov takov Makedonski da kaze nesto, iako pripadnik na pobednickata od Boga dadena kasta ic ne mora , a majmunite so crveni ispraseni so suroica zadnici, koi nemaat muda da go ispratat kade realno mu e mesto, mu se smeat.....tolku im dal Bog... Inaku toa negoviot Vrhoven (na Ventili...) , ni da bekne na Makedonski, a Gos'n Bucko najljubezno mu bacuva raka....pa nisto.... znaci pamet u glava i krajno vreme e da razberete koi ste i sto ste....duri togas, od taa tocka moze da se razmisluva kako ponataka , ama ako vakvi ovci kako ovie vo Parlament i onie koi bleat nadvor nadvajki se da vlezat i ponataka izbirate.....nikade ne stignuvate :):):)!!!
Јас мислам дека тие треба да разберат , ама нема кој да им го (по)каже тоа. На тие ...мислам со црвенизадници пс Како во вицот за ГЛУВЦИТЕ и Мачорот на кој нели требало да му „закачат„ ЅВОНЕЦ околу вратот
concrete Zaebi lav , ke se nacekas cekajki go toj nekoj sto ke im gi isprasi zadnicite ...taka da ili prezemaj nesto okolu prasenjeto, ili odi doma, dzabe da ne se umoris od cekanje :):):)!!! Treto nema :):):)!!
zlotty_co_380 albanski.......... pa sto stana so angliski ???!!??!?!, zar naucia site angliki sega sto sakaat i albanski?!?!?!?!?
lav
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
albanski.......... pa sto stana so angliski ???!!??!?!, zar naucia site angliki sega sto sakaat i albanski?!?!?!?!?
Кај многу стари семејства во Македонија традиција е и познавањето на јазикот на своите соседи. Моите еве го владееле солидно турскиот јазик (во Солун лично се уверив како одлично се разбираа со скоро сите трговци таму) и со него и се служеле во посебни прилики. мислам на машкиот дел од поширокото семејство. Дел од моите роднини и денес го владеат и албанскиот..но тој е учен со дружење со нив..без некој некому да му „мафта„ пред нос ...како овој ДИБЕКОВ овдеспоменат ...со некакви закани.
Great_Macedonian Prinudno nema da ucime albanski, tuku dobrovolno toa ke go pravime.. za da mozime da se razbereme so komsiite i da imame pogolemi sansi za vrabotuvanje..bidejki ke se bara poznavanje makedonski i albanski. Za "ministerot".. aj da ne pocnam me faka nervoza.
Great_Macedonian Da ne otvaram nova tema.. citajte; КИЧЕВО "Тане Цалески° продадено за 955.000 евра КИЧЕВО - По едночасовно заседание, вчера во Основниот суд во Кичево Одборот на доверители донесе одлука Фабриката за навојни производи "Тане Цалески° од Кичево да му биде продадена на Дестан Абдиу од осломејското село Црвивци, Општина Осломеј. Идниот сопственик на овој некогашен најголем македонски производител на навојни производи понудил најприфатлива цена - 955.000 евра за разлика од вториот кандидат Душко Рувчевски, чија понуда изнесувала 807.000 евра. Идниот сопственик во контото на Одборот на доверителите треба да ги уплати во рок од 21 ден. Истовремено тој има обврска да реализира програма за рестартирање на фабриката и да вработи за почеток 60 работници, а по четири месеци уште 120 од сегашните околу 270 металски работници. (В.Т.) utrinskivesnik --------------------- Koj saka da se kladi deka nema poveke pretprijatieto da se vika "Tane Caleski" ? :)
zlotty_co_380 mmmmmmmmmmm tocno taka, po 21 den ke ima novo ime, jas Dame mislam si u pravo za imeto, tuku aj da go pogajgame novoto ime na fabrikata. Pasa Memek ili .....
dejan Prasaj gi SDS ako sakat da se kladat, zhivotni edni.
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Koj saka da se kladi deka nema poveke pretprijatieto da se vika "Tane Caleski" ? :)
Ti da dadesh milionska suma za tetovski univerzitet, nema da go krstish " Makedonija na Makedoncite"? Jas od start bi go napravil... p.s. Chovekot go kupil sho go kupil, nego mozele prevara da napravat nashive, da ne odi vo "tugji race"...
Ceki
quote:
Originally posted by Goran-Skopjep.s. Chovekot go kupil sho go kupil, nego mozele prevara da napravat nashive, da ne odi vo "tugji race"...
A zasto mislis, deka nivnite ne napravile prevara, da ne odi vo tugi race?
Great_Macedonian jas mislam ke se vika "Fazli Veliu"
lav
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Koj saka da se kladi deka nema poveke pretprijatieto da se vika "Tane Caleski" ? :)
Ti da dadesh milionska suma za tetovski univerzitet, nema da go krstish " Makedonija na Makedoncite"?Jas od start bi go napravil... p.s. Chovekot go kupil sho go kupil, nego mozele prevara da napravat nashive, da ne odi vo "tugji race"...
Значи ....кај вас се е на распродажба ? Пробљем е значи... кој колку ќе плати за да „клати„!!!?. пс Се појасно ми е сега ...зашто е сменето името на државата на Македонците во некаква Фиромија и пазете за точно 2 (и со зборови ДВА МЕСЕЦА) ама не кажаа колку време ќе трајат тие 2 „месеци„ , оти гледам минаа скоро 12 земски години. А за знамето ич и да не прашувам...кој ги зеде парите...нели?
Ceki Parite ojdoa za narodot, ako ne go smenivme znameto i imeto, ke ne cekase propast, siromastija, beda, nacionalna nedefiniranost, nesigurnost, mozda i vojna. A taka so menuvanje na identitet mozevme da dobieme krediti, i da ja krenime Makedonija tamu kade sto e deneska[^] Eeeeeeeh?? Nesto ne e vo red ovde??
lav
quote:
Originally posted by Ceki
Parite ojdoa za narodot, ako ne go smenivme znameto i imeto, ke ne cekase propast, siromastija, beda, nacionalna nedefiniranost, nesigurnost, mozda i vojna. A taka so menuvanje na identitet mozevme da dobieme krediti, i da ja krenime Makedonija tamu kade sto e deneska[^] Eeeeeeeh?? Nesto ne e vo red ovde??
Го делиме мислењето ...дека СЕПАК ОВДЕ НЕКОЈ НЕ Е ВО РЕД.