Штерјо ...
Штерјо ...
OooOo Што се крие зад вулгарната изјава на Наков? Демонстрација на моќ, нарушен морал или слика за 15-годишната македонска транзиција. Што се крие зад синоќешната вулгарна изјава на Наков? Антикорупциската комисија која го отвори случајот „Фершпед“ е запрепастена од дрскоста. Немаме ингеренции да ја коментираме изјавата, но ќе продолжиме во битката за вистината за „Фершпед“. [img]http://i1.tinypic.com/o0dp52.png[/img] „Ваквиот начин на постапување е слика за вкупната приватизација во Р. Македонија“, изјави Михајло Маневски, претседател на Антикорупциска на 12.01.2006 Наков, во изјава за А1, одби да ја коментира приватизацијата. Вчерашната прилика беше една од ретките кога бизнисменот се појави во јавноста. А1 сакаше да ја искористи и во име на професионалноста да му овозможи да одговори на бројните обвинувања. Интегралната изјава, од разбирливи причини, не ја повторуваме, затоа ви ја пренесуваме на овој начин. Нека види Европа како се однесуваат македонските бизнисмени, се јави денеска Здружението акционер. „Ерван Фуере, имаше можност вчера да види какви луѓе стојат на чело на македонското стопанство“, изјави, Васко Тодоровски, Здружение „Акционер“. Наков е дел од бизнис лобито што одигра клучна улога во македонската транзиција, меѓу кои, Давитковски од „Скопски пазар“, Јаневски од „Пивара“, Таневски од „Македонија турист“, Димитрова од „Европа“, Мукаетов од Алкалоид, Јосифовски од „Макпетрол“, Костов од „Комерцијална“. „Во македонската транзиција во последниве години, клучен фактор е времето, а политичките номенклатури кои се сменија во Македонија, всушност го задржуваат времето во кое не им даваат шанси на друѓите граѓани, бидејќи од задржување на времето и од заробување на институциите, од затворањето на економијата, на стопанскиот систем, има корист една мала политичка врхушка и една финансиска олигархија која е конституирана во македонската економија“, изјави Љубомир Кекеновски, универзитетски професор, на 17.01.2006. Изјави професорот, неодамна толкувајќи го фактот што економијата не може позначајно да мрдне. Сите влади го отвораа прашањето за ревизија на приватизацијата. Најмногу потрес предизвика „Фершпед“. Случајот се уште не стаса на суд. Досието го држи Јавното правобранителство. Управата за јавни приходи до сега изготви три извештаи. Два од нив, обелоденија бројни незаконитости во приватизацијата: пробивање на акционерски цензуси, купување акции со пари од фирмата, приватизација на државен имот што не смеел да се продава.
orlak последна вест за Штерјо е дека ја пеглал Оливера трајковска, ба’му мајката ги уништи новинариве... [^][^][^][^][^][^]
concrete
quote:
Originally posted by orlak
последна вест за Штерјо е дека ја пеглал Оливера трајковска, ба’му мајката ги уништи новинариве... [^][^][^][^][^][^]
Klasicna potvrda na starata inzinjerska vistina : wood beam vo vertikalna polozba i zena vo horizontalna sekoj tovar go izdrzuva :):):)!!
beaver hunter shta chesh pope, kad se deca vole....
nukleus Glavni vo upravata za javni prihodi se Vlasi kako i vo javnoto obvinitelstvo pa zatoa nema da ima reshenie na "takanareceniot" slucaj Fershped kade glavucot e isto taka Vlav kako i premierot.
beaver hunter a be koj prashuvashe za oktopodi, piramidi itn...?
concrete
quote:
Originally posted by nukleus
Glavni vo upravata za javni prihodi se Vlasi kako i vo javnoto obvinitelstvo pa zatoa nema da ima reshenie na "takanareceniot" slucaj Fershped kade glavucot e isto taka Vlav kako i premierot.
Dobro de,ima li voopsto vo ovaa zemja voopsto Makedonci?????
tmoro Do 1998g se iznaslusavme,lopovi ,kradci,aramii,kostapleri,reketari za tie st bea vo vlasta indirekno ili direkno povrzani.Iako togasnata opozicija nemase nekoja programa narodot se resi da gi kazni so glasanje i da gi isfrli od vlasta.Namesto tie sto dojdoa na vlast da gi kaznat surovo ovie gorenavedeni lopovi ,kradci,aramii,kostapleri,reketari tie gi ostavija na mira,gi napravija cesni zatoa sto ne se pokrena nisto protiv niv,eden del stanaa sorabotnici so niv, a mnogu sto vlegoa vo vlasta velea "Tie sto pravea pred nas, isto" i sega se cudime kako ovaj "Tokmakot Vlav" so poseduvanje kapital Zastava 101 vo 1991 godina sega drzit 2/3 od kapitalot vo Makedonija.E pa dragi moi braka na forumov jas sakam da se konfiskovat sve od ovie kako nego, i Buzle,Ilo,Bane,Hari,Bucko,Ljupco G,Lambe,Vojo, lozarcite od Ohrid(sega gazdi na Lozar),A DJ,M Th, od svajcarskata partija i drugi koi ne gi spomnav,a parite da mu se dadat na tutunarite,lozarite,i na tie sto sto sakaat da otvarat malo stopanstvo,site skoli i bolnici da se rekonstruiraat so isklucok ne tamu kade sto se 100% b.....i
tmoro
quote:
Originally posted by tmoro
Iako togasnata opozicija nemase nekoja programa narodot se resi da gi kazni so glasanje i da gi isfrli od vlasta.
Mala greska vo pisuvanjeto .Trebase vaka da e.Iako togasnata opozicija nemase nekoja programa, narodot se resi da i dade doverba na opozicijata i ja kazni vlasta na izborite i gi isfrli od vlasta , i toa bese golem sok za vlasta.
intel
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by tmoro
Iako togasnata opozicija nemase nekoja programa narodot se resi da gi kazni so glasanje i da gi isfrli od vlasta.
Mala greska vo pisuvanjeto .Trebase vaka da e.Iako togasnata opozicija nemase nekoja programa, narodot se resi da i dade doverba na opozicijata i ja kazni vlasta na izborite i gi isfrli od vlasta , i toa bese golem sok za vlasta.
Tragicno e sto mirisa na 98 ama sepak kje duvne nekoe vetre i kje go rastera mirisot na samounistuvanje.
concrete Toa moj tmro se narekuvase nesto kako EXPROPRIJACIJA NA EXPROPRIJATORITE ili taka nesto....i kolku znam ne e resenie,da bese sega nemase ovie muabeti da se pravat, niti Robin Hudovskote delenje na konfiskuvanoto na siromasniot narod dava rezultati..kazuvaj nekoja druga....zosto pak na isto ke se vratime......po nekoja godina i uste posiromasni....
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel Tragicno e sto mirisa na 98 ama sepak kje duvne nekoe vetre i kje go rastera mirisot na samounistuvanje.
i na kraj intel uvide deka mirisa na 98, znaci narodot nemozejki da ja istrpi ovaa tiranija i se odluci da gi vodi covek kako gospodinot GRUEVSKI, pa neka ni e so sreka POBEDATA A NA NARODOT SLOBODATA
vancevtodor Intel veli: [quoteTragicno e sto mirisa na 98 ama sepak kje duvne nekoe vetre i kje go rastera mirisot na samounistuvanje.][/quote] Intele vetreto sigurno go gledash,vo "VIIJUGA".
tmoro
quote:
Originally posted by concrete
Toa moj tmro se narekuvase nesto kako EXPROPRIJACIJA NA EXPROPRIJATORITE ili taka nesto....i kolku znam ne e resenie,da bese sega nemase ovie muabeti da se pravat, niti Robin Hudovskote delenje na konfiskuvanoto na siromasniot narod dava rezultati..kazuvaj nekoja druga....zosto pak na isto ke se vratime......po nekoja godina i uste posiromasni....
Vtoro nemat ili konfiskuvanje na opljackanoto ili legaliziranje,znaci ti si protiv da mu se odzemit toa na Tajkunite-apasite. Nemam nisto protiv toa si e tvoe mislenje.
трендафил Штерјо Наков во транзицијата влезе како сопственик на стан во Топаанско Поле и Застава 101, а сега е најголем сопственик на Фершпед. До тој степен се осилил преку „државотворната“ партија што на новинарот на А1 телевизија на прашањето за легалноста на приватизацијата на Фершпед која никако не добива разврска и не се појавува на суд (веројатно додека предметот не застари) го одговори тоа. „ Да не те боли тебе kурoт за приватизацијата“. Се извинувам што го цитирав членот на македонската државотворна партија и преку неа на олигархијата изворно (го дополнив зборот што фали) и покрај неговата непристојност. Една од причините што Македонија нема брзо да влезе во ЕУ е токму постоењето на ваква финансиска олигархија. Во Бугарија таа е скоро решено. Колку што ми е познато има само уште еден жив од олигарсите. Другите се убиени. Некои мислат дека тоа го има сторено државата. Кај нас олигарсите и понатаму се поврзани со државата. Или не се довршува ревизијата на приватизацијата како во случајот со Фершпед, или добиваат попуст на даноците како што доби Свето Јаневски (Пивара) за купувањето на Тиквеш, купуваат пазари во Скопје за помала вредност отколку што вреди само земјиштето (без бизнисот). Всушност целата приватизација на фирмите е за помала сума отколку што вредат само недвижностите на фирмите. И сите олигарси и припаѓаат на една партија која самата се прогласи за државотворна. И до сега поголемиот број на граѓани и веруваше (со исклучок на 1998 година). Дали и понатаму и веруваат ќе видиме на следните избори. Партија што ќе ја разбие олигархијата ќе и направи најголема услуга на Македонија. Од Црвенковски, кој ја створи олигархијата и не можеше да се очекува чедоморство. За жал, ниту Гергиевски не го направи тоа. Ниту Бучковски, кој за волја на вистината има уште неколку месеци можност да го направи тоа.
tmoro
quote:
Originally posted by трендафил [br
Sve sto napisa e tocno no sto treba da se napravi sega. Dali sme na ista linija sega,dali da mu se odzemit so kinesko-bugarski recept ili da se ostavat kako sto e denes?
lav
quote:
Originally posted by intel Tragicno e sto mirisa na 98 ama sepak kje duvne nekoe vetre i kje go rastera mirisot na samounistuvanje.
Не е воопшто трагично тоа што конечно ќе дувне некакво ветре ...Јас го обожувам РАЗВИГОРЧЕто ... оти ќе имате ладовина на располагање (најверојатно во Шутка)...И ТО. пс Особено ќе мора да се внимава на сапунчињата...во бањата мислам.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by intel Не е воопшто трагично тоа што конечно ќе дувне некакво ветре ...Јас го обожувам РАЗВИГОРЧЕто ... оти ќе имате ладовина на располагање (најверојатно во Шутка)...И ТО.
znaci po napornata rabota, i trba odmor, pa toj odmor si go zasluzija komunjarite, PA PRIJATEN ODMOR GOSPODA KOMUNJARI VO IDRIZOVO
lav
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by intel Не е воопшто трагично тоа што конечно ќе дувне некакво ветре ...Јас го обожувам РАЗВИГОРЧЕто ... оти ќе имате ладовина на располагање (најверојатно во Шутка)...И ТО.
Во Шутка идат само осомничените ..до правосилноста на пресудата...а колку таа може да трае ...пример е со „учесниците во Раштачки лозја„ пс Лозјата се наоѓаат крај селото РАШТАК а не и Раштан. znaci po napornata rabota, i trba odmor, pa toj odmor si go zasluzija komunjarite, PA PRIJATEN ODMOR GOSPODA KOMUNJARI VO IDRIZOVO
intel
quote:
Originally posted by lav
Особено ќе мора да се внимава на сапунчињата...во бањата мислам.
Pak zivotnoto iskustvo a[;)]
quote:
Originally posted by NACIONALIST
i na kraj intel uvide deka mirisa na 98, znaci narodot nemozejki da ja istrpi ovaa tiranija i se odluci da gi vodi covek kako gospodinot GRUEVSKI, pa neka ni e so sreka POBEDATA A NA NARODOT SLOBODATA
Македонија Груевски: Бучковски се обидел да купи некои од партиите во опозициската коалиција -------------------------------------------------------------------------------- Премиерот Бучковски се обидел да купи некои од партиите во опозициската коалиција на ВМРО ДПМНЕ нудејќи им се што ќе посакаат- изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Макфакс. Во последните две недели Бучковски повикал претставници од коалицијата за подобра Македонија и ги убедувал или сега или по изборите да му се приклучат, ветувајќи им се што ќе посакаат- изјавил Груевски. Тој не открива кои се тие - немал дозвола од нив да ги спомнува поименично, но се радува што Бучковски не успеал во намерата. Груевски повторно предупредува на фалсификат. Мислам дека на Бучковски не му е грижа дали Македонија ќе изгуби дополнително време за зачленување во ЕУ- во овој момент најважно му е да ги добие изборите,односно да ги направи потребните нерегуларности за да дојде до валкана победа- вели Груевски во интервјуто за Макфакс, додавајќи дека опозицијата жестоко ќе се спротивстави на таа ситуација. Nacionalist, ti seriozno mislis deka vakov placko moze da ja vodi drzavata ????
concrete
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by concrete
Toa moj tmro se narekuvase nesto kako EXPROPRIJACIJA NA EXPROPRIJATORITE ili taka nesto....i kolku znam ne e resenie,da bese sega nemase ovie muabeti da se pravat, niti Robin Hudovskote delenje na konfiskuvanoto na siromasniot narod dava rezultati..kazuvaj nekoja druga....zosto pak na isto ke se vratime......po nekoja godina i uste posiromasni....
Vtoro nemat ili konfiskuvanje na opljackanoto ili legaliziranje,znaci ti si protiv da mu se odzemit toa na Tajkunite-apasite. Nemam nisto protiv toa si e tvoe mislenje.
Ne se razbirame.....treba samo da im se nacuka danok do balcak kako sto e sekade vo svetot redno(mislam normalniot svet)....golemoto bogatstvo ,znaci i golema odgovornost....ne moze nekoj da poseduva imot za kef....bez da plaka danok za toa, a dali na vrvot na Tikves e Sveto Von Povara toa voopsto ne e vazno..nekoj sekogas ke ja jade taa sofra,no za toa postojano treba da se dokazuva, inaku ke go kupat i sutnat.......taka pravoto sto e tamu go potvrduva so profitabilno rabotenje koe nosi profit i so toa moznost da si gi plati danocite za drzavata. A profit, vo golemi sistemi posebno,ne se pravi sam od sebe , angazira umstvena i fizicka rabotna sila...t.e. stvara rabota za lugjeto...koi za toa dobivaat plati so koi si gi plakaat obvrskite.... Vaka simni se Kuurto da javne Murto ne vodi nikade, samo repeticija na kosmarot....
f9 Soglasno Statutot na Fershped A.D. Skopje, Upravniot odbor na Drushtvoto donese: Kodeks na etika na vrabotenite na Fershped A.D. Skopje OPSHTI ODREDBI Ovoj kodeks na etika ne propishuva novi obvrski na vrabotenite, tuku samo pismeno gi definira standardite koi se megjunarodno prifateni, a vrabotenite vo Fershped AD gi vospostavile niz svoeto dolgogodishno rabotenje, so cel optimiziranje na profesionalizmot. Vrabotenite vo Fershped A.D. se dolzhni da se pridrzhuvaat kon najvisokite standardi na odnesuvawe, integritet i chesnost vo sekoj kontakt so postojnite i potencijalnite komitenti, i so toa da davaat poln pridones vo gradenjeto na ugledot, efikasnosta, profitabilnosta i kvalitetot vo rabotenjeto na Fershped A.D. Vrabotenite treba da se grizhat i da ja zashtituvaat chovekovata okolina i zdravje i vo taa smisla treba da iniciraat pochituvawe na zakonskata regulative za zashtita na okolinata od zagaduvanje i bezbednost. POSEBNI ODREDBI Pravilata na kodeksot se temelat vrz slednite nachela: 1. NACHELO NA ZAKONITOST VO RABOTENJETO § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da raboti soglasno zakonskite i podzakonskite akti koi go reguliraat {pediterskoto rabotewe, kako i vo soglasnost so statutot na Fer{ped A.D.; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da ovozmo`i nepre~ena kontrola i revizija na negovoto rabotewe, kako vnatre{na, taka i od ovlasteni nadvore{ni organi. Vrabotenite ne smeat da pomagaat vo kr{eweto nitu da prikrivaat kr{ewe na zakonitosta a dokolku zabele`at, treba napismeno da go izvestat rabotodavecot. 2. NACHELO NA INTEGRITET § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. treba da dejstvuva ~esno i vo najdobar interes na komitentite, na Fer{ped A.D. i na integritetot na pazarot; 3. NACHELO NA PROFESIONALNO ODNESUVAWE § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en kvalitetno,temelno, navremeno, efikasno i so najmalku mo`ni tro{oci da gi izvr{uva rabotnite obvrski; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da doa|a uredno i pristojno oble~en na rabota; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en delovnite sredbi da gi odr`uva isklu~ivo vo delovnite prostorii na Fer{ped A.D. ili na komitentite; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. treba da se vozdr`uva od bilo kakvo dejstvo koe mo`e da go diskreditira ili iskompromitira Fer{ped A.D.; § Nadvore{nite aktivnosti na vrabotenite ne smeat da mu na{tetat na ugledot na Fer{ped A.D. i na izvr{uvaweto na negovite funkcii; Vo vr{ewe na profesionalnite obvrski, vraboteniot e dol`en da se odnesuva civilizirano, profesionalno i u~tivo vo sekoe vreme i vo seta komunikacija, usna ili pismena, kon site komitenti, kako i vo me|usebnite odnosi so rabotodava~ot i kolegite. Sekoj vraboten vo Fer{ped AD treba da dejstvuva ~esno i vo najdobar interes na komitentite,na Fer{ped AD i na integritetot na pazarot. 4.NACHELO "KOMITENTOT E SEKOGASH VO PRAVO" § Sekoj vraboten vo Fershped A.D. e dolzhen komitentite da gi opsluzhuva SEKOGASH SO NASMEVKA, SO POchIT, da im se obrakja so persiranje, i nikogash da ne se odnesuva superiorno, ponizhuvachki ili indiferentno; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. treba da izbegnuva pred komitentite da vr{i li~ni raboti (jadewe, pu{ewe, ~itawe vesnici ili drug pe~aten materijal koj ne e povrzan so rabotata i sl.) § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en mirno, stalo`eno i trpelivo da gi re{ava nedorazbirawata i problemite koi mo`at da proizlezat vo komunikacija so komitentite; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en brzo i so ednakov pristap da gi opslu`uva komitentite; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da im dava to~ni i celosni informacii na komitentite, kako i da im predlaga uslugi za koi }e oceni deka najmnogu im odgovaraat na komitentite; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da gi izbegnuva li~nite i predolgite telefonski razgovori so komitentite i kolegite, koga drugi komitenti ~ekaat da bidat uslu`eni; § Vraboten vo Fer{ped A.D. ne smee da se me{a vo politi~ki razgovori so komitentite i vo granicite na ovlastuvawata koi gi ima, treba da gi {titi komitentite od drugi neeti~ki dejstva; Vo odnosite so delovnite partneri na Fer{ped AD vraboteniot mora da vnimava na verodostojnosta na informaciite {to gi dava. Vraboteniot mora da izbegnuva davawe izjavi ili vleguvawe vo odnosi so komitenti {to se sprotivni na zakonite ili koi mu davaat na komitentot pravo da dejstvuva protiv interesite na Fer{ped AD. Treba da se nastojuva da se promoviraat dobri odnosi so vladini pretstavnici i drugi pretstavnici na vlasta {to e od interes za ugledot na Fer{ped AD. Mora da nastojuvame ovie odnosi da bidat vo kontinuitet i da bidat profesionalni za celiot period. Mora da se izbegnuva ovozmo`uvawe na informacija ili otkrivawe na informacija {to gi kr{i obvrskite ili principite na privatnost i doverlivost. Vrabotenite ne treba da pa|aat pod tu|o vlijanie. Sekoga{ treba da gi vodi mislata na po~ituvawe i strogo delovno odnesuvawe kon svoite komitenti. 5. NAchELO NA INFORMIRANOST § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da bide informiran najmalku so osnovnite informacii za uslugite {to gi nudi Fer{ped A.D., zaradi dostapnost na informaciite za sekogo i na sekoe mesto. 6. NAchELO NA PROFESIONALNA KOMPETENTNOST § Site znaewa zdobieni so redovno {koluvawe ili so dopolnitelni usovr{uvawa, vrabotenite se dol`ni da gi upotrebat vo izvr{uvaweto na svoite zada~i, so {to }e pridonesat vo unapreduvaweto na rabotata i profesionalnosta na Fer{ped A.D., kako i da poka`uvaat interes i inicijativa za zgolemuvawe na stru~nosta vo rabotata. 7. NAchELO NA DOVERLIVOST NA INFORMACIITE § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en strogo da se pridr`uva kon odredbite na doverlivost i diskrecija, kako vo odnosite so komitentite i kolegite, taka i vo odnosite so treti lica; § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da spre~i iznesuvawe na informacii za komitentite so pravilna upotreba na dobienite informacii; § Vraboteniot vo Fer{ped A.D. ne smee da ostava dokumenti na biroata ili {alterite, od koi neovlasteno lice mo`e da dojde do informacija za rabotata na bilo koj komitent, nitu da frla vo otpadoci dokumenti koi lesno mo`at da se sostavat i pro~itaat; Vo svojata rabota i vo me|usebnite odnosi so rabotodava~ot i kolegite, so organite na upravuvawe, so ostanatite organi i institucii a osobeno vo odnosite so delovnite partneri, vrabotenite treba da se rakovodat so principot na ~esnost, nepristrasnost i ramnopravno odnesuvawe kon site u~esnici, ~uvaj}i ja delovnata i profesionalna tajna i dejstvuvaj}i vo interes na Fer{ped AD i vo vremenskiot period od 5 godini po prestanuvawe na rabotniot odnos vo Dru{tvoto. 8. NAchELO NA IZBEGNUVAWE NA KONFLIKT NA INTERESI § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. e dol`en da gi prijavi na neposredniot rakovoditel, site odnosi ili interesi koi mo`at da dovedat do konflikt na interesi vo izvr{uvaweto na dadenite rabotni zada~i, i vo takov slu~aj treba vedna{ da se distancira od u~estvo vo odlu~uvaweto; Vraboteniot mora da ja poddr`uva politikata na transparentnost i otvorenost i da izbegnuva konflikti na interesi. Toj e dol`en da go informira svojot pretpostaven ili rabotodava~ot za relevantnite situacii i rizici koi{to proizleguvaat od konkretnite zada~i i obvrski koi gi vr{i. § Vrabotenite ne smeat da u~estvuvaat vo raboti, kade za sebe ili za treto lice, sprotivno na interesite na Fer{ped A.D.,o~ekuvaat direktna ili indirektna materijalna ili druga korist. Pod steknuvawe materijalna ili druga korist se podrazbira i steknuvawe na materijalna ili druga korist i na: I. Bra~niot drugar; II. Decata; III. Drugi pravni ili fizi~ki lica, preku koi vraboteniot indirektno }e se stekne so materijalna ili druga korist; IV. Vraboteniot raboti edinstveno i prvenstveno vo interes na Fer{ped AD a ne za svoi li~ni celi. 9. NAchELO ZA ZABRANA NA PRIMAWE PODAROCI § Sekoj vraboten vo Fer{ped A.D. ne smee neposredno ili posredno da pobara ili primi podarok, usluga ili druga korist od treto lice, so cel istoto da stekne povlasten tretman za sebe ili za drug, vo bilo koj pogled ili domen na raboteweto na Fer{ped A.D. Podarok na bra~niot drugar ili decata }e se smeta za podarok daden na vraboteniot, dokolku e vo vrska so izvr{uvaweto na negovata rabotna zada~a. I kupenoto pretstavuva podarok dokolku cenata e zna~itelno poniska od pazarnata. Vrabotenite mora da go odbijat sekoj ponuden podarok osven ako: • e daden javno, • ima simboli~na vrednost i • e daden isklu~ivo od li~ni pri~ini, za li~en povod. 10. NAchELO NA JAVEN NASTAP I PUBLICITET § Koga vraboteniot kako poedinec javno ja komentira rabotata na Fer{ped A.D. ili nastapuva vo negovo ime, negovite stavovi treba da bidat vo soglasnost so oficijalnite stavovi na Fer{ped A.D. Za iznesuvawe na bilo kakvi informacii za raboteweto na Fer{ped A.D. vo sredstvata za javno informirawe, neophodna e prethodna soglasnost od upravniot odbor na Fer{ped AD. 11. NACHELO NA POCHITUVAWE NA SORABOTNIKOT § Vrabotenite vo Fer{ped A.D. se dol`ni pravata i interesite na sorabotnikot da gi ~uvaat kako sopstvenite. § Sekoj vraboten e dol`en vo neposrednata delovna komunikacija so sorabotnicite da nastapuva trpelivo, qubezno i kooperativno, so normalen razgovara~ki ton. . 12. NACHELO NA LOJALNA KONk*rENCIJA § Vrabotenite vo Fer{ped A.D. se dol`ni da ja po~ituvaat konk*recijata, da se trudat da ne predizvikuvaat nelojalna konk*rencija i da gi po~ituvaat eventualnite dogovori i na~ela so konk*rentski firmi; Vraboteniot e dol`en da gradi dobri odnosi so konk*rentite a pritoa da ja zapazi delovnata tajna na Fer{ped AD. ZAVRSHNI ODREDBI Nepo~ituvaweto na gorenavedenoto povlekuva odgovornost na vraboteniot, za koja istiot ke bide soodvetno sankcioniran. Raboteweto na vrabotenite }e bide ocenuvano vo postapka i so pomo{ na kriteriumi so koi pokraj to~nosta i a`urnosta vo raboteweto ke bide ocenuvana i nivnata profesionalnost, korektnost i uslu`livost, kako prema komitentite, taka i prema sorabotnicite. Vrabotenite vo Fer{ped A.D., ugledot na firmata, postojano }e go doizgraduvaat so ~esno, fer, efikasno, kvalitetno i eti~ko rabotewe. Ovoj Kodeks vleguva vo sila so denot na potpi{uvaweto od Pretsedatelot na upravniot odbor na Fer{ped A.D. Pretsedatel na UO na Fershped A.D. Skopje Nakov Shterjo
lav
quote:
Originally posted by f9
Soglasno Statutot na Fershped A.D. Skopje, Upravniot odbor na Drushtvoto donese: Kodeks na etika na vrabotenite na Fershped A.D. Skopje OPSHTI ODREDBI Pretsedatel na UO na Fershped A.D. Skopje Nakov Shterjo
Предолго за читање ...скрати и пиши го сижето на целиот тој текст. Благодарам
f9 Ne mozham,ova e integralen tekst i ako skratam bilo shto se gubi smislata na demagoshkata celina.
трендафил
quote:
Originally posted by intel Премиерот Бучковски се обидел да купи некои од партиите во опозициската коалиција на ВМРО ДПМНЕ нудејќи им се што ќе посакаат- изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Макфакс.
Со појавата на Бучковски на политичката сцена започна купувањето на пратеници. Познатата купопродажба се случи во хотелот Александар Палас на крајот од 2000 година, кога дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поминаа во ВМРО-ВМРО и се приклучија на СДСМ. Нешто што ниту еден Амди Бајрам процени дека не е добро, а на Борис Стојменов, човекот што го потпиша договорот за продажба на ОКТА уште не му е јасно.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by intel Премиерот Бучковски се обидел да купи некои од партиите во опозициската коалиција на ВМРО ДПМНЕ нудејќи им се што ќе посакаат- изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Макфакс.
Со појавата на Бучковски на политичката сцена започна купувањето на пратеници. Познатата купопродажба се случи во хотелот Александар Палас на крајот од 2000 година, кога дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поминаа во ВМРО-ВМРО и се приклучија на СДСМ. Нешто што ниту еден Амди Бајрам процени дека не е добро, а на Борис Стојменов, човекот што го потпиша договорот за продажба на ОКТА уште не му е јасно.
Како тоа де на Стојменов да не му е се јасно ...мислам околу парите. Та БС Фирмата и курсеви организира(ше) за се околу сметководството!!!. А за пари некој и вера менува а не пак и палто...мислам само треба да го заврти наопаку...нели?
vancevtodor Trendafil veli:
quote:
Со појавата на Бучковски на политичката сцена започна купувањето на пратеници. Познатата купопродажба се случи во хотелот Александар Палас на крајот од 2000 година, кога дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поминаа во ВМРО-ВМРО и се приклучија на СДСМ. Нешто што ниту еден Амди Бајрам процени дека не е добро, а на Борис Стојменов, човекот што го потпиша договорот за продажба на ОКТА уште не му е јасно.
Trendafile,Boris Stojmenv bese kupuvacot vo ime na SDSM. So Borisa pregovaraa,Buckovski i tatkomu na Branko LjuPco,pokraj parite Boris trebase da stane premier na vladata. Ima edno golemo prasanje ,ako taka se slucese dali ke imase vojna vo Makedonija. Boris pregovarase i gi isplati parite na pratenicite:Ristevski,Trendafilov....Zmejkovski bese zadolzen za "eliminacija" na Ljubisa Georgievski i "kumanovskoto"krilo.
трендафил Кога ќе се сетам дека званичното објаснување тогаш беше дека пратениците ја напуштаат ВМРО поради приватниот Ван дер Штулов Универзитет на ЈИ, а сега не им пречи што малоречанскиот стана државен.
vancevtodor Trendafil veli:
quote:
Кога ќе се сетам дека званичното објаснување тогаш беше дека пратениците ја напуштаат ВМРО поради приватниот Ван дер Штулов Универзитет на ЈИ, а сега не им пречи што малоречанскиот стана државен.
Sega nema koj da im go PLATI"nezadovolstvoto".
трендафил Да се надеваме дека ќе има кој да им го наплати задоволството. Што поскоро.
vancevtodor Za zal Trendafile,so sekoj den sto odminuva se pomali se sansite "дека ќе има кој да им го наплати задоволството. Што поскоро."
concrete Tocno e nazalost toa vancevtodore :EBANIOT EBAN...TEPANIOT TEPAN!!!! Ama lugeto si baraat uteha ...makar i vo pusti zelbi :)!!!
трендафил Недежта не треба да се убива. Има луѓе и во Македонија што можат многу да направат. Само што од многу плева , тешко се доаѓа до житото.
orlak кога тогаш овој ќе треба да се „отстрани„!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! да го фати синдромот на џинџиќ
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Недежта не треба да се убива. Има луѓе и во Македонија што можат многу да направат. Само што од многу плева , тешко се доаѓа до житото.
Ne treba da se ubiva , ni lebed ne se ubiva...sto da praime so onie koi ja ubija?????
tmoro Evo malku poveke za lazniot biznismen . http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=665&ArticleID=41798
трендафил Соодветно на органот што го спомна Наков, предлагам да ја преименува фирмата во „Kуршпед“. Интересно е и дали на ист начин им одговорил и на обвинителот Прчевски и народниот правобранител Меџити кога го прашале за приватизацијата. Во тој случај е јасно дека нив „не ги боли“ спомнатиот орган. Можеби го немаат, па нешто што немаат не боли. Се надевам дека на обвинителот Прчевски спомнатиот орган не му работи како државниот орган под негова управа, т.е. само за политичките противници. Во тој случај се надевам дека неговата сопруга е од опозицијата. За да му работи органот и таа да биде задоволна.
orlak абе што сте се фатиле за штерјо наков, него к.рот го боли за вас сите, впрочем неговото богатство е стекнато на најлегален начин, и истиот ја превземал фирмата бидејќи е на неговиот дедо нако наков. п.с видете ги турските тапии на дедо му таму „фершпед“ пишува дека за некои 120 години “фершпед“ ќе биде денационализиран кај штерјота. ви се чудам на умот сте фатиле работа со штерјо најчистиот човек на планетата. ај ве молам да не ве чуе групација „6„,„8„ и „12„ а богами и мојот другар Спасов јебиветар. ај ве молам .............
lav Originally posted by orlak
абе што сте се фатиле за штерјо наков, него к.рот го боли за вас сите, впрочем неговото богатство е стекнато на најлегален начин, и истиот ја превземал фирмата бидејќи е на неговиот дедо нако наков. п.с видете ги турските тапии на дедо му таму „фершпед“ пишува дека за некои 120 години “фершпед“ ќе биде денационализиран кај штерјота. погрешно си читал старотурски..еден Турчин ете ми кажа дека пишувало Kуршшед тамо во тапиите ...нели ви се чудам на умот сте фатиле работа со штерјо најчистиот човек на планетата. ај ве молам да не ве чуе групација „6„,„8„ и „12„ а богами и мојот другар Спасов мислиш на оној што од 2 мајки „цицаше„...мислам примаше плата ?јебиветар. ај ве молам .............