Македонската поезија во светот
Македонската поезија во светот
Strelec Високо поетско признание од САД за Вања Изова Велева „Се видов себеси засадена во шише. Дебелото стакло му се потсмеваше на мојот лик. Сум никнала како кактус“. Ова е дел од песната „Кактус“ на младата поетеса Вања Изова Велева од Струмица наградена на конкурсот за поезија на интернационалната библиотека на САД. „Истата ја пратив, чекав повратна информација. Тоа беше некој процес од два-три месеци додека да ја добијам информацијата“, изјави Вања Изова Велева. „Добив информација дека песната е одбрана во најтесното водство и дека за истата ми следува награда. Бев навистина воодушевена, бидејќи знаев дека самата песна го постигнала тој успех“, вели Изова Велева. На доделувањето на наградите, еден од најголемите и најпрестижните поетски настани со учество на 1.800 поети од 50 земји, Вања не присуствувала. По пошта ја добила наградата која за неа претставува голема сатисфакција, особено што е поетеса од внатрешноста, а кои секогаш во однос на своите колеги од главниот град, како што вели таа, се во втор план. „Нештата се случуваат сами во Скопје, ние малите луѓе овде сме некако подзаборавени и тоа ми беше единствен начин да успеам, да го пронајдам сопствениот пат“, додаде Вања Изова Велева. 33-годишната Вања, професорка по македонски јазик во селото Колешино, член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1995 година. Досега има издадено четири стихозбирки.
dada Sani Chestitki za Vanja i sekoja chest. Milo mi e zatoa sto ovoj uspeh se odrazuva na afirmacijata na Makedonija kako drzava, uste pomilo mi e sto Vanja e od provincija, a najmilo mi e zatoa sto se raboti za poezija. Interesno e kako Vanja naoga za shodno da naglasi deka "Nestata se slucuvaat samo vo Skopje". Dodeka ziveev vo Makedonija bev clen na poetskoto drustvo "Iskra" od Stip i od licno iskustvo znam deka nestata ne se slucuvaat samo vo Skopje, iako gledano po kvantitet najmnogu nastani ima tokmu vo Skopje no opravdano e so ogled na toa deka e pogolem-najgolem grad i glaven grad na Makedonija. Da se rabotese za likovna umetnost mozebi ziveenjeto vo Skopje kje bese poznachaen faktor zaradi izlozbi i prezentacija na tvorbite, ama koga e vo prasanje pishan zbor... Inaku Vanja e od Strumica, vrsnichka na onie sto se rodeni 1972. Diplomirala na Filoloshki Fakultet vo Skopje i raboti kako prosveten rabotnik vo edno od strumichkite sela. Pesnite na konk*rsot se isprakjani na angliski jazik i ne znam dali taa samata ja ima prevedeno ili nekoj drug!? Preveduvanjeto poezija ne e lesna rabota i bi sakala da znam, ako nekoj moze da najde informacija, koj go napravil prevodot? Pesnata vo originalna verzija na konk*rsot e: Cactus I saw myself planted in a bottle, the tick glass laughed at my face. I HAVE SPROUTED IN A CACTUS! I pricked myself with my own awls. I soaked myself in the white slobber. The narrow throat of the bottle attracted me. I strove after it, but my growth was crushed by the sprouts, hungry for prestige. Over my body, flowers did not appear to make me alive, 'cause there was no watering place. I am alone with my own stings and I am waiting for the glassy hoop to crack from my prickliness, and me, to be transplanted on a clod, with an open jaw.