Градење на споменик на не-македонец на Македонска
Градење на споменик на не-македонец на Македонска
lav Општината Чаир сосе раководсвото (качаци претежно) планира пред платото да направи ДИВОГРАДБА - споменик на човек кој никаква врска немал со Македонија , ниту ќе има....само ако „другачије се не нареди„...мислам од сдсм-офците....додоека се сеуште на власт без народна контрола. Сликата е оваа...а како го планират споменикот ..мислам на димензиите и местоположбата не знам....ама ако само направам споредба со неодамна „по грешка„ покриената цела стоковна куќа ИЛИНДЕН со малцинско знаме но со мнозински димензии....е тогаш...и не му треба многу думање нели???. Овие кои 3/4 претежно се на „социјала„ , односно на терет на МК државата трошат всашност наши пари за да сонаш „камен„ не удрат по нашата тинтара..не смеам да напишам и глава ...оти можеби и ќе побесне...нели? [img]http://wjhsslab.net/Eastern_Europe/images/skenderbeg.jpg[/img] Прашањето за Вас е дали Власта ЌЕ ДОЗВОЛИ градба на споменик:
Pina Kolku shto se sekjavam Grigor Prlichev pishuvashe za Skenderbeg, Serdarot neli beshe za Skenderbeg? Ako ne gresham, togash neka postavat i edna mala bista na Prlichev do herojot... E sega, ako ne se slozhat dvete strani togash ke go primenime Boshnjachkiot recept od Mostar. Oni Bruce Lee, aj nie ke go stavime Rocky ili poarno Robocop Roni Shvancerbergr li beshe, onoj seksualniot manijak sho dojde ov Avstrija vo California pa stana senator...
f9 Gjorgija...ili Skender ili Aleksandar,ajde da razjasnime.A za toa da gradat spomenik...neka gradat.Ke ispadne epten smeshno da Albanci napravat spomenik na i za eden mijak.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by lav
Општината Чаир сосе раководсвото (качаци претежно) планира пред платото да направи ДИВОГРАДБА -... Прашањето за Вас е дали Власта ЌЕ ДОЗВОЛИ градба на споменик:
Koga vekje doshlo na red da se planira, vlasta vekje toa go aminuvala... dali kje dozvoli, toa e vekje svrshena rabota...
ProMKD
quote:
Градот Скопје ќе го смета евентуалниот споменик на Скендер бег во центарот на градот како дивоградба, доколку претходно не се легализира и не се среди целата документација http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58513
Znaci otkako ke se IZGRADI kostovski i gradot ke go smetaat spomenikot za divogradba. Znaci ke dozvolat da se izgradi, ama nelegalno e.
трендафил Мислам дека ќе се повтори приказната со џамијата во Карпош. Во Скопје одамна не е изграден споменик на човек што Албанците не го сметаат за Албанец. Иако и во случајот со Мајка Тереза и со Скендербег не би рекол дека се Албанци.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Мислам дека ќе се повтори приказната со џамијата во Карпош. Во Скопје одамна не е изграден споменик на човек што Албанците не го сметаат за Албанец. Иако и во случајот со Мајка Тереза и со Скендербег не би рекол дека се Албанци.
Кај сте македончињаааааааааааааааа Кај загинавтееееееееееее За вас плаче МАЈКА МАКЕДОНСКАаааааааааА вие ко глувци во дупки се криете???!!! Бог да чува и да брани од вакви припадници на Народ кој ИМА ама како да сака да ја (с)нема неговата држава СО КРВ СТВОРЕНА..од некои наши родољубиви предци ???
OooOo Mene ne mi smeta gradenje spomenik na NE-Makedonec samo ako toj chovek napravil neshto za Makedonija. A vakvi i slichni provokacii treba na sam start da se presechat!
RaGeAnGeL a koj e tipov na slikana?
Pro Patria 2
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
a koj e tipov na slikana?
Johnny Vajsmiler [;)]
OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
a koj e tipov na slikana?
Skender Beg. Tebe verovatno konjakot ti e dobro poznat :)
RaGeAnGeL e so mu falit edno spomeniche i od nego da si imame
profa Spored mene nisto ne mu falit,not a big deal:)
RaGeAnGeL shhh....sea partiotive ke ni se puscet profa
achtung_panzer
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
e so mu falit edno spomeniche i od nego da si imame
Rage na politika?! Ushte eden znak za bliskata propast na svetot...
RaGeAnGeL yeah,love u too:P
nemo Imat veke eden spomenik vo Tirana na skender beg, Jas sum za eden gigantski na Car Samuil da mu se izgradi I vo Ohrid i vo Skopje. ps uste ednas da potsetam deka ako hitler pobedil ke mu se izgradelo ogromen spomenik na Kale - pa SDM ovcite neka razmislat uste ednash
achtung_panzer
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
yeah,love u too:P
Letaj, letaj zeleno avionche...
Ceki
quote:
Originally posted by f9
Gjorgija...ili Skender ili Aleksandar,ajde da razjasnime.A za toa da gradat spomenik...neka gradat.Ke ispadne epten smeshno da Albanci napravat spomenik na i za eden mijak.
Iskander( ne Skender), no mene sepak ne mi e smesno toa. Bi bilo smesno do kouku Gjorgija i oficialno bi bil prifaten kako mijak, a taka ne e bas smesno. Mozda mu e smesno na nekoj sdsmovec, sto pak ke im go zakaci na makedonskite nacionalisti, so podrska na aljbanskite.
f9 Ma ostavi im neka si gi pokazhat budaliite,ima vreme za dokazhuvanje koj e koj...veke pogolem nacionalen interes na Makedonskite nacionalisti ne mozhe da ima od toj da Albanci gradat spomenik na Makedonec.So takvi nema argumenti,edinstveno shto mozhe e da gi ostavish da si ja skrshat glavata od zid.
Korab
quote:
да направи ДИВОГРАДБА - споменик на човек
Исто како „дивоградбата“ во Мала Речица и уште неколку илјади „дивоградби“ низ Тетово, Гостивар итн. На само неколку километри од Скопје имаш „дивоградби-мавзолеи“ на ОВК широки по 20-30м...а можам само да замислам уште колку вакви „дивоградби“ ке се појават...
трендафил А зошто ние Македонците не градиме споменици на Македонци. Последниот предлог колку што знам беше тој од Црвенковски на плоштадот Македонија да се изгради споменик на Хрватот и комунист Јосип Броз - Тито.
Great_Macedonian Tocno taka trendafil! Videte vaka sto tuku tresite pufki bez potreba. Na Skenderbeg imet izgradeno spomenik i vo Italija, pa sto? Dali bil Albanec ili mijak nee ni tolku bitno. Nikoj nas vo stranstvo ne ni preci da gradime spomenik na Goce Delchev. Problem bi bilo dokolku spomenik na skenderbeg se gradese na plostad... no na plostad nema nikakov spomenik, i koj e kriv za toa? Se prajme makedonci, a nemame nitu eden spomenik na Aleksandar Makedonski, Tsar Samuil, Filip Vtori i red drugi. Nie makedoncite samite sme krivi za naseto propaganje. Neka gradat spomenik na Skenderbeg... no koj e toj sto ke gi spreci da gradat spomenik na nekojsi "komandant struga" vo centarot na Struga!?!
lav
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Tocno taka trendafil! Videte vaka sto tuku tresite pufki bez potreba. Na Skenderbeg imet izgradeno spomenik i vo Italija, pa sto? Dali bil Albanec ili mijak nee ni tolku bitno. Nikoj nas vo stranstvo ne ni preci da gradime spomenik na Goce Delchev. Problem bi bilo dokolku spomenik na skenderbeg se gradese na plostad... no na plostad nema nikakov spomenik, i koj e kriv za toa? Se prajme makedonci, a nemame nitu eden spomenik na Aleksandar Makedonski, Tsar Samuil, Filip Vtori i red drugi. Nie makedoncite samite sme krivi za naseto propaganje. Neka gradat spomenik na Skenderbeg... no koj e toj sto ke gi spreci da gradat spomenik na nekojsi "komandant struga" vo centarot na Struga!?!
Градењето на споменици на странци е мерено според два елемента: Значение на личноста дури и за државата (во случајов Македонија) со која нема допирни точки. Пример е Мајка Тереза ...а може и на Никола Тесла...ама Скендербег!!!?. Вториот елемент е реципроцитетот во градбата...со земјата од каде ни „доѓа„ личноста за споменобележување кај нас. Дали Албанија ќе дозволи ние таму да си изградиме во Тирана споменик на Гоце Делќев во исти димензии и на слична по значение локација? ппс Колега ...да не ти шетал низ куќи своевремено некој од овие кои саккаат да го градат , а? Само прашувам....колку за да прашам...нели?
Great_Macedonian lav, ako go analiziras forumov malce poveke mislam ke svatis kakov covek sum. Nikoj nikade ne mi setal, tuku jas imam svateno nesto sto mnogu makedonci nemozat da go svatat i se pravat slepi. blagodarenie na nasiot segasen pretsedatel, segasen premier i segasen predvodnik na vmro-narodna i red mnogu drugi "makedonci" makedonija E ZEMJA NA MAKEDONCITE I ALBANCITE!! Albanija e ZEMJA SAMO NA ALBANCITE! Toj ramkoven dogovor go ovozmozi ova, dosta se pravite budali aman.. mnogu dobro ti se poznati i na tebe rabotite lav, ne tropajte pufki bezveza koga se znae deka bez amanet na malcinstvoto ne moze da se donese nitu eden zakon vo parlament. Dali toa tebe ti gleda na drzava vo koja makedoncite se sopstvenici?? Vistinata boli, znam... no site gi znaeme vinovnicite!
intel AJ da gi prasam nesto najMakedoncite od tipot na lav i trendofil, naci itn. Samo ve citam kako nesto mrsite po forumive za Aleksadrovci, Filipovci, Samoilovci itn. ZOSTO dodeka bevte na vlast ne izgradivte spomenici na site ovie znacajni licnosti za MK. Albancite si pravat sto mozat, sto napravivte vie ?? ej imavte zivotna sansa - ne mi kazuvajte sto ne napravila ovaa vlada nego kazete mi zosto od se ona za sto ja kritikuvate akuelnata vlast deka ne go pravi, VIE barem ne se obidovte da go napravite ??? DANKE[^]
lav
quote:
Originally posted by intel
AJ da gi prasam nesto najMakedoncite od tipot na lav i trendofil, naci itn. Samo ve citam kako nesto mrsite po forumive za Aleksadrovci, Filipovci, Samoilovci itn. ZOSTO dodeka bevte na vlast ne izgradivte spomenici na site ovie znacajni licnosti za MK. Albancite si pravat sto mozat, sto napravivte vie ?? ej imavte zivotna sansa - ne mi kazuvajte sto ne napravila ovaa vlada nego kazete mi zosto od se ona za sto ja kritikuvate akuelnata vlast deka ne go pravi, VIE barem ne se obidovte da go napravite ??? DANKE[^]
Овде нема НАЈ-Македонци, ами едноставно кажано само македонци и анти-македонци...секако со различен национален идентит и потекло дури дојдени и од некоја волкоебина , разбира се.
Great_Macedonian intel, nemora ni da se bide na vlast za da se izgradi spomenik na nekoj nas heroj. No od druga strana, vmro go izgradi mileniumskiot krst.. pa zaradi toa sdsm dozvoluva lujge da se mocaat na nego, kako ne im e stram.
Great_Macedonian intel, nemora ni da se bide na vlast za da se izgradi spomenik na nekoj nas heroj. No od druga strana, vmro go izgradi mileniumskiot krst.. pa zaradi toa sdsm dozvoluva lujge da se mocaat na nego, kako ne im e stram.
lav
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
intel, nemora ni da se bide na vlast za da se izgradi spomenik na nekoj nas heroj. No od druga strana, vmro go izgradi mileniumskiot krst.. pa zaradi toa sdsm dozvoluva lujge da se mocaat na nego, kako ne im e stram.
А како може да имаат срам некакви си АНТИ-Христи , според сопствено им-признание. Многумина од нив не се ниту КРСТЕНИ , а камоли и воспитани во духот кој одсекогаш владеел овде...на христијанскиот дух ...нели?
Enigma V red e da se gradi spomenik na Skenderbeg, samo pod eden uslov, t.e. so napis, deka bil borec za pravoslavnata vera. Zoshto, kakov spomenik bi bil, ako se izostavi ulogata na herojot? Pred da go gradat spomenikot, albancite treba da bidat istoriski educirani, i da znaat, koj vsushnost bil Skenderbeg?!
concrete
quote:
Originally posted by Enigma
V red e da se gradi spomenik na Skenderbeg, samo pod eden uslov, t.e. so napis, deka bil borec za pravoslavnata vera. Zoshto, kakov spomenik bi bil, ako se izostavi ulogata na herojot? Pred da go gradat spomenikot, albancite treba da bidat istoriski educirani, i da znaat, koj vsushnost bil Skenderbeg?!
Edukacija?????...takva droga tie ne dilaat :):)!!
трендафил Се согласувам дека ние многу често се оградуваме од нешто наше. На пример од нашите симболи, златниот лав или шеснаестокракото сонце. До скоро ги имавме заборавено или ги сметавме за непријатели Ченто и Шарло, само затоа што му пречеле на Диктаторот, немакедонец. Со Скендербег проблемот е што нашата исполитизирана историографска наука практично се откажа од него. И споменикот нема да му биде изграден како на борец за православието, туку како на борец за Албанија. Друга работа ќе беше ако ние му изградевме први споменик. Верувам дека во тој случај не ќе беше чудно ако албанофоните Македонци, пред се` муслиманите, ќе се откажеа од него. Државата мора да одвои повеќе пари за науката и културата. Таа може да и даде безкаматен кредит на приватна фирма во износ од 7 милиона евра. Со 5% каматна стапка, што е многу мала камата, интересот е окулу 1.000 евра дневно. А државата не сака да менува сијалици и да плати струја за Милениумскиот крст, за што се потребни годишно пари колку за 3 недели камата што му се подарува на Свето Јаневски. Само сакам да кажам дека има пари и за нови споменици и за одржување на старите и за археолошки истражувања. Вака дивите копачи ја продаваат нашата историја на Грците, кои потоа прикажуваат како артефактите да се откриени кај нив. Ако имаше пари во 2001 година кога имавме војна, можно ли е да нема сега? Само е проблемот што „државотворците“ не се заинтересирани за ништо освен за себе.
lav Се надевам дека со доаѓање на НОВА ВЛАДА ...веднаш ќе се пристапи кон следните и битни за мене дејствија: 1.Ке се изгради споменик на Александар Македонски ВЕЛИКИ , и тоа во центарот на Скопје. 2.ЌЕ се (конечно) ОСВЕТЛИ Милениумскиот Крст 3.Ќе се воспостави државен ГРБ со ЗЛАТНИОТ ЛАВ на златна подлога 4.Знамето од Кутлеш да се повторно озакони како државно знаме.
Enigma
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Enigma
V red e da se gradi spomenik na Skenderbeg, samo pod eden uslov, t.e. so napis, deka bil borec za pravoslavnata vera. Zoshto, kakov spomenik bi bil, ako se izostavi ulogata na herojot? Pred da go gradat spomenikot, albancite treba da bidat istoriski educirani, i da znaat, koj vsushnost bil Skenderbeg?!
Edukacija?????...takva droga tie ne dilaat :):)!!
Toa, shto albancite chinat ili sakaat da storat e nivna rabota, no ako drzhavata, nie i sekoj od nas, pravilno si ja izvrshuva svojata rabota, tie ne bi mozhele da delat, kako shto im chini, no koj ni e viniven, shto nie ne umeeme da delime, a svesno ili nesvesno i se potchinuvame na tugjata igra? Jas mislam, ako proektot za izgradba na spomenik na Skenderbeg se komercijalizira preku site makedonski mediumi, velichajki go golemiot albanski pravoslavec i zhestok protivnik na islamot, iznesuvajki gi site fakti od negoviot zhivot i smrtta, togash mnogumina albanisti i islamisti(albanski antihristijani) bi se predomislile, a mozhebi, nekoi bi se zamislile. Patem, toj proekt bi bil povod za vlasite da mu izgradat spomenik na romanskiot skenderbeg - knezot Vlad Drakul, koj, isto taka bil zhestok borec protiv islamot, i ovie dva spomenika da bidat izgradeni eden do drug, vo spomen na PRAVOSLAVNITE BALKANSKI VOJSKOVODCI. Se razbira, vrz osnova na politichka nekorektnost kje treba da se zadovoli i makedonskata strana, na chija pochva se gradat spomenici na pravoslavni vojnici od tugja etnichka pripadnost, no Makedonija nema svoj "skenderbeg", zatoa ja ima Kalesh Angja (zhrtva, kako i sekogash). Sledstveno, kje im ja postavime posredina, i toa kachena na konj so sabja vo desnata raka (dosta bea makedonski zhrtvi). Pa, kako im chini?! Nie ne smeeme da im gi odzemame pravata na drugite, nitu da gi sopreme nivnite zamisli, NO MOZHEME DA GI KORISTIME SVOITE PRAVA I SO SMISLENI PROEKTI DA GO ONEVOZMOZHIME OSTVARUVANJETO NA TUGJITE ZAMISLI, KOI NE SE VO INTERES NA MAKEDONIJA.