Комунистичка Бубамара
Комунистичка Бубамара
Macidonian Конкретно сакам да се осврнам на последното издание на Комунистичка Бубамара која се одржа пред некој ден. Фрчеа петокраки, тробојки, песми, штафети само уште слет фалеше пред Универзална Сала. Со кој ум? И тоа сето ова од недораснати адолесценти бубуљичари кои имале едвај 10-15 години кога се распраднала О, Југославија. Па добро бе, од кај да почнам? Зарем бива после 15 години откако се ослободивме од стегите на идеализираниот социјализам на овие простори за после долго вековно ропство да добиеме и ние своја држава која постои некако веќе 15 години, за сега некој дудук кој абер нема што се случувало во 50тите и 60тите години во таа измислена Југославија, па сега во оваа независна држава ќе ми го величи тој социјалистички напредок на чело со трудовите работници? Па добро бе, и личи на оваа недоебена безимена нација да величи режим кој одамна е завршен и се покажал што всушност е? Зарем македонскиов народ е толку ретардиран да не сваќа што треба да прави во иднина? Срам да им е на сите кои јавно го возвишуваат тој комунистички режим, срам да им е на сите оние кои ги веат тие знамиња а ги мочаат "вентилаторите", ми се гади кога некој вака го нарекува нашиот државен симбол. Сакам само уште нешто да кажам. Со ова знам дека Македонија за брзо време НЕМА ДА ПОСТОИ. Јас тврдам дека во наредните 20 години Македонија потполно ќе исчезне и ќе се уништи и сите ќе живееме во слога и југомагнат. Стигна мојава уста да ги изрече следниве зборови: Алал вера на циганската нација на Бугарите кои со скинати гаќи и смрдени чорапи изградија земја која за неколку месеци ќе биде од елитното Европско семејство и ќе им нуди на своите смрдени валкани Татари удобен и лагоден живот. Алал вера на Косоварите, алал вера на Албанците кои од 1903 година направија држава а слегоа тогаш од планини со орлите на нивните рамења. А Македонија може да живее во комунистички филмови и "да живее лагодно и удобно" во пролетерски филм во невидена мизерија се додека и последниот македонец не си замине од оваа проколната земја. Наздравје нека ви е, една држава ви дадоа и неа ја посравте. http://nacionalist.blog.com.mk
Jakov Pa vidi koj e gazda na ceremonijata. Kako se vika toj kretenot Ranko "nekojsi"IK i ke ti stane jasno kakvi mamlazi moze da se soberat. Stoka od najnizok vid.
Pro Patria 2
quote:
Originally posted by Macidonian
Конкретно сакам да се осврнам на последното издание на Комунистичка Бубамара која се одржа пред некој ден. Фрчеа петокраки, тробојки, песми, штафети само уште слет фалеше пред Универзална Сала. Со кој ум? И тоа сето ова од недораснати адолесценти бубуљичари кои имале едвај 10-15 години кога се распраднала О, Југославија. Па добро бе, од кај да почнам? Зарем бива после 15 години откако се ослободивме од стегите на идеализираниот социјализам на овие простори за после долго вековно ропство да добиеме и ние своја држава која постои некако веќе 15 години, за сега некој дудук кој абер нема што се случувало во 50тите и 60тите години во таа измислена Југославија, па сега во оваа независна држава ќе ми го величи тој социјалистички напредок на чело со трудовите работници? Па добро бе, и личи на оваа недоебена безимена нација да величи режим кој одамна е завршен и се покажал што всушност е? Зарем македонскиов народ е толку ретардиран да не сваќа што треба да прави во иднина? Срам да им е на сите кои јавно го возвишуваат тој комунистички режим, срам да им е на сите оние кои ги веат тие знамиња а ги мочаат "вентилаторите", ми се гади кога некој вака го нарекува нашиот државен симбол. Сакам само уште нешто да кажам. Со ова знам дека Македонија за брзо време НЕМА ДА ПОСТОИ. Јас тврдам дека во наредните 20 години Македонија потполно ќе исчезне и ќе се уништи и сите ќе живееме во слога и југомагнат. Стигна мојава уста да ги изрече следниве зборови: Алал вера на циганската нација на Бугарите кои со скинати гаќи и смрдени чорапи изградија земја која за неколку месеци ќе биде од елитното Европско семејство и ќе им нуди на своите смрдени валкани Татари удобен и лагоден живот. Алал вера на Косоварите, алал вера на Албанците кои од 1903 година направија држава а слегоа тогаш од планини со орлите на нивните рамења. А Македонија може да живее во комунистички филмови и "да живее лагодно и удобно" во пролетерски филм во невидена мизерија се додека и последниот македонец не си замине од оваа проколната земја. Наздравје нека ви е, една држава ви дадоа и неа ја посравте. http://nacionalist.blog.com.mk
aj smiri se malku i izbroj do 10
Goran-Skopje Mene ne mi e jasno shto ima da se kreva dzeva okolu "bubamarata" koga se znae deka se' e za da se napravi zabava, da se prodadat vleznici, da se prodadat tv prava i.t.n... Zoshto se zamarate kako protekla i shto se bilo prikazano, se'e komercija. Jakov mislish deka za 10 godini se' moze da se iskoreni? Turlitava jadesh sekoja nedela, a od Tursko e.. Glup muabet napravivte.
јузер Гоце Арнаудов на крај не го гледале и затоа вака озборуваат :)
јузер Goce Arnaudov na zatvoranjeto na zimskite olimpiski igri :) [url]http://www.mytempdir.com/479564[/url]
трендафил Мислам дека идејата на авторите беше да си поиграат малку со претходниот систем. Друга работа е што пред се` љубителите на тој систем „конгресот“ го разбраа сериозно. По Бранка Станковска, на пример, одеше комбе да ја земе и да ја однесе каде што сака по секоја емисија во која учествуваше и повеќе пати на ден. Привилегија што ја немаше никој во тогашната Телевизија Скопје. Нормално е таа да пати по тој систем. Не е нормално по него да патат тие што иако комбето минуваше покрај нивниот дом мораа да се возат до вилата на Бранка и да вртат низ Скопје пред да си дојдат дома по завршувањето на програмата на ТВ. Сега, по влегувањето на терористите што за „државотворците“ веќе не се терористи, колку што слушам, вработените во МТВ немаат повеќе организиран превоз до дома ниту ноќе. Чудна земја е Македонија. Голем број луѓе наводно сакаат да отидеме во ЕУ и НАТО, а во исто време патат по социјализмот. А тие два пата се во спротивна насока. Всушност тоа не влече назад. Во земјите од ЕУ и(ли) НАТО ниту еден нормален човек не би предложил изградба на споменик на лидерот на централниот комитет на комунистичката партија. А кај нас тоа го предложи претседателот на државата. Премиерот прифати. Доколку патиме по социјализмот, тогаш е подобро наместо кон ЕУ и НАТО да се усмериме кон Кина, која е пример дека и со таков режим може да се има прогрес, а не кон фосилните остатоци од европскиот социјализам. Но со современиот кинески социјализам, не со тој од минатиот век.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Мислам дека идејата на авторите беше да си поиграат малку со претходниот систем. Друга работа е што пред се` љубителите на тој систем „конгресот“ го разбраа сериозно. По Бранка Станковска, на пример, одеше комбе да ја земе и да ја однесе каде што сака по секоја емисија во која учествуваше и повеќе пати на ден. Привилегија што ја немаше никој во тогашната Телевизија Скопје. Нормално е таа да пати по тој систем. Не е нормално по него да патат тие што иако комбето минуваше покрај нивниот дом мораа да се возат до вилата на Бранка и да вртат низ Скопје пред да си дојдат дома по завршувањето на програмата на ТВ. Сега, по влегувањето на терористите што за „државотворците“ веќе не се терористи, колку што слушам, вработените во МТВ немаат повеќе организиран превоз до дома ниту ноќе. Чудна земја е Македонија. Голем број луѓе наводно сакаат да отидеме во ЕУ и НАТО, а во исто време патат по социјализмот. А тие два пата се во спротивна насока. Всушност тоа не влече назад. Во земјите од ЕУ и(ли) НАТО ниту еден нормален човек не би предложил изградба на споменик на лидерот на централниот комитет на комунистичката партија. А кај нас тоа го предложи претседателот на државата. Премиерот прифати. Доколку патиме по социјализмот, тогаш е подобро наместо кон ЕУ и НАТО да се усмериме кон Кина, која е пример дека и со таков режим може да се има прогрес, а не кон фосилните остатоци од европскиот социјализам. Но со современиот кинески социјализам, не со тој од минатиот век.
Емисијата ми се згади како што идеше кон својата кулминација...сепак имаше премногу комунистичака ‘истерија..да не кажам и погрдо НЕКРОФИЛИЈА.
Pro Patria 2 Abe se toa bese zaebancija i zabava.A drugo e toa sto nekoi kako Lavov nas ovde nemaat smisla za humor,taka Lav? p.s.aj sega lupni mu nekoj sarkasticno-ironicno-cinicko ne znam kakov odgovor [;)]
lav Originally posted by Pro Patria 2
Abe se toa bese zaebancija i zabava. Значи ли и менувањето на името на државата Македонија во ФИРОМ „само„ за 2 месеца (12 години овоземски поминаа одтогаш !!!!) ...нели дека е истотаква „заебанција и забава...мислам комуњарска преди се? A drugo e toa sto nekoi kako Lavov nas ovde nemaat smisla za humor,taka Lav? ТАКА Е Јас немам НИКАКВО РАЦИОНАЛНО разбирање за никое си дејание ваше направено против Државата на Македонците....буквално читано..ако ги знаеш и разбираш сите букви? p.s.aj sega lupni само кажи ми по која комуњарска тинтара тоа да го сторам ?mu nekoj sarkasticno-ironicno-cinicko ne znam kakov odgovor [;)] [/quote]